Clir. Huishoudschool voor meisjes in Leiden officieus geopend DR. L. WOLTJER LECTOR IN DE STERRENKUNDE Oud-Leiden verkent oud-Leiden halfzwaar - dié is het toch maar! Middenst. opleiding Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 11 september 1959 Tweede blad no. 29845 (Advertentie) Ook in Virginia en American Lang gekoesterde wens ging in vervulling Reeds voor de tweede wereldoorlog bestond er in de kring van de voorstanders van het christelijk nijverheidsonderwijs het verlangen om ook in Leiden te komen tot de bouw en inrichting van een christelijke huishoudschool. Het heeft bijna twintig jaar geduurd voordat aan deze plannen een concrete vorm kon worden legeven. Maar gistermiddag was het dan zo ver, dat een dergelijke school na l'a jaar bouwen op een terrein aan het verlengde van de Toussaintkade officieus geopend kon worden. Eerst over circa drie maanden de inrichting van dit moderne gebouw is nog niet geheel voltooid zal de officiële opening plaats vinden. Alivorens de daartoe reeds ingerichte eslokalen ingebruik werden genomen, twam het bestuur van de Ver. voor Jhr. Nijverheidsonderwijs, met. leer- trachten en leerlingen bijeen in het tervormde wijkcentrum „Het Boshuis" lan de Hof laan. De voorzitter van deze Vereniging, de leer G. F. E. Kiers. sprak in verband net het karakter van deze (onofficiële) ijeenkomst slechts een kort woord, dat chter geheel in het teken van vreugde m dankbaarheid stond. Na twintig jaar •an plannen maken zijn wij, aldus de leer Kiers, dan eindelijk zover, dat wij en modern en goed geoutilleerd ge touw het onze mogen noemen. Spreker, (ie verwachtte dat er in de school een ped christelijke sfeer zou heersen, prak de wens uit, dat Gods zegen op ïle arbeid mocht rusten. De directrice stelde hierna de leer- rrachten aan de leerlingen voor en gaf •ervolgens een toelichting op het les- F 1000,— VOOR SCHOOLBIBLIOTHEEK Namens de Stichting Vrienden van bet Chr. Nijverheidsonderwijs zorgde mevr. D. Woudstra-Bergema direct na dit inleidend woord reeds voor een verrassing. Zij bood de directrice van de school, mej. A. Molenaar, een be drag van f 1000,aan voor de in richting van een schoolbibliotheek. Een geschenk, dat onder grote dank en met veel enthousiasme werd aan vat rd. VERENIGING TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHORENDEN De maandelijkse bijeenkomsten van de fer. tot Bevordering der Belangen van flechthorenden zijn weer begonnen. De lerste samenkomst vond plaats in het Vijkgebouw „Rehoboth". Bij afwezig- leid van de voorzitter, de heer J. W. Itoffers werd de avond geopend door 1b vice-voorzitster mevr. mr. T. Vermeu- fo-Meyers. Er werden enkele films ver- oond, welke beschikbaar waren gesteld bor de British Film Library te Amster- lam. Buitengewoon mooi was de film Journey into Spring", een bekroonde latuurfilm. Het was een goed begin van let nieuwe winterseizoen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Raphael Yvonne Maria. dr. van I. de •reede en M, van Straten; Sara Catha- Ina, dr. van N. Platteel en J. A. M. felj»rs; Hendrikus. zn. van G. A. Brandt li J. Leugerlng; Jacoba Maria, dr. van C. Kortekaas en I. T. Betjfe; Catharlna Cae- llla Agatha, dr. van M. van der Lans en t. P .Schoone- Ida Jacoba, dr. van G. Har- ind en J. Paauw; Thys Robert, zn. van L Feenstra en W. M. von Saher; Marjo- Jine, dr. van J. J. H. Scheeren en P .A. I. M. Krekelaar; Hans Ronald, zn. van G. Sleeuwenhoek en E. L. Hajek; Lijdia, dr. in C. Ouwehand en M. van