PRIJZEN MOGEN NIET OMHOOG WEERBERICHT WESTDUITSE SOCIALISTEN NAAR RECHTS VERSCHOVEN HOUSE OF ENGLAND „Peking krabbelt terug inzake MacMahon-linie", klaagt Neliroe Generlei cl oorberekening van de loonsverhogingen is toegestaan 'n GOED VERSTAANDER Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1959 No. 29843 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 BEDRIJFSLEVEN WERKT MEE! (Van onze parlementaire redacteur) De regering staat op het standpunt, dat loonsverhogingen in het kader van de vrijere loonvorming niet in de prijzen mogen worden doorberekend. Ook de loonsverhoging per 1 april 1960 als compensatie voor de huur- en melkprijsverhoging zal niet mogen leiden tot stijging van de prijzen. De centrale organisaties van het bedrijfsleven hebben zich gisteren in een bespreking met minister De Pous (Economische Zaken) met het standpunt van de regering akkoord verklaard. De regering wenst niet, dat een stijging van de lonen gepaard gaat met een stijging van de prijzen, want dan is er geen sprake van wer kelijke welvaartsverbetering. In het kader van de vrijere loonvorming mogen daarom de lonen slechts worden verhoogd in overeenstemming met de stijging van de produktiviteit, zodat de loonsverhoging kan worden betaald uit de betere bedrijfsuitkomsten. Verbruikscoöperaties. Ook mr. J. A. Berger, voorzitter van het college van Rijksbemiddelaars, nam deel aan de conferentie. Vastgesteld werd, dat alleen oorzaken van buitenaf, zoals stijging van de grondstoffenprijzen op de wereldmarkt, een argument kunnen zijn voor prijs verhoging. Daartegenover staat, dat daling van de externe kosten ook „on verwijld" tot uitdrukking moet komen in de prijzen. Voorts moet in bedrijfs takken, waarin de stijging van de pro duktiviteit belangrijk groter is dan het Op regeringsstandpunt De controle op de prijzen wordt een voudiger en gemakkelijker wanneer het bedrijfsleven het standpunt van de regering deelt en meewerkt. Om zich daarvan te overtuigen, heeft minister De Pous gisteren in gezelschap van Staatssecretaris B. Roolvink en zijn secretaris-generaal, prof. G. Brouwers, in Den Haag een bespreking gehad, die ruim twee uur duurde, met de vertegen woordigers der centrale organisaties van werkgevers en werknemers, van de groothandel, de vier middenstandsbon den, en de Centrale der Nederandse Amerikaans welkom aan Prinses Beatrix De „New York Herald Tribune" heeft in een hoofdartikel de ondernemingszin van de Nederlandse zeevaart geprezen en de Rotterdam van de Holland-Ame- rika-Lijn - die op zijn eerste reis Prin ses Beatrix naar de V.S. brengt - een welkom toegeroepen. „Nederlandse schepen nemen een voorrangspositie in New Yorks haven in. Precies drie en een halve eeuw gele- den voer „De halve Maen" de onbeken- I de Hudson op en thans verwelkomen we il het jongste en mooiste getuigenis van het Nederlandse zeevarend genie. De Rotterdam is het nieuwe vlaggeschip van de Holland-Amerika-Lijn en het grootste passagiersschip dat ooit in Ne- derland is gebouwd. Het is de vijfde Rotterdam in transatlantische dienst en zo omvat onze groet de naam en de tra- y ditie. Het nieuwe schip heeft een verheven passagier aan boord, Kroonprinses Beatrix, die is gekomen om in New Yorks herdenking van Henri Hudsons gewichtige reis een leidende rol te spe len. Wij vertrouwen dat zij in de warmte van het welkom de band van een ge meenschappelijk verleden zal voelen waarvan wü de herinnering en de zinne beelden nog steeds koesteren", aldus de New York Herald Tribune. Discontoverhoging in V.S. De federale reservebank te New York en nog zes federale reservebanken in de V.S. hebben met ingang van 11 septem ber hun discontotarief verhoogd van V/n tot 4 procent. Men verwacht, dat de vijf overige reservebanken dit voorbeeld zullen volgen. Dit is het hoogste discon totarief sedert begin 1930. De vorige dis contoverhoging - van 3 tot 3'A procent - vond op 29 mei j.l. plaats. De discontoverhoging vormt een van de middelen die de monetaire autori teiten ten dienste staan by hun actie om inflatie tegen te gaan. In de huidige situatie betekent -de verhoging een waarschuwing tegen overmatige krediet verlening. In feite is het zo dat de staking in de Amerikaanse staalindustrie met zich meebrengt, dat de gevormde staal- voorraden worden opgebruikt en hier door komen de kredieten vrij die ter financiering van deze voorraden waren opgenomen. Desondanks echter is de vraag naar kredieten groter dan het aan bod op de markt. Gisteren is op de Newyorkse effecten beurs opnieuw een koersdaling opgetre den die-ertoe heeft geleid dat de totale waarde der genoteerde fondsen met meer dan twee miljard dollar is ver minderd. Rekening houdende met de koersdalingen gedurende de twee voor afgaande dagen, betekent dit dat de waarde der genoteerde fondsen in drie dagen met acht miljard dollar is ge daald. Als een van de factoren, die tot deze koersdalingen hebben geleid, wordt genoemd de op de markt heersende ver wachting van een discontoverhoging. Men had gemeend dat deze verhoging reeds vorige week donderdag zou zyn afgekondigd, doch deze maatregel is een week later gekomen. Zonnig De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Droog, zonnig en warm weer. Zwakke, in de namiddag nu en dan matige wind tussen oost en zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 SEPTEMBER Zon op: 6.08 uur; onder: 19.04 uur. Maan op: 16.29 uur; onder: 0..49 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.04 en 23.47 uur. Laagwater te 6.14 en 18.57 uur. Dit Blad beslaat vit M pagina's gemiddelde van alle bedrijfstakken, een deel van die extra produktiviteit aan de consument ten goede komen in de vorm van prijsverlaging (en dus niet alleen aan de in die bedryfstak werkende arbeiders in de vorm van loonsverho ging). Overeengekomen is, dat prysverho- glngen onmiddellijk aan het Departe ment van Economische Zaken zullen worden meegedeeld met een uiteenzet ting van de redenen tot prijsverhoging, zodat de prijzen eenvoudig kunnen worden gecontroleerd en niet een leger van ambtenaren dagelijks op pad hoeft te zün voor de prijscontrole. Volstaan kan worden met steekproeven. Het systeem van prijscontrole biyft dus on veranderd gehandhaafd. De vertegenwoordigers der onderne mersorganisaties hebben zich bereid verklaard him leden op het hart te drukken zich strikt te houden aan een naleving van de gedragslijn voor de prüsvorming in verband met de loons verhogingen. Daroel Islam Celebes krijgt amnestie De Indonesische regering heeft een algemene amnestie toegestaan aan de opstandelingen van de Daroel Islam die zich in Zuid- en Zuidoost-Celebes heb ben overgegeven. Zo meldt „Antara" uit Djakarta. Het leger zal hen helpen zich weer te vestigen, aldus het bericht. SPD legt marxistisch gewaad af Voorbeeld van Nederland en Oostenrijk gevolgdgeen eis tot socialisatie meer (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse socialistische partij, de SPD, maakte gisteren in Bonn haar nieuwe programma bekend, dat, behoudens goedkeuring van het partijcongres, moet dienen ter vervanging van het Heidelberger partijprogram van 1925. Uit het nieuwe programma blijkt, dat de SPD dan toch eindelijk het voorbeeld van de Nederlandse en Oostenrijkse socialisten is gevolgd, op tal van punten bepaald gematigder is gewor den en afscheid heeft genomen van vele oude marxistische idealen. Deze matiging is een gevolg van de voortdurende verliezen tijdens landelijke en provinciale verkiezingen in de Bondsrepubliek. Het Hei delberger program van meer dan dertig jaar geleden sprak noch de gewone moderne arbeider noch de zwevende welvarende midden groepen aan, die beiden thans in relatief goede doen zijn. Verhouding tot kerk volkomen veranderd De stoot tot