KENT FILTERS BEST Vier nieuwe Britse lijntoestellen op Farnborongli tentoongesteld Today, /T M 7 M 8 W 8 #7f 10 H 11 IJl 12 ra u W-?s GEBRUIKSGOEDEREN Nadruk ligt op zuinig vliegen en streven naar drastische verlaging passagierstarieven more than ever of all leading filter cigarettes in U.S.A. Westduitse taxi-chauffeurs in staking wegens vele overvallen met minder werk de mooiste glans i DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1959 aavenenue Toeoonasnm, MAANDAG' DINSDAG ^^^^Ky/OENSD0^^^^MdONDEHDAG VRIJDAG ZATERDAG Catalogs ('dogen f2.50WSëPTEMfljERWsBPTEMBERj L ï&TEMBtRg *^J$0TEMtë*Ê EPTEMBEB^i ^ÊsEPTEMBER^^kiJ 9<? Catalogue f 2.50, verkrijg» baar in de gebouwen Maandag 7 t/m zaterdag 12 september Gebouwen Vredenburg Deze beurs is geopend van 9-18 uur; zaterdag 12 september van 9-17 uur Deelnemende groepen: Huishoudelijke gebruiksartikelen en onderhoudsmiddelen Luxe metaal- en houtwaren, couverts, kunstntfver- heids-, en religieuze artikelen Luxe aardewerk, porselein, glas en kristal 'Naai- en breimachines Woning textiel en fournituren Kleinmeu- belen Textiel-, kleding- en mode artikelen Goud- en zilverwerk, bijouterieën Uurwerken Parfu merieën, kosmetlka en toiletartikelen Lederwaren Rokersbenodigd heden Speelgoederen Sport en kampeerartikelen Optische-, foto- en fllmartlkelen Huisviyt- artlkelen Kinderwagens Muziek instrumenten Bladmuziek en mu ziekautomaten Winkelinrichting, zoals winkelbetimmeringen, kasregis ters, weegwerktuigen, verkoopauto maten en andere winkelmachines Reclametoegift., souvenir- en feest artikelen Etalage-artikelen en -materialen School- en kantoor benodigdheden, zoal3 schrijf-, teken-, schilderbenodigdheden, papierwarea Handelsinformatie- en voorlich tingsdiensten Vakliteratuur Diversen. (Van onze Engelse correspondent) De Britse luchtvaartindustrie zet alles op een verlaging van de vervoerstarieven, zoals ook duidelijk blijkt in Farnborough waar gisteren voor de twintigste maai de elk jaar uitdijende tentoonstelling met bijbehorende luchtdemonstraties is geopend. Zij bevindt zich namelijk in een moeilyk parket door de opkomst van de raketten en geleide projectielen en als gevolg daarvan een inkrimping van de "bouw van militaire bemande vliegtuigen. De laatste vormden totnutoe de grond slag voor de ontwikkeling van de burgerluchtvaart, welke in feite een zijtak was van de militaire. De toekomst daarvan hangt thans veel meer dan vroeger af van de toenemende vraag naar Engelse passagierstoestellen. En de Britse lucht vaart komt op het juiste ogenblik met een aantal nieuwe lijntoestellen voor de dag welke gekenmerkt worden door uiterst zuinige exploitatiekosten. Zo maken thans temidden van de bekoorlijke heuvels van het graafschap Hampshire niet minder dan vier machines hun opwachting, namelijk Vickers Vanguard, de Armstrong-Whitworth' Argosy, de Comet 4b van De Havilland, en de Dart-Herald, gebouwd door Handley Page. Deze veelbelovende aanwinsten zijn alle bestemd voor de korte en midden afstanden. ver zal brengen, namelijk als vervoer middel voor de aardsatelliet, verschilt in uiterlijke verschijningsvorm weinig van een onschuldige aluminium schoor steenpijp! Gedurende de eerste zeven maanden van dit jaa r exporteerde de Engelse luchtvaartindustrie voor een record bedrag van 100 miljoen pond sterling, ruim 10 procent meer dan in 1958 en ruim 60 procent meer dan in het jaar daarvoor. Engelands beste klanten wa ren India, Zwitserland, de