WEG UIT HET DAGELIJKS GAREEL! Werd man met hamerslagen gedood? Sanovite SEVEN-UP, D1 DRAMA JN DE ST.-AGATHASTRAAT Onthullingen over een misdrijf De Gaulle krijgt Afrikaanse steun voor Algerijnse politie! A (I) De heer Van der Mandele: Project Rozenburg vereist spoed en biedt unieke mogelijkheden Een eigen afgerond plan thans in stadie Opge/icht 1 maart 1860 Vrijdag 11 september 1959 Derde blad no. 29845 (Speciale berichtgeving) De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van de zaak tegen een 38-jarige vrouw en een 30-jarige chauffeur, beiden uit Rotterdam, die verdacht worden de hand te heb ben gehad in het drama, dat zich in de nacht van 18 op 19 november 1954 heeft afgespeeld in een woning aan de St.-Agathastraat te Rot terdam. Daarbij is komen vast te staan dat de toenmalige echtgenoot van de vrouw uit een raam van de tweede verdieping is gevallen en om het leven is gekomen. Zowel de vtouw als de chauffeur zou den de man met een hamer hebben bewerkt alvorens zij de zwaar gewon de man uit het raam hebben gewor pen. Beiden evenwel hebben dit van meet af aan na hun arrestatie in no vember van het vorig jaar ontkend, toen de politie, die aanvankelijk heeft aangenomen dat de man eigener be weging uit het raam was gespron gen in een vlaag van verstandsver bijstering, zoveel aanwijzingen had vergaard, dat tot arrestatie van de man en de vrouw vier jaar na het gebeurde kon worden overgegaan. De president begon met de ondervra ging van de vrouw en ging daarbij na hoe zij in aanraking was gekomen met de chauffeur, die met toestemming van haar man als kostganger zijn intrek nam in de woning van het echtpaar aan de St. Agathastraat. De verhouding, die tussen de vrouw en de chauffeur was ontstaan, bleef niet zonder gevolgen. Er ontstond wrijving tussen de ech telieden. In een gesprek met haar moeder in het najaar van 1954 deelde de vrouw mede dat de chauffeur boze plannen koesterde jegens haar man, maar dat zij dit niet wilde geloven. Tussen de echtgenoot van de vrouw en de chauffeur was ruzie ontstaan, die op 18 november 1954 tot een uitbarsting dreigde te komen. Het gezin zat, zo deelde de vrouw mede, 's avonds bijeen in de woon kamer, toen de chauffeur, die elders onderdak had gevonden, met een ha mer in de hand binnentrad. De vrouw zag toen dat de chauffeur haar echtgenoot twee slagen op het hoofd gaf met een hamer. Zij wilde weglopen maar de chauffeur gat haar een klap, waardoor zij byna be wusteloos geraakte. Daarna hoorde de vrouw weer klappen, die de chauffeur gaf. Even later had zij de chauffeur horen zeggen „die man is dood". Daarna zou de chauffeur haar met een aardappelmesje hebben be dreigd. zodat de vrouw geen maat- Nelle bestellen 1 Advertentie. regelen kon nemen om de politie van het gebeurde op de hoogte te stellen. De vrouw wist evenwel niet of haar echtgenoot nog leefde. De vrouw beschreef vervolgens de wijze waarop de chauffeur het lichaam van de man naar het raam droeg, waarna hij het opende en de man naar beneden wierp. Later is er toch politie gekomen en de vrouw heeft toen een verhaal opgedist, dat haar man, die aan benauwdheden leed, uit het raam was gesprongen, en tengevolge van de val was omgekomen. Op dat ogenblik had zij in bed gelegen. Dr. J. Zeldenrust als get.