Belastingopbrengst naar schatting 8730 miljoen In verhouding tot ons nationale inkomen dalen uitgaven na 1956 Samenvattend begrotingsbeeld De tijdelijke belastingverhoging opnieuw met een jaar verlengd! Verwacht wordtdat landbouw minder steun nodig zal hebben Te vinden financieringsmiddelen zullen 1025 miljoen belopen Kunstgebitten Beslag gelegd op schilderij van Paulus Potter op de Antiekbeurs DINSDAG 15 SEPTEMBER 1959 Uit een bijlage van de miljoenennota blijkt, d>at voor een twaalftal onderwer pen van staatszorg de uitgaven, uitge drukt in percentages van het nationaal inkomen in 1960 weer lager zullen zijn dan in 1959. Ook in absolute cijfers zijn de uitgaven voor een aantal takken van overheidszorg (o.a. handel en nijver heid. huursubsidies, landbouwsubsidies, sooiale voorzieningen emigratie en volks gezondheid) voor 1960 lager dan voor 1959. De daling van het uitgavenpeil sinds 1956 in verschillende sectoren, heeft zich voor 1960 voortgezet. Het aantal ambtenaren is wederom inge krompen, met uitzondering van onder wijs. Ook voor defensie! De betrekkelijke dialing van de defen sieuitgaven aldus de miljoenennota, is een gevolg van het feit dat de ontwik keling van het peil van deze uitgaven geen gelijke tred heeft gehouden met de stijging van het nationale Inkomen. De defensieuitgaven zijn sedert 1957 ook absoluut gedaald als gevolg van een door de regering in het kader van de beste dingsbeperking in 1958 noodzakelijk ge achte beperking van de kasuitgaven, alsmede door de omstandigheid dat de jaren 1958 en 1959 en ten dele ook nog 1960 nodig zijn, resp. zijn geweest, om de aanschaffingen, verband houdende met de modernisering van de krijgs macht, voor te bereiden. De onderwijsuitgaven stijgen de laat ste jaren sterker dan het nationaal in komen. Het verloop van deze uitgaven hangt voor een groot deel sterk samen met de groei van de bevolking en voor al ook met de leeftijdsopbouw daarvan. De geboortegolf van na de oorlog die het middelbaar onderwijs heeft bereikt, de toenemende belangstelling voor het voortgezette onderwijs en de Uitbreiding van het hoger onderwijs, veroorzaken de stijging van de laatste jaren. Voor de komende jaren worden een stijgende belangstelling voor voortgezet onderwijs en een sterke uitbreiding van het hoger onderwijs verwacht. Na de beperkingen, die in 1959 in het structureel wenselijke programma moesten worden aangebracht, zijn de uitgaven voor verkeer en waterstaat thans aanmerkelijk hoger geraamd, als gevolg waarvan voor 1960 deze uitgaven procentueel sterker stijgen dan het na tionale inkomen. Juichtoon De ontwikkeling van de werkelijke uitgaven sedert 1950 overziende, conclu deert minister Zijlstra, dat voor verwe- zenlijke taken van de overheid abso luut gezien meer middelen ter beschik king zijn gesteld. De uitgaven, die ver band houden met de toeneming van de bevolking en de daarvoor noodzakelijke voorzieningen op het gebied van de eco nomische welvaart (research, interna tionaal- economische samenwerking), de opleiding (onderwijs) en de maatschap pelijke voorzieningen (gezondheidszorg, kinderbescherming, ziektebestrijding) stijgen, terwijl daarnaast het streven van de overheid om ondanks deze ont wikkeling het overheidsapparaat geen evenredige uitbreiding te geven, niet zonder succes blijft. Uit een tabel'blijkt, dat het peil van de totale netto Rijksuitgaven van 1950 tot 1956 rond 25 procent van het na tionale inkomen schommelde. In 1957 begint een daling en thans is het per centage ruim 21. Zowel in de periode 1952-1956 als in de periode 1959-1960 steeg het natio nale inkomen fors (46 procent, resp. 26 procent). Terwijl de Rijksuitgaven van 1952 op 1956 met ruim 40 procent Radio en televisie: zeven miljoen meer Ten behoeve van radio en televisie is voor 1960 op de Rijksbegroting 6.8 miljoen méér uitgetrokkem dan voor 1959 en wel 1.6 miljoen méér voor de radio (n.l. 30.4 miljoen) en 5.2 miljoen méér voor de televisie (n-1. 