Noorclduitse landbouwer Schwarz zal minister Lübke opvolgen Moordenaar van Purdy zou zicli niets meer kunnen herinneren VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1959 Twee commissies De V.N.-commissie voor ontwapening, waarin alle 82 V.N.-landen zitting heb ben heeft gisteren in New York het be sluit van de grote mogendheden een stemmig goedgekeurd om volgend jaar in Genève de ontwapeningsbesprekin gen te hervatten door middel van een nieuwe, tien landen omvattende com missie. De ontwapeningscommissie der 82, die voor het eerst bijeen was sedert zij twee jaar geleden werd opgericht, nam een resolutie aan waarin het besluit van de grote mogendheden met instemming werd begroet. De resolutie, die was in gediend door Ceylon, Ecuador, India, Indonesië, Ierland, de Ver. Arabische Republiek en Joego-Slavië, spreekt de hoop uit dat het resultaat van de Ge- neefse besprekingen een nuttige basis zal verschaffen voor de verdere bestu dering van het ontwapeningsvraagstuk door de Ver. Naties. De resolutie ver zoekt secretaris-generaal Hammarskjöld de nieuwe kleine commissie van tien alle nodige diensten te verlenen. Intussen wil de V.N.-commissie in functie blijven en bijeenkomen als dat nodig wordt geacht. De communistische landen hebben steeds geweigerd aan het werk van de grote V.N.-commissie deel te nemen. In de nieuwe kleine commissie, waartoe de stoot is gegeven op de Geneefse minis terconferentie, zijn Oost en West gelij kelijk vertegenwoordigd. (Frankrijk, V.S., Canada, de Sovjet-Unie, Polen, Tsjecho- Slowakye, Bulgarije, Roemenië en En geland). De vertegenwoordigers van de „Grote Vier" bij de Ver. Naties hebben gisteren de V.N.-commissie over het besluit om het ontwapeningsgesprek te hervatten ingelicht. De Fransman Berard zei dat de nieuwe commissie niet de pretentie heeft zelf het ontwapeningsvraagstuk op te lossen. Zij wil slechts een bruik bare basis voor de besprekingen in de Ver. Naties leveren. De Rus Sobolef, de Brit Sir Pierson Dixon en de Ameri kaan Cabot Lodge lieten zich in dezelf de geest uit. De uiteindelijke regeling van de ontwapeningskwestie blyft aan de Ver. Naties voorbehouden. Verscherpt toezicht op tie voetgangers (Speciale berichtgeving) Met ingang van- 14 september zal er In de meeste grote steden van Neder land met een inwonertal dat boven de 100.000 ligt een verscherpt toezicht ingesteld worden op de voetgangers, de meest roekeloze groep weggebruikers, zoals men ons van politiezijde mede deelde. Gedurende enkele dagen zal als regel nog waarschuwend worden opgetreden, maar daarna dient men er rekening mee te houden, dat tegen voetgangers, die een der voorschriften overtreden, proces-verbaal kan worden opgemaakt. Hoewel men niet bang behoeft te zijn, dat men direct in aanmerking komt voor de maximumstraf (2 maanden hechtenis of een geldboete van f. 300) verdient het toch aanbeveling zich stipt aan de regels te houden. Meerholtz uit zijn functie geschorst (Van onze Haagse redactie) De sergeant-vlieger A. Meerholtz van de vliegbasis Woensdrecht is geschorst uit zijn functie van vlieger in afwach ting van het arrest dat het Hoog Militair Gerechtshof in zijn zaak zal wijzen. De Krijgsraad in Den Bosch veroordeelde de vlieger gelijk gemeld tot ontslag uit de militaire dienst. Hiertegen ging Meerholtz in hoger beroep. De voorlichtingsdienst van de Lucht macht deelde naar aanleiding hiervan mede, dat de schorsing van de vlieger de normale procedure is die wordt gevolgd indien een militair wordt gestraft met ontslag uit de dienst en het van