Laatste nieuws Elf personen in Rotterdam door Mr'v«T de^en*'Kam"'"6' een felle brand dakloos geworden Op Katwijkse groente veiling werd de vijf miljoen bereikt WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1959 (Speciale berichtgeving) Elf personen iyn dakloos geworden door een felle uitslaande brand die gisteravond in Rotterdam aan de ■volkrijke Gouvernestraat twee boven woningen heeft verwoest. De oorzaak van de brand is onbekend. Tegen half negen schoof een vijf-jarig eisje de gordijnen van de achterka- er opzij en zij keek in de helle gloed in een vuur, dat bezit had genomen in de aangrenzende woning. Temau- jrnood hebben het meisje en haar iders zich via een houten trap, die begon te branden, in veiligheid kun- tn brengen. Een jong echtpaar, dat op Ider inwoonde, werd gealarmeerd lor springende ruiten en kon ook nau- ïlijks ontsnappen. De andere bewo- srs. o.w. de 82-jarige hoofdbewoonster, jren niet thuis. De brandweer heeft met vijf stralen i brand, die dreigde over te slaan naar twee aangrenzende woningen en een schoolgebouw, geblust. Van de inboedel kon niets worden gered. De schade, die f. 30.000 bedraagt, wordt door verzeke ring gedekt. lupsen vraten 60 ha. ios bij Grolloo kaal In de boswachterij Grolloo öor het optreden van een nu toe Dg niet volledig gedetermineerde ips, een schade aangericht van aar schatting f 5000.—. Exem laren van deze rupsensoort heb >n ruim 60 hectaren lariksbos blledig kaalgevreten. De rupsen jn voor het eerst gesignaleerd op J juli nadat men op 4, 5 en 6 juni vlinders had waargenomen. De spanrups die het kwaad heeft aan richt is klein, dun en kaal en heeft zelfde kleur als de schors van de bo- >n waarop zij haar vernietigend werk et. Staatsbosbeheer veronderstelt, dat uitzonderlijk droge en warme zomer oorzaak is van het zo op grote schaal treden van deze rups. Dit vindt grond het feit dat vooral de lariksopstanden drogere gronden te lijden hebben ge- d van de vraatzucht van de beesten, pe lariksbomen ondergingen hun lot een tijdsbestek van ongeveer tien da- n. Andere loof- en naaldbomen in het peratiegebied" van de rupsensoort bben onder de vraatzucht vrijwel niet eden. De vele duizenden rupsen heb- a zich thans ingesponnen; Staatsbos- aeer is bezig met een uitgebreide tel- g van de cocons. Men hoopt dat na- ïrlijke vijanden van de rups en wei- at een koude winter de meeste van thans ingesponnen dieren zal doden Tijdens het optreden van de rupsen ren sommige delen van het bos vol- nen ontoegankelijk. De larven spon- n namelijk draden van boom tot )m. Het kaalgevreten deel van het 5 met daarin de .herfstige" draden lakt een trieste indruk. Het optreden a deze rupsensoort op genoemde ïaal is uniek voor ons land. en kwamen om van tie tlorst Een treinlading apen uit Nederland i gisteren in deplorabele toestand in Itockholm aangekomen. Van de 250 eesten waren er tien dood, waar- chijnlijk omgekomen van de dorst, de Jideren lagen bewusteloos in hun looien. Zij kwamen bij, toen zij wa- er kregen. ien firma uit Tilburg had de dieren kocht aan het Zweedse nationale iteriologische laboratorium. Dit labo- orium geeft alle schuld aan de Ne- landse firma omdat deze de verant- jrdelijkheid had voor het vervoer, gens een veearts waren de twintig lien waarin de beesten vervoerd wer- l te klein. Zij hadden afmetingen van bij 50 bi) 50 centimeter. Drie weken iden stierven enkele apen bij een rtgelijk transport. MARKTBERICHTEN ALSMEER, 8 september C.V. Centr. bm. Veiling G.A.: Snijbloemen: Clema- 1552, Gerbera 1749, Bouvardia 20- Chrysanten gr.bl. 3053, idem kl.bl. -29 per stuk. Lelies 1526 per kelk. üiolen 60100, Ornithogalum 7590, lamen 3080, Dahlia gr.bl. 1035. id. 1. 