19.4 miljoen). De uitgaven voor de televisie zijn voor 1960 1.9 miljoen lager geraamd dan de netto-opbrengst van de middelen (21.3 miljoen), teneinde verdere aflossing van de destijds ten be hoeve van de televisie van Rijks wege voorgeschoten gelden, totaal ten bedrage van 17,2 miljoen, mo gelijk te maken." De verhoging van de bijdrage aan de radio-omroep is gelijk aan de meerdere opbrengst van de luister bijdrage, welke laatste is gestegen door de toeneming van het aantal radio-toestellen. stegen .stegen zij van 1959 op 1960 met ongeveer 10 procent. De werkelijke uit gaven zijn van 1950 tot 1956 sneller ge groeid dan het nationale inkomen. Van 1956 tot 1960 vertonen deze uitgaven een groei die ongeveer gelijk is aan die van het nationale inkomen. Bespreking over lonen en prijzen in vervoer Naar het ministerie van Verkeer en Waterstaat meedeelt is gistermiddag tussen de regering en vertegenwoordi gers van de b(j het vervoerswezen be trokken werkgevers en werknemers een oriënterend gesprek gehouden over het vraagstuk van de Ionen en de prijzen in het vervoerswezen. Van regeringszijde werd aan deze be spreking deelgenomen door de minister van Verkeer en Waterstaat, de minister van Economische Zaken, de staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksgezond heid, de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars en enige adviseurs. (In miljoenen guldens) Omschrijving Vermoedelijke uitkomsten 1959 Ontwerp begroting 1960 Gewone Dienst Uitgaven 7.244 Middelen 7.46Ö Saldo -f- 21G Buitengewone Dienst Uitgaven 2.325 Middelen 259 Saldo 2.066 Gehele Dienst Uitgaven g 56g Middelen 7 71g Soldo 1.850 7.240 7.873 633 1.822 407 1.415 9.062 8.280 782 Voorts zijn voor 1960 nog te verwachten de volgende posten ten laste c.q. ten gunste van de gewone dienst: Civiele uitgaven uit hoofde van in vorige jaren niet opgenomen gelden 56 Lasten c.q. baten, welke zullen voortvloeien uit wettelijke rege- dingen, die op het tijdstip van in dienen der begroting nog niet tot stand zijn gekomen Sanering van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds en Spoor wegpensioenfonds 236 Inbouw van de Algemene Ouder domswet en de Algemene Wedu wen- en Wezenverzekering in de pensioenen36J) Beperking van de pensioenen in verband met de Algemene Wedu wen- en Wezenverzekering 20 Vervallen van de bijdrage in het tekort op de Ziekenfondsverzeke ring van bejaarden 29 Verhoging van de uitkeringen ingevolge de Wet Buitengewoon Pensioen 1940/45 en de Algemene Oorlogsongevallenregeling 8 Verhoging van de toeslagen op pensioenen en op uitkeringen wegens sociale verzekeringen in verband met te verwachten loon- compensatie 42 Verlaging van de woningbouw- subsidies in verband met de a.s. huurverhoging 50 Verhoging van de Grondbelas ting (middelen) 38 169 BEGROTINGSTEKORT VOOR I960, rekening houdende met de additionele posten 951 1). Met het oog op een betere ver gelijking tussen 1900 en 1959 is in beide jaren rekenin- gehouden met de sanering van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en het Spoorwegpensioenfonds. In de vermoedelijke uitkomsten 1959 is f. 198 min. opgenomen (waarvan f. 183 min. uitgaven en f. 15 min. derving van belastingmiddelen*. Voor 1960 is f. 236 min. opgenomen onder de additionele posten. 2). Hierin zijn begrepen een bedrag van f. 218 min. wegens verhoging van de Rijksuitgaven en een be drag van f. 18 min. wegens ver mindering van de ten bate van het Rijk komende belastingmidde len in verband met de compensa tie voor de gemeenten en provin ciën via het gemeentefonds en het provinciefonds 3). Het betreft hier een verminde ring van de Rijksuitgaven (f. 26 min. en een verhoging van de ten bate yan het Rijk komende belas tingen (f. 10 min.). DE BEG mms P0SJ DEFENSIE 1951-60 De verlenging met weer een jaar van de tijdeiyke belastingverhoging heeft betrekking op de volgende belastingen. 