Duijn; Mar- Den Maria Stefanus, zn. van J. F. Kes- eLs en M. E. Ullee. GETROUWD. P. van Kins en M. G. van der Klauw; I. leuteboom en C. J. van Tongeren; P. Raar fa G. M. Verbruggen; H. A. van der Mark fa J. C. Huirnne; A. F. Kouwenberg en I- P. CrLspijn; J. Stouten en S. van Sons- eek; B. E. van Leeuwen en G. van der feulen: J. Holsteln en C. Belj; C. Geel D M. de Fuijk; G. van Tol en J. M. Ple- fen; J. Kosterbok en A. M. de Hooge; A. A. van der Meer en A. A. Montanus. OVERLEDEN. C. M. Spuybroek, 2 Jr., dochter; J. W. bet, 72 Jr., vrouw; A. G. Oornellsse. 54 Jr. fahtgenote van C. G. J. Alkemade; A. poenendyk, 53 Jr., man; K. M. Blans. 66 fa, man. Officiële publikati es VERKEER. .Burgemeester en Wethouders van Lel- jen brengen te ropenbare kennis, dat de p Costastraat met ingang van heden bor de duur der bestratings- en riole- lngswerken aldaar, ls afgesloten voor het Erkeer met alle voertuigen, ry- en trek ken en vee, ln belde richtingen. rooster. Hoewel de inrichting van het gebouw nog niet geheel gereed is, wees zij er de leerlingen op, dat niets de normale gang van het onderwijs in de weg staat. Slechts de kooklessen moe ten in de eerste maanden nog elders gegeven worden. Hiervoor heeft men een tijdelijk onderkomen gevonden in het gebouw van de Commissie voor huishoudelijke en gezinshulp aan het Levend aal. Mej. Molenaar was verheugd dat zij reeds direct met ruim 150 leer lingen, verdeeld over een eerste en een assistenten klas, kon beginnen. Nadat zij nog het een en ander had verteld over het werken en leven in een huishoudschool, sprak zij de wens uit, dat men in eendrachtige samenwerking en goede schoolgemeenschap zou op bouwen. Een samenwerking, waarvoor Naar schoolVia een zij-ingang betreden de leerlingen van de Chr. Huishoudschool boshuizen" het nieuwe schoolgebouw. Op de ach tergrond de directrice, mej. A. Molenaar. (Foto L.D./Holvast) het contact met de ouders onmisbaar is. Na het zingen van Gezang 180 1 „Beveel gerust uw wegen", vertrokken de aanwezigen naar het nieuwe school gebouw, over de inrichting waarvan reeds ieder direct enthousist was. Kort voor de officiële opening hopen ook wij daarover onze indruk be geven. Kleine clubs - ex. 1960 KON. ERK. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TEL. 26558 Bij Koninklijk besluit van 1 sep tember j.l. is met ingang van de dag waarop hij zijn ambt aanvaar den zal benoemd tot lector in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leidse Universiteit om on derwijs te geven in de sterrenkunde dr. L. Woltjer, thans wetenschap pelijk ambtenaar bij de Leidse Sterrewacht. Dr. L. Woltjer werd op 26 april 1930 te Noordwijk geboren. Hy bezocht het Stedelijk Gymnasium te Leiden, alwaar hij in 1948 het diploma gymnasium B Herv. Bejaardensociëteit Kooiwijk geopend Sinds gistermiddag drie uur is de hervormde wijkvereniging „Kooiwijk" een belangrijke aanwinst rijker, na melijk een bejaardensociëteit, die ge vestigd is in twee wijklokalen van de Bethlehemkerk aan de Driftstraat. De bejaarden van „Kooiwijk" zullen in deze sociëteit hun vrienden kun nen ontmoeten, wat babbelen, een spelletje kaarten, biljarten of sjoelen, terwijl de dames hun handwerken kunnen meebrengen. Door deze so ciëteit, hoopt men, zoals ds. J. N. de Ruiter bij de opening zei, dat de be jaarden beseffen, dat zij niet aan de kant gezet zijn, doch nog steeds mee doen. Ds. De Ruiter noemde de totstandko ming van de sociëteit een stuk werk, dat enigszins vreemd aandoet. Het is