Duitse Bonds republiek en Argentinië. Advertentie Enorme stijging van de uitvoer De turbo prop-Vanguard is de jongste telg van de reeds uitgebreide en bloeien de Vickers familie en de opvolger van de alom bekende Viscount. De Britse Euro pese luchtvaartmaatschappij heeft er reeds 20 van besteld evenals de TCA in Canada. Het kan niet lang meer duren of de Vanguard zal de oversteek tussen Londen en Amsterdam in ruim 50 mi nuten maken. De Vanguard, tweemaal zo groot als de Viscount, is beslist minder sierlijk dan deze, maar is een solide toestel met zware romp, omvattende een passagiersdek boven en een vrachtdek eronder. De operatiekosten van de Vanguard zyn zo laag, dat het toestel, zelfs al is het maar voor tweederde met passagiers gevuld, tegen de helft van de tegenwoordige vervoersprijs in de toe ristenklasse, toch nog rendabel zal zijn! Hierbij is nog niet eens rekening gehou den met de capaciteit van de beide grote vrachtruimten, welke een totale lading van 10 ton kunnen bergen. De Vanguard kan maximaal 139 passagiers vervoeren of een combinatie van passagiers en vracht en is uitgerust met 4 Rolls Royce-Tyne-motoren. De kruissnelheid zal in het laatste stadium van ontwik keling 720 km per uur bedragen. Het toe stel heeft een uitschuifbare trap aan boord, hetgeen het In- en uitstappen uitermate vergemakkelijkt. Een andere stoere knaap, eveneens voordelig in het gebruik, is de met 4 Rolls Royc-Dart turbo props uitgeruste Argosy, een „vrachtbus", een veelzijdig transporttoestel dat wij enkele jaren ge leden reeds beschreven, toen het nog als een houten model in de fabriek stond. De metalen vlinder, welke uit de primi tieve kokon is gekropen, is een fraai stuk werk. Uit de Verenigde Staten kwamen reeds voorlopige orders binnen. De Ar gosy met zijn hoge romp en dubbele staart is kennelijk bestemd voor lucht- veerdiensten en zal waarschijnlijk al spoedig voor autovervoer tussen Dene marken en Duitsland worden gebruikt. Er is plaats voor 83 passagiers of 13V* ton vracht. In aanbouw is een variant voor 30 passagiers en 6 auto's en een voor 126 passagiers. De RAF bestelde een militaire uitvoering ervan. De Argosy kan op elk vliegveld ter wereld landen. De sensatie van de show De Comet 4B, voorzien van 4 Rolls Royce-Avon-straalmotoren, zal spoedig in het luchtverkeer zijn intrede doen. Deze is ten nauwste verwant aan de be kende Cornet 4, het eerste Britse door straalmotoren gedreven Transatlanti sche toestel en heeft een langere kajuit, kortere vleugels, alsmede een grotere kruissnelheid. H(j is bestemd voor de middel-afstanden op de diverse conti nenten. Het toestel, dat in zijn diverse vormen plaats kan bieden aan 84 tot 102 passagiers, is geschikt voor kleinere vliegvelden, zelfs op aanzienlijke hoogte boven de zeespiegel, hetgeen van groot economisch nut is. De Comet 4B is een lust voor het oog, maar is robuuster dan zijn elegante voorganger en gemakkelijk in het onderhoud. In het voorjaar ko men zeven ervan in dienst bij de Britse Europese Luchtvaartmaatschappij. Ook de twee-motorige Dart-Herald maakt zijn buiging in Farnborough. Het is bestemd voor zijlijnen en tussen-ver- bindingen en kan tot 47 passagiers ver voeren. Dit toestel is een echt manusje van alles, ook in militair opzicht. Ken merk is zijn grote wendbaarheid. De sensatie van de show is natuurlijk het optreden gedurende vier minuten van de vliegende „kop en schotel", de pas op het toneel verschenen