President Heuss RODDEL.... Een onomstreden persoonlijkheid WOORD VAN BEZINNING AFGETREDEN NA ROEMRIJKE TIJD ALS STAATSHOOFD In tien jaar tijd wist hij zijn zware ambt tot ere te brengen Amen ka's Keukenhof onderdeel van interessant werkcentrum Het op normale wijze aftreden van president Heuss is op zichzelf reeds een hoogst merkwaardige zaak voor de Duitsers. Immers, voor de eerste maal sedert Duitsland een republiek Is, neemt het staatshoofd gewoon af scheid!! Heuss' voorgangers deden dat namelijk niet: de socialist Ebert, de eerste Duitse presddent, regeerde van 1919 tot 1925, in welk jaar hij tijdens zijn presidentschap stierf: het tweede staatshoofd van het republikeinse Duitsland was de veldheer Von Hin denburg die tijdens zijn tweede ambtsperiode, in 1934 stierf; Hitier, het derde staatshoofd in de rij, pleeg de in 1945 zelfmoord; Heuss, de vierde treedt evenwel af omdat de grondwet dat eist. Dit normale heengaan ka- „Gouden woorden" von Heuss (Van onze correspondent in Bonn) Prof. Heuss staat bekend als een „groot-leverancier van gou den woorden". Berucht en be roemd is de zin, die hij uitsprak na een gesprek met enkele sol- laten, vlak voor grote manoeu vres: „Nun siegt mal schön!" (en nu maar. mooi winnen, jon gens!), die men prompt uitlegde als anti-militaristische woorden- Het tegendeel is waar: Heuss is juist een der eersten in het naoorlogse Duitsland geweest, die heeft gepleit voor wederin voering van de dienstplicht. Het is een protocolaire ge woonte te Bonn, dat president Heuss op allerlei recepties om streeks elf uur des avonds op onopvallende wijze verdwijnt. Zijn persoonlijke assistent Bott pleegt dan op opvallende wijze op zijn horloge te kijken, en dat is dan voor Heuss het teken afscheid te nemen. Op derge lijke opvallende wijze keek Bott ook eens op zijn klokje, toen Heuss uiterst gezellig aan het debatteren was in een groepje journalisten en politici te Bonn. Heuss zag Botts veelzeggende blik en beweging: „het is elf uur", en sprak daarop de gou den woorden: „Ja, ik weet het, het is tijd. De Bondspresident gaat nu naar huis, Bott, maar Heuss blijft zitten". Nog niet zo lang geleden be zocht Heuss een oudemannen huis. Toen de president de ont vangstzaal binnentrad, riep de directeur van het tehuis tot de oudjes, die aan schone tafels netjes opgedoft zaten te kijken: „Allemaal opstaan!" Dat com mando vond de toen zelf 73-ja- rige Heuss kennelijk voor al die oude mannetjes baarlijke non sens. Zonder van enige ergernis blijk te geven, riep de presi dent even hard en al evenzeer op een commandotoon door de zaal, vóór de oudjes nog de kans hadden gehad zich op te richten: „Allemaal blijven zit ten!" rakteriseert in hoge mate de gehele wijze, waarop laatstgenoemde zijn ambt heeft bekleed. Hedenavond, vier uur voor zijn af treden, zal hij nog een rede tot de be volking uitspreken. En met dit alles zou de periode-Heuss zijn geëindigd, ware het niet dat het technisch niet mogelijk is alle postzegels met de beeltenis van hem deze week met één slag uit de roulatie te nemen; nog ongeveer een half jaar lang zullen dergelijke postzegels te koop zijn. Tot de laatste postzegel zal de voorraad- met-Heuss de deur uit moeten en zal Duitsland aan Heuss kunnen denken! Journalist werd politicus Theodor Heuss die dit jaar 75 Jaar oud is geworden, werd op 31 januari 1884 te Brachenheim in Wurttemberg geboren. Hij kwam uit een gezin, waarop het liberale en democratische stempel van de Zuidduitse burgerij was gedrukt. Hij studeerde te Mün- chen en