ROOMBOTER Natu-raLax Zoons van Duitse veedief boden een gestolen auto te koop aan Vervoer in ongunstige positie Met een enkel woord Regelmaat van de klok! Agenda DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1959 Jongelui in Wassenaar gearresteerd De Wassenaarse politie heeft maan dag twee jongemannen van 16 en 18 jaar uit Düsseldorf gearresteerd, die by een autobedrijf aan de Rijksstraatweg hun auto, welke van diefstal afkomstig bleek, te koop hadden aangeboden. Aan gezien men bij dit bedrijf de zaak niet vertrouwde, werd de politie gewaar schuwd, die de jongemannen inrekende. Pas later, nadat Interpol was inge schakeld, zou blijken dat de auto gesto len was. De jongemannen zelf vertelden dat zij hem geleend hadden van een kennis voor een uitstapje naar Nederland. Zij waren doordat de hotelrekening in Scheveningen tegenviel in geldnood geraakt en hadden geprobeerd de auto te verkopen met het voornemen de eige naar in Duitsland schadeloos te stellen. Aldus het verhaal, dat dus niet bleek te kloppen. De twee jongemannen, die gisteren door de politie als „ongewenste vreem delingen" over de grens geleid zijn, zijn zoons van de Düsseldorfse slager, die eind vorig jaar betrapt werd toen hij langs een drukke verkeersweg in Duits land een koe stal en clandestien slachtte, (onze correspondent in Bonn heeft hier over destijds uitvoerig gerapporteerd, red.) Roermijnindustrie sluit 15 mijnen Westduitse regering veert oliebelasting in (Van onze correspondent in Bonn) In de komende twee jaren is de mijnindustrie in het Roergebied bereid om vijftien kolenmijnen te sluiten, die tezamen een produktie- capaciteit van tien miljoen ton kolen per jaar hebben. Dit is een bijdrage van de gezamenlijke Westduitse mijnindustrie in de be strijding van de kolencrisis, die is ontstaan door het niet verkoop baar zijn van thans reeds zestien miljoen ton kolen. Tezelfdertijd werd van regeringszijde in Bonn meegedeeld, dat de oliebelasting er wel degelijk zal komen. De geste van de mijnindustrie gaat gepaard met enige gepeperde eisen. De voorzitter van de mynindustrievereni- ging in de Bondsrepubliek, Burckhardt, verklaarde gisteren in Bonn, dat in het raam van een rationaliseringsprogram ma zeker 40.000 tot 50.000 mijnwerkers ontslagen kunnen worden; naast hen zullen dan nog enkele honderden on dergrondse arbeiders per maand komen, die tengevolge van de normale ontwik keling afgestoten zullen kunnen wor den. Na twee jaar, dat is tegen het ein de van 1961, zullen in de mijnen van het Roergebied op deze wijze nog slechts 250.000 mijnwerkera werkzaam zijn, tegen thans 400.000. Om deze ont wikkeling te garanderen is evenwel noodzakelijk, aldus Burckhardt, dat de Westduitse mijnen 121 tot 123 mil joen ton kolen zullen kunnen afzetten bij een capaciteit van 130 miljoen ton. Dat zal alleen mogelijk zijn, indien van regeringszijde zekere maatregelen wor den genomen, die de verbruiker tot ko- lengebruik zullen stimuleren en die hem niet zullen drijven naar de stook olie. de grote concurrent van de steen kool. Zo zal de regering van de oliein dustrie moeten eisen, dat zij de capaci teit van haar raffinaderijen niet ver der uitbreidt. Via een oliebelasting zal men ten deze volgens Burckhardt reeds veel kunnen bereiken. Daarentegen is het de mijnindustrie onmogelijk haar kolen voor een lagere prijs dan thans op de energiemarkt te brengen. Burckhardt keerde zich ook tegen het goedkope transport van olie. Het trans port van olie door pijpleidingen is acht maal goedkoper dan het normale kolen- transport, deelde hy mee. Deze voorstellen zullen binnenkort in het kabinet te Bonn worden behan deld. Gisteren deelde men van rege ringszijde na een kabinetszitting onder leiding van vice-kanselier en minister van Economische Zaken Eriiard mee, dat een tijdelijke belasting van stook olie (30 mark per ton) ingevoerd zal worden. De regering meent, dat inzake het kolenprobleem vóór alles gedacht moet worden aan de positie van de honderd