1. Verhoging van het tarief van de vennootschapsbelasting van 4043 procent tot 4447 procent. B. Verhoging van de vermogensbelas ting van 5 tot 6 promille. 3. Verhoging van het bijzondere invoer recht op benzine van 16.65 gulden tot 24.25 gulden per hl en voor de motor rijtuigenbelasting voor dieselauto's. 4. Verhoging van het tussentarief van omzetbelasting van 8 procent tot 10 procent en van het weelde tarief van 15 tot 18 procent alsmede verhoging van de omzetbelasting van enkele bijzondere goederen. 5. Verhoging van de omzetbelasting op sigaretten van 5 tot 7 procent. 8. Verhoging van de omzetbelasting op televisietoestellen van 10 tot 18 pro cent. 7.. Verhoging van de omzetbelasting van personenauto's motorrijwielen en banden voor deze rijtuigen. 8. Vrijstelling van omzetbelasting voor sigaren. Het niet verlengen van deze maat regelen zou het Rijk een verlies opleve ren, dat voor 1960 zou zijn te stellen op netto 171 miljoen gulden en voor 1961 op netto 104 miljoen. Het voorstel om de vrijstelling van omzetbelasting voor sigaren met één jaar te verlengen ligt in de lijn van het voorstel van de regering om met betrek king tot de tijdelijke belastingverhogin gen de bestaande toestand zonder meer met een jaar te verlengen. Zij is van mening, dat ook in de huidige belasting druk op sigaren geen wijziging moet worden gebracht. DE BELASTINGDRUK debeLastingopbrengstin %v.h bruid- nat. pr00ukt tegen marktpr'JZENV De tijd zal het leren De uitgaven van het Landbomvegaü- satiefonds over het dienstjaar 1959 zullen volgens de ramingen van mid den 1959 120.4 miljoen lager zijn dan bij het opstellen van de begroting 1959 werd verwacht. Deze gunstige ontwik keling is vooral een gevolg van de verbetering van het prijspeil op de agrarische wereldmarkt, in het "bijzon der op de internationale zuivelmarkt. Het effect van de prijsverbetering is in feite groter dan in de genoemde 120.4 miljoen tot uitdrukking komt, aangezien in de midden 1959 opgestelde raming van de vermoedelijke uitkomsten 1959 een bedrag is opgenomen van 26..3 mil joen ten behoeve van een extra-uitke ring voor voedergranen alsmede vlas- steun, welke uitgavenposten in de oor spronkelijke begroting nog niet stonden vermeid. Naar schatting zullen de belastingen in 1960 in totaal 8.730 miljoen opbrengen, waarvan 1.281 miljoen wordt afgedragen aan de gemeen ten en 65 miljoen aan de provincies, zodat voor het Rijk 7.384 miljoen overblijft. De Rijksbegroting voor 1960 vertoont op de gewone dienst, de dagelijkse inkomsten en uitgaven, een batig saldo van 633 miljoen. De inkomsten bedragen 7.873 miljoen en de uitgaven 7.240 miljoen. De buitengewone dienst, waarop de uitgaven worden geboekt voor werken van duurzaam karakter zoals gebouwen, bruggen, dijken, enz., vertoont een nadelig .saldo van 1.415 miljoen. De uitgaven bedragen 1.822 miljoen en de inkomsten 407 miljoen. De gehele begroting voor 1960 (gewone dienst en buitengewone dienst samen) vertoont een nadelig saldo van 782 miljoen. In totaal bedragen de uitgaven 9.062 miljoen en de inkomsten 8.280 miljoen. Er valt reeds te voorzien - men zie ook elders - dat het tekort zal groeien van 782 miljoen tot 951 miljoen. Het te kort zal worden gedekt door leningen, hetgeen verantwoord is omdat er een overschot is op de gewone dienst en er dus slecht^ wordt geleend voor werken van duurzame aard. Leningen van het Rijk zouden wel bezwaarlijk zijn indien daardoor particulieren niet zouden kun nen lenen om te