MEER TELEVISIE MEER KIJKGELD! STATEN-GENERAAL PLECHTIG DOOR DE KONINGIN GEOPEND Agenda ZONNIGE PRINSJESDAG! Grote belangstelling langs ganse route Regeringsplan op langere termijn In 1963 dertig uur per week Met een enkel woord DINSDAG 15 SEPTEMBER 1959 Voor de twaalfde maal sinds zij de troon heeft bestegen, heeft Koningin Juliana de zitting der Staten-Generaal op een zonnige Prinsjesdag geopend met het uitspreken der Troonrede in de verenigde vergadering van Eerste en Tweede Kamer. Daartoe heeft de vorstin zich vanmiddag, vergezeld van Prins Bernhard en Prinses Irene, in de gouden koets van haar paleis aan het Lange Voorhout, langs Voor hout, Kneuterdijk, Lange en Korte Vijverberg naar de Ridderzaal begeven. Te een uur ving de Koningin haar tocht naar het Binnenhof aan. Op het ogenblik, dat zij het paleis verliet weerklonk het eerste der minuutschoten, welke werden gelost totdat het Koninklijk gezelschap in het paleis was teruggekeerd. Deze minuutschoten werden afgevuurd door een batterij veldartillerie, bestaande uit zes stukken. De batterij stond opgesteld op het Malieveld, waar 60 man van de 938e afdeling lichte luchtdoelartillerie territoriaal voor afzetting zorgden. Toen de «loet vertrok was het overal langs de route bijzonder druk. Reeds vroegtijdig waren de staanplaatsen, de tribunes en de plaatsen aan de vele vensters ingenomen. Het militaire vertoon en het innemen der opstellin gen voor de afzettingen had de aan dacht gevangen gehouden, maar toen het één uur was, rekten zich de hal zen In een poging om zoveel mogeiyk waar te nemen van de kleurige stoet, waarin uiteraard de Gouden Koets de bijzondere aandaoht had. Konin gin, Prins en Prinses werden aller wegen hartelijk toegejuicht! Te kwart voor èen waren aan de ingang van de Ridderzaal reeds aanwe zig de chef van het Militaire Huis van H.M. de Koningin, luitenant-generaal C. F. Pahud de Mortanges, de Gouver neur van de Residentie, luitenant- generaal C. J. Val'k en de niet in de stoet ingedeelde adjudant, kapitein- luitenant ter zee N. J. H. Gregory en vier kamerheren, reserve luitenant kolonel der huzaren b.d. W. A. van den Wall Bake, prof. mr, W. F. de Gaay Fortman, J. H. E. baron van Nagell en jhr. mr. J. H. de Brauw. In de Ridderzaal, die in een zee van licht baadde, was een versiering van groen en bloemen aangebracht langs de O Vervolg van pag. 1 Meeste Amerikanen willen Eisenhower een kans geven Een deel van het Amerikaanse volk is allerminst ingenomen met Kroesjtsjefs bezoek. De immigranten uit landen, die de communisten hebben overweldigd, alsmede een deel van de room-katho- lieke geestelijkheid trachten een soort rouwbetoon te organiseren voor de slachtoffers van het communisme De Amerikaanse autoriteiten willen de monstraties niet veihleden, doch wel op een flinke afstand houden van de Rus sische gast. De beveiligingsmaatregelen zyn indrukwekkend: in Washington alleen al zullen 15.000 man Kroesjtsjef beschermen. Voor de protectie geduren de zijn gehele reis zal men niet minder dan 40.000 man gebruiken! De meeste Amerikanen willen echter het bezoek niet verstoren, al zien zU zich voor een groot vraagteken geplaatst. Zij willen Eisenhower, wiens populariteit weer sterk is gestegen, in elk geval een kans geven. Tot zover onze correspondent in Washington. Twee onbekenden met rouwbanden om de arm hebben gisteren de plaquette van de onafhankeiykheidsveiklaring in Boston met een zwarte doek bedekt uit proteet tegen het bezoek van de Russi sche premier aan Amerika. Zij legden voorts een Russische krant over de plaquette. De lunch die de stad New York don derdag aan Kroesjtsjef aanbiedt, zal niet in de grote balzaal van het Waldorf Astoria hotel worden gehouden, maar in die van Hotel Commodore, 800 meter verder. De vereniging van Amerikaanse tandartsen viert die dag haar 100-Jarlg bestaan en had de zaal vier Jaar gele den al besproken. Zij is niet bereid met een andere zaal genoegen te nemen. De Russische ambassadeur in Londen, Jacob Malik, heeft gisteren gepleit voor een nlet-aanvalsverdrag tussen oost en west. In antwoord op vragen van journalisten tijdens zijn bezoek aan de Schotse industrie-tentoonstelling in Glasgow zei hij, dat zo'n verdrag een grote stap voorwaarts zou zijn. Kom binnen, moordenaar De „New York Daily News" zegt, In een hoofdartikel, onder de kop: „Kom binnen, moordenaar", dat ,.de slachter van Hongarije en de Oekraïne" vandaag in Washington verwaoht wordt. Het blad venvacht een volledig en interes sant verslag te geven van Kroesjtsjefs tournee door de V.S., „niet omdat wü het prettig vinden, maar omdat het nieuws is". In een hoofdartikel van twee kolom men, en ook in de vorm van een open brief aan Kroesjtsjef, doet de „Washing ton Post" een beroep op de Russische leider, de hoop op vrede niet „teleur te stellen of te profaneren" door zijn reis slechts als een gelegenheid voor het maken van propaganda of het zaaien van verdeeldheid te beschouwen. Malcolm Muir, hoofdredacteur van het blad ..Newsweek Magazine", die pas teruggekeerd is van een reis van drie weken door de Sovjet-Unie, schrijft, dat het vertrouwen van het Russische volk in Kroesjtsjef onmiskenbaar is. „Voor de massa van het "Russische volk is de naam Kroesjtsjef verbonden met twee dingen die het meer wenst dan iets anders op aarde: vrede en een beteT leven". Vice-president Nixon, die de Sovjet- Unie in Juli en augustus J.l. heeft be zocht, verklaarde gisteren in een rede in New York: „De heer Kroesjtsjef maakt dikwijls een onstuimige indruk, doch ik heb in particuliere gesprekken met hem bevonden, dat hij een koude, berekenende en krachtige bepleiter is van zyn eigen standpunt". Volgens Nixon zyn de meningsver schillen tussen de vrye en de commu nistische landen niet het gevolg van misverstanden. „Zij worden veroorzaakt door de op- zetteiyke Sovjetrusslsche politiek, die erop gericht is de communistische in vloed en overheersing in alle delen der wereld met elk middel, dat hiervoor dienstig is. uit te breiden". Troon, de schouw en het balkon. Reeds vroegtydlg hadden zich in de feesteiyk getooide zaal velen verenigd. Daar waren uiteraard allereerst de leden van de beide Kamers. Verder waren er o.a. de leden van het corps diplomatique, hoge ambtenaren, vlag- en opperofflcie- ren, leden van de Hoge Raad der Neder landen, vertegenwoordigers van andere rechterlijke colleges, leden van het Internationale Gerechtshof, vertegen woordigers van kerkgenootschappen, provinciale en stedeiyke autoriteiten en grootkruisen van Nederlandse Orden. Tegenover de Troon namen hun plaat sen in de ministers, de Staatssecretaris sen en de leden van de Raad van State. De voorzitter van de verenigde ver gadering van de belde Kamers der Staten-Generaal, mr. J. A. Jonkman, deed vooraf de Griffier der Eerste Kamer, jhr. mr. J. W. Rttell, voorlezing feven van het K.b. van 7 september 1... waarby hy is benoemd tot voorzit ter van de Eerste Kamer voor de nieuwe zitting. Daarna benoemde hy de leden van de commissie van in- en uitgeleide van H.M. de Koningin. Deze commissie werd aidus samengesteld: mr. R. H. baron de Vos van Steenwyk, lid van de Eerste Kamer, voorzitter, dr. ir. W. J. Droesen, lid van de Tweede Kamer, J. Hoogland, lid van de Eerste Kamer, jonkvrouwe mr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen, lid van de Tweede Kamer, mr. P. J. Witte- man, lid van de Eerste Kamer, mr. F. J. F. M. van Thiel, dr. W. H. Vermoe ten. leden van de Eerste Kamer, dr. J. Meulink en mr. C. Berkhouwer, leden van de Tweede Kamer. De leden van deze commissie begaven zich naar de ingang van de Ridderzaal, waar zy de vorstelijke personen ontvingen. Voorafgegaan door de ceremoniemees ter. acht kamerheren, de groot officie ren en de grootmeester betraden de Koningin, de Prins en de Prinses de Ridderzaal. Met luider stemme kondigde de cere moniemeester de komst van Hare Majesteit aan en alle aanwezigen rezen op van hun zetels. Dan ving Hare Majesteit aan met het uitspreken van de Troonrede. Na deze rede weerklonk een „Leve de Konin gin", waarmede de aanwezigen in stemden. Koningin, Prins en Prinses begaven zioh vervolgens naar de ontvangkamer waar zij enige tüd vertoefden, waarna zij zich in de rijtuigen begaven. In dezelfde stoet keerden de vorstelijke personen naar het Paleis aan het Lange Voorhout terug. Zodra de leden der commissie in de zaal waren teruggekeerd, sloot mr. Jonkman de verenigde vergadering. Koningin Juliana was gekleed in een geelzijden Jerseyjapon en een hoed met paradijsveren. zy droeg het met briljanten bezette platina armbandhorloge, dat haar als persoon!yk geschenk ter gelegenheid van haar 50ste verjaardag werd aange boden door het comité „Verjaarsge schenk H.M. de Koningin" Prins