kracht worden van de straf nog moet worden afgewacht. Van Vlissingen senior legt commissariaat neer (Van onze Haagse redactie) Na ampel beraad heeft de heer H. L. Fentener van Vlissingen sr. beslo ten zyn commissariaat bij de NV P. F. van Vlissingen en Co's katoenfa- brieken te Helmond neer te leggen. Tot deze stap is hij gekomen, nadat hij had vernomen dat zijn zoon, de heer H. L. Fentener van Vlissingen jr. ontslag had genomen uit zijn functie bij het bedrijf. De beide heren Fentener van Vlis singen zijn het er over eens, dat het bestuur niet in het belang van aan deelhouders en werknemers handelt". De heer Fentener van Vlissingen jr. vertelde ons nog, dat er met alle kracht dient te worden gestreefd naar wijzi ging van de statuten van Vlisco. Op die manier zou er langs democratische weg een nieuw bestuur bij het bedrijf kunnen worden gekozen. Van Vlissingen jr. gewaagde van on rust in de fabriek. Hij meende, dat een deel van het huidige bestuur niet het volledige vertrouwen van aandeelhou ders bezit. „In plaats van dat men gelijk een minister heengaat, laat men de Kamer heengaan", aldus Van Vlissin gen jr. Volgens hem kan men slechts in die houding volharden, doordat het stemrecht in de aandeelhoudersvergade ring niet is gedemocratiseerd. „Mijn vader heeft nu hierby de rollen weliswaar omdraaiend een voorbeeld gesteld", vervolgde de heer Fentener van Vlissingen jr.. die nog maals de hoop uitsprak dat met de aangekondigde statutenwijziging ernst zou worden gemaakt. Vliegkamp Valkenburg won jaarlijkse Valkenwedstrijd Gisteren zijn op de schietbaan van de Wassenaarse politie aan de Klip de jaarlijkse Valkenwedstrijden besloten met een wedstrijd met scherp geweer. Deelnemende teams waren Marinevlieg kamp Valkenburg, de sportverenigingen van de Haagse en de Wassenaarse po litie en de burger-verenigingen Oranje Nassau uit Den Haag en Juliana te Wassenaar. In de korpswedstrijd stond weer de wisselbeker op het spel; de tro fee werd royaal gewonnen door de schutters van het Marinevliegkamp Val kenburg, die een bijzonder hoog totaal van 240 schoten. Op de tweede plaats eindigden de Haagse politiemannen met 232 punten, op de derde plaats de ver eniging Oranje Nassau uit Den Haag met 229 punten. De Wassenaarse politie- schutters haalden 228 punten, Juliana 214 punten. Ook op de personele baan toonden de mannen van Valkenburg zich de sterksten. Vliegtuigmaker C. Beider won de eerste prijs met 88 pun ten en een steunserie van 28, luitenant ter zee I waarnemer H. M. Juta de twee de prijs met 78-27 punten. Derde werd de sergeant vliegtuigmaker P. Eduard, eveneens van Valkenburg, met 77 pun ten. De prijzen voor de hoogste korps- schutters werden gewonnen door de he ren Juta en Beider, ieder met 49 punten. In tegenwoordigheid van o.m. de com mandant van het marinevliegkamp, ka pitein ter zee-vlieger J. L. den Hollan der reikte de Wassenaarse politie-korps- chef, commissaris J. J. Maandag de prijzen uit. Een van de bekendste bruggen in West-Engeland, de Clifton-hang- brug te Bristol, baadt in het licht van vele duizenden lampjes ter her denking van het feit, dat haar ont werper Isambard Brunei een eeuw geleden is gestorven. BEVROREN MELK In Groot-Brittannië is een methode ontwikkeld om melk te conserveren met behulp van ultra-geluidstrillingen en het produkt daarna te laten bevriezen, aldus „The Financial Times". Hierdoor zou Groot-Brittannië even tueel verse melk kunnen exporteren. De melk wordt behandeld met ultra geluidstrillingen (ca. één miljoen per seconde) gedurende vijf