1022, Freesia 80145, Asperagus tn. 40100 per bos. Anjers: rood 12 roze 1021, wit 816, Orchid Beauty -38 per stuk. Rozen: Better Times 2 toselandia 2—6, Edith Helen 4—18. Pa- van Aalsmeer 314, Geh. Hulsberg 4 5, Pechtold 312, Verschuren 28, 'ny Gold 29, Mad. Ofman 311, Bac- it 1533, Montezuma 1529, Sweet- tt 511, Nymph 2032 per stuk. 0TPLANTEN: grote pot, kleine pot: inthum 4045, Anthurium 300 125—180, Asplenium 100—120, 25— Aphelandra 200300, 80100,.Begonia p. 7090, 2545, idem winterbl. 100 25—45, Bladbegonia 100—120, 25—35, gainvillea 300—750, 120—185; Cactus- en vetplanten 150185, 1245, Co- 4065. 1012, Campanula isophylla -240. 75—95. Croton 200—450. 80— Cyclamen 250410. 80—160; Diefen- lla 200300, ,- Euphorbia splendens -260. 30—35, Ficus 200—360, Ge- igde planten 6080, Gesneria •55, Hedera bont 100—150, 40—70, istera 250450, Nephrolepis 200 3035, Primula obcanlca 100125, •55, Philodendron scandent 3555, levieria 200—450. 125—150, St.-Paulia 4055, Scindamus bont 100135, l groen 60—85, Varens gemengd BO—35. Tradescantia 6065. 1220. OERDEN. 9 septemer Kaasmarkt: voer 137 partijen. Notering: eerste lltelt f2,162.24, tweede kwaliteit 15—2.15. extra kwaliteit tot f2.31. Wel matig Primeur te Utrecht koffie - automaat Het Centraal Station in Utrecht is sinds gisteren een koffieautomaat rijk en heeft daarmee een primeur voor Nederland. Op het eerste perron, vlak voor de uitgang Buurtsporen, is het ingenieuze apparaat opgesteld om haastige reizigers de gelegenheid te bieden zich in zes seconden van een bekertje koffie te voorzien. Wanneer men drie dubbeltjes in de automaat gooit, kan men uit vijf mo gelijkheden kiezen: koffie-zwart, kof- fle-melk. koffie-suiker-melk, koffie- suiker en koffie-dubbel suiker-melk. Na op de desbetreffende knop gedrukt te hebben, behoeft men slechts een glazen ruitje opzij te schuiven om het bekertje te pakken. Een roerstokje is overbodig, aangezien alle ingrediënten door het apparaat reeds grondig zijn gemengd. De capaciteit van de automaat is 300 bekertjes. De mogelijkheid bestaat, het apparaat in de toekomst te verbouwen, zodat het ook thee en soep produceert. Oud-inspecteur Thijssen ep vrije voeten gesteld (Speciale berichtgeving) De toenmalige inspecteur van politie te Utrecht P. I. M. Thijssen, die we gens wangedrag in de oorlogstijd op 1 juli 1946 door het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam werd veroor deeld tot levenslang, is thans op vrije voeten gesteld. Deze voorwaardelijke invrijheidstel ling geschiedde op grond van artikel 15 en volgende van het Wetboek van Strafrecht. Politie-inspecteur Thijssen had inmiddels reeds wijziging van zijn levenslange gevangenisstraf gekregen bij gratiebeschikking. Zijn straf werd toen bepaald op 21 jaar en 5 maanden. Aan gezien thans tweederden van deze ter mijn is verstreken en Thijssen zich in de Bredase gevangenis „goed gedragen" heeft, is hij thans in voorwaardelijke vrijheid gesteld. Thijssen, die berucht werd door zijn jodenvervolgingen, was in oorlogstijd ook een half jaar korpschef van de ge meentepolitic te De Bilt. Zijn optreden was zelfs de Duitsers te bar, zodat hij enige tijd werd opgesloten in een straf kamp van de S.S. Batig saldo Alg. Burg. Pensioenfonds De bijzondere omstandigheden, waar onder de pensioenraad in 1958 tenge volge van