Vernieuwing van Leidse straatdek Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 10 september 1959 Tweede blad no. 29844 Behalve een nieuwe riolering krijgt Pelikaanstraat en de ir. G. L. de Hooigracht (boven) een geslo-\ Driessenstraat is aangebracht, ten wegdek, dat reeds tussen de Ter hoogte van „Oud-Hortuszichf i wordt de Witte Singel circa één de voortuin is verwijderd meter verbreed (foto midden). 1 VELE WEGEN IN REVISIE De afdeling Onderhoud Bestratingen en de buitendienst van Gemeente werken, welke beide letterlijk en fi guurlijk „aan de weg timmeren", heb ben momenteel handen vol werk. Zijn nog maar kortgOleden het Rapenburg, van Noordeinde tot Kaiserstraat, en de Jan van Houtkade van een nieuw wegdek voorzien en vond een recon structie (o.a. nieuwe parkeerinde- j ling) van het Stadhuisplein plaats, thans wordt op tal van plaatsen in de stad met man en macht gewerkt aan de verbetering van het wegdek en worden in de nieuwe buitenwijken straten aangelegd. He tmeest spectaculaire werk in het centrum van de sitad hiervoor draagt de buitendienst o.l.v. de heer K. Dub beldam de verantwoordelijkheid is het aanbrengen van een nieuwe riole ring in en een wegdek op de Hooi gracht. Vrijwel gereed is hier het ge deelte tussen Haarlemmerstraat en ir. G. L, Driessenstraat. HAVENPLEIN Ingrijpend is ook de wijziging van het wegprofiel in de omgeving van het Havenplein. Teneinde hier het verkeer meer leiding te geven worden de rij banen versmald en wordt de bocht naar de Oude Vest meer „uitgehold", waar mede het verkeer Haarlemmerstraat/ Oude Vest v.v-, naar men verwacht, zeer is gediend. Bovendien komen er op dit plein oversteekplaatsen voor voet gangers en een taxi-standplaats, waar van onze foto een beeld geeft. Tenslotte wordt in deze omgeving ook de straat verlichting gewijzigd. WITTE SINGEL Belangrijk is ook de verbetering, wel ke momenteel wordt aangebracht in het wegdek van de Witte Singel ter hoogte van „Oud-Hortuszicht", waar de rijweg circa een meter wordt verbreed. Nu dift gebouw onlangs in gemeente handen is overgegaan, is de voortuin bij het trottoir getrokken. Teneinde het verkeer komende uit de richting Noordeindeplein naar de Witte Rozen straat enigermate af te remmen, is het trottoir op deze hoogte aanzienlijk ver breed. Voorts is tussen deze straat en de Gerrit Doustraat een parkeerstrook aangebracht en heeft men de even ver der gelegen bocht iets naar de huizen kant teruggebracht, hetgeen mogelijk was door versmalling van het trottoir. Tenslotte wordt ook het trottoir tussen Herenstraat en Schelpenkade iets smal ler, waardoor hier het wegdek aan breedte zal winnen. Zowel de reorgani satie van het Havenplein als de verbe tering van het wegdek van de Witte Singel warden uitgevoerd onder super visie van de chef van de afd. Onder houd Bestratingen, de heer J. Bos. MET 3 OKTOBER GEREED Van deze zijde verzekerde men ons, dat met het oog op. de route van de 3 Octoberoptocht alle deze werk- Mevr. H. W. B. van Itallie- van Embden overleden OUD-LID VAN LEIDSE RAAD Op 7 september is te Trogen in Zwit serland alwaar zij sinds enkele jaren woonachtig was, op bijna 89-Jarige leef tijd overleden mevrouw H. W. B. van Itallie-Van Embden, weduwe van de bekende Leids hoogleraar dr. Leopold van ItaUie. Mevrouw Van Itallie-Van Embden was op 22 oktober 1870 te 's-Gravenhage geboren. Na de hbs voor meisjes te hebben bezocht volgde zij litteratuurcolleges aan de Leidse Uni versiteit. Zij is een vooraanstaande strijdster geweest voor het vrouwen kiesrecht en de verdere emancipatie der vrouw. O.m. is zij lid geweest van de gemeenteraad van Leiden en tot 1927 van de