deze vernieuwing in de SPD kwam daarbij niet uit het Bonner partijbestuur of uit de leiding van de Bondsdagfractie, maar van de rechter SPD-vleugel met ondermeer de sociaal democratische minister-president in de „Lander" Hamburg, Berlijn, Hessen en Neder-Saksen (resp. Brauer, Brandt, Zinn en Kopf). Hoe moeilijk de samen stelling van het nieuwe partijprogram is gegaan, blijkt uit het feit, dat er twee ontwerpen voor nodig waren. Het eerste ontwerp van mei 1958 was 57 pagina's lang, pathetisch en on leesbaar. De ontwerpers, een commis sie van 34 man onder leiding van het bestuurslid Eichler, kregen voor de tweede lezing de hulp van voorzitter Ollenhauer, de economische expert Deist, de Oostenrijkse socialist Kautsky en de oud-hoofdredacteur van het Westduitse persbureau DPA Sanger. Kautsky geldt als de vader van het be paald niet marxistische partijprogram van de Oostenrijkse socialisten, die hiermee in 1961 eveneens een verkie zingssucces willen boeken. Uit het program van gisteren, dat op een partijdag in Bad Godesberg in no vember zal moeten worden goedgekeurd, blijkt het volgende: De SPD keurt de vrije concurrentie niet meer af en staat thans ook achter ondernemers-initiatieven en de vrye consumentenkeus; De partij eist niet meer de socialisering van de grote bedrijven, dat wil zeg gen het leggen van de leiding van dergelijke grote ondernemingen in de handen van de staat of van bepaalde organen van de gemeenschap. In plaats hiervan eist de SPD thans toezicht op de leiding van deze onder nemingen door middel van kartel controle en investeringscontrole en voorts wil zij concurrentie tussen openbare bedrijven en vrije onderne mingen en een vergaande publiciteit over de financiële resultaten van de ondernemingen; Politiek schaart de SPD zich opnieuw achter de democratie, waaraan zij de eis verbindt tot openbare controle van „iedere macht die de democra tische staat tot buit van haar bijzon dere belangen zou kunnen maken". Vrijheid, gerechtigheid en solidariteit zijn de principiële waarden van de SPD-politiek, kortom de SPD wijst elke dictatuur of welke autoritaire regering ook af; Belangrijk is zeker de verhouding tot de kerk, zoals de SPD die thans ziet: in het nieuwe program wordt gezegd: „De SPD betuigt haar achting aan de kerkelyke instituten en de religieuze gemeenschappen. Zy aan vaardt de bijzondere taak en de zelf standigheid der kerken, zü is bereid tot samenwerking met de kerken". Dit programma-punt betekent een vol komen breuk met de totdusver ver kondigde stelling van dertig jaar oud, die de religie verklaarde tot „privé-zaak". De commandant Zeemacht-Neder land, vice-admiraal G. B. Fortuyn, heeft gisteren in het Ankerpark in Den Helder 37 nieuwe marineoffi cieren beëdigd. Onder h en bevon den zich de zoon van de burge meester van Leiderdorp, die werd beëdigd als luitenant-ter-zee van de technische dienst derde klasse en de zoon van de burgemeester van Sassenheim, die beëdigd werd als luitenant-ter-zee van de admini stratie derde klasse. Op de foto Prins Bernhard naar Turkije en Tanganyika Naar de Rijksvoorlichtingsdienst me dedeelt vertrekt Prins Bernhard op 16 september naar Turkye. In Yesilkoy, een plaats juist buiten Istanboel, wordt opnieuw een z.g. Bilderberg-conferentie gehouden. Deze bijeenkomst van politici en personen uit het bedrijfsleven, werk gevers zowel als vakverenigingsleiders, zal zoals steeds door de Prins worden gepresideerd. Verwacht worden deelne mers uit de meeste vrye landen van Europa zowel als uit de V.S. en Canada. De conferentie duurt van 18 tot 21 september. Na afloop zal de Prins voor enkele weken naar Tanganyika door vliegen, vanwaar hij omstreeks 12 okto ber naar Nederland terugkeert. Cu heeft maar een balf woord nodig! U ziet in onze etalages fantastisch mooie kle ding. U bent enthousiast en denktdat aparte kostuum, dat leuke sport- colbert koop ik straks! Vergis u niet.' De vraag naar onze exclusieve nouveauté's is groot. Nü kunt u nog ruimschoots kiezen. Straks is het kledingstuk waarop u uw zinnen hebt gezet, wel licht verdwenen. Kostuums o.a. It. "Merinos" wollen kamgarens; Schotse en Engelse Supra Twists in de nieuwe herfsttinten. y.,. 