NIEUW! Noord wijk c» Katwijk VAlf ANTIF SNAKKEN NAAR V Alt AH IIL Horeca f: bezettingpercen tage hotels is teken aan de wand99 iAan het einde van een seizoendat alles van de mensen geeist heeft! J WILLEM II EEN SIGAARTJE DAT U KUNT ROKEN ALS SIGARET t an matig tot dik tevreden igericht 1 maart 1860 Donderdag 10 septemüe* 1969 Vierde blad no. 29844 De buitenlanders maakten het weer goed (Van onze Haagse redactie) In het thans verschenen jaarverslag 1958 van Horecaf, de Nederlandse Bond van Werkgevers In Hotel-, Restaurant-, Café- en Aanverwante Bedrijven, wordt gesteld dat het beloop van de bedbezettingspercentages „een teken aan de wand moge zijn voor hen die menen, dat hotelnleuwbouw met alle kracht, desnoods met overheidsmiddelen moet worden gesteund en zich blind staren op het feit, dat er bepaalde perioden in het hoogseizoen zijn dat men minder gemakkelijk hotel bedden kan krijgen". In zijn berekeningen heeft de Bond het verblijf gesplitst in een seizoen periode (mei tot en met september) en een win ter tijdvak. Daarbij valt op, dat in de wintermaanden het aantal over nachtingen van buitenlanders en land genoten, zowel in de vier grote steden als daarbuiten, achteruit is gelopen, evenals dat van Nederlanders in de seizoenmaanden. Het bezoek van buitenlanders in de zomer heeft deze achteruitgang geheel goed moeten maken. In Nederlandse hotels logeerden in de maanden mei t.m. september 1058 dan ook buitenlan ders met in totaal bijna twee miljoen overnachtingen, d.i. 200.000 hoger dan in het overeenkomstige tijdvak in 1957. Verdeeld over de vier grote steden en „overig Nederland' wordt in het ver slag vastgesteld, dat meer dan een derde van het aantal buitenlanders in Amsterdam logeert, ruim 10% in Rotterdam, ongeveer 8% In Den Haag (met Scheveningen ca. 12.5%), in Utrecht 1.5% en in „overig Neder land" (zonder Scheveningen) 40%. Aangezien het beddental in het afge lopen Jaar in sterkere mate is toegeno men dan het aantal overnachtingen (alleen in „overig Nederland" nam het aantal bedden niet toe), daalde het bezettingspercentage overal, behalve in „overig Nederland". Voor Amsterdam bedraagt het voor het gehele Jaar 55.5% (v.j. 56.7%), voor Rotterdam 49.2% (tegen 49.6%), voor Den Haag (zonder Scheveningen) 47.7 (tegen 50.5), voor Utrecht 32.1 (tegen 34.8) en voor „overig Nederland" 22.6 (tegen 22.2). Gerekend voor het gehele land nam het bezettingspercentage met eentiende toe, n.l. tot 28.1%. Zoals na kennisneming van het vorengaande is te verwachten, aldus vervolgt het verslag, daalde het bezet tingspercentage in de wintermaanden voor ons gehele land van 18.1 tot 16.7%. In de drie grootste steden is de bezet ting in de winter juist even boven 40% (n.l. voor Amsterdam, Rotterdam en Den Haag reep. 40.1. 41.9 en 41.7%). „Het hoge bezettingspercentage in de zomer (dat men overigens niet eens overal bereikt) is nodig om de onren dabele winterperiode goed te maken", aldus Horecaf. Gematigd optimisme Omtrent de gang van zaken in de Horeca-bedrUfstak wordt in het Jaar verslag 1958 van de Horecaf opgemerkt, dat deze in het afgelopen Jaar niet ongunstig is geweest en dat men voor 1059 met gematigd optimisme is vervuld. De hotelondernemingen boekten in 1958 in het algemeen gunstiger resultaten dan de café-restaurants, hetgeen moet worden toegeschreven aan het vreem- delingenbezoek en aan hogere logies prijzen. De verteringen in café-restau rants bellepen per bezoeker een lager bedrag dan in het voorafgaande jaar. Er is sprake van een