-deskundige gehoord, heeft het sectierapport over het lijk toegelicht. De schedelbeschadigingen gaven dr. Zeldenrust aanleiding tot diverse con clusies. Volgens hem was de schedel te veel beschadigd dan door de val alleen op het tien meter lager ge legen betonnen vloertje. Het lichaam zou, aldus gc/t., ruggelings op de grond terecht zijn gekomen. Geen positief antwoord kon hij geven op de vraag van de president of het slachtoffer al dood was of niet toen het lichaam op het vloertje terecht kwam. Nelle bestell» Advertentie. Trein greep in Hazerswoncle een landbouwtractor Gisteravond te kwart voor zeven werd een landbouwtractor, die in Hazerswoude een onbewaakte spoorwegovergang tussen de lan derijen passeerde, door de trein uit Leiden gegrepen en totaal ver nield. De 13-jarige bestuurder werd ernstig gewond. Het trein verkeer ondervond twee uur ver traging. De 13-jarige D. M. W. van der Vis hielp zijn broer die op het land van de veehouder C. van Leeuwen werkte. Het land wordt in tweeën gedeeld diDor de spoorlijn LeidenUtrecht. De jongen wilde de landbouwtractor met aanhang wagen van het ene gedeelte van het land naar het andere brengen. Toen hij de spoorbaan overstak kwam juist de trein uit de richting Leiden aan, zodat een hevige botsing ontstond. De jeudige bestuurder werd in een nabij gelegen sloot geslingerd, waaruit hij spoedig op het droge werd gebracht. Met ernstige verwondingen aan armen, benen en borst werd hij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. De trekker, die van de aanhangwagen los gerukt werd, werd" totaal vernield. De brokstukken lagen over een lengte van 400 meter langs de baan verspreid. De neus van de trein werd eveneens bescha digd, doch de bestuurder kwam met de schrik vrij. De beschadigde trein werd door een werktrein weggesleept. Het treinverkeer was tot negen uur gestremd. De' dienst werd onderhouden met bussen. Van Nelle bestellen Advertentie. Den Haag begint aan krotopruiniing (Van onze Haagse redactie) B. en W. van Den Haag hebben, met het oog op de sanering van de daarbij betrokken stadsgedeelten besloten, nog in de loop van dit jaar de krotopruiming ter hand te nemen en tot ontruiming zo nodig tot sluiting van onbewoon baar verklaarde woningen over te gaan. Vooralsnog zullen degenen, die in krot ten huizen, ongemoeid worden gelaten en zal, als eerste begin alleen worden ingegrepen, indien een bewoner van een onbewoonbaar verklaarde woning met toestemming van het huisvestingsbureau of op eigen verzoek, elders een volwaar dige woning heeft gevonden. In zo'n geval zal de eigenaar van de krotwoning ervan in kennis worden ge steld dat hij die woning verder niet meer mag verhuren. Mocht dit tóch ge schieden en de woning nadien dus clan destien worden bewoond, dan zal de nieuwe huurder worden bericht, dat hij die woning op korte termijn zal dienen te verlaten. Mocht hy die aanschrijving niet ter harte nemen, dan zal hij met de sterke arm uit de woning worden gezet, welke dan dichtgemetseld of dichtge timmerd zal worden. Van de Graaff generator voor Utrecht Gistermiddag is in het Fysisch Labo ratorium van de Rijksuniversiteit van Utrecht een Van de Graaff generator in bedrijf gesteld. Met deze generator kan een belangrijk nieuw gebied van de kernfysica ontsloten worden. De generator werkt met een energie van drie miljoen volt. Het apparaat is van Amerikaanse makelij en in een re cordtijd in Utrecht gemonteerd. Het stelt de onderzoekers in staat om de energie van de elementaire deeltjes zeer nauwkeurig te meten. De magneet van de generator werd door het Fysische La boratorium ontworpen en gebouwd door Werkspoor. Na diverse getuigenverklaringen schorste de president de behandeling van de zaak tegen de vrouw en ving aan met de zaak tegen de 30-jariee chauffeur. Deze ontkende met nadruk hetgeen hem was ten laste gelegd, n.l. moord met voorbedachte rade. Hij ontkende ook, dat hij ooit een hamer had neergelegd met kwade be doelingen jegens de echtgenoot. Hij deelde verder mede in de avond van 18 november 1954 naar een bioscoop in de binnenstad te zijn geweest, waar hij de tweede