duizenden mijnwerkers. Bij iedere op lossing dient te worden vermeden, dat een zekere sociale hardheid tot uiting komt. Over maatregelen om dit te voor komen heeft men van Bonn uit reeds contact opgenomen met de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (KSG) te Luxemburg. Geheimzinnige ontploffing in Mexicaans vliegtuig Aan boord van een Mexicaans vlieg tuig dat met vijftien passagiers op weg was van Mexico-stad naar Merida, heeft zich een geheimzinnige ontplof fing voorgedaan, waardoor enige inzit tenden werden gedood. Het toestel maakte een noodlanding by Poza Rica. Toen de explosie op een hoogte van 3.900 meter had voorgedaan sprong een uit Rusland afkomstige zakenman, de 57-jarige Eugenio Pollowski, uit het toestel. In de staat Vera Cruz wordt naar zijn stoffelijk overschot gezocht. Volgens sommige berichten zou er een bom in Pollowski's bagage zijn ontploft. De Mexicaanse pers noemde hem zelfs de dader van de aanslag. Andere voor onderstellingen waren, dat de aanslag gericht was tegen de oliemagnaat Apo- linar Jiminez, die verwondingen opliep, of tegen een accountant, Jorge Hernan dez, die „belangrijke documenten" bij zich zou hebben gehad, die nu zijn ver dwenen. Volgens mevr. Pollowski had haar man geen vijanden. Hij was op weg om een zakelijke transactie te sluiten. Later is bekendgemaakt dat men het lijk van de Rus heeft gevonden. Een voorlopig onderzoek zou hebben uitge wezen dat de explosie veroorzaakt is door een koffer met buskruit die Pol lowski waarschijnlijk voor enkele be vriende jagers bjj zich had. De slager wordt niet alleen verdacht van diefstal en clandestien slachten van ongeveer 500 koeien maar ook van moord op een 54-jarige inwoner van Wiesbaden. IN ZWEMBROEK De auto werd vorige week donderdag middag gestolen op de parkeerplaats bij het zwembad „Rheinstadion" te Düssel dorf. Gisteren heeft de Wassenaarse re cherche van de eigenaar van de auto, directeur van een uitgeversfirma te Kas sei, het komische verhaal kunnen ver nemen van de gevolgen van deze dief stal. De directeur nam n.l. een bad toen hy plotseling merkte dat het kastje, waarin hy zyn kleren, geld autosleutel en autopapieren geborgen had was open gebroken. De auto bleek ook verdwenen te zyn. Gekleed in zwembroek is de Duitser in een Düsseldorfse politie-auto gestapt om eerst ergens geld te lenen en daarna de hoogst noodzakeiyke kleren te kopen, zyn verschoning in een groot kledingmagazijn in Düsseldorf wekte veel hilariteit! Overgave Daroel Islam op Celebes 'i Volgens Antara heeft de aan voerder van de Daroel Islam in Zuid-Celebes, Bahar Mattalioe, contact gezocht met de regerings troepen om te onderhandelen over een overgave. Hij zou een samen werking tussen de regeringstroepen en de opstandelingen in dit gebied hebben aangeboden. Een boodschapper, die met het aan bod door Mattalioe naar de comman dant der regeringstroepen was gezonden zou hebben verklaard, dat Mattalioe na hevige gevechten tussen de opstande lingen onderling het commando over hen heeft overgenomen van Kahar Moezakkar. De onenigheid tussen beide aanvoerders had, volgens de boodschap per, een zeer slechte invloed gehad op het moreel der opstandelingen, van wie velen zich thans wensten over te geven. De Daroel Islam welks doel het is, van Indonesië een staat op gods- dlenstlg-islamitlsche grondslag te maken, is thans ruim 7 jaren met de regering in een stryd gewikkeld, die grote sommen gelds verslindt. De laatste massa-overgave van leden der Daroel Islam geschiedde drie jaren geleden, toen twee aanvoerders met 20.000 man de stryd staakten. Voorzitter Van Setten beziet moeilijkheden (Speciale berichtgeving) Op de vandaag te Geleen gehouden buitengewone algemene vergadering van de Kon. Ned. Ver. van Transport ondernemingen sprak de voorzitter, mr. D. van Setten, over de moeilijk heden, waarmee het goederenvervoer te kampen heeft. Op het stuk van het wegvervoer, aldus mr. Van Setten, heeft de vryere ontwikkeling van vóór 1940 