Bernhard was gekleed in het ceremonieel tenue van generaal-vlieger der Kon. Luchtmacht. Prinses Irene droeg een Japon van azuurblauw satijn, afgezet met licht blauwe kant. En een tulen toque. Adenauer overtuigd van Amerika's kracht (Van onze correspondent in Bonn) Aan de vooravond van Kroesjtsjefs bezoek aan Amerika en vlak na de Rus sische landing op de maan verkondigde de Westduitse Bondskanselier Adenauer gisteren voor de CDU-CSU-fractie in Bonn: „Men moet zich niet laten impo neren. want het economische en mili taire potentieel van Amerika is nog al tijd sterker. Te wensen is, dat de Sov jet-Unie haar kracht op zulke vreed zame doelen als de maanraket zal bly- ven richten". Het kernpunt van de wereldpolitiek biyft volgens Adenauer de algemene, ge controleerde ontwapening. Het zwaar tepunt van alle besprekingen op hoger niveau zal volgens hem op het ontwa- pehingsthema moeten vallen. Hoe meer wapens er opgestapeld zullen worden, hoe groter het gevaar, dat eenmaal door een domheid brand zal ontstaan. Ove rigens was Adenauer ervan overtuigd, dat Kroesjtsjef geen oorlog wil: de communisten hebben evenwel hun stre ven naar de wereldheerschappy nog niet opgegeven. Speciaal Hudsonnummer van .„Delta" Ter gelegenheid van de Hudson-her- denking heeft het tijdschrift „Delta", dat een overzicht van leven en denken ln Nederland geeft, een extra Hudson nummer uitgegeven waarvan een vijf duizendtal exemplaren in de V.S. wor den verspreid. Een ln perkament gebon den exemplaar in sierdoos is gisteren, ter gelegenheid van het bezoek van Prinses Beatrix, met een begeleidend schryven aan minister mr. J. M. A. H. Luns, aan president Eisenhower aange boden. Een dergeiyk exemplaar is ook aangeboden aan Prins Bernhard die zelf een bydrage voor het nummer leverde. Een 20-tal vooraanstaande Amerikanen ontvangt een in rood leder gebonden exemplaar zoals ook Prinses Beatrix na haar terugkeer uit Amerika zal worden aangeboden. Scheveningse pier verwacht per jaar miljoen bezoekers In allerlei toonaarden is tydens de gistermiddag gehouden vergadering van de Haagse gemeenteraad door vertegen woordigers van de verschillende fracties uiting gegeven aan de ingenomenheid met de bouw van een nieuwe pier te Scheveningegn. welke geheel door de Exploltatlemaatschapp^ Schevenlngen wordt gefinancierd. Voor de aansluiting van het wandel- hoofd op de Boulevard werd een bedrag van f200.000— beschikbaar gesteld. Be treurd werd, dat de werkzaamheden, verbonden aan de totstandkoming van de doorbraak tussen het Palace-hotel en de oranjeflats te Schevenlngen alsmede aan de bouw van een luchtbrug nog niet ter hand kunnen worden genomen, daar de precaire financiële positie van de ge meente dit niet toelaat. De wethouder van Openbare Werken, de heer D. W. Dettmeyer, deelde mede, dat vóór de oorlog het aantal bezoekers aan de pier gemiddeld 750.000 bedroeg en dat de E.M.S. gezien de verhou ding ln andere vermakeiykheden en ge zien het feit, dat het toerisme sinds de oorlog is toegenomen verwacht, dat dit aantal in de toekomst één miljoen per Jaar zal bedragen. Prinses Irene onthult Airborne-monument Veghel Prinses Irene heeft het voornemen het monument, opgericht ter ere van de U.S. 101 Airborne Division te Veghel, op 17 september a.s. te onthullen en namens H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden een krans aan de voet van het monument te leggen. In bijdragen van de hand van be kende publicisten, onder wie b.v. ook fotografische van Cas Oorthuys en gra fische van Jo Spier, geeft het Hudson nummer een Amerikaans-Nederlandse uitwisseling van meningen en ondervin dingen over en weer. Aansluitend aan de „televisie-passage" in de Troonrede, deelt het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen mede dat de regering het voor een goede bedrijfsvoering gewenst acht, dat een beleid op langere termijn wordt uitgestippeld t.a.v. de zendtijd en de financiering van de televisie. Teneinde in staat te zijn een verantwoord stand punt terzake te bepalen is in het afge lopen jaar een prognose van de eerstko mende vier jaren opgesteld, die onlangs door de ministerraad is aanvaard. Op grond daarvan zal de zendtyd van de NTS en haar componenten per 1 ja nuari 1960 voorlopig worden gesteld op 18 uur per week. De regering streeft ernaar de zend tyd daarna geleideiyk te verhogen tot 30 uur per week