gedurende lange tijd uitsluitend de jeugd geweest, die in het centrum van de kerkelijke belangstelling stond. Thans zijn de ogen opengegaan voor andere taken, aldus ds. De Ruiter. Men heeft de blik geslagen op de bejaarden. Het mag beslist niet voorkomen, dat de bejaarde zich de „eenzame mens" gaat voelen. Het is onze taak, aldus besloot ds. De Ruiter, dat hy beseft er ook by te horen. Mevrouw B. Kloek, voorzitster van de Hervormde Vrouwendienst bood hierna haar gelukwensen aan en hoopte dat door de sociëteit vriendschappen zou den opbloeien en eenzaamheid opgehe ven zou worden. De voorzitster van de bejaardensociëteit, mevrouw A. van der Kraan dankte de schenkers van de spelen en de boeken en gaf enkele aan wijzingen en richtlynen voor de bejaar den over het bezoek aan de sociëteit. Hierna trok men naar binnen en werd het eerste kopje thee in de nieuwe so ciëteit aangeboden en ontwikkelden zich al direct geanimeerde gesprekken tus sen de bejaarden. LEIDSE AMBACHTSSCHOOL Voor het vakdiploma elektrisch lassen, afgenomen door de Ned. Vereniging voor Lastechniek te 's-Gravenhage, zyn dc volgende cursisten van de Leidse Am bachtsschool geslaagd: G. Alblas, P. A. Bos, J. Groenendyk, P. J. H. v. d. Meer, en F. Tyssen (autogeen). behaalde. Daarna liet hy zich in 1948 als student aan de Leidse Universiteit inschryven. Na aanvankelijk, van 19481950, geologie gestudeerd te hebben, veran derde hü van studierichting en legde in vier jaar tijds het doctoraalexamen sterrenkunde cum laude af. Dr. L. WOLTJER (Foto L.D./Holvast) Vanaf 1 september 1954 was hij ach tereenvolgens assistent, wetenschappelyk ambtenaar, wetenschappelyk ambtenaar le-klasse en wetenschappelyk hoofd ambtenaar aan de Sterrewacht te Leiden. Op 6 november 1957 promoveerde hy cum laude by prof. dr. J. H. Oort op een proefschrift getiteld „The Crab Nebula". In het jaar 1958 werkte hij op de Yerkes sterrewacht in de V.S. en eind 1958 werd hy door een Z.W.O. stipen dium in staat gesteld tot 1 juli 1959 aan het Institue for Advanced Study in Princeton te studeren. OOGSTFEEST EN ZENDINGSACTIE LEGER DES HEILS Het Leger des Heils heeft weer een aanvang gemaakt met de jaarlykse in zameling ten behoeve van het zendings werk. Het Leger verricht n.l. zyn arbeid in 85 verschillende landen en brengt in 105 verschillende talen het evangelie. Ook het Leidse Korps heeft de op dracht aan het gestelde doel mede te werken. De handhaving van het Legerwerk in India, Pakistan Birma en Ceylon vraagt voor het komende jaar rond één mil joen gulden. Centraal Amerika en de West is voor 1960 begroot op 250.000 gulden, terwyl de ziekenhuizen en scholen van het Leger des Heils in de tropen een half miljoen gulden vragen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Rotterdam (vac. wyien J. H. F. Engel) J. Pronk te Boskoop. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Oude en Nieuwe Bildtdljk A. Treurniet te Lemelerveld. BONDSDAG CHR. GEREFORMEERDE MANNEN De Bond van Chr. Geref. Maainen- verenigingen houdt woensdag a.s. in Arnhem de bondsdag. Dr. W. H. Vele- ma uit Eindhoven zal spreken over het onderwerp „Calvytn en u". Aan deze bondsdag gaat op dinsdag 15 september een huishoudelijke vergadering vooraf, waarop de gebruikelijke jaarstukken zullen worden afgehandeld. Kerkelijke hereniging vraagt tijd en bezinning De generale synode der Geref. Ker ken heeft in de donderdag te Utrecht gehouden zitting het rapport van depu- Hofjes en Waaggebouw trokken de belangstelling