REGERINGSKOERS IN ONGEBRUIKELIJK^ LANGE TROONREDE GESTABILISEERD Voor een verzorgde coiffure J. P. VAN DER BLOM CETA-BEVER BUITENBIJTS ETALEUR VAN KEMPEN Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 15 september 1959 Tweede blad no. 29848 HJM. de Koningin heeft heden ter opening van het nieuwe parlementaire zit tingsjaar in de Ridderzaal de volgende Troonrede uitge sproken. Leden der Staten-Generaal, In tegenstelling tot de inter nationale toestand, die nog steeds reden tot ernstige be zorgdheid geeft, stemt de gang van zaken binnen het Koninkrijk tot voldoening en dankbaarheid. Tussen de delen van het Koninkrijk be staan hechte banden en het beleid van de regering is by voortduring op versterking van de goede betrekkingen tussen de landen van het Koninkryk gericht. Zy is zich daarbij ten volle ervan be wust dat in de nieuwe rechts orde, die in het statuut voor het Koninkryk gestalte heeft verkregen, de onderlinge eer biediging van het eigen we zen van de landen voorop staat. Met dit uitgangspunt voor ogen werken de lan den samen wanneer zulks strekt ten voordele van het Koninkrijk of van een van de delen en achten zij zich ge roepen te helpen wanneer bijstand nodig is voor verbe tering van het welzijn van de Rijksgenoten in een ander land van het Koninkrijk. Teneinde meer reliëf te geven aan het eigen karakter van de betrekkingen tot Suri name en de Nederlandse An tillen is het Ministerie van Zaken Overzee opgeheven en is de noodzakelijke coördi natie van de aangelegenhe den, deze landen betreffende, opgedragen aan de vice-mi nister-president. N.-Guinea naar eigen status MET betrekking tot Ne derlands Nieuw-Guinea blyft het beleid onver anderd gericht op het doel om de bevolking van dit ge biedsdeel, zodra dit mogelijk zal zyn, over haar eigen poli tieke status te doen beslissen. De regering zal alle prakti sche mogelijkheden aangrij pen, welke dit doel kunnen bevorderen, evenals die, welke tot de ontwikkeling van dit gebied kunnen bijdragen. De goede verstandhouding met Australië zal ongetwijfeld tot die ontwikkeling bijdragen. Een hervorming van het voor Nieuw-Guinea geldende pu bliek recht zal, met dit doel voor ogen, worden ter hand genomen. In de wereld van vandaag, waarin gevaarlijke tegenstel lingen van ideologische en materiële aard helaas onver minderd voortbestaan en tel kens ernstige spanningen op roepen, is ons Koninkrijk gehouden zyn eigen bijdrage te leveren in het gezamenlijk streven naar vreedzame ver houdingen. Samenwerking DE gesprekken die dezer dagen zullen plaatsheb ben, nu op initiatief van de President van de Verenigde Staten, zijn op wereldniveau een be langrijke poging tot ontspan ning. Zij zullen, voor zover afhankelijk van de Westelijke landen, slechts een inleiding kunnen zyn tot een werke lijke ontspanning, indien die landen gezamenlijk, en ieder land voor zichzelf, bereid en in staat zijn, innerlijke kracht en solidariteit op te brengen. Bij het streven naar een ge waarborgde vrede zyn het voortbestaan van een militair evenwicht en het versterken van de sociaal-economische kracht van de Westelijke landen onmisbare voorwaar den. Even noodzakelijk tot bescherming van de vrijheid der mensen is het verdiepen van de politieke samenwer king van het Westen. De onafhankelijkheid en veiligheid ook van ons land en volk zijn verankerd in het Atlantisch Bondgenootschap. Het beleid blijft er dan ook op gericht aan de gezamen lijke verdediging in Atlan tisch verband naar beste ver mogen by te dragen. Defensienota ET dit uitgangspunt vooc ogen wordt de toekomstige personele- en financiële defensie-in spanning onder ogen gezien. Een nota dienaangaande zal in het komende parlemen taire jaar aan U worden aan geboden, zodra in NAVO- verband de daarvoor nood zakelijke gegevens ter be schikking staan. Gemeenschappen IN de nieuwe