Prettige ervaringen van Duitsers tijdens hun vakantie in Nederland Laatste nieuws Maar aan sommige zaken moeten onze buren toch wennenzoals aan het strandkuilen-probleem Lopen er heus te veel agenten in de Nederlandse steden rond? Nieuw jachthaveiiplaii op de Kaag Steun van V.V.V VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1959 STADSNIEUWS UNIVERSITAIRE BENOEMING Bij beschikking van de minister van Onderwijs is benoemd aan de Leidse Universiteit met ingang van 1 januari a.s. tot wetenschappelijk hoofdambte naar bij de Sterrewacht dr. G. Wester hout, thans wetenschappelijk ambtenaar lste klasse. (Van onze correspondent in Bonn) .En toen zei die Nederlandse meneer sarcastisch: hebt u deze kuil soms gehuurd?". „Nee", zei ik, „maar ik heb hem gisteren gegra ven en dat kostte ons een uur werk". „Zo", zei die Nederlander toen weer, „zo, nou dan blijven wij in üw kuil!" En toen ging mij op dat volle strand een licht op. Wij hebben dezer dagen een gesprek gehad met een Westduitser, die zijn vakantie-per-auto aan de Nederlandse Noordzeekust heeft doorgebracht. Hij logeerde met zijn kleine gezin in een pension en hij kwam bruingebrand, opgetogen, in de best mogelijke stemming terug in het Roergebied. Hij zong het ene loflied na het andere, maar er waren tijdens zijn Nederlandse vakantie twee episoden geweest, die hem één moment zoals hij met Rijnlandse overdrijving zei aan de rand van de vertwijfeling hadden gebracht. „Nou ja," zei hij er lachend overheen", zo erg was het nu ook niet. Maar toch!. rende controle van de politie, dat toe- zichthouden nee. er lopen te veel politieagenten in Nederlandse steden rond! Maar tegen buitenlanders zijn zij uitermate vriendelijk, dat moet ik zeker toegeven". Geen boete, maar een waarschuwing „Ik reed", zo vertelde hij, „in mijn Volkswagentje door een kleine Neder landse stad. Langzaam, want met al die fietsers kun je amper de 30, laat staan de 50 km halen. Ik parkeer. Komt een jonge politieagent naar mij toe, die mij beleefd en in het Duits goed, het was geen 100 procent Duits, maar het was toch Duits er op wijst, dat ik daar niet parkeren mag. Ik rijd door: wat verder by een witgestreept straatdeel met aan weerskanten oranje flikker lichten. Een juffrouw aarzelt aan de kant, ik stop, ze aarzelt weer, ik reageer met heel langzaam door te rijden. Fout? Ongetwijfeld en er was dan ook direct een politieagent, die mij uiteenzette dat ik een overtreding had begaan. Geen bekeuring, een waarschuwing. In die kleine stad is mij dat die middag in to taal vier keer overkomen. Het leek wel of er overal politieagenten stonden. Alsof de politie er niet was om mensen te helpen, maar om hen te controleren. Te gen mij als Duitser was men vriendelijk en al mijn fouten kostten niets. Maar van Nederlanders hoorde ik dat er ge peperde boetes worden uitgedeeld zelfs voor kleine overtredingen. Die voortdu- OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacoba E ,M„ dr. van J. J. van Ovost en G .J. Peschier; Pieter C.. zn. van F. J. Zandbergen en N. Schalkers; Carolina J. M., dr. van M. H. Pot en J. H. Th. Verdegaal; Gijsbert K., zn. van G. Mojet en A. Wijnand; Jan, zn. van W. van der Kwaak en B. de Haas; Yanda R.. dr. van J .J. van Rood en A. M. R. van Tuijl van Serooskerken. Ondertrouwd: B. C. Paddenburg. 