geleid tot een „fynmazig" net, dat een gTOte mate van vervoergelegenheid paart aan een matig peil van efficiency. Wat dat „fynmazig" betreft, deelde spr. mee, dat op het ogenblik elke plaats in Nederland met elke andere verbon den is, hetzy door de zogenaamde (lan ge) lyndiensten, hetzy door de bode diensten. Hij was ervan overtuigd, dat er ongetwyfeld .schönheitsfehler" aan het vrachtautodienst-systeem kleefden, maar meende dat deze geleideiyk aan kunnen worden hersteld. Een proef waarbij de vereniging aan een twintigtal leden een uniform pakket verzond heeft uitgewezen, dat 60% van de zendingen reeds op de tweede of derde dag na de aanlevering ter bestemder plaatse waren. De overige 40% deed er langer over variërend van 4 tot 7 dagen. Hoewel de resultaten van deze proef in doorsnee niet onbevredigend zyn, meende de voorzitter, dat aan de hand van deze resultaten de mogelykheden tot verbetering van de prestaties van het wegvervoer aan een gedetailleerde beschouwing moeten worden onderwor pen. Voorts sprak de heer Van Setten over het tegengaan van overmatige concur rentie, in het byzonder die van onge regelde vervoerders. Reeds is de over heid verzocht maatregelen ter bescher ming van de vervoerondernemer te treffen. Vorming van bodecentra Een ander probleem is, dat van de moeilyke economische positie, waarin vele ondernemers, die verbindingen tus sen het platteland en de verzorgings centra onderhouden, zich bevinden. Oorzaken hiervan zyn het verdwynen van de functie van vertrouwensman (vroeger kreeg de vervoerder allerlei uiteenlopende opdrachten), het korter worden van de afstanden tussen ver zorgingscentra en het platteland, de groei van vele dorpen, waardoor deze minder afhankelyk worden van de ver zorgingscentra, het leegstromen van het platteland voor wat betreft arbeids krachten en ten slotte en dit met name in het westen van het land het absorberen van verschillende dorpen door de grote steden. Een oplossing voor dit probleem zag spr. In de vorming van bodecentra, waardoor de efficiency verhoogd zou kunnen worden en voorts in de „automatisering" van bestaande bode centra n.l. door het gebruik van snel werkende laad- en losinstallaties. Samenwerking tussen verschillende ondernemers op één traject is in dit verband eveneens onontbeerlyk. Tenslotte hoopte mr. Van Setten, dat er spoedig een wyziging in de vaststel ling van het laadvermogen ingevolge de wet autovervoer goederen tot stand zal komen, waardoor dan de vervoerder in een „minder krap pak" zal moeten worden gestoken, zodat hy niet wat thans wel het geval is voor iedere wyziging in het materieel, waarmee een dienst wordt onderhouden, by de com missie of bij de Ryksinspecteur om wijziging van het vergunde laadver mogen behoeft aan te kloppen. 120 LITER MELK ca. 20 PAKJES BOTER Verse, romige melk-zo Yan de wei naar de fabriek. Daar wordt van de room van ruim 6 liter melk 1 pakje roomboter bereid - puur natuur, puur gezondheid, pure heerlijkheid. 6 liter melk voor 1 pakje boter... ziet u wel: alléén is boter... en J boter is niet te vervangen. 1I HET NEDERLANDS ZUIVELBUREAU RIJSWIJK (Z.H.) Stijf eu star, leerzaam en luchtig (Van onze t.v.-medewerker) In de rubriek „Mensen, dingen, nu..." liet de VARA de honderdste terug komst van de geboortedag van Jaurès door dr. B. W. Schaper herdenken. Het was een gedegen werkstuk; het vormde een eenheid (sleutelwoord voor leven en sterven van Jaurès), maar leek te hoog gegrepen. Het was een essay, maar geen causerie. Het was zo erg solide Ne derlands en miste alles van de Fran se esprit. Het was wei droog, omdat er geen sprankje humor om de hoek kwam kijken en de actieve mens, die Schaper poogde te schilderen, kwam niet uit de verf-, maar bleef teveel een museumstuk. Dat was jammer, want met een wat lichtere opvatting zou de spreker zeker een ruimer groep kykers hebben weten te doordringen van de betekenis van de staatsman, ook voor de huidige generatie. Ook de „Spiegel der kunsten" leek te