W ereldvermaarde „atoomspecialiste" zucht thans in de cel in Italië Oosterkwartier bestaat 30 jaar: veel gelukwensen op de receptie Industriëlen uit vele landen smeekten haar om contracten VARIA ZATERDAG 12 SEPTEMBER 19S9 D. Vijlbrief werd tot ere-lid benoemd Vanavond lustrumfeest De Speeltuinvereniging „Ooster- jcwartier" bestaat dertig jaar. Dat velen haar een warm hart toedra gen bleek gisteravond wel op de re ceptie, welke in het vernieuwde en met vele bloemen getooide clubhuis aan het einde van de Borneostraat werd gehouden. Groot was het aan tal gelukwensendat de bestuursle den van de jubilerende vereniging in ontvangst hadden te nemen en har telijk de ivoorden, ivelke op deze jeestelijke bijeenkomst werden ge sproken. Een van de hoogtepunten van het gezellig samenzijn was on getwijfeld de benoeming van de heer D. Vijlbrief, bestuurslid van de Ned. Unie van Speeltuin-Organisaties, tot ere-lid van „Oosterkivartier". De heer Vijlbrief heeft ruim twaalf jaar zitting gehad in het bestuur van deze actieve speeltuinvereniging en al heel wat pionierswerk verricht. Hij kreeg een ere-penningeen ge schenk en bloemen voor zijn echt genote mee naar huis. De voorzitter van „Oosterkwartier", de 'heer W. Frank, sprak aan het begin van de avond een hartelijk woord van welkom in het bijzonder gericht, tot wethouder J. C. van Schaik, de heren G. Steinbach en H. Zunderman jr. van de Leidse Jeugd Actie, de heer P. Flippo van de Leidse Bond van Speeltuinver enigingen, het ere-lid, mevrouw L. M. de GraafSmit, de leden van het jubi leumcomité en de afgevaardigden van enkele zusterverenigingen. Hij wees o.m. op de voortreffelijke geest, welke er in ie verschillende, snelgroeiende, clubs leerst en bracht in dit verband hulde jan alle leiders en leidsters. Nadat de voorzitter enkele woorden van dank en vaardering aan het adres van de heer ijlbriefhet nieuwe ere-lid, had ge- cht wenste hij de kindervriend Flippo luk met diens zilveren bruiloft. Voor evrouw Flippo, die zelf niet aanwezig as, waren er fraaie bloemen. Namens alle leidsters werd daarna het bestuur van „Oosterkwartier" kastje voor de keuken in het club- uis aangeboden, een nuttig geschenk, aarmede men zich zeer ingenomen oelde. Later op de avond was het woord aan ethouder Van Schaik, die mede mens het gemeentebestuur van Lei en zijn gelukwensen aanbood. De wet- ouder prees de bewoners van de buurt, aarin de speeltuin gelegen is, vooral jom hun gevoel van saamhorigheid en Ihoopte, dat de vereniging zal mogen groeien en bloeien in het belang van He jeugd. De heer Zunderman, secretaris ïan de L.J.A. uitte zijn waardering voor de goede samenwerking, welke er tussen „Oosterkwartier" en de Leidse Jeugd Actie bestaat. De L.J.A. is bereid de leidsters bij haar moeilijke werk te helpen, zo zeide hij. Volgende spreker was de heer Vijlbrief. Deze dankte voor het hem aangeboden ere-lidmaatschap ta zag in deze onderscheiding ook een jvaardering voor de oudere mannen en frouwen, die in de speeltuinwereld, ieder tp hun eigen wijze, een plaats hebben igenomen. Veel lof had de heer Vijl- irief voor het werk van wethouder Van :haik en de Leidse Jeugd Actie. De leer Flippo bood namens de Leidse Jjezers schrijven b Wat is een nozem De laatste tUd lezen we herhaaldelijk n de courant over nozems. We kunnen lier uit opmaken, dat dit jongelui zijn, iet spijkerbroeken en slobberjakken an, die dan het verkeer in de war turen en slaags raken met de politie