Hovercraft van Saunders-Roe, een zuiver experi- Operationele Atlas gelanceerd Leden van de Amerikaanse lucht macht hebben gisteren voor het eerst van de basis Vandenberg in Californië een intercontinentale raket van het type Atlas gelanceerd., die een reik wijdte van ruim 10.000 km heeft. De lancering was een succes. De Atlas, die afgeschoten werd door militairen die waren uitgerust als in tijd van oorlog, is hierdoor het eerste Amerikaanse bal listische projectiel geworden, dat een kernlading over de oceanen kan ver voeren. Tot dusver was de raket alleen door ingenieurs en geleerden van de basis Cape Canaveral afgeschoten. De Thor, die een reikwijdte van ruim 2700 km heeft is al eerder voor opera tioneel gebruik gereed gekomen. menteel geval, dat nu reeds als een museumstuk beschouwd wordt, want spoedig zullen verder ontwikkelde va rianten verschijnen, die geenszins zullen worden bijgezet. Deskundigen dromen al van een geweldige toekomst voor dit vreemdsoortige maaksel, dat een halve meter boven water of grond op zjjn luchtkussen rust. In Farnborough kan men beleven hoe deze vliegende veerpont 20 soldaten in volle uitrusting aan boord vervoert, zonder dat het luchtkussen er platter door wordt. Op kermissen zou het als draaimolen een enorm succes boeken, want het draait lustig om zjjn as. De bemanning bestaat uit twee per sonen, die in een soort vrachtautocabine zitten. Op 25 juli stak de Hovercraft voor het eerst het Engelse Kanaal over en legde de afstand Calais-Dover in 2 uren 3 minuten af. Er zijn plannen voor de bouw van een nieuw type van 40 ton. Men kan zich nog moeilijk voorstellen, dat hiermede waarschijnlijk een geheel nieuw tijdperk voor massaal vervoer is ingeluid. Men denkt reeds aan een Ho vercraft, welke 300 passagiers over het Kanaal of de Noordzee brengt, met een uursnelheid van 150 kmDe man. die met groot gezag achter de Hovercraft staat is de vice-luchtmaarschalk Ben nett, de beroemde leider van de RAF- pathfinder-bommenwerpers, die een speciale maatschappij heeft opgericht om de nieuwe vinding verder te ontwik kelen. Onschuldige schoorsteenpijp Ook op rakettengebied getuigt de En gelse industrie van gestadige vooruit gang. Sommige zien er waarlijk mon sterachtig uit, zoals de Bloedhond, maar de Zwarte Ridder, die het waarschijnlijk Een nieuwe vorm van schrootfraude Een handelaar in metalen deed on langs in de Rotterdamse haven een ont dekking, welke de stoot heeft gegeven tot een uitgebreid onderzoek, dat thans door het Westdultse ministerie van Eco nomische Zaken in Bonn wordt gevoerd. Dit onderzoek moet een antwoord ge ven op de knellende vraag, of er een nieuwe variant is ontstaan op de in middels berucht geworden schrootaf- faire. De handelaar had namelijk ont dekt dat hij, in plaats van een zending spoorrails, die bestemd was voor door zending naar een ander land, schroot had gekregen. De rails waren besteld bij een Westduitse firma, de begelei dende papieren stelden duidelijk, dat het bij deze zending ging om goed bruikbaar materiaal, niet om „schroot". De handelaar stelde onmiddellijk het Nederlandse ministerie van Economi sche Zaken op de hoogte. Nederland heeft echter geen bemoeienis met tran- sitoverkeer. Toch verwittigde het Haag se ministerie Bonn. En in de hoofdstad van de Bondsrepubliek werd onmiddel lijk een grootscheeps onderzoek begon nen, dat totnutoe, voor zover bekend, nog geen grote resultaten heeft opgele verd. Gebleken is wel, dat