Provinciale Staten van Zuid- Holland. Voor de vrijzinnig-democra tische partij heeft zij van 1928 tot 1933 zitting gehad in de Tweede Kamer. Voorts is zij hoofdbestuurslid van ver scheidene verenigingen op sociaal ge bied geweest. Als schrijfster heeft ,zij naam gemaakt door de publikatie van „sprekende portretten", weergevende interviews met bekende staatslieden in binnen- en buitenland. Mevr. Van Ital lie-Van Embden was officier in de Orde van Oranje-Nassau. DERDE WANDELMARS VAN DE LEIDSE HOUTSCHOOL Wandelliefhebbers kunnen aan hun trekken komen bij de derde wandelmars, die de Leidsche Houtschool op zaterdag 19 september houdt. Deelname is voor iedereen mogelijk, zowel individueel als in groepsverband. Het startbureau be vindt zich in de Leidsche Houtschool aan de Adr. Pauwstraat 1 en is deze dag geopend van twee uur af. Er kan gelo pen worden over een afstand van 10, 15 en 25 km. Belangstellenden kunnen zich nog la ten inschrijven bij de heer G. Groenen dijk, Joh. de Wittstraat 47 te Leiden. zaamheden, met uitzondering van die aan de Hooigracht, voor deze. datum vrijwel gereed zijn. Ook voor de Hooi gracht is echter, zij het met een klei ne routewijziging, een oplossing ge vonden. Nu tegen 3 oktober een ge deelte van de Hooigracht, t.w. tot aan de v. Driessenstraat, gereed is. kan de optocht via deze straat en de Middel- D. Nieuwenburg in het zilver De heer D. Nieuwenburg, conducteur- treingeleider bij de NZHVM alhier her dacht gisteren het feit, dat hy 25 jaar geleden bij deze vervoermaatschappij in dienst trad. Ten huize van de jubilaris, Hogewoerd 160, vond een hartelijke hul diging plaats. De chef van de vervoers dienst de heer Th. van Hetum, die ver gezeld van de heer Th. Thomas chef van de exploitatie, de directie vertegenwoor digde, prees de heer Nieuwenburg voor zjjn ijver en plichtsbetrachting en bood een enveloppe met inhoud aan „alsmede de zilveren medaille met vererend ge tuigschrift van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Mevrouw Nieuwenburg ontving een bloemstuk. Ook het bestuur van het jubileum fonds en vele collega's van de heer Nieu wenburg bleven deze dag niet achter in het uiten van hun waardering voor het werk en de ondervonden vriendschap van de jubilaris. Enkele geschenken en fraaie bloemstukken die namens het ju bileumfonds werden aangeboden, vorm den tastbare bewijzen van deze dank. SPEELTUINVERENIGING WESTERKWARTIER De Speeltuinvereniging „Westerkwar tier" heeft weer tal van aantrekkelijke activiteiten op haar programma voor het komende seizoen staan. Het pro gramma opent maandagavond om 7 uur met een filmvertoning voor de jeugd; die woensdagmiddag drie uur voor de tweede groep herhaald zal worden. VOLOP ZOMER DE ZIJL BLIJFT OPEN! De zweminrichting De Zijl, die an dere jaren omstreeks deze tijd haar poorten sluit, blijft dit seizoen, dankzij het uitzonderlijk fraaie weer, langer open. Voorlopig voor onbepaalde tijd Het Havenplein, met links op de foto de geprojecteerde standplaats voor taxi's. (Foto L.D./Holvast) stegracht de Nieuwe Rijn bereiken om vandaar af de gebruikelijke route te volgen. Advertentie STEE.^O - IEL. 21361 HAARLEMMERSTR. 