Gistermiddag brachten leden van de Vereniging „Oud-Leiden" achtereenvol gens een bezoek aan het Hofje Meer mansburg aan de Oude Vest. het St. Annahofje aan de Hooigracht en het Waaggebouw aan de Aalmarkt. In eerstgenoemd hofje werden de deelnemers ontvangen door de regent- rentmeester, de heer E. Pelinck, die een korte beschrijving gaf over de stichting van het gebouw en over de nog aan wezige inventaris. Het hofje is uitsluitend ten behoeve van alleenstaande vrouwen, gesticht door Maerten Meerman en Helena Verburg ongeveer ter plaatse waar zich voordien het klooster Nazareth bevond. De gevel is van statige allure en dateert volgens het jaartal in de gevelfries van 1681. Het hof bevat 2 eengezinswonin gen en 30 huisjes rondom een recht hoekig plein. In de aohterwand van het hof bevindt zich een iets uitspringende gevel in Lode wijk XVI-stijl met een houten bekroning met potten en ran ken, een monumentale deur met een pauwestaartvenster en versiering met vazen en festoenen. In hoofdtrekken is de oude tuinindeling in vier vakken met een pomp op het kruis der paden nog aanwezig. In de regentenkamer zijn een Lode- wijk XVI-plafond en een schoorsteen mantel met aan linten de wapens der families Gael, Meerman, Van der Goes, Van Leyden en Meerman van der Goes. Voorts 'enige familieportretten. Het ar chief is vrijwel nog geheel aanwezig en bevat o.m. het bijna complete bestek voor de bouw van het hofje. Hierna begaf het gezelschap zich naar het St. Annahofje. gesticht door Wil lem Claesz Doorninck, brouwer, en zijn vrouw Hillegont Willemsd. Het bevat 13 huisjes uitsluitend voor vrouwen. Ruim 450 jaar geleden (op 3 augustus 1507) werd het in gebruik genomen. In 1939 was restauratie nodig, welke in 1941 werd voltooid. De kapel, daterende uit Twee jubilarissen (40 jaar) bij Van Wijk en Heringa Het jaar 1959 Is voor de firma Van Wijk en Heringa een jubileumjaar; niet in die zin, dat het bedryf jubi leert, doch men telt dit jaar 13 per soneelsleden, die hun veertigjarig jubileum in het bedryf vieren. Ook vanmorgen kwamen directie en staf leden weer bijeen om een tweetal per soneelsleden te fêteren. De heer C. Robbers was veertig jaar als garen- droger aan het bedrijf verbonden en de heer J. Jesse eveneens veertig jaar, waarvan achtendertig als wolkammer en twee jaar als spinner. Aan het eind van een indrukwekken de rij sprekers kregen beide jubilaris sen uit handen van de directeur, de heer J. W. Heringa, de zilveren leg penning van de Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel aangeboden met het daarbij behorende vererend getuigschrift. In lovende bewoordingen roemde de heer Heringa de verdiensten van beide jubilarissen. Hy wenste hun geluk met het jubileum en hoopte op nog vele dienstjaren. De adjunct-directeur, de heer P. C. Knaap wees in een korte toespraak op de prettige wijze, waarop de jubilaressen hun werk uitvoeren. De heer R. de Jong. eveneens adjunct directeur, zei hierna in de heer Jesse zijn grote bereidwilligheid te waarderen. Niets is hem te veel, aldus de heer De Jong. De jubilaris is altyd bereid om in te springen en verricht zyn werk met grote toewyding. Ook de heer Robbers kan zich op een grote vakbekwaamheid beroepen, aldus de heer De Jong. Hij hoopte dat beide hun functie nog vele Jaren zullen vervullen. Verder richtten de heren A. Brouwer en J. Veldkamp zich nog tot de jubila rissen in een toespraak, waarin ze en kele typische eigenschappen van beiden ter sprake brachten. De heer A. K. van