promoveerde in de politieke wetenschappen. In 1905 kwam hij naar Berlijn om als redacteur van het tijd schrift. „Die Hilfe" te gaan werken. Hij huwde daar met de begaafde Elly Knapp, de dochter van een be kend econoom. Niemand minder dan de bekende zendeling-arts-musicus- filosoof Albert Schweitzer zegende het huwelijk in! In die Berlijnse jaren onderging hij de invloed van de grote Duitse liberaal Friedrich Naumahn. In 1912 werd Heuss hoofdredacteur van het dagblad „Neckar Zeitung" te Heidelberg. In dat jaar ook deed hij zijn eerste directe schrede in de po litiek: hij werd evenwel bij de verkie zingen voor een zetel in de Landdag van Wurttemberg verslagen. „Het is leerzaam voor jonge èn voor oude mensen, eenmaal te zakken", zei hij laterIn 1918 keerde Heuss naar Ber lijn terug, waar hij mede-oprichter werd van de ..Deutsche Hochschule für politik", waaraan hij al spoedig hoogleraar werd. In 1919 kwam Heuss dan toch wer kelijke midden in de politiek terecht: hij werd gekozen tot lid van de Ber lijnse gemeenteraad. In 1924 werd hij voor de Democratische partij lid van de Rijksdag te Bei-lijn. En dat is hij van 1924 tot 1928 en van 1930 tot 1933 gebleven In de Rijksdag heeft hij zich doen gelden als een fel tegenstander der nazi's, als hoogleraar kreeg Heuss al evenzeer grote vermaardheid door zijn actuele college's. Zijn debatten met nazi's als Göring en Goebbels werden beroemd. In die rumoerige jaren bond hij de strijd met de nazi's aan op een wijze, die achting verdiende. Toen sprak hij de gevleugelde woorden: „Het parle mentarisme en de democratie gaan bij hun normaal functioneren uit van een zekere fairness, sportiviteit, achting voor de tegenstander Göring en de zijnen antwoorden met hoonge lach! In zijn boek „Hitiers Weg" voor spelde hij in 1932 dat Hitiers metho den tot oorlog moesten leiden. Maar diezelfde Heuss volgde, helaas, in maart 1933 het voorbeeld van zijn liberale partijgenoten en van bijna alle Rijksdiagleden: hij stemde al te royaal in zijn democratische opvattin^ „Mevrouw, komt U even bin nen, een kopje koffie drinken, dan kan ik U even wat vertel len. U bent hier pas komen wonen, dus U weet het nog niet zo goed, maar als U met ieder een vrienden wilt blijven, dan moet U maar niet omgaan met die mensen van no. 12, want die maken overal schulden: wel f. 60.bij de bakker en zeker het driedubbele bij de melkboer. Komt U nagaan! En de kinde ren van no. 14, die groeien op voor galg en rad, want de vader en moeder liggen in scheidingEn no. 18, waar U vanmorgen mee hebt staan praten, die der man vaart; nou ja, dan weet U het wel De huisnummers heb ik ver zonnen, maar bij huisbezoek blijkt me, dat tientallen malen per dag dit zelfde verhaal in tientallen variaties verteld en beluisterd wordt. Wat een hoogmoed schuilt er in die als vriendschappelijk aangeduide woorden en wat een venijn wordt er onder het mom van goede bedoelingen over de me demensen uitgespoten:., „dan weet U het wel.... U kunt wel nagaan...." Tja, wat kan ik allemaal nagaan en wat weet ik nu en hoe kan ik nu met iedereen vrienden blijven, als ik moet beginnen met de helft van mijn buren bij voorbaat uit te scha kelen. Hoe kan ik toch leven in een modern woonblok, waar iedereen als in een glazen huis je schijnt te wonen, waar ieder een (bijna) alles van iedereen afweet, wanneer ik die samen leving moet gaan baseren op het venijn van vermoedens en fan tasie, want als ik alles weet kan ik alles vergeven, maar als ik niet alles weet, dan kan ik veel vermoeden en moet ik