de verschillende maatregelen tot verbetering van de financiële positie der gepensioneerden heeft moeten wer ken. noopten tot het doen van uitgaven, waarvoor op de begroting van het alge meen burgerlijk pensioenfonds geen of ontoereikende bedragen waren uitge trokken. Dit deelt minister Toxopeus aan de Tweede Kamer mede. De hogere uitgaven worden evenwel geheel gedekt door de eveneens gestegen ontvang sten. Voor 1958 wordt een batig saldo van ongeveer f 14 miljoen verwacht. Bij K.b. van 25 augustus is mr. J. A. Jonkman benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer voor de zitting, welke zal aanvangen op dinsdag 15 september. Middenstandsexamen voor militairen De 40 mondelinge cursussen, welke in samenwerking met de Dienst Welzijns zorg Leger door de Contactraad van de drie onderwijscentrales, gevormd door de Centrale voor Katholiek Handels onderwijs, het Instituut voor Midden standsontwikkeling en de Centrale voor Christelijk Handelsonderwijs, in de legerplaatsen, kazernes en vliegbases. werden georganiseerd, leverden dit jaar 419 militairen op voor het midden standsexamen algemene handelskennis. Door uniform studiemateriaal en les programma wordt bereikt, dat de deel nemers bij overplaatsing de opleiding kunnen blijven volgen. Van genoemd aantal ontvingen er 231 het diploma. Het percentage van geslaagden ligt ook dit jaar weer boven het landelijk gemiddelde, aldus de Legervoorlichtingsdienst. Twaalf finalisten in vocalistenconcours Twaalf zangers en zangeressen zullen aan de finale van het vocalistencon cours te Den Bosch deelnemen. Er zijn voor hen acht prijzen beschikbaar, doch het is reeds verschillende jaren voorge vallen, dat in bepaalde stemgroepen geen eerste prijs werd toegekend. De finalisten zijn: Mariette Dierckx uit Antwerpen. Djurdjevka Cakarevie uit Belgrado. Julianna Falk uit Honga rije als alten. De bassen Harold Gray uit Londen en Arthur Loosli uit Bern. Dc sopranen Lia Rottier uit Gent, Giu- seppina Schettino uit Napels, Judith Heller uit Hongarij. Sofia Janukowicz- Foblocka uit Gdansk (Polen), Loris Sut ton uit Engeland, Manuya Breier uit Remscheid (Did.) en de tenor Kamiel Lampaert uit Antwerpen. Om de aanmoedigingsprijs van de Ne derlandse Maatschappij tot bevordering der Toonkunst zal moeten worden ge kampt door de bas Max van Egmond uit Hilversum en de sopraan Wilhelmina Driessen uit Den Haag. Arbeider poogde zijn vrouw te wurgen De door de rechtbang te Amsterdam in eerste aanleg van poging tot moord vrijgesproken, doch wegens poging tot doodslag veroordeelde 39-jarige hand langer uit Amsterdam, die in de ochtend van 15 juli 1958 in het Franse kamp bij Hilversum een poging deed zijn vrouw te wurgen, heeft gistermiddag voor het Gerechtshof te Amsterdam in hoger be roep terecht gestaan. De Procureur-Generaal, mr. A. S. de Muinck Keizer eiste 1 jaar met aftrek van het voorarrest, plus terbeschikking stelling. Uitspraak 22 september a.s. Landbouwer door paard en wagen gedood De landbouwer B. Diephuis te Een rum (Gr) is gisteren gedood toen hij op zijn erf door zijn paard en wagen werd overreden. De man verliet het erf om zich naar het land te begeven. Op zeker ogenblik maakte de wagen een zwenking, waardoor een bus water op de grond viel. Het paard, dat voor de wagen gespannen was. schrok van het geluid dat de vallende bus maakte, en keerde plotseling naar het erf terug. Door deze onverwachte beweging viel de landbouwer van de wagen en kwam onder de wielen terecht. Hij was on middellijk