Toespraak van Eisenhower schept een „sfeer van voorzichtige hoop" |S CfótVK ry Vrijheid van Berlijn geeft ons evenveel zorg als die van welk ander NAVO-gebied ook vermoeid drink: RIVELLA Met een enkel woord Agenda VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1959 President Eisenhower heeft het Amerikaanse volk gisteravond in een televisietoespraak het een en ander medegedeeld over zijn komende besprekingen met de Russische premier en partijsecretaris Kroesjtsjef en zijn Europese reis. Over het komende overleg met Kroesjtsjef zei Eisenhower: „Het is mijn diepe hoop, dat uit deze besprekingen enig wezenlijk resultaat zal voortspruiten, ook al zou niemand hier iets over kunnen voorspellen". Omtrent de in Europa met de leider van Engeland, Frankrijk en West-Duitsland gevoerde besprekingen verklaarde Eisenhower: „Ieder van hen onderschreef ten volle het Amerikaanse standpunt dat elk be sluit om een topconferentie te houden gebaseerd moet zijn op de zeker heid, dat de status en de rechten van het Westen in Berlijn zullen worden geëerbiedigd". President tevreden over resultaat van bezoek aan Parijs Bovendien geloven wy, aldus vervolg de Eisenhower, dat er van Sovjetrussi- sche zyde op de een of andere wijze een duidelijke aanwijzing moet worden ge geven. dat de welgemeende onderhan delingen de belofte zullen inhouden, dat zij zullen leiden tot een wezenlijke ver kleining van de oorzaken der interna tionale spanning. De president verklaarde bij zijn be zoeken aan Bonn, Londen en Parijs uiting te hebben gegeven aan de Amerikaanse bezorgdheid over het agressieve optreden der communisten in Azië. Hij zei te hopen, dat de instelling van de V.N.-commissie voor Laos er toe zou bijdragen een einde te maken aan de „agressie, die de vrijheid van Laos bedreigt". Eisenhower vervolgde: „Het feit. waardoor ik op mijn Europese reis het meest ben getroffen, was de diepe ge negenheid der Europeanen voor de Amerikanen. In de dorpen, steden en wereldcentra, die ik heb bezocht, kon ik gevoelen hoe deze boodschap in dave rende toejuichingen over de Atlantische Oceaan werd gedragen". De president verklaarde, dat zijn be sprekingen met Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland, de Britse premier Macmillan en president De Gaulle van Frankrijk „allen oude vrienden van mij" en het door hem met de Ita liaanse premier Segni, diens minister van Buitenlandse Zaken Segni en de Nederlandse voorzitter van de NAVO- raad, mr. J.. Luns, gevoerde overleg, „opnieuw hebben aangetoond, dat wij het eens zijn over de fundamentele vraagstukken en onze vastbesloten steun aan de NAVO". Onder de indruk van de ontwikkeling in Afrika Eisenhower vervolgde: „Ik werd in Parijs op een unieke en buitengewoon interessante wijze in de gelegenheid ge steld vele bijzonderheden te vernemen over de politieke ontwikkeling in alle delen van Frans Afrika. De eerste mi nisters der landen, die tezamen de Franse gemeenschap vormen, waren uitgenodigd Parijs te bezoeken en elf hunner zijn gekomen. De inwoners van deze gebieden, aan wie bij de behande ling van plaatselijke aangelegenheden Het gezin-Kroestsjef In een uitzending in het Engels, be stemd voor Noord-Amerika, heeft Ra dio-Moskou vandaag aandacht gewijd aan het gezin van premier Kroesjtsjef. Zijn vrouw, Nina Petrowna, is lerares geweest. Evenals haar man is zij al sinds haar jeugd lid van de partij. Zij heeft deelgenomen aan de burgeroorlog. De oudste dochter, Julia, woont en werkt in Kief. De dochter Rada heeft biologie en journalistiek gestudeerd aan de universiteit van Moskou. Zij is ver bonden aan een wetenschappelijk blad De zoon Sergei is werktuigkundig in genieur. De jongste dochter, Lena stu deert nog aan de Moskouse universiteit. De oudste