minuten, waar na zij wordt bevroren. Het aldus be handelde produkt zou tenminste een jaar vers blijven, mits het beneden een temperatuur van 10° Fahrenheit wordt gehouden. Bij ontdooiing zou de melk weer vol komen in haar oorspronkelijke staat terugkeren en geen enkele afwijking in smaak, kleur etc. vertonen, aldus L&ndbouwwereldnieuws. „Valiant" neergestort: zes doden Een „Valiant" straalbommenwerper van de Britse luchtmacht is vandaag kort na de start van de basis Marham neergestort. De zes inzittenden ver loren het leven. Het toestel maakte een oefenvlucht. Tienduizend gulden uit colbertjasje gestolen Gistermiddag zijn uit een kantoortje van een garage in de 2e Jacob van Campenstraat te Amsterdam een be drag van f6835.— aan contant geld, een cheque ter waarde van f2859,en enige autopapieren gestolen. Deze waardevolle bezittingen waren opge borgen in een portefeuille in de bin nenzak van een colbertje, dat onbe heerd in het kantoortje hing. Prinses Beatrix vanmiddag in New York Hr. Ms. Jager „Gelderland", die thans, op vlagvertoonreis, Amerika be zoekt is gistermorgen uit New Port vertrokken met 10 deskundigen van de Amerikaanse Marine aan boord voor het bijwonen van eon radardemonstra tie. Ook een Amerikaanse jager en een onderzeeboot namen aan deze demon stratie deel. Om zes uur plaatselijke tijd (dit is in ons land. vanmiddag om 12 uur) is Hr. Ms. „Gelderland" vanmorgen bij Gra- vesend Bay (voor New York) voor an ker gegaan, waar onmiddellijk radio- contaot gezocht werd met het s-s. „Rot terdam". Het ligt naar men weet in de bedoeling, dat Prinses Beatrix van het ss „Rotterdam" op Hr. Ms. Jager „Gel derland" overstapt om de laatste etappe van de atlantische reis aan boord van deze oorlogsbodem te ondernemen. Om elf uur plaatselijke tijd (hedenmiddag om vijf uur in ons land) wordt Hr. Ms- „Gelderland" in New York verwacht, waar de Prinses zal debarkeren. DL RIJKDOM VAN DE LAMPEN IIM W-EUROPA DE STIJGING VAN HET NATIONAAL INKOMEN 1951- 1958(1 N%) Niet alleen de mensen maar de staten kennen een inkomen en wel het natio nale inkomen, d.i. de totaalopbrengst van alle geproduceerde goederen, pro- dukten en verleende diensten over een bepaalde periode. Men kan zeggen dat het nationaal inkomen de directe rijk dom van een volk uitmaakt. In deze grafiek geven wij een duide lijk beeld van de mate waarin de rijk dom van de diverse landen is gestegen over de periode 19511958. De grootste stijging zien wij bij West-Duitsland en de kleinste toename bij Denemarken en Belgie .De opgang van Oostenrijk in de rij der Europese volkeren komt in onze grafiek ook duidelijk tot uiting want met een stijging van 59% staat dit land op de tweede plaats in West-Duitsland. Ons land komt er intussen niet ongun stig af, zeker als wij het met andere landen vergelijken. Dat het vorig jaar het wereldinkomen met ca 3is gedaald heeft zijn oorzaak dus niet in Europa want daar is het nationaal inkomen over het algemeen gestegen. Voornamelijk komt deze 3% op rekening van Canada en de Verenig de Staten waar minder werd geprodu ceerd. Thans is de produktie weer stij gende en de hele conjuncturele situatie in de Westelijke wereld kenmerkt zich door een sterke toeneming van de ac tiviteit op economisch gebied. De pro duktie in Amerika heeft weer nieuwe hoogten bereikt en ook de wereldhandel heeft zich in de laatste maanden bij de algemene verbetering aangesloten. Op liet Amsterdamse Europaplein werd gisteren de eerste spant ge plaatst voor de overkapping van het nieuwe RAI-gebouw, een ge vaarte van 