204 - TEL. 21611 Boeiend lezingprogramma van Vereniging voor Pedagogiek De Vereniging voor Pedagogiek, afde ling Leiden, heeft voor het komende vereniginsseizoen weer een afwisselend en boeiend lezingprogramma samenge steld. Een groot aantal deskundigen op pedagogisch gebied zal in de periode van 28 september 1959 tot en met 22 april 1960 een serie lezingen houden over uiteenlopende onderwerpen, doch alle de pedagogie betreffende. De hëer J. M. van der Brink uit Oegst- geest houdt de eerste inleiding op 28 september (alle bijeenkomsten worden gehouden in „Het Gulden Vlies") over het kind in de schoolleeftijd". Op 22 ok tober spreekt prof. dr. G. C. van Niftrik uit Amsterdam over „Hedendaags le vensbesef en moderne opvoeding". De Groningse muziekpedagoog Ru Zeven- huysen spreekt op 16 november over „De muzikale opvoeding van onze jeugd". Het onderwerp „De seksuele opvoeding van onze jeugd" (hierbij staat de kantte kening: door een' andere bril bekeken) wordt op 14 december besproken door dr. P. F. J. Dupuis uit Rotterdam. Een onderwerp van geheel andere aard. namelijk „Humor in het kinder leven" zal besproken worden tijdens de Nieuwjaarsvisite op 4 januari 1960. De Vereniging voor Pedagogiek heeft zich voor dit onderwerp verzekerd van de medewerking van twee wel zeer „des kundige" inleiders, namelijk Simon Car- miggelt en Annie M. G. Schmidt. Op 1, 15 en 29 februari zal door drie COLONNE LEIDEN RODE KRUIS KORPSEN Ter inleiding van het cursusjaar 1959 1960 werd gisteravond, in het- Wees huis aan de Hooglandse Kerkgracht, een bijeenkomst gehouden van de Co lonne Leiden van het Rode Kruiskorps. In zijn toespraak merkte de colonne commandant. dokter H. P. Veldhuyzen. o.a. op dat per week regelmatig door 20 helpers en helpsters dienst moet wor den gedaan voor ziekentransport, assis tentie bij medische keuringen en E.H.B.O -ddenst bij evenementen, enz. Het ledental van de colonne is hier voor te gering en daarom moet regel matig een beroep worden gedaan op co lonnes uit omliggende gemeenten. Om dit tekort op te heffen ,zal bin nenkort een nieuwe opleidingscursus beginnen. Vervolgens reikte de docent, dokter A. T. L. Schweizer. de E.H.B.O.-diplo- ma's uit aan de nieuwe leden die vóór de vakantie met succes aan het examen deelnamen. Het waren de dames G. W. M. G. de Groot, M. Lancel-van Staden, A. S. van Oosten-van der Kaay, H. A. Rijpkema en H. Visser en de heren E. K. Smit en A. Veenkant E. A. Th. VERMOND 25 JAAR BIJ IMENEXCO Op 6 augustus was het 25 jaar ge leden dat de heer E. A .Th. Vermond in dienst trad bij de N.V. Internationale Handel Maatschappij .Imenexco"Lei den. In verband met de vakanties van het personeel werd de viering van dit jubi leum uitgesteld en zal nu plaats vin den op zaterdag aa. De heer Vermond, die 25 jaar ge leden als jongste bediende in dienst trad bij deze N-V. bekleedt thans de verantwoordelijke post van procura tiehouder. Zaterdagmorgen zal de jubilaris in tegenwoordigheid van het voltallig per soneel van het kantoor Leiden en Houthem (L-) door de direotie worden gehuldigd. 's Middags van 35 uur vindt in één van de toonzalen van „Imenexco" aan de Hoge Rijndijk een receptie plaats. Portret' Albert van Dalsum door Kees Verwey voltooid De Haarlemse schilder Kees Verwey heeft het portret van Albert van Dal sum, dat hij in opdracht van het ministerie van O. K. en W. heeft ver vaardigd, voltooid. Het zal in oktober te zien zijn in een tentoonstelling van het werk van Kees Verwey, die in het museum voor stad en lande van Gro ningen te Groningen zal worden gehou den. Waarschijnlijk zal het ter gelegen heid van het 50-jarig toneeljubileum van Albert van Dalsum op 21 november a.s. aan het gemeentebestuur van 's-Gravenhage worden overgedragen, ter plaatsing in de Koninklijke Schouwburg. Drama op de weg Voor de ogen van zijn ouders is gister middag op de provinciale weg onder de gemeente Nuth (L.) een jonge tje door een auto overreden. Het knaap je wandelde aan de hand van zijn moe der, toen hij zich plotseling losrukte en op zijn vader toeliep, die zich aan de andere zijde van de straat bevond. Hier bij werd het kind gegrepen