verschuiving der clientèle naar de goedkopere eetgele- genheden, Op 14 oktober zal te Gendve de In ternationale vereniging voor verrebericht geving haar algemene Jaarvergadering be ginnen. Bij K.B. is tot voorzitter van de Nederlandse delegatie die deze vergadering zal bijwonen, benoemd ir. J. D. H. van der Toorn, oud-dlrecteur-generaal van de P.T.T. Spaanse agenten surveilleren op en om de Lijnbaan Wie deze dagen een verkeersovertre ding maakt in of bij de Lijnbaan te Rotterdam maakt kans hierop geatten deerd te worden in het Spaans. Twee verkeersagenten uit Barcelona, de 34- Jarige Jaime Gimeno Ibarz en de 32- jarige Rafaël Rodriguez Saez surveil leren er namelijk ter opluistering van de Veilig Verkeersactie, die de winkel promenade Lijnbaan in samenwerking met de Vereniging voor Veilig Verkeer van gisteren tot 20 september voert. De Spaanse agenten zullen nog opgevolgd worden door collega's uit Milaan, Brus sel en Parijs. De loco-burgemeester van Rotterdam, de heer J. U. Schilthuis, die de actie gistermiddag opende, wilde het publiek vooral opwekken gebruik te maken van de mogelijkheid tot keuring van motor rijtuigen in de Lijnbaan, waar de Bovag tijdens de actie medewerking aan ver leent. De heer J. M. Quist van de Vereniging voor Veilig Verkeer, zei: „We willen een beroep doen op het verantwoordelijk heidsgevoel van alle weggebruikers. Men brengt vaak niet alleen zichzelf in ge vaar, maar ook anderen. In dit licht willen we deze veiligverkeersdagen zieni aan anderen denken". Nozems voor het paleis Soestdijk (Speciale berichtgeving) Enkele dames, die 's avonds voor het paleis Soestdijk liepen te wandelen, zijn lastig gevallen door een groep nozems. Vijf meisjes en drie jongens in de leef- tijd^ van 15 tot 20 jaar sarden en be schimpten de dames en schopten haar zelfs tegen de benen. De nozems traden tenslotte zo driest op, dat de hulp van de paleiswacht moest worden ingeroepen. Deze onder nam een „tegenaanval" en slaagde erin de nozems te overmeesteren en aan de Baarnse politie over te dragen. De acht nozems bleken uit Soest te komen. Een van de dames had een flinke bloeduit storting opgelopen en moest zich zelfs onder medische behandeling stellen. .Keizer Kom) de Orotepriji voor Jon Out De jury tot toekenning van de Keizer Karei de Groteprijs voor toonkunst, be staande uit vijl musicologen uit alle delen van het land, heeft voor 1059 de Karei de Groteprijs voor muziek toe gekend aan de dirigent Jan Out uit Arnhem. De Jury kwam tot deze bekro ning wegens zijn zeer grote verdiensten voor het Nijmeegse muziekleven op muzikaal gebied en vooral bij de vertol king van belangrijke werken bij muzi kale manifestaties in Nijmegen. Jan Out gaat binnenkort naar Amerika om daar verschillende lezingen te houden. De officiële prijsuitreiking zal plaatsheb ben op 10 september in de Schepenhal van het gemeentehuig te Nijmegen. Benzinestation door brand vernield (Speciale berichtgeving) Na een benzineontploffing brak gis termorgen een hevige brand uit in het B.P.