24 jr. en C. P .Th. Elshof, 24 Jr. Getrouwd: F. van Egmond, 30 Jr. en L. H. van den Ende, 31 Jr.; L. Meints, 31 Jr. en B. Ravensbergen, 23 Jr.; J. Evers, 41 Jr. en A .M. S. de Bruin, 33 Jr. Overleden: G. Varkevlsser, 83 Jr., wed. van J van der Meij; H. A. Ankersmit, 82 Jr. e/v. N. van Dijk. WASSENAAR Vis op de Rijksstraatweg: ernstige slippartijen TWEE MEISJES GEWOND Een lekkende visauto van Scheve- ningen onderweg naar een vismeelfa- briek, heeft gisteravond op de Rijks straatweg in Wassenaar, by de Van Bommellaan een aantal slippartijen veroorzaakt, waarvan een met vry ernstige gevolgen; twee meisjes, in zittenden van een open sportwagen, moesten met verwondingen naar een ziekenhuis worden overgebracht. De met verscheidene tonnen kleine vis geladen vrachtauto heeft over een afstand van verscheidene kilometers een spoor van gemorste vis getrokken. Dat spoor begon op de Alkemadelaan in Den Haag en zette zich ononderbro ken voort tot dat de chauffeur van de vrachtauto bij de Eikenlaan door een wegenwachter erop attent gemaakt werd. De spiegelgladde vismassa ver oorzaakte in de bocht bij de Van Bom mellaan slippartijen, waarbij vier auto's en een motor betrokken waren. De sportwagen, die bestuurd werd door een inwoner van Wassenaar hij bleef zelf ongedeerd kwam met een harde klap tegen een' boom terecht. Twee meisjes beiden uit Wassenaar, werden gewond. Een van de meisjes werd met een zware hersenschudding opgenomen in de St.-Ursulakliniek, de andere liep eveneens een hersenschudding op en moest naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden vervoerd. De bestuurder en een duopassagier van een slippende motor kwamen met de schrik vrij, evenals de bestuurders twee tegen elkaar botsten en de derde van drie andere auto's, waarvan er een boom schampte. Onmiddellijk na het gebeurde werd het uit Den Haag komende verkeer, door publiek op de gevaarlijke situatie attent gemaakt. In uiterst langzaam tempo kon het verkeer in de richting Leiden worden doorgeleid totdat door personeel van de Wassenaarse dienst van gemeentewerken de gladde weghelft met zand was bestrooid. Metselaar viel van dak, aan gevolgen overleden De 45-jarige metselaar W. C. J. Looye- stijn, die dinsdag tijdens werkzaamhe den op een dak in de Acacialaan van een hoogte van 11 meter kwam te val len, is gisteren in het Academisch Zie kenhuis te Leiden aan de gevolgen van dit ongeval overleden. De metselaar werkte aan een schoorsteen en had daartoe een werkvloertje aangebracht. Toen dit plotseling begon te schuiven, kwam de man te vallen. Hij liep een gebroken pols, een gebroken been en een ernstige hoofdwonde op en moest naar het ziekenhuis te Leiden worden vervoerd. De heer Looyestyn was vader van 5 kinderen. Kosteloze inenting Iedere woens dagmiddag van 2 tot 3 uur bestaat in het gemeentehuis gelegenheid tot kos teloze inenting tegen pokke^ cn difterie Kuil-debat „En het tweede negatieve?", vroegen we. De Rijnlander had er geen zin in. zo leek het, maar we hadden hem voor het gesprek een foto uit een Nederlandse krant laten zien, waarop men duidelijk het produkt van Duitse vakantiegangers op de Nederlandse stranden kon zien. Strandkuilen, mooi rond, met stukjes strandhout er om heen en flink diep. „Tja, die strandkuil", zei hij. ..Kijk, we komen op het strand en we willen het gezellig hebben. De buren interesseren ons niet. We komen uit een grote stad hier, dus we zyn blij eens bevrijd te zijn van buren links, rechts, onder en boven. Dus graven we een kuil: tegen buren, tegen de wind, tegen het zand. Omdat we met vakantie zijn ploeteren we hard om er een mooie kuil van te maken en de kinderen doen er nog een schepje bovenop, 's Avonds gaan we naar ons pension en de volgende morgen zo tegen elven gaan we weer naar dat strand en vinden de kuil door Nederlanders bezet!" zeiden wij sarcastisch. „Precies. Ik zei toen tegen die Neder lander, die met zyn gezin in mijn kuil lag. ik zei