HAT-TRICK? Komplot van de voormalige Eoka tegen aartsbisschop Makarios Met een enkel woord In verwachting Agenda PI'S Is! ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1959 Het ziet er naar uit, dat de Engelse conservatieve party met de da turn van 8 oktober a.s. een bij zonder gunstig tijdstip gekozen heeft om voor de derde maal achtereen een stembusoverwinning te behalen. Dat zou dan een opmerkelijke gebeurtenis zijn. Want géén partij heeft deze hat-trick" (in 't voetbalspel: 3 doelpunten door de zelfde speler in één wedstrijd) ooit eer der tot stand gebracht. Steeds wisselden de grote politieke partijen elkaar na ten hoogste twee termijnen van vijf jaar aan de regering af. Dat ligt ook wel voor de hand, want na tien jaar is het landsbestuur van één party (Engeland kent tengevolge van het districtenstel sel niet de coalitie zoals byv. Neder land met zijn evenredige vertegenwoor diging die wél kent) vrijwel aan het eind van zijn politieke Latijn. Thans echter is dit anders. De conservatieven staan er zó goed voor, dat hun de zege nauwelijks schijnt te kunnen ontgaan. Vanzelfsprekend hebben de Tories, bij het vaststellen van de datum, gebruik gemaakt van het ge woonterecht een zodanig ogenblik te kiezen, dat hun kansen zo gunstig mo gelijk zijn. Dat mag in Engeland. Als wij ons niet vergissen is het zelfs nog nimmer voorgekomen, dat een regering er de voorkeur aan gaf haar volle tijd uit te dienen. Men kan er Macmillan derhalve geen verwyt van maken, dat hij niet tot het voorjaar van 1960 heeft gewacht. Aanvankelijk was er zelfs sprake van verkiezingen in de lente van dit Jaar, maar de omstandigheden wa ren toen voor de conservatieven lang niet zo veelbelovend als thans het geval is. Opinie-onderzoek heeft uitgewezen, dat zy nu een voorsprong van omtrent zes procent op hun socialistische tegen standers (Labour) hebben; hetgeen een veilige marge is voor het wagen van de grote stap. Tal van lezers zullen zich nog de po litieke lawine van 1945 herinneren, toen Churchill en zijn aanhang na het land in de oorlog hoogst ver dienstelijk te hebben geleid met een formidabele nederlaag naar huis wer den gezonden: 213 conservatieven, 412 socialisten, vijf liberalen en anderen. Daarna zijn de Tories langzamerhand omhoog gekrabbeld: in 1950 was hun zetelaantal gestegen tot 297 (315 voor Labour. 10 liberalen, 2 anderen). Een jaar later kwam de socialistische rege ring van Attlee ten val en by de ver kiezingen van 25 oktober 1951 slaagden de conservatieven erin opnieuw een (overigens krappe) meederheid te be halen: 321 tegen 294, zes liberalen, drie anderen. In 1955 steeg het aantal con servatieve zetels in het Lagerhuis (dat er 630 telt, die elk een district vertegen woordigen) tot 345, Labour 277, zes li beralen en twee anderen. Op het ogen blik is de verhouding 340 tegen 278, zes liberalen, zes vakatures. voor Macmil lan dus een comfortabele meerderheid van 62. Het is bepaald niet moeilijk te om schrijven, waaraan de conserva tieven hun gunstige perspectie ven te danken hebben. In het binnen land Jieerst welvaart, de industriële ca paciteit is niet alleen gegroeid, maar ook in tal van sectoren gemoderniseerd, de uitvoer beleeft gouden dagen, kort om, het gaat de Britten naar den vleze. Op het gebied van de buitenlandse poli tiek staat het land er eveneens goed voor. Het verlies aan prestige uit de tijd van „Suez" (1956) is volledig ingehaald en natuurlyk beroemen de conservatie ven er zich thans in hun verkiezingspro paganda op, dat de reis van Macmillan naar Moskou in het begin van dit jaar een belangrijke verbetering in het inter- nationaal-politieke klimaat heeft inge luid. Ook overigens is de regering-Mac- millan erin geslaagd betere verhoudin gen te scheppen, zoals bijv. in de kwes- tie-Cyprus, die zo goed als achter de rug is. Een ander punt ten voordele van de Tories