-servicestation van een taxibedrijf in de W. A. Scholtenstraat te Gronin gen. Binnen weinige minuten stond het gebouw van het station in vuur en vlam en dikke zwarte rookwolken verspreid den zich over de stad. De brandweer rukte met groot mate rieel uit. Tientallen politiemannen had den de handen vol werk om de nabijge legen kruispunten af te zetten, het ver keer om te leiden en de nieuwsgierigen op een veilige afstand te houden. Nauwelijks een kwartier na het uit breken van de brand was van het ge hele benzinestation niet veel meer dan een geraamte over. De benzinepompen werden volkomen vernield. Hetzelfde In Noordwijk eigenlijk van hetzelfde laken een pak. De hotels zijn constant tot het laatste bed bezet geweest en zelfs nu in het late naseizoen mag men nog niet mopperen over de bezetting. De VW heeft gedurende de laatste warme maan den heel wat mensen by particulieren moeten plaatsen. Cijfers kan men ons nog niet verstrekken. Men werkt nog volop aan de balans van deze ongekend warme zomer. En aan een schatting waagt men zich maar liever niet. „Zo iets moet men immer waar kunnen maken". Maar tevreden moet men wel zyn. Van matig tot dik. De sigarenwinkelier behoort tot de matigen. „Ach. mijnheer, met die warmte roken de mensen min der. Zeker sigaren en daar zit voor mij de meeste winst aan". De directeur van een Horecaf bedrijf geeft grif toe, dat hy wil tekenen voor een dergelijke zomer volgend jaar. „Maar het goud, dat velen ons nu toe dichten, valt echt wel tegen. De onkos ten zijn immers ook zoveel hoger, om van de belastingen nog maar niet te spreken. En bovendien, de personeelsbe zetting gaat ons ook steeds meer hoofd brekens kosten. De mensen worden uit ons bedrijf weggezogen. Ik zie, wat dat betreft, de toekomst niet zo erg opti mistisch tegemoet". Net zo goed Een hoteleigenaar, die wij spraken, was ook wel blij, dat het seizoen op zijn eindje liep. „Dinsdag gaat de deur dicht en dan blijft hy dicht. Voor die laatste gasten immers, die uiteraard net zo goed willen en moeten bediend worden als de eersten, moeten wij het personeel langer vasthouden en kunnen wij nog niet met de schoonmaak beginnen". Voor hem was dit seizoen echter niet veel drukker dan andere jaren. Het was langer door de gelukkige vakanties van de Duitsers. Volgend Jaar hebben die vrij in augustus. Dan valt dus alles tege lijk. En zijn hoop, dat men in ons land dan zo verstandig zal zijn om de vakan ties te vervroegen zal wel ijdel zijn. Maar ook andere jaren waren al zijn bedden bezet. Geen hotel kan boven zijn capaciteit uitgaan. Het kan niet meer dan vol zyn. Maar de grote winst van dit jaar lag in het feit, dat men de gasten zo'n verrukkelijke vakantie heeft kunnen bieden door het fraaie weer. Dat vormt de beste reclame die men zich denken kan. Een reclame, die niet zal nalaten, het volgende en de daarop komende jaren, haar vruch ten af te werpen. En nu moeten we weer eerlijk zijn daarvoor is het waard nu moe te zjjn. Ze worden zo vaak vergeten, de mensen achter de coulissen. De koks, de kamermeisjes, de horden- en gla zenwasser en de anderen. Maar ze hebben heel wat werk moeten ver zetten in de tropisch hete keukens, in de warme kamers of boven de dampende spoelbakken. Ze kunnen bijna geen potten en pannen, geen bedden en geen koppen of glazen meer zien. Toch ivas chef-kok W. J. P. Cramer in een beste stemming, toen wij hem achter de gloeiende oven troffen. Het zat er immers zo wat op. „Morgen ben ik met vakan tie Als anderen het achter de rug hebben, beginnen zij er pas aan. Maar zijn directeur dacht niet aan vakantie. „Ik wil nergens naar toe. Ik heb de gehele zomer vakantie gezien. Neen hoor, ik blijf heerlijk thuis. Uitrusten!" (Foto L.D./Holvast) Gerrit Guyt, badman en exploi tant van een zeebad in Katwijk, draagt een donkere broek. Duide lijker teken, dat het badseizoen afloopt, kan men zich niet wensen. Want Gerrit moet in deze dagen dikwijls het dorp in om zaken af te wikkelen. Vandaar die donkere broek. Hij staat al heel