in het Duits, want ik ken geen Nederlands: „Mijnheer, neemt u mij niet kwalijk, maar deze kuil heb ik gis teren gegraven„Nou, en?" zei die Nederlander. In het Duits! „Zouden wij", zo ging ik verder, „misschien weer ons behuizinkje mogen betrekken?" Daarop vroeg die Nederlander iets over het hu ren van strand, en zei hij het een en ander over een vrij strand, over zijn strand, over beleefdheid van gasten e.d. Kortom, die man gaf my in goed Duits een klein lesje: scherp geformuleerd, netjes maar recht op de man af. Die kuil was mijn kuil niet, om het eens kinderachtig te zeggen. Die kuil was mijn kuil alleen als ik erin zat.... Tegenover zo'n met veel ironie pratende Nederlander word je dan eerst wat boos. Je staat met je gezin tenslotte voor schut. Maar ik had hem gauw door en ik heb de kuil de kuil gelaten. Ik had me vergist, deerlyk vergist." Nederlands kenmerk Maar verder geen „Duitse" ongelukjes. Tenslotte weten we het wel: in landen als Nederland, België, Frankrijk en Noorwegen moet je de geschiedenis laten beginnen in 1945 en geen enkele zin speling maken op het feit, dat je als Duitse soldaat misschien eens daar ge weest bent. Je moet je houden aan de regels van het Nederlandse spel: in het verkeer, in het pension, aan het strand en je mag daarvoor als Duitser verwach ten, dat de kelners in de restaurants je niet een kwartje meer laten betalen, omdat ze horen dat je een Duitser bent. Maar er is alleen maar goeds te ver tellen over Nederland-in-vakantiestem- ming, werkelijk. Over de prachtige we gen bijvoorbeeld: het lijkt alsof de Ne derlandse gemeenten er hele legers met straatvegers op na houden. Óver de Nederlandse „Wohnkultur": in welk huis je ook komt, er is altijd iets in dat sfeer schept, dat de bewoner reden geeft de gordynen open te laten. Want dat vind ik het kenmerkende voor Nederland: de mensen lijken ge sloten, maar zijn in de grond van de zaak gezelligheidswezens. Ze willen over alles praten, als het ys gebroken is. Kijk maar eens in de bussen en trams en treinen, by de kapper en de winkelier: de mensen, ook als ze elkaar niet ken nen, gaan gauw met elkaar praten over het weer, over voetbal of wat dan ook. Kom daar eens om in Duitse ste den: daar wordt gezwegen en zit men als nummers naast elkaar. Taboe-kwesties In Nederland zijn voor Duitsers even wel enige taboekwesties, gebieden die je als Duitser fatsoenshalve, om der wille van de goede smaak niet moet betreden: de strandkuilenkwestie. de oorlog, kri tiek op Nederlandse zaken die in Duits land beter zijn. Je kunt wèl gerust mee- kankeren over de prijzen, die aan de kust gepeperd zijn, vergeleken met die in de steden. „Slechte ervaringen gehad met eigen landgenoten in Nederland of komt men die als vakantieganger niet bewust te gen?" vroegen we verder. „Alleen gehóórd. Dat er een paar zijn geweest die zich een beetje „Germaans" gedroegen, die opschepten over het Wirt- schaftswunder, die lawaaiig zijn ge weest. Maar kom eens in de Duitse toe ristencentra en kijk dan eens naar som mige Nederlandse toeristen: uitzonde ringen die dwaas doen, vind je overal onder vakantiegangers. Maar het gaat niet aan via, een paar bijzondere geval len alle toeristen over één kam te sche ren. En het gaat zeker niet aan zoals mij is overkomen door Nederlanders te worden bejegend met de woorden: „al weer moffen". Tja, wat wil men: óf Duitse toeristen die vele miljoenen per jaar in het land brengen aan pension-, hotel- en restaurantinkomsten, óf een bordje aan de grens: Deutsche nicht er- wünscht! Maar nogmaals, we waren, dat was onze indruk, wel degelijk gewenst. Hoewel het pijnlijk kan