erkdiensten Leiden en omgeving Pilmaiwhool Nieuw centrum in Alphen ad. Rijn PLASTI COLOR idag 13 september Schoolstraat gedeeltelijk klaar gericht 1 maart 1860 Zaterdag 12 september 1959 Zesde blad no. 29846 ien Hervormde Gemeente Pieters- P10 uur ds. P. Kloek (Heilig Avond- jlandse Kerk: 8.30 uur ds. J. Groot; ®ar ds. J. de Wit. lerkerk: 10 uur ds. J. Groot; 7 uur Bouter. jierk: 10.30 uur ds. J. N. de Ruiter; dr. P. L. Schoonhelm. aehemkerk: 10 uur dr. K. E. H. itelmer. inathakerk: 10.30 uur ds. H. J. v. erg (Heilig Avondmaal), school Boshulzerkade9.30 en 11 j'H. Bouter. ï'Muloschool A88erstraat: 9 en 10.30 i V. J- VoBsers. rschool Marnlxstraat: 10 uur ds. G. ng te Voorschoten. Vrljz. Herv. (Leidse Volkshuls): 'uur ds. W. Chr. Smits te Edam. jtWallonne: 10.30 uur ds. Ch. Ca- iemlsch Ziekenhuis: 10 uur dhr. J. tonessenhuls: 10.30 uur ds. M. Ot- tr. dkerk (aula Gymnasium): 10 uur M. Vriellnk. li, Kerk. Zuiderkerk: 9, 11 en 5 uur a Meyenfeldt. col Timorstraat: 10 en 5 uur dr. tók. tVest: 10 en 5 uur dr. Dronkert; ds. Heule. inathakerk: 8.45 en 5 uur ds. Heule. jol Telderskade: 10 en 5 uur ds .De |In alle diensten Heilig Avondmaal ;n. bovendien dankzegging). {.Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 5 uur G. de Vries (H.A.) isgez. Gemeente: 10.30 uur dr. S. leus. icrse Kerk: 10.30 uur ds. H. J. A. .Kath. Kerk: 9.45 uur Hoogmis, ie 7.30 uur avondmis). Stengemeente: 10 en 5.30 uur dhr. auten Jr. (Vrijdag 8 uur bidstond). Hells: (Zaterdag 7 uur bid- ur Heiligingssamenkomst; 12 mdagsschool; 6.45 uur openlucht- iomst Gangetje; 7.30 uur opwek- ynenkomst. Alle diensten o.l.v. ka- en mevr. R. J. Schurlnk. Kath. Kerk: 10.30 uur Gezongen itlan Science: 10.30 uur dienst. Geref. Kerk: 10 uur (ond.: Hoe gij ln de wijngaard) en 5 uur haar mij aangaande, lk zal tot God Is. O. v .d. Weele. Chr. Gemeenschap (Middelste- Ij): 10 uur dhr. Th. Dlkkes; 3.30 apdlenst ln Overdekte; 5 uur geen jnderveen Herv. Gem.: 10 en ar ds. E. G. Boesenkool. Geref. Kerk 630 uur ds. W. J. van Hoek. Chr. Kerk: 9.30 uur leesdlenst; 2.15 uur t .d. Weele te Leiden. Herv. Gem.: 9.30 uur ds. H. 7 uur ds. P. W. Spruyt te A'dam dienst). aan den Ri)n Herv. Gem.: utraat: 9 uur vie. K. Bos; 10.30 uur Hanemaaljer; 6.30 uur ds. J. H. d)jke. Noorderkerk: 10.45 uur ds. G. tber. Kapel Gouwsluls: 6.30 uur ds. ffeber. Kapel Hooftstraat: 9.30 uur J. Jorlssen. Oudshoornseweg: 10 uur Cadée; 6.30 uur ds. A. J. Jorissen. i-Stichting: 10.30 uur ds. J. H. Geref. Kerk, Zuiderkerk: 10 uur Wijma; 6.30 uur ds. T. Kamper te (dijk. Noorderkerk: 10.45 uur ds. G. 6.30 uur ds. W. Wijma. Aula Chr. n: 10 uur ds. T. Kamper; 6.30 uur Mulder. Hooftstraat: 10 en 6.30 uur Tom. Geref. Xerk (Vrijgemaakt) tdla: 10 en 5 uur ds. H. Schol te. ieref. Kerk: Noorderkerk Grijpen- raat: 8.45 en 4.15 uur ds. P. Zwier mslag. Oud-Geref. Gem. van Man straat: 9.30 en 4 uur leesdlenst. Geref. Gem. van Mandersloostraat: J. Heerlng te Den Haag. Evangeli- üsclubgebouw: 10 uur eredienst; Ur de heer P. Niemeler. hulzen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. teglndewey te Blelswljk; 6 uur dhr. off te Monster. Geref. Gem.: 9.30 sur leesdlenst. graven Herv, Gem.: 10 xiur ds. n te Bunnik: 6.30 uur ds. Otte- te Lelden. (Nleuwerbrug)6.30 uur 'ln te Bunnik. Herv. Èvang.: 9 u, 30 uur ds. A. G. Kornet te Oude jwe Wetering. (Nleuwerbrug): 9.30 uur_ds. C. van Rheenen te HUver^ im.)9.30 uur lees' Scholte. Ger. Gem. duur leeBdlenst. Luth. Gem.: 10.30 A. Stelnhart te NUmegen. Evang. 