Laatste Berichten 258 NOVIETEN Raad Wassenaar discussieerde over grondruil en keurlonen DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1959 Koningin, Prins en Prinses Irene bij opening der Kamers Koningin Juliana zal zich a.s. dinsdag in de gebruikelijke feeste lijke stoet van het paleis aan het Lange Voorhout naar de Ridder- raai begeven teneinde de nieuwe ritting van de Staten-Generaal te openen met het uitspreken van de Troonrede. De tocht naar de ver- tnigde vergadering van Eerste en Tweede Kamer wordt gemaakt in Je gouden koets. Prins Bernhard ;n Prinses Irene zullen Hare Ma- lesteit vergezellen. Grootste sleepboot te water gelaten (Van onze Haagse redactie) „Moge de Mared varen tot voorspoed ran de Ver. Arabische Republiek en het iuezkanaal. dat open staat voor de ichepen van alle naties, die er gebruik ran willen maken". Met deze woorden iet vanmorgen ir. Mahmoud Younes, Urecteur van de Egyptische Suezkanaal- irganisatie, op de werf van L. Smit en En. in Kinderdijk de grootste sleepboot er wereld te water. Een schip van 6.400 pk dgt snel en (onder moeilijkheden onder een stra- inde hemel en gejuich van talrijke of- Iciële gasten, onderwie de ambassadeur ran de VAR, dr. All Assad Khandji, te later gleed. De sleepboot Mared (de reusachtige) I een schip van 46 meter lengte. 12 neter breedte en een hoogte van 5.50 neter. Het is uitgerust met vier Diesel botoren van 1.600 pk. De snelheid van iet schip is 15 mijl. Burgemeester van Axel met verlof gezonden De commissaris der Koningin in Zee- ind heeft de burgemeester der gemeente ,xel, de heer P. L. D. J. van Oeveren, iet ingang van 9 september voor onbe- aalde tijd met ziekteverlof gezonden. Naar wij vernemen is dit geschied op rond van privégedragingen van de urgemeester. OEGSTGEEST Beëdigd als 2e luitenant bij de Ko- inklijke Luchtmacht de heer F. R. uttge. De e.v. vergadering van de Ge- leenteraad wordt gehouden op 30 sep- imber a.s. WARMOND Feest teneinde Ook de tweede en laatste dag van de farmondse feesten werd begunstigd oor fraai zomerweer. Deze dag stond Dornamelijk in het teken van de volks- pelen en hiervoor bestond een onge- ende belangstelling. Het aantal deel- emers aan het traditionele tobbetje- '»eken was ook dit Jaar weer buitenge woon groot. Geldprijzen waren hiervoor eschikbaar gesteld. Het werd een echt •aterfestyn, zeer tot vermaak van de De commissie voor Laos Argentinië, Italië, Japan en Tunesie, die zitting hebben in de door de Vei ligheidsraad ingestelde commissie voor Laos, hebben hun vertegenwoordigers aangewezen die, waarschijnlijk nog voor het weekeinde, naar Laos zullen gaan om ter plaatse inlichtingen te verzame len. Het zijn: brigade-gene ra al Heriber- to Ahrends (Argentinië), Ludovico Bar- riterri dl San Pietro (Italië), Sjinitsji Sjiboezawa (Japan) en Habib Bour- guiba (Tunesie). Een V.N.-ambtenaar in Parijs, D. Blickenstaff, is aangesteld als secreta ris van de subcommissie. Ook van de waamemersgroep in Libanon was Blickenstaff secretaris. Een Nederlan der mr. Engels, is benoemd tot adjunct- secretaris. Amnestie bij overgave De chef van de staf van het Indo nesische leger, Nasoetlon is bereid, de opstandelingen in Indonesië halver wege tegemoet te treden. Hij heeft zich n.l. bereid verklaard, kwijtschel ding van bestraffing toe te staan voor diegenen onder hen die berouw tonen en in de armen der Republiek willen terugkeren. Dit werd gisteren officieel medege deeld door overste Harsono die zeide, dat Nasoetion in deze geest een voor stel zal doen aan president Soekamo. Een en ander houdt verband met de laatst ontvangen berichten