worden voor Duitsers zélf om overal andere Duitsers te vinden; dan krijg je zo echt de idee: we zijn weer onder elkaar, we hebben toch geen vakantie in het buitenland, maar bijvoorbeeld in Dusseldorf-aan- Zeemaar ja. Nederland is goedkoop voor ons, relatief goedkoop dan. Neder land ligt vlak naast de deur en Neder land is een prettig, zy het vol land. Wat fietsers, huizen en dorpen betreft: tè vol". De Vereniging voor Vreemdelingen verkeer van het dorp de Kaag (gemeen te Alkemade) heeft tijdens een gister avond gehouden vergadering besloten het plan tot aanleg van een grote jachthaven op het Kaageiland te steu nen. Deze jachthaven zal, indien gereali seerd, de eerste grote lighaven zyn met directe uitmonding op de Kagerplassen. Het havenproject is gesitueerd op de landtong van het zogenaamde hoekstuk van het Kaageiland. Hier omheen liggen de plassen Zweiland, Kever en Spijker boor. Bij de lighaven, die met een water ligplaats biedt aan 96 jachten, komt een werf met loods, waarin 80 boten win- terberging kunnen vinden. Aan de Keverzijde van de landtong is in zuid oostelijke richting een 103 meter lange kantstciger geprojecteerd. Ofschoon het plan uit particulier initiatief is ontstaan, meent de V.V.V. van de Kaag, naar voorzitter D. Nieuw koop verklaarde, dat dit plan voor de watersport en recreatie van algemeen belang is. Er is nu op de Kagerplassen grote behoefte aan een dergelijke lig plaats. De V.V.V. zal dit in brieven aan het Bureau voor het Nationale Plan, Gede puteerde Staten van Zuid-Holland en aan de rovinciale Planologische Dienst van Zuid-Holland uiteen zetten en de betrokken instanties tevens uitnodigen oppervlakte van 3.600 vierkante meter zich ter plaatse te komen oriënteren. Op de tentoonstelling World Press Photo 1959", welke in het Haagse Gemeentemuseum wordt gehouden, is gisteren door burgemeester mr. II. A. M. T. Kolfschoten de zilveren wisselcamera uitgereikt aan de Am sterdamse fotograaf Ben van Mee- rendonk (links) voor de beste Nederlandse inzending. Route Kon. rijtoer op Prinsjesdag In de namiddag van dinsdag a.s. zullen Koningin Juliana en Prins Bern- hard, de Prinsessen Irene, Margriet en Maryke een rijtoer door Den Haag maken. De stoet vertrekt te kwart voor vier van het Paleis Huis ten Bosch. De rij toer zal langs de volgende route gaan: Huis ten Bosch - Bezuidenhoutseweg - Herengracht - Fluwelen Burgwal Wijnhaven - Kalvermarkt - Grote Marktstraat - Grote Markt - Prinse gracht - Lijnbaan - Westeinde - Ri viervismarkt - Groenmarkt - Hoog straat - Noordeinde - Zeestraat -So- phialaan - Plein 1813 - Alexanderstraat - Javastraat - Wassenaarscweg - Van Alkemadelaan - Willem Wistenplein - Laan van Nieuw Oost Indie - Leidse- straatweg - Huis ten Bosch. Komplot op Cyprus ontdekt? Het regeringsgezinde Griekse blad Kathimenni meldt de ontdekking van een komplot om aartsbisschop Makarios en zijn medewerkers uit de weg te rui men en een burgeroorlog op Cyprus te ontketenen. De aartsbisschop heeft dit volgens het blad donderdag te Nicosia meegedeeld op een bijeenkomst van 150 districtsvertegenwoordigers van de Edma, de politieke opvolger van de Eoka. Op grond van door de aartsbisschop verzamelde bewijzen, aldus het blad, kan Fotis Papafotis niet aanblijven als be stuurslid van de Edma, De aartsbisschop verklaarde, dat hij de vertegenwoordi gers van de Edma had uitgenodigd voor een bespreking, opdat hy de redenen voor het ontslag van Papafotis kon uiteenzetten. Twee kinderen verdrenken In Berlikum (Fr.) zyn vanmorgen twee jonge kinderen van het gezin A. Dusselaar in een onbewaakt ogenblik in de vaart achter de ouderlijke