is zeker, dat er zich in hun rijen geen ernstige tegenstellingen voor doen, hetgeen by hun tegenstanders wel het geval is: de Labour-party en de grote vakbond TUC trekken lang niet altyd één lijn, al is er in dat opzicht enige verbetering merkbaar. Een zware handicap voor Labour is ongetwijfeld, dat het geen radi caal ander programma kan aanbie den. De praktische politiek van de re- gering-Macmillan en de plannen van de socialistische oppositie ontlopen el kaar maar weinig. Men probeert nu om nog wat leven in de brouwerij te houden de tegenstellingen aan te dikken en te dramatiseren, maar zo erg als het nu in de verkiezingspamfletten wordt voorgesteld is het bepaald niet. Op het terrein van de binnenlandse po litiek kan Labour wijzen op het streven naar nationalisatie van bedrijven, hoe wel ook daar de scherpe kantjes van afgeslepen zijn en ten aanzien van de internationale verhoudingen ligt het verschil hoofdzakelijk hierin, dat de conservatieven weigeren een eenzijdige Britse beëindiging van de kernwapen proeven af te kondigen, waarvan de so cialisten beweren, dat zij dat wél zullen doen, zonder dat zij echter de kernwa pens willen afschaffen. Is Labour dus helemaal kansloos by de komende verkiezingen? Wy zou den daarop geen weddenschap dur ven afsluiten. Niet zozeer vanwege de nogal gezwollen taal van de socialis tische propaganda, die de regering- Macmillan „geweldpolitiek" verwyt (Njassaland is een politie-staat, heet het), maar veeleer om psychologische redenen. Een opmerkelijke trek in het Britse volkskarakter is het sterke ge voel voor de „underdog", de onderlig gende party, wier positie eigenlijk hope loos is. Het moet niemand verbazen als een Engelsman, hoe tevreden hij voor het overige mag zyn over het bestuur van Macmillan c.s.. uit een soort mee gevoel met de eigenlijk bij voorbaat al verslagen Labour-party, zyn stem aan de socialisten geeft. Hoe groot dit getal zou kunnen zyn, is natuurlijk niet te voorspellen. Trouwens, de meeste Brit ten zijn toch ook weer zo nuchter, dat zij, om een vaak gebezigde formulering te gebruiken, er weinig voor voelen „midden in de rivier van paarden te verwisselen" (don't swop horses when crossing a stream). Hoe gunstig de conservatieven er dus voorstaan, verrassingen zyn toch niet uitgesloten. Jarenlang al bestryden zowel de Tories als de so cialisten de politieke onverschilligheid van vele miljoenen kiezers, die eenvou- ding thuisblijven. En onder hen zou den vooral veel aanhangers van Labour schuilen. Zouden die dus plotseling in groten getale him apathie laten varen, dan zou dit wel eens een grote veran dering in de verkiezingsuitslag ten ge volge kunnen hebben of in elk geval de meerderheid van de conservatieven sterk kunnen doen slinken. En dan zyn er de liberalen, die een krachtige acti viteit ontplooien. Niemand geeft deze partij een kans, maar een gedeelteiyk succes kan menig conservatief kandi daat doen struikelen. Rekent men er voorts mee, dat de z.g. wankel distric ten vooral gelegen zijn in economisch- zwakke gebieden, dan is ook hiermee een factor aangeduid, welke voor ver- Naaste omgeving van generaal Grivas had ministers op Cyprus willen vermoorden Een komplot om aartsbisschop Makarios en ongeveer vyftig van zyn naaste aanhangers te vermoorden is zoals gisteren reeds in een deel van onze oplage werd medegedeeld ontdekt door het onderscheppen van een vertrouwelyke brief uit Athene, die was geadresseerd aan een voormalig vooraanstaand lid van de Eoka op Cyprus, aldus werd gisteren in welingelichte Grieks-Cyprische krin gen in Nicosia bekend gemaakt. Tot de te vermoorden personen behoorden ver scheidene ministers van het Cyprische overgangskabinet, die de aartsbisschop na de ondertekening van de overeenkomst van Londen uit de gelederen van de hoogste Eoka-leiders had gekozen. De brief was verzonden door een lid