over de ge beurtenissen in Celebes. De militaire Commandant van Zuld- Celebes heeft zich per vliegtuig naar Djakarta begeven en hierover rapport uitgebracht aan de regering en het le ge rcommando. Ir. Kees Boeke, de oprichter van de kin dergemeenschap ,,Dc Werkplaats" te Bilt- hoven en oud-leer meester van meerdere onzer prinsessen, die op 25 september te Abcoude zijn 75ste verjaardag hoopt te vieren. In Bocholtz wil men de grens afbreken (Van onze Limburgse correspondent) De kleine gemeente Bo choltz. in de uiterste zuidoosthoek van Lim burg, voert al sedert enige tfjd een verbeten strijd om de openstelling van de grensovergang naar Duitsland in genoemde gemeente. Tot nu toe zijn alle verzoeken in die richting door de bevoegde autoriteiten afgewezen, omdat men de bezetting van zo'n grenspost voor het verkeer ter plaatse niet noodzakelijk achtte. Maar Bocholtz heeft zich niet willen laten kennen. Onder aanvoering van burgemeester mr. P. W M. van Meeuwen, zette de bevolking actie op actie op touw om aan Bocholtz de verlangde grensover gang op eigen gebied te verschaffen. De situatie ter plaatse is zó, dat bijna alle Bo- choltzer gezinnen in het aangrenzende Duitse ge bied kennissen en familie hebben wonen, die nu al leen vla een grote omweg via de Locht of Vaals be reikt kunnen worden, ter wijl ze op een steenworp afstand van deBocholtze- naren wonen. Na de tweede wereldoorlog ging de grens dicht en zij bleef dicht. Wat gaat er nu gebeu ren aan dit deel van onze Rijksgrens? De jongeren van de KVP uit Limburg en van de CDU uit de kring Aken zegden hun medewerking toe en zijn niet voor een kleintje ver vaard. Op zaterdag 19 september a.s. organiseren zij een meeting. Die zal in Bocholtz beginnen voor het gemeentehuis. Na het spelen van het Limburgse volkslied zal burgemeester Van Meeuwen vertellen waarom het bij deze actie gaat. Dan zullen honder den luchtballonnen de ruimte ingaan met het opschrift „Wij vechten voor opheffing der gren zen. U ook?" De bevol king van Bocholtz en die van het aangrenzende Simpelveld en Ubachsberg trekken daarna, voorafge gaan door de plaatselijke ruitervereniging, naar de gesloten grensovergang aan de Akerweg, waar dan inmiddels ook een stoet van de CDU-jonge ren uit Aken zal zyn ge arriveerd. Ondanks de ge sloten grens zal men een gezamenlijke protestmee ting houden. De Euro- vlag zal gehesen worden mèt de Nederlandse en Duitse vlaggen. De Bocholtzer harmo nieën zullen spelen en een grenspaal zal symbolisch in stukken worden ge hakt. Duizend duiven gaan bovendien de lucht in. Zij zullen de kreet: „Open de grens!" op stukjes papier aan hun poten het hemelruim in dragen. Het is tenslotte de be doeling moties te sturen naar de regering in Den Haag en naar de Duitse Bondsregering om de grens alsnog op korte ter mijn heropend te krijgen. STADSNIEUWS VVSL passeert LSC Vanochtend Is de novitiaatstfld van de Vereniging van Vrouwelijke Stu denten te Leiden begonnen. Er meld den zich 258 novieten, dus iets meer dan het vorige jaar toen het er 240 waren. Overigens betekent het aantal van 258 novieten, dat de VVSL het LSC is voorbijgestreefd in de aankomst van nieuwe leden. Gisteren konden wjj melden dat het LSC 237 groentjes in schreef. In 1957 lag de VVSL nog aanzienlijk khter" bij het LSC met 204 novieten gen 233 groenen. In 1958 bedroeg de ïhterstand veel minder met 240 no- eten tegenover 244 groenen. Nu is dit et 258 tegenover 237 een voorsprong rworden. Dit is geenszins een aanwijzing, dat dames ook het merendeel van de ïidse studenten zouden kunnen gaan Itmaken. Het percentage VVSL-leden ider de