zoon, Leonid, is als vlieger in het begin van de oorlog gesneuveld. Nikita Kroesjtsjef heeft veel staats- en party werk, aldus Radio-Moskou. De weinige uren die hij vrij kan maken, brengt hij gewoonlijk met zijn gezin door. Hij heeft vijf kleinkinderen en houdt ervan met hen te gaan wande len. In de vakantie en zondags gaat hij soms op jacht. De premier heeft veel belangstelling voor wetenschap en cultuur en heeft dikwijls gesprekken met geleerden, schrijvers en kunstenaars, aldus de radio. Hij leest veel, zowel klassieke als moderne Russische schrijvers. Met de schrijver Michail Sjolochof is hij be vriend. Verder houdt de premier van muziek en folklore. Prijzen World Press Photo 1959 Op de tentoonstelling „World Press Photo 1959", die in het Haagse gemeen temuseum wordt gehouden, heeft bur gemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten gisteravond bekendgemaakt dat de hoofdprijs dit jaar is toegekend aan de Tsjechische fotograaf Stanislav te Reba uit Praag voor zijn plaat „Goalman and water", ingezonden in de rubriek sport. In deze rubriek ging de tweede prijs - de algemene hoofdprijs is tegelijk eerste in zijn rubriek - eveneens naar een Tsjech, namelijk Otakar Huerka uit Praag en de derde naar de Zweed Gun nar Tingsvall uit Enskede. In de rubriek nieuws ging de eerste prijs naar Collin Fletcher uit Londen, de tweede naar A. Tzersarsk uit Moskou en de derde naar Daniel Camus uit Pa rijs. In de rubriek „Feature" kreeg de Tsjech Vilem Kropp uit Praag de eerste prijs, de Fransman J. Ph. Charbonnier uit Parijs de tweede en Erno Vadas uit Boedapest de derde. Wat betreft de prijzen voor Neder landse inzendingen deelde de burge meester mee, dat de eerste prijs, de zil veren wisselcamera, is gewonnen door E. J. van Meerendonk uit Amsterdam, de tweede door Henk Jonker uit Am sterdam en de derde door Dolf Kruger en Arie Bekking uit Amsterdam. een grote mate van zelfbestuur is toege kend. worden door Frankrijk op econo misch, cultureel en politiek gebied vooruit geholpen. Hun is het recht ver leend om uiteindelijk zelf hun politieke lot te bepalen. Het moreel van deze Afrikaanse lei ders is hoog. Zij verwerpen de valse leerstellingen van het communisme en zij zien uit naar een toekomst, die hun vooruitgang en grootheid in vrijheid zal brengen. Zij hebben tegenover mij met nadruk uiting gegeven aan hun dank baarheid jegens Frankrijk en generaal De Gaulle voor de gelegenheid tot ver dere ontwikkeling, die hun geboden wordt. En in deze atmosfeer en met de wetenschap van de vriendschappelijke samenwerking, waaraan wij allen deel hadden, heb ik met onze Westerse bondgenoten over het komende bezoek van premier Kroesjtsjef aan de Ver enigde Staten gesproken", aldus Eisen hower. Twee motieven De president deelde zijn gehoor ver volgens mede, dat hij de leiders der Westerse bondgenoten van de Verenigde Staten de redenen had uiteen gezet, die hadden geleid tot de Amerikaanse uit nodiging aan Kroesjtsjef. Deze waren: 1. het geleek ons juist de Sovjetrus- sische leider in de gelegenheid te stel len zelf te zien hoe Amerika en de Amerikanen eigenlijk zijn. Hij moet zelf kunnen zien en gevoelen hoe een grote en bloeiende natie in wezenlijke vrijheid leeft: 2. ik zou de Sovjetrussische premier in een gesprek van man tot man deel genoot willen maken van de fundamen tele opvattingen der Amerikanen over de grote vraagstukken van de dag, het Westberlijnse probleem inbegrepen. Ook zou ik van de heer Kroesjtsjef zelf zijn visie op deze vraagstukken willen ver nemen". Eisenhower verklaarde de bondgeno ten der V.S. te hebben verzekerd, dat zijn uitnodiging aan Kroesjtsjef niet bedoeld was om tot definitieve onder handelingen te komen. „Doch zij houdt wel in, dat een ernstig wederzijds over