Dalai Lama riclit officiële oproep om hulp tot de Verenigde Naties Commissie onderzoek postcensuur vertrokken Het lijden der Tïbetanen is onbeschrijfelijkmoedwillige moord op mijn arme volk WEERBERICHT Audrey en Mei even op Schiphol Over de Pool via Tokio naarBiak Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1959 No. 29844 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Dalai Lama, het geestelijke en wereldlijke hoofd van Tibet, heeft gisteren een officieel beroep op de Verenigde Naties gedaan om zich in te laten met het Tibetaanse vraagstuk. Hij deed dit in een brief aan secretaris- generaal Hammarskjöld. Tibet is geen lid der Verenigde Naties. In de wandelgangen van het gebouw der volkerenorganisatie te New York meende men echter dat een andere staat, die wel lid is, het Tibetaanse vraagstuk mogelijk in de komende zitting van de Algemene Vergadering ter sprake zal brengen. Duizenden onschuldigen op wrede wijze omgebracht De Dalai Lama vraagt in zijn brief om onverwijlde tussenkomst door de Verenigde Naties en bespreking van het Tibetaanse vraagstuk „op eigen gezag van de Algemene Vergadering". Hij schrijft: „Ik moet U met het diep ste leedwezen mededelen dat de agres sie vaii de communistisch-Chinese strijdkrachten nog niet is geëindigd. In tegendeel, het aangevallen gebied is steeds uitgebreid, met als gevolg dat thans vrijwel geheel Tibet door de Chi nezen is bezet. Mijn regering en ik hebben herhaalde lijk oproepen gedaan om tot een vreed zame en vriendschappelijke regeling te kernen, doch de communistisch-Chinese gezagsdragers hebben hier niet de min ste acht op geslagen. Onder deze omstandigheden en met het oog op de onmenselijke behandeling van mijn volk en de misdaden tegen het mensdom en de godsdienst, die de com munistische Chinezen in Tibet begaan, moet ik de Ver. Naties om onverwijlde tussenkomst verzoeken. De Dalai Lama voegt hieraan nog toe: „Het lijden der Tibetanen is onbeschrij felijk. Het is daarom een gebiedende noodzaak dat onmiddellijk een eind wordt gemaakt aan de moedwillige en meedogenloze moord op mijn volk". De Dalai Lama noemt dan in zijn brief voorbeelden van het wrede optre den der Chinese communisten. „De Chinezen hebben duizenden Tibe tanen uit huis en hof verdreven en hen van elke bestaansmogelijkheid beroofd, hetgeen deze ongelukkigen tot dood en wanhoop heeft gedreven. Mannen, vrou wen en kinderen werden gedwongen mee tQ werken bij de uitvoering van militai re werken. Zij werden hiervoor öf in het geheel niet betaald of bijzonder slecht. Tibetaanse mannen en vrouwen zijn gesteriliseerd in een streven om het ge hele Tibetaanse volk uit te roeien. De Chinese communisten hebben duizenden onschuldige Tibetanen op wrede wijze vermoord. Zij hebben voorts alles in het werk gesteld om onze godsdienst en onze cultuur te vernietigen. Duizenden kloos ters zijn met de grond gelijk gemaakt en heilige beelden en voorwerpen, die bij de uitoefening van onze godsdienst wer den gebruikt, zijn vernield. Er bestaat in Tibet geen veiligheid meer van lijf en goed. Onze hoofdstad Lhasa is thans een dode stad", aldus de Dalai Lama in zijn brief aan de Ver. Naties. Nota van India aan Peking De Chinese pers heeft haar lezers vandaag voor het eerst verteld over de botsingen aan de grens met India. Er wordt gesproken van een „nieuwe anti- China-golf in India". De bladen druk ken de brief van premier Tsjou En-lai aan Nehroe af, waarin de gespannen toestand aan de Chinees-Indiase grens Rijtoer Koninklijk Paar en Prinsessen