per 1 Januari 1963. Ten einde dit mogeiyk te maken is het nood- zakeiyk, dat zeer belangryke investerin gen worden verricht voor nieuwe studio- bouw met bybehorende technische appa ratuur. De kosten, voortvloeiende uit ver meerdering van zendtijd en bedoelde in vesteringen dienen te worden opgevan gen door een verhoging van het kijkgeld. Een daartoe strekkend wetsvoorstel zal spoedig by de Staten-Generaal aanhan gig worden gemaakt en wel in die zin, dat het maximale kykgeld op f. 40 per jaar lnplaats van f. 30 zal worden ge steld. Het ligt ln de bedoeling te bevor deren, dat by aanneming van het voor stel het kijkgeld voorshands op f. 36 per jaar wordt bepaald. In de begroting voor 1960 van het De partement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ls rekening gehouden met een verhoogd bedrag, dat voor dat jaar voor de televisie ter beschikking wordt gesteld t.w. f. 15.000.000 (voor 1959 was dit bedrag f. 9.995.000). Bij het uitstippelen van de beleidslijn t.a.v. de televisie is de reclametelevisie (waaromtrent de ministerraad van een principebesluit heeft genomen en waar over - alvorens definitieve beslissingen worden genomen, - een nota by de Tweede Kamer zal worden ingediend) buiten beschouwing gelaten. De staats secretaris van O. K. en W., mr. Y. Scholten acht het niet verantwoord om dt beslissing over de zendtyd, de inves teringen en de financiering van de tele visie. zoals wy deze thans kennen, uit te stellen tot en afhankelijk te stellen van een definitieve beslissing over de vraag in welke vorm de reclame ln de televisie wordt verwezenlijkt. AANTAL TV-ONTVANGERS BLIJFT SNEL GROEIEN Op 1 september 1959 bedroeg het aantal geregistreerde televisietoestel len 515.441 tegen 503.207 op 1 augus tus 1959. Op 12 september waren er 521.682 ingeschreven hetgeen betekent dat het aantal geregistreerde toestellen sinds 1 januari j.l. (391.036) met een derde is toegenomen. Het aantal Ingeschreven radio-ont vangtoestellen steeg van 2.563.223 op 1 aug. 1959 tot 2.572.076 op 1 sept. 1959. Op l sept. 1959 waren er 494.808 aange slotenen op het draadomroepnet tegen 495.904 op 1 aug. 1959. „Een bruid in de morgen" voor de televisie Het „Rotterdams Toneel", dat op 1 oktober 1954 de wereldpremière bracht van „Een bruid in de morgen" van Hugo Claus, die daarmee tevens zyn debuut als toneelschryver maakte, zal dit stuk op 1 oktober a.s. voor de VARA-televisie brengen. Medewerkenden zijn: Coba Kelllng, Ina van Faassen. Enny Meu nier, Hans Croiset en Ton Lutz. Het décor is van Peter Zwart. De spelregie is evenals destyds in handen van Ton Lutz. Voor de cameraregie zal Willy van He- mert verantwoordelijk zyn. BINNENLAND Gistermiddag is het 9-jarig meisje Aleida Maria Schiphorst op de Noordhout- se Straat te Denekamp aangereden door een personenauto, bestuurd door een tandarts uit Denekamp. Het kind, dat per flets op weg was om een boodschap te doen, is waarschijnlijk plotseling naar links de straat overgestoken. De tandarts raakte het kind, dat tegen de straat ge worpen werd en vrywel terstond overleed. De auto vloog tegen een boom en werd zwaar beschadigd. De tandarts liep een hersenschudding en verwondingen op. Gistermiddag is op de onbewaakte overweg op de Lange Amerikaweg te Beek bergen, een met stenen beladen vracht auto van de firma Dons wijk uit Apeldoorn gegrepen door een goederentrein. De chauffeur van de vrachtauto, de 47-1arige C. Drent uit Apeldoorn, werd daarbij ern stig gewond. De vrachtauto werd vol komen vernield. De chauffeur moest de wagen worden uitgezaagd. De Apeldoornae politie heeft drie jeugdige Apeldoorners aangehouden, die \onge week een auto hadden gestolen en de wagen, na er flinke ritten mee te heb ben gemaakt, met zware beschadigingen langs de weg lieten staan. Van 17 tot 20 september a.s. zullen de Duitse fregatten „Hipper" en „Graf Spee" (beide 1430 tdn) een niet-officieel bezoek brengen aan Den Helder. De sche- pen hebben elk een bemanning van 10 officieren en 223 schepelingen. Onder deze schepelingen bevinden zich in to taal 130 adelborsten. Het vergrote dryvende dok no. 3 van de Amsteraamsche Droogdokmy. N.V. waarin thans circa 90 van alle schepen van de varende wereldvloot kan dokken, is met het lndokken van het Britse m.s. „Beaverbank" ln gebruik genomen. Met de vergroting van net dok werd ln 1953 reeds een begin gemaakt. De directie