Europese ge meenschappen ziet de rege ring de drijvende kracht voor een verdere ontwikke ling van de eenheid van Europa, dat historisch een eigen taak en verantwoorde lijkheid heeft. Daarom blijft het beleid bij voortduring ge richt op een voortvarende uitvoering van de verdragen van Rome en op een verdere versterking van deze gemeen schappen. Daarenboven is de goede ontwikkeling en func tionering van de Euromarkt van grote betekenis voor een groeiende welvaart van ons land in de toekomst. Het stemt dan ook tot voldoening dat, ongetwijfeld mede als gevolg van het in werking treden van de Europese eco nomische gemeenschap, de onderlinge handel tussen de zes landen sinds de aanvang van dit jaar, ook relatief, aanzienlijk is toegenomen. M' Douanetarieven IN de loop van het volgende jaar zal een tweede verla ging van douanetarieven in het kader van de Euro- markt worden doorgevoerd. De regering spreekt de hoop uit dat deze tariefsverlaging tot de andere landen van de organisatie voor de Europese economische samenwerking zal kunnen worden uitge breid, opdat het ontstaan van een kloof tussen twee groepen landen worde vermeden. Haar streven zal dan ook ernstig gericht zyn op de totstand koming van een bredere Euro pese economische associatie tussen de in voorbereiding zijnde vrijhandelszone van ,de zeven" en de Europese Economische Gemeenschap. nieuwe beleid aan zyn doel beantwoorden en het gevaar voor een nieuwe overspan ning worden vermeden. Bestedingsrem OOK het begrotingsbeleid moet in het teken van de huidige economische situatie worden gesteld. Van de begroting voor het dienst jaar 1960 mag een remmend effect worden verwacht op de thans duidelijk waarneem bare versnelde uitzetting van de bestedingen. De uitgaven vertonen in vergelijking met het natio nale inkomen een daling ten opzichte van het jaar 1959. Het beroep dat de overheid zal moeten doen op de kapi taalmarkt is niet van een zo danige omvang dat daaruit Daarnaast zal het garantie- beleid blijven afgestemd op redelijke producentenprijzen voor die landbouwprodukten, die in het bijzonder de ge volgen ondervinden van het gebrek aan standvastigheid der internationale marktver houdingen en die tevens voor de inkomensvorming in de landbouw van wezenlijk be lang zijn. Petten en Euratom MET betrekking tot het Reactor Centrum Ne derland te Petten be staat de verwachting dat de onderhandelingen inzake een samenwerking met Euratom tot een bevredigend resultaat zullen leiden. Daarnevens blijft de regering de verdere ontwikkeling van het kern fysisch onderzoek, met name De groeiende Europese samenwerking heeft, naar in de praktijk is gebleken, het politieke belang van de Bene lux en het gezamenlijk optre den in Europees verband met België en Luxemburg nog vergroot. Op de weg naar een sterke Benelux moeten nog moeilijkheden worden over7 wonnen. Daarvoor een oplos sing te vinden is meer dan ooit geboden en de regering zal dan ook alles doen wat in haar vermogen ligt om dit te bevorderen. De vraagstukken voortsprui tende uit de achtergebleven ontwikkeling van een belang rijk deel van de wereld heb ben een dringend karakter. Ten dienste van de verbete ring van de internationale verhoudingen zal ook ons land, met name als lid van de Verenigde Naties, bereid moeten zijn, in toenemende mate aan de oplossing van die vraagstukken mede te werken. Gunstige ontwikkeling DE economische ontwik keling in ons land mag in menig opzicht gun stig worden genoemd. Pro- duktie en werkgelegenheid hebben, na de teruggang van het vorige jaar, een peil be reikt dat hoger is dan dat, hetwelk bestond voordat de moeilijkheden van 1956 en 1957 begonnen. Ondanks de sterke aanwas van de be roepsbevolking is de werk loosheid in aanzienlijke mate gedaald. De betalingsbalans vertoont tot op heden een gunstig verloop. De goud- en deviezenreserve