bij de uitvoer van schroot uit Duitsland misbruik is gemaakt van uitvoervergunningen, die door het Westduitse ministerie waren afgegeven voor de uitvoer van bruik baar materiaal. Schroot is uitgevoerd onder de offi ciële dekmantel van deze vergunningen. Niet alleen dus, dat de betreffende handelaar de verkeerde handelswaar ge stuurd kreeg, zijn materiaal was be stemd voor doorzending naar een land buiten de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Dit mocht wel met spoorrails. De uitvoer van schroot naar zgn. .derde" landen is echter verboden. Het is duidelijk, dat de kern van deze - en eventuele verdere - schrootzaken ligt bij de afgifte van de uitvoervergunning. Natuurlijk bestaat altijd nog de mo gelijkheid, dat het hier om één toevallig geval gaat. Maar men is in Bonn toch niet helemaal gerust. De zaak lijkt veel op schrootfraude. Vandaar dat uitge breide onderzoek. Epidemie onder verpleegsters (Van onze Amsterdamse correspondent) Het ziekenhuis van de Vereni ging voor Ziekenverpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam telt plotseling 20 verpleegsters minder en 20 patiënten meer. De verpleegsters zijn met koorts en buikklachten naar bed gestuurd. Haar vermoedelijke ziekte: para- tyfus. Deze plotseling opgetreden epidemie heeft het aantal verpleegsters van het ziekenhuis met een kwart ingekrompen. Men heeft het tekort voorlopig opge vangen door verplegend personeel uit andere ziekenhuizen te lenen. In twaalf jaar tijd 657 aanslagen (elke week één!) en een en dertig doden Enige remedie: doodstraf (Van onze correspondent in Bonn) Vele duizenden taxi-chauffeurs in West-Duitsland staakten vanmiddag tussen twaalf uur en kwart over twaalf Advertentie om uiting te geven aan hun afschuw over de vele overvallen, die nog altijd in dit land op hen worden gepleegd. Zy herdachten daarby in het byzonder hun collega Heinrich Jager, die vorige week werd vermoord. Overvallen op taxi-chauffeurs zijn in de Bondsrepubliek weliswaar niet meer aan de orde van de dag, maar helaas nog wel veel voorkomend. In de afge lopen twaalf jaar zyn er namelijk niet minder dan 657 gepleegd, dat is meer dan vyfüg per jaar of elke week een! Daarby werden 31 taxi-chauffeurs ver moord. Van de in totaal 657 overvallen op taxi's konden er slechts 344 worden opgehelderd, waarbij géén rekening werd gehouden met de vele overvallen, die door soldaten van de Britse, Ameri kaanse en Franse strijdkrachten in Duitsland op taxi-chauffeurs zun ge pleegd Het laatste slachtoffer, de 37-jarige Jager uit Offenbach, vond de dood toen een Duitse soldaat hem naby de rand van de stad Aschaffenburg met pistool schoten in het hoofd vermoordde. Jager was de derde taxi-chauffeur die dit jaar op gewelddadige wijze werd gedood. Van de zijde van de taxi-chauffeurs en de taxi-bedrijven eist men thans vóór alles de doodstraf voor moordenaars. Zij menen, dat alleen met deze maat regel een einde gemaakt kan worden aan de overvallen op taxi's door duistere figuren, vaak jongeren die, met pistolen gewapend, op gemakkelijke wijze chauf feurs buiten gevecht kunnen stellen. Alleen de doodstraf achten chauffeurs en bedrijven voldoende: kogeldichte glazen wanden tussen de cabine van de chauffeur en die van de passagiers heb ben huns inziens even weinig zin als automatische deursloten en dergelijke. Wel pleit men voor een verbinding tus sen de radio-ontvangers, waarover de chauffeurs van hun centrale bedrijfs leiding