10 uur eredienst; 3.30 uur Open- imenkomst; 7 uur dhr. Jb. Klein ild. Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur de Leeuw; 6.30 uur ds. J. Pronk. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G. Leene. Ieref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. Bruijn; Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur Kt. Ver. Vrijz. Herv.: 10 uur ds. iMRoude Herv. Gem.: 9.10 en rar ds. Chr. v .d. Leeden. Geref. 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. gom Herv. Gem.: 10 uur ds. F. 7 uur ds. J. Veenendaal. Geref. 10 uur ds. A. K. Krabbe (jeugd- 5 uur ds. A. K. Krabbe (afscheid vertrek naar Canada). Chr. Geref. 10 en 5 uur ds. A. H. Schippers, rot. Bond: 10 uur mevr. Boeke te jk. Nutsgebouw v .d. Endelaan 52. satie-samenkomst: 3 uur nam. hr, P. Verbree, evangelist te Am- a. Maranatha-bljeenkomst: (woens- sept.. 8 uur. Nut6gebouw v. d. En- 62 ds. J. Visser te Amsterdam). Tuarte Herv. Gem.: 10 uür ds. le Vree. Herv. Gem.: 10 uur ds. M.Fok- 5 uur mr. ds. G. Alma te A'dam lienst) 'l)k aan den Ri|n Herv. Gem.: Jr ds. J. G. van Ieperen te Ter- (Z.-H.); 6 uur ds. A. Makkenze. ie Duinwegkapel)9.30 uur vie. J. Kruis. (Gymnastieklokaal Narcls- 10.30 uur ds. P. Moerenhout te aan Zee .Geref. Kerk: 9.30 en 5 H. de Valk. fj|k aan Zee Herv. Gem. Nieuwe 10 uur ds. D. Bouman; 6 uur d6. B. Hagen. Oude Kerk: 10 uur d6. A. aze te Katwijk aan den Rijn; 6 uur ioerqnhout. Kapel: 10 uur ds. F. iga; 5 uur ds. H. Harkema te Zeist. Utlum: 6.45 uur ds. Nawljn. Geref. 30 en 10.30 uur ds. Nawijn; 4.30 hf ds. F. Pijlman. Chr. Geref. Kerk: 5 uur ds. N. de Jong. Geref. Kerk Nf ds. F. Plllman. Chr. Gerei N. maakt)9.30 en 5 uur ds. Breen. Gem., Remisestraat: 10 en 5 uur ■at. Geref. Gem. In Ned., Casa 10 en 5 uur leesdlenst. lekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ««elman. Geref. Kerk; 10 en 7 uur litra. irdorp Herv. Gem.: 10 uur d». 'onnef; 6.30 uur ds. J. D. Hoekstra tordam-Kralingen. (Kerkzaal, Zijn» 6.30 uur ds. J. P. Honner. (Ge- 10 uur Jeugdkerk. Geref. Kerk: da. Banga; 6.30 uur dg. A. Keyser •cht. (Kerkzaal, Zljnkwartler) i 10.30 A. Keyser; 6 uur ds. Banga. Vrhz. gebouw Lindelaan): 10.30 uur as. :»n Mullem te R'dam. miden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. ibers. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 J. Koffrle Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Welvaart te Sassenhelm; 7 uur d6. ';'nga (Jeugddienst, opening winter- Geref. Kerk: 10 en 6 uur ds. K. an (H. Avondmaal en Nabetrach- Chr. Geref. Kerk: 10 uur leesdlenst 'da. D. H. Biesma (Jeugdzondag). Gem.: 10 en 4 uur ds. H. van Gllst. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 4.30 u. J. Verleur. Oud-Geref. Gem.: 9.30 jur leesdlenst. Ned. Prot. Bond: dienst. «koop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. de Jong; 6.30 uur ds. W. VerweiJ tahoven. Geref. Kerk: onbekend. 