van de voormalige Eoka uit de naaste omgeving van generaal Grivas. Papafotis ontslagen In de brief werd aangedrongen op de vorming van een bewapende groep op Cyprus, die een aantal mensen moest vermoorden en die moest streven naar opzegging van de overeenkomst van Londen. In genoemde kringen was men van mening dat deze brief zou bydragen tot het achterhalen van degenen die achter het komplot stonden. Intussen heeft aartsbisschop Makarios delegaties uit Oost-Cyprus ontvangen in verband met het ontslag van de vroegere Eoka-leider voor het gebied van Famagusta, Fotis Papafotis. Papafotis, die iets te maken schynt te hebben met het komplot, was aanwezig tydens deze byeenkomst, die twee-en-een half uur duurde. Hy weigerde echter mededelin gen te doen. Hij zei dat hij een toe lichting aan Grieks-Cyprische bladen had gezonden maar dat deze toelichting niet in de bladen was opgenomen. Gisteren is de tweede ring van de i de uitstekende staven geschoven, Euromast in Rotterdam op zijn waarop het gevaarte aan de slanke plaats gehesen. De ring wordt op I betonnen mast zal rusten. BINNENLAND De onlangs door de gemeenteraad van Amsterdam vastgestelde verhoogde tram- tarieven zullen met ingang van 1 oktober a.s. worden ingevoerd. De luchtpostsluitingen voor opva renden van Hr. Ms. fregat van Amstel zijn als volgt samengesteld: 12 september, 16 september, 19 september, 23 septem ber. 26 september (alle te 16.00 uur) alsmede 29 september (te 13.00 uur). De proeven dienen geadresseerd te zijn: p/a. Amsterdam-CS - Marine. Gistermiddag zijn 60 tricot- en kou senfabrikanten afkomstig uit alle delen van Nederland en van alle sectoren ,met een chartervliegtulg van de KLM naar Milaan vertrokken voor een bezoek aan de tentoonstelling van textielmachines, die in Milaan wordt gehouden. BUITENLAND De Oostenrijkse politie heeft een sigarettenaansteker in beslag genomen, die in het paviljoen van communistisch China op de Weense Jaarbeurs was ten toongesteld. Een Weense firma heeft een klacht ingediend, dat de aansteker na maak is van een aansteker die de firma vroeger heeft gemaakt en waarop patent is verleend. - De landen van de Centrale-Verdrags organisatie (Cento), vroeger het Pact van Bagdad geheten, zullen te Ankara een permanente militaire groep vormen, waarvan de leden de rang van generaal zullen hebben. Deze groep moet de mili taire commissie van de organlatie ontlas- die in Londen is gevestigd. Voorzitter van deze commissie is Lord Mountbatten, de chef van de Britse imperiale staf. Een automobilist in de Engelse plaats Luton is tot een boete van vijf pond ver oordeeld wegens het storten van vuilnis op de openbare weg. Met het „vuilnis" werd z(jn auto bedoeld die hij zo lang had laten staan, dat het voertuig in stuk ken uit elkaar was gevallen. - Eigenlijk was het als een grap be doeld, dat Mary Pepper (peper) door haar vrienden in Portsmouth in kennis werd gebracht met Edward Salt (zout). Giste ren zijn Mary Pepper en Edward Salt in het huwelijk getreden. „Het duurde lang voordat ik geloofde dat hij werkelijk Salt heet",, zei Mary, „maar nu ben ik van peper naar zout overgegaan". rassingen kan zorgen. De conclusie moet dus luiden, dat de komende ver kiezingen aan de conservatieven verre weg de beste vooruitzichten bieden, maar dat er niettemin factoren mee spelen, die de uitslag sterk kunnen be ïnvloeden. Engeland zal in de vorm van lenin gen zes miljoen pond bijdragen tot de ver bouwing van de marinewerven op Malta voor burgerlijk gebruik. Het desbetreffen de akkoord is gisteren te Valetta getekend. In Indianapolis zijn acht gokkers elk tot vijf Jaar gevangenisstraf en een boete van 25.000 dollar veroordeeld, omdat zij aan het hoofd zouden hebben gestaan van een onwettige gokorganisatie, die vele miljoenen dollars omzette. De ministerraad van de EEG heeft gisteren te Brussel een verzoek van