De Koningin en de Prins zjjn voor nemens op dinsdagmiddag a.s. de dag van de opening der nieuwe zittingspe riode van de Staten-Generaal, een rij toer door Den Haag te maken. Enige Prinsessen zullen deze rytoer mede- maken. Avenger van Karei Doorman bij landing verongelukt Dinsdagmiddag heeft een Avenger die aan boord van de Karei Doorman was gestationeerd in de nabijheid van dit schip een noodlanding op zee moeten maken. De vier vliegers die zich aan boord van het vliegtuig bevonden, kon den door een helikopter van de Karei Doorman uit zee worden opgepikt. Een van de vliegers bleek licht gewond te zjjn. Deze is, eveneens per helikopter, vervoerd naar de vliegbasis Valkenburg. Het verongelukte vliegtuig is verloren gegaan. Hoe het ongeluk precies is ge beurd is niet bekend. Warm weer De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Aanhoudend droog, zonnig en warm weer. Zwakke, in de namiddag matige wind uit oostelijke richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 11 SEPTEMBER Zon op: 6.06 uur; onder: 19.07 uur. Maan op: 15.43 uur ;onder: -.- uur. Hoogwater te Katwijk te 9.31 uur en 22.12 uur. Laagwater te 4.51 uur en 17.21 uur. (Dit nummer bestaat dt 14 pagina's) toegeschreven wordt aan „grensover schrijdingen en provocaties van Indiase troepen". Tsjou stelt India volledig ver antwoordelijk en beschuldigt de Indiërs van het binnenvallen in en het bezet ten van Chinees gebied en het bescher men van gewapende Tibetaanse opstan delingen. Tsjou beschuldigt India er van Longdjoe onrechtmatig bezet te hebben. (Longdjoe is volgens India een Indiase grensplaats in het noordoosten). Chine se grenswachten waren te Migyitum door Indiërs aangevallen en moesten uit zelfverdediging terugvuren. Tsjou dringt er op aan, dat belde par tijen door „vriendschappelijke onder handelingen" tot een algemene overeen komst proberen te geraken en intussen „de reeds lang bestaande status quo" aan de grens handhaven. Intussen heeft India aangeboden niet opnieuw troepen naar Longdjoe aan de noordoostelijke grens te zenden als de Chinese militairen vandaar worden te ruggetrokken. Dit staat in een bood schap, die India gisteren aan China heeft gezonden. India koestert niet de geringste wens het gebied van anderen te betreden, maar zal zich ook niet la ten wegjagen uit gebieden die deel van India uitmaken. Het moet zich verzet ten tegen het binnendringen van bui tenlandse strijdkrachten, aldus de In diase nota. India vindt het „hoogst merkwaardig", dat China de afgelopen tien jaar geen tijd heeft gevonden om de landkaarten, waarop delen van India als Chinees staan aangegeven, uit de circulatie te nemen. India acht dit een bedreiging van zijn integriteit en een blijk van on vriendschappelijkheid. India blijft de zgn. Macmahon-linie als grens erken nen. Op doorreis naar Ne tv York In oktober weer naar Nederland Een góed-uitziende, lichtgebruinde en zo op het oog volkomen uitgeruste Audrey Hepburn is gisteravond samen met haar echtgenoot Mel Ferrer en haar Yorkshire terrier „Famous" on geveer een uur op Schiphol geweest. De Ferrers waren met de KLM-ma chine uit Parijs op de Amsterdamse luchthaven gearriveerd en vlogen met het lijntoestel naar New York verder. Om te helpen bij de officiële opening van het nieuwe grote KLM-gebouw op Fifth Avenue", vertelde Audrey lachend. Inderdaad zal zij morgen de openings ceremonie in deze nieuwe KLM-trots verrichten, nadat de Nederlandse am bassadeur in Washington, dr. J. H. van Royen de officiële openingstoespraak