is op een aan vaardbaar niveau gekomen. Liberalisatie HET beleid dat de rege ring zich voorstelt in deze situatie te voeren is in de Tweede Kamer der Staten-Generaal uitvoerig ter sprake gekomen ter gelegen heid van het overleg over de nota inzake enkele hoofdpun ten van het te voeren sociaal- economisch beleid. Het blyft het vaste voor nemen zowel om voort te gaan met de verwijdering van kunstmatige elementen uit ons economisch bestel, als om bij te dragen tot een ver antwoorde verdeling van de vruchten van de economische vooruitgang. De vrijere loon vorming, waaraan de rege ring op principiële en' prak tische gronden grote waarde hecht, heeft een aanvang ge nomen. Indien de in overleg met het bedrijfsleven terzake vastgestelde regelen nauwge zet door werknemers- en werkgeversorganisaties wor den in acht genomen, zal dit belangrijke spanningen op deze markt zullen voort vloeien. De conjuncturele toestand brengt voorts met zich mede dat stimulering van de be stedingen door vermindering van de belastingdruk zeer beperkt moet blijven. Op het gebied van de be lastingtarieven zal derhalve moeten worden volstaan met een, overigens dringend ge boden, verlaging van het tarief van de loon- en inkom stenbelasting voor ongehuw- den. Gezien ook de doorwer king in het volgende jaar van de met ingang van dit jaar getroffen maatregelen op het gebied van de investerings aftrek en de vervroegde af schrijving zal een verdere vermindering van de feitelijk bestaande belastingdruk niet kunnen plaatsvinden en zul len mitsdien de laatstelijk voor 1959 verlengde belasting maatregelen ook voor het komende jaar moeten wor den gehandhaafd. Huurverhoging ALS uitvloeisel van het terzake in de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal gevoerde overleg zal spoedig een wetsvoorstel wor den ingediend tot verhoging van de huren met ingang van 1 april van het volgend jaar. Te zamen met de voorgeno men vermindering van de woningbouwsubsidie zal ook aldus een stap vooruit wor den gezet op de weg naar op dit gebied meer normale toe standen. De woningnood, met name in de sector van de arbeiders woningen en de goedkope middenstandswoningen, is overigens nog van zodanige omvang dat hier bijzondere waakzaamheid en zorg gebo den blijven. De regering over weegt maatregelen tot onder steuning van het streven om de particuliere woningbouw meer dan tot dusverre op de bouw van deze woningen te richten. Binnen het geheel van de nationale volkshuishouding zal de regering haar beleid richten op een ontplooiing van land- en tuinbouw. Zij zal bijzondere aandacht wij den aan het landbouwonder wijs en het landbouwkundig onderzoek, zomede aan een verbetering van de bedrijfs structuur en de externe pro- duktieomstandigheden. Garantiebeleid OOK het garantiebeleid zal in toenemende mate worden gericht op het stimuleren van een econo misch verantwoorde pro- duktie. bij het hoger onderwijs, als mede de industriële toepas sing daarvan krachtig bevor deren. De over het algemeen even wichtige groei van onze volks huishouding doet de regering niet het zicht verliezen op de, zo belangrijke, structuurpoli tieke vraagstukken. Reeds in het algemeen vereist de snelle aanwas van de bevolking en haar spreiding over 't grond gebied van ons land het tref fen van planologische en bestuurlijke maatregelen, wel ke van het hoogste belang zijn. Structuurbeleid BEPAALDE delen van het land ondervinden daar enboven, uit een oog punt van een evenwichtige welvaartsontwikkeling, bij zondere moeilijkheden, waar mede in het beleid rekening zal worden gehouden. Zo heeft de industriespreiding de ernstige aandacht van de regering, omdat vooral langs deze weg de oplossing moet worden gezocht voor het in die streken bestaande vraag stuk van de structurele werk gelegenheid, alsmede voor de moeilijkheden, welke in het