Tur kije om als geassocieerd lid tot de Euro pese Economische Gemeenschap te mogen toetreden in beginsel aanvaard. Het oifl- clele standpunt is. dat de EEG bereid is over de Inwilliging van het verzoek rug gespraak te plegen. Dit betekent, dat de Europese commissie van de EEG, even als dit met Griekenland is gebeurd, zal worden opgedragen de technische aspec ten met het verzoekende land te bespre ken. In de Eiffeltoren is gistermiddag brand uitgebroken. Het vuur werd ont dekt op de derde verdieping waar zich de televisiezender bevindt. Tengevolge van een defect in een condensator van de te levisie-installatie deed zich kortsluiting voor. Door de rookontwikkeling trad de automatische veiligheidsinstallatie in wer king, waardoor de brandweer werd ge waarschuwd. Door het snelle ingrijpen behoefde de televisie-uitzending niet te worden onderbroken. Begin Januari 1956 werd bij een brand de zendlnstallatle op de derde verdieping geheel vernield. In West-Beriyn is gisteren een ten toonstelling van grafisch werk van de Haagse kunstenaars Paul Citroen. Kees Andrea, Jenny Dalenoord en Ria Exel ge opend, als onderdeel van de festival weken die 20 september officieel Ingaan. Het werk was reeds in verscheidene Westdultse steden tentoongesteld. Admiraal Hyman Rickover heeft kortgeleden voor een Congrescommissie verklaard van de Sovjetrussische vice- premier Frol Kozlof die enige tijd ge leden de Ver. Staten heeft bezocht te hebben vernomen, dat de Sovjet-Unie be gonnen is met de bouw van een onder zeeboot. die door kernenergie zal worden voortgedreven. Admiraal Arleigh Burke. chef operaties van de Amerikaanse Marine, heeft reeds in het openbaar verklaard te menen dat men in Rusland bezig is met de bouw van een dergelijke onderzeeër. Enige vooraanstaande inwoners van Concord, de hoofdstad van de Amerikaan se staat New Hampshire. z(jn een actie begonnen onder het motto ..Rockefeller als president". Zij zonden de gouverneur van New York een telegram om hem te vragen, of hij volgend Jaar kandidaat wil zijn voor de Republikeinse partij. Rocke feller antwoordde dat hij het verzoek in overweging zou nemen, maar zich nog tot niets kon verplichten. New Hampshire is in verkiezingsopzicht een belangrijke staat omdat daar de eerste voorverklezlngen worden gehouden, en wel ln maart 1960. zullen ln no- veml presidentsverkiezingen nber plaats vinden. Desnoods speciale nozemzittingen De Officier van Justitie te Breda, mr. G. Temmink, heeft aangekondigd, dat er zo nodig, speciale terechtzittingen zul len worden gehouden voor de behande ling van zaken tegen ordeverstorende nozems. De officier zei dit gisteren in een zaak tegen een 28-jarige Tiiburger, die voor de politierechter te Breda moest ver schijnen, omdat hy dinsdag j.l. in Til burg een groep nozems had aangespoord om twee agenten in burger aan te vallen. De agenten in kwestie brachten een jeugdige bromfietser op. In dit geval eiste de Officier van Justitie 3 maanden gevangenisstraf on- voorwaardelyk met bevel tot onmiddel- ïyke gevangenneming. Mr. Temmink voegde daar de waarschuwing aan toe dat de eisen in de toekomst telkens ver hoogd zullen worden. Conform de eis werd het vonnis uitgesproken. Eis van een miljoen tegen de K.L.M. De executeur-testamentair van de laatste wil van Michael Samperi, een inwoner van Hartford, in de Ameri kaanse staat Connecticut, die in augustus 1958, by het verloren gaan van de „Hugo de Groot" van de KLM het leven heeft gelaten, heeft tegen deze Iuchtvaartmaatschappy een scha- devergoedingseis tot een bedrag van 252.000 dollar (ongeveer een miljoen gulden) ingesteld. De executeur-testamentair stelt dat de „Hugo de Groot" te zwaar was bela den en dat de KLM had nagelaten een „gevaarlijk gebrek" in het vliegtuig te verhelpen. De KLM moet haar repliek binnen 20 dagen indienen. De „Hugo de Groot" is indertyd op 130 mijl