EEN FEESTELIJKE LUNCH MET EISENHOWER IN WITTE HUIS BIJ STIJGENDE UITGAVEN EEN VERMINDERD TEKORT WEERBERICHT PRINSES BEATRIX IN WASHINGTON Geanimeerde stemming aan tafel HISTORISCH TAFREEL BIJ HAAGSE RIDDERZAAL KARAKTERISTIEK MILJOENENNOTA Waarschuwing tegen herhaling overbesteding Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 15 SEPTEMBER 1959 No. 29848 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. vaD Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Gestabiliseerd vertrouwen Wij moeten ver teruggaan in onze parlementaire geschiedenis om ons een Troonrede voor de geest te halen van een zodanige lengte als die, waarmede H. M. Koningin Juliana hedenmiddag in de historische Ridder zaal het nieuwe zittingsjaar der Staten- Generaal heeft geopend. Zij vormt een logische en consequente voortzetting van de op 26 mei j.l. afgelegde rege ringsverklaring, waarin de voornaamste richtlijnen van het toekomstig over heidsbeleid waren neergelegd, nadat op 12 december van het vorige jaar een einde was gekomen aan de coalitie, wel ke sedert de Bevrijding in 1945 dat b.e- leid in belangrijke mate had bepaald. Bovendien sluit zij aan bij het debat, dat in juni van dit jaar in de Tweede Kamer is gevoerd met betrekking tot het sociaal-economische beleid, zoals het nieuw opgetreden Kabinet zich dat voor de naaste toekomst voorstelde. Het meest verheugende element in het lijvige staatsstuk, dat thans voor ons ligt, achten wij het feit, dat voor het eerst sinds lange jaren de omstan digheden het weer mogelijk maken te gewagen van een politiek op langere termijn, dan de voorgaande jaren ver oorloofden. Tot dan werd het rege ringsbeleid voor een belangrijk deel be paald door de incidentele toestanden en verhoudingen, welke mede als gevolg van de internationale onzekerheden, de uitstippeling van een welbewust, gericht regeringsprogramma bepaald niet ge makkelijk maakten. Men moest zich te zeer aanpassen aan de wisselende om standigheden en de weinig stabiele structurele ontwikkelingen op interna tionaal niveau dan dat het mogelijk zou zijn een vaste lijn te volgen. Het gematigde optimisme, dat de Troonrede van het vorige jaar kenmerkte en dat ook doorklonk in de regeringsverklaring van 26 mei j.l., is door de feitelijke ontwikkeling van het sociaal-economische leven hier te lande gerechtvaardigd gebleken. El ders in dit blad schrijft onze financiële medewerker uitvoerig over de aspecten van de rijksbegroting voor 1960 en over de verbeterde grondslagen van onze staatshuishouding, welke het uitzicht daarop openden. En al wordt een waar schuwende vinger geheven tegen het ge vaar van een nieuwe overbesteding, welke andermaal de oorzaak zou kun nen zijn van een ongewenste recessie, anderzijds wordt duidelijk te verstaan gegeven, dat bij de huidige constellatie dit gevaar niet al te groot wordt geacht. Mits uiteraard de spelregels door werkgevers- en werknemersorganisaties in acht worden genomen! Vanzelfspre kend blijft daarbij een beleid, dat ge richt blijft op de uitbanning van kunst matige elementen uit ons economisch bestel, zoals de afschaffing van de subsidie op woningbouw en melk een gebiedende eis. Wanneer wij tenslotte ln vogel vlucht deze Troonrede de revue laten passeren, dan citeren wij allereerst met instemming de passage, waarin voldoening wordt uitgesproken over de verhouding tussen de rijksdelen onderling en het onveranderde stand punt der regering ten aanzien van de status van Nieuw-Guinea. Voor het eerst sedert vele jaren wordt met geen enkel woord gerept over onze verhou ding tot Indonesië, hetgeen overigens helaas allerminst wil zeggen, dat deze in het afgelopen jaar verbeterd zou zijn! Als de hoeksteen van onze nationale on afhankelijkheid en veiligheid wordt en terecht nog steeds het lidmaat schap van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie beschouwd, terwijl uit politieke en economische overwegingen wordt aangedrongen op versterking der Westeuropese samenwerking. Een komende verlaging der douanetarieven zal daartoe een bijdrage kunnen