DAVEREND WELKOM AAN ONZE PRINSES Charmante groeten op Broadway onder dwarreling van confetti Een vriendelijk wuivende Prinses passeerde tien rijen dikke menigte WEERBERICHT GLORIEUZE BEGROETING IN NEW YORK Rotterdam vorstelijk op Hudson Zon is belangrijk Fa. D. KRET Zn. ERRES RADIO EN TELEVISIE Prinses in het hart gesloten Margot Fonteyn's moeder twijfelde... Geslaagde persconferentie als Beatrix' grootste krachtmeting Philips radio PHILIPS TELEVISIE Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1959 No. 29846 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week f7.50 Witte Singel X, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Amerikaanse correspondent) De intocht van Prinses Beatrix in New York is van het begin tot het einde feestelijk, ja glorieus geweest, doch één moment was voor ons gevoel wel het hoogtepunt in deze entree. In een open crèmekleurige Chrysler kwam de jonge Prinses Broadway opgereden. Vrolijk klonk marsmuziek, fleurig wapperden de vlaggen en confettisnippers dwarrelden feestelijk in het heldere zonlicht. Dan plotseling de ontroerende verrassing: de auto van de Prinses passeert de oude, donkergrijze Drieëen- heidskerk, die daar bescheiden tussen de wolken krabbers staat en plotseling beginnen de klokken in die oude toren het Wilhelmus te spelen. Ons volkslied heeft deze dag herhaaldelijk weerklon ken, doch nooit zó mooi als bij die kerk in het hart van Nieuw Amsterdam, dat aldus een wel kom toeriep aan een jeugdige Prinses van Oranje. Ook het begin van de dag was prachtig ge weest. Voor het eerst na een lange periode van druk kende hitte woei een koele bries over het water nabij Manhattan. Zo stevig was die bries, dat de sloep waarmee de Prinses zich van de „Rotter dam" naar de torpedojager „Gelderland" begaf, flink dobberde. De „Gelderland" zou zich voor lopig achteraf houden, doch de „Rotterdam", die voor de eerste maal in haar bestaan de oceaan was overgestoken, werd tegen tien uur voor de wal verwacht. Om half negen passeerde het nieuwe vlaggeschip van de Holland Amerika L|jn de zuidpunt van Manhattan. Langs de kade stond het vol mensen, die juist voor zij hun kantoor binnengingen, de kans hadden Nederlands grootste schip te zien. Brandweerboten brachten een watersaluut en de schepen lieten de stoom fluit loeien, toen in de morgenzon het prachtige schip vorstelijk de rivier opvoer, die is genoemd naar Hudson. De stroom kreeg haar naam van de man, die haar 350 jaar geleden met „De halve maen" ontdekte. Ook Hudson heeft indertijd goed weer gehad, toen hij binnenvoer. Duidelijk zag hij het bosrijke eiland Manhattan. De passagiers van de Rotterdam zagen wel een héél ander schouwspel: een indrukwekkende groep wolkenkrabbers waaronder vele nieuwe gebouwen, getui gend van Amerika's ongekende voorspoed. Hudson had het goede weer zeer no dig voor de navigatie, maar de Rotter dam had haar weg desnoods ook wel met radar gevonden. Doch voor de Ne derlanders van deze tijd was het heldere weer niettemin zeer belangrijk. Helder heid en zon garanderen goede films en goede televisie, dat wil zeggen een maximum aan publiciteit. Het bezoek van Prinses Beatrix beoogt het onder strepen van de historische en geestelijke banden die er bestaan tussen Nederland en Amerika.' Daarom is het uiteraard van belang, dat de kranten, radio en televisie zoveel mogelijk aandacht schen ken aan dit bezoek. LOODGIETERSBEDRUF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 Leiden Telefoon 20023—24350 Minder stabiel De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond De atmosfeer wordt iets minder stabiel, maar de kans op buien is toch nog klein. Vooral in het westen en noorden van het land zal het morgen in verband met wind van zee en het naderbijkomen van het front minder warm zijn dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur) 