vrouwelijke studenten is veel oter dan het percentage LSC-leden Ider de mannelijke. AUTO REED TEGEN HUIS fanmorgen omstreeks kwart over negen een personenauto, welke met hand- •acht van de Prinsessekade de Apothe- irsdfjk op werd geduwd, tegen een huis- lur gereden. De wagen, waarvan de otor niet op gang was te krijgen, reed >k een vuilnisemmer onderste boven, elke geheel werd vernield. Behalve de tor en de vuilnisemmer werd verder >E het linkervoorspatscherm van de ito beschadigd. De bestuurder van de Ito raakte met zijn hand tussen de ivel van het huis en de wagen bekneld, tl liep ontvellingen en snijwonden op i moest naar het Academisch Zieken- Us worden vervoerd. In het kader van het Estafebtetoer- K)i van de Haagse Volleybalvereniging ood Luck wordt hedenavond om 8 uur het Gymnasium aan de Frulnlaan al- er een wedstrijd gespeeld tussen Prof. tik en HVL BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Karei, zn. van P. Moerland en W. Slijk- >ls; Jan Gerrlt, zn. van J. Brokaar en Visbeen; Jacob Aart, zn. van W. A. B. »gen en A. van de Griend; Johannes ïns Jürgen, zn. van R. Keereweer en H. van der Weijden; Jolanda, dr. van A. Ivelaar en E. de Lange; Blanca Yvonne Irdlna, dr. van A. Neuteboom en A. P. 'kkel; Ilonka Lodewlka Maria, dr. van Gertenaar en M. A. de Koning. GETROUWD P. J. Edelaar en S. M. Marfjt. OVERLEDEN J. Poetma, 67 Jr., man, vele omstanders. Het ringsteken voor dames trok ook grote belangstelling. De uitslagen waren als volgt; Naar de slaapkamer: 1. Joke Beugels- dijk; 2. Frida v. d. Berg; 3. Thea van Eg- mond; 4. Paula Ritzen; 5. Corry Sikking. Troostprijs: Ans Steenvoorden. Hengelwedstrijd: 1. W. Heijl, die te vens de wisselbeker bemachtigde; 2. J. Vreeburg; 3. G. Heijl; 4. Th. Beugelsdijk; 5. D. Landman. Naar de trein: 1. K. van Leeuwen: 2. Dolf van Dijk; 3. Louis Ritzen; 4. Dirk Roest; 5. D. v. Grieken. Kruiwagenrace: 1. D. Vergeer; 2. J. v. Velzen; 3. J. Muller; 4. C. Heemskerk. Tobbetjesteken: 1. B. Heemskerk: 2. Th. Duinhoven; 3. C. de Vogel; 4. Th. van Wlnsen; 5. D. Roest; 6. B. Koek koek; 7. Th. Verhaar. Ringsteken met auto: 1. A. Ruiten burg; 2. Mw. van Wissen; 3. C. de Vo gel; 4. C. van Leeuwen, R. Heemskerk. Stoeltje wisselen: 1. T. v. d. Horst; 2. Agatha Vergeer; 3. Betsie van Dam; 4. Toos Schippers; 5. Riet Heemskerk. Na afloop van de spelen concentreer den de feestgangers zich weer op het feestterrein en hier heerste een opge wekte en prettige stemming die door geen enkele wanklank werd verstoord. Het nachtelijk uur was reeds lang ge slagen voor de laatste feestganger huis waarts toog. Warmond heeft weer od waardige wijze feest gevierd en een woord van lof komt zeker toe aan de commissieleden, die geen moeiten heb ben gespaard om de ingezetenen enkele prettige dagen te bezorgen. P. V. WARMOND De Postduivenvereniging „Warmond" hield een wedvlucht voor oude en jonge duiven vanaf Duffel, afstand 123 km. in het concours waren 119 duiven. De vo gels werden in vrijheid gesteld om 7.50 uur met windstil weer. De eerste duif bereikte zijn hok om 9.36.16 uur, de laat ste om 9.52.19 uur. Uitslagen: J. Smeets 1; J. de Weerd 2-9 en 10; J. Roest 3; B. Oskam 4-6-7; Joh. Oomsen 8; J. Diemei 5. WASSENAAR Concert in Dorpskerk In de serie orgelconcerten in Wasse naar traden gisteravond in de Dorps kerk aan het Plein de organist Adriaan Engels en de fluitist Koos Verheul op. Het bewonderenswaardig volhouden van het comité, dat deze orgelconcerten organiseert, wordt nog steeds niet be loond door een enigszins bevredigende belangstelling voor deze concerten. Ook gisteravond weer hadden slechts enkele tientallen