voorstelling had bijge woond. Na de voorstelling heeft hij zich naar een café aan het Hofplein be geven, waan* hij iets heeft gebruikt. Vervolgens heeft hij zich te voet naar de woning aan de Sint Agathastraat be geven. Hij kon evenwel niet zeggen hoelang de wandeling van het Hofplein naar de Sint Agathastraat had ge duurd. Toen hij, in het bezit van een huissleutel, de voordeur opende, kwam de vrouw hem van de trap tege moet met de mededeling, dat haar echtgenoot uit het raam was gevallen. Hij is toen de politie gaan waarschu wen. De behandeling van de zaak werd daarna geschorst tot vanmorgen half tien. Nelle bestellen Advertentie Franse gemeenschap vergadert in Parijs (Van onze Parijse correspondent) Generaal Charles de Gaulle, die gelijktijdig president is van de Franse republiek èn van de ge meenschap waarin, samen met Frankrijk, de vroegere koloniën in Afrika zijn opgenomen, heeft zich gisteren in Parijs tot de leden van dit laatste lichaam gewend om hun steun te vragen voor de poli tiek, die hij verder jegens Algerije denkt te volgen. Ofschoon er al weer niets over de besprekingen en discussies be kend is gemaakt, gelooft men toch te weten, dat de Afrikaanse landen hun vertrouwen in de bedoelingen Handig om mee te nemen! Hoge voedingswaarde M ZOUT ove ik LOOS ral _LI M verkrij gbaar van de president hebben uitge sproken. De zitting van gisteren, die de vijfde was sinds de oprichting van de gemeen schap, zou aanvankelijk geheel worden gewijd aan een beslissende discussie tussen de voorstanders van een federatie en van een con-federatie, anders gezegd, tussen hen die de banden met Frankrijk meer of minder hecht en intensief wil len houden of maken. De beslissing over dit twistpunt, dat de Afrikaanse verhou dingen steeds duidelijker beheerst, is gisteren nog altijd niet genomen, maar de debatten onder leiding van De Gaulle en in aanwezigheid van een achttal Franse ministers, onder wie premier Debré, die eerst een exposé zal geven zullen vandaag verder worden voort gezet. Indirect mag men het vertrou wen. dat door de dertien Afrikaanse minister-presidenten nu in De Gaulle zou zijn uitgesproken echter ontegen zeglijk interpreteren als een winst punt voor de federalisten, die onder aan voering van de vroegere Franse staats minister en huidige premier van de Ivoor-kust, Houphouet Boigny, de rela ties met Parijs zo krachtig mogelijk wil len houden waarbij zij de structuur der Verenigde Staten van Amerika voor de gemeenschap als model zouden wensen te nemen. In Utrecht is opgericht de Vereni ging „De Utrechtse Heuvelrug". Het doel is, het natuur- en landschapsschoon van de Utrechtse Heuvelrug als bosgebied in stand te houden en te bevorderen en de steeds toenemende stroom van recreatie zoekenden, met name uit de Randstad Holland, op te vangen en in goede banen te leiden. LS alle jaren er met een busje nou ja, liever gezegd een bus op uit getrokken, om even een frisse neus te halen, m'n geliefde ber gen terug te zien, te genieten van een onder stralende zon bakkend Oosten rijk van overstromingen geen sprake meer en 's avonds een biertje of een „Viertel Rotwein" te drinken met de gemoedelijke Tirolers in het Gasthof. Na de schertsceremonie der doua niers aan de grens over de Autobahn, van Raststatte naar Raststatte, naar de lang verbeide plaats van bestem ming, waar de tintelende berglucht U ineens tot een knder mens maakt. Eisenhower en Kroesjtsjef vergeten, alles vergeten tijdens de broodnodige onderbreking van het dagelijkse, jagen de gareel! ZO zijt ge weer aangeland in het ge benedijde paradijs van het vrien delijk en zangerig klinkende „Grliss Gott". Iedereen roept het hier elkaar toe, omdat de bevolking het