Volgend jaar aanvang verbetering verkeerssituatie bij Haagse Schouw KELDERS EN FIETSENHOKKEN ALS FRANSE KLASSELOKALEN Versteviging van zeehavenpositie DOOR GARANTIEPRIJS WORDT ZUIVEL ER NIET BETER OP! De efficiency in de landbouw kan beslist worden opgevoerd HEINZ O SANDWICH SPREAD Dramatisch gebrek aan scholen door snelle bevolkingsaanwas ITALIAANSE HUURKAZERNE INGESTORT: VEERTIG DODEN Kerkelijk L Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 17 september 1959 Vierde blad no. 29850 Begroting Verkeer en Waterstaat Vrije kruising van ,amnienschansweg in 1961 in gebruik Volgend jaar wordt begonnen net de grondwerken voor de aan eg van een omlegging in Rijks veg 4, n.l. een weg, die achterom je begraafplaats Rhijnhof zal lo ien ter ontlasting van het beruchte verkeersknelpunt bij het Haagse chouw. Hiermede wordt tevens bereikt, at de bocht bij De Slaagh wordt [gesneden. Voorts komt hierdoor en groter terrein vrij voor de uit- reiding van Leiden, in het bijzon ook het terrein voor het ieuwe Universitaire Centrum. Het nieuws van de aanvang van deze erkzaamheden kan men lezen in de tvoerige memorie van toelichting, wel de minister van Verkeer en Water aat, de heer H. A. Korthals, heeft in- diend bij zyn begroting voor 1960. De windsman meent in het komende jaar lim 113 miljoen meer nodig te hebben in vorig jaar voor dit departement erd uitgetrokken. Hij heeft een lang plannenlijstje op maakt. In onze omgeving zal de ijksweg 4A, welke loopt van Voorburg, i Leiderdorp en Hoogmade naar Bur- rveen. in het volgend jaar worden vol- oid. Ook zal men verder gaan met de xkzaamheden aan de verbindingsweg Et viaduct - óver de spoorlijn Leiden- oerden - tussen de wegen 11 (door phen langs de Oude Rijn) en 12 (de ote weg van Den Haag via Gouda ngs Utrecht naar Duitsland). Hoewel Is geruime tijd geleden met de aan- van deze weg, die een bijzondere (lasting betekent voor de bebouwde m van Bodegraven, is begonnen, komt twerk eerst nu op de begroting voor. Voorts zal de Rijksweg Amsterdam larlem worden verbreed en aan de g VelsenHaarlemmermeer zal wor- n begonnen. Deze laatste weg is be eld om het doorgaand verkeer om arlem te leiden. De aanleg van Rijks- g nr. 9 tussen de Velsertunnel en Alk- lar heeft grote betekenis voor de ont- kkeling van Noord-Holland boven het lordzeekanaal. Beleidspunten aanleg van weg nr. 20 tussen Rot- dam en Vlaardingen bevordert de (wikkeling van het gebied langs de uwe Waterweg. Dit sluit nauw aan de richtlijnen, die de bewindsman eft aangegeven voor zijn beleid op het lied van de waterstaat. Hij heeft drie angrijke doelstellingen voor ogen. de eerste plaats de beveiliging van and tegen de zee en de verbetering de waterhuishouding. Teneinde die ide beveiliging te verkrijgen zullen de Itawerken zoveel mogelijk binnen het itgestelde tijdschema moeten worden irtgezet. )aarnaast wil de minister versteviging ide zeehavenpositie, die Nederland in st-Europa inneemt. De toegangen i onze beide grote handelshavens tterdam en Amsterdam zullen op kor- termyn moeten worden aangepast i de afmetingen van de zeeschepen, Ike in toenemende mate voor het vervoer van oliën en ertsen den gebezigd. Nu allerwege in West opa overeenkomstige plannen tot groting van de aanvoerwegen, hetzij ds in uitvoering, hetzij in voorberei- g zyn, zullen op korte termijn grote [ragen nodig zijn voor de verbetering de Rotterdamsche Waterweg en de werken, vex-band houdende met bij de gemeente Rotterdam in uit- ring zijnde Europoorthavens, als- Ie voor de verbetering van het