door een auto en vrijwel op slag gedood. Het rook naar benzine Een poging om op goedkope wijze aan benzine te komen heeft de Belgische luchtmacht 100.000 liter van deze brand stof gekost. Toen dezer dagen voor een van de eerste keren sinds de aanleg in 1955 vliegtuigbenzine door de buislei ding van Antwerpen naar Florennes werd gepompt, merkte een boer bij het werken op zijn land een zware benzine damp op, terwijl het gras in zijn weide een abnormaal vebte glans had. Hij waarschuwde de politie, die in de on dergrondse 20 cm dikke leiding een ver roest kraantje aantrof, kennelijk be doeld voor „particulier" gebruik van de 1 uchtmachtbenzineOverigens moeten de daders goed op de hoogte zijn ge weest van het gebruik van de leiding, want enkele dagen tevoren had de luchtmacht een proef genomen, die zonder bijzonderheden verliep. Het kraantje moet zijn aangebracht in de nacht voorafgaande aan het pom pen van een grote hoeveelheid benzine. De daders hadden echter geen geluk, want het kraantje bleek te zwak voor de enorme druk waarmede de benzine wordt voortgestuwd. In plaats van in jerrycans liep een stroom van naar schatting 100.000 liter in de grond van de boer. wiens weide enkele jaren lang onbruikbaar zal zijn. docenten de cursus „Het bedreigde kind" gegeven worden. De docenten zijn dr. Am. van Krevelen, psychiater, op 1 fe bruari, mr. J. Zwanenburg, kinderrechter te Den Haag, op 15 februari en mej. L. J. M. Klein, officier van de Rijkspolitie, op 29 februari. Voorts hoopt men in de maand februari een instructieve ten toonstelling in te richten over de kin derbescherming in onze stad. Op vrijdag 25 maart spreekt prof. dr. J. Koekebakker over „Welvaart en de praktische consequenties voor de op voeding" en op 22 april tenslotte houdt dr. J. van de Griend een lezing over „Ondergang en herstel van de alcoho list", waarbij de bekende film „Café Paradis" vertoond zal worden. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Hem en Venhulzen (N.-H.) (toez H. W. de Knijff, kand. te Am sterdam; te Grijpskerke (Z.) (toez.) P. L. J. Wapenaar, vicaris te Oud-Loosdrecht Aangenomen naar Amsterdam (Eltheto- kerkgemeente B) J. Hoogenkamp te Leeuwarden; naar Twello (2de pred.pl.) J. B. Cats te Beuslchem. GEREF. KERKEN Tweetal te Leeuwarden S. van Bakkum te Monster en J. van Leeuwen te IJmui- den. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Nunspeet Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Tweetal te Rotterdam-centrum M. van de Ketterij te Alblasserdam en F. Mallan te Bruinlsse. Naar kerkelijke eenheid DE HERENIGING MET DE GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Onder grote belangstelling heeft de generale synode der Geref. Kerken zich in haar gisteren te Utrecht ge houden zitting bezig gehouden met de behandeling van de in brede krin gen aandacht trekkende zaak van de hereniging met de Geref. Kerken (vrijgemaakt). Bij de synode was een groot aantal missieves binnengekomen van kerke lijke vergaderingen, waarbij met name de bekende vervangingsformule in het geding kwam. Tal van adressanten verzochten de synode deze formule op te heffen. De commissie, die over deze zaak van voorlichting dienen moest, bracht aan de synode een lijvig rapport uit. Rapporteur was prof. dr. H. N. Ridderbos uit Kampen. Voor het debat gaven zich in eerste instantie niet min der dan 23 sprekers op. Prof. dr. K. Dijk uit Amsterdam be klemtoonde dat geen dogmatische ge schillen van de kerkscheuring der veer tiger jaren de oorzaak waren en dat de LUm en plak alles met van Ceta-Bever Uitslag vocalisten concours Den Bosch Na zeer lange beraadslaging heeft de Jury van het internationaal