13 SEPTEMBER Zon op: 6.09 uur; onder: 19.02 uur. Maan op: 17.08 uur; onder: 1.57 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.30 uur. Laagwater te 7.49 en 20.22 uur. (14/9 hoogwater te 0.58 en 13.31 uur, laagwater te 9.04 en 21.29 uur). Dit Blad bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel Van 15 september af zal Kroesjtsjef vrijwel alle publiciteit voor zich op eisen, doch daarom is het des te be langrijker, dat het weer gedurende de eerste dagen van Prinses Beatrix' be zoek zonnig en koel zal blijven. Omstreeks elf uur gisterochtend kwam dan eindelijk de Gelderland in zicht, die geëscorteerd werd door schepen van de Amerikaanse kustwacht. Helikopters cirkelden boven onze torpedojager, brandweerboten spoten opnieuw en ter hoogte van het vrijheidsbeeld losten ka nonnen op het Gouverneurseiland sa luutschoten. Driewerf hoera Half twaalf lag de Gelderland voor de wal. Persoonlijk zag schout bij nacht Van der Schatte Olivier toe, dat de valreep deugdelijk werd bevestigd en het was ook deze vertegenwoordiger in Wash ington van de Ned. Marine, die de Prinses de helpende hand bood bij het aan wal stappen. Daar stond Neder lands ambassadeur dr. Van Roijen in gezelschap van Amerikaanse autoritei ten de Prinses op te wachten. Zulk een eerste begin van een bezoek moet niet gemakkelijk zijn voor een jonge Prinses, doch Beatrix stapte, althans uiterlijk geheel rustig, van boord en maakte op heel charmante wijze kennis met de Amerikanen, die haar tocht hadden ge organiseerd. Hoezeer zij de situatie meester was bleek wel, toen de Jannen van de Gelderland, nadat zij aan wal was gestapt, een „driewerf hoera" op de Prinses aanhieven. In marinekringen heet dat „joelen" en dit gebeurde juist tijdens de vrij formele kennismaking op de kade, maar dat hoera achter haar rug ontging de Prinses beslist niet. Meteen draaide zij zich om en zwaaide vrolijk naar de bemanning in witte uniformen. Prinses Beatrix droeg een blauw mantelpakje met een grote witte kraag. Een kapje van groene veren sierde haar krullend haar. Een ge waagde kleurencombinatie zal men wellicht zeggen, doch in Amerika is men aan dergelijke contrasten gewoon en eerlijk gezegd stonden deze kleuren haar bijzonder goed. Toen de Prinses uit de kadeloods naar buiten kwam op het plein, dat de zuidpunt van Manhattan vormt, Tezamen met de heer W. Zecken- dorf, voorzitter van de commissie voor de Henry Hudson-f eesten (rechts) stapt Prinses Beatrix in New York aan wal na de overtocht naar Amerika gemaakt te hebben op de Rotterdam en Hr. Ms. Gel derland. (Telegrafisch overgebrachte foto) speelden militaire muziekkorpsen de volksliederen. Daarna kon de feeste lijke tickertape parade over Broadway beginnen. Advertentie de ^TRATO-modellen voorradig bij persoonlijke «ervlee LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betalingsvoorwaarden. Ruim 4000.- voor kankerbestrijding De straatcollecte, welke hier ter stede ten bate van de kankerbestrijding is gehouden, heeft f. 2.968.88 opgebracht. Bovendien werd voor dit doel in de bioscopen f. 1.090.32 gecollecteerd. BREESTRAAT 173 Boris Pasternak weer in het openbaar verschenen De Russische schrijver Boris Pasternak is gisteravond voor het eerst sinds de grote Russische oppositie tegen zijn ro man „Dokter Zjivago" weer in het openbaar verschenen. Pasternak en zijn vrouw woonden in Moskou een concert by van het New- yorks Philharmonisch Orkest, waarna zy de dirigent Leonard Bernstein feliciteer den. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Alle Newyorkse kranten hebben op hun voorpagina een foto van Prinses Beatrix en artikelen over haar aankomst in de V.S. gepu bliceerd. Zo schreef de Daily News: „Het is prettig de erfgename van de Ne derlandse troon te kunnen verwei- komen. Wy hopen dat haar verblijf hier haar zal bevallen. We wilden alleen maar dat alle buitenlandse bezoekers (ja, Kroesjtsjef) net zo vriendelijk waren, net zo'n prettig gezicht hadden en net zo onschul dig waren als Prinses Beatrix. De New York Herald Tribune schreef dat de stad de Prinses in zijn hart heeft gesloten, terwijl de New York Times stelde dat Prin ses Beatrix' aankomst „op de mooie en gedurfd-ontworpen Rot terdam" een bijzonder cachet draagt. „Maar weinig volkeren hebben zo'n moed, vastbeslotenheid en zelfopoffering getoond als de Nederlanders deden ook na de ver schrikkelijke tol die zij aan de tweede wereldoorlog betaalden. De havens waren vernield, de velden stonden onder water, er waren geen vervoersmiddelen of grond stoffen. In december 1949 kwam daarbij de grote schok van het ver lies van Nederlands Oost-Indië, nu Indonesië. Er waren werkelijk bo venmenselijke krachten nodig om deze moeilijkheden te boven te ko men zoals de Nederlanders zo prachtig hebben gedaan. Zij heb ben opnieuw bewezen dat weinig volkeren zo goed tegen crises opge wassen zijn als zij. Er bestaan wel binnenlandse geschillen, in het bij zonder godsdienstig sektarisme, maar als zij in nood verkeren vor men de Nederlanders een verenigd, hardwerkend en democratisch volk. Dat is het wat de Rotterdam en zijn Koninklijke gast voor ons symboliseren. Ons welkom is een klein huldeblijk voor een dapper klein land en een groot volk", al dus de New York Times. Dagbladen in Peking verwijten India dertien „invasies Het communistisch-Chinese „Volks dagblad" heeft vandaag in een hoofd artikel de „herhaalde invasies en bezet ting van Chinees gebied door India" betreurd. Meermalen had de Chinese regering bij India geprotesteerd maar had nooit een bevredigend antwoord ge kregen. Desondanks had China nooit propaganda uit deze incidenten gesla gen met het oog op de vriendschap je gens India maar grote zelfbeheersing getoond. „Dit in tegenstelling met de Indiase pers". Het blad betoogt dat een bepaalde groep personen in India een hetze tegen China voert. Het richt zich ook tegen „bepaalde opmerkingen van Nehroe die strydig zyn met de feiten". Alle kranten in Peking publiceerden gisteren grote kaarten van de verschil lende grenslynen zoals die op Chinese en Indiase kaarten voorkomen. Op deze kaarten zijn 13 punten aangegeven waar de Indiase troepen volgens de Chinezen op Chinees gebied zyn doorgedrongen. In een lang, verduidelijkend artikel by de kaarten wordt India verweten dat het de grenslyn heeft overgenomen die „eenzijdig" door Engeland is afgekon digd toen dit land India bestuurde. De bevolking van Peking is uiterlijk onbewogen gebleven onder de stroom van officiële berichten, die donderdag plotseling is losgebroken. Tot donder dag was de gehele kwestie in de Chine se pers doodgezwegen.. Intussen heeft de Chinese premier. Tsjou-En-Lai, de vaste commissie van het Nationale Volkscongres in Peking meegedeeld dat de grenskwestie tussen China en India moet worden geregeld volgens de „vyf beginselen van vreed zame samenleving" en niet door geweld. Volgens Radio-Peking beschuldigde Tsjou India van de eis dat China de situatie zoals die door 't Britse imperia lisme was geschapen, te erkennen en voorts van het gebruik van geweld ter ondersteuning van deze eis. De premier zei dat de bestaande toestand moet wor den gehandhaafd en niet moet worden gewijzigd door geweld of eenzijdige ac tie. Premier Nehroe van India heeft gis teren op een persconferentie gezegd geen ontwikkeling in het grensgeschil met China te verwachten die tot een openlijk conflict leidt. India wil geen machtsvertoon. Nehroe is verheugd over de recente verklaring van het Russische persbureau Tass waarin wordt aangedrongen op vreedzame re geling van het geschil. Maria Callas krijgt de hoofdrol in Duitse film De zangeres Maria Callas zal de hoofd rol