Chi Wh Koningin opende gisteren centraal laboratorium bloedtransfusiedienst Grote ontvangst in Burgerzaal GEMENGD CURSUSPROGRAM VAN LEIDSE JEUGD ACTIE Huisvesting jeugdverenigingen thans in handen van stichting VAKANTIE LOGBOEK Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 9 september 1959 Tweede blad no. 29&43 Eerste officiële daad in Amsterdam'west (Van ome Amsterdamse correspondent) Staande bij de vijver, welke ter verfraaiing van het nieuwe ge bouwencomplex, heeft Koningin Juliana gistermiddag om drie uur het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Ne- derlandsche Roode Kruis in Am sterdam-West officieel geopend. De vorstin deed dit door te trek ken aan een koord, als gevolg waarvan een deur wegschoof en een hok zichtbaar werd met twee Westafrikaanse pelikanen. Het laboratorium is enkele weken geleden reeds in gebruik genomen. Met de officiële opening heeft men willen wachten, totdat deze kon worden ver richt door de Koningin, die bescherm vrouwe van het Roode Kruis is. Het was tevens de eerste maal, dat de vorstin in de nieuwe tuinstad-Sloter- vaart een officiële daad verrichtte en de bewoners van deze stad-in-aanbouw hadden zich dan ook gespoed naar het fraaie complex, dat aan de Plesman- laan is gelegen. Hun moeite werd nau welijks beloond, want de toespraken, waarin het nut van het laboratorium werden uiteengezet, werden binnen uitgesproken. Hare Majesteit, die op deze middag van het vrij overladen driedaagse pro gramma van het bezoek aan Amster dam werd vergezeld door Prins Bern- hard die 's ochtends nog een bezoek had gebracht aan de N.V. Machine fabriek „Du Croo en Brauns kreeg bij aankomst een boeket bloemen aan geboden door de kleine Mariëtte Harenberg (5), dochtertje van de far maceutisch adj.-directeur L. Harenberg. Vervolgens werd het Koninklijk paar verwelkomd door burgemeester mr. G van Hall, die tevens voorzitter is van de „Stichting tot instandhouding van het centraal laboratorium", en door de overige bestuursleden en de directie. Onder de vele genodigden zagen wij mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. J. Prinsen, Commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. F. H. A. de Graaff, voorzitter van het Nederland- sche Roode Kruis, prof. dr. A. von Albertini, vice-president van de Liga van Rode Kruisverenigingen, luitenant- generaal G. J. Ie Fèvre de Montigny, chef van de generale staf, en tal van vertegenwoordigers van buitenlandse Rode Kruisverenigingen, onder meer zelfs uit Amerika en Griekenland. In Rotterdam verwoest Mr. Van Hall herinnerde er in zijn toespraak aan, dat Nederland voor de oorlog twee conserveerinrichtingen van bloed telde, een te Rotterdam, die in 1940 werd verwoest, en een te Amster dam, waaruit het huidige laboratorium •is voortgekomen. Nog in de oorlogs jaren gelukte het dr. Spaander en dr. Mastenbroek om de bereiding van ge droogd bloedplasma ter hand te nemén. Dat was het begin van de taakuitbrei ding van het centraal laboratorium. In 1947 werd begonnen met het splitsen van bloedel witten, waaruit produkten werden vervaardigd met preventieve en therapeutische werking. Het Amster damse laboratorium was het eerste op het vasteland van Europa, dat er in slaagde dit moeilijke procédé met suc ces te ontwikkelen.. Aanvankelijk was het laboratorium gevestigd in het Bin nengasthuis. In de afgelopen negen jaar steeg het aantal medewerkers echter van 70 tot 270, zodat de secreta resses wegens ruimtegebrek in de gan gen en trappenhuizen moesten zitten. Burgemeester Van Hall sprak zijn bijzondere erkentelijkheid uit voor de grote medewerking, die velerlei instan ties hebben getoond bij de totstand koming van het nieuwe gebouwencom