voorzien in hun kapi taalbehoefte. Minister Zijlstra meent dat dit gevaar niet aanwezig is, al waar schuwt hij wel dat de vraag naar kapi taal van particulieren in 1960 zal toe- taalmarkt. nemen, zodat het Rijk zich zoveel mo gelijk moet beperken met leningen. Doordat het Rijk in 1960 nog betalin gen moet verrichten wegens in 1959 aan gegane verplichtingen, zal het te finan cieren kastekort meer bedragen dan 951 miljoen. Het totale bedrag aan financie- ïingsmiddelen dat in 1960 moet worden gevonden, zal ongeveer 1.025 miljoen be lopen. Er kan op worden gerekend, dat als gebruikelijk, ongeveer 400 miljoen kan worden geleend van pensioenfond sen, zodat nog ongeveer 625 miljoen moet worden geleend op de open kapi- DENTOFIX houdt ze stevig op hun plaats! Uw gebit raakt niet meer los, wanneer U 's morgens een weinig DENTOFIX op de plaat strooit. U heeft dan de gehele dag een heerlijk gevoel van zekerheid en welbeha gen, want DENTOFIX doet zijn plichtl Dit moderne, antiseptische poeder werkt als een beschermend kussen en houdt bovendien de adem fris. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. Neger in blik. In Belgisch Kongo gaat men moei lijkheden ondervinden als gevolg van een bizarre legende, die jaren geleden onder de negerbevolking is ontstaan als gevolg van Amerikaans blikvlees. Tegen het einde van de oorlog werden in Belgisch Kongo Amerikaanse blikken vlees in omloop gebracht, die op het etiket een lachende neger als handels merk voerden. De zwarte bevolking is toen gaan geloven dat het vlees afkom stig was van negers, die door een „my sterieuze blanke man" werden geslacht. De geheimzinnige blanke zou zijn slacht offers met zaklantaarns onder hypnose brengen en zo in zijn macht krijgen. De legende blijkt zo sterk onder de bevolking te leven dat er de laatste tijd bij de autoriteiten meldingen van in pa niek geraakte negers zijn binnengeko men, die de „geheimzinnige slachter" met zijn lantaarn in een auto hadden gezien. Zelfs hebben groepen negers enige auto's aangevallen en in brand ge stoken. Tragisch record: 65 jaar in een ziekenhuis Een 83-jarige Weense vrouw, Maria Schubert, heeft zaterdag het feit her dacht, dat zij reeds 65 jaar in hetzelfde ziekenhuis in Wenen wordt verpleegd. Als kind openbaarde zich bij haar osteo myelitis (een ziekte van het beender- merg) in het rechterbeen en toen zij 18 jaar was, in 1894 moest het knappe, don kerblonde meisje in een ziekenhuis wor den opgenomen. Daar is zij sedert dien verpleegd. Tijdens haar lange ziekte heeft zij haar rechterbeen verloren, doch niet haar goede humeur. Zij is zeer opge wekt en meent dat de vele bewijzen van medeleven die zij dezer dagen ontvangen heeft, teveel van het goede zijn. „Mijn leven is rijker en mooier geweest dan van de meeste mensen", meent zij. „Ik ben oud geworden zonder dat het leven mij tot de gebruikelijke gemeenheid heeft gedwongen. Ik heb veel mensen kalm en zonder bitterheid zien sterven. Oorlogen hebben de wereld in verwar ring gebracht, nijd en valse ambitie heb ben geheerst, doch binnen de muren van dit ziekenhuis was er altijd vrede". Dit alles neemt niet weg, dat aan haar ziekenhuisrecord een bittere bijsmaak zit, zo meent men in Wenen. De netto-uitgaven voor de ontwerp begroting 1960 worden geraamd op 291.8 miljoen. Ten aanzien van de hierin ver disconteerde verwachting omtrent het prijsniveau van de agrarische produkten is uitgegaan van de situatie zoals deze zich midden 1959 liet aanzien. Daar in het verleden wel is gebleken, dat het maken van betrouwbare prognoses op dit gebied niet goed mogelijk is, moet te dezen het nodige voorbehoud worden gemaakt. De vermindering van het uitgaven- totaal 1960 met 154.9 miljoen ten op zichte van de vermoedelijke uitkomsten van de begroting 