vertolken in een film die een on derneming te München gaat maken, al dus heeft een woordvoerder van de maatschappij gisteren medegedeeld. De eerste scènes van de film zullen in januari in West-Duitsland gedraaid worden. De zangeres heeft de toezegging ge kregen. dat zij 500.000 dollar voor haar aandeel krijgt- De woordvoerder voegde hieraan toe, dat volgens de Italiaanse wet haar echtgenoot recht heeft op de helft van het honorarium. De Griekse reder Onassis is gisteren met zyn vliegtuig van Parys, waar zyn vrouw en zijn kinderen verblijven, naar Milaan gevlogen, vanwaar hy met Maria Callas naar Venetië doorreisde. Daar zijn zij later op de dag met een zuster en een nicht van Onassis scheep gegaan op zijn jacht. Volgens de kapitein gaat de reis naar Griekenland. ...en toch werd zij een beroemde ballerina. Volgende week brengt Libelle haar boeiende levensverhaal, vol avon tuur, kleurig en span nend als een roman. Natuurlijk in Libelle. is nu eenmaal beter Uit de hoge kantoorgebouwen van New Yorks financiële centrum pleegt men bij grootse ontvangsten massa's snippers uit prullenmanden naar beneden te doen dwarrelen. De auto van Prinses Beatrix iverd voorafge gaan door eenheden van het Amerikaanse leger, de luchtmacht en de marine, alsmede door een detachement mariniers en matrozen van de Gelderland. „Hoera, daar heb je de Jantjes", riep een Nederlander uit het publiek. De mensen Honden op de trottoirs soms wel tien rijen dik. Overal weer klonk hartelijk applaus wanneer Prinses Beatrix vriendelijk wuivend langs reed. „Leve de Prinses", hoorde men hier en daar een Nederlander roepen en bijna steeds reageerde de vorstelijke bezoekster prompt op dergelijke kreten. Imposant antwoord Bij het stadhuis stapte de Prinses uit om de militaire eenheden te inspecte ren en om een officieel welkom van burgemeester IVagner aan te horen. Het antwoord van de Prinses maakte ken nelijk indruk. Nederlands genegenheid voor Amerika, zo zeide zij, „komt niet alleen voort uit herinneringen aan het verleden, doch eveneens uit hetzelfde geloof in de menselijke waardigheid en in het recht van het individu op een le ven in vrijheid en het nastreven Van ge luk. Hierdoor, aldus de Prinses, is de vriendschap tussen Nederlanders en Amerikanen zo sterk en hecht". Lunch voor 125 gasten De burgemeester van New York en diens echtgenote hadden ter ere van de Prinses een lunch georganiseerd in de tuin van hun huis. dat aan de Eastriver is gelegen. Zij hadden daar een enorme tent laten spannen waar ongeveer 125 gasten plaats onder konden vinden. De voornaamste genodigden zaten aan de hoofdtafel, in het midden de overige gasten aan kleine tafels daaromheen. Met een glas voortreffelijke Chablis bracht de burgemeestei een heildronk uit op Koningin Juliana. Deze dronk werd door Prinses Beatrix beantwoord met een toost op president Eisenhower. Bij deze gelegenheid zag de Prinses twee vriendinnen terug, met wie zij als kind van negen jaar te Cape Cod heeft ge speeld. Ook haar oom, Prins Aschwin, en diens echtgenote, waren van de par tij. „U heeft ons in de hemel gebracht, nu moeten we naar de aarde terugkeren", aldus Pasternak. Tegenover journalisten verklaarde hy dat alles met hem in orde was en dat hy met een toneelstuk over de bevrij ding van de li ieigenen in het midden van de 19de eeuw bezig was. Hij hoopt het over een half jaar gereed te hebben. Men vroeg hem ook naar de geruchten dat zyn boek in Rusland gepubliceerd zal worden, maar de schrijver zelf meen de hieraan geen geloof te moeten hech ten. Pasternaks heyverschynen is het eer ste teken van zijn rehabilitatie onder de Russische intelligentsia. „Cum Laude" Door een persconferentie in hotel Waldorf Astoria heeft de Prinses zich later waarlijk schitterend heengeslagen. Zulk een ontmoeting met de Amerikaan se pers kan men immers