westen des lands in toene mende mate voortvloeien uit de bevolkingsdichtheid en de concentratie van de bedrijvig heid aldaar. De regering zal daarom de vestiging en de uitbreiding van industrie in de noorde lijke provincies alsook in de andere probleemgebieden met kracht bevorderen. Daartoe is zy bereid de nodige financiële steun te verlenen voor het in versneld tempo tot uitvoering brengen van een programma van werken, dat blijvend ver betering kan brengen in het industriële vestigingsklimaat aldaar. Een en ander kan uiteraard niet beperkt blijven tot de industrie. Ook andere wel vaartsbronnen zullen, waar nodig, tot verdere ontwikke ling moeten worden gebracht. Daarbij zal niet uit het oog worden verloren dat de alge meen maatschappelijke en culturele begeleiding van bo venbedoelde activiteiten on misbaar is voor de harmoni sche ontwikkeling van deze gebieden. De aandacht blijft gevestigd op de noodzakelijkheid om de vooraanstaande positie die de Nederlandse zeehavens in West-Europa innemen te handhaven en, zo mogelijk, te versterken, waartoe niet alleen vergroting van het havenareaal, doch ook ver betering van de toegangen uit zee en de verbindingen met het achterland gebo den is. Sociale zekerheid OP sociaal gebied blijft de regering streven naar een verdere vol tooiing van het stelsel van sociale zekerheid. Daarbij zul len de verzorging en de reva lidatie van langdurige zieken in stijgende mate aandacht vragen. Aan een wyde verbreiding van duurzaam persoonlijk be zit, en met name van produk- tief bezit, hecht de regering bijzondere waarde. Zy is van oordeel dat niet kan worden volstaan met een spoedige afwerking van de onderhan den regelingen, maar dat de tijd thans ryp is om tot een verdere uitbouw van het be- zitsvormingsbeleid over te gaan. Zy stelt zich voor het terzake in de eerstkomende jaren te voeren beleid, daar onder begrepen een aandui ding van de daartoe te tref fen financiële en fiscale maatregelen, op korte termijn in een afzonderlijke nota aan U voor te leggen. Decentralisatie F EN vraagstuk van andere aard dat in een sterk ontwikkelde volkshuis houding als de onze wordt opgeroepen, is dat der voort schrijdende centralisatie. De regering acht het bewust verminderen van bestaande en het tegengaan van ver dere centralisatie in het be stuursapparaat van het hoog ste belang, met name op grond van de aan dit ver schijnsel verbonden bezwaren uit een oogpunt van verant woordelijkheid van de bur gers. Zij is ervan overtuigd, dat decentralisatie tot een versterking van ons demo cratisch bestel zal kunnen bijdragen. Voortbouwende op de reeds verrichte, waardevolle, arbeid stelt de regering zich voor de grote onderneming van het tot stand brengen van een nieuw Burgerlijk Wetboek met kracht voort te zetten. Als partiële wijziging van be staande wetgeving zal zy op korte termyn een wijziging van de loterywet aan de orde stellen. Over de vraag in hoeverre een herziening van het ven nootschapsrecht gewenst is zal de regering zich doen voorlichten door een staats commissie. Cultuur en onderwijs VOOR de vorming en de ontwikkeling van de persoonlijkheid van de mens zijn het onderwijs en de cultuur van uitnemend be lang. De regering besteedt daarom grote aandacht aan de uitbreiding en verbetering van het onderwijs, waarbij vooral de voorziening in de behoefte aan docenten en de bouw van scholen haar zorg hebben. Ook van U zal in het komende jaar veel aandacht worden gevraagd voor het onderwijs en met name voor de onderwijswetgeving. Dat geldt niet alleen voor de grote wetsontwerpen tot regeling van het voortgezet onderwijs en van het wetenschappelijk onderwijs maar ook voor een aantal andere onderwerpen, die nog op behandeling wach ten. Meer T.V. IN het bewustzijn van de grote waarde die radio en televisie in stijgende mate kunnen hebben, is besloten