1959, geeft behalve aan de hierboven genoemde verwach tingen omtrent de ontwikkeling van het prijsniveau, uitdrukking aan het in de regeringsverklaring van 26 mei j.l. en in de sociaal-economische nota van 25 juni 1959 aangekondigde streven naar herziening van het beleid met betrek king tot producenten- en consumenten subsidies. Het door de regering genomen besluit, om in afwijking van het in de sociaal-economische nota vermelde voornemen de consumentensubsidie op de melk niet in één keer per 1 januari 1960, maar in twee etappes van elk 2 cent per liter respectievelijk per 1 januari en per 1 april 1960 af te schaf fen, betekent, dat voor deze subsidie in 1960 nog een uitgave nodig zal zijn van 8.3 miljoen. De extra-uitkering voor voedergranen zal in 1960 niet worden gecontinueerd. Chinezen zouden grens van Sikkim geschonden hebben Het blad .Evening News" te Nieuw Delhi meldde gisteren, dat Chinese troe pen zes weken geleden bij de achter volging van Tibetaanse opstandelingen gebied van het Indiase protectoraat Sik kim hebben geschonden. Volgens een Sikkimese leider hadden de Chinese troe- pen de opstandelingen tot 16 km binnen de grens van Sikkim achtervolgd. Zij namen honderd buffels van de Tibeta- nen mee. Een officiële Indiase woordvoerder verklaarde gisteren in Nieuw Delhi, dat er niet de geringste grond is voor be schuldigingen in het Nationale Volks congres te Peking dat Indiase troepen het Chinese gebied Woe Dje hebben be zet. Dit gebied, dat in India bekend is als Bara Hoti, Is bergweideland op de grens van Oettar Pradesj en Tibet. Het wordt door zowel China als India als eigen gebied beschouwd. Nehroe in Afghanistan De Indiase eerste minister Nehroe is gisteren in de hoofdstad van Afgha nistan, Kaboel, aangekomen. Hij brengt een officieel bezoek van vier dagen aan dit land. Zijn dochter, mevr. Indira Gandhi, voorzitter van de Congres partij, die in India aan het bewind is, vergezelt hem. Premier Sardar Mohammed Daud, de Afghaanse premier, verwelkomde Nehroe op het militaire vliegveld te Bagram, dat met Russische technische steun is aan gelegd. Nehroe zal een onderhoud hebben met Koning Zahir en verscheidene malen gelegenheid hebben voor besprekingen met premier Daud. Verloven op Okinawa zouden ingetrokken zijn Het Russische persbureau Tass meldt dat het Japanse publiek verontrust is over Amerikaanse berichten dat de Amerikaanse strijdkrachten op Okinawa in staat van alarm zijn gebracht. Bovendien zouden alle verloven van de mariniers, bepaalde infanterie-een- heden en medische diensten zijn inge trokken. Maria Callas niet aan boord van Onassis' jacht De Griekse reder Onassis Is gister ochtend met zijn jacht Christina te Glufada, zuidoostelijk van Athene, aan gekomen. Oorspronkelijk meende men dat ook de zangeres Maria Callas zich aan boord bevond, maar Onassis' zwa ger, prof. Th. Garofalides die zich bij aankomst aan boord had begeven, ver klaarde later, dat Maria Callas reeds in de Italiaanse haven Brindlsi van boord was gegaan en via Rome naar een con cert in Bilbao (Spanje) was gevlogen. Ter navolging. Harmon Elliott, de 72-jarige directeur van een fabriek van adresseermachines in Cambridge in de Amerikaanse staat Massachussets, heeft aan zijn gehele, 578 man grote personeel, een bedrag van 1.450.353 dollar, dat is bijna vijf miljoen gulden, uitgekeerd. Hij heeft gezegd dat hij het deed „om de vreugde te kennen van het bij zijn leven weggeven van geld". In de fabriek waar Elliott sinds 1907 de leiding heeft, is in al die 52 jaar geen enkele staking voorgekomen, en hij wilde zijn personeel laten blijken hoezeer hij hun loyaliteit waardeert. Hij heeft het bedrijf verkocht, maar ervoor gezorgd dat geen van zijn mensen werkloos wordt. En bü het scheiden van de markt kregen mensen