heeft gehouden. Wat die ceremonie pre cies zou behelzen wilde de heer R. J. Vogels, hoofd public relations van de KLM, niet onthullen, maar Audrey ver- genheid te geven allerhande besprekin gen te voeren, onder meer in verband met zijn nieuwe film. „Nine coaches waiting" naar een roman van Mary Stewart. Men zal de regie van deze film voeren, die door hemzelf en door Do rothy Kingsley zal worden geprodu ceerd. Sterren zijn nog niet geënga geerd, maar wel staat al vast, dat het zich in Frankrijk afspelende roman tische thriller-verhaal ook inderdaad in Frankrijk zal worden opgenomen. Vakantie Audrey en Mei hebben in hun huis in Bürgenstock bij Luzern in Zwitser land van een vakantie genoten. Zij kwamen eergisteren daar vandaan om tijdens hun eendaagse verblijf in Parijs de première van Roger Vadims „Les liaisons dangereuses" bij te wonen, wel ke gala-première echter niet doorging. Aanvankelijk verbood de censuur n.l. vertoning. Later werd alsnog toestem ming gegeven. Maar toen waren Audrey en Mei al weg. Na het bezoek aan Hollywood staat een inspannend baantje voor de deur. klapte, dat het in ieder geval iets te maken had met vele lichtjes, die gin gen branden, nadat zij op een knop had gedrukt. Dit zal voorlopig het enige (lichte) werk zijn, dat Audrey zal ver richten, want van filmplannen voor haar is nog niets bekend. Niels bekend Zij staat bij Paramount onder con tract en zal dus ongetwijfeld in de na bije toekomst wel weer voor de came ra's komen in een produktie van deze maatschappij, maar op dit moment wist zij nog niets definitiefs daarover te ver tellen. Wellicht zullen de besprekingen, welke in Hollywood gevoerd zullen wor den in de komende weken hierover meer klaarheid brengen. Want na New York staat Hollywood op het programma van de Ferrers. Voornamelijk om Mei gele Audrey Hepburn en haar echtge noot Mel Ferrer bij hun aankomst op Schiphol, waar zij korte tijd vertoefden op doorreis naar New York. Audrey zal namelijk, vergezeld door haar man, in een aantal Europese ste den de première van haar laatste suc cesfilm „The nun's story" bijwonen. In verband daarmee komt het echtpaar 1 oktober dan ook weer naar Nederland terug ter gelegenheid van de Neder landse première van deze film. Het ligt in de bedoeling dat Audrey en Mei zo wel de première in Amsterdam als die in Den Haag zullen bijwonen. Tijdens deze Westeuropese tournee zullen ver der worden bezocht Zürich, Rome, Brus sel, Stockholm en Kopenhagen. Koningin Juliana, die gistermiddag het clubgebouw bezocht van de Kon. Amsterdamse Roei- en Zeil vereniging „De Hoop", heeft daar met een emmertje Amstelwater de nieuwe acht, de „Koningin Juliana" gedoopt. De ƒ100.000 er uit In de 544e Staatsloterij, vierde klasse, twaalfde lijst is een prjjs van f. 100.000 gevallen op no 12337. Series van dit lot zijn verkocht in Maastricht, Koudekerke. Voorburg. Bergen op Zoom, Utrecht en Groningen. K3 dè verl De Gaulle woensdag voor de radio Aan Algerijnse politiek wordt weinig veranderd (Van onze Parijse correspondent) De enige onthulling, die gene raal De Gaulle gisteren in de ministerraad over zijn Algerijnse plannen heeft gedaan, schijnt de mededeling te zijn, dat hij woens dag a.s. voor de radio een publieke verklaring over dit onderwerp af zal leggen. Maar eventueel zou het zo heeft de minister van Voorlich ting al laten doorschemeren, ook wel donderdag kunnen worden. Eerder wenst de generaal echter nog niets te zeggen, omdat dan de hele wereld veel te veel belang stelling heeft voor