leveren. Zoals reeds eerder werd bekend ge maakt, blijft de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting vooralsnog be perkt tot de categorie der vrijgezellen en blijft de tijdelijke belastingverhoging ook voor het jaar 1960 gehandhaafd. Ter bestrijding van de nog steeds nij pende woningbouw zal de particuliere woningbouw, in het bijzonder van ar beiderswoningen en goedkope huizen voor middenstanders worden gestimu leerd. Eveneens zal -financiële steun steun worden verleend aan de vestiging en uitbreiding van industrie in de noor delijke provincies en andere „probleem gebieden", waaraan onze parlementaire redacteur in een recent verleden een aantal artikelen wijdde. Met bijzondere aandacht en be- langstellihg "hebben wij kennis genomen van de zinsnede, waar in wordt gewezen op de noodzakelijk heid om de vooraanstaande positie, wel ke de Nederlandse zeehavens in West- Europa innemen, te handhaven en, zo mogelijk, te versterken. Wij hopen vu rig, dat onder dit laatste ook wordt verstaan de aanleg van een Katwijkse vissershaven, waaraan reeds zo lang dringend behoefte wordt gevoeld en waarvan de verwezenlijking de gehele Katwijkse gemeenschap in een nauwe- lijk te schatten omvang ten goede zou komen. De regering streeft voorts naar uit breiding van de particuliere bezits vorming, waarover zij haar denkbeel den voor de eerstkomende jaren binnen kort bekend zal maken, evenals die over een wijziging van de Loterijwet waarbij dus de kwesties van de voetbalpool aan de orde zal komen. De aandacht van de volksvertegen woordiging zal verder in het komende jaar worden gevraagd voor tal van onderwijsaangelegenheden, waarbij het ontstellende gebrek aan (bevoegde) docenten en de scholenbouw op de voor grond zullen staan Vooral ten aanzien van het docententekort is de grootst mogelijke spoed geboden. De regering heeft hier een achterstand van vele jaren in te halen, welke bij het mid delbaar onderwijs momenteel heeft ge leid tot hoogst ongewenste toestanden en tot blijvend nadeel voor de parate kennis van de tegenwoordige leerlingen generatie. Blijkens het voorliggende regerings programma, wacht ons parlement inderdaad een druk bezet en moei lijk zittingsjaar, dat veel van zijn kracht zal vergen en waarbij de zegen van de Allerhoogste onmisbaar zal zijn. Het vangt zijn werkzaamheden noch tans aan onder omstandigheden, welke (Van onze Amerikaanse correspondent) Prinses Beatrix heeft gisteren een kort bezoek aan Washington gebracht, waar president en mevrouw Eisenhower haar hadden uit genodigd voor de lunch. Daar de Prinses 's avonds weer in New York terug moest zijn voor een galadiner aan boord van de „Rotterdam", kon zij slechts een vluchtige indruk krijgen van de Amerikaanse hoofdstad. Voor de lunch heeft zij echter nog een korte autorit door de stad gemaakt voornamelijk om de monumenten te zien, die hier zijn opge richt voor Washington, Jefferson en Lincoln. admiraal Arleigh Burke en echtgenote, de chef van het protocol van het „State Department", Willy Buchanan en echt genote, Selden Chapin, voormalig Ame rikaans ambassadeur in Nederland en echtgenote, Clarence Morse, voorzitter van de Federale Raad voor de Scheep vaart en echtgenote, John Walker, directeur van het New Yorkse Museum „National Gallery of Art" en echtgeno te, en de zoon van de president, majoor John Eisenhower en diens echtgenote. Onder de Nederlandse gasten bevon den zich nog jonkvrouwe Catharina Roëll, hofdame van Koningin Juliana en Emile Schiff, functionaris van de Nederlandse ambassade en echtgenote. De lunch werd gegeven in de officiële eetzaal. „Lavendelkleurige chrysanten sierden de grote hoefijzervormige tafel. De stemming was buitengewoon geanimeerd. Oran j ebloemen Een grote groep Nederlanders, voor namelijk leden van de ambassade, was 's ochtends tegen tien uur naar het vliegveld gekomen om de Prinses te begroeten. Oranjestrikjes zijn in Washington niet te koop, maar velen hadden Oranjebloemen uit de tuin opgesto ken. Verscheidene leden van het State Department kwamen eveneens hun opwachting