dood. Wenen krijgt drie nieuwe ondergrondse passages (Van onze Weense correspondent) De royaal aangelegden en vooral door buitenlanders bewonderde passage bij de Weense Opera is zo'n groot succes geworden zowel voor de oplossing van het verkeersvraagstuk als voor de win keliers die hier belegde broodjes en souvenirs verkopen, dat het gemeente bestuur nu ook op drie andere gevaar lijke kruispunten een ondergrondse pas sage met roltrappen voor voetgangers wil aanleggen. De eerste komt bij de Babenbergerstrasse met aansluiting op de Mariahilferstrasse, de drukste win kelstraat van Wenen. De tweede wil men by de Bellaria aanleggen tegen over de vroegere keizerlijke paleizen en de derde op de Schottenring bij de uni versiteit en de Votiefkerk. Deze laatste passage zal echter niet alleen voor voet gangers worden aangelegd, maar ook voor een drietal tramlijnen, die hier dwars oversteken en het verkeer levens gevaarlijk maken. Geen pensioen meer voor ex-nazi-minister De landsregering van Sleeswijk-Hol- stein heeft het pensioen van 2.894 mark per maand, dat de waarnemende mi nister van Justitie uit de nazitij d, Franz Schlegelberger genoot, ingetrok ken. Dit besluit houdt verband met een strafzaak die tegen Schlegelberger aan hangig is gemaakt bij een rechtbank in zijn woonplaats Flensburg. Schlegelberger heeft, volgens deze aanklacht, in 1941 een jood die wegens economische delicten in Katowice tot een gevangenisstraf veroordeeld was, overgedragen aan de Gestapo, met be vel hem te executeren. Schlegelberger is thans 83 jaar. Het is nog niet bekend wanneer de strafzaak tegen hem behandeld wordt, doch blijk baar heeft het eerste gerechtelijke on derzoek voldoende bewijzen opgeleverd om de intrekking van zijn pensioen te rechtvaardigen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN fanciscus Xaverius Joseph, zn. van F. l. van Haasteren en M. A. P. Masse- i Yvonne Mathilde Maria. dr. van P. J. khuizen en H. C. B. van den Brink: I Pieter, zn. van W. Terpstra en L. J. iger; Margaretha Margo, dr. van J. Ws en J. M. den Hollander; Lauren- Jacobus Jozef, zn. van M. W. L. Koe- in en K. Louwers; Robert Wilhelmus zn .van J. Pols en H .J. M. Wame- II Annelles, dr. van J. J. Lares en E. den Bos; Johannes Theodorus, zn .van van Gemeren en E. J. van der Wal; J Richard, zn. van R. P. van Anrooij C .K. van Dorst; Neeltje. dr. van P. lap en J W. Visser; Jannetje, dr. van Tins en M. C. van der Mark. OVERLEDEN' T. Staf, 72 Jr., vrouw; G. F. Laman weduwe van F. C. Laman; J. Baan f;. vrouw; E. Mizee, 68 Jr. .echtgenote H. van Vliet; A. M. van der Ploeg, 'gen, dochter. Tijdens de gistermorgen gehouden veiling van de Groentenveilingsver- eniging „Katwijk en Omstreken" werd een jaaromzet van f. 5.000.000 overschreden. In een deel van onze oplage van gisteren meldden ivij reeds dat dit feit iverd verwacht. Dit geschiedde door het veilen van een partij bloemkool van de heir H. J. Grimbergen te Kativijk aan den Rijn Koopster ivas de firma Gebr. De Mooij te Den Haag. Voor de aanvang van de veiling werd vanmorgen tij dens een enigszins feestelijke bijeen komst in het grote veilinggebouw aandacht aan deze gebeurtenis ge schonken. De voorzitter van de Kat wijkse veilingsverenigingde heer G. Parlevliet, zei in een korte toespraak tot allen, die op de veilingbanken hadden plaats genomen, dat voor het eerst sedert de oprichting van de groentenveilingsvereniging de vijf miljoen iverd bereikt en dat zo vroeg in het jaar. Spreker wees op de noeste arbeid