plex. Prachtige aanwinst Mr. De Graaff, die namens het Ne- derlandsche Roode Kruis het stichtings bestuur complimenteerde met de prach tige aanwinst, stelde tot zijn voldoening vast, dat het aantal donors nog steeds toeneemt en thans reeds de 133.000 heeft overschreden. De groei van de medische centra van de bloedtrans fusiedienst er zijn er thans 106 in het land heeft een wetenschappelijk bloedonderzoek noodzakelijk gemaakt. Spreker prees zich gelukkig, dat het laboratorium nu op de modernste wijze voor dit onderzoels ia ingericht. Prof. Von Albertini, sprekende namens de Liga en namens de buitenlandse vertegenwoordigers, feliciteerde zijn „Nederlandse vrienden" met. het nieuwe laboratorium. HU herinnerde aan het pionierswerk, dat de Nederlanders op het terrein van het bloedonderzoek heb ben verricht en prees de wyze waarop, dank zU het ondergrondse werk in be zettingstijd, de bloedtransfusiedienst in Nederland in 1945 reeds weer stevig op de benen stond. Na de openingsplechtigheid lieten Koningin en Prins zich rondleiden over de verschillende afdelingen van het laboratorium, waar tal van medici ge reed stonden om de hoge gasten nader in te lichten. Koningin zowel als Prins namen met grote belangstelling kennis van de arbeid, die in het centrale labo ratorium wordt verricht, soms viel het hen moeilijk een eind te maken aan de gesprekken met de medewerkers. Grootse ontvangst Gisteravond straalde er een warm licht achter de vensters van het paleis op de Dam en een enkele maal drong muziek tot buiten door. In de Burger zaal ontving het Koninklijk Paar ruim 550 personen uit alle delen van het land. De ontvangst werd muzikaal opgeluisterd door de Marinierskapel in gala-uniform en door George van Renesse, die op de piano fantaseerde Nog een foto van het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. H.M. Koningin Juliana in de Ho gere Technische School voor de Confectie-industrie temidden van enkele bestuursleden en docenten. o.a. op motieven, die de gasten hem suggereerden. De pers was bij dit be zoek niet aanwezig. Vandaag, de laatste dag van het septemberbezoek van het Koninklijk Paar zullen Koningin en Prins in de morgenuren een bezoek brengen aan Amsterdam-noord, 's Middags ontvangt Koningin Juliana enkele delegaties ten paleize, terwUl de Prins het bedrijf van de N.V. Luxor Plastics zal bezichtigen. Om half vier tenslotte zal de vorstin, samen met mevr. W. A. Repelaer van Driel van der Willigen, dame du palais, naar het clubgebouw van de Kon. Amsterdamse Roei- en Zeilvereniging gaan om daar met een emmertje Am- stelwater een nieuwe acht te dopen, die de naam „Koningin Juliana" zal dra gen. Hierna begint een vlootrevue, waaraan alle Amsterdamse roeivereni gingen met circa dertig boten zullen deelnemen. Een diner ten paleize met de Amster damse autoriteiten besluit vanavond het bezoek aan de hoofdstad. Dit jaar voor de zevende maal Voor de meeste mensen zitten de vakan ties er nu wel op. De zomer loopt op haar eind en alle verenigingsbesturen zijn druk bezig aan de voorbereidingen voor de eerste winterseizoenvergadering of -bijeen komst. Het verenigingsleven gaat dus weer beginnen, terwijl ook de jeugdverenigingen en de daaraan verbonden jeugdleiders zich gaan spitsen op de lang niet gemakkelijke taak om de jeugd het komende seizoen in hun verlangen naar activiteiten in clubverband te bevredigen. Ten behoeve van bovengenoemde jeugdleiders is het thans voor de zevende maal, dat de Leidse Jeugd Actie een aantrekkelijk, uit dertien onder delen bestaand cursusprogramma heeft opgesteld, dat op 14 september met een algemene voorlichtingsavond in het Leidsche Volkshuis be gint en gedurende het komende winterseizoen