van „Air France" heeft een verbinding tussen Parij6 en Amster dam ln studie genomen .waarby de mo- geiykheid niet is uitgesloten dat de Fran se luchtvaartmaatschappij met ingang van de zomerdienstregeling 1000 met de „Ca- ravelle" op Schipnol gaat vliegen. De luchtpostsluiting voor de opva renden van Hr. Ms. Hermelijn is vastge steld op 17 september a.s. ten 13.00 uur. De brieven dienen te worden geadresseerd aan Amsterdam-C.S. De patrouillejager „Kirkpatrick" van de Amerikaanse Marine heeft gisteren voor een vijfdaags niet-officieel bezoek aan Amsterdam aan het Steenenhoofd af gemeerd .De „Kirkpatrick" heeft een be manning van 14 officieren en 150 sche pelingen. In Juli 1958 bracht de Jager een bezoek aan Rotterdam. Ter gelegenheid van de viering van het 3e lustrum van de bevrijding van Axel, zal Hr. Ms. mijnenveger Axel van 17 tot 21 september a.s .aan deze ge meente, waarnaar zij genoemd is, een be zoek brengen. BUITENLAND President Elsenhower heeft gisteren het omstreden wetsontwerp getekend waarmee de uitroeiing van corruptie en misdadige activiteit ln de vakbeweging wordt beoogd en waarbij zekere beperkin gen worden opgelegd aan het georgani seerde posten en andere activiteiten van de vakbeweging. Zondag is ln Parijs een Algerijn doodgeschoten en een tweede gewond bij een vuurgevecht tussen twee groepen Al- gerynen. Volgens de Westduitse politie zijn vyftien Britse militairen betrokken ge weest by een gevecht met Duitse burgera ln Harsewinkel bij Warendorf (West- Dultsland). Verscheidene Britten en Duit sers werden licht gewond. Het incident ontstond toen vijf leden van de Britse luchtmacht probeerden een Westduitse vlag omlaag te halen. Voorbijgangers en deelnemers aan een plaatselijke bijeen komst van het Verbond van Oud-strijders probeerden hen daarvan te weerhouden. Verscheidene winkelruiten sneuvelden. Het gevecht duurde tot na middernacht. De Westduitse politie en de Britse mili taire politie stellen een onderzoek ln. In Hongarye waar de communisten tien Jaar geleden vrijwel alle particuliere bezit nationaliseerden, zullen voortaan particulieren hulzen van de staat kunnen kopen. De mensen die erin wonen hebben een voorkeursrecht. Het zal toegestaan zyn twee woningen te bezitten, een ln de stad en eon op het land voor de vakan ties. Een Tsjechische acrobaat heeft zon dag in de buurt van Bath (Engeland) het kunststukje volbracht om geblinddoekt over een draad boven een 125 meter diep ravyn te lopen. Hij legde de afstand van 276 meter ln 21 minuten af. Voor het eerst sinds het begin van de tweede wereldoorlog is zaterdagavond de „Oriënt Express" uit Beiroet naar Lon den vertrokken. De reis. die vla Syrië. Tur kije. Bulgarije. Joego-Slavië, Italië, Zwit serland en Frankrijk gaat, duurt zes da gen. President Nasser heeft de minister van Voorlichting voor het Syrische gebied van de Verenigde Arabische Republiek Rlad El Malkl, ontslagen. Er ls geen reden voor het ontslag gegeven. De minister ls een broer van de overleden kolonel Adnan el Malkl, die ln 1956 in Syrië door natio nale socialisten is vermoord en later tot nationale held is uitgeroepen. Van 17 tot en met 25 september a.s. wordt de N.A.V.O.-oefenlng „Side-step" gehouden, een oefening voor de verschil lende staven welke slechts op papier plaats zal vinden en waaraan geen troepen deel nemen. De bedoeling van deze oefening, waaraan ook ons land mee zal doen. ls het gebied van het gebruik van materieel, het gebied xan het gebruik van materieel, en bovendien tot een goede coördinatie te komen. Men zal dua tydens deze oefe ning geen verplaatsing van troepen te zien krijgen .daar alles „binnenshuis" zal plaatsvinden. Een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht heeft gisteren mede- f;edeeld, dat een straaltoestel van do uchtmacht van het type F-102 door een toestel van hetzelfde type per ongeluk met een raket ls neergeschoten. Het getroffen vliegtuig ontplofte en de piloot sprong op ongeveer 12.500 meter met een valscherm naar beneden. De Amerikaanse minister van Defen sie, Neil McElroy vertrekt zondag a.s. met de stafchef van de luchtmacht, generaal White, naar het Verre Oosten, via Alaska gaat de reis naar Tokio, waarna bezoeken zullen worden gebracht aan Zuld-Korea, Formosa, Hongkong, Manilla, Australië en Nieuw-Zeelana. Het aantal auto's ln Zweden ls ln de afgelopen 6 Jaar meer dan verdubbeld en als het in dit tempo doorgaat zijn er tegen 1975 een twee-on-een half miljoen oftewel een op elke drie inwoners, Het I aantal verkeersongelukken ls toegenomen 1 tot 66.629 ln 1958 tegen 52.480 het Jaar tevoren. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 RVU: Zyn wy wel wakker?, door dr. C. J .Schuurman .Derde lezing: Oude en nieuwe gezichtspunten betreffende het in ternationale terrein. 19.00 Gram. 19.45 Fllmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 1. Herhaling Troonrede. 2. Discussie over inhoud Troonrede. 21.00 Gram. 21.30 Act. 21.45 Pianorecital. 22.25 Gram. 22.55 De Hud- •onherdenklng in Amerika. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. te New York. 23.17 New York calling. 23.2224.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 K.V.P.. pol. caus. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Dit is leven, caus. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram. 20.30 Orkest en zang. 20.45 Planorecital. 21.15 Ariënshof, een nieuw monument van naastenliefde: klankb. 21.25 Intern. Vocallstenconcours. 22.46 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: NATIONAAL PROGR.: 12.50— 13.40 Prinsjesdag 1959, rep. 20.00 Journ. en weeroverz. 20 20 NATIONAAL PROGR. Rep. Opening Staten-Generaal. 21.10 22.50 Speelfilm. VOOR WOENSDAG 16 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 waterst.) VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d .vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. en tentoonstellingsagenda. 13.20 Hammond orgel en zang. 13.60 In de wolken, rep. 14.00 Gram. 14.30 Jazzmuz. met comm. DINSDAG Prediker: 8pr. evangelist J. Maasbach. 8 uur nam. Rehoboth: Ledenverg. Bond van Chr. Plattelandsvrouwen. Spr. mevr. Berghout- Rozeboom: „De vrouw ln en bulten het huweiyk". 8 uur nam Zomerzorg: Ledenverg. Ned. Kath. Kap- perspatroonsbond. 7.45 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning .12.501.20 uur nam. Harmonie: Ledenverg. Kon. Ned. My. voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 u. nam. Pieterskerk: Avondgebed te 7.30 uur nam. DONDERDAG Garenmarkt: K. en O.-excursle naar de Zaan. 8 uur voorm. Veemarkt: Toespraak Commissaris der Koningin tot pryswlnnaars Vebo. 2 uur nam. Veemarkt: 24ste Vebo-tentoonstelllng vanaf 8 uur voorm. Waaggebouw: Officiële opening Vebo door Commissaris der Koningin. 10 uur voorm. Waaggebouw: Zuivelshow,, wykgebouw 't Boshuis (Hoflaan)Le denverg. Ned. Christen Vrouwenbond Spr. de heer Dekker over Noorwegen en Zweden. 8 uur nam. VRIJDAG Lakenhal: K. eri O. Concert Mildred Dilling (harpiste). 8 uur nam Rehoboth: Ledehverg. Ned. Chr. Vrou wenbond .Spr. ds. C. A. van Harten van Delft. „Wat zegt de bijbel over blijd schap?" 8 uur nam VeemarktVebo-^ongerenwedstryden. 8 uur voorm.12 uur 's middags. Waaggebouw: Zuivelshow. Leiderdorp: Gebouw Eikenlaan N.C.VF, Spr. ds. G. van Duinen uit Was senaar. 8 uur nam. ZATERDAG Bree9traat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk 1011 uur voorm. Bijbelstudie: 1112 uur voorm., prediking ds. K. C. van Oossanen. Garenmarkt: Excursie Ver. ..Oud-Lel den" naar poldermolens by Hoogmade en Rijpweterlng. 1.15 uur nam. St.-AntoniusclubhuisCabaret-avond S.R.O. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Cabaretrevue P.V. „De Royalisten". 8 uur nam. Waaggebouw: Zuivelshow. Zwarte Pad 32: Opening Buurthuis „Noord". Leldse Volkshuis. 3 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J Robert. 2.30 uur nam. Station N.S.: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Artis. 9.24 uur voorm. MAANDAG In den Vergulden Turk: Genootschap NederlandEngeland. Spr. A. J. P. Taylor: „De hedendaagse Britse pers". 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Lezing Simon de Waard voor Ned. Chr. Reisver. over: „Tus sen Grieken en Goden". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee. (Dagelijks van 10 tot 5 uur; 'szondag6 van 15 uur) t.e.m. 5 oktober. Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 —12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur Lakenhal: Groepstentoonstelling Neder landse Kring van tekenaars (tot 5 okto ber). DE BIOSCOPEN Trianon „De lord, de lady en de but ler". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor ..Houseboat". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Llflo „Opstand der Gladiatoren". 