leg mogelijk nieuwe gelegenheden zal openen voor het maken van praktische vorderingen op de weg, die leidt naar wegneming van enkele der oorzaken van de internationale spanning", aldus de Amerikaanse president. Eisenhower herhaalde dat het Westen vastbesloten is aan zijn beginselen, idealen vast te houden en dat het een krachtige verdediging zal handhaven. „Dit betekent, dat wij ons evenzeer zorgen moeten maken over de vryheid der twee miljoen Westberlijners, als over die van de bewoners van welk ge deelte ook van het gebied, dat door ons bondgenootschap wordt bestreken", ver klaarde hij. De Washington Post schreef vandaag, dat president Eisenhowers televisietoe spraak geholpen heeft een .sfeer van hoffelijk realisme en voorzichtige hoop" te scheppen. Het blad merkt op, dat de rede weinig nieuws bevatte, maar, dat het toch nuttig was zijn bevestiging te horen over de essentiële overeenstem ming, eenheid van doel en zelfs sym pathie voor de Amerikanen die hij in Bonn, Londen en Parijs vond. „Mechanische koe" van 318.000 gulden De „British Glues and Chemi cals Limited" heeft te Londen een fabriek gebouwd, waar planten eiwitstoffen worden gewonnen. In de fabriek, waarvan de bouwkos ten ongeveer 318.000 gulden hebben bedragen, zy'n deze eiwitten uit aardnoten en gras gewonnen, doch elk ander gewas kan voor hetzelfde doel worden gebruikt. De installatie in de fabriek werkt als een soort „mechanische koe" met dit verschil dat het pro ces van de eiwitwinning in de fa briek ongeveer tien maal zo snel verloopt als bij de koe. Harold Cotes, directeur van de fabriek, verklaarde: „Wij menen een middel gevonden te hebben om het tekort aan eiwitstoffen, dat 'n der hoofdoorzaken is van de in bepaalde streken heersende onder voeding der bevolking, te be strijden. Congres vernietigt veto van Eisenhower Het Amerikaanse Congres heeft het veto van president Eisenhower over een wet op de openbare werken teniet ge daan. Iets dergelijks is in de loopbaan van Eisenhower als president van de V.S. nog niet voorgekomen, hoewel hy 146 keer gebruik heeft gemaakt van zyn vetorecht. De wet voorziet in de uitvoe ring van openbare werken ter waarde van ongeveer 4.5 miljard gulden. Door het Huis van Afgevaardigden werd het veto van de president met 280 tegen 121 stemmen 12 stemmen meer dan nodig was en in de Senaat met 72 tegen 23 stemmen 8 stemmen meer dan nodig was verworpen. President Eisenhower had twee keer zijn veto over het wetsvoorstel inzake de uitvoering van openbare werken uit gesproken. Hij is namelijk van oordeel, dat de hieraan verbonden kosten te hoog zyn. Na zij neerste veto, dat niet teniet werd gedaan, heeft het Congres het wetsvoorstel herzien, maar volgens de president worden de voorgestelde uit gaven hierbij slechts met 2^'procent verlaagd. Dit was een van de redenen, waarom de president opnieuw zijn veto uitsprak. Burgemeester Van Hall naar New York De burgemeester van Amsterdam mr. G. van Hall is gistermiddag met het KLM-vliegtuig naar Parijs vertrokken, waar hij aansluiting vindt op de dienst van Pan American met de Boeing 707. Dit straalvliegtuig landde gisteravond nog op Idlewild. De burgemeester had deze verbinding gekozen ómdat hij nog vóór vrijdagmorgen in New York wilde zijn in verband met de aankomst van Prinses Beatrix met de „Rotterdam". De burgemeester, die vergezeld wordt van zijn echtgenote .is de gast van zijn Newyorkse collega, burgemeester Wag ner aan de lunch, welke de Kroon prinses wordt aangeboden. Begin oktober keert mr. Van Hall naar ons land terug. Liefde en hardvochtigheid (Van onze t.v.