irdzeekanaal met inbegrip van de [enmond van IJmuiden. de vei'betering van de verbindin- met het achterland zullen met cht moeten worden voortgezet. Wegenstelsel Iet derde belangrijke beleidspunt, dat lister Korthals zich heeft gesteld, is verbeteren van het land- en water enstelsel in het belang van de eco- lische ontwikkeling van ons land. In sluiting aan de inzichten van zijn itsvoorgangers en aan het advies van Sociaal-Economische Raad zal de lister van Verkeer en Waterstaat er- r streven, dat in het Europese beleid zelfstandige bedrijfsvoering der ver- londernemingen en het verwezenlij- van een rendabele exploitatie tot angspunt worden genomen, in voorstel tot wijziging van de wet overvoer personen, beogende aan- iing van de algemene overeenkomst bende economische voorschriften no- s het internationale wegvervoer en daarbij behorende vervoerreglement hier des Charges) heeft het minis- inmiddéls vei'laten. Spoorwegen e Nedei-landse Spoorwegen zullen in 1 een aantal nieuwe elektrische en elelektrische treinstellen in dienst ien ter vervanging van thans rijdend tëersmaterieel. Deze vervanging zal ins een vergroting van de capaciteit 'rins Bernhard in Istanboel "is Bernhard is gisteravond in 'nboel aangekomen, in verband met Bilderberg-conferentie en het inter vale concours hippique die dezer in in Turkije zullen worden gehou- 'i conferentie die een geheel besloten ^ter draagt, vindt plaats in een i' aan de zee van Marmara. De ge- tksthema's zyn de wijzigingen in strategie door de recente ontdekkin- op ballistisch gebied, de econo me ontwikkeling in verband met de irontwikkelde landen en de ontwik ken in Afrika ten zuiden van de ara en hun invloed op de westelijke ild. De conferentie duurt van 18 tot feptember. van het reizigersmaterieelpark beteke nen. Verwacht wordt, dat eind 1960 in tctaal 118.700 zitplaatsen ter beschik king zullen staan. Het aantal overwegen, beveiligd met automatische halve overwegbomen, zal in 1960 verder toenemen. Tegen het ein de van dat jaar zullen - naar verwach- tirig - honderd overwegen met deze be- veiliging zijn uitgerust tegen zeventig op in 1961 plaats hebben. het einde van het vorig jaar. Het aantal automatische knipperlichtinstallaties by overwegen zal tegen het einde van 1960 vermoedelijk tot 270 zijn gestegen. In de toelichting op de begroting van de N.S. wordt voorts de verwachting uit gesproken, dat het kunstwerk in de Lammenschansweg te Leiden vermoede lijk gereed zal komen. Het wegverkeer zal echter van deze vrije kruising eerst gebruik kunnen maken, nadat de spoor lijn omhoog is gebracht. En dit zal eerst Minister Marynen: „Het gevaar bestaat, dat de kwaliteit van de Nederlandse zuivel achteruit gaat doordat de boeren voor hun produkten toch altijd de door de regering vastge stelde garantieprijs ontvangen. Wij zullen ernstig moeten nagaan of het mogelijk is in de bestaande regelingen bepaalde stimulansen in te bouwen ter verbetering van de kwaliteit van de melk. Het is bepaald niet in het belang van de vee houderij, dat men maar raak kan produceren, terwijl er onvoldoende prikkels zijn om zo goed mogelijke melk te leveren. Nu produceert men maar steeds meer, maar de kwaliteit wordt er nauwelijks beter op", aldus de minister van Land bouw en Visserij, mr. Marijnen tijdens de algemene vergadering van de Konink lijke Nederlandse Zuivelbond FNZ, die gisteren in de Rivièrahal te Rotterdam werd gehouden. Naar schatting duizend zuivelbereiders hoorden, naar bij de rondvraag zou blij ken niet altijd instemmend, wat