woning geraakt en verdronken. De slachtoffertjes zijn de 2-jarige Eelkje en de 3-jarige Albert. Toen mevrouw Dusselaar zich tegen elven realiseerde, dat zij de kinderen al geruime tijd niet meer had gezien, ging ze op onderzoek uit. Tot haar ontstel tenis zag zij het tweetal in het water drijven. Onmiddellijk gealarmeerde ar beiders van een in de nabijheid staande constructiewerkplaats slaagden er in de drenkelingetjes op het droge te bren gen, waarna met behulp van zuurstof apparaten terstond kunstmatige adem haling werd toegepast. De levensgeesten bleken echter reeds te zijn geweken. Het gezin Dusselaar heeft nog een kind, dat vandaag juist één jaar is geworden. Amsterdamse burgemeester op Santa Maria gestrand De burgemeester van Amsterdam, mr. G- van Hall is gisteravond niet in New York aangekomen, zoals oor spronkelijk in zijn bedoeling heeft gelegen. Men zie elders. De Boeing 707 van Pan American World Air ways, die gisteravond 6 uur van Le Bourget (Parys) (vertrok met be stemming New York kreeg onderweg technische moeilijkheden met een der motoren, waarna de gezagvoerder be sloot naar Santa Maria uit te wijken. In slechte weersomstandigheden heeft de Boeiing op Santa Maria een goede landing gemaakt. Een ander vliegtuig is onderweg naar Santa Maria om de gestrande passagiers op te halen Nederlandse paarden ziek in St. Gallen (Speciale berichtgeving) In de dressuurwedstrijden om het of ficieuze Europese kampioenschap, welke gisteren in St.-Gallen in Zwitserland een aanvang namen (men zie ook elders), had de Nederlandse equipe een minder gunstige start. Weliswaar kwam dat niet door minder goede prestaties, doch het was helaas een gevolg van drie zieke paarden. „Barcelona" van mevr. I. Siem-Roderwald (Bilthovem, „Las car" van kolonel Pantchoulidzew en „Kobald" van mevrouw Benedictus- Lieftinck (Putten) waren daardoor niet in staat in de ring te verschijnen. ..Barcelona" was zondagavond reeds ziek te St.-Gallen aangekomen. Het paard hoestte en de toestand werd er niet beter op, zodat men vreesde voor een longontsteking. Door het geven van peniicillineinjecties hoopt men dat te voorkomen. Beide andere paarden toon den zich inmiddels ook wat koliekerig. Het kleine Nederlandse groepje in St.- Gallen meent, dat de paarden een week geleden tijdens het internationale con cours hippique te Rotterdam in de stal len een besmetting hebben opgelopen. Men is daar in Zwitserland onder de Nederlanders dan ook ernstig ontstemd, dat men destijds in Rotterdam geen maatregelen heeft genomen om de daar aanwezige hoestende paarden van de andere te isoleren. Dit nu heeft men in St.-Gallen wel gedaan. Nadat de ziekte was geconstateerd, heeft men de Neder landse paarden apart gezet en de stal len ontsmet. Men hoopt, dat de paarden „Lascar" en „Kobald" toch nog hetzij heden hetzij morgen voor de Grand Prix in de ring kunnen komen. Havendag in Rotterdam Voor de 14e maal houdt Rotterdam zijn internationale havendag. Van alle kanten zyn de deelnemers gisteren reeds gekomen, uit België. Duitsland. Frank rijk. Groot-Brittannië, Luxemburg, Oos tenrijk, Zweden en Zwitserland. Ook waren leden aanwezig van de Tsjechi sche en Russische handelsvertegenwoor digingen hier te lande. Tezamen met de Nederlanders waren er 800 gasten. Zij zijn gisteravond op informele wijze ten stadhuize ontvangen. Vanmorgen is de eigenlijke „dag" begonnen met een bijeenkomst in het AMVJ-gebouw aan de Mauritsweg. Daar heeft de voorzitter van de stichting „Havenbelangen". ir. J V. Ernste, d? casten welkom geheten. BEURSOVERZICHT Internationale waarden zeer vast AMSTERDAM, 11 september De laatste