Kroesjtsjef, die woensdag in Amerika arriveert. De verklaring over Algerije zal ook onmiddellijk volgen op de plechtige ope ningszitting der Verenigde Naties en het is geen geheim, dat De Gaulle, over de hoofden van zijn landgenoten heen, zich vooral ook tot dit hoge, of ten minste machtige, gezelschap wil richten. Verscheidene waarnemers geloven nu, dat de generaal aan de grondbeginselen van Frankrijks Algerijnse politiek weinig zal veranderen. Het valt inderdaad moeilijk in te denken, dat het staats hoofd in een plechtige verklaring zich openlijk uit zal spreken togen premier Michel Debré, die de laatste dagen weer geen gelegenheid voorbij laat gaan om de Franse „rechten" op Algerije te on derstrepen. In de regering moet De Gaulle gisteren opnieuw zijn waarde ring voor de actie van het Franse leger in Algerije hebben uitgesproken en men neemt zeker niet aan. dat de pacificatie zo maar plotseling zal of kan worden stopgezet. Uit Algerije waaien niettemin weer geruchten over. dat de extremisten, die op 13 mei vorig jaar de stoot gaven tot de ondergang der Vierde Republiek, zich nu opnieuw gereed zouden houden om in te grijpen indien De Gaulle in hun ogen te ver zou willen gaan. Voor het ogenblik lijkt het echter niet dat deze fascistische elementen dit keer op nieuw op de actieve steun van het leger zouden kunnen rekenen. In grote meer derheid staat het leger nu wel achter Parijs, doch in die omstandigheid ligt zowel de kracht als de zwakte van De Gaulle. De zwakte, omdat men reden heeft te vermoeden, dat De Gaulle tij dens zijn laatste reis door Algerije de legerleiding gerust heeft moeten stellen, zoal geen garanteis heeft moeten ge geven. Tot nader order schijnt men daarom wel aan te mogen nemen, dat De Gaulle in zijn verklaring van woensdag a.s. zich er voornamelijk toe bepalen zal. de „make-up" van zijn diplomatieke activi teit een wat vriendelijker aanzien te geven zonder echter aan de essentiële doeleinden veel te wijzigen. (Speciale berichtgeving) Terwijl in de ontvangkamer voor VIP's (Very important persons) in de Europahal op Schiphol gisteravond Audrey Hepburn en haar man Mel Ferrer wachtten op hun aansluiting naar New York en intussen vele verslaggevers te woord stonden, zaten in de VIP-wacht- kamer in de intercontinentale hal de leden van de commissie, die enige tijd geleden door minister Korthals, destijds minister van Zaken Overzee ad int., is ingesteld om een diepgaand onderzoek te doen naar de gevallen van het onwettig openen van poststukken in Ned. Nieuw-Guinea. Deze commissie vertrok namelijk gis teravond om tien minuten over half elf met het KLM-lijntoestel via de Pool- route en Tokio naar Biak. Minister Korthals was persoonlijk aanwezig om de vertrekkenden, jhr. mr. G. Witsen Elias, president van de Arrondisse mentsrechtbank te Den Haag, mr. J. P. Hustinx, officier van Justitie, hoofd van het Arrondissementsparket te Arn hem. prof. dr. L. W. G. Scholten, oud lid van de Tweede Kamer en hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, en de heer M. van Veen. oud-Staatsse cretaris van Oorlog en thans regerings commissaris voor het Radiowezen, ten afscheid de hand te drukken. Voor het vertrek verklaarde jhr. mr. Witsen Elias als voorzitter van de commissie, dat men hoopt binnen vijf weken met de werkzaamheden in Nieuw Guinea ge reed te komen. Daarbij zullen dan nog minstens twee weken moeten worden geteld, nodig om het rapport op te stel len en af te ronden, waarna de resul taten van het onderzoek naar men hoopt over