opdrachten krijgen, en de radio centrales van de politie. grote doos 58 ct reuze bus 115 ct r'n Erdal produktdus goed Uit de ziekteverschijnselen leidt men af, dat men met een paratyfusbesmet- ting te doen heeft. De oorzaak van de besmetting is on bekend. Aangenomen wordt, dat een van de meisjes buiten het ziekenhuis is be smet en de bacillen op haar collega's heeft overgedragen. De ziekte heeft on der de patiënten van het ziekenhuis geen slachtoffers gemaakt. Voetbal in Engeland Fulham verslaat Wolverhampton W. Fulham had pech. Fulham, de pas ge promoveerde ploeg, moest gisteravond zonder international Johnny Haynes te gen kampioen Wolverhampton Wande rers spelen. En op de tribunes vroegen de toeschouwers zich voor de wedstrijd alleen nog maar af, hoe groot de neder laag wel zou worden. Tegen de mannen van manager Stan Cullis waren zy immers kansloos. Maar dat „kansloze" Fulham zorgde toch maar even voor de grootste sen satie van deze, weliswaar nog jonge, competitie. Met een 3—1 nederlaag wer den de Wolves naar huis gestuurd. Het was de eerste nederlaag van Wol verhampton Wanderers in de laatste 18 league-wedstrijden. De laatste ploeg die erin slaagde de Wolves te verslaan was Manchester United, dat op 21 februari met 21 zegevierde. Voor een verrassing zorgde ook Man chester United. Op Old Trafford speelde de ploeg van Matt Busby tegen Leeds United. En aangezien beide teams uit de vijf voorgaande wedstrijden 5 punten behaald hadden, lag een gelijkspel in de ïyn der verwachtingen. Het pakte echter allemaal heel anders uit, want met een 60 nederlaag moest de ploeg uit Leeds naar huis terugkeren Door de nederlaag van Wolverhamp ton Wanderers en het gelijke spel in de wedstrijd Tottenham HotspurWest Ham United behoudt Blackburn Rovers, dat zelf niet speelde, de eerste plaats op de ranglijst van de eerste divisie. De Rovers vergaarden in vijf wedstrijden 9 punten. Wolverhampton blijft met 8 punten uit 6 wedstrijden tweede, Tot tenham Hotspur en West Ham United delen de derde plaats met 8 punten uit 6 wedstrijden. De uitslagen in de eerste divisie lui den: Birmingham CityChelsea 11; Bol ton WanderersArsenal 01; Fulham Wolverhampton Wanderers 31; Lei cester CityBlackpool 11Luton Town Manchester City 12; Manchester UnitedLeeds United 60; Nottingham ForestSheffield Wednesday 21; Tot tenham HotspurWest Ham United 2—2; West Bromwich Albion—New castle United 22. K.JN.V.B.-ioio (Van onze Haagse redactie) Het aantal winnaars van de eerste prijs in de K.N.V.B.-Toto (deelnemers met 14 goede uitslagen) is de afgelopen dagen opgelopen tot zes. Zij delen 96 830 gulden. Voor de tweede prijs van 41.495 gul den komen 108 deelnemers in aanmer king met 13 punten. bestellen Advertentie. Om de Europese beker Gisteravond werden voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese voetbal beker drie wedstrijden gespeeld. In Wenen speelde Sportclub Wien met 0-0 gelijk tegen Petrolul Ploesti, de Roemeense kampioen. Voor een kleine sensatie zorgde voorts in Luxemburg de kampioen van het Groot Hertogdom. Jeunesse d'Esch, door LKS Lodz met een 5-0 nederlaag naar Polen terug te sturen. In Belfast won Linfield tenslotte met 2-1 van Goeteborg, een stand die bij de rust al bereikt was. In alle drie gevallen was het de eer ste wedstrijd tussen de beide clubs. bestellen I Advertentie. Micliel Kruin heeft een „knietje" (Speciale berichtgeving) Michel Kruin, de snelle Surinaamse midvoor van Elinkwijk, die