beursdag van deze week bracht plotseling belangrijk hogere koersen op het bord, vergeleken bij het slotniveau van gisteren, vooral voo-r de internationale waarden. Alle aandelen noteerden boven pariteit New York. Aan de grote onzekerheid, die de laatste weken boven Wall Street en dus ook boven de Europese beurzen hing. in verband met een eventuele officiële Amerikaanse discontoverhoging, is thans weggenomen. New York maakte gisteren nabeurs een discontoverhoging van 3 pet tot 4 pet bekend. Deze bekendma king heeft nu de rem tot het aangaan van nieuwe posities grotendeels wegge- Snel justitieel optreden tegen nozems (Speciale berichtgeving) Even snel als de politie heeft ook de rechterlijke macht gereageerd op de ordeverstoring door nozems in Rotter dam (men zie elders). Negen jongens werden vanochtend door de kanton rechter veroordeeld tot 12 dagen gevan genisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar. De verdachten, die allen beweerden toevallig in de omgeving van de Karei Doormanstraat te hebben ge wandeld, legden zich bij deze uitspraak neer. De officier van Justitie wilde zich evenwel nog beraden over de wenselijk heid om in hoger beroep te gaan. De officier van Justitie achtte het ten laste gelegde - niet doorlopen op bevel van de politie en deelnemen aan sa menscholing - wettig en overtuigend be wezen. „Gezien de ernst van de feiten is snel recht gewenst", aldus mr. H. Oort. „Ik hoop dat deze behandeling een teken aan de wand zal zijn". Hij eiste daarop voor alle verdachten 12 dagen gevan genisstraf onvoorwaardelijk. De rechter twijfelde evenmin als de officier van Justitie aan de schuld van de jongens, maar wilde hun nog eenmaal een kans geven. Hij legde hen dan ook de ge vraagde straf voorwaardelijk op. Tot hoofd der afdeling algemene zaken van het Staatssecretariaat van Algemene Zaken is met ingang van 1 september j.l. benoemd mr. S. C. Homan, wonende te Wassenaar. Tot 1 september was mr. Homan werkzaam bij het ministerie van Econo mische Zaken, waar hij de leiding had van een hoofdafdeling. In het restaurant „Het Kalfje" aan de Biltse Straatweg te Utrecht was het gisteren feest. De eigenaar had de helft van het lot, waarop de honderdduizend van de Staatslote rij viel, drie van zijn kelners hadden samen de andere helft. Van links naar rechts de eigenaar, de heer C. M. Nales met zijn echtgenote en de drie andere gelukkigen, de heren F. Kreeftmeyer, T. Martens en W. Linnebank. nomen. Niettegenstaande het naderende weekeinde was de handel vanmiddag op het Damrak zeer levendig. De vaste stemming werd in de hand gewerkt doordat Zwitserland reeds in de mor genuren blijk gaf van een betere ten dentie. Tegen 1 uur waren de Westduitse beurzen zeer vast en had inmiddels de arbitrage telegrammen uit Amerika ont vangen. waaruit geconcludeerd kon wor den. dat Wall Street vandaag vaste koersen aldaar verwacht. Door een en ander ging de arbitrage in Amsterdam tot aankopen en ook tot dekkingen over. Het publiek liet zich niet onbetuigd en nam de stukken uit de markt, terwijl de beroepshandel vrij actief was. Tegen over zo veel vraag stond slechts gering aanbod met als gevolg, dat niet onbe langrijk hogere koersen op het bord kwamen.. Philips 641 ruim 7 punten hoger. In de Unilever-hoek was de grote koper van verleden week weer aanwezig. Op 6411- waren deze certificaten ruim 6 punten boven het slot van donderdag. Aku's lagen zeer vast in de markt, mede op de uitbreiding van de produktie. De rayonaandelen avanceerden op 375 circa 7 punten. Kon. Olies daalden van f. 164 tot f. 163.40 tegen gisteren als slotprijs f. 163.30. doch