de mi nister bij zijn landbouwbeleid als uit gangspunt zal nemen: 1) De landbouw moet tegen de in stabiliteit van de wereldmarkt beschermd worden, maar slechts voor zover het produkten betreft waarvoor de markt verhoudingen ongezond zijn en die te vens voor de inkomensvorming in de landbouw van wezenlyk belang zijn. 2) De eigen verantwoordelijkheid van de boer moet zo weinig mogelyk worden aangetast. De landbouw mag het contact met zyn afnemers niet verliezen, dat is het kompas waarop hij moet varen. Daarom moet de prijs zoveel mogelyk vrij blijven. 3) De kostprijs moet omlaag om onze concurrentiepositie als zuivel-exporteur te kunnen handhaven. De bedrijfsvoering moet daarom zo rationeel mogelijk zijn. 4) De kwaliteit moet worden opge voerd. De consument, die de kostprijs (verhoogd met een zekere winstmarge) betaalt, heeft daar recht op, aldus de minister. MEER EENHEID IN GARANTIEBELEID Op sommige punten was de voorzitter van de Bond, de heer Van Waes, het met de bewindsman eens. De efficiency in de bedrijven kan worden opgevoerd. Daartoe zullen nieuwe cursussen worden georganiseerd, en waar nodig zal men moeten besluiten tot het gezamenlijk uitvoeren van bepaalde activiteiten als marktonderzoek, research, enz. om de concurrentie op de Euromarkt des te Advertentie de nieuwe broodbelegging MIDDELPOT 0.98 GROTE POT 1.45 GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz 57 product niet voldoet. In Den Bosch werd de grote inter nationale tentoonstelling gehouden I van de Kon. Vereniging „Het Ne- I toont dat er voor paardenliejheb- I derlandse Trekpaard". Deze foto bers heel wat te genieten viel. Onderhoud Soekarno- Taroenamihardja President Soekarno heeft gisteren eetn onderhoud gehad met de onlangs door de leger-autoriteiten in arrest ge stelde procureur-generaal, mr. Gatot Taroenamihardja. Deze werd onder be waking van de militaire politie naar het Paleis van Soekarno gebracht. De presi dent sprak een uur met hem. Er wer den geen bijzonderheden over het on derhoud bekend gemaakt. De legercommandant, generaal Na- soetion, leidde tezelfder tijd een oij- eenkomst van commanderende officie ren van het Indonesische leger en de vloot die, naar men meent, reeds was bijeengeroepen voor het ontstaan van de crisis als gevolg van de arrestatie van de procureur-generaal. In een ver klaring van het leger-hoofdkwartier wordt medegedeeld, dat vorengenoemde conferentie wordt bijgewoond door de regionale commandanten van het leger, de Marinestaf, en de commandanten van de veiligheidspolitie en van de mobiele brigade. beter het hoofd te kunnen bieden. Ook kwaliteitsverbetering zal daartoe kunnen bijdragen, zo meende de voorzitter. In tegenstelling tot de minister meende hij dat deze door vrijwillige medewerking van de zuivelbereidei's bereikt-moet wor den. De bondsvoorzitter deed voorts op de regering een beroep wat meer een heid in het garantiebeleid te brengen, zodat de normen niet zoals tot nu toe het geval is geweest om de twee jaar gewijzigd behoeven te worden. Secretaris E. van de Wiel deelde mee, dat de bond overweegt om in Nederland honderden, en indien mogelyk zelfs dui zenden, melkautomaten te plaatsen. In Engeland is gebleken, dat de consumptie daardoor aanzienlijk gestimuleerd kan worden. Verder zei hij, dat de boterprijs het komende voorjaar vermoedelijk op een hoog niveau zal liggen. De handel is al begonnen met het opslaan van boter. Dit brengt het gevaar mee, dat de consument straks niet zal kunnen zien of hy verse boter dan wel koelhuisboter