maken op het vliegveld. De voornaamste van hen was Robert Murpliy, onderminister van Buiten landse Zaken. Bovendien waren am bassadeur en mevrouw Young reeds vroeg op het landingsterrein versche nen. Gelijk bekend is Young Ameri kaans ambassadeur te 's-Gravenhage. Ethousiasme Voor de reis heen en terug uit New York had de Canadese Shell Maat schappij een eigen vliegtuig ter beschik king gesteld, een Conva'ir 440, die met ruime draaistoelen is ingericht voor luxevluchten. Het vliegtuig landde pre cies om tien uur. Zoals steeds deze dagen was het prachtig weer en Prinses Beatrix zag er opnieuw charmant uit in een lichtbeige complet, waarbij zij een oudroze hoedje droeg. Nederlanders zijn bij dergelijke gele genheden niet uitbundig, maar toen een vrijmoedig meisje van de ambassade in eens heel luid „hoera" riep, stemde ieder daarmee in en begon men enthousiast te wuiven. De Prinses zwaaide vriende lijk terug. Na aan de belangrijkste Ame- Mr. A. A. M. Struycken lid Raad van State Naar wij vernemen is de bénoeming te verwachten van mr. A. A. M. Struycken, oud-minister van Binnenlandse Zaken, Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie en Bezitsvorming, tot lid van de Raad van State. Julianatop bereikt in Nieuw-Guinea De expeditie naar de Julianatop in Ned. Nieuw-Guinea heeft op 9 septem ber om 11.45 uur plaatselijke tijd het doel bereikt. Alle deelnemers, ir. A. E. Escher, dr. H. Th. Verstappen, Ltz arts M. O. Tissing, serg.-maj. J. A. Dewijn en cineast P. Terlaag namen deel aan de bekliming van de top, die in te genstelling met kaartgegevens 4640 meter hoog bleek te zijn. Een hevige sneeuwstorm en harde wind stelden de klimmers zwaar op de proef. Zondag is deze groep teruggekeerd in het bivak den Matta. Vrijdag wordt zij in Ok Sibil verwacht. De volgende dag zullen enkele deelnemers naar Hollan- dia afreizen. nationaal gezien stellig gunstig mogen heten' en die, in het kader van de internationale verhoudingen, een hoopvoller perspectief bieden dan in voorgaande jaren het geval was. Moest toen nog, als gevolg van natio nale en internationale onzekerheden, worden gevaren „op gegist bestek", thans maken de omstandigheden een duidelijker koersbepaling mogelijk. En het is de verdienste van de huidige be stuurders van ons Schip van Staat, dat zij in deze Troonrede op grond van een gerechtvaardigd, zij het gematigd opti misme en op de basis van reële en re delijke opvattingen, een bestek hebben opgesteld, dat het vertrouwen in een „behouden vaart" alleszins billijkt. Moge dat zo zijn! Prinses Beatrix heeft gisteren als gast van president Eisenhower en diens echtgenote het middagmaal gebruikt in het Witte Huis te Washington. Deze telegrafisch overgebrachte foto toont de Prinses met haar gastheer en gastvrouw. rikanen en Nederlanders te zijn voorge steld, vertrok de autostoet snel in' de richting van de stad. Bij het Witte Huis arriveerde de Prin ses enige tijd vdor de andere gasten. Ook na afloop van de lunch bleef zij wat langer. Op die manier had zjj gelegenheid rustig met de president en diens echtgenote te praten. Deze hebben haar een alleraardigste ont vangst bereid. Voor de lunch hadden zij zestig gasten genodigd, onder wie minister Luns, de Nederlandse am bassadeur dr. Van Roijen en mevrouw van Roijen, de Amerikaanse minister Herter en diens echtgenote, doch tevens verscheidene jongeren, zodat de Prinses ook tal( van leeftijdgenoten kon ontmoeten. Van de Amerikaanse gasten kunnen nog genoemd, de chef Marine-operaties, Moskou oppert beraad over Laos De Russische regering heeft een in ternationale conferentie over Laos voor gesteld, aldus meldt het Russische pers bureau Tass. De conferentie zou de toestand in Laos moeten normaliseren, zjj zou onverwijld moeten worden bij eengeroepen met als deelnemers de lan den die in 1954 de conferentie over In do-China te Genève hebben bijgewoond. Van doorgaans welingelichte zijde in Washington werd vernomen, dat de VS zeer waarschijnlijk dit Russische voor stel zullen verwerpen. Naar de mening van de Russische re