alles fantaseren. De Amerikaanse predikant Norman Vincent Peale vertelt in een van zijn boeken hoe een grootindustrieel langs een rivier een dijk aanlegde en dat een hevige storm de dijk vernielde en de hoge vloed al het mate riaal om de dijk te bouwen overspoelde. Al het werk, dat tot dat ogenblik gedaan was, leek tevergeefs gedaan. Toen het water gezakt was, ging hij kijken om de schade op te nemen en daar stonden zijn arbeiders somber naar de mod der en de overspoelde machines te staren. Glimlachend vroeg hij hen: „Waarom staan jullie zo somber te kijken?" „U ziet, wat er gebeurd is", was het antwoord, „Onze ma chines zitten onder de modder". „Wat voor modder", vroeg hij opgewekt, „ik zie geen modder". „Hoe kunt U dat nu zeggen?" riepen de arbeiders uit. „Omdat", antwoordde hij, „ik naar de heldere blauwe hemel boven ons kijk, en daar is geen modder, maar alleen zonne schijn en heb nog nooit modder gezien, die het in de zon kon uithouden". Als kind vond ik het heerlijk om met een stok in de modder te roeren en te kijken naar de borrelende luchtbellen, die er uit opkwamen. Hoe meer je roerde, hoe meer kwalijke gas sen er uit die modder opstegen, totdat je je neus dichtkneep van de stank. Er is een hoop modder, ook in onze samenleving en zeker daar waar mensen gedwongen zijn met velen in een flatgebouw of zelfs in één huis samen te wonen dat is ontegenzeggelijk waar, maar het is onze ellende, dat we naar beneden, naar de modder blijven kijken en er met onze vermoedens en fantasieën nog in gaan roeren ook en dan onze neus dicht gaan knijpen voor de stank, die opstijgt. En we mer ken niet, dat de zon hoog aan de hemel staat. De Zon van ons leven, onze Vader in de Hemel, kent ons allemaal, zoals een goede her der zijn schapen bij name kent. In Psalm 139 zingt David: „Heere, Gij doorgrondt en Gij kent mijBij Hem is geen vermoeden, bij Hem zijn geen fantasieën. Voor Hem is alles weten inderdaad ook alles ver geven. Hij kan uit bemodderde mensen heiligen maken, Hij kon uit Paulus, de grootste Chris tenvervolger, de grootste Chris- tusgetuige maken. Laten wij dan het roeren in de modder staken en de daaruit opborrelende gifgassen uit onze samenleving bannen. Dan krij gen we pas oog voor wat Hij uit onze modder kan en wil maken. Ds. C. R. H. TER HAAR ROMENY, vlootpredikant. (Van onze correspondent in Bonn) Heden zaterdag te middernacht, eindigt het presidentschap van prof. dr. Theodor Heuss, die dan precies tien jaar staatshoofd is ge weest van de Bondsrepubliek Duitsland. De Westduitse grondwet bepaalt, dat een president slechts éénmaal direct herkozen mag wor den. Drie dagen na Heuss' afscheid wordt de op 1 juli j.l. tot zijn opvolger gekozen minister van Landbouw, dr. Heinrich Lübke, de tweede president van deze jonge staat. Zo ooit een staatshoofd, door de grondwet gedwongen, afscheid neemt van zijn ambt en daarin een groot en onomstreden man bleek te zijn, dan is het Heuss. Zo ooit ook West-Duitsland waarlijk geluk heeft gehad toen het in 1949 twee figuren van formaat nodig had om de brokken aan elkaar te lijmen, dan was het met Adenauer als Bondskanselier en met Heuss als president. Heuss was, zo heeft men het te Bonn ietwat oneerbiedig gezegd, een hoogst gelukkige greep, een „gelukje" in moeilijke tijden. Wat niemand in 1949 voor mogelijk achtte, geschiedde rustig en weloverwogen in tien jaar: deze man wist van zijn zo moeilijk, door de historie met veel narigheid beladen ambt iets te maken, dat de Westduitse bevolking veel zei. gen voor de wet