van de tuinders in De voorzitter van de Groentenvei- lingvereniging Katwijk en Om streken", de heer G. Parlevliet, overhandigt aan de heren Grim bergen en De Mooij een grote kist sigaren. (Foto L.D./Jaap van Duyn, Katwijk) deze omgeving en toonde zich dank baar voor het feit, dat zovelen aan de totstandkoming van dit buiten gewoon fraaie resultaat hebben me degewerkt. Hij overhandigde daarna zowel aan de heer Grimbergen als aan de heer De Mooij een grote kist sigaren. Alle aanwezigen kregen later op de morgen een doosje sigaren of siga retten en een consumptie aangebo den. Het spreekt vanzelf, dat deze geste zeer op prijs werd gesteld. Vermelden wij nogdat de omzet in 1958 J. 3.623.300 en in 1957 f. 3.987.508 bedroeg. Tot dusver werd de grootste jaaromzet bereikt in 1956 met een bedrag van f. 4.031.881. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Rudl. zn .van M. J. Smit en H. I. Postma; Hendrikus W. M.. zn. van P G .Kraan en E .H. van Westgeest; Jean B„ zn. van W. Kerkhove en H. M. Fles- kens; Michél J., zn .van J. van Ewijk en J. Bakker; Nellie, dr. van A. Hoek en A. van DIJa. Getrouwd: W. A. A. van Welle en J. E. Funnekotter; J. W. Neijenhuis en M. J. Pierlot; A. J. Donkervoort en G. F. van den Hoek. Overleden: E. van Geffen, weduwe van H. Beukema, 79 Jr. WARMOND Eerste feestdag een groot succes Prachtig zomerweer, overgrote be langstelling, veel feestvreugde, ziehier drie factoren die de Warmondse fees ten moesten doen slagen. De opening van de feesten vond maandagavond plaats met een lampionoptocht door de gemeente, welke optocht werd voorafge gaan door de Warmondse Fanfare, ter wijl de stoet werd geopend door de commissieleden, die telken jare deze feesten organiseren.. Vooral de jeugd was in deze optocht sterk vertegenwoor digd. Direct na afloop van de omgang werden de vermakelijkheden op het feestterrein geopend. In hotel „De Stad Rome" waren voor de ouderen diverse spelen georganiseerd, waarvoor als steeds grote belangstel ling bestond. De uitslag hiervan was als volgt: Kruisjassen: 1. A. Heemskerk, 2. Me vrouw v. Egmond, 3. Koos van Tonge ren. Sjoelbakken. De prijzen hiervoor wa ren voor J. Spaargaren, M. v. d. Bent, mr. L. v. Fisenne. Kogelspel: 1. J. Schavemaker, 2. J. Schakenbos, 3. J. v. d. Voet. Gistermorgen vonden de kinderspe len plaats en het was een lust om te zien hoe de kleintjes zich inspanden om een prijs te bemachtigen. Na een span nende strijd was de uitslag als volgt: Ringsteken voor jongens op de fiets: I. Gerard van Leeuwen, 2. Jan van Leeuwen, 3. L. Boonstra. Ballenwerpen voor meisjes: 1. Alie v. d. Meer, 2. Tineke van Mastrigt, 3. Hen- ny v. d. Beek. Ringsteken voor meisjes op de fiets: 1. Annet v. Leeuwen, 2. Ineke Sikking, 3. Dikkie Roest. 4. Annet Scheltens. Ezeltje prikken voor meisjes: 1. Cobie de Winter, 2. Riet Duihoven, 3. Joke Versluijs. Zakjesploffen voor meisjes: 1. Anne ke van Niekerk, 2. Piëta Schram, 3. Els Walenkamp. Ezeltje prikken voor jongens: 1. Hans van Wissen, 2. Leo Hage, 3. Bertje Hart veld. Eierenrapen voor meisjes: 1. Carla Polman. 2. Lenie Moerkerk, 3. Liesbet Beugelsdijk. Kegelfietsen jongens: 1. Bartje Beu gelsdijk. 