zullen verzanden in een styve starheid. Hans Knap lichtte een aantal fraaie industriefoto's toe alsof hij een album men conterfeitsels van geliefde doden doorbladerde, Theo Eerdmans werd ge- Geen paspoorten voor Amerikaanse communisten Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft thans met 371 tegen 18 stemmen een wetsontwerp aangenomen dat de regering machtigt aan commu nisten geen paspoorten te ver trekken. Voorts kan de president volgens deze wet Amerikaanse burgers veroieuen be paalde gebieden te bezoeken, als hun aanwezigheid daar de Amerikaanse bui tenlandse politiek ernstig zou kunnen benadelen. Het wetsontwerp, dat nog door de Senaat moet worden behandeld, is door de regering by het Congres ingediend, omdat het Opperste Gerechtshof vorig jaar heeft bepaald dat het ministerie van Buitenlandse Zaken niet het recht had paspoorten aan Amerikaanse bur gers te weigeren op grond van hun over tuiging. lukkig een beetje enthousiast by het zien van de mooie bullen, die Marcel Keeze-r van zijn Antiekbeurs had mee gebracht. Het werd een rustige rond gang door een miniatuurbentoonsiteHing, waarbij de kyker raden mocht naar de prijs van twee pistolen. Dat de Belgische kampioen van de Europese kunstbiljarters zijn queue vaardig weet te hanteren ,zal vooral de liefhebbers en beoefenaars van de edele biljartsport. hebben aangesproken. Van de'documentaire over Birma was veel werk gemaakt, maar het film materiaal was slecht van kwaliteit en de sprekers zaten stijfjes opgeprikt zeer star hun lesje op te zeggen. Toch leerzaam want al moge er nu meer ma teriaal in bibliotheken aanwezig zijn dan werd gesuggereerd, het is niet ge makkelijk zo'n afgeronde indruk van zo'n ver land te krygen als nu in 20 mi nuten gebeurde. Naar onze smaak maar smaken verschillen was het slotnummer van het programma het best, wat licht en luchtig, wat pril en kluchtig. Een zang- kwintet, al eerder vertoond, maar nu met minder pretentie dan de eerste maal gebracht. Het geheel is echt een poging om zonder overmatige show, maar toch met voldoende variatie wat muzikale ver strooiing te brengen. Het ziet er naar uit ,als tenminste het gevaar voor ver starring wordt vermeden), dat die po ging best eens zou kunnen slagen. Het Vlaamse volksliedje, de inzet over de vier weverkens, was een juweeltje- Er was nogal veel Porter in dit programma, maar het had een leuke uitloop door de wat. onbelangrijke grondtekst in het Nederlands te brengen. Aangezien de vertaling met rake humoristische ac centen was getooid, leek dat wel een succes. Of dit algemeen zo wordt inge zien, zal de post uitwijzen, want Karin, vol zelfvertrouwen omdat een enquete haar als meest gewaardeerde omroep- st-er aanwees, vroeg om schriftelijke reacties. Een lied, dat smaakvol en met veel zorg werd gezongen, was een melodie van de Vlaamse 15de eeuwse componist Isaac, bij Protestantse kerkgangers wel bekend als toondichter van gezang 39, maar ook de minnaars van Bach's pas siemuziek in het gehoor liggend. Jammer, dat na dit waardig nummer Porter weer ten tonele werd gevoerd. BINNENLAND Krachtens een dit jaar uitgevaardigd besluit zullen Frans studerende Nederlan ders thans hier te lande een diploma van de Sorbonne kunnen verwerven. Op de door rode knipperlichten en belsignalen beveiligde spoorwegovergang ln de Horsterweg te Ede werd gistermor gen en personenauto door de elektrische trein Amsterdam—Keulen gegrepen. De automobilist, de 63-jarlge schllderspatroon Th. Zaaier uit Wagenlngen, werd op slag gedood. De meer dan 200 meter meege sleurde wagen werd volkomen vernield. Bij K.B. Is prof. dr. J. J. van Loghem Jr. te Amsterdam, internist, directeur van het Centraal Laboratorium van de Bloed transfusiedienst van het Ned. Roode Kruis benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. De Rotterdamse recherche heeft een 57-Jarlge koopman gearresteerd in verband met de felle brand, die dinsdagavond aan de Gouvernestraat te Rotterdam elf per sonen dakloos