belangstellenden plaats ge nomen in de prachtige kerk, die "zich zo bijzonder goed leent voor concerten, niet alleen door de akoestiek maar, ook door de sfeer. Adriaan Engels en Koos Verheul brachten een interessant programma. Nadat de organist het concert geopend had met een Toccata in F van Buxte- hude, voerden beide kunstenaars een sonate voor orgel en fluit uit van Carl Ph. E. Bach. Buxtehude kwam nog een keer op het programma voor met een orgelkoraal „Nun bitten wir der heili gen Geist". Van Johann Sebastiaan Bach had Adriaan Engels gekozen het koraal „Herr Jesu Christ, ddch zu uns wand", en, tot besluit, de Toccata in F. Tezamen met Koos Verheul werden nog uitgevoerd een van Handel's Hal- lenser Sonaten, een sonate van de Ita liaanse componist B. Marcello en een aria voor fluit en orgel van de Frans man J. Ibert. Het eerstvolgende concert zal op woensdag 7 oktober a.s. gegeven wor den. wederom xn de Dorpskerk door de organist Gerard Akkerhuis en de violist Theo Olof. VUILE MELK GELEVERD Een 42-jarige melkveehouder uit Was senaar moest woensdagmorgen voor de Haagse Economische Politierechter ver schijnen. Hij had melk geleverd die, toen men er een halve liter uitnam en filtreerde, reeds vuilsporen achterliet. De officier van Justitie vond het wel wat veel vuil dat uit slechts een halve liter kwam en eiste f. 50.- boete of tien dagen. De verdachte melkveehouder had het nogal tamelijk druk met zaken ge had en had zodoende veel aan zijn per soneel moeten overlaten en dat zag niet op een vuiltje, aldus verdachte. Hij kon echter niet zeggen dat het niet nog eens zou gebeuren. Daarom vonniste de rechter conform de eis van de officier van Justitie. Militair incident te Tilburg Op het terrein van de Kromhout- kazerne te Tilburg heeft zich, naar de Legervoorlichtingsddenet mededeelt, gis teren een incident voorgedaan tijdens het middag-appèl. Terwijl de officier, die het appèl af nam, de eerste luitenant J. W. Labrijn, van het regiment aan- en af voert roe pen, een recruut wees op zijn incorrecte tenue, maakten twee jongelieden van de straatzijde tergende en spottende opmerkingen, aldus de mededeling. De officier reageerde met de mede deling, dat hij de Kon. Marechaussee zou waarschuwen. Intussen gaf hij de wachtcommandant opdracht, de twee jongelieden, in afwachtmg van de komst van de Kon. Marechaussee, aan te houden. Een van hen verzette zich hierbij heftig, en kreeg een schaafwond aan het hoofd, die ter plaatse werd verbonden, aldus de Legervoorlichtings- dienst. Het bleek te zijn de dpi. soldaat W. C. J. Martens van het 108ste verbindings bataljon, met periodiek verlof in Til burg. Hij is justitieel voorlopig in arrest gesteld. De andere burger kon na ver hoor de kazerne verlaten. De Kon. Marechaussee stelt een na der onderzoek in naar de gedragingen van de betreffende officier en de dpi soldaat, aldus de Legervoorllchtings- dienst. Gedeelte van f 100.000 gevallen te Hazerswoude De 100.000 in serie B is verkocht In Hazerswoude aan de Rijn (niet in Kou- dekerke zoals elders werd vermeld). Er zijn daar twee gelukkigen die ieder een half lot kochten. Het is al voor de vier de maal dat In dit kantoor van de Staatsloterij een prijs van f 100000,— valt. De gemeenteraad van Wassenaar heeft gisteravond onder voorzit terschap van loco-burgemeester mr. dr. J. Hazenberg vooral veel aandacht besteed aan het voorstel om met een Wassenaarse aannemer, die de eigendom verkregen heeft over een stuk bouwgrond in de kom van het oude dorp, een grondruil aan te gaan. Het gemeentebestuur stelde er veel prijs op, in verband met de komende sanering