vocalisten concours de uitslag van dit concours bekend gemaakt. De prijzen werden als volgt behaald: De sopranen „Aaltje Noordewier-prijs". Zofia Janukowicx-Poblocka uit Gdansk in Polen, 2e prijs. Lia Rotter uit Gent België en Manya Breier uit Remscheidt (Did.); eervolle vermelding: Giuseppina Schettino uit Napels en Judith Heller uit Hongarije. Alten: de „Kathleen Fer- rier-prijs"; Marietta Dierckx uit Bel grado. Tenoren: eervolle vermelding: Kamiel Lampaert uit Antwerpen. Bas sen, de „Jos Orelio-prijs": Arthur Loosli uit Bern, tevens beste zanger van het concours, 2e prijs: Harold Gray uit Lon den, Engeland. De aanmoedigingsprijs beschikbaar gesteld door de Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst is behaald door Max van Egmond uit Hilversum. Tij dens een feestelijke bijeenkomst in het Bossche stadhuis heeft burgemeester mr. H. Loeff de prijzen uitgereikt. Gouden jubileum „Het Oranje Kruis" „Ik heb buitengewoon veel bewonde ring voor uw werk", zei vanmorgen de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy tot het bestuur van de Kon. Nat. Bond voor Reddingwezen en EHBO „Het Oranje Kruis" in het Kurhaus te Sche- veningen waar deze bond ter gelegen heid van ztfn 50-jarig bestaan een in ternationaal jubileumcongres houdt. „Men kent het „Oranje Kruis" als een stuk levende nationale kracht, die tot ontplooiing is gekomen. Dit is wel de meest indrukwekkende getuigenis die ik van uw Bond kan geven". De regering hecht grote waarde aan een samenkomen van internationale des kundigen zoals op dit congres" aldus de minister. Vandaag worden inleidingen gehouden over de EHBO in de praktijk en over praktijkgevallen op het gebied van de EHBO. Vanmiddag werd een aparte feestvergadering gehouden, waarin de voorzitter van .Het Oranje Kruis", prof. dr. P. R. Michael een jubileumrede uit sprak. uitspraken van de synode van 1942 al le bevredigden. Prof. dr. G. B. Wurth van Kampen hoorde in het rapport de roep der lief de, die tot het uiterste gaan wil. Spre ker acht de zaak van het genade karakter van het genadeverbond zo groot, dat het waard is er een strijd voor in te zetten maar hij vreesde dat na wegneming van het struikelblok van de vervangingsformule, andere en nog grotere moeilijkheden zich aan de ker ken zouden presenteren. Prof. dr. D- Nauta wees erop, dat de synode van 1946 reeds met aandrang tot hereniging opriep. Breedvoerig stond de hoogleraar stil bij het karak ter van een kerkelijke leeruitspraak, die uiteraard altijd bindend is. Ze kan alleen vervallen als blijkt, dat ze met de heilige schrift in strijd is of als zij door een andere vervangen wordt. Het eerste is niet aangetoond en daarom wil spreker hier van de com missie meer klaarheid. Over de tuchtmaatregelen wilde spre ker eveneens meer licht en hij vroeg een nadere verklaring van de betekenis van beroving van rechtkracht in de kerk. Uitvoerig heeft Prof. Ridderbos van repliek gediend en er daarbij op gewezen, dat het gaat om drie dingen, namelijk de interne situatie, de alge mene verhouding tot de vrij gemaakt en en de problematiek van de plaatselijke kerken. Spreker gaf een nadere toelich ting op de concept-besluiten en ging op verschillende opmerkingen nader in. Hij constateerde ook in de vrijge maakte kerken ritseling, ai is ze dan misschien zwakker dan in de Geref. Kerken. Spreker zal gaarne met de vrijgemaakte kerken samen de zaken willen tractoren omdat samendoen al tijd koninklijker is. Als een kerk aan haar belijdenis geen woord meer kan toevoegen of er komt een scheuring dan is zij verstard. De synode staat op het standpunt, dat de twee lijnen van het verbond, zoals de