verleden jaar hoog genoteerd stond op de top- scorerslijst, zal dit jaar waarschijnlijk niet meer in het veld komen. Kruin liep tijdens de trip, die Elinkwijk deze zomer naar de West maakte, een „knietje" op. Dinsdag heef1 hij een be zoek gebracht aan de v_:°T,e Amster damse chirurg, dr. Hans Tetzner, die oordeelde, dat een operatie noodzake lijk is. Lauer sneller dan Lee Calhoun Vyfendertig duizend toeschouwers hebben gisteravond in Wuppertal mee geleefd met het duel tussen 's werelds beste hordenlopers, de wereldrecordhou der Martin Lauer (Duitsland) en de Olympische kampioen Lee Calhoun (V.S.) Het was een spannende race, die ietwat teleurstellend eindigde, aangezien Calhoun de laatste horde raakte en uit balans byna door de finish viel. Lauer noteerde een tyd van 13.9 sec. en Calhoun 14.0 sec. Eef Kamerbeek, die zich in dit duel niet kon mengen eindigde op de derde plaats in 14.6 sec. vóór de Duitser Stelnes (15.-) en Roud- nitska (FrankrUk) in dezelfde tijd. Manfred Germar (Did.) won overtui gend de 100 meter in 10.4 sec. voor de Nigeriaan Omagbeni in 10.6 sec., terwijl Karl Kaufman (Did.) een onberispe lijke 400 meter liep en in 46.9 sec. als eerste over de eindstreep ging voor zijn landgenoot Kinder in 47.1 sec. Wim Esajas (Ned.) werd derde in een race over 800 meter in 1 min. 51.5 sec. achter de Duitsers Stracke (1.50.1) en Rentsch (1.51.3). De Senegalees Abdou Seye won de 200 meter in 21 sec voor de Duitser Nau- joks in 21.5 sec., terwyl de Amerikaan Bil Nieder met een worp van 17.97 me ter bij het kogelstoten zegevierde voor de Oostduitser Denke met 16.85 meter. PAARDESPORT Draverij NederlandBelgië De traditionele draveryen tussen Ne derland en België, die zondag 11 oktober a.s. op de renbaan te Duindigt zullen worden gehouden, zyn na overleg met het Belgische Syndikaat voor Eigenaren en Fokkers voor dit jaar belangryk ge- wyzigd. De ontmoeting zal bestaan uit een dravery tussen 3-jarigen over een afstand van 2000 meter, een match tussen 4-jarigen over 2100 meter en twee draveryen voor paarden van 5 Jaar en ouder respectievelijk over 1600 en 2600 meter. Voor het eerst sinds het bestaan van deze wedstryden waarvoor ruim f. 12.000 aan pryzen is uitgeloofd, zullen ook ruins mogen deelnemen. Nationaal polotoernooi in De Zijl Zondag a.s. wordt in De zyi een na tionaal waterpolotoernooi georganiseerd waaraan o.a. wordt deelgenomen door Aegir (Eindhoven), RZ en PC (Rotter dam). DVZ (Den Haag) en De Zyl. Het toernooi vangt aan om 2 uur. bestellen Advertentie. HOCKEY Bondsploeg verslaat Italiaans selectieteam Ook tegen de Nederlandse bondsploeg heeft de Italiaanse selectieploeg weinig succes gehad. De Nederlandse hockey ers wonnen gisteren te Amsterdam met 6-0, nadat zy by de rust reeds een 3-0 voorsprong hadden. HENGELSPORT Lichtfabriek ging vissen in Aalsmeer Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan der afdeling hengelsport van de Sportclub Lichtfabrieken werd gisteren te Aalsmeer een visdag georganiseerd. In tegenstelling tot het fraaie weer was de vangst zeer matig, maar na een koffietafel begon men welgemoed aan het tweede gedeelte van de wedstryd, waarin iets betere resultaten werden geboekt. Na een kleine rustpauze kwam men 's avonds te Leiden weer by elkaar voor een feestavond, waarby leden en dames verwelkomd werden door voorzit ter A. C. Visser en de pryzen werden uitgereikt. De uitslagen waren: 1. A. Ba velaar, kampioen en wisselbeker, tevens