heeft gemaakt. De man heeft bekend de brand te hebben ge sticht. maar over het motief dat hem tot deze daad heeft gebracht, heeft hij zich nog niet uitgelaten. BUITENLAND Egypte en de Sovjet-Unie hebben overeenkomsten getekend voor de levering van de uitrusting, die nodig ls voor de bouw van het eerste stuk van de dam bij Assoean, waarmede ln december een aanvang wordt gemaakt. Het materieel, dat de Russen voor het eerste deel zullen leveren, vertegenwoordigt een waarde van bijna veertig miljoen gulden. In de naaste toekomst zal de Sovjet-Unie 84 deskun digen naar Egypte zenden. In 1958 zijn bij verkeersongelukken ln 14 Europese landen bijna 43.000 men sen om het leven gekomen, zo blijkt uit cijfers gepubliceerd door de economische commissie voor Europa. Het verkeer ln de Duitse Bondsrepubliek eiste de meeste slachtoffers, 11.665, daarna volgen Frank rijk met 8.122, Italië met 7.145 en Enge land met 5.970 doden. Radio Moskou beweert, dat de laat ste dagen per dag een 200 Westduitsers naar Oost-Duitsland zijn getrokken, me rendeels mijnwerkers of jongemannen van dienstplichtige leeftijd. Het ln de dertiende eeuw gebouwde kasteel van Malbork. nabij Mariënburg ln de Welchsel-delta. ln Polen gelegen, ls door brand ernstig beschadigd. Het uit rode baksteen opgetrokken kasteel ls een der grootste van Europa. In West-Berlijn heeft zich een man bij de politie aangegeven die beweert ja ren geleden een Oostduitse vluchteling aan de Oostduitse geheime politie te heb ben uitgeleverd. Hij had het nu met zijn geweten te kwaad gekregen. In de loop van gisteren zijn in Al gerije 29 opstandelingen en een Fransman gesneuveld .aldus een Franse mededeling; 28 rebellen werden gevangen genomen. Op 10 november zal een uitwisseling van films tussen Amerika en Rusland be ginnen. In Washington draalt dan de Rus sische produktle „Als de kraanvogels over vliegen" en in Moskou de Amerikaanse film Marty". In Londen zijn gisteren 31 studen ten van de universiteit van Oxford terug gekeerd, die met een 20 Jaar oude dub beldeksbus een reis naar Moskou hebben gemaakt. Zij vertrokken op 10 augustus uit Londen en reisden vla Duitsland en Polen. Hun eigenlijke verblijf ln Moskou duurde tien dagen. Te Kardltsa ln Midden-Griekenland is een vrouw van 128 jaar overleden. ZIJ had 28 achter-kleinkinderen en 12 achter achter-kleinkinderen .Twee dagen geleden ls ln dezelfde streek een man overleden die 115 Jaar was. De Joegoslavische vice-president Ed- vard KardelJ zal tegen het einde van dit Jaar een bezoek aan de V.S. brengen. Deze bekendmaking heeft opnieuw specu laties doen rijzen over de mogelijkheid van een bezoek van Tlto aan Washington. President Elsenhower heeft op het ogenblik geen plannen om naar India, Japan of de Phillppijnen te gaan. zo heeft de woordvoerder van het Witte Huls gis teren meegedeeld. Hij zei dat de president zelfs niet de mogelijkheid van een bezoek aan India bestudeert. Radio-Moskou meldt het bestaan te Abchazla ln Georgië van een zang en dansgroep, die „het ensemble der hon derdjarigen" wordt genoemd. De gezamen lijke leeltijd van de 25 leden is meer dan 2.000 jaar. Het jongste lid ls 70, het oud ste 111. Negen leden zijn over de honderd. Te Mosjl in Ta een conferentie van Vrijheidsbeweging geopend, waaraan ruim dertig afgevaardigden van politieke- en vakorganisaties ln Kenia. Oeganda, Tan- ganjika, Zanzibar, Belgisch Kongo en Roeanda-Oeroendi deelnemen. Er zal o.a. worden gesproken over de voorgestelde boycot van goederen uit Zuid-Afrlka, de komende Franse kernproeven ln de Saha ra en de positie van vooraanstaande Afri kaanse nationalisten die worden gevangen gehouden. Gisteren ls uit Oost-Berlijn de eer ste trein met variabele wlelafstand naar Moskou vertrokken. Het betreft hier een Oostduitse vinding, waardoor het verwis selen van wagons aan de grens der Sovjet- Unie. waar de spoorbreedte groter is dan ln de meeste andere Europese landen, overbodig wordt. Deze eerste reis werd meegemaakt door