12 ton met een over spanning van 67/2 meter. Het ge hele dak komt op 38 van deze spanten te rusten. Bonns koers blijft gelijk (Van onze correspondent in Bonn) De tot Bondspresident gekozen minis ter van Landbouw van de Westduitse Bondsrepubliek, Lübke, zal als minister worden opgevolgd door de CDU-Bonds- dagafgevaardigde, Werner Schwarz, zo meent men algemeen in Bonn. Daarmee komt voor het eerst na de oorlog een Evangelische Noordduitse boer aan het hoofd van de Duitse landbouwpolitiek te staan. Schwarz is 59 jaar en is een man van de praktijk; sedert 1926 leidt hij een eigen boerderij van 150 hectares bij Bad Oldesloe in Holstein. In Bonn geldt hij als een man. die tamelijk los van de grote politiek in de Westduitse hoofd- VARIA Cornwall: „buitenland"; „Cornwall wordt altijd beschouwd als anders dan de rest van Engeland", zo zei Vidia Naupaul, de Westindische schrijfster en criticus in een van haar radiopraatjes voor de B.B.C. „De bevol king van Cornwall spreekt vaak over „Wij gaan naar Engeland", wanneer zij hun graafschap verlaten. En zelfs wan neer u van Londen met de Cornish Ri- vièra Express naar Cornwall bent ge reisd, zult u even verwonderd staan wanneer u in Cornwall Engels hoort spreken, zo verschillend is dit graaf schap van de rest van Engeland. Zo is het altijd geweest, want een Siciliaans schrijver schreef eens acht jaar voor de geboorte van Christus: „Degenen, die het Britse voorgebergte „Bolerium" be volken, zijn, vanwege hun omgang met kooplieden, beschaafder en beleefder tegen vreemdelingen dan de overige be woners van dit land". Negentienhonderd jaar later zei de beroemde romanschrijver Robert Louis Stevenson: „Ik begrijp deze mensen he lemaal niet. Een mengeling van rassen, ouder en origineler dan die van Babel, houdt hen gescheiden van hun Engelse buren. Een Indiaan is in mijn ogen niet vreemder dan iemand uit Cornwall. Dit is een van de ervaringen die men met reizen opdoet, namelijk dat de vreemdste volken het dichtst by wonen". NIEUWE UITGAVEN Juliana Regina 1959 De traditie getrouw is omstreeks de dag van haar Troonsbestijging in 1948 verschenen by de Hollandia N.V. te Baarn het elfde deel van de serie „Juliana Regina" betrekking hebbende op 19581959. Het elfde deel van deze unieke serie foto's uit het leven van ons Koninklijk Gezin is voor het eerst in diepdruk uitgevoerd. Zoals ook de vorige deeltjes brengt deze nieuwe uitgave een schat van fotografische herinneringen aan het Kroonjaar van onze Koningin. De vijf dwaalwegen, door D. Sayers. De weg tot Audry, door P. Cheyney. Een linkerbeen gezocht, door Jan de Hartog. Tussen elf en ééndoor K. Lannoy. Vrouwen van Japan, door Chr. Ar- nothy. De zelfkant van Parijs, door Jan Brusse. Maigret en het lfjk zonder hoofd, door Georges Simenon Deze deeltjes verschenen in de Zwarte- Beertjes-serie bij Uitgeverij Bruna, Utrecht stad stond, maar die een uitstekend vakman is, zowel waar het zyn werk op de boerderij geldt als in de Bondsdag zelf op politiek terrein. Zyn politiek als minister zal op geen enkel punt, zo neemt men aan, afwijken van die van Lübke. Desondanks staat wel vast, dat de koers van Schwarz zich meer naar de boeren dan naar de consumenten zal richten, zonder evenwel in botsing te komen met het huidige beleid. Het eigenaardige met deze opvolger van Lübke is, dat ditmaal de kandidaten be slist niet in de rij hebben gestaan. Er zijn vele gegadigden genoemd, die stuk voor stuk voor de eer hebben bedankt. Toen van bepaalde zijden de minister voor vluchtelingenzaken prof. Ober- lander naar