vertrouwen heeft, dat al het geschonkene van de onzichtbare, maar toch voelbare Vader stamt. Dat is voor haar geen probleem, maar een feit. Het legt zijn onuitwisbaar stempel op alles wat U in dit prachtige land om geeft. Ik hoop U er nog méér van te ver tellen. FANTASIO. ^E verandering slaat U direct in de benen Ge trekt er op uit en loopt uren achter elkaar. Onvermoede energieën breken zich baan. In Holland zygt ge na een half uur zuchtend neer. in Oostenrijk kent ge nauwelijks vermoeidheid. Er is immers zó veel te zien! Het is, na de bestijging, een wonder op de top van de berg diep in het dal omlaag te zien op de vele poppedorpjes rond Wattens. waartussen als een zil veren lint de Inn zich slingert. Terzyde de tegen een strak blauwe hemel scherp afgetekende granieten massieven van het Karwendel- of Kai- sergebergte. HET is een verrukkelijke plaatjes wereld, waarin ik verzeild ben ge raakt. Zij omgeeft U aan alle kanten, met honderden lieflijke chalêts en bloem guirlandes op de balkonnetjes in het rond tegen de schuinoplopende groene bergweiden Daartussendoor liggen de witte kerk torens met hun groene of witte „Zwie- beln" (afhankelijk van het bisdom) zegevierend in de top. Ge vergeet bij dit alles haast, dat de boeren temidden van deze verdroomde lieflijkheid in het zweet huns aanschijns het dagelyks brood moeten verdienen tegen een voor onze begrippen matig loon. In de zomer is een werktyd van vier uur 's morgens tot acht uur 's avonds heel gewoon. Wie spreekt daar over de achturige werkdag?. De oogst zou er niet by gebaat zyn. Korte metten van Rotterdamse politie Doeltreffend optreden tegen de nozems (Speciale berichtgeving) In een snelle, strategisch opgezette I actie heeft de Rotterdamse politie gis teravond een hardhandig antwoord ge- 1 geven op de uitdagende houding van de nozems, die sinds enkele dagen de rust in de omgeving van de Karei Doorman- I straat trachten te verstoren. Ongeveer 50 knapen werden bij de minste aanlei ding gegrepen en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Door de sa- menwerking tussen de agenten konden de meeste herrieschoppers direct worden gevat. Enkelen wisten door een wilde ren aanvankelijk te ontkomen. Zy wer den door de motorpolitie achterhaald of opgevangen door politiemannen in bur ger, die de omgeving hadden afgezet. Geen van de jongens, die voor arres tatie in aanmerking kwamen, is aan de greep van de politie ontsnapt. Hoofd commissaris Staal vertelde ons dat deze scherpe actie naar wens was verlopen. Het is zijn bedoeling de jongeliu voor eens en altijd duidelijk te maken, dat met de politie niet te spotten valt. Kapel te Eindhoven door brand verwoest Gistermiddag is in de kerk der pa ters Augustijnen aan de Kanaalstraat te Eindhoven de kapel van de Heili ge Nicolaas van Tolentijn door brand verwoest. Toen de brand ontstond bevonden zich circa 700 mensen in de kerk, die daar bijeen waren ter De Italiaanse modekoning Emillio Schuberth, die in ons land enige shows zal verzorgen, arriveerde gistermiddag met enkele van zijn mannequins op Schiphol, Fresh Up with i Nelle bestellen Advertentie the all family drink viering van de feestdag van de Heilige Nicolaas. De pater op de kansel bemerkte het eerst de brand. Hy verzocht de kerk gangers rustig het gebouw te verlaten, waaraan deze gehoor gaven. Inmiddels breidde het vuur zich uit, krachtig ge voed door de vele kaarsen. Verscheidene paters, geassisteerd door burgers tracht ten met schuimblussers de vlammen te doven, waarby zij weldra terzyde wer den gestaan door de ijlings gealarmeer de brandweer. Het gehele interieur der kapel ging verloren. De godsdienstoefe ningen werden later in de tuin naast de