Oostduitse. Sovjetrussi- sche, Poolse en Tsjechoslowaakse Inge nieurs. In de New York Dally News is een advertentie van een volle pagina opge nomen waarin een industriële maatschap pen Kroesjtsjef ln Russische en Engelse tekst „een van de beestachtigste moorde naars en schandelijkste leugenaars uit de geschiedenis noemt en erop aandringt niet met de Russische leider te onderhandelen. In. Singapore zijn verleden week ne gen kinderen gestorven na het eten van vergiftigde gerst. Gebleken is dat de gerst afkomstig was uit tenminste twee scheeps ladingen. die ln de laatste tijd in Singa pore zijn aangevoerd. De verkoop van losse gerst ls nu verboden. De ln Frankfort verschijnende „Abendpost" meldde gisteren, dat een overleden man meer dan drie da gen aan het stuurwiel van zbn in de hoofdstraat van het nabij Baden- Baden gelegen Ganggenau geparkeerde auto heeft gezeten, voordat een voorbij ganger opmerkte dat hij dood was. Vol gens het blad passeren dageiyks duizen den mensen deze drukke straat. VOOR HEDENAVOND Hilversum I. 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Promenade-ork. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Gram. 19.45 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Concertgeb.orkest. 20.55 Gevar. pro gramma. 21.25 Orkest, koor en sol. 22.00 Journ. 22.15 Lichte muz. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. uit New York. 23.25—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.15 Sportrubrlek. 18.30 Tenor en orgel. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Volksliederen 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. caus. 20.00 Muzikale caus. 20.15 Metropole-ork. en klein koor. 20.45 Muzikale caus. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. en SOSO-ber. 23.15 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Gesprekken. 20.50 Diana, toneelspel. VOOR VRIJDAG 11 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. 9.15 Gram. (Om 9.35—9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 De vrouw ln haar huls, caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d kleuters. 11.15 Strijkorkest. 11.40 Hammondorgel. AVRO: 12 00 Gram. 12.20 Regerlngsultz.: Landbouwrubriek. 1. 80 jaar Fries rundveestamboek. Wij bezoeken de jubileumtentoonstelling in Leeuwarden 2. De ontwikkeling van de technische landbouwvoorlichting. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beurs ber. 14.00 Bariton en piano. 14.20 Boek bespr. 14.40 Gram. 15.05 Ga er eens even voor zitten. VARA: 16.00 Gram. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Orgelspel en zang. 17.55 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Pol. caus. 18.25 Lichte muz. 18.50 V .d. kind. 19.00 Jazz- muz. VPRO: 19.30 De andere lk. hoorsp. 20.40 Daar gaat een dominee voorbij, caus. 20.55 Nws. VARA: 21.00 Gevar. progr. Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.13 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Instr. trio. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d .vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 V. oudere luisteraars. 12.00 Fluit en klavecimbel. 12.30 Land- en tulnb.meded, Advertentie Nieuwe ontdekking helpt in de hele wereld lijders aan hard nekkige verstopping. Dank zij een nieuwe ontdekking is het nu niet meer nodig telkens opnieuw weer hardnekkige verstopping te verhelpen met een min of meer drastisch werkend laxeer middel. Diatu-raLax herstelt de natuurlUke regelmaat...dag in dag uit! Ideaal voor hen die buitens huis werken of op reis zijn, maar ook voor kinderen, bedlegerigen, enz. ,dc regelmaat wan de klok9 Etn uitkomst bij hardnekkige verstopping. 60 tabl. f 1.35 DONDERDAG Hooigracht 84: Humanistisch Verbond. Spr. dr. B. W. Schaper. 8 uur nam. Rehoboth: Ledenvergadering Veron. 8 u. nam. Ryksherbarium (Nonnensteeg)Leden- verg. Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nam. Borneostraat: Receptie Speeltulnver. „Oosterkwartier". 8 uur nam. Garenmarkt: Excursie van K. en O. naar de Deltawerken. 