gering moet de internationale commis sie van toezicht voor Laos rapport aan de voorgestelde conferentie uitbrengen over het resultaat van het verrichte werk en aanbevelingen doen ter verbe tering van de toestand.' De Sovjet-Unie is er van overtuigd dat de spanning in Laos alleen kan wor den opgeheven op basis van de akkoor den van Genève, die de basis vormen voor de vrede en veiligheid in Indo- China. De Russische regering is van oordeel, dat het debat in de Veiligheidsraad over het vormen van een subcommissie voor Laos en de stemming van 10 september in de raad over de ontwerpresolutie van het Westen een duidelijke schending van het handvest van de VN en het reglement van de Veiligheidsraad vor men. Het feit dat deze kwestie voor de Veiligheidsraad is gebracht, is al onwet tig, aldus de Russische verklaring. De Sovjet-Unie stelt Amerika, Enge land en Frankrijk de indieners van de resolutie verantwoordelijk voor deze gang van zaken, die „verstrekken de gevolgen voor de vrede en veiligheid in Indo-China" kan hebben. Het optreden van de Westelijke mo gendheden in de Veiligheidsraad, zo gaat de verklaring voort, is een weer spiegeling van de pogingen van bepaal de kringen in die landen om de inter nationale toestand tq bederven juist toen er duidelijke tekenen waren van ontspanning en de gehele mensheid hoopte dat er als gevolg van de weder zijdse bezoeken een eind aan de koude oorlog zou komen, (Aan de Geneeise conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken werd in 1954 deelgenomen door Rusland, Amerika, Engeland, Frankrijk, China en de vier Indochinese staten). ROZIG OPTIMISME, DIEPE ARGWAAN Uiteenlopende stemming in V.S. jegens Kroesjtsjef (Van onze Amerikaanse correspondent) Het zal niet gebeuren, maar het zou heel toepasselijk zijn, wanneer een Amerikaans vliegtuig vanmid dag om half vijf (Ned. tijd) bij Kroesjtsjefs aankomst in ^Vashing ton een kolossaal vraagteken in de lucht zou schrijven. Dan zou de leider van de Sovjet-Unie ineens weten, hoe raadselachtig zijn be zoek voor de Amerikanen is. In Washington hoort en leest m aan de vooravond van Kroesjtsjefs intocht de meest uiteenlopende veronderstellingen. Het is moeilijk te zeggen, wie het tenslotte bij het rechte eind zal hebben. De menin- De miljoenennota, welke de minister van Finan ciën, prof. mr. J. Zijlstra hedenmiddag aan de Tweede Kamer heeft aangeboden toont als geheel een tekort van 782 miljoen gulden tegen vorig jaar 1318 miljoen. Dit tekort zal door nu reeds te voorziene verdere uitgaven, zoals 236 miljoen voor de gezondmaking van het Ambtenarenpensioen- fonds, waar tegenover enkele te verwachten mee vallers staan, nog stijgen tot 951 miljoen gulden (vorig jaar 1597 miljoen). De staatsuitgaven zijn weer in belangrijke mate gestegen en zullen waarschijnlijk boven de negen miljard uitkomen. Defensie met 1702 miljoen neemt daarvan het leeuwedeel voor zijn reke ning. Voor Onderwijs en Cultuur heeft men bijna anderhalf miljard uitgetrokken (1431 miljoen). Minister Zijlstra is er bij het opstellen van zijn begroting van uitgegaan, dat de Nederlandse volkshuisvesting ook in het komende jaar een ver dere groei te zien zal geven, maar hij waarschuwt nadrukkelijk, dat een economische expansie geva ren in zich bergt, indien de reële besparingen met deze expansie geen gelijke tred houden. De op gang komende beweging in het loonpeil van verschillende bedrijfstakken en de hieruit voortvloeiende toeneming van de bestedingen ver scherpen de noodzakelijkheid de ontwikkeling van de overheidsbestedingen binnen bepaalde grenzen te houden. Zowel bij de overheid als in de parti culiere sector moet grote behoedzaamheid in acht worden genomen om te voorkomen, dat de situatie uit de jaren 1956—1957 zich zou herhalen en op nieuw door een sterke toeneming van de beste dingen een overspanning onze volkshuishouding ontwricht. Loonsverhoging en substantiële belastingverla ging tezamen zouden welhaast zeker tot overbe steding leiden, meent minister Zijlstra. Maar een verlaging van de inkomstenbelasting voor