onderwereld. Nu heb ik zelf een zoon van 20 jaar, -Jeerling van de middelbare school, die wee weken geleden in spijkerbroek op I I en bromfiets op het fietspad aan de Varmonderweg langs de Leidse Hout ekeurd werd, omdat hij te hard gere- en zou hebben. Mijn zoon heeft een gewone afgestelde romfiets, geen z.g. snelbrommer. Er zit en goede kilometerteller op, maar vol- ens de politie-agenten deugen die tel ers nooit. Dit doet echter niets ter zake, maar fel, dat de ene agent, die vol afkeer aar de broek van mijn zoon keek, tegen e andere zei: „EEN NOZEM"! Mijn zoon is een heel kalme en rusti- e jongen, wat een ieder, die hem kent, il beamen. Een jongen, die nooit op straat slen- 't, maar die wel in een spijkerbroek poloshirt in zijn boot op de Kaag .lkt of rustig aan de kant zit te ;en. "Wordt het nu eens geen tijd, dat er NE gewezen wordt, dat de jeugd nog ?n nozem is, al draagt ze graag een ijkerbroek en zit ze op een bromfiets! Ik heb alle respect voor onze politie, laa^ ze 1-esPect waardig blyven, »k bij de jeugd. l Dit gebeurt zeer zeker niet bij een venfergeiijk optreden, ve»U dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, A. VAN DRIEST—ERKELENS, y Marelaan 39, Oegstgeest. fal /arind BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN' Prancina Willemina, dr. van W. van ookeren Campagne en M. S. Taselaar; auline Hetty Susanna Maria, dr. van P. an der Keur en F. T. Gras; Maria An- ilica Solange, dr. van J. J. Devilee en M. van Slagmaat; Marianne, dr .van P. van 'ant en W. Scheurwater; Marinus, zn. an D. Holswilder en T. J. Luhrs; Willem ntonius Adrlanus, zn. van W. A. M. Ber- srs en A. Crama. ONDERTROUWD J. Bloemendaal en R. H. Wendt; J. A. Vis en E. M. Wijnnobel; J. Laterveer en J. Sitée; H. C. Botma en J. J. Visser; J. M. Overdevest en J. M. Verhoog; J. Hartevelt en M. P. J. Heinen; J. leben en J. Bekooij; A. J. Lancel en H. Looy, J. J. van der Neut en S. Neute- atn; L. H .van Dorp en H. M. B. de age; p. Harland en J. W. Verhorik; T. bot en C. van den Oever. GETROUWD J. H. C. Kern en J. L. Esbach. OVERLEDEN L L. van Beek, 70 jr., echtgenote van Oosterbaan; C. Verdonk, 65 Jr., man; A. Langebroek, 81 jr., man; W. C. J. boljestijn, 45 Jr., man. Bond van Speeltuinverenigingen en de plaatselijke zusterverenigingen een en veloppe met inhoud als lustrumgeschenk aan. De heer M. Beyer van de korfbal club „Vicus Oriëntis" sloot de rij van sprekers. Er waren op deze avond ook tal van schriftelijke felicitaties. Het optreden van de danseresjes, meisjes van „Oosterkwartier", viel bij alle aanwezigen zeer in de smaak. Het verhoogde de gezelligheid en werd dus ook een succes. Vanavond viert „Oosterkwartier" feest in de Stadsgehoorzaal, vanzelfspre kend ook ter gelegenheid van het zesde lustrum. Onderwijsopdrachten Leidse Universiteit Bij onderscheidene beschikkingen van de minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen is opdracht verleend aan: Dr. C. L. Ebeling, hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit van Amster dam, om gedurende het tijdvak van 6 januari tot en met 9 juli 1960 in de faculteit der letteren en wijsbegeerste aan de Leidse universiteit onderwijs te geven in de Slavische taal- en letter* kunde; D. van Arkel, wetenschappelijk amb tenaar 1ste klasse voor de economische geschiedenis aan de Leidse Universiteit om van 1 september 1959 tot wederop- zeggens in de faculteit der letteren en wijsbegeerte van deze universiteit on derwijs te geven in