8 uur voorm. Hoogl. Kerkgracht 33 aLedenverg. Broederschap van oud-padvinders en-sters. 8 uur nam. ZATERDAG St.-Antoniusclubhuis: Feestavond Eerste Leldse Jeugdorkest en Drumband „De Burcht". 7.30 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)F Speeltuinver. „Oosterkwartier). f Luxor-tehaterBijz. kerkewerk Herv. Gem. Film: „Hoe de bijbel tot ons kwam". 10.30 uur voorm. Schouwburg: Nationaal Volkstoneel „De witte non". 8 uur nam. MAANDAG De Doelen: Ledenverg. Leldse Amateur- fotografenver. 8 uur nam. Leldse Volkshuls: Voorlichtingsavond cursussen Leldse Jeugd Actie. 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad 2 uur nm. DINSDAG Rehoboth: Ledenverg. Bond van Chr. Plattelandsvrouwen. Spr. mevr. Berghout- Rozeboom: „De vrouw ln en buiten het huwelijk". 8 uur nam Prediker: Spr. evangelist J. Maasbach. 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (aula): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam Pieterskerk: Avondgebed te 7.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee (Dagelijks van 10 tot 5 uur; 's zondags van 1—5 uur) t.e.m 5 oktober Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur BIOCOPEN Rex „De beul van Springdale" (14 Jr.) Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Trianon „De levensroman van Joseph Schmidt" (a.l.) Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino „Een zomer vol hartstocht" (18 Jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Donder dag: „Nachten zonder liefde" (18 jaar) Ll«lo „De tijger van Eschnapur" (18 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Die glücklichste Frau der Welt" (a.l.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Haven 18, tel. 20085 en de Douza-Apo- theek, Douzastraat 31. tel. 21313. By geen gehoor by Uw bulsarts o! specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelcfoon 22222. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Kamerork. 15.15 Voordr. 15.35 Lichte muz. 16.00 Wenken v. d. tuin. 16.15 Gram. 16.30 Viool en plano. 17.00 Voordr. 17.20 Musette-ens., en solist. 17.40 Beursber. 17.45 Leger des Heilsmuziek. NCRV: 18.20 De Hangmat. 18.50 Rege- ringsuitz.: Act. onderwerpen .19.00 Nws. en weerber. 19.10 Hulsmuz. 19.30 Radio krant .19.55 Orpheus en Eurydlce, opera. 21.40 Kunstrubriek .22.00 Jazzmuz. 22.25 Vocaal ens. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Muzikale caus. 23.25—24.00 Gram. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRA.ADOMROEP (over de vierde l\|n van 1820 uur) I. Georg Frïedrich Handel: Concert voor harp en orkest ln Bes gr. t„ Andante. Al legro. Larghetto. Attaca. Allegro modera to. Nicanor Zabaleta. harp. Symphonie Orkest van Radio Beriyn o.l.v. Fereno Frlcsay. II. Christoph Willlbald von Gluck: „Or pheus und Eurydlke". Opera ln drie be dril ven op tekst van Raniero da Calzabigl. Plaats en tyd van handeling: Griekenland ln de oudheid. Medewerkenden: Dietrich Fischer Dleskau, Orpheus - Maria Stader, Eurvdike - Rita Streich, Amor. Rlas-Ka- merkoor. Berlljn6 Motettenkoor, Rias- Symphonie Orkest, Berlijn. Dirigent: Fe- renc Frlcsay. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekoverz. 20.30 Gevar. progr. 20.5521.50 Italiaans amus.-progr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Honic Service. 330 m. 12.15 Caus. of voordr. 12.30 Pianoreci tal 12.45 Meded. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 14.00 Gevar. muz 15.00 Hoorsp. 15.30 Twintig vragen. 16.00 Ork. conc. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Ge var. progr. 19.30 Henry Wood Promenade Concert: Ork. conc. en sol. 21.00 Nws. 21.15 At home and abroad, caus. 21.45 Ge var. progr. 22.15 The ring of words. 22.45 Caus. 23.00 Nws. 23.0623.36 Vlooi en piano. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 in. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Lichte muz. (om 13.30 Nws.) 