ontvangt. Er worden maatregelen be raamd om dat volgende jaren te voor komen. Er zijn op aarde ook nog werkelijke vraagstukken... „Wij dienen de mensheid niet, als wij zó geobsedeerd worden door het bren gen van aardsatellieten in een baan, dat wij over het hoofd zien, dat er op aarde nog werkelijke vraagstukken be staan", aldus verklaarde president Eisenhower gisteren. De president zei: „Wij hebben nieuwe denkbeelden nodig en velen daarvan moeten hun doel be reiken opdat de mensen elkaar beter zullen begrijpen voordat het te laat is. (Van onze Parijse correspondent) Ook in Frankrijk heeft de schoolbel voor het eerst sedert de vakantie weer geluid. De lagere scholen zijn weer allemaal begonnen en de lycea en andere instellingen van middelbaar onderwijs openen volgende week, 21 september, tien dagen vroeger dan vorige jaren, hun poorten. De universiteiten gaan in oktober pas open. Men verdringt zich voor al die deuren, en trots een indrukwekkend aantal nieuwe scholen en klaslokalen is men er toch nog lang niet zeker van, dat elke leerling uiteindelijk, zij het ook maar een heel bescheiden plaatsje op een bank zal kunnen vinden. Een Frans schoolkind mag tegenwoordig vooral niet al te dik meer zijn. Banken waarop vroeger twee kinderen zaten, moeten nu door drie, of vier worden gedeeld. Klassen met vijftig tot zestig leerlingen zijn lang geen uitzondering meer. De hoogste aantallen per lokaal vindt men in de volkrijke voorsteden van Parijs en Mar seille. In sommige volksscholen zijn de kelders, fietsenhokken en zelfs de w.c.'s en wasgelegenheden tot geïmproviseerde klaslokalen ingericht!! zullen er tal van niettemin geslaagde kandidaten moeten worden afgewezen wegens gebrek aan plaats. Die moeten zich dan maar met schriftelijke of avondcursussen behelpen. Het gebrek aan schoollokalen betreft nog wel het zorgwekkendste aspect van het Franse woningprobleem. Op de vier en veertig miljoen Fransen werden er elf miljoen en dus 25 procent tussen de jaren 1945 en 1959 geboren. Na de laatste we reldoorlog is mede dank zij een uiterst progressieve „bevolkingspolitiek" met royale „geboortepremies" en kindertoe lagen, Frankrijks demografische situatie plotseling ingrijpend gewijzigd. Het aan tal wiegen begon de doodkisten weer te Nog vele jaren een ongunstige toestand Hoe zekere problemen met de broekjes der kleintjes in vei-band met die laatste transformaties moeten worden opgelost, heeft Frankrijks minister van Onderwijs voorlopig maar aan de vindingrijkheid van het onderwijzend pei'soneel over ge laten. Ook het middelbaar onderwijs heeft een nijpend gebrek aan ruimte. Er zijn weliswaar een vier en twintig lycea (in heel Frankrijk) bijgekomen, maar toch overtreffen. Elk jaar komen er nu, ge middeld, een achthonderdduizend zuige lingen bij. Hoewel de Franse regeringen dus vrij geruime tijd hebben gehad, om de gevolgen van die ontwikkeling te voorzien en te ondervangen, zag het er elk nieuw cursusjaar toch naar uit of al die nieuwe kindertjes volslagen onver wacht ten tonele en bij de schooldeuren verschenen. Er was gewoonweg niet op hen gerekend, en ook de onderwijzeres sen en schoolmeesters verschenen in veel te geringen getale op het appel. Ge neraal De Gaulle heeft de subsidies voor het onderwijs en voor de wederopbouw niet onaanzienlijk verhoogd, maar van een bevredigende toestand zal nog in geen jaren sprake kunnen zijn. Voorlopig mag Frankrijks leergierige of althans schoolplichtige jeugd al tevreden zijn met een nauw zitplaatsje in een niet al te