voren werd geschoven ble ken er nogal wat politieke bezwaren tegen deze te bestaan. Schwarz kwam als laatste man uit de bus, nadat een reeks andere kandidaten was afgevallen en nadat van Noordduitse zijde (vooral door de minister-president van Slees- wijk-Holstein, Von Hassel, die in de CDU een belangrijke rol speelt) Schwarz was gepousseerd. De aanstaande nieuwe man op het ministerie van Landbouw zal voor weinig grote verrassingen zor gen: de Europese koers van de West duitse landbouw zal zeker geiyk blijven. Wielrijders - rechtsaf Het is voor iedereen wèl duidelijk, dat by het linksafslaan van te voren de richting moet worden aangegeven. De noodzaak daartoe begrypt een kind. By het rechtsafslaan vergeet de (brom-) fietser maar al te vaak even zijn rechterarm uit te steken. Het an dere verkeer (het achteropkomend snel lere ryverkeer en de voetgangers op het trottoir) behoort echter tijdig van te voren te weten wat de betrokken (brom-) fietser op de kruising zal gaan doen, zegt de ANWB. WIELRIJDERS Ook bij rechtsarslaan richting aangeven Zal hij rechtdoor blyven ryden of gaat hy rechtsaf? Het antwoord op deze vraag is van belang voor de ach teropkomende snellere medeweggebrui ker, die naar rechts de zyweg wil in slaan en voor de voetganger, die de zyweg wil oversteken en daartoe even wacht op het trottoir. Geef dus ook het rechtsafslaan dui delijk aan! Directeur te Driesiun failliet verklaard Op verzoek van de officier van Justi tie heeft de rechtbank te Leeuwarden de 58-jarige directeur van de Boazbank Driesum, Wouterswoude en omstreken, failliet verklaard. Deze werd gelijk gemeld begin deze week gearresteerd onder verdenking van fraude, waardoor de bank voor een totaal bedrag van circa f 250.000 was benadeeld. Kostbaar beeldje gestolen Uit het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht wordt sinds gisteravond een kostbaar beeldje, voorstellende de boodschap aan Maria, vermist. Het kunststuk werd vervaardigd door de Noord Nederlandse school in 1470 en is verzekerd voor een bedrag van f. 2000. De kunstwaarde is evenwel veel groter. De diefstal werd ontdekt door een der suppoosten. Er zijn geen sporen van in braak ontdekt. Kamerleden dagje uit met de „Karei Doorman" (Van onze Haagse redactie) Elf leden van de Eerste en de Tweede Kamer, allen deel uitmakende van de defensiecommissie, zijn giste ren een dagje uit geweest met de „Ka- rel Doorman", het geheel gemoderni seerde vliegkampschip, waarover in het parlement nogal wat te doen is geweest. Zij gingen 's ochtends aan boord ter hoogte van IJmuiden en zagen het oorlogsschip in vol bedryf met demonstraties van vliegtuigen. Hoge marine-officieren gaven tussen de bedrijven door uiteenzettingen over de verschillende onderdelen van de vloot en de nieuwbouw. Aan boord bevonden zich ook de nieuwe staats secretaris van Defensie P. J. S. de Jong en vice-admiraal H. H. L. Pröp- per, voorzitter van de Ver. Chefs van Staven. Dat de „Karei Doorman" ook in het buitenland de aandacht trekt, bleek uit de aanwezigheid van twee Braziliaanse officieren. By Verolme wordt op het ogenblik een dergelijk schip voor Bra zilië gebouwd. Tegen de avond voer de „Karei Door man" de Nieuwe Waterweg op om in Rotterdam af te meren. Slechts enkele leden van de defensie commissie waren verhinderd de tocht mee te maken. Tot hen behoorde de heer E. A. Vermeer, voorzitter der P.v. d. A. en lid der Tweede Kamer. De mili taire specialist van de socialistische Tweede Kamerfractie, kolonel W. Wier- da, was wel by het gezelschap. „The nuns