WEG UIT HET DAGELIJKS GAREEL! Zullen de stijgende geldkoersen de conjunctuur nu gaan remmen?.... Tekenen van onrust te Neiv York VAN DORP'S KOLENHANDEL Opge'/icht 1 maart 1860 Zaterdag 12 september 1959 Derde blad no. 29846 voor oNehaarden Lei deus Nut evi Vey- maaW vievt <3$ate verjaardag 1265 in het „Huis no 67" gebo ren Heilige Notburga. De legende vertelt van haar sikkelwonder: toen een gierige boer het meisje tijdens het maaien van het koren in het ge bed wilde storen, liet zij als teken der goddelijke genade de sikkel vrij in de lucht zweven. Een tweede wonder zegt, dat het water van de Inn uiteenging voor het span ossen, dat tijdens haar begrafenis de lijkkist voort trok. Een fijnzinnig beeldje van deze Notburga staat op de fon tein in het centrum van dit oer oude, als verwezen aandoende stadje. IK heb er wat rondgezwor ven. Ware ik filmregisseur, ik zou niet aarzelen dit char mante Rattenberg, met zijn vele artistieke, bloemkleurige, scheef hangende erkertjes en smeed ijzeren uithangborden, in het middelpunt van een middeleeuws gebeuren te zetten. Een ideaal décor ligt klaar! Het is vreemd, de 20-ste eeu- wers in hun moderne „wagens" het kleine stadje te zien binnen rijden om er een souvenir uit de glasblazerij mee te nemen. Wat U ook wenst, een wapen, een opschrift of wat dan ook, wordt binnen vijf minuten voor U op het glas gegraveerd. Anderen drinken er in een van de vele „Gasthauser", waar zelfs de gothiek in velerlei vorm bewaard bleef, hun biertje Rattenberg is niet meer van deze tijd. Zou het misschien juist daar om zijn, dat het door vele toe risten bezocht wordt? Uit hevig verlangen naar een zoveel minder rumoerig verle den F*VT ^TO Amerikaanse discontoverlioging thans een feit (Van onze financiële medewerker) De scherpe fluctuaties van de Newyorkse aandelenmarkt met een tot dusver neergaande tendens» waardoor ook deze week zich heeft gekenmerkt, signaleren de grote mate van onzekerheid, welke door verschillende factoren ten aanzien van het economisch leven van de V.S. is veroorzaakt. Als zodanig kunnen worden genoemd de staal- staking, de toenadering tussen Amerika en Rusland en de stijging van de rentestand. De dreigingen rondom de rebellie in Laos kunnen er ditmaal aan worden toegevoegd en het een met het ander heeft het indexcijfer voor industriële aandelen te New York, dat op 3 augustus met 678.10 meer dan 100 punten hoger was dan de top van 1958, deze week tot 633.38 doen dalen. Aanvankelijk heeft men op de New yorkse beurs de staalstaking gebagatelli seerd en er af en toe zelfs een hausse motief in gevonden. Nu ze reeds twee maanden aanhoudt en er nog steeds geen einde te zien is, begint men meer en meer oog te krijgen voor de nadelen, welke ze aan de Amerikaanse economie toebrengt en als een haussemotief wordt ze in elk geval niet meer beschouwd. In sommige bedrijven begint de invloed van de staalstaking merkbaar te worden. Ook het feit dat de staalimporten van week tot week toenemen wordt zowel voor de staalbedrijven als voor de toch reeds niet gunstige handelsbalans van de V.S. als een bedreiging gevoeld. De vraag op welke basis partijen ten slotte elkaar zullen vinden, brengt boven dien het gevaar voor 'n inflationistische ontwikkeling telkens weer onder de aan dacht en dat de President zich deze week met een vaderlijke vermaning tot de partijen heeft gericht, duidt er op dat de regering dat gevaar niet denkbeeldig acht. Want in het verleden heeft de tus senkomst van de overheid doorgaans voor de vakbonden gunstige resultaten opgeleverd, waarop dan veelal een prijs verhoging