overvol lokaal! Aristofeles en Maria in een Griekse nachtclub De schatrijke Grieks j reder Aristote- les Onassis en de Grieks-Italiaanse zan geres Maria Callas hebben dinsdagnacht samen in een nachtclub van de lu xueuze Griekse badplaats Glufada gedi neerd en daarna gedanst op de muziek van een automaat. Een fotograaf tracht te Aristoteles en Maria in een dans op ac plaat te verenigen, maar de Griek zag de man tijdig en dreigde hem en zijn toestel met de vuist te zullen bewer ken als hij het nog eens probeerde. Gis teren zou de prima donna naar Bilbao in Spanje vertrekken, waar zij een con cert zal geven. Maria Callas is per vliegtuig naar Bil bao vertrokken. Het toestel werd be stuurd door de particuliere piloot van Onassis. Verwacht wordt dat Maria Cal las vrijdag naar Athene zal terugkeren en weer aan boord zal gaan van het jacht van Onassis. Drama bij Bari in een pasgebouwd buis Zeshonderd militairen, brandweerlieden, politieleden en monniken zochten gisteravond bij het licht van booglampen tussen de resten van een huurkazerne van vyf verdiepingen die in Barletta by Bari (Zuid-Italië) is ingestort. Volgens de politie waren veertig lijken gevonden. Een man zei zyn vrouw en negen zonen by deze ramp te hebben verloren. Het huis waarin 55 ménsen woon den, stortte in vlak nadat de sneltrein van Rome naar Bari gepasseerd was. De huurkazerne was pas zes maanden geleden op een garage gebouwd. Een paar duizend mensen zagen toe in een stilzwijgen dat slechts verbroken werd door de sirenes van politie- en ambulance-auto's. De aartsbisschop van Trani bad bij de puinhopen. Drie van de doden waren voorbygangers. Dertien gewonden zijn in het zieken huis opgenomen. Enkele van de slachtoffers stonden by een tramhalte toen het gebouw boven hen neerstortte. Advertentie CAVA SEUL GRATIS VERKRIJGBAAR bij uw winkelier VERKEERSBORDEN PLAKPLAATJES bij aankoop van Schoencrème - Metaseul Wrijfwas (met silicone) HANDELSOND. GERARD ROOVERS BREDA even NED. HERV. KERK. Beroepen te Langezwaag (Fr.) C. Nie- boer, kand. te Hoogezand. Te Raamdonks- veer (toez.) S. Mejjers te Hoogblokland. GEREF. KERKEN. Beroepen te Leeuwarden (vac. J. C. Hagen) S. van Bekkum te Monster. Te Ottoland H. J. van Boggelen te De Bilt (U.). Bedankt voor Zwartebroek C .E. van de Broek te Goënga. CHR. GEREF. KERKEN. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Werkendam W. C. Lamaln te Grand-Rapids (U.S.A.). Bedankt voor Haledon Avenue, Paterson (New Jersey. U.SA.) M. Heerschap te Borssele. Predikanfstraktementen in Geref. Kerk zijn te laag GEREF. EERKEN ZIJN TE LEEG De generale synode der Geref. Ker ken heeft zich in haar te Utrecht ge houden zitting opnieuw langdurig bezig gehouden met de bespreking van de predikantstraktemenben. De synode bleek op het standpunt te staan, dat de door de generale synode van Leeuwar den genoemde minimumbedragen niet alleen voor de traktementen maar ook voor de periodieke verhogingen en kin dertoelagen thans onvoldoende zijn te achten. De kerken zijn nog niet in vol doende mate boven de door de generale synode van Leeuwarden genoemde mi nima uitgegaan. De synode besloot er bij de kerkera- den op aan te dringen dat a) het mi nimum aanrangstraktement van een predikant op ten minste 6000 gulden per jaar gesteld worde, met genot van vrij wonen, daarbij tevens er naar te streven, dat 20 éénjaarlijkse verhogin gen van honderd gulden zullen worden toegestaan, b) een kindergeld zal wor den toegekend van tenminste 250 gul den per jaar voor ieder kjnd beneden 12 jaar en van