2. Frits de Bruin, 3. Gerard Landman. Tonkruien voor meisjes: 1. Joke Oost- dam, 2. Agatha Kraan, 3. Anni Schel tens. Karretje rijden voor jongens: 1. E. Ditmars, 2. Joop Bot, 3. A. Versluijs. Zaklopen voor jongens: 1. R. van Stijn, 2. Frans de Haas, 3. M. Meskers. Autorace meisjes: 1. M. Rosewald, 2. N. v. d. Zijl, 3. Irma Pieterse. Autorace voor jongens: 1. Henk Ol den, 2. Arie Vreeken, 3. Theo Kool. Koekhappen voor meisjes: 1. Bep van Schie, 2. Willy Beugelsdijk, 3. Gerrie Broxterman. Schijfschieten voor jongens: 1. J. W. Rikkers, 2. Frits Scheper, 3. Jan Nieuw- veen. Na afloop van de prijsuitreiking trok men naar de Baan, het centrum der vermakelijkheden en ook hier was de belangstelling zeer groot. Teneinde de feeststemming te verhogen maakte de muziekvereniging „St.-Matthias'een muzikale rondgang. ZOETERWOUDE BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wlllebrordus P. H., z. van C. W. van Velzen en J. A. Ammerlaan: Fran- ciscus J.. z. van A. A. de Jong en J. Th. W. van Leeuwen; Maria Chr.. d. van M. J. J. Kop en M. Plasmeyer; Theodorus A. M., z. van A. F. Berk en M. A. van der Drift; Wilhelmina M. G. Paardekooper, d. van D. A. P. Paardekooper en G. J. F. Hlllenaar; Adrlaan J., z. van F. J. Vis en T. H. Kiyn Hessellnk; Maria C., d. van A. R. Blok en H. J. P. van Egmond; Paulus A.. z. van P. J. Plkaar en D. A. C. van Zuidam; Adrlanus A., z. van M. G. van Kampen en G. Rijnsburger. Ondertrouwd: Th. A. M van Veen, 28 I. en A. A. Blom, 22 J.; H. J. ConijTi en A. II. Kool. Getrouwd: W. Ranselaar en W. C. Burg graaf; C. H. Bakker en R. J. Groen; W. J. van Wetten M. H. Overdljk; W. J. M. van Rijn en C. G. M. Redegeld; W. L. F. Grim berg en W. C. M. van der Poel. Voorstel van Cliina aan India Premier Tsjou En-lai van China heeft premier Nehroe van India voorgesteld dat het grensgeschil via „vriendschappelijke onderhan delingen" wordt opgelost, zo meldt het Chinese persbureau „Nieuw China". In afwachting van deze onder handelingen zou de status quo die nen te worden gehandhaafd. Tsjou heeft dit voorstel gisteren gedaan in een brief aan Nehroe, aldus het persbureau. Volgende maand A.W.W. - uitkeringen (Speciale berichtgeving) Wanneer de Algemene Weduwen- en Wezenwet inderdaad zoals alge meen wordt verwacht op 1 oktober a.s. in werking treedt, zullen de pen sioenuitkeringen in het kader van deze wet tussen 6e en 26ste van de volgende maand worden gerealiseerd. Dit vernamen wfj van de zijde van het Departement van Sociale Zaken. Evenals dit bi) de uitkeringen van de invaliditeits- of ouderdomsrente het gcrval is, zal in de toekomst de be- taaldatum van de A.W.W. in septem ber vallen. De uitkeringen inzake de A.W.W. ge schieden door de Raden van Arbeid, maar wanneer men daarenboven een rente ingevolge de invaliditeitswet en/of ouderdomswet 1919 ontvangt, neemt de Sociale Verzekeringsbank te Amster dam in een gecombineerde geldsom de betaling op zich. De bewijzen van pen sioentoekenning zullen de betrokkenen derhalve binnenkort van de bedde ge noemde instellingen tegemoet kunnen zien. Koninklijk Paar in Amsterdam-Noord Het Koninklijk Paar heeft vanoch tend een rondrit gemaakt door Am sterdam-Noord. Voor de kerk met de stompe toren stonden 300 schoolkinderen opgesteld, achter de kerk zaten de ouden van da gen. Vorstin en Prins .wandelden rond de kerk en Koningin Juliana sprak even met een 90-jarige weduwe uit Zunder- dorp. Aan het slot van de rit door Noord voerde het Koninklijk Paar op een schooltuincomplex aan de hegge- rankweg in de openlucht een gesprek met enkele deskundigen over de hui dige en toekomstige situatie van Am sterdam-Noord. Zigeuners de grens over Na langdurige onderhandelingen zijn de zigeuners over wie wy elders in ons blad melding maken, thans in Duitsland toegelaten. De gehele groep, is, naar de Kon. Marechaussee mededeelt, over de