18 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur Casino „Het veld van eer". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.46. 7 en 9.15 uur. Rex „Spionagecomplot Hongkong". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Brood en wijn". AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN Te Leiden is geopend Apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 24807 Bij geen gehoor bij Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers) hel op rlokterstelefoon 22222 In Hechingen in de Westduitse staat Württemberg-Baden is de voormalige SS- officier Eugen Wirth aangehouden, die als commandant van de concentratie kampen BlëTngen. Schönberg, Daumter- gen en Schrözlngen de dood van talrijke gevangenen zou hebben veroorzaakt. In Argentinië zijn gisteren 200.000 textielarbeiders in staking gegaan, zy be ginnen met een staking van vier dagen, maar als hun eisen op 23 september niet ingewilligd zyn, leggen zij voor onbepaalde tyd het werk neer. Sedert 25 augustus zyn ook 300.000 metaalarbeiders in staking. Zy eisen meer loon en protesteren tegen het economische stabllfsatieplan van de regering. Een storm, die 11 september ln de Chinese provincie Foeklen en Kwangtong heeft gewoed, heeft 47 doden geëist. Er zijn 205 gewonden en 74 vermisten. Hon derden huizen en bruggen zijn verwoest, duizenden hectaren bouwland staan 15.00 V .d. Jeugd. 17.00 Hammondorgelspel 17.20 Roemeens ork. 17.50 Regeringsultz.: Rijksdelen Overzee: Over rivierdammen en nog wat ln Suriname, door W. Joseph. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 La tijnse klanken. 18.50 Act. 19.00 V. d. Jeugd. 19.10 VARA-Varia en gram. 19.15 We zijn er toch zelf bij. toespr. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 De mll- joeenennota. comm. 20.15 Metropole-ork. 21.00 De droom, hoorsp. 21.46 Gram. 22.15 Strijkork. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nws. 23.16 Gram. 23.35 Idem. 23.5024.00 Soc. nws. in Esperanto. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge- whde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.35 Lichte muz. 9.00 V ,d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 11.30 Lichte muz. 12.00 Volksliederen. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Meisjeskoor en instr. kwint. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met pit op pad, caus. 13.20 Lichte muz. 13.50 Louise, opera. 15.30 Kamermuz. 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Interscholair Jeugdtoer- nooi. 17.40 Beursber. 17.45 Kinderkoren. NCRV: 18.15 Spectrum van het chris telijk organisatie- en verenigingsleven, caus. 18.30 Leger des Hellsmuz. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Vrouwenkoor. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Omroeporkest. 20.66 Eigen stijl bij cultuur en ontspanning, caus. 21.10 Gram. 21.15 Muzikale lulsterwed- stryd. 22.00 Rep. 22.15 Kamermuz. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Platennleuws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e lijn van 1820 uur) Jealous heart (Carson), Orkest Jan Gar- her; Smart and «harming (Bötcher), Ger hard Gregor; Mv happiness (Bergantlne), Orkest Jan Garber; I'll see you in my dreams (Jones), Gerhard Gregor; Mus krat ramble (Ory), Orkest Jan Garber: Who's sorry now (Snyder), Fritz Sehulz Relchel: All the things you are (Kern), Orkest Jan Garber; I can't give you any thing but love (McHugh), Fritz Sehulz Relenel; Pagan love song (Brown), Orkest Jun Garber: Get up on the stairs. Trio Harmonie; Mama's gone goodbye (Bocngc) Orkest Jan Garber; Avalon (Rose) Trio Harmonie; San Antonio Hose (Wills), Or kest Jan Garber; Le grand tour de I amour (Reld), Teresa Brewer; No can do (Simon), Orkest Erwln Halletz; Bye bye blackbird - After you've gone - The Darktown Strutters Ball, The Johnston Brothers; Patricia (Prado), Orkest Tom my Dorsey; To love again (Washington), Carmen Cavnllero; Plgalle (Ullmer) Or kest Rleardo Santos; Marianne (J. Larue) Les Compagnons de la Chanson; Java (Stern) Maurice Lareange; Le jour oil la pluie vlendra (Delanoë), Les Compagnons de la Chanson; Bolero (Durand), Orkest Arniand Migiani: Kicordate Marcellino (Savona), Fiorella Binl, Adrlano Valle; Cirihlribin (Pestalozza), Orkest Rlcnrdo Santos; Guagllone (Funciulll), Fiorella Blnl; Brazil (Barroso). Carmen Cavallero; Rock around the clock (de Knight), Bill Haley and hls Comets: Stars fell on Ala- bamy (Perkins), Orkest Kay Anthony; Love is a many splendoured thing (Fain) The Four Aces; Oranges from Jafa (Men- go), Orkest Max Greger; Lullaby of bird- land (Shearing), Ella Fitzgerald; Tequila (Ch. Rio). Orkest Max Gregor: Moments to remember (Allen). Louts Armstrong: On the sunny side of the street (McHugh) Carmen Cavallero; Sonny Howard's blues (Thompson), Sir Charles Thompson Trio; For dancers «inly (Oliver), Tain't what you do (J. Young). Well all right then (Rave), My blue five times (B. Gav), Annie Laurie (Scott), Orkest Billy May. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.99—17.40 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Documentair progr. 20.40 Toneelkron. 20.55 Gevar. muz.progr. 21.15 Zangersportret. 21.30 Filmprogr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Gram. 12.30 V .d. boeren. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Zang en piano. 13.40 Caus. of voordr. 14.00 Strijkork. en viool. 15.00 Hoorsp. 16.00 Vespers. 16.45 Progr. voor oudere luisteraars. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 18.40 Schotse dansmuz. 19.00 Exits and entrances. 19.30 Henry Wood Promenade concert: Ork.conc. en sol. 21.00 Nws. 21.15 Henry Wood Pro menade concert (verv.). 22.00 Documen taire. 22.30 Onbekend. 23.00 Nws. en weer ber. 23.06—23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 in. 12.30 Nws en gevar. progr. 13.00 Lichte muz. (Om 13.30 Nws.) 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 Nws.) 15.00 Lichte muz. (Om 15.30 Nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Da le's dagboek. 16.45 Uitsl. van races. Daar na: Gevar. muz. 17.30 Nws. en orkest- conc. 18.00 Gram. 18.29 Weerber., nws. en act. 18.35 Gram. 18.45 Hoorsp. 19.00 Jour naal. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Hoorsp. 20.30 Nws. en gevar. 21.30 Nws. en verz.progr. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. progr. (Om 23.30 Nwa.) 23 A5— 24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m, 12.00 Lichte muz. 13 00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 16.00 Pianorecital. 17.00 Nws. 17.35 Operamuz. 19.00 Nws. 19.20 Lichte muz. 19.50 Hoorsp. 21.45 Nws. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.15 Gevar. muziek. Frankrflk 8, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.05 en 14.10 Gram. 16.10 Gevar .muz. 18.30 en 20.11 Gram. 20.16 Holland Festival 1959: Ork. conc. 22.00 Gram. 23.10 Concrete muz. 23.30 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 111.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.65 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.45 Kamermuz. 16.00 Koersen. 16.02 Engelse les. 16.17 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Lekenmoraal en -filosofie. 18.30 V .d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Koorzang. 20.00 Gevar. muz. 21.00 en 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.25 Muz. uit India. 22.55 Nws. 23.00 V. d, zeelleden. 484 in.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 14.16 Belgische muz. 15.15 Koorzang. 15.30 en 16.05 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Jazzmuz. 18.55 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Festival v. Lulk .22.30 Gram. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a d lag S a a&s SS Amsterdam mist r Den Helder zwaar bew. i Ypenburg Vllsslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo onbewolkt onbewolkt no half bew. wstll onbewolkt no licht bew.w.stil onbewolkt mist zwaar bew. licht bew, onbewolkt Kopenhagen zwaar bew, Aberdeen regen t no 1 ono 2 wnw 7 wnw 5 wstil 19 10 18 13 20 10 19 11 19 4 20 9 21 6 21 7 20 6 Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Nice Berlhn Frankfurt MUnchen Ztlrlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajacclo Madrid Mallorca Lissabon zwaar bew. onbewolkt onbowolkt licht bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist zwaar bew. onbewolkt onbewolkt mist licht bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. regen 17 10 20 7 waw 4 19 9 nnw 1 12 6 nno 5 19 14 I 19 nw 1 ono 2 wstll wstil wstll wstil wstll wzw 1 n 1 nnw 1 wstll ono 3 wstll nno 4 zzw e 21 10 24 11 24 14 I 17 1 20 8 23 8 22 7 25 10 20 14 24 11 21 7 26 7 26 12 24 17 14 12 28 17 f 16 21

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2