8»ref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur lees- Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. A. mier. Nieuwveen Herv. Gem.: 9.30 uur de heer Z. H. de Groot te Amsterdam; 2.30 uur ds. C. J. Baart te Rijnsaterwoude; 7.15 -fti ennep uur ds. J. C. J. Bronsgeest; 7 uur ds. J. C. J. Bronsgeest (jeugddienst). (Bethelka- pel): 10 uur ds. J. J. H. v. d. Ree te Amsterdam; 7 uur ds. G. A. Alma te Amsterdam. (Pnièl Hillegommerbuurt) 7 uur ds. J. A. v. Boven te Den Haag- Loosduinen. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. C. W. Thijs (HA.). Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. L. Floor. Noordwijkerhout Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H Smits; 7 uur De Zilk (fam. Gort) ds. A. H. Smits. Oegstgeest Herv. Gem. Groene Kerk: 10.30 uur ds. P. J. Mackaay, Jeugddienst; 7 uur ds. G. F. Callenbach. Pauluskerk: 10 uur dr. E. Jansen Schoonhoven. Hoge Morsweg: 10 uur ds. G .F. Callenbach. Ver. v. Vrijz. Herv. W. de Zw.kerk: 10.30 uur ds. H .J. Kater. Ger. Kerk. Maurlts- laan: 10 en 5 xiur ds. G. H. Homans te Beverwijk. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): W. de Zw.kerk: 9.20 en 3, uur ds. R. Brands (H.A.)z Chr. Eerhara te Hillegom; 6a30 uur ds. Jac. de Vos te Katwijk Zee. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. Langeler. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10.15 H.A. en 5 uur ds. R. Brands. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. De Jong. Voorschoten Herv. Gem. (dorp): 10 uur ds. W. G. Meljering; 7 uur ds. E. Sa- raber; (Rijndijk): 10 uur kand. W. van Gemert te Veur-Leidschendam; (Hulp en Heil): 19 uur ds. Hoekert te Voorburg. Geref. Kerk: 10 en 6 uur ds. K. Smit. Geref. Kerk: (Vrijgemaakt): 10 en 5 uur ds. W. G. de Vries. Waddlnxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. P .P. J. Monster te Gouda; 6.30 uur ds. J. R. Cuperus. (Esdoornlaan)9.30 uur ds. J. R. Cuperus; 6.30 uur dhr. D. Stolk, g.o. te Nieuwer kerk a. d. IJssel. (Statlons- str.)9.30 uur ds. E. H. Kalkman; 7 uur ds H. J. van Heerden te Schevenlngen. Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. J. SnoelJ 6.30 uur ds. Vroon te Rotterdam. Remon- str. Ger. Kerk: 10 uur mevr. A. Hoff Vlsscher. Chr Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 u. ds. A, P. Verloop. NAGEKOMEN PREDIKBEI^tTEN. NoordwUk Binnen Herv. Gem. 10 en 7 uur ds. van Dok. (Gebouw Pickéstraat 10 uur Jeugdkerk. Geref. Kerk: 9.30 mu ds. Kuiper van Den Haag en 5 uur ds. Thijs van Nieuw Vennep. (V. d. Bergh- stlchting) 11 uur ds. Kuiper van Den Haag. Ned. Protestantenbond (lokaal Lln- denpleln» 10.30 uur Jeugddienst, de heer Roos uit Lelden. Xoordwijk aan Zee Herv. Gem.: 10 en 5 uur ds. Hoekstra. Geref. Kerk: 10 u. ds. Ferwerda en 5 uur ds. Bouma. (Sole Mlo)10 uur ris. Bouma. Herv. Geref. Evangelisatie (lokaal Schoolstraat): 10 uur de heer Henzen en 3.30 uur ds. Van Dijk van Nleuwcrkerk aan de IJssel. VRAAG KLEURADVIES EN FOLDER BIJ PLASTIC0L0R NEDERLAND N.V. Singel 514 - Amsterdam PLASTIC0L0R: 'n kwaliteitsprodukt van PIETER SCHOEN - ZAANDAM Oude-XVcterlng Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus .Geref Kerk: 0.30 en 6.30 uur dr. D. van Swlgchem te Kampen. Rem. Geref. Gem.: 7.15 uur ds. A. W. Cramer te Nieuwkoop. Rijnsnterwoiule Herv. Gem.: 10 uur ds. C. J. Baart; 7 uur Eerw. heer KooiJ te Lelden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. Visser te Sasaenheim. Rllnsburg Herv. Gem.: 9.30 ds. N. O. Groenewoud; 5 uur ds. H. van Gosllga. (Kleine Kerk)9.30 uur ds. Van Gosligu; 5 uur ds. Bronswijk te Heemstede. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Ge ref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 6 uur ds. K. Brüning. Geref. Kerk, Maranathakerk: 10.30 uur ds. v .d. Linde; 6.30 uur ds. Th. Ferwerda te Noordwijk a. Zee. (Rapen- burgkerk)9.30 en 5 uur ds. Post. (Mara nathakerk): 9 en 4 uur ds. Bijleveld. (In alle diensten viering H.A.. namiddag ook dankzegging). Sasseiilieini Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. H. F. Meyer te Maasland; 5 uur ds. W. H. Walvaart. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. P. D. Kuiper (H.A.); 5 uur ds. H. v.d. Berg (H.A.)Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u ds. L. S. den Boer. Ned. Prot. Bond: 10.30 de heer J. P. Hulsbos. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 uur ds. ds. Lindenburg; 6.30 uur ds. De Leeuw te Boskoop. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds .Heljner. De Geref. Zuiderkerk aan de Lam- menschansweg te Leiden. Wassenaar Herv, Gem.: 10 uur ds. H. Beker; 7 uur ds. A. J. van der Ham te Rijswijk. (Klevietkerk)10.30 uur prof. dr. G. C. van Nlftrlk te Amsterdam. (Doy- lcrhuis)10.15 uur ds. H. J. Drost, te Den Haag. Geref. Kerk (Bloemkamplnan)10 en 5 uur ds. G. van Duinen. (Zijllaan): 10 en 5 uur ds. R. A. Fllnterman te Den Haag. Ned. Prot. Bond (Lange Kerkdam) 10.35 uur ds. J .Zuurdeeg. NPB/Rem. Gem./Doopsg. Gem. Johannahuis)10.30 uur ds. F. Kleijn te Wassenaar. Soefibe weging (Wald. Pyrmontlaan 6): 11 uur universele eredienst. Herv. Evangelisatie (Dorpshuls)10 uur ds. J. van Rootselaar; 5 uur ds. L. VroeglndeweiJ, belden Delft. WouliruKge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. W. J. v. Bleek. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verweij. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. W. Genuit Zneterwonde Herv. Gem.: 10 uur ds. E. Saraber te Voorschoten. Zwaimnerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C.-L. v .d. Broeck. Geref Gem.: 10 en 6,30 uur ds. J. Wagenaar. Rem. Geref. Gom.: geen dienst. Vele attracties zullen 80 pet. van de jeugd moeten trekken Slechts 20 pet. is Leidse geref. georganiseerd Hoewel het morgen de eigenlijke, lan delijke jeugdzondag van dc Geref. Ker ken in Nederland is, heeft het Gerefor meerd Jeugdverband in Leiden besloten, dit jaar niet alleen deze speciale zon dag veertien dagen op te schuiven, maar er een gehele jeugdpropagandaweek van te maken, die 19 september begint. Er zijn vele attracties voor de oudere jeugd - de leeftijd van de jongelings- en meis- jesvereniging dus - maar ook de jonge ren zijn niet vergeten. Zij moeten toch over enkele jaren de jeugdverenigin gen versterken. Zo'n jeugdweek is in Leiden niet overbodig, want slechts 20 van de gereformeerde jongeren is georganiseerd. Maar het zal niet alleen bU die jeugdweek blijven, want