Leeuwen sprak namens de personeels vereniging ,.De Spil" en bood envelop pen met inhoud aan. De heer W. de Ridder sprak namens de collega's en bood een kistje sigaren aan. Tot slot overhandigde ook de heer H. van de Water nog een geschenk. Hierna was er gelegenheid tot geluk wensen, waarvan velen gebruik maak ten. Het zendingswerk in Rhodesia en Belgische Kongo is becyferd op f. 500.000 Werden reeds in de Altaardienst van j.l. zondag de persoonlyke bydragen van de korpsleden ontvangen, de oogst feestzondag van 27 september stelt hen in de gelegenheid hun offergezindheid te tonen jegens de minderbedeelden. Op deze dag zullen velerlei oogstgewassen in de Legerzalen worden byeengebracht, mede ter verdeling onder de behoefti- gen. Tot besluit van deze activiteiten zal op 28 en 29 september in de Legeirzaal een bazaar worden gehouden. de tijd dat daar nog dienst werd ge houden, is nog aanwezig en verleent met het daarnaast gelegen vertrek een by zonder cachet aan de instelling. Aanwezig zyn nog koperen kande laars, een zeer fraaie triptiek, de aan bidding der Drie Koningen voorstellen de, een houten zon met in het midden de letters I.H.S., twee schenkkannen, een misbel. een wijnwatervat, een 16de eeuws schildery voorstellende Christus als hovenier en een oud misgewaad. Boven het aangrenzende vertrek be vindt zich een fraaie bedstede. In het Waaggebouw, waarachter de boterhal, werden de leden ontvangen door de directeur van Markt- en Ha vendienst, de heer M. Weima, die me dedeelde, dat het Waaggebouw is ge bouwd door de bouwmeester Pieter Post. Het werd in gebruikgenomen in 1659. Voor het beeldhouwwerk zorgde de beeldhouwer Rombout Verhulst. In de Waag bevinden zich twee balansen, de een gemaakt in 1646, de andere in 1647 door Samuel van Dam, „Mr. Smith ende slotemaecker binnen deser stede". De balansen zijn tot op de huidige dag nog volkomen in staat het juiste ge wicht aan te geven. Onder de aandacht werd gebracht, dat het Waaggebouw ten tyde dat het werd opgericht te groot was voor het doel. Het moest getuigenis afleggen van de stand en de welstand van de stad. De bovenverdieping werd dan ook niet voor de waagdienst gebruikt, doch voor opleiding van vroedmeesters en te vens als vergaderruimte voor het chi- rurgijnsgilde. De heer Weima besloot zyn causerie met erop te wijzen dat de Waag in oude tijden een belangrijke plaats in het handelsverkeer innam voor de be paling om het juiste gewicht van de verhandelde zaken. Zelfs nu worden er nog belangrijke partijen kaas gewogen. De heer Pelinck, bestuurslid van de Vereniging, dankte de heer Weima voor de genoten gastvrijheid en voor zyn in teressante mededelingen. Chr. Technische School BINNENKORT AANBESTEDING Nu de bouw en inrichting van de gis termiddag officieus geopende christe lijke huishoudschool „Boshuizen" byna voltooid is, staat het bestuur van de Ver. voor Chr. Nyverheidsonderwys weer voor een nieuwe taak: de bouw van een christelijk technische school, waarvoor het terrein reeds is aange wezen. Het ontwerp van deze school is gereed, zodat de aanbesteding zeer bin nenkort zal plaats vinden. Ook deze school vergt een bouwtyd van circa lVi jaar. taten voor de zending onder heidenen en mohammedanen behandeld. In de discussie heeft de synode zich beziggehouden met de zending en de opleiding op de verschillende terreinen. De synode voteerde voor de onder scheiden opleidingen te Djokjakarta, te Lewa, te Djakarta, te Magelajng en te Hollandia gelden tot een