-medewerker) Wat leek te zijn een scherpe reactie op een brandende actualiteit, bleek een tijdig voorbereid geval, dat door het heerlijke weer toevallig actueel was. Voor ieder, die de KRO-uitzending van gisteren niet heeft gezien, moet dit een raadselachtige aanhef zijn. Ziehier de verklaring. Hofstra heeft enige maanden geleden professor Perquin be naderd met het verzoek in zijn „Vade mecum" te willen verschijnen ter be handeling van het vraagstuk „Jeugd versus Maatschappij", omdat het no zem-probleem toch al een paar jaar in de lucht hing en vooral de film „Les Tricheurs" "een analyse wenselijk maak te. Maar verder was er niet, wat men noemt, veel kou aan de lucht. Vandaag is het wel een beetje anders gesteld en dat nu heeft volgens de hooggeleerde gesprekspartner van gisteren veel te maken met de warme en lange zomer, die we beleven, die immers zo'n pracht gelegenheid tot exhibitionisme biedt. Het kan niet de bedoeling van dit kritiek je zijn om de kwestie als zodanig te gaan ontleden. We volstaan dan ook, met een paar kanttekeningen over de uitzending. Het is daarom, dat we nog maals accentueren, dat het toeval was, dat de gedachtenwisseling juist nu plaats vond. Hofstra stelde dit met na druk. zo sterk zelfs, dat hij het gesprek afgelast zou hebben indien het nog mo 1 dan andeU J 1) 1 gelijk zou zijn geweest. Want hij bleek terecht van mening, dat met publiciteit de strijd tegen de nozems allerminst ge diend was, omdat de jongelui zelf dat geschrijf en gepraat erover zo machtig interessant vinden. Zijn partner, hoog leraar in de opvoedkunde, dacht er an ders over als gevolg van een veel milde re instelling. Het was zeker de moeite van het aanhoren waard, vooral omdat de redacteur door een ongewone agressiviteit de gewoonte van sommige interviewers om de ondervraagde naai de mond te praten zo fris doorbrak. Hierbij past eveneens een compliment aan het adres van pater Perquin, die helemaal geen jabroer speelde, wat bij gasten anders ook nogal eens prikkelend werkt en de pit in het gesprek doodt. We willen hiermee in het geheel niet zeggen, dat we niet meer voelen voor de negatieve en krachtige houding dan voor de vergevende en meegaande. We doen heel eenvoudig geen keus, omdat we uit de gedachtenwisseling wel het besef overhielden, dat voor een oordeel een dieper inzicht nodig is dan men zich uit pers en periodiek kan eigen maken. Het dient op eigen waarneming en onderzoek te zijn gebaseerd en dat is vakwerk, dat weliswaar met liefde, maar niet zoet sappig en misschien wel hardvochtig nioet worden aangepakt. Het was prettig, dat in een soepele vertaling van Nel Bakker voor de eerste maal in Nederland Priestley's „Bright Shadow" onder de titel „Diana" werd vertoond. Maar het is nog veel plezieri ger, dat het zich voor de t.v. uitstekend lenend toneelstuk goed werd gebracht. Niemand hoefde er zwaar aan te tillen, al was het in het begin even moeilijk de personages, die in de dialogen werden genoemd thuis te brengen. Naarmate het stuk vorderde, werd dat gemakkelijker, totdat het helemaal helder en klaar eindigde, erg gelukkig voor een deel van dc bezetting tenminste. Trouwens Priestley heeft zich kennelijk ten doel gesteld een vlot en pakkend verhaal te vertellen. En zijn theorie, dat de aarde edeler is dan de wereld, die we erop ge bouwd hebben erbuiten te houden. Ko Arnoldi was de ster, zoals te ver wachten was. Pim Dikkers voldeed uit stekend met zijn soepele vasthoudend heid. Ook anderen verdienen lof, vooral Mariëtte Flink, die zich overigens wel iets eleganter had kunnen kleden voor dit optreden. De liefde overwon, maar hardvochtig heid moest de weg vrij maken, waardoor spanning en romantiek ieder een deel van de koek kregen toebedeeld. BINNENLAND Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Ar gentinië: ms „Waterland" (14,9). ss „Al- nati" (15/9): Australië: ss ..Orcades" (15/9); Brazilië: ms „Waterland" (14 9). ss „Alnati" (15/9), ms „Uruguay Star" (18/9); Canada: ss „Nieuw Amsterdam" (13/9), ss „Groote Beer" (15/9), ms „Wes- terdam" (17/9); Chili: via New York (13/9), via New York (17/9); Indonesië: ms „Mersy Lloyd" (17/9); Ned. Antillen: ms „Sapedon" (15/9); Nieuw-Zeelandss „Rangitata" (17/9); Suriname: ms „Daph- nis" (16/9); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms „Randfonteln" (15/9); Brits Oost-Afrika: ss „Europa" (16/9). De 59-jarige arbeider A. van der Wegke uit de Davidsstraat in Rotterdam is gistermiddag bij het schilderen van een tank van Pakhuismeesteren op de Vondel plaat van een 12 meter hoge stelling ge vallen. Hij had de stelling, die aan een tank hing. juist verplaatst, toen deze be gon te schuiven. De man verloor zijn evenwicht en is eruit gevallen. Hij werd nog naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd maar daar bleek hij reeds te zijn over leden. Voor belangstellenden ligt aan ons Bureau de passagierslijst ter inzage van het ms „Johan van Oldenbarnevelt", dat op 1 oktober a.s. met passagiers uit Nieuw-Zeeland en Australië in Amsterdam wordt verwacht Harlingen vierde gisteren het 725- jarig bestaan met visserijfeesten en een vlootparade. Het grootste deel van de 70 schepen tellende Harlinger vissersvloot voer, gepavoiseerd, feestelijk versierd en afgeladen met genodigden en belangstel lenden, voor de haven van Harlingen op de Waddenzee in deze vlootparade. die werd afgenomen door het statenjacht van de provincie Friesland met de commissa ris der Koningin, mr. H. T. Linthorst Homan als schipper en diverse gedepu teerden en burgemeesters als gasten aan boord. Op 5 en 6 oktober a.s. zullen ver tegenwoordigers van de Zweedse en de Nederlandse metaalindustrie in Den Haag besprekingen voeren over de economische integratie in Europa. BUITENLAND „Het Hongaarse comité", een organi satie van Hongaarse vluchtelingen in de Verenigde Staten, heeft verklaard zich van ondisciplinaire betogingen tijdens Kroesjts- jefs bezoek te zullen onthouden. Wel zal men president Eisenhower verzoeken om de Hongaarse kwestie in zijn overleg met Kroetsjsjef te betrekken. De bisschop van St.-Augustlne in de Amerikaanse staat Florida heeft bekend gemaakt, dat de klokken van de r.-k. ka thedraal aldaar tijdens het bezoek van premier Kroesjtsjef aan de V.S. elke dag zullen luiden ter herdenking van de slachtoffers van het communisme en uit solidariteit met de Amerikanen, die Kroesjtsjef niet willen verwelkomen. Volgens het officiële Sovjetrussische nieuwsbureau Tass is de graanoogst van dit jaar reeds voor viervijfden binnenge haald en zou deze oogst bijna even groot zijn als die van het vorige jaar, welke een recordomvang had. In het oosten van het land de Oeral, Siberië en Kazakstan moet het oogsten nog voltooid worden. Daar worden zeer grote oogsten verwacht. Door gebrek aan regen in de zomer in streken als de beneden-Wolga en de Oe kraïne is de opbrengst echter kleiner dan verleden jaar. Een autobus met schoolkinderen is gisteren nabij Mountain Lake Park in Maryland door een expres-trein gegrepen. Van de 25 kinderen kwam er zes om het leven en vijftien liepen zware verwondin gen op. De overweg was voorzien van een knipperlicht en een bel, die beide werk ten toen het ongeluk gebeurde. De Joegoslavische autoriteiten heb ben de jeugd opgeroepen om te helpen bij het binnenhalen van de maisoogst, die de grootste in de geschiedenis belooft te worden. Er zullen ook militairen worden Ingeschakeld. Men verwacht een opbreng6t van zeven miljoen ton. Dr. Wilhelm Nowack, de vroegere minister van Financiën van de Westduit- se deelstaat Rijnland-Palts, is gisteren in Frankethal wegens fraude in staat van beschuldiging gesteld. Hij is vorig jaar oktober afgetreden nadat