Rijksweg 4 A vertoont reeds enkele gebreken Koningin doopt giek van „De Hoop" RONSON-GAS Poolse immigrant maakt amok in bioscoop in Sydney: één dode Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 10 september 1959 Derde blad no. 29844 Amsterdam Alleentmp. Prins Bernhard bezocht gistermid dag een plasticfabriek in Amster dam. Hij toonde onder meer grote belangstelling voor een verzameling olifantstanden, waaruit in dit be drijf biljartballen worden gedraaid. Het Koninklijk Paar, dat gisteroch tend een bezoek aan Amsterdam noord bracht, maakte de overtocht op de pont in een open auto. Bur gemeester Van Hall van Amsterdam kwam op de pont even een praatje maken met zijn gasten. Kwamen de tunnelplannen misschien even ter sprake? Meerholtz die er van verdacht werd dat hy aan de pers gegevens zou heb ben verstrekt over de mislukte landing van een Harvard, had geweigerd zijn kastje voor een superieur zonder schrif telijke lastgeving te openen. Hy is toen tot acht dagen streng arrest veroordeeld. Hy meende, dat deze straf hem ten on rechte was opgelegd. Juist toen men aan het verhuizen was, deserteerde Meerholtz toen gedurende een week, voor welk feit hy thans terecht stond. De auditeur militair majoor mr. J. Beaumont noemde deze desertie een openlijke demonstratie en meende dat verdachte alles in het werk had ge steld om de publieke opinie voor zijn karretje te spannen. Hij eiste twee maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Mr. Huismans uit Den Haag bestreed de dagvaarding op juridische gronden en betoogde dat er by de behandeling wel uitvoerig was ingegaan op de per soon van verdachte, doch niet op die van zyn superieuren en van de fouten die zij gemaakt zouden kunnen hebben. Hij noemde deze zaak een van die ge vallen die in het leger meer voorkomen namelijk dat een militair die beklagen indient, bij zyn superieuren geen goed meer kan doen. Hy bepleitte uiterste clementie. De veroordeelde heeft onmiddellijk hoger beroep aangetekend. Geweigerd viruszieke rozenstruiken te rooien Duizend gulden boete en een voor- waardelyke hechtenisstraf van twee weken heeft de Officier van Justitie bij de Haarlemse economische politierech ter, mr. J. D. Vink, gisteren geëist te gen een 44-jarige bloemkweker uit Aals meer. wegens een overtreding van het besluit tot bestrijding van schadelijke organismen te velde. De bloemkweker had vorig jaar oktober van de Plante- ziektekundige Dienst aanzegging ge kregen een kas met rozestruiken. waarin een bepaalde virusziekte was geconstateerd te rooien. Betrokkene had hieraan geen gevolg gegeven. Toen en kele opsporingsambtenaren van de Planteziektekundige Dienst op 10 no vember de besmette kas wilden binnen gaan zou verdachte hen hiertoe niet de kans hebben gegeven. Hy gaf een knecht namelijk opdracht de kas te „nevelen" met een levensgevaarlijk gif. Bovendien werd de toegang tot de kas met planken dichtgespijkerd. De kweker ontkende dat bedoelde ro zestruiken virusziek waren geweest. In ieder geval had hy er niets van ge merkt. Wat het „nevelen" van de kas tijdens het bezoek van de ambtenaren betreft, zei hy dat hy dat al lang van plan was geweest- Een ambtenaar van de P.D. ver klaarde als getuige echter dat verdachte er van op de hoogte moest zyn geweest, dat de rozestruiken besmet waren. De struiken in de besmette kas waren na melijk gesneden van de struiken uit een andere kas, waar al eerder de virus was ontdekt. Bovendien waren van een aan tal viruszieke struiken, die met 'n raf- fiabandje waren gemerkt, deze kente kens verdwenen. Uitspraak 16 septem ber. EXCLUSIEF! De Ronson Butron - fascinerend nieuw in vormgeving en technische perfectie. Weergaloos