de economische en sociale geschiedenis; S. Vega, te Amsterdam, om gedurende het tijdvak van 21 september 1959 tot en met 18 september 1960 in de facul teit der letteren en wijsbegeerte aan de Leidse Universiteit onderwijs te geven in het modern Hebreeuws; P. G. van der Nat, wetenschappelijk hoofdambtenaar voor het vulgair, chris telijk en middeleeuws Latijn aan de Leidse Universiteit om van 1 september 1959 tot wederopzeggens in de faculteit, der letteren en wijsbegeerte onderwijs te geven in het vulgair, christelijk en mid deleeuws Latijn; Dr. B. van Rootselaar, wetenschappe lijk ambtenaar 1ste klasse aan de Tech nische Hogeschool te Delft, om gedu rende het tijdvak van 16 september 1959 tot en met 31 augustus 1960 in de facul teit der wis- en natuurkunde aan de Leidse Universiteit onderwijs te geven in de wiskunde; Dr. F. P. Woodford om gedurende het tijdvak van 1 januari tot en met 18 sep tember 1960 in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leidse Universiteit wederom onderwijs te geven in de fy- sisch-chemische scheidingsmethode, in het bijzonder chromatografie. MOEDIGE REDDING Gistermiddag omstreeks half vijf is de 6-jarige Jaapje Wassenaar uit de Dullebakkerssteeg in de Oude Rijn ge vallen. Hoewel velen het ventje in het water zagen spartelen, was er niemand, die de zwemkunst machtig was. De 17-jarige Frans de Laaf, wonende in de Pasteurstraat, die even later passeerde, bedacht zich geen ogenblik en sprong geheel gekleed te water. Met een paar krachtige slagen was hij bij de drenke ling, die daarna spoedig op het droge was. Na zich van droge kleren te heb ben voorzien, keerde Frans in de loop van de middag in de Dullebakkerssteeg terug om naar de toestand van het ven tje te informeren, waar men hem de geruststellende mededeling kon doen, dat Jaapje geen nadelige gevolgen van dit onvrijwillige bad had ondervonden. Medisch* Dienst Warmond i Dokter H. A. G. M. Walen kamp, Dorpsstraat 45, tel. 220. Warmondt Zuster Konijn te War mond, telef. 250. Oegstgeest: Dokter Meissner, tel 24865 en dokter Reterink, tel. 20394. Wassenaar: Dokter R. S. ten Cate, Burchtplein 9, tel 3027 en dokter J. C. de Neef, Wilhelminaplein 1, tel. 8303. Wassenaarse apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. Voorschoten: Dokter Th. van Schaik, Jul. v. Stolberglaan 62, tel. 3344. Voor wijkverpleegsterGezondheidscentrum, tel. 2177. Leiderdorp: Dokter H. Bakema, Hoofd straat 2, tel 24828. Zuster v. d. Geest, Hoogewaard 115, Koudekerk, tel 01714— 375. DIPLOMAZWEMMEN Gisteravond hebben weer vele jongens en meisjes in de Overdekte voor hun diploma gezwommen. Na afloop werd het diploma A uitgereikt aan: Ria van der Weijden, Bert van der Leeden, Ja cobus Dreef. Jantinus Munneke, Marion Roest, Charles Schuring, Jan van der Kamp, Anton van Egmond, Jan Min- naard, Willy Kepel, Helena van Leeu wen, Hendrik Goslings, Hans van den Broek, Hans van der Leeden, Jacob Maan, Gerardus Rietbergen, Marinus Sterk, Hans de Groot, Fred de Groot, Johanna Mosselman, Willy Onderwater, Catherina Fakkel, Lieke Zuidema, Pe- tronella Niersman, Elizabeth van Werk hoven. Emmy Speyer, Hendricus Claas- sen, Elizabeth Görtz, Henriette Nielsen, Hendrika Lens, Ada Lugthart, Johny Nielsen, Jacobus Rietbergen. Het diplo ma B werd uitgereikt aan: Ingrid Te- vink, Tineke Goekoop, Margarta van Ees, Pieter Kort, Henk van Leeuwen, Anthony van der Plas, Hans Noordhoek, Atty Brobbel, Anoesca de Boer, Astrid Schrama, Anneke