het ge hele komende seizoen is Ingesteld op afwisseling, instructie en ontspanning. De jeugdweek begint met een week einde van tachtig jongens en meisjes van zestien Jaar af in De Haven te Was senaar. Na het weekeinde staan de activitei ten 's maandags stil om dinsdag meer animo te hebben voor de vossenjacht, die in het Jeugdhuis aan de Breestraat start voor jongeren van zestien Jaar af. Er zijn aardige prijzen. SPEURTOCHT EN ZWEMFEEST Woensdagmiddag is voor de kleinere Jeugd bedoeld, zo van tien tot zestien jaar. Voor hen is er een speurtocht, die pas om half vijf ln het Jeugdhuis kan beginnen in verband met het einde van de schooltijd. 's Avonds worden velen in de Bree straat verwacht, want dan is er een grote Amerikaanse verkoping van door Leidse winkeliers beschikbaar gestelde artikelen. Driekwart van de opbrengst is bestemd voor de kerkbouw en een kwart voor het stedelijk jeugdwerk. Donderdagavond gaan de leden van de jeugdvereniging de tentoonstelling van de Zuidzee bezoeken. Vrijdagavond belooft iets heel aparts te worden. Men heeft De Overdekte ge huurd voor een zwemfeest, waaraan jon gens en meisjes kunnen deelnemen van 12 tot 16 jaar en van zestien jaar en ouder. Men zal zijn krachten kunnen meten in duiken, gekostumeerd zwem men en waterpolo. Zaterdagavond 8 uur staat het Jeugd huis open voor de instuif met muziek, zang en spel. ACTIE De aansluitende Leidse jeugdzondag. 2C september dus, is niet bedoeld als een zondag met een aparte kerkdienst, waarop men luistert en verder niets doet, nee, de kerkdienst, 's avonds 5 uur in de Zuiderkerk, moet actie betekenen. Na afloop krijgen de jongeren ieder vijf namen van ongeorganiseerde meisjes of jongens en zij moeten die bezoeken en zo mogelijk overhalen - hoewel dat ker kelijk gezien wel een heel vreemd woord is - mee te gaan naar de jeugdvereni gingen. Men vergadert, zoals gebruikelijk, meestal eenmaal per week. maar er zijn ook vele aparte avonden. Bijeenkomsten dus met een attractie. Zo verzorgt de Cefa een avond, er zal gelegenheid zijn voor volksdansen, er komt een Afrika- avond, de plaatselijke predikanten zul len wat voor hun rekening nemen en verder is Leiden groot genoeg om iets aparts te kunnen bieden. Het bestuur van het Leidse Gerefor meerde Jeugdverband bestaat nu uit de heren G. H. Hoogenkamp, voorzitter, W. C. Willemse, secretaris, W. den Hee- ten jr., algemeen adjunct en W. van Venetien, penningmeester,. Samen ho pen zij, dat de komende winter een op bloei zal beteker-m voor het werk onder de plaatselijke gereformeerde jeugd. I\.erkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Ommen J. W. van Barne- veld te 's-Gravenhage. Te Ee (Fr.) E. J. Loor te Heemse. Te 's-Gravenhage (vac. F J. Broeyer) N. den Oudsten te Amers foort, geestelijk verzorger „Zon en Schild". Te Ameiden en Tienihoven S. Meljers te Hoogblokland. Aangenomen de benoeming tot vicaris te KerselHoogeloonBergeijkBladel J. J. Botma. vicaris te Goor. GEREF. KERKEN. Beroepen te Munnekeburen J. Bakker, kand. te 's-Gravenhage. GEREF. GEMEENTEN, Tweetal te Werkendam W. C. Lamain te Grand-Rapids (U.S.A.) en H. Rijksen te Vlaardingen. PROF. DR. K. DIJK „VECHTEN TEGEN WERELDRAAD" De