zuinig. Vullen of bijvullen in amper 5 seconden. Regelbare vlam. Dit juweel van Engels stijlgevoel en vakman schap in Nederland van f. 42.50 af. Het geschenk voor nu dat past in de wereld van morgen. Unieke Ronson-vinding direct regelbare vlam (Finger-tip System) Multi-Fill tank A f. 2 25 bevat ga9 voor 1 jaar normaal gebruik. Afd.: William Rilktri HandilientUrmtmini N.V. Beurs, Damrak verkrygbaar bij sigarenhandel C. WALENKAMP PRINSESSEKADE 1 TEL. 21126 LEIDEN Bolleiikwekers stonden terecht Het was gisteren een heel gedrang in de grote zaal van het Haarlemse gerechtsgebouw toen daar maar liefst veertien bollen- en bloemkwekers uit de streek tussen Heemskerk (bij Beverwijk) en Lisse tegelijk voor de economische politierechter, mr. J. D. Vink, op het matje stonden, omdat zy een overtreding van de bloembol lenteelt- of bloemkwekerijverordening op hun geweten hadden. Het strafbare feit, waaraan zij zich allen hadden schuldig gemaakt, betrof het niet tydig inleveren van registratie- of soortenlijsten bij het Produktschap voor Siergewassen. Op deze lijsten moesten ondermeer de ligging, aantal en grootte der arealen alsmede de gewassoorten worden opgegeven. Alle overtreders kwamen er met een be trekkelijk geringe geldboete af. De desbetreffende formulieren hadden voor 15 januari 1959 ingezonden moeten worden. Het Produktschap voor Sierge wassen had aan degenen, die zich niet aan deze uiterste inleveringsdatum hadden gehouden, een schriftelyke her innering gestuurd om de lijsten tenmin ste voor 1 februari in te leveren. Maar ook deze termijn werd door vele kwekers overschreden. Mr. H. A. G. Hesseling uit Over veen, die het Produktschap verte genwoordigde, wees op het grote vakbe lang, dat met een tydige opzending van de verlangde gegevens wordt gediend. Hy kondigde aan, dat het Produktschap volgend jaar met betrekking tot de inleveringstermijn niet meer zo soepel zal zijn. Tegen ieder die zijn lijst na 15 januari zal inleveren, zal zonder pardon proces-verbaal worden opgemaakt. Het merendeel van de overtreders kwam er rond voor uit, dat ze gewoon vergeten hadden de lysten voor de gestelde datum op te zenden. De officier van Justitie eiste tegen de kwekers boetes van 35 en 25 gulden. De politierechter veroordeelde naar gelang van het excuus dat voor de te late in levering werd aangevoerd de verdach ten tot boetes, variërend van 15 tot 30 gulden. Tussen Voorburg en Hoogmade Ruim anderhalf jaar geleden werd het gedeelte van Rijksweg 4 A tussen Voorburg en Hoogmade voor het verkeer opengesteld en reeds thans staat het vast, dat er enkele kostbare herstelwerkzaamheden uit gevoerd zullen moeten worden. Het blijkt n.l. dat de weg over grote lengte is verzakt, hetgeen tot uitdrukking komt bij de onderheide bruggen en viaducten, waar geen verzakking is opgetreden. By de overgangen van onderheide en niet onderheide gedeelten worden de verzakkingen merkbaar en de automo bilisten worden dan ook door borden gewaarschuwd voorzichtig te rijden op deze plaatsen. De ongemakken doen zich voor voornamelijk voor bij een kleine brug even ten noorden van het viaduct bij Zoeterwoude en bij de brug zuidelijk van het viaduct bij Hoogmade. Onder de gemeente Leidschendam doen zich soortgelijke verzakkingen voor. doch die zijn vrij gemakkelijk te her stellen, daar men hier betonnen platen heeft gebruikt by de aanleg van de weg. Hier is men inmiddels reeds bezig met de reparatie. Het herstel van de weg onder Zoe terwoude en by Hoogmade zal veel meer moeite en geld kosten. Bij Zoe terwoude heeft men getracht de moei lijkheden op te vangen door een laag asfalt op het beton aan te brengen, doch dit blykt niet afdoende