wat jaartjes op het strand, maar zo'n zomertje heeft hU nog nooit meegemaakt. Ja, hij is het ook een beetje beu. En met hem vele anderen op het strand. Maar ze moeten nu een maal tot 15 september blijven staan, een enkele speciale uitzon dering buiten beschouwing gelaten. Gelukkig werkt het weer goed mee zodat ze ook in die laatste dagen kunnen uitspringen. Want het strand is nu heel wat dunner be zaaid met badgasten dan een maandje geleden. Een enorme drukte geweest. Ongekend! De bad mannen hebben veel werk moeten doen, vooral door de draaiende winden. Soms moesten de tenten vijfmaal in een week worden om gezet. Met de open kant naar een andere richting. Maar door het overigens vrij rustige weer is het werk, ondanks het dagelijks sjou wen door het mulle zand, niet zwaar geweest. Ze behoefden niet steeds hun spulletjes in veiligheid te brengen. Maar desondanks, Gerrit zal blij zyn als hij de „speerrepen droog op zolder heeft", zoals hy het zelf noemt. We trekken vragend de wenk brauwen op. „Nu ja, als ik een be houden teelt heb". Het betekent, dat Gerrit eerst rust zal vinden, wanneer hij al zijn tenten, stoelen en verdere strandattributen veilig heeft opgeborgen. Tot zolang blijft de spanning, die het leven van de exploitant op het strand kenmerkt, de aanhoudende spanning over het weer en andere factoren, in hem voortduren. (Foto L.D./Jaap v. Duyn, Katwijk) Advertentie DE VIERDE HANIER VAN ROKEN Tot nu toe kon U een sigaar, een pijp of een sigaret roken maar nu is er een totaal nieuw en sportief rokertje bijgekomen: Filter No. 3 van Willem II. Wat is het? Een sigaartje dat U kunt roken als sigaret. Gemaakt van eerlijke tabakken en met een prima „doordacht" filter. De naam Willem II garandeert U in alle opzichten kwaliteit! Vraag Uw sigarenwinkelier vandaag nog Filter No. 3 van. DOE DE 14-DAGEN TESTI Rook twee weken Filter No. 3 van Willem II en ontdek dat U deze vierde manier van roken om vele redenen steeds meer gaat waarderen dat U ook meer gaat genieten- van Uw rokertje! 20 STUKS F 1.60 Luister a.s. zondag 12 uur naar de Pete Fellema» show U aangeboden door Willem IL 208 mtr Radio Luxemburg. (Van een onzer fóg wordt de zee „Das Meer" genoemd en nóg rt men in de Katwijkse en Noordwijkse res ents „Kaffee" bestellen, maar het wordt al der. Het aantal Duitsers en ook Nederlan- i dat de door de zon verbrande lome lede en 's avonds op de hotelbedden in de bad- itsen neervleit neemt snel af. ie schonen, die nu nog in bad- of zonnepakje het strand liggen, hebben al heel wat meer kante metertjes ter beschikking, is duidelijk te merken, het badseizoen staat fijn laatste benen. Op 15 september wordt het redacteuren) definitief gesloten. En om eerlijk te zijn, men is er over het algemeen niet rouwig om. Het is prachtig geweest. Men had het zich niet beter kunnen wensen. Bijna aanhoudend stralend zomerweer van het vroege voorjaar tot de late nazomer. Door de vroege vakanties van de Duit sers in Rijn- en Roergebied bovendien een ideaal uitgesmeerd seizoen. Maar het heeft veel van de krachten geëist. Men is nu moe, geagiteerd, hier en daar zelfs prikkelbaar. Men verlangt naar het einde, naar rust, naar.vakantie. pe Visser was deze zomer ser iter op een van de bekende ter- is langs de Noordwijkse Noord- tvard. Het is heel hard werken lest. Van 's morgens tot 's avonds vel kilometers zou zij in dit |je seizoen hebben afgedraafd? is niet te schatten, maar onge- fld komt zij tot een respectabel (Foto L.D./Holvast) I tramconducteur wist zich het