ongeveer twee maanden aan ministerraad en Kamer ter kennis zul len kunnen worden gebracht. Inmiddels zijn in Nederland al tien personen gehoord. Het ligt in de be doeling op Nieuw Guinea iedereen, wiens verklaringen maar van enig be- Ruimtecapsule teruggevonden Een Amerikaanse torpedobootjager heeft gisteren in de Atlantische Oceaan de onbemande ruimtecapsule „Big Joe" die in de ochtend te Cape Canaveral was gelanceerd, teruggevonden. „Big Joe" die het prototype is van het voertuig waarmee men over een tweetal jaren een mens in een baan om de aarde wil brengen en die 900 kg weegt, viel een paar honderd mijl voor het doelgebied door het verkeerd func tioneren van de Atlas-raket die de capsule lanceerde. Volgens het bureau voor lucht- en ruimtevaart hebben alle instrumenten in de capsule echter volgens plan ge werkt. De „primaire doeleinden van deze proefvlucht zijn bereikt", aldus het bu reau. Deze waren het vaststellen van de warmtebestendigheid van de huid. de snelheid van de capsule teneinde de druk daarop tijdens de vlucht te bepa len. de capsule terug te vinden en de werkwijze bij het terugvinden te be proeven. De teruggevonden capsule zal aan een zorgvuldig onderzoek worden onder worpen. Noord-Vietnam beschuldigt „de kliek van Djem" Noord-Vietnam heeft vandaag „de kliek van Djem (de president van Zuid- Vietnam) en de Verenigde Staten be schuldigd van terreurinvasies in mid- den-Vietnam, waarbij 150 mensen zou den zijn omgekomen en 800 personen zouden zijn gearresteerd. De beschuldiging is vervat in een protest, dat gericht is aan de verbi 1- dingseoir missie van het opperbevel bij de internationale commissie voor Viet nam. De terreurinvallen, aldus het protest, werden gepleegd in de loop van de afgelopen acht maanden in de provincie Qoeang Ngai. lang kunnen zijn te horen, dus ook mr. Van Beek, de advocaat-generaal van het Hof van Justitie, die nog steeds met gedwongen verlof is en mr. P. Okma, procureur-generaal bij het Hof van Justitie die op zijn verzoek per 24 oktober eervol ontslag zal wor den verleend. Dit ontslag houdt op geen enkele wijze verband met de postcensuur - kwestie, maar deson danks stelt de commissie het op prijs ook het oordeel van mr. Okma te horen. Het bestuursinstituut in Hol- landia, de standplaats van de com missie gedurende de komende vijf weken, staat geheel ter beschikking van de commissie voor de „hearings", terwijl ook de archieven open staan. Mr. dr. C. N. M. Kortmaan, burge meester van Breda, die zoals ge meld, is benoemd tot commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant. Tweede arrestatie in bankfraude Driesum (Speciale berichtgeving) In verband met de verduisteringen bjj de BOAZ-bank te Driesum (Fr.) is een tweede arrestatie verricht. Gis termiddag werd aangehouden een man uit Norg (Drente) in dienst bij het Groninger accountantskantoor, dat ongeveer 15 tot 20 jaar regelmatig de bank in Driesum controleerde. Deze is gearresteerd op grond van de verdenking van medeplichtigheid bÜ de verduistering. Men vermoedt echter, dat hij meer weet van het antwoord op de vraag waar het verduisterde geld is gebleven. De bank blijkt wel tegen inbraak, maar niet tegen fraude verzekerd te zijn. Het is een onderlinge bank met deelnemers, die hoofdelijk aansprakelijk zijn. Het vorige jaar was er een reserve van f. 130.000. De rest zullen de deel nemers moeten opbrengen. Vermoedelijk moeten zij viermaal het bedrag, dat op de bank stond, op tafel leggen..

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1