van staal is gevolgd. Teneinde de spiraalbeweging van lonen en prijzen te voorkomen, is zowel de regering als de staalindustrie tegen een verhoging van de staalprijzen gekant, waardoor uiteraard de concurrentiepositie van de Europese staalfabrieken nog meer zou worden vergemakkelijkt. Dat onder deze omstandigheden de calamiteiten in Laos op de stemming van Wallstreet van ongunstige invloed zijn, ligt voor de hand, hoewel zij het voordeel hebben dat Eisenhower allicht minder ontvankelijk zal zijn voor de sirenezang van Kroesjtsjef. Overigens blijft de hoop bestaan dat de verwikke lingen in en om Laos zullen kunnen wor den gelocaliseerd en langs vreedzame weg zullen kunnen worden opgelost. Bleef de vorige week de verwachte discontoverhoging uit, donderdag j.I. is het er dan toch van gekomen. Het offi cieel bankdisconto is van 3.5 op 4% ge bracht, waarmee het in feite wordt aan gepast bü de gestegen rentekoersen op de vr|je markt. Als schokkend nieuws is deze maatregel dan ook niet opgenomen. Te minder omdat ze in Wall Street reeds de vorige week werd verwacht en men de koersbeweging erop is vooruit gelopen. Een feit is overigens, dat hoge geld koersen een opgaande conjunctuur af remmen, gelijk thans bijv. in het Ameri kaanse bouwbedrijf reeds merkbaar is, nu de hypotheekrente tot 6% is geste gen. Het spreekt vanzelf, dat een stij gende rentestand niet bevorderlijk is voor een uitbreiding van de investerin gen en de toeneming van de kredieten. En daar deze in de laatste weken en maanden wel in een wat al te snel tempo zijn toegenomen, zou de discontoverho ging ook bedoeld zijn om in dit opzicht tot enige matiging te nopen. Aan de andere kant wenst de Amerikaanse rege ring geen terugslag van de conjunctuur, waarop het trouwens in de VB. noch in Europa lijkt. Daar als vaststaand mag worden aan genomen dat het grote begrotingstekort van de Amerikaanse regering voor 1959/ '60 en de financiering daarvan met schatkistpapier niet in de laatste plaats tot de stijging van de rente heeft bijge dragen, kan na verloop van tijd een ont spanning op de geldmarkt intreden als de regering erin slaagt voor 1960/61 bin nen de aanmerkelijk besnoeide begroting te blijven, waarvoor aanvankelijk zelfs een overschot van $2 $5 miljard is geprojecteerd. De stijgende belasting opbrengsten over het lopende jaar, waar in de inkomsten van de bedrijven aan merkelijk groter zullen zijn dan men een jaar geleden meende te mogen verwach ten, zullen daartoe kunnen bijdragen. De hoge geldkoersen in de V.S. laten niet na ook de geldmarkten in Europa te benvloeden. Canada heeft op dit punt zijn eigen moeilijkheden, min of meer gelijk aan die van de V.S. en de geld koersen daar zijn zelfs nog hoger dan in de V.S. Van beide gaat echter op de Europese geldmarkten een zuigkracht uit, zij het ook dat het effect daarvan tot dusver niet meer dan matig is. Toch trekken ook in Engeland de geldkoersen aan, terwijl West-Duitsland de vorige week het officieel disconto met 'A heeft verhoogd. Blijkbaar voelt men zich daar tot op zekere hoogte in eenzelfde positie als in de V.S. Aan de ene kant verheugt men zich over de opgaande conjunctuur, die overal de industriële bedrijvigheid doet toenemen en West- Duitsland op de wereldmarkten de andere Europese landen doet voorbijstre ven. Met een aandeel van 20% staat het, zoals men weet, ook onder de Neder landse handelspartners bovenaan. Maar aan de andere kant vreest men ook bij onze Oostelijke naburen een overspan ning van de conjunctuui', geleerd door de ervaringen van het recente verleden en de bescheiden