die Hitler alle macht in de staat gaf In 1936 legden de nazi's Heuss een publici- teitsverbod op. Invloed op Bonn Na 1945 werd Heuss minister in Ba den-Wurttemberg en lid van de par lementaire raad te Bonn. Hij was in die dagen voorzitter van de liberale Duitse partij ,de F-D.P. Wat hij se dertdien voor de Bondsrepubliek ge daan heeft, is. in geen dik boek samen te vatten. Zijn aandeel in de debatten in de parlementaire raad, die de nieu we Duitse grondwet opstelde, leidde tot vele thans gevestigde begrippen: de naam Bondsrepubliek Duitsland is van Heuss, de uitdrukking: „De alge mene dienstplicht is het wettige kind van de democratie" is van hem. De nadruk op de grote macht van de kanselier en op de geringe macht van de president is eveneens van hem! Op 12 september 1949 werd hij tot president gekozen. Op 17 juli 1954 werd hij herkozen. In deze tien jaar tot heden, is hij in de presidentiële villa Hammerschmidt te Bonn ge worden tot de man, die algemeen, in alle lagen der Westduitse bevolking, het vertrouwen heeft gekregen. De in tellectueel Heuss, die van iedere speech bij welke gelegenheid ook, een literair stuk werk wist te maken, deze liberaal bij uitstek heeft het ambt van president, van Duits staatshoofd, door Hindenburg en Hitler in diskrediet ge bracht op een hoog en voornaam ni veau gebracht. Daarbij en door zijn uitermate goed-burgerlijke verschij ning en zijn eenvoudig optreden schiep hij in Duitsland en daarbuiten vertrouwen voor de nieuwe staat. De Westduitsers hebben zich in de afge lopen tien jaar gehecht aan deze ver boven de middelmaat uitstekende man. Zij zijn aan hem gewoon geraakt, zij kregen door hem achting voor net ambt van presddent. En in West-Euro pa en de Verenigde Staten werd Heuss daardoor en door zijn algehele optre den een man van betekenis onder de Europese staatslieden van deze eeuw. Ook kunstenaar Wel zelden zal het voorkomen, dat een president niet slechts een stijl vol politicus met een grote parlemen taire ervaring is maar daarenboven nog een essayist van naam, een goed tekenaar, een man met een artistieke geest, een groot redenaar dat al les prof. Heuss in één man. Zijn boe ken over de industrieel Robert Bosch, over de politicus Naumann, over vele anderen en over steden en landschap pen genieten een groot aanzien. En desondanks is deze intellectueel Heuss een populair man. Hij slaagde in zijn functie van president in bijna alle dingen die hij ondernam. Hij faalde stellig enkele malen, b.v. toen hij trachtte West-Duitsland een nieuw volkslied in plaats van het „Deutsch- land über alles te geven! Om dit alles valt Bonn het afscheid van Heuss zwaar. Het wordt het af scheid van een geestig man, een groot liberaal politicus, een verfijnd schrij ver en een standvastig staatsman van groot formaat, die vanuit een ambt met zeer beperkte macht op beslissen de wijze de basis hielp leggen voor de consolidering van de Bondsrepubliek. Enkele Ideine research-centra in Sterling Forest. lijk niets met dit gebied en pas toen het, in 1956, verkocht was aan de City Investing Company, begon Sterling Forests tweede jeugd. Dowling en Walker, de directeur en de onder directeur van deze maatschappij, heb ben grootse plannen, die voor een klein gedeelte reeds zijn verwezenlijkt. Zij willen hier researoh-centra vestigen voor diverse industrieën ('beslist geen fabrieken dus). Uniek voor Amerika Zij wensen op de beboste heuvels en langs de meren passende woningen te bouwen voor de wetenschappelijke onderzoekers, die als zij hun woon