de Westduitse Sers hem ervan beschuldigd had dat hij ad goedgekeurd dat een maatschappij die voor 75 procent staatseigendom is. be lasting zou betalen voor de particuliere aandeelhouders zonder vergoeding aan de staat. Ook een hoge ambtenaar van het ministerie van Financiën van Rijnland- Palts, dr. Brenner, is van fraude beticht. De man die de aanvallen geleid heeft op belangrijke inlichtingencentra in Den Haag, Kopenhagen en Odense, lucht- commodore Robert Norman Bateson. bevorderd, zo heeft het Britse ministerie van Luchtvaart meegedeeld. De vernieti- flng van het bevolkingsregister op 11 april 944 in Den Haag werd beschouwd als een van de grootste precisieaanvallen van de oorlog. Volgens welingelichte kringen in Cairo zal de Verenigde Arabische Repu bliek de pakketpost die vorige maand in Cairo aan boord van de Noorse vracht boot „Tarn" in beslag was genomen, te ruggeven. Tot de post behoorden acht pakketten van Israëlische afzenders. De Franse minister van Voorlichting Frey, heeft gisteren de pers verzocht, niet langer de nozems te verheerlijken en min der publiciteit te geven aan jeugdige de linquenten. In een brief aan de Franse dagbladpers gaf de minister als zijn me- eengekomen, dat gezinszaken in Europese landen gecoördineerd moeten worden. In een verklaring die na de vergadering van de ministers van België, West-Duitsland, Frankrijk, Italië. Luxemburg en Nederland is uitgegeven, staat dat zij besloten heb ben op gezette tijden te vergaderen om zich te beraden hoe deze coördinatie in de verschillende landen tot stand kan worden gebracht. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Pol. caus. 18.25 Lichte muz. 18.50 V .d. kind. 19.00 Jazz- muz. VPRO: 19.30 De andere ik. hoorsp. 20.40 Daar gaat een dominee voorby, caus. 20.55 Nws. VARA: 21.00 Gevar. progr. Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.20 De Hangmat. 18.50 Rege- ringsultz.: Act. onderwerpen .19.00 Nws. en weerber. 19.10 Huismuz. 19.30 Radio krant .19.55 Orpheus en Eurydice, opera. 21.40 Kunstrubriek .22.00 Jazzmuz. 22.25 Vocaal ens. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Muzikale caus. 23.2524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekoverz. 20.30 Gevar. progr. 20.5521.50 Italiaans amus.-progr. VOOR ZATERDAG 12 SEPTEMBER Hilversum I (402 m.). VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Voor U en Uw gezin, caus. 9.05 Gym. 9.15 Gram. ((Om 9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Tijde lijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Gram. 10.40 Prome- nade-ork. en zang. 11.20 Buitenl. week overz. 11.35 Luit en zang 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbmeded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Dansmuz. 15.15 Boekbespr. 15.35 Kamerorkest en solist. 16.45 Vragenbeantw. 17.00 Politiekapel. 17.30 Weekjourn. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18-20 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het werk van het Nederlandsch Bijbelgenootschap, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.35 Metropole ork. 21.15 Soc. comm. 21.30 Gram. 22.00 Sportnws. 22.30 Zigeunermuziek. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Grata. Hilversum II (298 m.). KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7 45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 10.00 V. d. kleuters. 10.16 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - Noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- -en tuinbmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13 45 Gram. 14.00 V. d. jeugd. 14.10 Gram. 14.30 Kron. v. letteren en kunsten. 15.05 Sopr. en orgel. 15.30 Gram. 15.40 Boekbespr. 15.50 Gregoriaanse zang. 16.20 V. d. kind. 16 50 Gram. 17.00 Liohte muz. 17.20 Filmmuz. KRO.: 18.00 Journ. weekoverz. 