synode van 1905 en 1946 uitspraken on verzwakt moeten blijven gehandhaafd. Er is thans een zekere concentratie gekomen en men valt terug op de drie formulieren van enigheid- Op die grondslag wil men met de vrijgemaakte kerken verenigen. Om half zes schorste de praeses de zitting. In de avondvergadering vonden de replieken plaats. Generale Synode Chr. Geref. Kerken De generale synode in Rotterdam van de Chr. Geref. Kerken heeft een tele gram van zegewens ontvangen van de generale synode der Geref. Kerken, die te Utrecht bijeen is. De synode van Rot terdam zond een telegrafische tegen- groet naar Utrecht en sprak daarbij de wens uit, dat de door deze synode te nemen beslissingen perspectieven zou openen tot heling van de geslagen breuk. Ds. D. Henstra van Delft bracht rap port uit namens deputaten voor de gees telijke verzorging der militairen. In de discussie kwam aan de orde de vraag naar de positie van de legerpredikant in vaste dienst, ds. R. J. van Pagee, het contact van deputaten met de legerpre- dikanten en de kwestie van het reizen op zondag. Na de beantwoording door de rapporteur keurde de synode het be leid van deputaten goed. Ds. J. H. Vele- ma van Apeldoorn rapporteerde namens commissie I over een aan te brengen wijziging in artikel 5 van de kerkenorde, regelende het beroepingswerk van pre dikanten. De synode bracht de wijziging tot stand. Ds. C. van der Zaal uit Har- lingen rapporteerde over het beleid van radiodeputaten, inzake de uitzending van de radiokerkdiensten. De synode keurde dit rapport goed en sprak haar waardering uit voor de samenwerking in het convent van kerken van radio-uit zendingen. De synode werd tenslotte toegesproken door ds. J. Overduin van St.-Thomas (Canada) namens de Free en Old Christian Reformed Church. Re ferent H. G. Mackay sprak de synode toe namens de Free Church of Schotland. VEREENIGING VAN VRIJZ. HERVORMDEN Op de algemene vergadering van de Vereeniging van Vrijz. Hervormden in Nederland, die momenteel in de Stads schouwburg te Deventer wordt gehou den, is besloten tot een wijziging in het redactiebeleid van het persorgaan van deze vereniging „Kerk en wereld". Naast de zeer „links" georienteerde prof. dr. P. Smits, zal een meer „rechtse" mede hoofdredacteur worden benoemd, terwijl de redactieraad eveneens zal worden uit gebreid. Ook zal een redactiesecretaris worden aangesteld. In de namiddagvergadering van de eerste dag heeft ds. D. Oosten uit En schede een referaat gehouden over „pro blematiek van de wijkgemeente". Lezers schrijven (Te) dure controle Geachte Redactie. Mogen wy via Uw Blad even de aan dacht vragen voor het volgende? Bij voorbaat dank. Dezer dagen vond bij ons de gebruike lijke controle plaats van een balans bascule (100 kg.) door ambtenaren van de Ykdienst. kring 's-Gravenhage. Na controle, welke hoogstens 10 mi nuten had geduurd, werd de bascule in orde bevonden en vervolgens een nota gepresenteerd van schrik niet f 10.zegge tien gulden, waartegen wij hebben geprotesteerd. Wij waren in staat de heren een nota te tonen van eenzelfde controle, welke had plaats gevonden 30 maart 1954 waarvoor door ons f3.was betaald. Hieruit bleek, dat het controle-tarief op onze balans-bascule maar even met niet minder dan circa 250 was ver hoogd. Aangezien wij om deze controle niet hadden gevraagd, en de tariefsverhoging ongemotiveerd vonden, hebben wij voor lopig geweigerd deze kosten te betalen. Waar blijft hier de Prijzen-controle- dienst van Economische Zaken tegen prijsopdrijving???? Met de meeste hoogachting N.V. Gebr. BLONK'S Graanhandel, Leiden. Advertentie

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3