discontoverhoging kan daarom als een lichte waarschuwing worden beschouwd de boog niet te strak te spannen. Een en ander is voor de fondsenmark- ten uiteraard geen stimulans, tenzij men de overtuiging heeft dat een verdere ontwikkeling van de conjunctuur onver mijdelijk een waardevermindering van het geld met zich zal brengen. Hoge geldkoersen in het eigen land remmen de beleggingen in andere landen en zo zijn dan ook de aankopen van Ameri kaanse zjjde op de Duitse beurzen en die van Amerikaanse en Duitse op onze beurs de laatste weken zienderogen ver minderd. Van die zijde hebben deze week zelfs verkopen plaats gehad. De overtui ging dat men ten onzent op de effecten beurs een grotere mate yan voorzichtig heid aan de dag heeft gelegd dan in New York en op de Duitse beurzen, heeft hier tot dusver angstverkopen van enige omvang voorkomen en het algemeen in dexcijfer voor de aandelen op de Am sterdamse beurs, dat van 254.39 op 2 januari j.I. tot 321.67 op 31 augustus was gestegen, is deze week niet verder dan tot circa 300 teruggegaan, waarbij het verlies dan nog grotendeels op rekening van de internationale fondsen moet worden gesteld. Het is trouwens niet meer dan een natuurlijk en heilzaam verschijnsel dat de hausse op de effectenbeurzen, ook al blijft de conjunctuur zich in opwaartse richting bewegen, af en toe wordt on derbroken. De beurswaarde van alle te Amsterdam genoteerde gewone aandelen, welke eind februari van dit jaar f. 20,7 miljard bedroeg, is in augustus tot een recordcijfer van f. 25 miljard gestegen en als men er ten onzent in slaagt een inflationistische ontwikkeling te voor komen, zal men bij de waardering van aandelen toch enige voorzichtigheid moeten blijven betrachten. Als gezegd, heeft men dit in vergelijking met het buitenland, ten onzent gedaan, zodat een buitensporige waardering nauwe lijks voorkomt. Intussen hebben de rentekoersen ook in ons land de laatste weken eerder een neiging tot stijgen dan tot dalen, zoals wel blijkt uit de koersdaling van de 41/4%. Nederland 1959 van 99 3/4% tot beneden 99%, waardoor de kansen op het welslagen van de 41/4% lening van Gelderland tot die koers deze week er niet beter op werden. De goede reputa tie van de debitrice, het kleine bedrag, dat werd aangeboden (f.10 miljoen) en het feit dat de inschrijvers de stukken provisievrij ontvangen, hebben tezamen het experiment niettemin doen slagen. Ook in ons land zijn als bekend de loonsverhogingen aan de orde, waar bij de regering als onverbiddelijke eis stelt dat ze niet tot prijsverhogingen mogen leiden. Het is daarom moedgevend dat de vijf werkgeversorganisaties in de me taalindustrie in een circulaire aan hun leden, een prijsverhoging blijk baar niet noodzakelijk achten. Zij wijzen er namelijk op dat in een tijd van aantrekkende conjunctuur, waar in ons land zich naar hun mening bevindt, de invloed van de concurren tie vermindert, waardoor de neiging tot prijsverhoging wordt vergroot en zij doen een beroep op hun leden om aan deze verleiding weerstand te bie den. Men mag hieruit, dunkt ons, de con clusie trekken dat het in de metaal- en elektrotechnische bedrijven mogelijk is de jongste loonsverhogingen door een vergrote produktiviteit op te vangen en de export van deze bedrijven de laatste tijd gemakkelijker is geworden. De tus sentijdse mededelingen van enkele on dernemingen, trouwens ook 'de cijfers van de Nederlandse buitenlandse han del wijzen daar ook op. Al moge worden betreurd dat de ver hoogde produktiviteit niet wordt aan gewend tot een verlaging van de prij zen, welke in tegenstelling met