kerk voortgezet. Mr. dr. K. P. van der Mandele voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel heeft verklaard, dat de suggestie, als zou Krupp een overheersende rol in het project Rozenburg spelen, volkomen uit de lucht gegrepen is. Deskundigen uit de kring der staalstudie-stichting zijn thans bezig een eigen afgerond plan uit te werken, dat men binnen afzienbare tyd aan de regering hoopt te kunnen aanbieden, een plan dat volgens regeringswens van dusdanige allure zal moeten zijn, dat het de unieke mogelijkheden op Rozenburg ten volle tot haar recht laat komen. Samenwerking met Ned. Kabel Aangezien het terrein op Rozenburg dt- mogelijkheid biedt om drie miljoen ton staal per jaar te produceren, met alle verwerkings- en nevenbedrijven daaraan verbonden, ligt het volgens de heer Van der Mandele voor de hand. dat een volledige realisering van die mogelijkheid slechts in fases zal kun nen geschieden. De eerste fase zal, mogelijke wijzigin gen voorbehouden, een produktie aan ruwijzer omvatten van 375.000 ton per jaar en een staalproduktie van 350.000 ton. Als eindprodukten zullen waar schijnlijk worden vervaardigd wals draad. bandijzer en zgn. kleinmateriaal, profielen enz. Uit het jaarverslag van de Ned. Ka- belfabrieken heeft men volgens de heer t an der Mandele kunnen lezen, dat door deze N.V. een nauwe samenwerking wordt nagestreefd tussen de bestaande en eventueel uit te breiden walserijen te Alblasserdam en het nieuwe bedrijf op Rozenburg. Hierdoor wordt z.i. tevens een rationele bezetting van de bestaande installaties gewaarborgd. Het is. aldus mr. dr. Van der Mande le, steeds de bedoeling geweest om te trachten op harmonieuze wijze samen te werken met de Hoogovens te IJmuiden. Eerste fase vergt 350 miljoen Naar zich laat aanzien, aldus de heer Van der Mandele, zal na realisering van de eerste fase een directe werkgelegen heid zyn geschapen voor 4000 mensen. De indirecte werkgelegenheid bedraagt z.i. ongetwijfeld een veelvoud daarvan. Voor luchtverontreinigingsgevaar voor het Westland behoeft naar het oordeel van objectieve deskundigen geen vrees te zijn. De verwerkelijking van de eerste fase zal een investering vergen van 350 mil joen gulden, een bedrag dat voljens ter beschikking staande feiten uit Neder landse bronnen zal kunnen worden ge fourneerd. Hierbij wordt gerekend op een directe en indirecte medewerking van de staat. De heer Van der Mandele acht de economische positie van het nieuwe complex sterk. Een aanzienlijk deel der in het Rotterdamse achterland verwerk te ertsen wordt, zo zegt hij, te Rotter dam aangevoerd en aldaar overgeslagen in binnenschepen. Verwerking op Ro zenburg biedt een kostprijsvoordeel op het Roergebied. Bij wederexport der staalprodukten van het achterland naar zee heeft z.i. Rozenburg een extra voor deel. Wanneer wy, aldus de heer Van der Mandele. niet met spoed tot de realise ring van ons project kunnen komen is het gevaar niet denkbeeldig, dat de op Rozenburg aanwezige mogelijkheden door buitenlanders zullen worden benut. Van Nelle bestellen 1 Advertentie Kroestsjefs gevolg goat per KLM naar Amerika Een extra DC-7c van de KLM zal za terdag a.s. het gevolg van Kroesjtsjef non stop van Schiphol naar New York bren gen. Het gevolg is zestig man sterk; een der leden is de plaatsvervangende minis ter van Buitenlandse Zaken der Sovjet- Unie Koeznetsof. Het gezelschap zal met een extra Toepolef van Moskou naar Schiphol reizen. Het zal daar za terdagochtend om negen uur aankomen en in het KLM-toestel overstappen. Kroesjtsjef zelf zal met een apart Rus sisch regeringstoestel non-stop van Mos kou naar New York reizen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9