water van het voorhoofd. De kalender wyst onomstotelijk aan, het gaat hard naar de helft van september. Maar aan de peratuur in de tram zou men het niet zeggen. Het is er broeierig, benauwd. ;n. het is nu niet zo druk meer. De vakanties van de scholen zijn immers bij. In die tijd was het wel even anders. Verschrikkelijk gewoon. Om de tien Dten met afgeladen wagen naar de badplaatsen. Ik heb één dag gehad, dat ossen 9 en 2 uur mijn gehele rantsoen van 500 retourtjes verkocht. Dus de lie reisjes en abonnementen niet meegerekend. Ik houd myn hart vast, wan- 1 wij in de komende jaren met bussen gaan rijden. Met drie wagens kunnen ion ruime driehonderd passagiers vervoeren. Hoe moet dat aanstonds?" i dat geval zou dan inderdaad op de spitsuren van de topdagen bijna om de i minuten een bus moeten rijden! Stampvol. Het zal heel wat energie van ÏZHVM en vermoedelijk ook heel wat aanpassingsvermogen van de passagiers en om dit probleem tot een goede oplossing te kunnen brengen. Maar deze oermaatschappij heeft al meer voor hete vuren gestaan. aanstonds met een „nozem-probleem" opgescheept te zetten. De directeur van de VW, de heer Chr. Verplancke, haalt uit zijn lade een berg papieren tevoorschijn. De oogst van het „nomadentoerisme" gedurende enkele weken. Het zijn de bonnetjes, die pas santen gekregen hebben, als zij voor een nacht bij particulieren werden onderge bracht. Een indrukwekkende hoeveel heid! Waaraan is nu dat succes te danken? Aan de voortreffelijke samenwerking, antwoordt de heer Verplancke zeer ge decideerd. Daardoor kan hij naar harte lust pionieren. Nu is hij alweer bezig voor volgend jaar. Plannen maken, uit werken, voorbereiden, zodat hij in maart goedbeslagen ten ijs kan komen, als hij langs de reisbureaus in Duitsland trekt. Maar eer het zover is, eerst met vakan tie. Evenals de hotelexploitanten, het •oeientle betekenis n Katwijk als een toeristencentrum personeel, de mensen op het strand en de middenstanders slagers, kruide niers, groentemannen of wie dan ook die vaak bijna dag en nacht in touw zijn geweest, is hij er aan toe. Vurig propagandist in hart en nieren, voegt hij er aan toe: „Het liefst zou ik in Katwijk blijven, maar ik wil het risico niet nemen, dat ik net de ommekeer in het weer meemaak". het kleine, moderne en gezellige jortje van de WV aan de Boule- te Katwijk is men dik tevreden, kan het ook anders? Veel propa- a en veel werk hebben deze snel £nde badplaats erg in trek ge it. De piek lag ditmaal wel in juli. 1 ruwe schatting heeft men toen lende een weekeinde zo'n 45.000 )kers te verwerken gehad. En ook len verwerken, dank zij de mede- ing van de bevolking, daartoe aan- )ord door een geluidswagen, luwens, hoe sterk de betekenis van lijk als recreatieoord toeneemt, t wel uit het feit, dat de totale toe- lomzet ook weer naar schatting 1 de laatste vier jaar vijf maal zo I is geworden. Katwijk groeit dus alleen naar aantal inwoners, ook toeristencentrum. Uit harde nood- moet het zich de allüre van een aanmeten. <5een „nozems" De hotels hebben vrijwel voortdurend volgezeten, het kampterrein is constant tot de laatste plaats bezet geweest. Wil lens en wetens heeft men een uitbrei ding daarbuiten tegengegaan om niet ar zelfs zonder dancings of nacht- weet het zich te handhaven en .steeds meer op de voorgrond te 6en. mede doordat er vrijwel iedere I iets anders te doen is-. Activitei- )p velerlei gebied me't als hoogte- én het vuurwerk en de glorieuze e.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7