noteerden boven pariteit New York. De Scheepvaartafdeling liet enigszins verstek gaan. Bij geringe omzetten lag de markt hier verdeeld met merendeels fractioneel hogere koersen. Ook in de Cultuurmarkt ging niet veel om en de prijzen bewogen zich rond het vorige slotniveau. Staatsfondsen verdeeld, in de lokale sector was de handel niet groot. De 4'i pet obligatielening 1959 Bank voor Nederlandsche Gemeenten, waarvoor gisteren de insohrijving open stond, is belangrijk overtekend. Op de toewijzing zal een aanzienlijke redactie moeten worden toegepast. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 11 SEPTEMBER Londen 10.59%10.59%; New York 3-783.78*4; Montreal 3-96^—3.96f2; Parijs 77.05—77.15: Brussel 7.55%-7.56% Frankfort 90.34 90.39%; Stockholm 73.04%—73.09%: Züricll 87.43%—87.43% Milaan 60.91%60.96%; Kopenhagen 54-76%—54.81%; Oslo 52-93—52.98; We nen 14.65—14.66; Lissabon 13.20%—13.22 Ankara 3.76%—3.77%; Praag 52.84— 52.94. Beurs van Amsterdam Vrydag 11 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden 100A 100& 100 A 100% 94tf 94tf Grootboek obl. 3% 80% 80 Ned '47 3% (3) 93H 93% 96% 94% 94%B Ned '56 3% 94% 94% 89% 89 98HGB 98 jj 89% 89% 89% 89% Ned '55 II 3% 91 91B 89% 89% Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert 3 98 97% Ned 62-64 3 99GB 99% Indie '37 A 3 94% 94% Grootboek '46 3 89%OB Ned. WJ3 6% noy4 1103/4GB ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en ind B Nat Handelsbank Ned. Handelmij. Amst Rubber H.V.A Senembah AÜ.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert. Dell Mij.en (Ver.) Kon Pap v. Gelder Hoogovens eert Mtiller en Co. N.B Ned. Kabelfabr. Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon Olie (f20.-) Idem (50 f.20.—) Holl Amer lijn Java China Paket KLM Kon Ned Stmv MU Kon Paket My Stoomvaart My Ned Nlevelt Goudr eert v Ommeren eert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen 42 42% 163 165% 240 %GB 246 97% 98 148% 149%GB 206GB 205% 368GB 374GB 265GL 265GL 629 634% 170.75 172 242 245GB 566 566GB 315 312 395 %GB 396GB 634 640GB 243GB 245GB 634% 640 211 215 325 330 734 730 %GB 164.50 164.50 163.30 163.30 163% 163%GB 151 152 y4 124.50 124.50 143% 161% 128% 130% 168% 169 140GB 140% 249 247 153% 154 141% 143% Bank N. G. ^8 (5%) 105 105% id. N.WJB '52 (4%) 38 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97% 97% Premieleningen 97 96% 88% 88% A'dam '56 I 2% 82 82 A'dam '56 II 2% 93 92% Eindhoven '54 2% 82% Enschede '54 2% 807'g Den Haag '52 I 2% 88% 88L 87% R'dam '52 I 2% 89% 89% 89% 97% 97% Utrecht '52 2% 96% 92B Z.-Holl 1957 2% 97% 98% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen 209 209 Amst Bank 316 324 H.B.U eert 248 246% Rott. Bank 290 295 Twentsche Bank 270 272 Industrie Ondernemingen 395 395B Borneo Sum. H. Mij 72 70% Ned G. en Sp. fabr. 302 300 Kon Ned Grofsm 158 158 Lnternatio 136% 139 Int Kunststoffenlnd 46 46 Leidse Wolspinnerij 371% 376 Rott. Droogdok Mi) 642 643 Sikkens Lakfabr '53 610 605 Ned. Mij Walv.vrt 115 115 Zaalberg 135 130 Ing bur v Bouwnijv. 257 255 Spoorwegen Dell Spoorweg Mi). 871. Amerik. fondsen Canadian Paclflo R. 27% 27A 94 94 64% 64*4 Bethlehem Stee] 55% 56% 54 53% Genera] Motors 55% 54% 99% 99 Republic Steel 77% 78% 79 78% 30% 31% Un States Steel 103% 103% A dam 47 (3%) 3 idem 48 13 R'dam '52-1 (4%) Idem "37 1- fIT (3'A* 94 94 98'f 94B 94B Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving Aandelen VIL 10/9 Edelmet Kon AA 77% Pref w a Idem 85GB 85 Elpctrolas B 340L Holl Constructie 430L Ver TouwfabrlekeD 295L Wernlnk's Betonm 141 138% V.*!% Textiel 105OL *01%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5