de lo nen, aan de gehele gemeenschap ten goede zou komen, zo kan het voor de Nederlandse conjunctuur toch als een hoopgevende aanwijzing worden be schouwd dat in deze tijd ons aandeel in de wereldhandel kan worden vergroot. In zoverre kan worden gezegd dat, hoe wel ook ten onzent de aandelen in het algemeen belangrijk in koers zijn ge stegen, van een overwaardering niet kan worden gesproken. Voorlopig blijft het de vraag in hoe verre de conjunctuur in het buiten land en dan ook ten onzent door de stijgende geldkoersen zal worden ge remd. Geen regeringsinmenging in Amerikaanse staalstaking De Amerikaanse staalindustrie heeft gisteren een suggestie verworpen om een regeringscommissie van onderzoek te laten deelnemen aan het zoeken van een regeling voor de nu reeds 59 dagen durende staalstaking. De suggestie is afkomstig van de Re publikeinse Senatoren Javits en Aiken. Zij menen dat president Eisenhower een commissie zou kunnen benoemen als over een week nog geen regeling in zicht is. Een woordvoerder van de staalindus trie herhaalde gisteren het bekende standpunt, dat de industrie tegen in menging van de regering is. JOH. H. BOELEE LEIDEN LEIDERDORP Morsweg 176 M. P. Splinterlaan 7 Tel. 21405 Tel. 26501 OLIEHANDEL A. BRANDT LEIDEN Maresingel 64 - Tel. 23684 P. M. P E Cl Q U f N OEGSTGEEST Hoge Morsweg 78 - Tel. 21584-21351 Ook voor ESSO OLIE naar v. d. Waalsstraat 46 - Tel. 20471 Representativiteit van hoger personeel Het vraagstuk van de representativi teit van de verenigingen van hoger per soneel is opnieuw onderwerp van studie geweest in de commissie ondernemings raden van de Sociaal Economische Raad. De SER-commissie is van mening, dat deze organisaties in het algemeen als representatief zijn te beschouwen, indien zij voldoen aan vier criteria, vastgelegd in de daarvoor gegeven richtlijnen: con stitutionele betrouwbaarheid, redelijke spreiding over de betrokken sector van het bedrijfsleven, financiële draagkracht en constructieve medewerking. De commissie die haar standpunt heeft uiteengezet in een nota aan de raad, is eenstemmig van oordeel, dat aan het eerste criterium wordt vol daan. Over de overige criteria lopen de meningen uiteen. Deense reders helpen trouwlustige zeelieden Deense reders hebben zich het lot aangetrokken van de zeelieden, die hun huwelijk in Denemarken lange tijd moe ten uitstellen omdat zij soms 18 maan den tot 2 jaar wegblijven. In de afgelo pen zes maanden zijn meer dan vijftig huwelijken gesloten in havens van Bang kok tot Karatsji tussen Deense zeelieden en hun bruiden. De meisjes zijn met een vliegtuig naar de havens gebracht op kosten van de reders om de mannen te trouwen op wie zij anders wel twee jaar gewacht zouden moeten hebben. De Deense reders zorgen er nu voor, dat de Deense bruiden naar de Verenig de Staten of naar elders kunnen reizen om daar in het huwelijk te treden en daarna drie maanden de wittebroods weken op zee door te brengen. Vreemd gedrag uuor uc stadspoort betreeai ma ui\ eeuwenoude Rattenberg. petroleum DE HAARDOUE met hel hoogste rendement zuinig - geen roet - meer warmte Tragisch ongeluk op een overweg in Amerika De Amerikaanse mevr. James Zim merman bracht gisteren welgemoed haar zes kinderen per auto naar een school te Wasega, in de Amerikaanse staat Minnesota. Doch in de buurt van de school werd haar auto door een goe derentrein gegrepen. De zes kinderen, tussen de leeftijd van twee tot dertien jaar, werden op slag gedood. Mevrouw Zimmerman werd ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht, waar ook zij overleed. Het ongeluk geschiedde