generale synode der Ger. Kerken heeft ln de zitting van vrijdag, te Utrecht gehouden, zich de gehele dag bezigge houden met de behandeling van de voor genomen integratie van de Internatio nale Zendingsraad in de Wereldraad van Kerken, waarover ds. A. Mout uit Kollum als rapporteur optrad Prof. dr. K. Dijk uit Amsterdam bracht ernstige bezwaren naar voren tegen wat de commissie voorstelde. Hij sprak zelfs van geloofsbezwaren. Naar zijn mening glijden de gereformeerde kerken maar voort in een verkeerde richting. Op de basis van Christus als Heer kan de We reldraad geen kerken toelaten, die deze belijdenis loochenen. En toch doet hfj dat. Spreker achtte dit maar niet een kwestie van meningsverschil. Hij wees op de jongste conferentie van de Oecu menische Raad van Kerken in Neder land, waarover eenheid werd gesproken door hen, die niet één zijn in belijdenis. Als men bij de Wereldraad zou gaan, aldus de hoogleraar, rijst de vraag of men nog wel lid kan blijven van de Geref. Kerken. Spreker zei „om Chris tus' wil de afstand tussen de Geref. Ker ken en de Wereldraad niet te willen ver kleinen en zo lang God hem de kracht laat, tegen deze Wereldraad te vechten". Prof. dr. H. Bergema te Baarn, zen dingshoogleraar der Geref. Kerken, tekende vervolgens in een breed betoog de situatie van de christelijke kerken in Azië. De kerken in Indonesië zien in de In ternationale Zendingsraad meer een zaak van het Westen, terwijl zij bij de We reldraad van Kerken meer begrip vinden voor zusterkerken. Men vond een basis waaraan alle docenten voor de opleiding werden gebonden en waarbij men zich keerde tegen modernistische stromingen. Als de Geref. Kerken zich teruggetrok ken hadden, was de situatie ontstaan zoals die thans op Celebes onder de toradja's wordt gevonden, waar de laat ste 15 jaar geen enkele predikant is uit gezonden en men zich met goeroes «leraren) die nog voor de oorlog werden opgeleid, moet behelpen. Dat is een chaotische toestand, aldus de hoogleraar. Niet distanciëren Prof. dr. J. H. Bavinck, zendingshoog leraar aan de Vrije Universiteit, gaf een uiteenzetting van de positie van de ge reformeerde zending in de wereld en de invloed van de gereformeerde theologie, „die veel groter is aldus spreker dan mensen ooit durven dromen". Neemt de synode thans geen beslissing, dan laat zij deputaten zonder richtlijn. De Geref. Kerken kunnen geen zuiver negatieve beslissing nemen, nu zij in het interna tionaal verband een plaats hebben ge kregen. Dr. J. Blauw uit Hilversum, secretaris van de Nederlandse Zendingsraad en dr. mr. D. C. Mulder, docent aan de oplei ding te Djokjakarta, spraken vervolgens in gelijke geest. Dr. Muider beklemtoon de, dat als de Geref. Kerken zich dis tanciëren zij het werk in Indonesië lam- slaan. De synode brak hier de bespreking af. Dinsdagmorgen komt de rapporteur aan het woord Bouw van chr. geref. kerken Op de generale synode der Chr. Geref. Kerken, vrijdag te Rotterdam gehouden, bracht ds. A. Hilbers te Enschede aller eerst rapport uit over het werk van deputaten voor de ambtelijke bearbei ding der christelijke gereformeerde schip pers. De synode keurde na enige discus sie het beleid van