Jungerius, Martha Claassen, Petronella Claassen, Robert Milikowski, Efraim Milikowski, Jacobus Prevo, Jan de Bruin en Jan Koppelaar. LEIDERDORP Noodwoning in brand Gisteravond werd de noodwoning van de heer P. van der Hoeven, Achthove- nerweg 58a, welke zich in zeer slechte staat bevond in brand gestoken. De Leiderdorpse Vrijwillige Brand weer verbond hier meteen een oefening aan. De brandweerlieden wisten van niets en nadat de woning in brand ge stoken was, werd brandalarm gegeven. De nevelspuit was spoedig ter plaatse. Op de plaats van de oude noodwoning wordt door de gemeente een nieuwe en betere noodwoning geplaatst. OEGSTGEEST Brief aan de raad, vragen aan B. en W Het VVD raadslid mr. Slingenberg heeft zich in een schrijven tot de raad gewend waarin hij mededeelt dat zijn nieuwe functie in dienst bij de Rotter- damsche Bank te Haarlem, zoveel aan dacht vraagt, dat hij in overleg met zijn partij besloten heeft te bedanken als lid van de Commissie van Financiën en Onderwijs. Zijn raadslidmaatschap, zo schryft hy verder, zal een einde nemen zodra hij in de omgeving van Haarlem een woning heeft gevonden. Het raadslid G. Blansjaar (Chr. Hist.) heeft vragen gericht tot B. en W. Hij dringt daarbij aan op afbraak van de oude loodsen, daterend uit de mobilisa tiejaren 1914/1918, aan de Terweeweg, die hij ontsierend voor de gemeente noemt en naar zijn oordeel brandge vaarlijk zijn. Verder vraagt hij hoe B. en W. staan tegenover het aanbrengen van een zgn. neringstraat achter de De Kempenaerstraat. Zoals bekend heeft de plaatselijke middenstand in een ge houden vergadering eveneens op afbraak van deze oude loodsen aangedrongen, Dit Lastbare beeldje is verdwenen uit het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht. Het is een cikehoutcn kunstwerk uit de Xoord-Nederland- se school, daterend uit 1470. Cees de Lange ontvoerd Twee aankomende studenten van de Haagse Academie voor Lichamelijke Ontwikkeling hebben gisteravond de be- bende radioconferencier en oud-gymnas tiekleraar Cees de Lange uit zyn woning aan de Rietwijkstraat no 9 in Badhoeve dorp ontvoerd. Deze ontvoering was een onderdeel van het ontgroeningsprogramma van deze studenten. De „groenen" hadden namelijk de opdracht Cees de Lange uit zijn woning te ontvoeren en hem naar het kampeerterrein Ockenburg nabij zijn oude woonplaats Den Haag over te bren gen, waar alle nieuwelingen van de Academie worden ontgroend. Op het kampeerterrein werd Cees de Lange geconfronteerd met de koe, die hem in zijn radioconferences van enige jaren geleden voortdurend gesprekstof ople verde. De twee studenten arriveerden gister avond per scooter in Badhoevedorp, maar kwamen spoedig tot de ontdek king dat zij hun slachtoffer, die een res pectabele lichaamslengte heeft, moei lijk met dit vervoermiddel naar Den Haag konden meenemen. Na enig on derhandelen toonde Cees de Lange sportief zijn waardering voor het ont voeringsplan en verklaarde zich bereid in zijn eigen auto zijn ontvoerders op de hielen te volgen. Het slachtoffer zag blijkbaar niet zo erg tegen de expeditie op, want hij heeft zelf 23 jaar geleden aan de Haagse Academie voor Lichame lijke Ontwikkeling gestudeerd. Hij ver wachtte dat de ontvoering dan ook wel zou eindigen in een gezellige ontmoeting met oude bekenden op het kampeerter rein Ockenburg. In de Ahoyhcil te Rotterdam werd i deze jongedame, die reclame maak- gisteren een beurs van mode- en tc met enorme Italiaanse