169.50 Sportcolborts w.o.orig. Irish Tweeds uit Donegal en Franse velours in moderne kleurencombinaties, zoals groen/blauw va 94.50 Sportpantalons o.a.Terylene in nieuwe rib-binding, met of zonder omslag. 44.50 AMSTERDAM - DEN HAAG - EINDHOVEN HILVERSUM - BUSSUM Maria Calles weigerde vcor Churchill te zingen Het Romeinse blad „II Messaggero" schrijft uit de mond van Giovanni Bat- tista Meneghini vernomen te hebben dat Maria Callas, die van hem gaat schei den, tijdens de tocht over de Middel landse Zee met het jacht van de Griekse reder Onassis, weigerde in te gaan op een verzoek van Sir Winston Churchill, ook gast aan boord, om iets voor hem te zingen. „Ik probeerde haar over te halen aan Sir Winstons verzoek gevolg te geven", aldus Meneghini, „maar zy was in een van haar gemelijke buien en antwoordde dat zij voor haar rust op reis was en dat niemand haar ertoe zou kunnen brengen te gaan zingen, zelfs Sir Win ston Churchill niet". Meneghini ging toen Churchill zyn verontschuldiging aanbieden maar deze zei, zonder zijn sigaar uit de mond te nemen: „ik begryp het heel goed". Meneghini heeft in dit vraaggesprek voorts verklaard, dat hy had gehoord dat Onassis van plan was voor Maria Callas een reusachtig theater in Monte Carlo te bouwen, dat naar haar zou worden genoemd. Ook zegt men dat hij van plan is miljoenen te investeren in films die zy gaat maken, aldus Me neghini. wenst burgemeester K. van Diepe- ningen van Leiderdorp (tweede van links) luitenant-ter-zee jhr. J. C. Sandberg van Boelens geluk, terwijl burgemeester jhr. mr. R. Sandberg van Boelens van Sassenheim rechtsluitenant-ter-zee K. C. van Diepeningen complimenteert. „Dikwijls genoeg kan ik de gedachten gang van communistische Chinesen niet volgen Indiase premier is tegen beroep Dalai Lama op Y.N. Na lezing van de jongste brief van de Chinese premier Tsjou En-lai heb ik mij afgevraagd of de regeringen van India en China wel dezelfde taal spreken, aldus ver klaarde de Indiase premier Nehroe gisteren in de Senaat. „Dikwijls genoeg kan ik de Chinese gedach- tengang niet volgen", aldus ging Nehroe verder. „Of hun manier van denken in de grond anders is, weet ik niet. Overigens zal India's bui tenlandse politiek zich niet bij enig blok aan te sluiten door de Indisch- Chinese crisis geen wijziging on dergaan". Nehroe beschuldigde Rood-China ervan, terug te krab belen van Tsjou's belofte aan gaande de MacMahon-linie. De Chinese premier had namelijk des tijds in gesprekken met Nehroe gezegd, dat hij deze linie zou aan vaarden ondanks bezwaren. Neh roe verklaarde driemaal op het onderwerp te zijn teruggekomen om zeker te zijn van Tsjou's ver klaring. Naar de Indiase premier verder ver klaarde, schynt niemand in China er enig idee van te hebben waar de grens tussen China en India moet liggen. De Chinezen houden de zaak vaag, „zodat de mogelijkheid van moeilijkheden altijd bestaat". Nehroe acht het „de uiterste waanzin „als twee grote landen als In dia en China oorlog zouden gaan voe ren" „over het bezit van enkele bergen". Nehroe deelde mee, dat China geprotes teerd heeft tegen schending van zijn ter ritoriale wateren door een Indisch schip, het voorstel van de Dalai Lama om de Nehroe zei het niet eens te zyn met kwestie-Tibet bij de V.N. aanhangig te maken en hij kon ook niet diens stelling onderschrijven, dat de al of niet geldig- Besprekingen kleine vrijhandelszone (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen zullen op 24 en 25 september a.s. te Londen door af gevaardigden van de besturen van Kamers van