van de dorpskom, deze grond aan de Schoolstraat in eigendom te krijgen. Met de aannemer werd overeenstemming bereikt over een ruil met een perceel bouwgrond aan de Storm van 's Gravesandeweg. De raad stelde een aantal vragen en maakte een reeks kritische opmerkingen alvorens goedkeuring te hechten aan het voorstel. Er bleek bij verscheidene raads leden n.l. de indruk te bestaan dat deze ruil voor de gemeente onvoordelig was. Het stuk grond aan de Storm van 's Gravesandeweg is ongeveer twee keer zo groot als het perceel in de School straat. Het waren de heren I.. CV Oos terling (Prot.-Chr.), mr. R. T. M. van der Lugt (KVP) en F. M. van der Stap (Gemeentebelang) die nadere ophelde ring vroegen over de ruilovereenkomst. De heer J. L. F. C. van der Vis (VVD) en mr. C. A. van Gorcum <P.v. d. A.) stemden wel direct in met het voorstel, de heer Van der Vis op grond van na dere informaties, de heer Van Gorcum op grond van de overweging, dat het op zichzelf niet ongewoon is, bouwgrond in de kom van een gemeente hoger te taxeren dan grond buiten die kom. Wethouder Hazenberg merkte op, dat de betrokken aannemer, als hü gewild had, in de Schoolstraat 7 win kels met bovenwoningen had kunnen bouwen, omdat zijn plan dateerde van vóór het ontwerp-komplan. De aan nemer heeft de gemeente niet voor een voldongen feit willen stellen en is komen praten, wat door het gemeente bestuur zeer is gewaardeerd. Al eer der had het gemeentebestuur, echter tevergeefs, geprobeerd eigenaresse te worden van de bewuste grond. Over de economische waarde van de te ruilen grond zei de wethouder, dat aan de aannemer een ander stuk grond is aangeboden, waarop 9 woningen ge bouwd kunnen worden. Bovendien zal hij voor zijn rekening een nieuw trans formatorhuisje bouwen en houdt de ge meente in de Schoolstraat nog 500 m2 zeer bruikbare bouwgrond over, die na een eventuele verwezenlijking van het komplan verkocht kunnen worden. Naar het oordeel van B. en W. is hier sprake van een normale transactie, waarover beide partijen tevreden kunnen zijn. Het gemeentebestuur heeft niet vooruit wil len lopen op de vaststelling van het komplan. Maar als het deze gelegenheid had laten voorbijgaan, en de aannemer zou zijn plannen voor winkels hebben verwezenlijkt, dan zou dat de gemeente wellicht een grote schadepost hebben opgeleverd. De raad toonde zich nadat nog enige tijd verder van gedachten gewisseld was, gerustgesteld. Een suggestie van de heer F. M. van der Stap en van de heer H. L. J. van Dillen (KVP) om een be slissing uit te stellen tot na de vast stelling van het komplan moest verwor pen worden omdat een beslissing over de ruilovereenkomst geen verder uitstel kan lijden. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. KEURLONEN Het verzoek van de N.V. Vleeswaren- fabriek Van den Berg en Co. om vast stelling van lagere keurlonen, vond weerklank in de raad. Burgemeester en Wethouders hadden voorgesteld boven een grens van 600.000 kg. vleesomzet een verlaagd tarief van 1 cent per kg. toe te staan, maar tot 600.000 kg. het geldende tarief van 2 cent te handhaven. De heren W. Boender (P.v. d. A.), C. E. van den Berg (KVP) en H. L. J. van Dillen (KVP) pleitten voor een verdere verlaging van de tarieven, als dit met het oog op de exploitatie-uitkomsten van de vleeskeuringsdienst mogelijk zou zijn. De twee eerstgenoemde sprekers wezen op de noodslachtplaats in deCor- nelis de Wittstraat, die geen baten en alleen maar lasten oplevert. De heer Boender was van oordeel, dat dit slacht huis niet gefinancieerd behoort te wor den uit de opbrengst van de keurlonen, terwijl de