afgewerkt zal worden. Er zijn korte en lange cursussen, men kan combineren en dit jaar is er op verzoek van velen voor de onderdelen „spel en sport" en „dramatische vor ming" een brevet te behalen. Voor de oud-cursisten „handenarbeid" is er een vervolgcursus en een cursus „lichte me taalarbeid", waar mannen, zowel als vrouwen leren, welke bijzonder aar dige voorwerpen men uit metaal kan vervaardigen. De cursus „handenarbeid in vrije ex pressie" biedt de mogelijkheid een keus te maken tussen de opleiding voor het landelijk diploma „handenarbeid voor jeugdleiders" en vrije creatieve handen arbeid. De vervolgcursus leidt op voor het B-gedeelte van genoemd diploma (werken met een groep kinderen en theorie). De derde handenarbeidcursus is de oriënteringscursus handenarbeid voor het clubhuiswerk op de speeltui nen. In deze cursus, die door de Leidse Jeugd Aotie zeer belangrijk genoemd wordt, maken de deelnemers kennis met technieken, die ze direct in de praktijk kunnen toepassen. Sport en spel Voor de leiders, die zich bezighouden met spel en sport of d.it willen introdu ceren is er een cursus „Spel en sport en kampeertechniek". De lessen worden afgewisseld met avonden, waarop de cursisten met hun eigen groep de spe len in de praktijk kunnen beoefenen. Op maandag 21 september wordt voor de belangstellenden voor deze cursus en ook voor de cursus kampeertechniek (meer bestemd voor de leiding van het vakantiewerk) een kennismakingsavond gehouden in de gymnastiekzaal van de school in de 3 Octoberstraat 27. Het onderdeel „Dramatische vorming" bestaat uit drie cursussen, namelijk „creatief spelen met jongere kinderen", bestemd voor hen, die met kinderen van 5 tot ongeveer 12 jaar werken, dan „masker- en schimmenspel", dit jaar aangevuld met „pantomime en decla matie" en tenslotte „vrije dramatiek en toneel", die aan de leiders, die met een groepje toneellustigo jongelui willen gaan werken, enige elementaire vor ming op het gebied van regie enz. geeft. .Jeugd en museum" is een woensdag avondcursus, die uit twee series van drie lezingen bestaat en bestemd is voor hen, die met een groep musea wil len bezoeken. De eerste serie wordt in het Rijksmuseum voor Volkenkunde gegeven en de tweede in het stedelijk museum „De Lakenhal". Voorts ls er nog een serie gespreks- avonden voor bestuur en leiding van het jeugdwerk, waarop een aantal des kundigen op dit gebied zullen spreken over het onderwerp „Het werken met de jeugd boven veertien jaar". Voor di recties en stafleden van jeugdhuizen is er de cursus „sociaal groupwork" en voor docenten bij het voortgezet onder wijs en ook voor jeugdleiders Ls er een cursus filmkunde, die in samenwerking met K. en O en de pedagogische af deling van de Stichting Nederlands On derwijs Film wordt gegeven. Het merendeel der cursussen wordt gegeven in het Leidsche Volkshuis aan de Apothekersdijk. Reünie voormalig 4 - 8 R.l. RUIM 450 WAPENBROEDERS KOMEN NAAR LEIDEN Ruim 450 wapenbroeders, die onder het embleem van de „Glatik" deel uitmaak ten van 48 R.l. en die indertijd nog hebben deelgenomen aan de politieke acties in het voormalig Ned. Indle, komen zaterdag 26 september naar Lei den. Om drie uur worden zij ontvan gen in de Doelenkazerne, waarna om 3.30 uur een herdenking van de geval lenen plaatsvindt. Daarna zal er ruime mogelijkheid bestaan om oude herinne ringen op te halen, resp. de kennis making te prolongeren. Dit weerzien na jaren wordt afgewisseld met een caba ret-opvoering en een Indische rijst- maaltijd. op ieders lip! 20 stuks f.i.