ten minste 360 gulden voor ieder kind boven de twaalf jaar tot 27 jaar mits het nog voor kindertoelage in aanmerking komt, c) het advies van de generale synode van Leeuwarden op te volgen, zodat de premie A.O.W. voor rekening van de kerk komt. Aan de kerkeraden van kleine kerken werd ernstig aangeraden om zo moge lijk te komen tot combinatie met an dere kerken of him predikant voor een gedeelte van zijn tijd af te staan aan een naburige grote gemeente. Industriële missie naar Suriname Een twintigtal vooraanstaande Neder landse industriëlen heeft gisteren in Den Haag in het bureau van het Ned. Verbond van Werkgevers nadere beslis singen genomen over de reis, die onge veer 20 vertegenwoordigers van Neder landse bedryven en industriële combi naties in november naar Suriname zul len maken. 1 Het doel van deze missie zal zyn een nauwere samenwerking binnen het Ko ninkrijk te bevorderen en de mogelijk heden tot vestiging van Nederlandse bedryven in Suriname ter plaatse te beschouwen. In Suriname heeft de re gering faciliteiten bekendgemaakt, die aanbuitenlandse investeerders kunnen worden verleend. De missie vertrekt zaterdag 7 novem ber per vliegtuig naar Suriname, en zal diaar ongeveer een week verblijven. De genen die een langer verblijf noodzake lijk achten, zullen zo mogelijk nog on geveer een week hun bezoek voortzet ten. Van de bedrijven die zeker aan deze missie deelnemen, kunnen worden ge noemd de Ver. Machine Fabrieken Stork/Werkspoor, de fa. Bruynzeel (die in Suriname twee houtverwerkingsbe- dirijven exploiteert, en de initiatief nemer is van deze missie), de KLM, de Kon. Mij voor Havenwerken, de Am sterdamse Ballasmaatschappij, de Kon. Ned. Papierfabrieken Van Gelder en Zonen (die een proef aanplant van pi- nus in Suriname heeft) en de indus triële h andelscombinaitie Holland, waarin diverse scheepsbouwbedrijven en industrieën verenigd zijn. Vrije middag voor huispersoneel voorgesteld By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wyziging van artikel 1638 w van het Burgerlijk Wetboek. In zyn Memorie van Toe lichting op dit wetsontwerp zegt minister Beerman, dat voor het ver krijgen van een aanspraak op een halve dag vrij per week als voor waarde is gesteld, dat de arbeider ten minste zes dagen in de week by de zelfde werkgever werkt en ten minste 42 uren per week arbeid verricht. Deze beperkingen zijn nodig omdat de wet aan arbeiders, die minder dan zes dagen in de week bij dezelfde werk gever werken, geen recht op een vrije halve dag behoeft te verschaffen. Deze arbeiders hebben het immers zelf in de hand om een halve vrye dag te ge nieten. Wanneer minder dan 42 uren per week arbeid wordt verricht, is er voor een wettelijke aanspraak op een vrije halve dag evenmin aanleiding. Het ontwerp stelt als regel, dat de vi'ije halve dag 's middags wordt geno ten, doch er bestaat geen bezwaar tegen aan partijen de bevoegdheid te geven om overeen te komen, dat in- plaats van een middag op de maandag ochtend geen arbeid zal worden ver richt. Incidentele uitzonderingen worden verder toegelaten. Het ontwerp schrijft voor, dat bij afwijking van de vrije dag boven het gewone loon een ver goeding moet worden betaald, welke evenredig is aan het loon (dus meestal 1/12 van het weekloon). NIEUWE UITGAVEN Rio na middernacht, door Frank Arnau. Uitg.: Nijgh en van Ditmar, Den Haag. Secretaresse gevraagd. Uit de praktijk voor en van een secretaresse, door Addie Vroegop. Uitg.: Het Wereldvenster, Baarn.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11