zonne- huishoudelijke artikelen geopend, brillen. Een opmerkelijke verschijning was I Eens ontving Mej. Neera Tomasini officiële gelukwensen van de Italiaanse regering In de gevangenis van Como is een stevig gebouwde, rad ven tong zijnde en van een „atomische" verbeeldingskracht getuigende vrouw opgesloten, wier eigen atoom-program haar de officiële gelukwensen van de Italiaanse regering had bezorgd. De politie zegt dat Neera Tomasini (52), uit Ravenne, vier jaar lang Italië met haar „atoom-sproeier" en gladde tong bewerkt heeft en dat in dustriëlen uit het gehele land en zelfs uit het buitenland queue hebben gemaakt om contracten met haar te sluiten, waarmee grote kapitalen gemoeid waren. Mej. Tomasini was de enige particu liere exposant in het atoom-paviljoen van de Milanese jaarbeurs eerder dit jaar. Atoomgeleerden van Harwell, die de Britse atoom-expositie bemanden, stonden met open mond, terwijl de be zoekers hun radio-actieve isotopen een voudig negeerden en zich om de atoom sproeier van mej. Tomasini verdrongen, welke ieder huismoeder in haar keuken zou kunnen gebruiken. De politie zegt dat Neera Toma sini, wier strafblad gevangenisstraffen wegens zwendel, verduistering, valse getuigenis en nog wat klein goed be vat, openlijk door de Italiaanse pre mier Antonio Segni werd gefeliciteerd, toen hü in april het atoom-paviljoen bezocht. Foto's van de premier samen met Neera werden gepubliceerd door Italiaanse kranten en tijdschriften. om op die wijze over meer parkeer ruimte te beschikken, terwijl ook is aan gedrongen op een neringstraat. WARMOND Bij de uitslagen van de volksfeesten werd abusievelijk verzuimd de uitslag te geven van het spel „Wie vangt de kwartel". Deze uitslag was als volgt: 1. mevr. Ouwehand. 2. mevr. v d. Vooren, S. mevr. van Velsen, 4. mevr. Vreden- burg. ZOETERWOUDE VLIETKADE-PLAN SPOEDIG IN UITVOERING De kaden langs de Ringsloot. liggende naast de Vlietweg, het z.g. Jaagpad, vanaf „Allemansgeest" in de richting Leidschendam, zijnde de waterkeringen van de Hof-, Spek-, Riet- en Meeslou- werpolders. verkeerden volgens een rap port van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland, uitgebracht in het jaar 1950, reeds in onvoldoende staat van onderhoud. De moeilijkheid om het voorgeschre ven materiaal, klei, te bekomen alsme de het bezwaar van het transport om dat de kade op vele plaatsen niet per schuit te bereiken is, bracht de Tech nische Dienst van Rijnland tot het plan de Ringsloot te dempen en het Jaagpad te laten fungeren als waterkering. Vele plannen zijn in de loop der jaren reeds geopperd en ook weer afgewezen. Onder steeds krachtiger aandrang van Rijnland werd in dit jaar aan de Ned. Heide Mij., in overleg met de Provin ciale Waterstaat, de Technische Dienst van Rijnland en de Cultuurtechnische Dienst, een plan nu Vlietkade-plan genaamd ontworpen, dat thans in een stadium gekomen is, dat daarop de nodige goedkeuringen zowel als sub sidieverlening verwacht mogen worden. Dit zeer belankryke werk zal als DAAW werk uitgevoerd worden. Het totale begrotingbedrag is f315.000 verdeeld over: de Hofpolder f108.292, de Spekpolder f 102.954 en de Rietpolder f 104.154. Op dit werk zal het Rijk 89 voor arbeidsloon subsidiëren. Als Rijnland voor dit werk voor het overige bedrag 50 o zal subsidiëren zullen de kosten voor de polders zijn: voor de Hofpolder f 6000, voor Spekpolder f 5700 en voor de Rietpolder f 5800. Aansluitende op genoemde plannen wordt door