onge- huwden kan volgens de regering thans geen langer uitstel lijden. Daarnaast acht zij het nodig, dat een aantal fiscale voorzieningen ter bevorde ring van fusies van ondernemingen worden ge troffen. Wetsontwerpen in die geest zijn thans bij de Tweede Kamer ingediend. Mede in verband met de gevolgen, die de inves teringsaftrek en de vervroegde afschrijving ook voor 1960 zullen hebben, is naar het oordeel van de regering verdere belastingverlichting in het komende jaar niet mogelijk. Dit houdt in, dat ook niet kan worden ontkomen aan een verlenging van de destijds tot stand gekomen verhoging van enige belastingen. Voorts acht de regering, tegen de achtergrond van een krachtig oplevende con junctuur, deze verlenging noodzakelijk om het tekort van de ontwerp-begroting 1960 tot een zodanig bedrag te beperken, dat financiering daar van op de kapitaalmarkt mogelijk is zonder het bèdrijfsleven en de gemeente te schaden. Voorgesteld wordt de verlenging voor één jaar te doen gelden. Elders in dit blad schrijven wij uitvoerig over de Troonrede en de miljoenennota. H.M. Koningin Juliana, gevolgd door ZiK.H. Prins Bernhard en H.K.H. Prinses Irene, betreedt de Ridderzaal voor het uitspreken van de Troonrede. gen variëren van rozig optimisme tot diepe argwaan. Kroesjtsjef, aldus de optimisten, wil in korte tijd de levensstandaard van de Sovjet-Unie zozeer verhogen dat alle volken het succes van het communisme moeten erkennen. Zou de wereld inzien, dat het Russische communisme groter welvaart brengt dan Amerika's kapita lisme, dan zou zich zonder bloedvergie ten de wereldrevolutie kunnen voltrek ken. Kroesjtsjef zou het levensniveau van zijn eigen onderdanen echter alleen snel omhoog kunnen brengen, wanneer hij de bewapeningslast rigoreus kan ver minderen. Vandaar dat hij naar Wash ington zou zijn gekomen om ontspan ning te bewerkstelligen en daardoor de ontwapening op gang te brengen. De optimisten, die aldus redeneren, zijn tevens zo optimistisch te geloven dat het Kroesjtsjef desondanks niet zou gelukken de Verenigde Staten voorbij te streven in hun welvaart. Anderen geloven, dat Kroesjtsjef even als in de zomer van 1955 een poging zal doen de wereld een schijngevoel van ontspanning te geven. De Sovjet-Unie zou, indien de rest van de wereld op duiven veertjes ging rusten, des te snel ler kunnen doorgaan en vooral op mili tair terrein de superioriteit te bereiken. Zou Kroesjtsjef kans zien de Amerika nen een slaapmiddel toe te dienen, dan kan het ontwaken na enige tijd wel eens heel ontstellend zijn. Waarom, aldus nog steeds deze arg wanende groep, dit schot naar de maan vlak voor Kroesjtsjefs aankomst? Het zou erop kunnen duiden, dat de Rus over bepaalde zaken wil onderhandelen vanuit zijn pas gedemonstreerds machts positie. Ook dan zou Kroesjtsjef natuur lijk nog kunnen zeggen, dat zijn doel de wereldvrede is, doch teneinde deze te garanderen, zou hij van het Westen be paalde concessies verlangen, bijv. een regeling van de Duitse kwestie naar zijn wens, opheffing van de Amerikaanse bases enz. De accuraatheid van het schot naar de maan zou moeten aanto nen, dat men met de Russen maar het beste zoete broodjes kan bakkenPas gaandeweg zal blijken,' welke prognose de juiste is geweest. Als sluw onderhan delaar zal de Rus waarschijnlijk pas bij Eisenhowers tegenbezoek aan Moskou zijn kaarten op tafel leggen. Officieel mag men niet eens zeggen, dat in de conversatie tussen Eisenhower en Kroesjtsjef zal worden onderhandeld doch zulk een aftasten van de moge lijkheden kan men toch in elk geval als een eerste onderhandelingsfase ken schetsen. 0 Slot pag. 2 Noordelijke wind De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog weer Overwegend matige wind uit noordelijke richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. i Opgemaakt te 11.15 uur) 16 SEPTEMBER Zoo op: 6.14 uur; onder: 18.55 uur. Maan op: 18.36 uur; onder: 5.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.39 en 15.02 uur. Laagwaiter te 10.54 en 23.11 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1