18.10 Strijkork. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken, caus. 19.40 Utrechts stedel. ork. 20.35 Gram. 20.55 Cabaretprogr. 21.25 Kalchas. opera. 22.05 Lichte muz. 22.35 Wy luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Espe ranto. 23.2224.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 15.15-17 00 Eurovisie: Luchtvaart- tentoonstelling te Farnborough. 20.20 Toe spraak. 20.30 Ataus .progr, BUITENLANDSE PROGRAMMA'S. Engeland, BBC Home Service (330 m.). 12.00 Lichte muz. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoorsp. 13.40 Gram. 14.10 Hoor spel. 15.10 Ork.conc. (Om 15.58 caus.). 16.45 V. d. kind. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Sportprogr. 18.45 Gevar muz. 19.30 Hoorsp. 20.00 Gevar. mu ziek. 21.00 Nws. 21.15 Pol. caus. 21.30 Hoorsp. 23.00 Nws. 23.07 Avondgebeden. 23.21—23.51 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 m.). 12.00 Vragenbeantw. 12.30 Nws. en gram. 12.45 Sportparade. 13.10 Gram. 13.45 Popul. filmmuz. 14.10 Cricket. 14 40 Ork.muz. 15.05 Races. 15.25 Cricket. 15.35 Lichte muz. 15.55 Voetbal. 16.45 Cricket. VRIJDAG Borneostraat: Receptie Speeltuinver „Oosterkwartier". 8 uur nam. Douzastraat 2 a: Voorlichtingsavond over Canada. 8 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 33 a: Ledenverg. Broederschap van oud-padvinders en-sters. 8 uur nam. ZATERDAG St.-Antoniusclubhuis: Feestavond Eerste Leidse Jeugdorkest en Drumband „De Burcht". 7.30 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht: Feestavond 85-jarig be staan „Nut en Vermaak". 8.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Feestavond Speeltuinver. „Oosterkwartier). 8 uur n.m. Leiderdorp: Irene. Openingsavond winterwerk Geref. Jeugdverenigingen. Spr. ds. zyistra uit Koudekerk. 8 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. Spr. Th. In den vergulden Turk: Wijdingsdienst Rozekruisersgenootschap. 10.30 uur nam. Luxor-tehaterBijz. kerkewerk Herv. Gem Film: „Hoe de bijbel tot ons kwam 10.30 uur voorm. Schouwburg: Nationaal Volkstoneel „De witte non". 8 uur nam. De OverdekteDoopdienst. Dikkes. 3.30 uur nam. De Doelen: Ledenverg. Leidse Amateur- fotografenver. 8 uur nam. Leidse Volkshuis: Voorlichtingsavond cursussen Leidse Jeugd Actie. 8 uur nam. Stadhuis; Gemeenteraad 2 uur nm. DINSDAG T,,R®h,ob°th: Ledenverg. Bond van Chr. Plattelandsvrouwen. Spr. mevr. Berghout- Rozeboom: „De vrouw in en buiten het huwelijk". 8 uur nam Prediker: Spr. evangelist J. Maasbach. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning .12.50—1.20 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed te 7.30 uur nam. DONDERDAG Garenmarkt: K. en O.-excursie naar de Zaan. 8 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee (Dagelijks van 10 tot 5 uur; 's zondags van 15 uur) t.e.m 5 oktober. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur DE BIOSCOPEN Trianon „De lord. de lady en de but ler". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Houseboat". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „Opstand der Gladiatoren". 18 jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur Casino „Het veld van eer". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Rev „Spionagecomplot Hongkong". 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4 45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Brood en wijn". AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden zijn geopend Haven-Apotheek Haven 18, tel. 20085 en de Douza-Apo theek, Douzastraat 31, tel. 21313. Bij geen gehoor bü Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstclcfoon 22222. 17.00 Sportrep. 18.00 Athiletlek. 18.30 Cricket. 18.35 Jazzmuz. 19.00 Journ. 19.24 Voetbalrep. 19.30 Nws. en dansmuz. 