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw (Om 14.30 Nws.) 15 00 Mllit. muz. (Om 15.30 Nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitslagen v. races. Daarna: gram. 17.30 Nws. en lichte muz. 18.29 Weerber, nws. en act. 18.35 Gram. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.24 Sport. 19.30 Nws. en hoorspel. 20.00 Ge var. progr. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Ork. conc. (Om 21.30 Nws.) 22.30 Nws. 22.40 Ouderw. dansmuz. 23.30 Nws. en gevar. muz. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeiitscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Pianorecital. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. muz. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws. 17 45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 Bal- letmuz. 21.45 Nws. 23.30 Hedendaagse pia- nomuz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.40 en 18.30 Gram. 19.16 Kamermuz. 20.05 Gram. 21.00 Festival v. BesanQon. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 1300 Nws. 13.11 Orgel-recital. 14.00 Roemeense muz. 15.15 Lichte muz. 16.00 Koersen. 16.02 Zang. 16 30 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17 45 Duitse les. 18.00 Ork. conc. 18.10 Voordr. 18.20 Ork. conc. 18.30 V. d. sold. 19 00 Nws 19 30 Automoblelkron. 1940 Pianorecital. 19.50 Salzburger Fest- splele. In de pauze: Kunstkaleldoscoop. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55—23 00 Nws. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Dansmuz 14.00. 15.25 en 16.05 Gram. 17.00 Nws 17.10 Gram. 18.30 en 19 10 Idem. 19 30 Nws. 20.00 Ork. conc 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. Washington Post wil einde van hulp aan Egypte De „Washington Post" heeft er bij de Amerikaanse regering op aangedrongen beëindiging van de econo mische hulp aan de Ver. Arabische Re publiek te overwegen, tenzy president Nasser het aanhouden van Israëlische schepen of Israëlische goederen in het Suezkanaal stopzet. Volgens de „Washr ington Post" zouden Nassers maatre gelen tegen de Israëlische scheepvaart kunnen leiden tot vergelding en mogelijk oorlog. Dobbelaars uitgejouwd Achttien bezoekers van speelholen, onder wie een vrouw, werden door de straten van Djokjakarta geleid, met op hun borst een plakkaat waarop stond geschreven: „Wij zyn beroepsdobbe laars". Bij een razzia door de politie waren zy in een naburige desa opge pakt terwijl zy zich aan het verboden dobbelspel schuldig maakten. De spelers werden door het publiek, dat deze wyze van bestraffing kenneiyk toejuichte, uitgejouwd. Amerikaanse onderscheiding voor dr. N. A. Halbertsma Prof. dr. N. A. Halbertsma uit Zeist, pionier van diffuse verlichting, is door de Vereniging van Lichtdeskundigen (Il luminating Engineering Society) welke te San Fransisco congresseert, onder scheiden met de gouden medaille voor 1959. Dr. Halbertsma was de eerste des kundige die zich al in 1914, kort nadat de eerste praktische gloeilampen in de handel waren gekomen, bezighield met verspreiding van het licht. prof. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) als Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllssingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt München Zürlch Genéve Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajacclo Madrid Lissabon. licht bew. licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt vrijw. onb. licht bew. vrljw. onb. geh. bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist onbewolkt mist zwaar bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew, onbewolkt 0 fe S S'boË s« O 1 25 12 0 ozo 2 23 16 0 no 1 25 12 0 o 2 25 14 0 WStll 26 10 0 ozo 2 26 11 0 ozo 4 27 13 0 wstll 26 8 0 zo 2 25 11 0 zzw 5 18 9 0 wnw 3 23 13 0 nw 2 22 14 0 w 6 21 12 0 w.stil 25 6 nnw 1 27 19 w.stil 26 10 0 no 4 25 12 0 nno 3 28 10 0 O 2 27 11 0 wstll 23 10 0 nnw 6 23 16 0 nw 1 23 10 0 ono 3 26 10 0 w.stll 20 6 0 wstll 22 7 0 w 1 24 8 0 o 1 23 9 0 wstll 22 8 0 wstll 24 4 0 wstll 26 19 0 ono 4 27 14 0 ono 3 26 12 0 wstll 19 14 9 no 2 26

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2