grens gegaan. Installatie adelborsten De commandant van het Kon. Insti tuut voor de Marine te Willemsoord Den Helder, kapitein ter zee J. A. Bien- tjes. heeft gistermiddag op de binnen plaats van het Instituut 77 Nederlandse jongemannen als adelborst geïnstal leerd. De plechtigheid werd bijgewoond, door de inspecteur voor het onderwijs bij de Kon. Marine, Schout bij nacht G. B. M. Erkel, een groot aantal officieren en de ouders van de nieuw aangenomen adelborsten. De Marinekapel „Willems oord" verzorgde de muzikale eerbewij zen. Na afloop maakten de Ouderejaars adelborsten met het korpsvaandel een mars door de stad. STADSNIEUWS Herv. bejaardencentrum in Kooikwartier De hervormde wykgemeente Kooiwijk opent het winterseizoen morgenmiddag in een der lokalen van de Bethlehem- kerk met de opening van een bejaarden- sociteit. De wijkgemeente die hiertoe in navolging van andere hervormde wykgemeenten is overgegaan, heeft ge meend de ouderdom voorrang te moeten geven aan het jeugdwerk, dat in deze winter weer breed zal worden opgezet. De wjjkpredikant, ds. J. N. de Ruiter, zal deze middag de opening verrichten. Rapport grondslagen Ziekenfondsverzekering Een door de Ziekenfondsraad ingestel de studiecommissie heeft rapport uitge bracht over de grondslagen der zieken fondsverzekering en de werkgebieden der Algemene Ziekenfondsen, een en ander in verband met de totstandkoming van een nieuwe ziekenfondswet. De meerderheid der commissieleden acht reorganisatie van de vrijwillige ver zekering gewenst, in die zin, dat de pre mie naar draagkracht wordt geheven en de verzekerden met gelijke inkomens overal in den lande een even hoge pre mie betalen. Een onderscheid in ver strekkingen van artikelen aan de verze kerden naar gelang van hun draag kracht is naar unanieme opvatting niet doelmatig. Ten aanzien van de regeling der honoraria zal het middel van het bindend advies als algemene methode tot het voorkomen van conflicten moe ten worden toegepast, aldus het rapport van de commissie. BEURSOVERZICHT Lager bij kalme handel Amsterdam, 9 september. Op het herstel van gisteren wera van daag een domper gezet. Over vrijwel de gehele linie vertoonde de markt lagere koersen. De handel was echter zeer kalm; van enige nervositeit was abso luut geen sprake. De hoofdoorzaak van de zwakke tendens lag bij Wall Street, waar de slotkoersen van gisteren aan de flauwe kant waren. Voor Amsterdam was dit een tegenvaller. In New York hangt nog steeds een verhoging van het officiële disconto boven de markt, terwijl de onzekerheden in Laos ook niet be vorderlijk zijn voor een hausse tendentie. Naast Wall Street waren vandaag ook de Westduitse beurzen flauw met koers verliezen van 10 tot 30 punten. Wie echter gedacht had dat ook het Damrak flauwe koersen te zien zou ge ven, kwam verkeerd uit. De koersen wa ren inderdaad lager doch men blijft ver trouwen hebben in de toekomst en is van mening, dat ook deze daling slechts van tijdelijke aard zal zijn. Aku noteerde een 5-tal punten onder de vorige slotprys. Philips was op 633 circa 10 punten lager en werd op die prijs gesteund door aan kopen voor Zwitserse rekening. Unilever op 633 een punt of 7 beneden de slotprijs van gisteren. Kon. Olie circa f. 3,— lager doch op pariteit New York. KLM lager ingevolge Wall Street. Voor de scheep vaarten lagen de koersen 1 tot 2 punten beneden die van dinsdag. De cultuur- markt was, vooral voor Deli, lager. Me rendeels lagen de grootbanken beneden de vorige slotprijs. Claims