20.00 Gevar. muz. 21.15 Henry Wood Promenade Concert; ork., koor en sol. 22.00 Lichte muz. (Om 22.30 Nws). 23.00 Popul. gram. (Om 23.30 Nws). 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk (309 m.). 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ham mondorgel. 13.30 Jazzmuz. 14.00 Gram. 15.30 Volksliederen. 16.30 Gevar. muz. 17.30 Popul. muz. 19.00 Nws. 19.30 Koor zang. 20.00 Amus.muz. 21.45 Nws. 22.10 Ork.conc. 22.35 Gram. 24.00 Nws. 0.05 Dansmuz. 1.00 Jazzmuz. 1.00 Jazzmuziek. 2.15 Gevar. muz. Frankrijk 3 (280 en 235 m.). 12.00 Nw6. 12 05 Ork.conc. 13.10 Gram. 17.00 Festival v. Vlchy. 18.02 en 19.40 Gram. 20.00 Festival v. Salzburg: Cosi fan Tutte, opera. 22.45 en 23.05 Gram. 23.53 24.00 Nws. Brussel (324 en 484 m.) 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Muz. kaleidoscoop. 14.30 Journ. 15.00 Accordeonrecital. (Om 15.15 Gram.) 16.00 Gram. 16.45 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Lit. gezangen. 17.30 Gram. 17.45 Engelse les. 18.00 Or gelrecital. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Ork.conc. 20.45 Operettemuz. 21.15 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.15 Verz.- progr. 23.00 Nws. 23.0524.00 Gram. 484 in.: 12.15 Gram. 12.54 Idem. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 14.00 Festival v. Sarlat: Hoorsp. 16.00 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Bel Canto. 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws. 23.00 Gram. 23.55 Nws. De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak Gouden jubileum „Het Oranje Kruis" De voorzitter van de Koninklijke Na tionale Bond voor reddingwezen en E-H.B.O. „Het Oranje Kruis", prof. dr. P. R. Michael heeft gistermiddag in een feestvergadering in het Kur- haus Paviljoen te Scheveningen een rede uitgesproken ter herdenking van het 50-jarig bestaan van deze bond. Prof. Michael besprak o.a. de vele gebeurtenissen van de afgelopen 50 jaar en wees er o.m. op dat het onder wijs in de eerste hulp een steeds meer op de voorgrond tredende activiteit van het Oranje Kruis werd. Een aantal sprekers, o.w. bestuursleden van met het Oranje Kruis samenwer kende organisaties wensten de jubi lerende bond geluk. Voorts bood men geschenken aan. Na afloop van de feestvergadering hield het bestuur van het Oranje Kruis een receptie. Onder de aanwezigen be vonden zich o.m. de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. Tentoonstelling van werken van Van Gogh in Aix Op 3 oktober wordt in Aix en Pro vence een Van Gogh-tentoonstelling ge opend, welke tot eind november in deze Zuidfranse stad duurt. Het vorig jaar heeft men in Aix met veel succes een tentoonstelling uitgeschreven voor wer ken van Cézanne en thans wil men in deze stad wederom werken laten zien van een schilder, die in de Provence heeft geleefd. Het ligt in de bedoeling dat in totaal zestig schilderijen en teke ningen uit het Rijksmuseum Kröller- Müller en uit de particuliere verzame ling van ir. Van Gogh uit Laren, naar Aix worden gezonden. Tentoongesteld zullen worden de werken van Van Gogh, die de schilder in Arles en St.-Remy heeft gemaakt. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) BCB ï2s oj «S d Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Alaccio Madrid Lissabon. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist mist licht bew. onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt geh. bew. geh. bew. w.stil ozo 2 w 5 WZW 2 nno 2 w 4 w.stil w.stll zzo 2 no 2 w.stil n 4 w.stll w.stil w.stil w.stll wzw 1 w.stil w.stll w 2 nno 4 o 1 ono 4 w.stil wzw 4 B S bis 26 12 27 15 26 10 28 12 29 13 28 13 28 12 19 7 28 11 29 15 26 13 29 12 28 13 25 11 24 17 23 11 28 15 28 15 24 12 27 18 19

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2