plaats goed kiezen zelfs van huis naar laboratorium kunnen lopen. Werkelijk uniek voor Amerika. Verder is het heel bijzonder, dat men op de meren geen motorboten zal toelaten, dat men rond de huizen de bomen zal Prachtige propaganda De Nederlandse bollenkwekers heb ben onmiddellijk begrepen, dat zij hier een kans kregen voor een enorme publiciteit. Die anderhalf miljoen bol len, die zij zullen aanbrengen, zullen een prachtige propaganda betekenen voor een van Nederlands mooiste expor tpr o duk ten Waarlijk, dit wordt een grootse Keukenhof: beboste heuvels omringen een vlak terrein, waar langs de oevers van sierlijk gevormde vijvers duizenden tulpen geplant kunnen wor den. Tussen de bomen op zachte glooiingen, is er ruimte in overvloed voor narcissen en de Nederlandse kwekers zullen er ongetwijfeld voor zorgen, dat ook hun andere bloemen goed tot hun recht zullen komen. In 1960 kan een Newyorkse Louis Davids de oproep doen horen: „naar de bol len...." Helemaal ongerept is het gebied toch niet. In het zuiden ziet men nog steeds de ijzersmelterij, waar men in 1778 de kolossale ketting heeft ver vaardigd om de rivier de Hudson voor de Engelsen af te sluiten. Op die manier hebben de Amerikanen met succes de steden Kingston en New- burgh weten te beveiligen. Het interieur van „Onchiota" Lodge, conferentie-centrum voor, tntettectuelen. laten staan en dat men woningen en onderzoekcentra zal trachten aan te passen aan het landschap. Men is nog maar heel in het begin met de uitvoering van die plannen, doch wat er reeds voltooid is, wekt goede verwachtingen. Voor de weten schappelijke onderzoekers heeft men bijvoorbeeld een mooi conferentie centrum gebouwd en de aaneengeslo ten reeks van kleine research-centra getuigt eveneens van goede smaak. Union Carbide, het grote chemische concern, heeft op dit terrein reeds een groot eigen laboratorium gebouwd en binnenkort gaat deze maatschappij hier in een bergwand ook een kern reactor installeren. Het gehele gebied is groter dan Manhattan, New Yorks centrum en er is hier zonder dat de rust verstoord zal worden nog plaats voor veel huizen en zeker nog voor meer onder zoekcentra. Ongetwijfeld zal het bloe- menpark ertoe bijdragen om dit nieuwe vestigingsgebied bekend te maken. Uniek woonoord voor de V.S. (Van onze Amerikaanse correspondent) Amerika krijgt zijn Keukenhof: een geheel nieuwe bloementuin, die aangelegd wordt ongeveer zestig kilometer ten noorden van de stad New York. Prinses Beatrix zal daar op 17 september de eerste bol in de grond stoppen en onmiddellijk daarna begint men met het planten van anderhalf miljoen Nederlandse bollen. Voor dat werk zijn negen Nederlanders naar Amerika overgekomen. Twee bekende Nederlandse tuinarchitecten, Willem van der Lee en Carel van Empelen jr., hebben het ontwerp gemaakt voor deze Sterling Forest Gardens en daar van der Lee tevens de schepper is van Lisse's Keukenhof, heeft men in Amerika grote verwachtingen van dit project. Dit bloemenpark, waar men in 1960 reeds een miljoen bezoekers verwacht, is een onderdeel van een bijzonder interessant werk en woonproject, dat in Oranje County Graafschap Oranje! wordt aangelegd. In een ongerept gebied van bos en meren worden laboratoria en woningen ge bouwd voor hen, die in een rustige, verzorgde sfeer creatief werk willen verrichten. Maar die ijzerwinning werd te kost baar en het terrein kwam in het bezit van de familie van oud-gouverneur Harriman. De Harrimans deden eigen-

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13