- I11 plannen stadsuitbreiding zullen vijf of zes „jeugddorpen" opgenomen worden De huisvesting van vele Leidse jeugdverenigingen laat bijzonder veel te wensen over. Dit is een conclusie, waarvoor men beslist geen diepgaand onderzoek behoeft in te stellen, doch die men kan trekken na een kort bezoek aan enkele lokalen. Hoe ernstig de juiste proporties van dit probleem wel waren, werd duidelijk in een rapport, dat de Leidse Jeugd Actie in september 1955 publiceerde, na een door de gemeente opgedragen onderzoek. Geruime tijd is dit rapport op de achtergrond geraakt, verdrongen door urgentere zaken, doch nu, vier jaar later, blükt het onderzoek toch zijn vruchten te hebben afgeworpen. Zeer onlangs heeft het gemeentebestuur namelijk zijn fiat gegeven aan de oprichting van een nieuwe afdeling van de Leidse Jeugd Actie. n.l. de Stichting Leidse Jeugdver- blijven. De gemeente deponeerde tegelijkertijd een bedrag van tienduizend gulden voor een te stichten Leningen- en Schenkingenfonds. Het is dus de taak van deze stich ting om te zorgen voor een goede huis vesting van de,vele jeugdverenigingen in Leiden. Het Is de bedoeling, dat op den duur verschillende gebouwen en lo kalen aan de Stichting in beheer wor den gegeven, zodat deze beslist welke vereniging het meest in aanmerking komt, waarby dan niet zozeer gelet wordt op de grootte van de vereniging als wel op de sterkte van de behoefte. Het Leningen- en Schenkingenfonds, waarvoor de gemeente dus tienduizend gulden fourneerde, stelt de (over het algemeen niet over veel middelen be schikkende) verenigingen in staat de nodige verbeteringen in hun gebouwen aan te brengen. Men kan een beroep doen op dit fonds en dan wUst de Stich ting een bepaald bedrag toe, dat men voor 50% leent en voor 50% geschonken krygt. De Stichting heeft onder meer tot stand gebracht, dat in de uitbrei dingsplannen van de gemeente Leiden vijf tot zes plaatsen gereserveerd worden, waar tezijnertijd „jeugddor pen" kunnen verrijzen. Men denkt hierbij aan enkele terreinen met wat gebouwen, zodat er bij de toenemende bebouwing voldoende recreatiegele genheid voor de jeugd blijft. Het eerste jeugddorp zal waarschijnlijk komen op de strook grond tussen de Voorschoterweg en de Trekvliet. Ook de „jeugdhonken" worden be heerd door de Stichting. Deze souterrains (er komen er totaal vijftien) onder de Advertentie Nieuwste uitgave f. 4.50 BEWAAR UW VAKANTIE HERINNERINGEN FOTO-ALBUMS, 24 bladen, vanaff. 2.95 HAARLEMMERSTR. 167—171 LEIDEN. Leidse huisvrouwen openen het seizoen Met praatje over de Balkan Ook al beweegt het kwik zich nog steeds tussen de 20 en 30 graden, de Leidse huisvrouwen hebben gister- middag tijdens een gezellige bijeen komst in de (vernieuwde) grote bo venzaal van „Het Gulden Vlies" het winterseizoen geopend. Dat de belangstelling voor deze eerste vergadering na een lange periode van vakantie zo groot was, dat er van alle kanten stoelen bijgesleept moesten worden, zal de presidente van de af deling Leiden van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen ongetwijfeld veel ple zier hebben gedaan. Mevr. C. Hageman-Verhagen sprak aan het begin van de middag een har telijk woord van welkom in het bijzon der gericht tot Wina Bom. die een „praatje bij een plaatje" zou houden over het leven op de Balkan. Mevrouw Bom vertelde op plezierige wijze hoe het haar en haar echtgenoot tijdens him verblijf in zuidoost-Europa is vergaan. Zij begon met een beschrij ving te geven van de romantische treinritten naar en door de Balkan en schetste daarna de sfeer, welke er over het algemeen in een Albanees dorpje heerst. Van de bergen in Albanië, waar nog steeds vele koophuwelijken worden gesloten daalde mevrouw Born samen met haar aandachtig luisterende gast vrouwen af naar de vlakte van Mace donië. Spreekster bracht het verzet van de Macedoniers tegen de Turken