story" voor liet Roode Kruis De afdeling Den Haag van het Ned. Roode Kruis deelt mede, dat zy in samenwerking met haar werkcommis- sie „Bedrijven en overheidsinstellin gen" beslag heeft weten te leggen op de film „The nuns story", waarin Audrey Hepburn een hoofdrol speelt, voor een liefdadigheidsvoorstelling. Deze voorstelling, tevens première op het continent, zal in de nacht van 1 op 2 oktober gegeven worden in het City-theater alhier. Audrey Hepburn en haar echtgenoot Mel Ferrer heb ben toegezegd deze voorstelling, waar van de baten bestemd zijn voor het werk der afdeling, te zullen bijwonen. Zoals bekend is „The nuns story" de verfilming van het gelijknamige boek van Katherine Hume. Het is de levens geschiedenis van een meisje dat aan vankelijk in het klooster ging, maar zich later weer tot de wereld keerde. In een communiqué van het Laotische leger wordt meegedeeld dat gevechten voortduren in het zuiden van de pro vincie Phongsaly waar de opstandelin gen opnieuw aanvallen doen op het fort Moengkhoua. Zij vielen eveneens de kleinere nabijgelegen post Namnga Nasong aan waarbij aan regeringszijde enige verliezen werden geleden. De aan vallers kwamen van de andere kant van de grens met het communistische Noord-Vietnam, aldus het communiqué. Elders werd een groep van de op standige Pathet Lao op de vlucht ge dreven. Twee opstandelingen werden hierbij gedood en vier gewond. Een woordvoerder van het Noordvietnamese ministerie van Buitenlandse Zaken sprak gisteren een verklaring van de Laotische minister van Buitenlandse Zaken tegen dat 4.000 man communis tische troepen Laos waren binnenge drongen en dat Noordvietnamezen stel lingen in Laos met kanonvuur hadden beschoten. Gevechten in Laos duren voort Kneuzingen veroorzaakt door een worsteling Gisteren is in de Londense Old Bailey, de voornaamste Britse rechtbank voor de behandeling van misdaden, het pro ces begonnen tegen de dertigjarige, in Duitsland geboren Canadees Podola, die terecht staat op beschuldiging van moord op de 43-jarige opsporingsamb tenaar Purdy. Laatstgenoemde werd door Podola doodgeschoten toen hy de Canadees wilde arresteren naar aanlei ding van een klacht van een vrouw over door de beklaagde gepleegde chantage. De verdediger van Podola, Lawton, verklaarde dat zijn cliënt zich niets meer kon herinneren van gebeurtenissen die plaats grepen voor de zeventiende juli (Purdy werd 13 juli j.I. vermoord). Hierdoor kon Podola zich niet verdedi gen en dit had weer tot gevolg dat ook zijn verdediger er geen voorstelling van had hoe hij de verdediging moest voe ren. iet de taak van de verdediging was aan te tonen dat Podola niet in staat was verklaringen af te leggen. De verdediger verklaarde voorts het waarschijnlijk te achten dat Podola bij zijn arrestatie een aantal niet ernstige verwondingen had gekregen. Een arts, die Podola kort na zijn arrestatie gron dig had onderzocht, verklaarde dat hij toen een bevreesde en uitgeputte indruk had gemaakt en een hersenschudding had. Hij had hem voor een onderzoek in een ziekenhuis laten opnemen, waaruit hij na een kleine week was ontslagen. In antwoord op vragen van de openbare aanklager verklaarde de arts dat de kneuzingen op het gezicht van Podola veroorzaakt konden zijn door een wor steling bij zijn arrestatie. Hierop werd het proces tot vandaag verdaagd. De openbare aanklager, Maxwell Tur- I ner, bestreed dit argument van de ver- dediging, dat hij onwaarachtig noemde. 1 Rechter Davies verklaarde daarop dat

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13