de Provinciale Planologische Dienst voor de nieuw aan te leggen berm een beplantingsplan gemaakt. In dit plan is o.a. opgenomen dat in de 6.00 meter brede in de Ringsloot te maken berm, 130 bomen en 1700 strui ken zullen geplant worden. Het be staande kreupelhout zal over de gehele lengte gerooid worden. Hoewel door het dempen van de Ringsloot een schoon landelijk karakter verloren gaat. zal deze groenstrook een gunstige verbetering van recreatieve aard brengen. De politie zegt dat zelfs deskundigen er in liepen, wanneer Neera Tomasini plechtig op hen toetrad, een soort sproeier zwaaiend waaruit zij „atomen" een soort licht-gekleurde stoom tegen groenten, vlees, spaghetti, fruit vis en zelfs bezoekers slingerde. De rechercheurs, die de zaak in on derzoek hebben, hebben bevonden, dat 36 ondernemingen zyn opgericht en 27 internationale patenten geregis treerd zyn om de adem-benemende uitvindingen van mej. Tomasini, zoals een waterproof-krant, transparante spaghetti, radio-actief vlees, en zelfs een ultra-blauwe straal, welke dode vis tot nieuw leven zou verwekken, te exploiteren. Mej. Tomasini, alias Anna Maria Dei, alias Markiezin Neera Anna Maria To masini Degli Erani, alias Neera Scotti, alias Annamaria Dei-Tomasini, hield zelfs persconferenties en partijen, waar dranken behandeld werden met wat zij „atoomadem" noemde, en wat volgens haar alle voedingsmiddelen en dranken jarenlang voor bederf kon vrijwaren. Eierhandelaren uit Nederland, Zwit serse kaasmakers, bloemkwekers, inter nationale expediteurs en buitenlandse handelsdelegaties namen met mej. To masini contact op om haar „ato- nucleaire" sproeier te kopen, zegt de politie. Zij zou vooruit gelden hebben geac cepteerd en zou kolossale kwantums „atoomsproeiers" beloofd hebben, welke iedere huismoeder in staat zou stellen praktischer resultaten te bereiken dan geleverd werden door de geleerden van Harwell of Los Alamos. Verwacht werd dat de „atoomsproeiers" gemakkelijk verkrijgbaar zouden zyn, zoals een tube tandpasta by de drogist om de hoek. Zij hield zelfs lezingen voor een ge hoor van deskundigen, waarbij zy volgens de politie een fantastische kennis van de kernwetenschap bleek te bezetten. Op het hoogtepunt van haar glorie kreeg zij zelfs een escorte van motor agenten, wanneer zy snel van de ene stad naar de andere moest reizen! „Padova-Fiera", een door de jaar beurs van Padua uitgegeven dagblad, bewierookte haar „uitvindingen" als zijnde van het hoogste belang voor de positie van het land. avontuur kwam, toen een aantal indus- avontuur kwam, toen een aantal in dus- triëlen het wachten op de massa-pro- duktie moe werd. Officiële klachten werden tegen haar ingediend, nadat de leiding van de beurs van Verona haar „atoom-expositie" gesloten had, toen le vensmiddelen die met de „atoomadem" behandeld waren, een kwalijke lucht be gonnen te verspreiden. De politie zegt dat zy Neera Tomasini in Como vond, terwijl zy bezig was een Zwitserse industrieel wijs te maken, dat zyn kaas atoombesproeiing nodig had. Even voor de celdeur zich achter haar sloot, moet zij gezegd hebben: „Ik heb een blunder gemaakt, toen ik een uit nodiging van de Russische regering af wees". De carabinieri arresteerden mej. To masini op 8 augustus, op aanklacht van het geven van valse voorstelling van zaken en van zwendel. Het nieuws van haar arrestatie werd echter pas vrijgegeven, toen de rechter van instructie bekend maakte, dat een formeel onderzoek aan