te zyn. Langzaam rijden" op de Rijksweg bij Leiderdorp (Foto Leld8ch Dagblad) Overigens ligt de weg zeer goed en is het prettig deze te beryden, de oneffen heden doen echter afbreuk aan het ge heel. Vooral als de gehele weg gereed zal zyn, tot Burgerveen toe, zal het ver keer er zeer toenemen en dan zijn de „bulten" des te hindelyker. Haastige spoed De oorzaak van deze moeilijkheden moet gezocht worden in het feit, dat de weg voor het verkeer open gesteld is, zodra hy tot Hoogmade gereed was. Men achtte het niet verantwoord lan ger te wachten, aangezien de oude ryksweg van Den Haag naar Amster dam, overbelast was, vooral in de buurt van Den Haag. Zodoende kreeg de nieuwe ryksweg geen tyd om voldoende „by te klinken". Het spreekwoord „haas tige spoed is zelden goed" blykt hier Bloedige wraak van een man, die beweert, dat anderen hem hadden uitgelachen De bezoekers van een bioscoop in Sydney keken aandachtig naar het op treden van Bing Crosby in de film „Say one for me", waarin hij een priesterrol vervult. Plotseling stond een bezoeker, naar later bleek een Poolse immi grant, met een bijl in de hand op, die met dit wa pen in het wilde om zich heen sloeg en zich vervol gens een weg naar de uit gang baande. Hierby wer den zestien personen ge wond. Een der gewonden is later overleden. De toe stand van vyf gewonden is ernstig. Een ooggetuige verklaar de dat de bioscoopzaal er, toen het licht op ging, uitzag als een abattoir. Vrouwen renden gillend de straat op, waar hun angst aanstekelijk werkte op andere vrouwen. Nog andere vrouwen knielden in gebed neer. Een oudere vrouw zocht een goed heenkomen onder een auto. In de bioscoophal wierp een aantal vrouwen zich over jonge kinderen om deze te beschermen. Een politieman rende toe en greep de amok- maker op straat bij zijn rechterarm. Deze rukte zich echter los en velde de politieman met een bijl slag. Toen hy de byl weer ophief voor de genadeslag, wist de getroffene zich opzij te rollen en de byl te grijpen. Een andere po litieman greep de Pool van achteren aan, waarna hy overmeesterd kon wor den. De gewonde politie man verklaarde later in het ziekenhuis dat zijn leven waarschijnlyk ge spaard is gebleven omdat de kracht van de bijlslag door zijn pet werd ver zwakt. Een van de gewonden, die er het ergst aan toe is, is een Jehova's getuige, die bloedtransfusies heeft geweigerd. Op een gege ven ogenblik waren 25 dokters in drie zalen bezig met het opereren der slachtoffers. De Poolse immigrant, die wegens moord in staat van beschuldiging is ge steld. heeft tegenover de politie verklaard dat hij tot zyn daad is gekomen omdat hy meende dat bio scoopbezoekers hem uit lachten.... RECHTZAKEN Advocaat krijgt f 5000.- boete Speciale berichtgeving) „Dit is nu al de tweede keer dat ver dachte voor het onder invloed rijden van alcohol terecht moet staan. En bijzonder treurig Is dat het hier een lid van onze balie betreft, die zich herhaalde malen heeft laten gaan. Ik heb dan ook de eer te requireren een geldboete van f. 5000 of een maand hechtenis, een maand voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 4 jaar". Aldus de officier mr. Kolkert tijdens de gistermorgen te Utrecht gehouden rechtszitting tegen een 41-jarige Amsterdamse advocaat. Mr. Kolkert kwam tot deze byzonder hoge eis, daar de advocaat naar zijn eigen schatting een inkomen van ongeveer f. 40.000 per jaar geniet. Verdachte had als bestuurder van een motorrijtuig 's avonds 9 juni op de Ka naalstraat in Utrecht dusdanig gereden, dat de politie het nodig oordeelde in te grijpen. De raadsman van de advocaat voerde aan dat de oorzaak van het zig zag-rijden van zijn collega was geweest