in herinnering en zei, dat men de typische geest van strijdbaarheid en heldendom nog onder dit Slavische volk kan aan treffen. Evenals de Albanezen zijn de Macedoniers het toonbeeld van harte lijkheid en gastvrijheid. Uit de vertoon de kleurendia's bleek wel zeer duidelijk, dat het percentage zigeuners in Mace donië groot is. Mevrouw Bom wist heel wat wetenswaardigheden hierover te vertellen. Alleraardigst was verder de beschrijving, die zij gaf van haar be zoek aan een klooster in het onherberg zame landschap van Macedonië. Nog voor de pauze liet mevrouw Bom zien wat zij aan handwerken uit de Balkan had meegenomen. nieuwe huizen, waarvan er op het ogen blik al twee in zuidwest en zes in noord zijn, worden ter beschikking gesteld van de verenigingen in die buurt. Deze maand wordt op het Zwarte Pad weer een jeugdhonk (een „filiaal" van het Leidsche Volkshuis) in gebruik geno men. De grootste honken hebben een oppervlakte van ongeveer 60 m2, dan is er een tussenmaat van 35 m2 en zijn er nog kleine lokalen van 24 m2. De honken hebben gas, water, elektriciteit en er zijn toiletten, doch voor de aan kleding zorgen de verenigingen zelf. De Stichting Leidse Jeugdverblijven heeft een zware taak, die deskundig heid en inzicht vereist. Het bestuur is daarom met zorgvuldigheid samen gesteld: er bevinden zich vertegen woordigers van verschillende richtin gen in, deskundigen op het gebied van jeugdwerk, afgevaardigden van onder wijs en gemeente en een architect, zodat vertrouwen en optimisme wel gerechtvaardigd zijn. Vliegerwedstrijd Zwarte Pad Op de zandvlakte nabij het Zwarte Pad werd gisteravond onder auspiciën van de Leidse Jeugd Tour een vlieger wedstrijd gehouden. Verschenen het vorig jaar twintig deelnemers aan de start, gisteren hadden niet minder dan 73 jongeren voor deze wedstrijd inge schreven. Een aantal, dat de jury bij de beoordeling handen vol werk gaf. Er waren zeer veel mooie exemplaren on der de vliegers. Tenslotte waren er zo veel vliegers in de lucht, dat de Jury er met de grootste moeite in slaagde om na te gaan aan welk touw een bepaalde vlieger zat. Terwijl de kinderen beneden de twaalf jaar hun vlieger nog aan het inhalen waren (ze deden het niet graag!) lieten dertien grote jongens hun vlieger op. Ze bleken zich niet zo goed voorbereid te hebben. Slechts 2 vliegers gingen bU de eerste poging de lucht in. De rest moest eerst opnieuw opzetten. Alle punten- kaarten werden nu opgehaald en geteld. De meeste vliegers stonden toen tegelUk in de lucht, hetgeen een aardig schouw spel was. Bij de prijsuitreiking bleek Dik de Graaf van de kleine jongens 38 van de 40 te behalen punten gekregen te hebben. H. Kolen met 36 pnt. was tweede en P. Moerkens met 35 pnt. derde. Er waren nog drie deelnemers met 35 pnt., maar de vliegers van Moerkens was hiervan toch de beste. Bij de grote jongens won Jan Kienjet met 35 pnt. de eerste prijs, P. Vogelen zang werd met 32 pnt. tweede. S. Dreef, met 36 pnt. in deze afdeling, verloor zijn puntenkaart. De grote opkomst van het publiek was bevorderlijk voor de goede stemming. De jeugd vond het prachtig om aan vele vrienden en kennissen haar kunnen te tonen Zondagmorgengesprekken van B.K.