tot uitbreiding van de tele visiezendtijd. Waakzaamheid is geboden opdat de toeneming van de materiële welvaart de in de hedendaagse maatschappij dreigende verzakelijking niet versterke. Veeleer behoort zij dienstbaar te zijn aan de geestelijke verheffing van ons volk. In dit verband ware o.a. te denken aan maat schappelijk werk, aan ken nisneming van ons oude cul tuurbezit en van uitingen van hedendaagse kunst en aan een zinvolle vrijetijdsbeste ding, waaronder de sport. Van bijzonder belang voor de toekomst van ons volk is daarby een verantwoorde vorming van de jeugd. De regering is van de ingrijpen de betekenis van deze kant van ons volksleven doordron gen. Voor zover het op haar weg ligt zal zij hier stimu lerend optreden. Veel werk NIET alleen de vraagstuk ken, welke ik zoëven heb aangeduid maar ook vele andere zullen in het komen de zittingsjaar Uw aandacht en werkkracht vragen. De ingewikkeldheid en onder- lingen verwevenheid ervan zullen Uw besluitvorming veelal tot een moeilijke ma ken. Moge Uw arbeid, waar bij vele en-gevarieerde belan gen moeten worden overwo gen en behartigd, worden verlicht door het diepe be wustzijn van het voorrecht, dat regering en Staten-Gene raal ten dienste van het wel zijn van ons volk in vrijheid werkzaam zyn. En mogen zo ook aan ons volk de offers, die het, gezamenlijk met de andere Westerse volken, bij voortduring voor de nationale vryheid moet brengen, min der zwaar vallen door een levensbesef van dat hoge goed. Met de bede dat God U in het komende zittingsjaar moge sterken bij de vervul ling van Uw moeilijke en ver antwoordelijke taak, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Wethouder Jongeleen in Leidse raad: „Aan wijziging gemeentegrenzen moet sneller worden gewerkt!" Dr. J. Wiiisemius: „In Meerbnrgerpolder is Leiden straks aan het eind van zijn kunnen" By de behandeling van het voorstel tot het bouwrijpmaken van terreinen, gelegen in de Meerburgerpolder, kwam gistermiddag in de Leidse raad ook nog even de wyzing van de gemeentegrenzen ter sprake. Dr. J. Winsemius (P.v.d.A.), die het plan Meerburgerpolder, mits het struc tuurplan wordt uitgevoerd, goed van opzet vond, bracht het college en de raad onder het oog, dat Leiden in deze omgeving aan het eind van zyn kunnen is. De laatste woonwijk wordt er straks op Leids grondgebied gebouwd. Het is volgens hem noodzakelijk, dat er spoedig van hogerhand een beslissing afkomt inzake de wyziging van de Leidse gemeentegrenzen. Wethouder Jongeleen was het hier mede volkomen eens en was van oordeel „dat het noodzakelijk is, dat hogere instanties sneller gaan werken aan de wijziging van de Leidse gemeentegrenzen". zeer efficient De leeszaal is echter ge bonden aan Rijksvoorschriften. De Rijkssubsidieregeling voor open bare leeszalen en bibliotheken stelt de subsidies van Rijk, provincie en ge meente slechts afhankelijk van het aantal inwoners der gemeente van vesti ging en niet van de grootte van de kring van hen, die van de instelling gebruik maken. Voor instellingen als „Reuvens" werkt dit systeem uiteraard nadelig, zodat tekorten in feite onvermijdelijk zijn". Voorts wees de heer Van Schaik nog op de zeer toegenomen „leeshon ger". In vier jaar steeg het aantal uit geleende boeken van 117.000 tot 220.000 per jaar. dat is bijna 90%. In tweede instantie volgde nog een debat tussen de heer Hagens: „ik ben niet tegen deze subsidie-uitkering, doch heb enkel en alleen enige informatieve vragen (waarschuwingen) t.a.v. het subsidiebeleid gesteld", en de heren Van Weizen en Zunderman, die van oordeel waren „dat steeds weer van bepaalde zijde tegen het subsidiebeleid wordt ge ageerd". Mr. Woudstra (Prot. Chr.), die zich tenslotte ook nog in de discussie mengde, zeide, dat de heer Hagens terecht een waarschuwend geluid liet 'horen. Z.i. dient de Rijkssubsidierege