zo dicht bij de school dat overblijfselen van de auto in het schoolgebouw werden geworpen. Verscheidene kinderen zagen het on geluk gebeuren en het duurde meer dan twee uur voordat het onderwijzend per soneel hen gekalmeerd had. De enige overgeblevene van dit gezin, James Zim merman, moest, toen hij de noodlottige tijding vernam, in een ziekenhuis wor den opgenomen. we Uregew otete week weeYvo\ov Wlastuiq- vnje tcmwesckcju.. CW De IJslandse ambassadeur te Wash ington heeft gisteren in het ministerie van Buitenlandse Zaken geprotesteerd tegen een incident op het vliegveld Keflavik van de Amerikaanse basis op IJsland. Amerikaanse wachten dwongen vorige week zaterdag twee IJslandse functionarissen, van wie een in uniform, in een plas te gaan liggen. De functio narissen, die twee Duitse piloten naar een hangar waar hun vliegtuig gerepa reerd werd, begeleidden, moesten tien minuten lang met uitgestrekte armen stil blijven liggen. Toen zij de situatie trachtten uit te leggen kregen zij van de Amerikanen, die met hun vuurwa pens dreigden, bevel hun mond te houden. De ambassadeur, Thors, noemde dit een incident dat de vrienden van Ame rika op IJsland zeer betreuren. Het incident werd „op zeer vriend schappelijke wijze" besproken in het ministerie, dat de bezorgdheid van de ambassadeur deelde en „onmiddellijk een ernstig onderzoek" zal instellen. Ned.Vév.vaviHui'sYTOu- WCV1 kteld (een zonnige) opevnVi<jSrtitdda<3 enLei'dse Jeugd Tour orqavtiseevde ecvr vlieqgr wedstrijd pv leiden heeft weerurote en cjed«tA\llecra« plannen „Eyceisior" maakte mays, door Wasse- VAaar(mot collecte) £W- ZO'N reisje naar Oostenrijk kan U plotseling van de mo derne- in de héél oude tijd doen duikelen. Ik denk aan Rattenberg, het oudste plaatsje van het land. in een der schoonste delen van het Tiroler Unterinntal. Het ganse stadje staat nu on der de bescherming van Monu mentenzorg. Er mag geen huis meer bij gebouwd worden, het blijft bij 700 inwoners. Het stamt uit de tijd der Ro meinen: het nog bestaande Ser- vitenklooster werd in 980 na Christus al beschreven. Stadsrechten verkreeg het in 1393, het stadje vierde intussen onlangs reeds zijn 1000-jarig be staan met veel luister. zware, houten trappen te betre den. Zij zijn nog geheel intact. Eeuwen geleden gingen mensen over precies dezelfde trappen. Niets is veranderd, elk huis lijkt een museum op zichzelf. Als dan de jfcauchfangkehrer- meister", of in heel gewoon Hol lands de „schoorsteenveger" met zijn zwarte hoge hoed en zijn zwarte pak komt aanwandelen, waant men zich volkomen in vervlogen tijden teruggezet. Rattenberg behoort m.i. tot de schoonste, merk waardigste en interessant ste plaatsjes van Tirol. Het ligt er droomverloren aan de Inn, door de zon overgoten, in felle kleuren. De vierkante burchttoren rijst omhoog op de berg en domi neert de huizen aan de water kant. Nog altijd wordt de sfeer be heerst door de figuur van de in Rattenberg was in oude tijden belangrijk voor het grensverkeer tussen Oosten rijk en Duitsland, waarom de Graaf van Tirol, de Hertogen van Beieren en de Habsburgers afwisselend vochten. Indertijd speelde de scheep vaart op de Inn een belangrijke rol: Rattenberg dankte er toen maals een grote rijkdom aan. In de 14-de en 15-de eeuw ontstonden er talrijke renais- sancehuizen, die nog steeds in hun oorspronkelijke staat be waard zijn. Een middeleeuwse sfeer waart er dan ook rond en is er het ty pisch kenmerk. Het geeft een merkwaardig gevoel in de oude huizen de ten der pittoreske straatjes. Advertentie

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11