een gebrek aan voedsel. Zijn cliënt was bovendien uiterst vermoeid geweest, had die dag twee lange vergaderingen moe ten bywonen enz. Hij concludeerde dan ook dat de drank verdachte had twee sherry's en twee glazen wijn gedronken niet de oorzaak was geweest van een dergelijk rijden. Hij verzocht derhalve om vrijspraak. De politierechter, mr. de Korte, bleek evenwel de mening toege daan dat de straf van f 5000 boete ge geven moest worden. Hy veroordeelde overeenkomstig de eis. dus wel van toepassing. Met deze dure ervaring ryker, zal men wel ernstig overwegen of het voordeliger is het nieuwe gedeelte van de weg tussen Hoogmade en Burgerveen open te stel len voor het weglichaam zich volledig heeft gezet, of te wachten tot de weg tot rust is gekomen. Felle fabrieksbrand te Zuidbarge (Speciale berichtgeving) Enige weken geleden werd de turf- strooiselfabriek van de firma Scholten in Klazinaveen in de as gelegd. Van nacht onderging de in 1955 gebouwde turfstrooiselfabriek te Zuidbarge, even eens bij Emmen, toebehorend aan de firma Vonk uit Pijnacker (bij Rotter dam) hetzelfde lot. Een enorme vuurzee steeg vannaent omstreeks vier uur omhoog uit het fa brieksgebouw. dat aan de buitenzijde geheel was bekleed met gegolfde asbest- platen. De geweldige hitte deed deze platen uit elkaar springen, wat knal len veroorzaakte, die tot ver in de om trek gehoord werden. De brandweer uit Emmen bestreed met vele stralen het vuur, doch kon niet voorkomen, dat het fabrieksgebouw vrijwel geheel in de as werd gelegd. Het droge turfstrooisel en het vele houtwerk waarmee de fabriek grotendeels was opgetrokken gaf in korte tijd een vuurzee met metershoge vlammen, waarvan blussing vrywel on- mogelyk was. De schade is groot, daar het gehele fabrieksgebouw vernield is. Half zes was de brandweer het vuur meester. Recorduitvoer naar de V.S. De Nederlandse uitvoer naar de V.S. is in het afgelopen half jaar naar een recordhoogte gestegen. De assistent- handelscommlssaris voor Nederland in New York. de heer B W. H. Klevn Molekamp. deelde tydens een bezoek aan de Utrechtse jaarbeurs mede. dat deze uitvoer naar waarde steeg met ruim 84 miljoen tot f. 375.759 000 Volgens de heer Kleyn Molekamp wordt de belangstelling van de Neder landse exporteurs voor de Noordamer;- kaanse markt steeds groter. Toch zyn er nog exporteurs, die nog meer zouden kunnen doen op de Amerikaanse markt Als voorbeeld noemde hy textiel met name in de sector specialiteiten. Met een puts onvervalst Amstelwater Sergeant Meerholtz uit dienst ontslagen Hoger beroep aangetekend Gisteren heeft de Krijgsraad in luchtmachtsamenstelling te 's-Her- togenbosch de sergeant vlieger Meerholtz van de vliegbasis Woensdrecht veroordeeld tot 24 dagen gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzegging van het recht bij de krijgsmacht te dienen. Prins zag plastics „Ik doop U Koningin Juliana en wens U behouden vaart". Met deze woorden bekrachtigde de Koningin gistermid dag tydens haar bezoek aan het club huis van de Koninklijke Amsterdamse Roed- en Zeilvereniging „De Hoop", waarvan zy beschermvrouwe is, de door haar verrichte doop van een nieuwe achtriems giek, die de naam „Koningin Juliana" zal dragen. De voorzitter van De Hoop, mr. C. T. de Byll Nachenius, had in een korte toespraak er aan herinnerd, dat de vereniging reeds in het bezit is van twee achten, die koninklijke namen dragen: de „Koningin Emma" en de „Koningin Wilhelmina". De nieuwe acht is een geschenk van de leden ter gelegenheid van het 110- arig bestaan van de vereniging, dat in 958 werd gevierd. De prachtige giek, die na de doopplechtigheid door acht veteranen werd voorgevaren, is in de eigen