totaal van f 133.000,per jaar. Aan de Ned. Zen dingsraad wordt een bedrag van 60.000 gulden per jaar beschikbaar gesteld, terwijl het Zendingscentrum te Baarn een subsidie van f45.000,per jaar zal ontvangen. Aan het einde van de bespreking heeft de voorzitter een woord van dank en af scheid gericht tot de voorzitter van ge nerale zendingsdeputaten, dr. W. G. Harrenstein, emeritus-predikant te Am sterdam. die na een lange reeks van jaren om redenen van hoge leeftijd thans heengaat. In de middagvergadering kwam op nieuw de zaak van de kerkelyke her eniging aan de orde. De rapporteur, prof. dr. H. N. Ridderbos, uit Kampen kwam met een gewyzigde conclusie, waarin de commissie verschillende in gediende amendementen had verwerkt. De hoogleraar gaf nog een nadere toe lichting op deze nieuwe conclusie. In de bespreking stelde prof. dr. D. Naufca een prealabele kwestie. Hij oordeelde de zaak. waarvoor de synode thans staat, dermate gewichtig, dat enige tijd van bezinning noodzake lijk is. Daarom verklaarde de hoog leraar aan de discussie thans niet te kunnen deelnemen, als deze tot een be slissing zou voeren, hoewel hy niet tegen de voorgestelde conclusie wilde stemmen. Na enig beraad verenigde de synode zich met de opvatting van prof. Nauta en besloot zij de zaak van de kerkelyke hereniging in een van haar zittingen van de volgende week aan de orde te stellen. De synode heeft tenslotte nog enkele kleinere zaken afgedaan. Generale Synode Chr. Geref. Kerken STICHTING EIGEN JEUGDCENTRUM In de generale synode der Chr. Geref. Kerken heeft ds. K. J. Velema uit Hoo- geveen rapport uitgebracht over de lan- delyke evangelisatie. Daarby kwam al lermeest in de discussie de vraag of een evangelisatiepredikant ook tevens ge woon predikant ener gemeente kan zyn. De synode besloot het rapport naar de commissie terug te zenden tot nadere vormgeving van de voorgestelde conclu sies. Ds. W. Baacht bracht aan de synode rapport uit over het werk van deputaten voor de emigratie. In de discussie werd erop gewezen, dat de kerken over meer adressenmateriaal moeten beschikken en deputaten over meer geld. De laatste aangelegenheid zal in de financiële com missie nog nader worden bezien. Ds. A. Hilbers uit Enschede behandelde het rapport van deputaten voor het con tact met de jeugdbonden. In de discus sie kwam ook de stichting van een eigen jeugdcentrum ter sprake. De synode sprak uit dat hier een duidelyke taak ligt voor de jeugdbond zelf. Maar het werk van de jeugdbonden zal zy toch gaarne in de kerken stimuleren. Ten slotte behandelde de synode een in structie van de particuliere synode van het zuiden, waarin erop werd aange drongen. dat aan de predikanten meer vrije zondagen zullen worden gegeven teneinde hen in staat te stellen om klei nere gemeenten te dienen. De synode stemde met deze gedachte in. Destijds memoreerden wij in ons blad, dat een Leidse gaspaal, die ruim 100 jaar voor het pand van mr. W. Hugenholtz het karakter van het Rapenburg hielp in standhouden, overgebracht werd naar het historische stadje Veere en aldaar een plaats kreeg in de tuin van het in Veere niet minder bekende huis „in d'Olymolen" staande in de Oliemolenstraat. Een onzer abonnees heeft van deze Leidse gaspaal, met toestemming van mr. Hugenholtz, een foto genomen, die wij hierbove i reproduceren. De paal is op het gasnet aangesloten, kan dus aan zijn doel beantwoorden en is keurig (zeegroen) geschilderd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3