die drie jaar bij hem werkten 2500 dollar, plus 41.60 dollar voor elk jaar bij Elliotts fabriek. Mensen die allang aan het bedrijf verbonden wa ren kregen bedragen in de regionen van 4800 dollars, dat is ruim 15.000 gulden contant, in het zakje bij de salaris cheque. Opstandelingen op Celebes qaven zich over Een groep van 1100 opstandelingen van de Daroel Islam, die onder com mando stonden van Bahar Matalioe, heeft zich overgegeven aan de rege ringstroepen te Makassar. Matalioe, die met zijn volgelingen had besloten, zich te onttrekken aan de leiding van Ka- har Moezakkar, de leider van de Daroel Islam op Celebes, had in de loop van de vorige weken reeds voeling onderhou den met de regeringstroepen In opdracht van twee Berlijnse dames Op de Antiekbeurs te Delft heeft een deurwaarder zaterdag j.l. in op dracht van een Amsterdamse advo caat, een beslag tot terugvordering ge legd op een schilderij van Paulus Potter, dat het eigendom is van de hoofdstedelijke kunsthandel P. de Boer die het werk op de Antiekbeurs exposeert. De advocaat, mr. Th. Sprey, heeft dit beslag doen leggen op ver zoek van de erfgenamen twee doch ters van wijlen de Berlijnse kunst verzamelaar Walter Heilgendorf. Een der dochters is met haar man naar Amsterdam gereisd, toen zij ver nam, dat het schilderij, dat volgens haar mededeling deel heeft uitgemaakt van de kunstcollectie van haar vader, op de Antiekbeurs te Delft hing. Een afbeelding van het schilderij met opgave van her komst was zowel in de catalogus van de kunsthandel als in die van de Antiek beurs opgenomen. Haar advocaat ver kreeg machtiging van de president van de rechtbank te Amsterdam om beslag te doen leggen. Zijn cliënte was nJ. be vreesd, dat het doek, waarop een bordje „verkocht" hing, naar Amerika of el ders zou gaan. Intussen bleek, dat het werk aan een bekende Nederlandse kunstverzamelaar is verkocht. DRIE KOEIEN EN EEN SCHAAP De heer Heilgendorf had het schil derij, „Drie koeien en een schaap", met andere kunstvoorwerpen uit zijn col lectie tijdens de oorlog op zijn landgoed nabij Berlijn opgeborgen, om te voor komen dat de verzameling door de ge volgen van oorlogshandelingen verloren zou gaan. Toen hij echter in oktober 1945 naar zyn landgoed ging, dat in middels achter het ijzeren gordijn was komen te liggen, bleek het schilderij van Potter, en ook andere kunstwerken, 1* zijn gestolen, aldus het verhaal van zij® dochter. Het merkwaardige is, dat in 1929 dt' Amsterdamse kunsthandel het schilderij ook in zijn bezit heeft gehad en het toen verkocht aan de familie Heilgen dorf te Berlijn. Mr. H. E. Tenkink, een medewerker van de kunsthandel, deelde mede, dat de firma het schilderij via een bonafide Amsterdamse handelaar als tussenpersoon heeft gekocht van een kunsthandelaar te Hannover. AANGEBODEN Deze nu kreeg het doek ongeveer tien jaar geleden aangeboden door een dame, die medegedeeld zou hebben, dat zij een familielid van Heilgendorf was. Eerst had zij het werk te koop aangeboden aan de toenmalige directeur van het museum te Brunswijk. Omdat het mu seum indertijd niet over de nodige financiën voor deze aankoop beschikte, verwees de directeur de dame naar de kunsthandelaar te Hannover, die het schildery kocht. Nu wil het toeval, dat deze directeur, die tegenwoordig General-Direktor van de Berlijnse musea is, in ons land ver toeft. Hij heeft aan de Amsterdamse kunsthandel toegezegd, dat hij een schriftelijke verklaring zal afgeven over hetgeen tien jaar geleden met het schil derij was geschied. De advocaat van de dochter van de heer Heilgendorf heeft nu de verschil lende in Nederland meegedeelde feiten omtrent herkomst enz. aan haar door gegeven, opdat zy deze ter plaatse kan laten nagaan.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13