beker voor de grootste voorn; 2. J. v. d. Steen; 3. W. v. d. Linden (beker, hoogste aan tal); 4. A. Crama; 5. J. Bouwman; 6. J. Klepke; 7. G. Janssen; 9. W. Doove; 9. S. Schoeman; 10. A. Reyken. bestellen Advertentie. DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" hield een wed vlucht met 191 oude en jonge duiven vanaf Duffel. Afstand plm. 119 km. De duiven werden gelost om 7.45 uur met kalme n.o. wind. De eerste duif bereik te haar hok om 9.34 06 uur; de laatste of 38e pryswinnaar was er om 9.53.02 uur. De uitslag der eerste 10 duiven luidt; 1. P. v. d. Drift; 2, 4. J. den Dunne; 3. S. Koster; 5. J. den Os; 6. G. van Stein; 7. W. Kapaan; 8. Gebr. Kok; W. Siera; 10. J. en H. van Leeuwen. Toernooi van Het Oosten Gisteravond zyn op een na alle afge broken partyen van het internationale schaaktoernooi van „Het Oosten" te Haarlem uitgespeeld. De uitslagen waren: J. Ovanovic <Zd- Sl.)—Pavlovic (Zd-Sl.) 1—0; Bink—Van Scheltinga 01; Jovanovic-Bink Vi Bink—Pavlovic 10. De stand luidt thans: 1. Bouwmeester 2 pnt en 1 afgebroken party; 2. Van Scheltinga 2 pnt; 3. Jovanovic l1^ pnt en 1 afgebroken partij; 4. Bink 1% pnt; 5. Pavlovic 1 pnt; 6. Tan 0 pnt. Kandidaten toernooi in Zuid-Slavië Gisteren werden voor het kandida ten-schaaktoernooi in Zuid-Slavië een aantal afgebroken partijen gespeeld De resultaten waren: Keres (Rus land)—Fischer (V.S.) 0-1. Olafsson (IJsland)-Benkoe (Statenl.) 0-1; Smvs- lov (Rusl.)—Tal (Rusl.) 1-0; Fischer (V.S.)Petrosjan (Rusl.) 0-1; Smvsiov (Rusl.)Keres (Rusl.) 0-1. Na twee ronden luidt de stand: 1. Petrosjan 2 pnt; 2. Benkoe 1—pnt; 3. ex aequo: Smyslov, Keres, Fischer en Tal allen 1 pnt; 7. Gligoric Vz pnt; 8. Olafsson 0 pnt. bestellen I Advertentie. Koersen te Nootdorp De uitslagen van de gisteren gehouden draveryen luiden: Trler-pritè1 Xirene Hollandla (W. H. Geersen) (1.35.8); 2. Victress H; 3. Volo- mlty. Tot.: w. f2.—; pl. f 1.40, 1.50, 2.30; gek. f 6.20; cov. f 4.30. Munchen-prys, le serie: 1. Xylon S (J. Wagenaar jr.) (1.29.3); 2. Wordly Han over; 3. Sun Rise. Tot.: w. 12.pl. f 1.10, 1.10. 1.10; gek. f3 70; cov. f2.60. 2e serie: 1. Xanthos Narclso (J. Wage naar) (1.28.4); 2. Ulrica B; 3. Titan Plu to. Tot.: w. f 1.80; pl. f 1.50,1.50.1.50; gek. f3.70; cov. f3.10. Finale: 1. Xylon S (J. Wagenaar (1.27.6); 2. Xanthos Narclso; 3. Ulrica B. Tot.: w. f3.60; pl. f 1.10. 1.10. 110; gek. f 3.cov .f 4.80. Keulen-prijs: 1. Upie Scott P (A. O. Heskes) (1.27.4); 2. Query Hanover; 3. Quick Magowan S. Tot w. fl.80; pl. f 1.40. 2.20; gek. f9.60; cov. f6.10. Aken-prijs: 1. D' Israël LB (J. Ver hoeve) (1.32.6); 2. Ralph Erebus; 3. Sa- dor B. Tot.: w. f2.60; pl. f2.20, 2.—; gek. f7.50; cov. f2.90. Totalisator-omzet f 53.569.50. bestellen Advertentie. Sportsplinters Drie zwemmers zyn met succes het Kanaal overgezwommen. Het zijn Niko Nestor (Z.-Slavië), Rudolph Rodinques (Spanje) en Miguel Gouzales (Mexico). Nestor was met 12 uur en zes minu ten de snelste. Tydens internationale atletiek wedstrijden te Goeteburg heeft de Belg Roger Moens in een race over 800 me ter de Zweed Dan Waern verslagen. Roger Moens, die wereldrecordhouder is over deze afstand, noteerde een tijd van 1 min 47.5 sec voor Dan Waern m 1 min 47.9 sec. Het Nederlands amateur elftal zal dinsdag a.s. een oefenwedstryd spelen tegen de eerste divisieclub AGOVV. De wedstrijd vindt plaats op het terrein van Robur et Velocitas te Apeldoorn

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9