ling te worden herzien. Een oordeel, waarmede de wethouder het wel eens kon zijn. Dr. Winsemius. die voorts ook enkele details van het plan Meerburgerpolder besprak, was verheugd, dat de arbei derswoningen (woningwetwoningen) in dit plan op zulk een gunstige plaats een permanent fraai uitzicht is verze kerd waren geprojecteerd. De heren De Klerk (Prot. Chr.) en Ten Broek (KPV) brachten dr. Winsemius onder de aandacht, dat dit bij andere reeds gerealiseerde plannen ook het geval is, zie b.v. Leiden-zuidwest, waar deze woningen evenmin op een achteraf ge legen plaats zyn gebouwd. Wethouder Jongeleen kon het hiermede eens zijn; men kan niet zeggen;, dat voor de woningwetwoningen een minder gunsti ge plaats is uitgezocht, dan voor de woningen, welke vallen in de premie bouwsector (middenstandswoningen). Over de details van het plan wenste de heer Jongeleen zich nog niet uit te laten, omdat binnenkort de herziening van het uitbreidingsplan Meerburger polder in de raad komt. Conform wordt dan beloten. Bij het voorstel een bedrag van f. 50.000 beschikbaar te stellen ten be hoeve van het treffen van een aantal voorzieningen aan de keukeninstallatie van „Endegeest" c.a., drong mevrouw Spierenburg—Beekhuizen (P. v. d. A.) aan op intensieve controle van het materiaal (kookpotten) van deze in richtingen. Wethouder Drijber zette uiteen, dat met deze verbetering een eerste stap gezet wordt op de weg van een algehele vernieuwing van de keu keninstallatie. Een plan daartoe is in voorbereiding en zal, naar verwacht mag worden, het volgende jaar gereed zijn. Na deze toelichting werd dit voor stel zii.s. aangenomen. Ook met alle overige door ons reeds gepubliceerde voorstellen was dit het geval. Zonder discussie werden alle aangenomen, dat de raad reeds om kwart over vier was afgelopen. REUVENS VROEG RUIM EEN UUR Verreweg de grootste aandacht plm. één uur vroeg de behandeling van het voorstel om het bestuur van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" voor het jaar 1958 een aanvullend subsidie van f. 18.602 te verlenen. Zoals wij gisteren reeds in het kort mededeelden, was het de heer Hagens (VVD), die zich afvroeg of de contributies en leesgelden niet enigermate verhoogd konden worden. Hoewel zyn fractie zich geenszins tegen het voorstel wenste te verzetten „Reuvens dient een hoog cultureel doel" wenste hy toch grote voor zichtigheid met het verlenen van subsidies in acht te nemen. Gezien de culturele doelstelling van „Reuvens" gingen zowel de heer Van Weizen (CPN) als de heer Zunderman (P. v. d. A.) con amore met dit voor stel akkoord. Wethouder Van Sdhaik verzekerde de raad „dat er bij Reuvens uitgehaald wordt, hetgeen er in zit. Men werkt er Advertentie naar STEENSTRAAT 57 - TEL. 21 JEUGDFEEST WESTERKWARTIER De Speeltuinvereniging „Westerkwar- tier" heeft gisteravond in het clubhuis een zeer geslaagde jeugdbijeenkomst gehouden. Ongeveer 170 kinderen van acht tot veertien jaar bezochten deze avond, waarvan het programma door Coca Cola werd verzorgd. Er werden enkele leerzame en amusante films ver toond, enkele sportfilms o.a. over de Olympische Spelen in Melbourne en een film over Abe Lenstra. Na de pauze volgde een quiz, waaraan met veel animo werd deelgenomen. De prijzen werden in de wacht gesleept door G. Heinen, Oarla Middelham en Pietje Harteveld. Het programma zal morgenmiddag worden herhaald. R.-K. UNIVERSITEIT NIJMEGEN Het College van Curatoren der R.-K. Universiteit te Nymegen heeft onze stadgenoot, de heer W. J. E. Voet be noemd tot hoofdassistent bij de afdeling voor organische chemie van de facul teit der wis- en natuurkunde van de R.