uitgevers maatschappij Misset kregen een onver anderde adviesprijs van f. 800, WISSELKOERSEN AMSTERDAM 9 SEPTEMBER Londen 10.59%—10.59%; New York 3.77%—3.787's; Montreal 3.96'/2—3.96%; Pairijs 77.07%—77.17; Brussel 7.56— 7.56%: Frankfort 90.33%-90.38%: Stock holm 73.04—73 09; Zürich 87.47%-87.52% Milaan 60.91%60.96%; Kopenhagen 54.77%54.82%Oslo 52.94—52.99; We nen 14.6514 66; Lissabon 13.21% 13.22%; Ankara 3.76%—3.77%; Praag 52.84—5294. Beurs van Amsterdam Dinsdag 8 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100%B 100% Ned. '59 4% 100% 100% Ned. '53 3% 94HGB 94tf Grootboek obl. 3% 80'b Ned. '47 3% (3) 93% 93%GB Ned. '51 3% 96% 96% *ed. '53 (3%) 94% 94%B Ned. '56 3% 94% 94% Ned. '48 3% 89% 89% Ned '59 4% 99GB 98}j»GL Ned. '54 3% 90 90L Ned. '55 I 3% 90 90L Ned. '55 II 3% 91 91 Ned. '37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert, 3 98 97%GB Ned. 62-64 3 99 98% Indië '37 A 3 94% 94iV Grootboek '46 3 89%OB Ned. W3 6% 111% 111 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 42% 42% Nat. Handelsbank 166GB 163 Ned. Handelmy247 245GL Amst. Rubber 99% 98%GB H.VA151GB 150 Senembab 205GB 205GB A.K.U375GL 369 Berkel's Patent (v.) 271 267 Calvé Delft cert. 633 623% Deli My.en (Ver.) 173 171 Kon. Pap v. Gelder 247GB 244 Hoogovens cert570GB 568 Müller en Co. N£. 323GL 313 Ned. Kabelfabr. 398GB 397 Philips 643% 632% Philips pref245GB 243GL Unilever 640 630GB Wilton Feyenoord 217GB 211% Biliton 2de r335% 325 Dordtse Olie gew. 736 720GB Kon Olie (f20.-) 167— 164.80 idem (50 f 20.—165.75GL 162.70 Holl Amer iyn 164 163 Java China Paket 155 153 KUJd 125— 126 Kon Ned. Stmv My. 163% 161% Kon. Paket My 130 128% Stoomvaart My Ned. 169 167GB Nievelt Goudr eert. 141% 140% v. Ommeren eert. 249 248 Kon. Rott. Lloyd 153% 152 Ned Scheepv Unie 143% 142% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningeD A'dam '47 (3%) 3.. 94% 94% idem 48 (3%) 94% 94% R'dam '52-1 (4%) 98% Idem *37 I-m (3%) 94% 94% Idem W-I (3%) 94% 04% Bankwezen Bank N. G. "58 (5%) 105% 105% id. N.W.B. *52 (4%) 98% 38 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97% 97% Premieleningen A'dam '53 3 96 97% A'dam *51 2% 88 89 A'dam '56 I 2% 81% 81% A'dam '56 H 2% 93% 93% Eindhoven '54 2% 84% 84L Enschede '54 2%.... 82% 1. Den Haag '52 I 2% 88% 88% Idem II 2% 88 88 R-dam '52 I 2% 89% 897'» Idem n 2% 89% Idem '57 2% 99L 97% Utrecht *52 2% 92 91% Z.-Holl. 1957 2% 98% 98Va NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 211.50 210.— Amst. Bank 326 316 HB.U. eert250% 250% Rott. Bank 303 295 Twentsche Bank 277 274 Industrie Ondernemingen Albert Heyn394 392 Borneo Sum. H My. 74 73 Ned. G. en Sp fabr 300 353L Kon. Ned. Grofsm 158 Intematio137 1337b Int. Kunststoffenind 48 Leidse Wolspinnery 376 372 Rott. Droogdok My 641 639 Sikkens Lakfabr '53 600 601 Ned. My Walv.vrt 115 114% Zaalberg 142 137L lng bur v Bouwnyv 2597b 258% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 871. Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 27% 277b Intern. Nickel 96% 95 Anaconda 65% 65 Bethlehem Steel 66%e.d. 55% Cities Service 54 54 General Motors 56 55^ Kennecott 100% 100% Republic Steel 79% 78 Shell Oil 81 79% Union Pacific 31% 32 Un States Steel 105 102% Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving Aandelen Edelmet. Kon AA Pref. w.a Idem Electrolas B Holl Constructie Ver. TouwfabrlekeD Weralnk's Betonm. Van Wyk Textiel VK. 8 9 76% 77 85GB 340 435 430L 295L 295L 143 141% 7 08GB 106%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5