gerust als een krachtmeting beschouwen. Niet dat men aan een gast als Prinses Beatrix pro blemen zal voorleggen van hoog poli tiek beleid maar niettemin kunnen zich toch altijd vragen voordoen, die met tact en behendigheid moeten worden beant woord. Het gaat by zulk een gelegenheid trouwens niet zozeer om wat de journa listen van de ondervraagde te horen krijgen dan wel om de indruk, die de gast aan de pers van zichzelf weet te geven. De journalisten willen nu een maal weten of zy pedant dan wel een voudig, onbeholpenu dan wel gevat is. Welnu, Prinses Beatrix is cum laude geslaagd by deze Newyorkse ontmoeting! Tot tweemaal toe kreeg zij zelfs applaus: eerst toen zij zei zoveel mogelijk gewo ne Amerikanen te willen ontmoeten en daarna toen zy op een vraag wat zij de Advertentie de FIRATO-modellen voorradig by pcnootUgkt oervico LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betalingsvoorwaarden. Commandant Korps Mariniers naar V.S. en Antillen Morgen vertrekt de commandant Korps Mariniers, de generaal-majoor der mariniers H. Lieftinck naar de V.S. voor een bezoek aan het Amerikaanse korps mariniers Generaal Lieftinck werd voor dit be zoek uitgenodigd door generaal Ran dolph Mc Pate, commandant van dit Amerikaanse zusterkorps. Na afloop van dit bezoek reist gene raal Lieftinck door naar Ned. Antillen voor een controlebezoek aan het Com mando Mariniers aldaar. Op 16 oktober as. wordt de korps- mandant in Nederland terugverwacht. grootste krachtmeting vond voor een Prinses, prompt antwoordde: „Een pers conferentie". Iemand vroeg haar hoe haar groot moeder het maakte. Het antwoord ge tuigde van grote genegenheid. „Prinses Wilhelmina", aldus haar kleindochter, „leest nog altyd veel, maar haar ge zondheid laat niet meer toe, dat zy uit gaat. Zy doet het rustig aan en heeft haar rust wél verdiend. Warmte en humor Wat de Prinses gaat doen als zy naar zy hoopt over twee jaar is afgestudeerd? Wat reizen en de tijd verdelen tussen officiële plichten en het particuliere le ven. Of zij meer tyd voor zichzelf zou willen hebben? „O ja", riep zy uit, en men kon haar aanzien dab zy het meen de Al met al een alleraardigste ontmoe ting met de pers die een indruk zal achterlaten van een pittige charmante jonge vrouw, die met warmte en humor weet te reageren op soms toch wel wat lastige vragen. De avonden van de Prinses zullen in New York aan lichte ontspanning ge- v:yd zyn. Tweemaal gaat zy naar een operette en heden naar het New York City Ballet. De Newyorkse politie schat dat ongeveer 300.000 mensen de intocht van de Prinses hebben gadegeslagen. Advertentie de FIRATO-modellen voorradig by penoonlyk< «ervlca LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betalingsvoorwaarden. Vierde wachtmeester in arrest gesteld De Ryksrecnerche heeft een vierde wachtmeester van de verkeersgroep der Rykspolitie te Amsterdam aange houden onder verdenking betrokken te zyn geweest by de omkopingsge- vallen, waarvoor begin van deze week al drie wachtmeesters van deze ver keersgroep werden gearresteerd. De politiemannen worden ervan verdacht van burgers, die wegens een verkeers overtreding op de buitenwegen naar de forensenplaatsen rond de hoofd stad werden aangehoudene geld te hebben aangenomen „ter afkoping" van een proces-verba al. De vierde wachtmeester zat vermoe delyk maandag a.s. voor de Officier vo Justitie, mr. J. F Hartsuiker, word* geleid. De drie eerder gearresteerd blyven in voorlopige hechtenis. Met tot nu toe bekend geworden gevallen een bedrag van een paar honderd gi den gemoeid. Vooralsnog bestaat bii Justitie de indruk dat het initiatief t< omkoping is uitgegaan van de w.ich meesters. By haar uitgebreide, no geenszins geëindigde onderzoek gaat d Ryksrecherche onder meer de gehel administratie na.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1