uit de kust van Ierland omlaag gestort. Hierby zyn alle 99 inzittenden om het leven gekomen. Najaarsbeurs met goede resultaten Op de Najaarsbeurs in Utrecht zyn goede zakeiyke resultaten geboekt. Er was een levendige handel, terwijl er met overleg werd gekocht, vooral kwa liteitsgoederen. Dit verklaarde gisteravond de direc teur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, mr. H. A. R. Sohuit. De meeste exposanten waren tevreden over de kwaliteit van het bezoek en de ontvangen orders. Het binnen- en bui tenlandse bezoek was nagenoeg gelijk aan dat van het vorige jaar. Er werden bezoekers uit totaal 56 landen gere gistreerd. Zo heet dit toelichtend en gerust stellend Doktersboek.dot gratis is ingesloten bij een Bobyderm Set,waarin olies voor vorstelijke verzorging van Baby's tere huidje. M'WATT^TNHSBQT HAAKT ITÉÖÈÏTM St.-Antoniusclubhuis: Feestavond Eerste Leidse Jeugdorkest en Drumband „De Burcht". 7.30 uur nam. Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Hells .8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht: Feestavond 85-jarlg be staan „Nut en Vermaak". 8.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond Speeltulnver. „Oosterkwartler). 8 uur n.m. Leiderdorp: Irene. Openingsavond winterwerk Geref. Jeugdverenigingen. Spr. ds. Zyistra uit Koudekerk. 8 uur nam. In den vergulden Turk: Wijdingsdienst Rozekrulsgenootschap. 10.20 uur voorm. Luxor-tehaterByz. kerkewerk Herv. Gem. Film: „Hoe de bijbel tot ons kwam". 10.30 uur voorm. Schouwburg: Nationaal Volkstoneel „De witte non". 8 uur nam. De Doelen: Ledenverg. Leidse Amateur- fotografenver. 8 uur nam. Leidse Volkshuis: Voorlichtingsavond cursussen Leidse Jeugd Actie. 8 uur nam. Stadhuis. Gemeenteraad 2 uur nm. DINSDAG Rehoboth: Ledenverg. Bond van Chr. Plattelandsvrouwen. Spr. mevr. Berghout- Rozeboom: „De vrouw ln en bulten het huwelijk". 8 uur nam Prediker: Spr. evangelist J. Maasbach. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning .12.501.20 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed te 7.30 uur nam. DONDERDAG VRIJDAG Rehoboth: Ledenverg. Ned. Chr. Vrou wenbond .Spr. ds. C. A. van Harten van Delft. „Wat zegt de bijbel over blijd schap?" 8 uur nam Lakenhal: K. en O. Concert Mildred Dilling (harpiste). 8 uur nam TENTOONSTELLINGEN Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee. (Dagelijks van 10 tot 6 uur; 's zondags van 15 uur) t.e.m 5 oktober Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 —12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur Lakenhal: Groepstentoonstelling Neder landse Kring van tekenaars (tot 5 okto ber). VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het werk van het Nederlandsch Bijbelgenootschap, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.35 Metropole ork. 21.15 Soc. comm. 21.30 Gram. 22.00 Sportnws. 22.30 Zlgeunermuziek. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO.: 18.00 Journ. weekoverz. 18.10 Strljkork. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken, caus. 19.40 Utrechts stedel. ork. 20.35 Gram. 20.55 Cabaretprogr. 21.25 Kalchas. opera. 22.05 Lichte muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. ln Espe ranto. 23.2224.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 15.15-17.00 Eurovisie: Luohtvaart- tentoonstelling te Farnborough. 20.20 Toe spraak. 20.30 Amus.progr. VOOR ZONDAG 13 SEPTEMBER Hilversum I. 402 m. VARA: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toe spraak. VPRO: 10.00 V. d. jeugd. IKOR: 1030 Kerkd. i. d. Evangelische Broeder gemeente. VPRO: 11.45 Ber. uit de kerken AVRO: 12 00 Gram. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Gram. 13.00 Nws. en S.O.S.-ber. 13.07 De toestand in de wereld, caus. 13.17 Meded. of gram 13.20 Gevar. progr. v. d. strijdkrachten. 14.00 Boekbespr. 14.20 Ka- merork. en solist. 15.20 Voordr. 15.40 Gi taarrecital. 