deputaten goed en besloot haar bijzondere dank te betuigen aan de Raad van de varende gemeente der Ned. Herv. Kerk voor de grote mede werking, die deze heeft verleend in de actie tot handhaving van de zondags rust. Ds. Hilbers rapporteerde ook over de bemoeiingen van deputaten over steunverlening aan de kerken in de drooggelegde polders rond het IJssel- meer. Uitvoerige discussie ontlokte het door ds. Toorman te 's-Gravenhage uitge brachte rapport van deputaten over kerkbouwaangelegenheden. De predikan ten, ds. I. de Bruine en ds. M. W. Nieu- wenhuize te Amsterdam wezen op de nood aan kerkgebouwen in de grote ste den en de industrialisatie in die gebie den. In Rotterdam moeten er de eerst komende 20 jaar negen nieuwe chr. geref. kerkgebouwen komen en ook te AmsterdamWest is de behoefte aan kerkgebouwen groot. De synode besloot het fonds „Steun stichting kerkbouw" bij de kerken krachtig aan te bevelen. De synode is uiteengegaan tot dinsdag morgen. PRIESTER-ARBEIDERS DEFINITIEF VAN DE BAAN? Het Vaticaan heeft het Franse episco paat een schrijven gezonden, dat het definitieve einde van het experiment met de priester-arbeiders tot gevolg zal hebben, zo is uit gezaghebbende bron in Parijs vernomen. Het schrijven van het Vaticaan was een antwoord op een rapport, dat kar dinaal Feltin in mei in Rome had inge diend en waarin, na een overzicht van de bereikte resultaten, om goedkeuring of eventueel aanpassing van deze vorm van zielszorg werd gevraagd. Het Vaticaan heeft het Franse episco paat echter verzocht nieuwe vormen van evangelisatie in de arbeiderswereld te zoeken. Dit wordt nu door de Franse bisschoppen bestudeerd. PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 TYPEN STENO in 4 falen BOEKHOUDEN DUITS ENGELS FRANS SPAANS NEDERLANDS MIDDENST.OPL. SECRETARESSE Waarom meloen zo uitvare n...? Als 2 of 3 VALDISPERTdra- gées Uw zciimven kalmeren cn U daardoor Uzelf meester blijft? VALDISPERT is een zeker werkend, onschadelijk natuur- produkt zonder reuk of smaak. Men raakt er niet aan verslaafd en het is ook hij groter hoeveel heid onschuldig. Vergeet nooit: Vraag Uw apotheker of drogist. WIE OREN HEEFT HORE Kerkdagboekje 1960 verschenen Het motto van de kerkdagen, die vol gend jaar weer in vele classes van de Nederlandse Hervormde Kerk zullen worden gehouden, luidt „Wie oren heeft, hore". Ter voorbereiding van deze kerkdagen is ook ditmaal weer een voorbereidingsboekje verschenen. Het is geschreven door ds. M. A van Rhijn uit Bergen en ds. W. C. Verstoep uit Witmarsum, in gesprek met de redac tie-commissie werkgroep kerkdagen 1960. De uitgave is van de Sectie Vormings werk, De Horst te Driebergen. Als onderwerp voor de kerkdagen is gekozen de geschiedenis van Abraham, die zfjn land verliet en „naar de plaats die God hem wijzen zou" trok. „Abra ham is de hoorder bij uitstek", zo schrijft ds. F. Keja in het woord vooraf. Het boekje wil een inleiding tot een gesprek zijn, dat in de komende winter maanden gevoerd moet worden door de gemeenteleden, die zich willen voorbe reiden op de kerkdag. Aan het eind van elk hoofdstukje zijn dan ook enige dis cussievragen geplaatst- Het boekje is bijzonder aardig en netjes uitgevoerd. Gezien het feit, dat ook in Leiden weer een kerkdag ge houden zal worden in 1960, zal dit boekje ook in de classis Leiden wel bekendheid gaan genieten. Tegelijk met het kerkdagboekje kwam ook het eerste nummer van „Toerus ting" van de pers, een kaderblad, dat maandelijks de kaderleden van de Her vormde Kerk van materiaal zal voor zien. Nieuwe R.A.I.