de gang was in verband met de door de politie inge brachte beschuldigingen. De politie begon zich voor mej. Toma sini te interesseren, toen Luigi Apostoli, een zakenman uit Verona, die 5 miljoen lire in haar uitvinding had gestoken, vertelde, dat hij niets dan beloften in ruil voor zijn geld had ontvangen. Het eerste wat de politie daarna ont dekte was dat de uitvindster van de „atoomsproeier", of „turbovamp" zoals 't apparaat „officieel" heette, geen bona fide „dottoressa" was, maar een vrouw met een flink strafblad. Het bleek dat de „turbovamp", die er uit ziet als een grote stofzuiger op wielen, niets met atomen uitstaande had. Behalve natuur lijk die, welke zich normaal bevinden in de lucht, die werd binnengezogen en tij dens de demonstraties over aardappelen, kool, perziken of peren werd gesproeid. De politie beschrijft mej. Tomasini als „dik, blond, dynamisch en vaardig met de tong". Een Milanees dagblad, dat eerder in goed vertrouwen de sensatio nele berichten over haar uitvindingen gepubliceerd heeft, verzucht dat aan deze vrouw, die „fluweel op de tong heeft", een toneelspeelster van formaat verloren is gegaan. BLINDENTU1N In Wenen is een eenvoudige tuin aangelegd, speciaal voor blinden. Vrij wel alle in Europa groeiende gewassen komen hierin voor en zijn gemakkelijk te benaderen. De naam en de gegevens van de plant staan in brailleschrift op bordjes vermeld. Door betasting en soms door de geur wordt het op deze wijze voor de blinden mogelijk gemaakt de verschillende planten te leren onder houden. NEDERLAND EN DE LANDBOUW Het percentage van de Nederlandse beroepsbevolking, dat in de landbouw werkzaam is, is de laatste honderd jaren aanzienlijk gedaald. In 1849 bedroeg dit percentage niet minder dan 43%; dat wil zeggen, dat Nederland toen nog bij uitstek een agrarisch land was, omdat bijna de helft van de beroepsbevolking haar inkomsten uit de landbouw verkreeg. Thans in 1959 is dit beeld geheel ver anderd. Nog 1/8 deel of te wel 12% van de Nederlandse bevolking is in de agra rische sector werkzaam. Nederland is dus snel op weg een industrieland te worden, ofschoon het een landbouw bezit, die er zijn mag. NA 287JAAR TROUWE DIENST 0E WATERLINIE WORDT OPOEHEVEN Het is voorbij. Op ons trouwe bol werk, de waterlinie, behoeven wij niet meer te rekenen. De linie heeft zijn plicht gedaan. Al sedert 1672, en kan thans gaan. Wel niet helemaal, een paar fortificaties zullen nog dienst blijven doen als opslagplaats of kan toor maar de tijd dat de vesting Hol land zich achter zijn waterlinie veilig kon opsluiten is voorbij en voorgoed. Waarom? omdat er geen strategische waarde meer bestaat voor het stelsel van forten sluizen en dammetjes dat wij in eeuwen hadden opgebouwd- En als men in militaire kringen in iets geen strategische waarde meer ziet dan heeft het objeot afgedaan en wordt meestal op dat moment waardeloos. Met enige weemoed zien wij de wa terlinde wl gaan want zij was zo écht Hollands en wij bezaten haar al eeuwen zoals de geschiedenisboekjes en Lode- wijk de 15e ons kunnen vertellen. Maar ja, het woord „waardeloos" is reeds ge vallen omdat de nadruk op de parate divisies is komen te liggen en deze zijn niet gebaat met deze waterlinie. Zo treden wij dan definitief het tijd perk van de straaljager en de tank bin nen en temidden van al die grachten blijft de waterlinie eenzaam achter. Géén soldaat die er nog naar kijkt

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9