16.00 Dansmuz. 16.30 Sport- revue. VPRO: 17.00 Wat weet U ervan, klankb 17.15 Nederland sinds 1945, caus. VARA: 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws en sportuitsl. en sportjourn. 18 30 Lichte muz. 19.00 Reisbeschrijving met muzikale Illustraties. 19 30 Cabaret AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20 50 De vrouwen hater. hoorsp. 21.25 Klankb. over Mau rice Chevalier. 21.45 Act. 22 00 Koorzang. 22 15 Accordeonspel. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23 20 Hammond orgelspel 23.4024.00 Strijkork. Hilversum II. 298 m. NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Or gelspel. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Gram. KRO: 9.30 Gram. 9 55 Hoogmis. 11.30 Gram. 1140 Idem. 12.15 Hudson-herden- king in Amerika, rep. 12 30 Instrum. oc tet. 12.55 Liturgie en missie, congres. 13 00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, caus. 13.10 Gram. 13.45 Boekbespr. 14.00 Kamermuz. 14.40 Omroepkoor. 15.05 Gram. 16.00 Sport 16 30 Vespers. IKOR: 17.00 Kerkd. 18 00 De Kerk aan het werk, caus 18 40 Bijbelvertelllng. NCRV: 19.00 De Hudson-herdenking ln Amerika^ rep. 19.05 Gram. 19 30 Het Evangelie van Jo hannes. caus. KRO: 19.45 Nws 20.00 Gram. 20.30 Promenade ork. en sol. 21.20 Gram. 21 30 De grote vis. hoorsp. 22.25 Lichte muz. 22 45 Avondgebed en lit. kal. 23 00 Nws. 23.15 Kamermuz. 23.4524.00 Gram. Radio Bloemendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal; 11 uur ds. G. N. Lammens van Rotterdam-Kralingen 2.30 uur Klnderdlenst voor kinderen van 510 laar; 3.30 u. prof. dr. J. H. Bavlnck van Amsterdam. TELEVISIEPROGRAMMA IKOR: 17 0018.00 Documentair progr. en kerkdienst. VPRO: 20 00 Erfelijkheid en geneeskunde, caus. 20 10 Samba Fan- ta6tIco. filmprogr. 20.55 Lichte muz. 2125 Rep. Gezamenlijk progr. van AVRO. KRO, VARA en VPRO.: 22.00—22 30 Sportact. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Vragenbeantw. 13.40 Opera- muz. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Ork. conc. 15.20 Caus. of voordr. 15.35 Plano recital. 16.15 Voordr. 16.30 Muzikale caus. 17.00 V. d kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18 15 Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Amerikaanse nieuwsbrief. 19.40 Godsd. progr. 20.25 Liefdadlgh. opr. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Causerieën. 22,00 Ork. conc. en solist 22.50 Epiloog. 23.00 Nws. en weerber. 23.0623.36 Gewijde muz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Verz. progr. 13.15 Ge var. progr. 13.45 Hoorsp. 14.15 Gevar. pro gr 14.45 Filmprogr. 15.30 Gevar. muz. 16.30 Hoorsp. 17.00 Gram. en interviews. 17.45 Atletiek: Finland-Gr. Britannië. 18 00 Liederen. 18 30 Twintig vragen. 19.00 Vragenbeantw. 19.30 Nws. 19.35 Verz. progr. 20.30 Godsd. uitz 21.00 Gevar. pro gr. 22.00 Zang en piano. 22 30 Nws. 22.40 Gram. 23.30 Gevar. muz. 23.50 Avondge beden.. 23.5524 00 Nws. Nnrdwe.stdentseher Rundfunk. 309 m. 12.00 Operettemuz. 13.00 Nws. 13 25 Gevar. muz. 15.45 Walsen en volksliede ren. 18 15 Ork. conc. 19 00 Nws. 20.00 Festival van Bregenz: Plano en zang. 21.10 Lichte muz 21.45 Nws. 22.55 Dans muz. 24 00 Nws. 0.05 Jazzmuz. 1.15 Ge var. muz Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.35 Fes tival v. Berry 15.30 La vie parisienne, opera. 17.15 Gram. 17.30 Festival v. Praag. 19 40 Lichte muz. 20.15 Kamermuz. 21.55 Gram. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.53 24 00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m. 12 15 Amus. muz. 12 30 Weer ber. 12.34 Amus. muz 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera en belcantoconc. 15.45 Sport. 17 00 Nws. 17.05 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.52 Gram. 18.00 Volksmuz. 18.25 Gram 18.30 Godsd. halfuur. 19 00 Nws. 19.30 Gram. 2020 Italiaanse liede ren. 20.35 Mars. en walsmuz 20 45 Gram. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws 22.15 en 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.0524.00 Gram. 484 m. 12.15 Gram. 13 00 Nws. 13.15 Verz. progr. en sportber. 17 00 Nws 17.05 Verz. progr. 17.45 Sportuitsl. en gram. 19.00 Godsd. halfuur. 19 30 Nws. 20.00 Festival v Bayreuth. 21.20 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Brussel bij nacht. 22.55 Nws 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 14 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7 20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 DE BIOSCOPEN Trianon „De lord, de lady en de but ler". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Houseboat". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „Opstand der Gladiatoren". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9-15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur Casino „Het veld van eer". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex „Spionagecomplot Hongkong". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.16 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Brood en wijn". ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zaterdag' middag 14 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Pie> terse, Roodenburg Vermaat, Jansen. Lan gezaal en Verhoef. Te Oegstgeest de doktoren Meissner, tel. 24865 en Reterlnk, tel. 20394. Te Leiden is geopend Apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 24807; bovendien is ge opend tot zaterdagmiddag 6 uur Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48. tel. 21060. De Oegstgeester Apotheek, Wilhelmina- park 8, tel. 26274 is 's zondags geopend van 1213 uur en 's avonds na 18 uur. By geen gehoor by Dn huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 11.00 Omr.ork. 11.45 Voordr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.43 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Mil. ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.15 V. d. vrouw. 14.45 Planorecital. 15.15 Tussen mythe en werkelijkheid, caus. 15.30 Gram. 17.00 Cowboys ryden In snowmobiles, caus. 17.05 Gram. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 P.S.P., pol. caus. 18.25 Amateursprogr. 19.00 Koorzang. 19.30 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Eln Walzer- traum. operette. 21.15 Paul Vlaanderen Incognito, hoorsp. 22.10 De Internationale Muziekweek 1959. klankb. 22.40 Act. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. 23.1724.00 Gram. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sportuitsl. 8.25 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V .d. vrouw. 10.15 Theo logische etherleergang. 11.00 Gram. 11.20 Voordr. 11.40 Gram. 11.55 Ork.conc. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnbrneded. 12.33 Meisjeskoor en Instru mentaal kwintet. 12.53 Gram. of act. Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Kla vecimbel-recital. 17.00 V .d. kleuters. 17.15 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regerings- uitz.: Rijksdelen Overzee: Ontmoetingen met de opgroeiende Jeugd in de Ned. An tillen door dr. F. J. E. Hogewind. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Mandoline- ork. 18.50 Cursus Openbaar Kunstbezit. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Muz. caus. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Idem 20.30 Intern. Jeugdconc. 21.10 De eerste loodjes wegen het zwaarst, klankb. 21.30 Intern. Festival v. Edinburgh: Kamermuz. 22.00 De Kerk ln de vakantie, caus. 22.15 Gram. 22.25 Gitaarspel. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Jazzmuz. 23.4024.00 Gram. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e l(jn van 1820 uur) I. Hector Berlioz. „Harold en Italië" op. 16. Harold in de bergen, Mars van de pel grims ,die hun avondgebed zingen, Sere nade van een bergbewoner in de Abruzzen aan zijn geliefde. Banket van de rovers. Philharnionisch Orkest van Berlijn o.l.v. Igor Markevltsch (Altvioolsolo: Heinz Klrchner). II. Edouard Lalo. Symphonic Espagnole voor viool en orkest in d kl. t. op. 21. Allegro non troppo. Scherzando. Allegro molto. Intermezzo. Allegretto non troppo. Andante. Rondo. Allegro. Bronlslav Glm- pel, viool. Philharmnnlsch Orkest van München o.l.v. Fritz Rleger. III. Gabriel Fauré. Ballade voor piano en orkest in fis gr. t. op. 19. Glna Bach- Alec Sherman. IV. Ernest Chausson. Symphonie ln bes gr. t. op. 20. Lent - Allegro vivo. Trés lent. Animé. l'Orchestre de la Soclóté des Concerts du Conservatoire de Paris o.l.v. Robert F. Denzier. TELEVISIEPROGRAMMA VPRO: 17.00—17.30 V .d. kind. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Servlse 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Voordr. 13.55 Gram. 14.00 Marsen en walsen. 14.45 Caus. of voordr. 15.00 Hoorsp. 16.30 Twee plano's. 17.00 V .d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gevar. progr. 19.30 Henry Wood Promenade con certs; Opera. 21.00 Nws. 21.15 Pollt. caua. 21.35 The little Beggars, opera. 22.50 Pia norecital. 23.00 Nws. en weerber. 23.06 23.36 Strijkkwartet. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en ork.conc. 13.00 Gevar. muz. (Om 13.30 Nws.) 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 Nws.) 15.00 Lichte muz. (Om 15.30 Nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitslagen v. races en gevar. progr. 17.30 Nws. en lichte muz. 18.29 Weerber. en act. 18.35 Gram. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Gram. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.30 Nws. 2 40 Gevar. muz. (Om 23.30 Nws.) 23.55 24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 13.30 Lichte muz. 16.00 Fllmmuz. 16.25 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.30 Ork.conc. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Operette-muz. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05, 13.05 en 14.25 Gram. 14.30 Orgelrecital. 15.00 Ork.conc. 16.00 en 17.30 Gram. 18.00 Kamermuz. 19.41 Gram. 19.55 Nws. 20.00 Festival Besanqon; ork.conc. 21.40 Nwe. gram. 22.00. 22.25 en 23.10 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V .d .landb. 12.42 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 V. d. zie ken. 17.00 Nws. 17.10 Jeugd en muz. 17.35 Boekbespr. 17.45 Franse les. 18.00 Jeugd en muz. (verv.) 18.20 Protest, ultz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Kamermuz. 20.40 Kunstkaleidoscoop. 20 55 Kamermuz. (verv.) 21.30 Amus.muz. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Koninkl. Festival te Londen: ork.conc. 15.00 en 15.30 Gram. 15.40 Ope- ramuz. 16.05 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Viool en piano. 18.30 en 19.00 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. Voor Leiden en omstreken Gebr. B. H en J. Huisman Wielmakerst. 23 hk. Levendaal 80 Z telefoon 22962 Z WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nor) jj|ri £3 a aSa i dokterstelefoon 23323. Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon onbewolkt mist onbewolkt onbewolkt vrljw. onb. mist lioht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt zwaar bew. half bew. onbewolkt onbewoLkt onbewolkt geh. bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist onbewolkt zwaar bew. onbewolkt mist onbewolkt geh. bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt w.stll wnw 3 w.stil no 2 w.sbiil nnw 2 w.stll w-stll w.stll n 6 nno 1 no 2 w.stll w.stll w^til w.stll w^til w.stil WJtll no 3 ono 1 ono 3 w.stll 28 12 0 26 14 0 29 13 0 28 15 0 28 11 0 29 11 0 30 12 0 30 10 0 30 14 0 23 10 0 26 11 0 21 9 0 23 8 0 28 11 0 30 14 0 27 13 0 31 12 0 29 16 0 26 11 0 26 16 0 24 11 0 29 10 0 24 5 0 25 6 0 26 11 0 17 0 23 8 0 26 4 0 22 9 0 24 16 0 27 13 0 25 12 0 27 13 13 29 19 0 26—0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2