heer Van den Berg nadere cijfers vroeg om te kunnen beoordelen welke houding tegenover dit slachthuis dient te worden aangenomen. Wethouder E. M. Schade (VVD) be toogde, dat de gemeente bij het vast stellen van de keurlonen een zekere voorzichtigheid betrachten moet. Dit jaar blijkt bij de Vleeswarenfabriek een ongekend grote hoeveelheid vlees te worden verwerkt, maar er bestaat geen enkele zekerheid dat dit ook in volgen de jaren het geval zal zijn. In de afge lopen tien jaren heeft de keuringsdienst veel vaker een tekort dan een batig saldo opgeleverd. De gemiddelde omzet van de fabriek ligt ongeveer bij 600.000 kg. vlees; vandaar dat B. en W. daar boven een verlaagd tarief willen toe passen. Dat de exploitatie van het slachthuis opgenomen is in die van de keurings dienst, is een normaal verschijnsel, aldus de wethouder. Ook in Leiden en Den Haag gebeurt dit. Het voorstel van B. en W. werd aanvaard. STORTPLAATS VOOR HUISVUIL De raad stelde een wijziging ln het uitbreidingsplan vast in verband met de plannen om aan de Zijlwatering bij de Hoogeboomseweg een stortplaats in te richten voor huisvuil. Het krediet van f 4000.dat indertijd beschikbaar ge steld werd voor het maken van een kleurenfilm over Wassenaar werd met f700.verhoogd. Een woning aan het Havenplein werd voor f6700.— aan een daarvoor in aanmerking komende gega digde verkocht. Aan mej. M. Russcher werd eervol ontslag verleend als onder wijzeres aan de Wethouder Huibregtse- school. Leden en plaatsvervangende le den van de huisvestmgs- en vorderings commissies werden benoemd. In verband met de a.s. bouw van een tunnel voor voetgangers by Dierenpark Wassenaar werd besloten, tegeiykertyd rioleringswerkzaamheden in de omgeving van de Eikenlaan uit te voeren; de Ryksstraatweg behoeft dan maar een keer te worden opengebroken. De raad stelde hiervoor een krediet van f21.000 beschikbaar. Laos weer in bezit van bolwerk Gisteren is officieel bekendgemaakt, dat het Laotische leger weer bezit heeft genomen van het strategisch belangryke bolwerk Moeongson, midden in de vallei van die naam in het noordoosten van Laos. De plaats is nu, sinds midden- Juli, voor de vierde keer in andere han den overgegaan. Verder is bekendgemaakt, dat uit de Poeong Peoe, by de Vietnamese grens, opnieuw guerrilla-eenheden door de val lei naar Moeongson optrekken. Guerrila groepen opereren ook ten zuiden van Moeongson bij Moeong Hiem. waar het Moeongsondal doorloopt in de provincie Loeang Prabang. Volgens de bekendmaking zetten de opstandelingen hun aanvallen in de om geving van het fort Sam Teoe, in het zuidoosten van de provincie Sam Neoea, voort. Het garnizoen van Sam Teoe zou bevel hebben gekregen het bolwerk te ontruimen. Koningin in Rijksmuseum en een kinderdagverblijf Koningin Juliana heeft vanochtend nog twee particuliere bezoeken in Am sterdam afgelegd. Om tien uur arri veerde de vorstin by het Rijksmuseum voor een bezoek aan de zomertentoon stelling „De gouden eeuw der Vlaamse miniatuur". Het bezoek duurde een uur. Daarna bezocht de Koningin het dag verblijf „Prinses Margriet" aan de bur gemeester Van der Polstraat in Amster dam-West, waar kinderen, in de leef tijd van zes weken tot zes jaar, van werkende moeders worden bezig gehou den. Na dit bezoek dat tot ruim twaalf uur duurde keerde de vorstin naar paleis Soestdyk terug. Economische Zaken brengt advies uit over tv-redame Het ministerie van Economische Za ken zal advies uitbrengen over het in voeren van reclame in de televisie. Staatssecretaris Scholten van Onder- wys, Kunsten en Wetenschappen heeft dit advies gevraagd in verband met