-voomtter: de heer A. J. ten Hoeve De buitengewone ledenvergadering van de R.A.I. heeft gistermiddag de heer A. J. ten Hoeve uit Den Haag tot algemeen voorzitter gekozen, als opvolger van de heer E. F. Eriksson, die in juli j.l. is overleden. De heer Ten Hoeve is reeds vroeg in contact gekomen met de automobiel branche door de oprichting van een automobiel- en garagebedrijf aan de grens van Den Haag. Eind 1949 is de heer Ten Hoeve gekozen tot bestuurslid van de afdeling fabrikanten en impor teurs van bedrijfsautomobielen van de R.A.I. In december 1950 werd hij be noemd tot voorzitter van deze afdeling en lid van het hoofdbestuur. Sinds oktober 1953 heeft hij als lid van het dagelijks bestuur van de R.A.I. zich met vrijwel alle problemen van de vereniging vertrouwd gemaakt. Steeds meer verkrijgt Alphens centrum rondom de provinciale brug over de Rjjn ln de Pleter Doelmanstraat een ander aanzien. Wel zijn er nog enkele open plekken, maar verwacht mag worden, dat ook deze binnen niet al te lange tijd volgebouwd zullen worden. Een van deze, tot voor enkele maanden nog onbe bouwde plekken was de hoek Pleter Doelmanstraat-Van Mandersloostraat. Wie deze hoek voor de laatste maal enkele maanden geleden gezien heeft, zal dit punt nu niet meer herkennen. Volgende week donderdag zal daar een nieuw winkelpand officieel door burgemeester Bruini Slot worden ge opend. waarmee deze hoek letterlijk en figuurlijk keurig is afgerond. In dit pand worden twee zaken gevestigd. NIEUWE SCHOOLSTRAAT Ook aan de Hoge Zij hebben zich gro te veranderingen voltrokken. Daar ls namelijk het eerste gedeelte van de be langrijke en thans uit twee gescheiden rijbanen bestaande Schoolstraat vanaf de Julianastraat tot aan de Stevin- straat voor het verkeer geopend. De openstelling van het tweede gedeelte zal nog wel even duren, omdat dit verband houdt met do aansluiting op de Pr. Bernhardlaan. Welk een enorme verbetering vanuit het westen met het centrum dan zal zijn verkregen gaat pas spreken als de gehe- Een beeld van de enorme ver andering in het hart van Alphen. (Foto Leldsch Dagblad) le Schoolstraat klaar ls. Rondom de hervormde kerk worden trottoirs aange legd, met onderbreking van beplanting rondom het gebouw. Ongetwijfeld komt het kerkgebouw hierdoor veel beter in het gezicht. De Schoolstraat ls voor zien van een aantal straatlantaarns met witte buislampen, terwijl op de ver keersgeleiders de nodige verkeerszulltjes staan. Het verkeer komende uit de School straat zal - hoewel de situatie stellig verbeterd ls - nog steeds goed moeten letten op het verkeer, dat uit de Ju lianastraat richting Leiden komt. Zo lang het bankgebouw op deze hoek no een grote „sta-in-de-weg" is, zal lede.- de voorzichtigheid nog terdege in acht moeten nemen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17