Koophandel en Fabrie ken in ons land besprekingen worden gevoerd met de Engelse Kamer van Koophandel ten einde nu de pogin gen. om te komen tot een algehele vrijhandelszone, zyn mislukt er voor te zorgen, dat op het gebied van de handelsbetrekkingen, voor zover deze zich bewegen op het niveau der Kamers, de contacten zullen worden gehandhaafd met de landen, welke tot de kleine vryhandelszone behoren, te weten: Engeland, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Zwitserland, Oostenrijk en Portugal. Aan die besprekingen zal o.a. worden deelgenomen door de voorzitter van de K. v. K. te Amsterdam, de heer mr. A. Delprat, de voorzitter van de Kamer te Rotterdam, de heer mr. K. P. van de Mandele, en door de voorzitter en se cretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Gravenhage, de heren W van Geleuken en mr. Jac G. Wittkampf. heild van de MacMahon-linie verband houdt met de erkenning van de soeve reine status van Tibet. Verwijten aan Nehroe Pandit Koenzroe, een party loos lid van de Senaat, verweet Nehroe, dat hy het volk niet in vertouwen genomen had over de verslechtering in de Chinees- Indiase betrekkingen. Volgens Koenzroe heeft Nehroe het parlement nimmer een uitvoerig verslag gegeven van de toe stand aan de grens hoewel er sinds 1952 geschillen waren geweest tussen China en India. Koenzroe is van mening, dat Tsjou's brief van woensdag aan Nehroe over de grensgeschillen „krachtiger en agressie ver van toon" was dan diens vorige brie ven. In bijna elke brief had de Chinese regering het gehad over vreedzame sa menleving, maar zy had generlei con crete stappen gedaan om de menings verschillen tussen beide landen te ver zachten. Koenzroe weet „de agressie In het noordoosten van Idia" aan geïrriteerd heid der Chinezen over India's houding tegenover de gebeurtenissen in Tibet. Maar dit zou India er niet van moeten weerhouden zyn mening te zeggen. Wat Tsjou-En-lai wilde was dat India nooit met China van mening zal verschillen over enige kwestie van groot belang. Koenzroe drong er by de regering op aan maatregelen te nemen om de inte griteit van India te beschermen. Als In dia in gebreke zou blijven zou dit niet alleen bezorgdheid wekken onder de be volking van India maar ook onder de vrienden in het buitenland. Vergaderingen der beide Kamers In de middag van Prinsjesdag, reeds spoedig nadat H.M. de Ko ningin de nieuwe zitting van de Staten-Generaal heeft geopend, komen de beide Kamers in open bare vergadering bijeen. Dinsdag 15 september om drie uur verga dert de Tweede Kamer. In deze vergadering zal de minister van Financiën de Rijksbegroting aan bieden. Vervolgens zal de nominatie voor het voorzitterschap worden opge maakt. Bij de regeling van werkzaam heden zal worden voorgesteld tegen donderdag 17 september des namiddags te twee uur enige wetsontwerpen van eenvoudige aard aan de orde te stellen. Daaronder zyn het wetsontwerp tot ver lenging van de werkingsduur van de noodwet kinderbijslag kleine zelfstan digen; het wetsontwerp tot wyziging van de algemene weduwen- en wezen wet en de wet duurtetoeslag 1959. Voorts zal worden voorgesteld vol gende week donderdag te behandelen de wetsontwerpen houdende tydelijke rege ling samenloop overheidsweduwen- en overheidswezenpensioenen met algemeen weduwen- en wezenpensioen en tijdelijke regeling samenloop Indonesische wedu- wenpensioenen en wezenonderstanden met algemeen weduwen- en wezenpen sioen. Ook zullen aan de orde komen de wetsontwerpen tot verhoging met een tydeiyke toeslag van de pensioenen krachtens de wet buitengewone pen soen 19401945 en tot wyziging van de wet buitengewoon pensioen 19401945. De Eerste Kamer zal op Prinsjesdag byeenkomen om kwart over drie. In deze vergadering zullen o.a. de afdelin gen worden samengesteld en enige com missies worden benoemd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1