de voorbereiding van de televisienota aan cie Tweede Kamer. Deze nota zal voor het einde van dit Jaar gereed komen. Staatssecretaris Scholten heeft al veel materiaal verzameld, maar wil eerst nog advies van het ministerie van Eco nomische Zaken - gezien de belangen van het bedryfsleven by deze aangele genheid - alvorens de laatste hand aan dc nota te leggen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 10 september Leldse Coöp. Groente- en Fruitveiling: Per 100 kg.: An dijvie 760, pronkbonen 2846. snijbonen 2080. stambonen 5890. stokbonen 55 88. kroten 629. rode kool 2527. groene kool 725, postelein 612, prei 1018, rabarber 7, spinazie 1937. tomaten A 23 38, Idem B 2041, idem C 23. uien 1521. waspeen 1031, witlof 70105. Per 100 stuks: Meloenen 2772, perziken 25. bloemkool A 1747. Idem B 14. kom kommers A 1529. Idem B 1215. Idem C 8, sla 314. Per 100 bos: bospeen 15 29, selderij 2.80—6.50. AALSMEER. 9 september C.V. Centr. Aalsm. Velling: Snijbloemen: Clematis per stuk 1534; Gerbera 2049; Bouvar- dla 1532; Chrysanten gr. 3551; Idem kl. 1028; Calla 56. Lelie per kelk 10 18. Gladiolen 2550, Ornlthogalum 60 95, Cyclamen 3065. Zinnia 2075. Dah lia gr. 2046. Idem kl. 15—37, Freesla 80 2.10, Plumosa 601.30per bos. BARNEVELD. 10 september Coöp. Veluwse Etervelling Barneveld-Ede. Week- aanvoer circa 1.150.000 stuks. Handel re delijk. Notering: Eieren van 43/53 gram f7.40—10.65. 63/60 gr. f 10 86—14.10. 60/ 67 er. f 14.21—15.37. alles per 100 stuks. Elervelling SBE: Aanvoer 294.412 stuks. Handel redelijk. Notering: Eieren van 53/ 60 gr. f 10.50—13.65. 60 66 gr. I 14.04— 15.01; eendeeleren van 48 62 gr. f5.11 9 64, 62 67 gr. f210.02—11.74. alles per 100 stuks. Eiermarkt: Aanvoer 2.200.000 stuks. Handel redelijk. Notering: Eieren van 61/ 65 gr. f 14.5015 25e algemene pr(j6 f 14.75 per 100 stuks, kiloprijs f2.38. basis 62 gr. 44 60 gr. f7.75—14. klloprlis f 1.76—2 33. GeldersOverijsselse Vereniging van Eierhandelaren: grote eieren f 14.60 15.35. gewicht 62/68 gr., kleine eieren f 12.5014.50. gewicht 56-"61 gr., henne- eieren f 7.5010.50, gewicht 45 52 gr. GOUDA. 10 september Kaasmarkt: Aanvoer 166 partllen. Notering: le kwal. f 2.16—2.24, 2e kwal. f2.07—2.15. extra kwal. f2.25—2.42. Handel redelijk. BEURSOVERZICHT Na lagere opening oplopende koersen AMSTERDAM, 10 SEPTEMBER Da markt gaf vandaag by opening wederom lagere koersen te zien voor alle internationale waarden Wall Street was gisteren behoorlijk flauw geweest, doch tegen het slot trad al daar een flink algeheel herstel in. Dit laatste was voor het Damrak een be moedigend teken. Dat het in New York met de koersstyging nog niet erg wil vlotten wordt hoofdzakelijk toegeschre ven aan het feit, dat een officiële discontoverhoging nog steeds boven de markt hangt. De beurs opende voor Aku op 36514, tegen gisteren als slotprijs 369%; Phi lips 628 (632y4): Unilever 626»/a (630%). en Kon. Olie f 162.30 (f 162.80). De Duitse beurzen waren 2 tot 8 pun ten lager en dit was van invloed op de openingskoersen in Amsterdam. Toen er in West-Duitsland een herstel intrad, stegen ook de koersen in Amsterdam waar de verliezen niet onbelangrijk werden gereduceerd. De internationale waarden kregen meer belangstelling en de handel werd tamelijk levendig. In het laatste beurshalfuur schommelden de koersen rond de vorige slotpryzen en waren zelfs Kon. Olies hoger dan gis teren en boven pariteit New York. Scheepvaarten gemakkelijk met mi nimale omzetten. Van de leidende cul tures was Deli wederom aangeboden; ook Amsterdam Rubber en HVA iets lager. In de Staatsfondsenmarkt was de staffellening aan de vaste kant. Voor de inschrijving op de f 100 mil joen 4%% 25-jarige obligatielening 1959 Bank voor Ned. Gemeenten a 100% be stond grote belangstelling. Grootbanken lager. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10 SEPTEMBER Londen 10.59%—10.59%; New York 3.77%—3.78%; Montreal 3.961^—397^; Frankfort 90.33 '/a—90.38 Stockholm 73 03'/a—73.08y2; Zürich 87.44—87.49; Parijs 77.05—77.15 Brussel 7.55%—7.56% Milaan 60.89%60.94y2; Kopenhagen 54.76%54.8114; Oslo 52.93—52.98; We nen 14.64%—14.65%; Lissabon 13-20%— 13.22; Ankara 3.76H—3.77A; Praag 52.84—52.94. Beurs van Amsterdam Donderdag 10 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% 100% lOOj5, Ned. '59 4% lOOVi ÏOO,3* Ned. '53 3% 94 B 94tf Grootboek obl. 3% 80% Ned '47 3% (3) 93%GB 93{| Ned '51 3% 96% "ïed. '53 (3%) 94y4B 94% Ned '56 3% 94% 94% Ned '48 3% 89% 89 V8 Ned '59 4% 98tfGL 98HGB Ned '54 3% 90L 89% Ned '55 I 3% 90L 89% Ned '55 n 3% 91 91 Ned. *37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert 3 97%GB 98 Ned. 62-64 3 98% 99GB lndië '37 A 3 94^ 94% Grootboek '46 3 89%GB Ned W£ 6% Ill 110% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 42% 42 Nat. Handelsbank 163 163 Ned. Handelmy. 245GL 240%GB Amst. Rubber 98%GB 97% H.VA150 148% Senembah 205GB 206GB AJC.U369 y4 368GB Berkel's Patent (v.) 267 265GL Calvé Delft cert. 623% 629 Deli My .en (Ver.) 171 170.75 Kon. Pap v. Gelder 244 242 Hoogovens cert 568 566 Mtiller en Co. NJ 313 315 Ned Kabelfabr. 397 395%GB Philips 632% 634 Philips pref243GL 243GB Unilever 630GB 634% Wilton Feyenoord 211% 211 BUiton 2de r 325 325 Dordtse Olie gew. 720GB 734 Kon Olie (f20.—) 164.80 164 50 Idem (50 f 20.— 162.70 163.30 Holl Amer iyn 163 163% Java China Paket 153 151 K-LJd 126.— 12450 Kon Ned Stmv Mij 161% 143% Kon Paket My 128% 128% Stoomvaart My Ned 167GB 168% Nievelt Goudr eert 140% 140GB v Ommeren eert 248 249 Kon Rott Lloyd 152 153% Ned Scheepv Unie 142% 141% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningeD A'dam '47 (3%) 3.. 94% 94 Idem 48 <3%) 94% 94 R'dam '52-1 <4%) 98% Idem *37 I-II1 (3%) 94% Idem '38-1 (3%) 94% 94% Bankwezen Bank N. G. *58 (5%) 105% 105 id. N.WJB '52 (4%) 38 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97% 97% Premieleningen A'dam '53 3 97% 97 A'dam '51 2% 89 88% A'dam '56 12% 81% 82 A'dam '56 II 2% 93% 93 Eindhoven '54 2% 84L 82% Enschede '54 2%.... 82% 1. 80% Den Haag '52 I 2% 88% 88% Idem II 2% 88 88L R'dam '52 I 2% 897'g 89% Idem n 2% 89% Idem '57 2% 97% Utrecht '52 2% 91% 96% Z.-Holl. 1957 2% 98y4 97% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco 210.209 Amst. Bank 316 316 HB.Ü eert 250% 248 Rott Bank 295 290 Twentsche Bank 274 270 Industrie Ondernemingen Albert Heyn392 395 Borneo Sum. H. My 73 72 Ned. G. en Sp. fabr. 353L 302 Kon. Ned. Grofsm 158 158 Intematio133% 136% Int. Kunststoffenlnd 48 46 Leidse Wolsplnnery 372 371% Rott. Droogdok Mij 639 642 Sikkens Lakfabr '63 601 610 Ned. My Walv.vrt 114% 115 Zaalberg 137L 135 Ing. bur v Bouwnyv 258% 257 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 87 L Amerik. fondsen Canadian Paclflo R. 27% 27% Intern. Nickei 95 y4 94 Anaconda 65^ 64% Bethlehem Steel 55% 55% Cities Service 54 54 General Motors 55,^ 55% Kennecott100% 99% Republic Steel 78 77% Shell Ol) 79% 79 Union Pacific 32^ 30% Un States Steel 102% 103% Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving Aandelen V K 9/9 Edelmet. Kon AA 77 77% Pref w.a Idem 85GB 85GB Eleotrolas B 340 340L Holl Constructie 430L Ver Touwfabrleken 295L Wernmk's Betonm 141% 141 Van wyk Textiel 106% 105GL

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11