werkplaats van De Hoop gebouwd. Koningin Juliana verrichtte de doop niet met champagne, maar met een puts onvervalst Amstelwater, dat door de oudste bootsman, de 64-jarige Rein Muurling uit de rivier was geschept. Erehaag De Koningin had het clubhuis tussen een erehaag van met roeiriemen uitge ruste manneiyke jeugdleden betreden. By de ingang bood de 16-jarige Nicolet Kerkhof haar een toef theerozen aan. De Koningin, die was gekleed in een japon van blauwe imprimé met bijpas sende hoed, liet in de grote zaal de bestuursleden met hun dames aan zich voorstellen. Daarna volgde de doop plechtigheid op het vlot, die door hon derden belangstellenden vanaf de Am- steloever maar ook vanuit talloze bootjes op de rivier werd gadegeslagen. Na de doop van de nieuwe giek nam de Koningin vanaf het terras een vloot revue af, waaraan werd deelgenomen door een 30-tal werries en gieken van „De Hoop", „De Amstel", „Poseidon", „RIC" en „Nereus". Voordat zij naar het paleis terugkeerde, ondertekende de Koningin een aan haar eerste bezoek aan het na de oorlog verrezen nieuwe clubhuis van De Hoop gewijde oorkonde. In 1937 had de Koningin, toen nog Prinses Juliana, in het gezelschap van haar moeder en Prins Bernhard voor het laatst De Hoop bezocht, dat toen nog ln het oude clubhuis zetelde. Plasticfabriek Tevoren had Koningin Juliana na het noenmaal in het paleis op de Dam een drietal delegaties van sociale instel lingen te Amsterdam ontvangen. Het waren de voorzitter, mr. U. W. H. Stheeman en de directeur, mr. O. W. Heldring van de Vereniging „Hulp voor Onbehuisden', pater Winkeler en de heer Lenglet van het St.-Franciscus Liefdewerk en mej. luitenant-kolonel M. E. Crok en mej. majoor A. M. Bosshardt der afdeling goodwillwork van het Leger des Heils. De Prins heeft in de middaguren een bezoek gebracht aan de N V. Luxor Plastics, gevestigd in een aantal naast elkaar gelegen eeuwenoude percelen aan de Prinsengracht niet ver van de Westertoren. Hy zag er niet alleen een keurcollectie van de talloze huishou- delyke artikelen, galanterieën en speelgoederen uit plastic vervaardigd, doch tevens de opslagplaatsen van dui zenden ivoren slagtanden van olifanten, alle afkomstig uit Afrika. Kort na vier uur vertrok de hoge bezoeker per auto naar het paleis. Tot slot van het officiële jaarlijkse b°zoek aan de hoofdstad dineerden v -stin ën Prins gisteravond in het r .eis met Amsterdamse autoriteiten. Brandstichter te Apeldoorn aangehouden Na maandenlang speurwerk heeft de Apeldoornse politie een 14-jarige scho lier aangehouden, die ervan wordt ver dacht de afgelopen zomer in de ge meente Apeldoorn enkele tientallen branden te hebben gesticht. Het was de politie gebleken, dat deze jongen beschouwd moest worden als de stichter van vyf heidebrandjes, die za terdag in Apeldoorn gewoed hebben. In middels is komen vast te staan, dat hij zeker nog 15 andere branden op zijn naam heeft staan, waaronder enkele van groot formaat. Zo byv. de heidebrand op de Wapenberg te Ugchelen, waarbij een militaire tankwagen tydens het blus- singswerk verloren is gegaan. De jon gen, die alles heeft toegegeven en door wiens toedoen vele duizenden guldens aan natuurschoon is verbrand, is voor lopig naar huis gestuurd. GEEN „PRIMEUR".... Naar aanleiding van het bericht in ons blad van gisteren inzake de koffie- automaat op het station te Utrecht, wyst men er ons op, dat dergelyke ap paraten ook in onze stad aanwezig zijn en hier dus geen sprake is van een primeur. Misschien wel op een station, zoals in dit geval. Doch wy zyn wat huiverig: misschien staat er al een er gens anders ln Nederland.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5