-K. Universiteit. JEUGDORKEST „DE BURCHT" In het verslag, dat wij gisteren publi ceerden over de viering van het eerste lustrum van het Jeugdorkest „De Burcht", stond abusievelijk vermeld, dat de heer J. van Weizen als voorzitter de Leidse Bond van Harmonie en Fanfare gezelschappen vertegenwoordigde. Van de zijde van deze Bond deelt men ons mede, dat men geen uitnodiging voor het bijwonen van deze avond ontving en dat niet de heer Van Weizen voor zitter is van de Leid.se Bond van Har monie en Panfaregezelschappen, doch de heer M. H. de Reede jr. HERVORMD JEUGDWERK Het winterseizoen van het hervormd jeugdwerk wordt zondagochtend a.s. in de Pieterskerk ingezet met een jeugd dienst. De voorzitter van de Hervormde Jeugdraad, ds. J N. de Ruiter, zal in deze dienst voorgaan. Het Tamboer- en Pijperkorps van K. en G. verleent aan deze* dienst zijn medewerking. De Rijksgebouwendienst heeft on derhands aanbesteed de herinrichting van de spoelkeuken enz. in het Bota- nisoh Laboratorium aan de Nonnen steeg te Leiden. Er werd als volgt inge schreven: B. J. Huurman, Leiden f25777; K. Burgy te Oegstgeest f24273 en Bik en Breed veld te Leiden f22836. (Advertentie) Scburen, bnngalows, schuttfni Dodelijke val van Oegstgeestenaar in Franse Alpen De 25-jarige wiskunde-leraar Abra ham Vis uit Oegstgeest heeft zondag in de Alpen een dodelijke val gemaakt. De heer Vis verbleef in een kamp, ge naamd „Concordia", waar hij hout had gehakt voor de ski-banen nabij de win tersportplaats Contamines, in de omge ving van Chamonix. Ter gelegenheid van de opheffing van het kamp, orga niseerden de kampleiders gisteren een klimtocht naar de Mont Joly. De heer Vis en twee Engelsen, (Haywood en Kil- jan, weigerden met de anderen mee te gaan en besloten de Tre-la Tête (3200 meter) in het Mont Blanc-massief te beklimmen, ondgnks een verbod van de kampleiding. In zomerkleding kwam het drietal gisteravond de berg af, toen het weer slecht werd. De twee Engelsen maakten een val van 40 meter in de mist, maar slaagden erin veilig beneden te komen. Vandaag is de heer Vis met gebroken schedel gevonden aan de voet van een grote rots, op welke hy vermoe delijk is uitgegleden. MORSPOORT EN MORSSINGEL Deze twee namen komen voor in het reconstructieplan der omgeving van het Leidse station (L.D., tweede blad van dinsdag, 8 sept. 1959) Toevallig las ik in ,De Gilden" (van 1866, dus byna een eeuw geleden) iets omtrent (ik citeer)„den Leidschen Piero, die de beroemdste was van alle kamernarren. Pieter Corneliszoon van der Morsch, alias, Piero, stadsbode te Leiden en Nar van de Kamer der Witte acolyen of Liefde est fondament". „Hij noemde zich ook Jonker Mors". „Onder zijn portret leest men: „Gerechts Bood' van mijn stadt, en Rederijkers Sot: „Een lid der Akoley' daar Liefd' is 't Fondament: Een Vrijer Tachtig oud, die 't misdrijf heeft bespot: „k Ben Piero, LXN tfjt, God weet mijn levensent". ,De spreuk, waarmede hij zijn rijmen tekende, was LXN tijt: „el-iks-en-tijt: elk zyn tijd". Clio. GEVRAAGD of LEERLING-ETALEUR. BREESTRAAT 122 - LEIDEN BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Ronald Alexander, zn. v. A. H. Kooien en A. K. Trouwee; Richard, zn. v. C. P. van Veen en J. H. Heljns; Sylvia, dr. v. H van Mastrigt en J. J. M. van Vliet; Marijke, dr v. L. van Klaveren en G. W. Kuljt; Dirk, zn. v. D. van Rijn en D. A. Soer; Pieter zn. v. J. Zwanenburg en G. Huijsman, Alaysius Petrus Jozef. zn. v. J. G. P van Schie en M. G. P. van Dyk; Adrlana Jacoba, dr. v. J de Lange en G. ten Kortenaar; Adriana Wllhelmlna Ma- ria.dr. v. G K. W. Franssen en J. Ouwe hand; Cornells Peter. zn. v. C. H. van der Burg en A L. van der Molen; Ronald Vincent, zn. v. J W. C. Dekker en S A Starren burg; Cornells, zn. v. L. VIjfvinkel en J. van der Plas; Hermanus Cornells Jo hannes. zn. v W. J. van Barneveld en C. W. T. Disseldorp. GETROUWD G. M. Rysdljk en H. M. J. van der Stok. OVERLEDEN S. Teljn, 83 Ir. echt v. G P. Onvlee; A Baars, 82 Jr. man; - man. H. J. Werter, 40 jr.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3