-werk beginnen weer „HOE DE BIJBEL TOT ONS KWAM" Zondagmorgen wordt in het Luxor- theater met de nieuwe reeks zondag morgengesprekken, uitgaande van het Bijzondere Kerkewerk van de Leidse Hervormde Gemeente, weer begonnen. Vertoond wordt de film „Hoe de Bijbel tot ons kwam", beschikbaar ge steld door het Nederlands Bijbelgenoot schap. Deze film is in Amerika gemaakt en laat op een treffende manier zien hoe de boeken van de bijbel, met name van het Nieuwe Testament, geschreven zijn en in de loop van de eeuwen in hand schriften bewaard bleven. Veel documentatie-materiaal over de handschriften en over de schrijvers is in de film verwerkt. Een gedeeltelyke uitbeelding van het leven en werk van de apostel Paulus wordt op het doek gebracht. Ook de oud-christelijke en middeleeuwse bijbelvertalers ziet men aan het werk De film geeft een gedocumenteerd beeld over de herkomst van de bybel. Ds. F. Visser, secretaris van het Nederlands Bijbelgenootschap, door zijn jarenlange ervaring op dit terrein bij zonder op de hoogte met de vragen, die onder de mensen met betrekking tot de bijbel leven, zal deze keer de vragen beantwoorden KONIJNENKEURING L.P.K.V. Als selectie voor het komende ten toonstellingsseizoen. dat dit jaar met eten pluimvee- en Konijnententoonstel- ling in de Stadsgehoorzaal zal aanvan gen, hield de Leidse Pluimvee- en Ko nijnensportvereniging LPKV een jaar lijkse keuring van jonge dieren, gebo ren in 1959. Deze konijnenkeuring, waarvoor niet minder dan 56 Vlaamse reuzen van de 120 dieren waren ingezonden, gaf na keuring van de heren J. Rol uit Voor schoten en W. v. d. Bent uit Katwijk de volgende uitslagen: A.-klasse: 1. P. v. d. Leek; 2. J. van Velzen, beiden Vlaamse Reus; B-klasse: 1. E. de Beer met Fran se Hangoor; 2. P. v. d. Leek met Vlaam se Reus; C-klasse: 1. P. v. d. Leek; 2. J W. Roozendaal met Wener; 3. E. Quist met Hollander; D-klasse: 1. P. v. 237 GROENTJES Geen enkele theoloog Gisteren is de groentijd van het Leidsch Studenten Corps begonnen. Er meldden zich 237 groentjes dat is iets minder dan vorig jaar toen het er 244 waren. In 1956 overschreed het aantal voor het eerst de 200. Toen waren er namelijk 207 kandidaat-LSC-ers die de sprong in de kale ellende waagden. In 1957 bedroeg het aantal 233. Opmerke lijk is, dat zich onder de groentjes van dit jaar geen enkele student in de theo logie bevindt. Dit aantal is de laatste jaren steeds gering geweest, maar het is toch wel een bijzonder verschijnsel dat een van de faculteiten geheel ont breekt in een nieuwe generatie Corps leden, en dan nog wel de oudste facul teit van de Academie. Er zijn voorts geen opmerkelijke verschuivingen in de verdeling der groenen over de verschil lende faculteiten. Onder de groenen bevinden zich 69 Juridische studenten (vorig jaar 75), 71 medische (vj. 65), 69 in de filosofische faculteit (v.J. 66), 21 in de litteraire fa culteit (v.J. 23) en 7 in de verenigde faculteiten (v.j. 10). Vijfmiljoenste schaap Binnenkort verwacht de Leidse vee markt het vijfmiljoenste schaap. Aan vankelijk rekende men op eind novem ber of begin december, maar de laatste tijd is de aanvoer van schapen dermate groot, dat men thans al binnen een maand deze mijlpaal denkt te bereiken. Het ligt in de bedoeling om dit feit zeker niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Hoe men dit triomferende schaap echter denkt binnen te halen is nog niet bekend. T.b.c.-kringconcours van „De Vriendenclub" Voor de 15e maal organiseerde de Leidse Postduivenvereniging „de Vrien denclub" het T.B.C. Kringconcours jon ge duiven vanaf Vilvoorde. Deelnemende verenigingen waren: Blauw Band en het Centrum (Alphen aan den Rijn)i Smelvlucht (Bodegra ven); 't Centrum, Luchtbode en Reis duif (Gouda); Gevleugelde Vrienden (Moordrecht): Sperwer (Waddinxveen) Stormvliegers (Zevenhuizen); de Zwa luw (Hoek van Holland); Vriendenclub L.P.C., Blauwkras, Reisduif, Bonte Duif CoLumba, Rijnklievers, Snel vlieger (al le te Leiden): Zwaluw (Voorschoten). Warmond (Warmond); Wassenaarde Vriendenclub; Steeds Sneller (Noord- wijk); Reisduif (Naaldwijk); Vooruit gang (Nieuwkoop); Witpen (Nieuw- veen); Allen Welkom (Pijnacker). De uitslagen waren: DuindamNoor- derem 1-45; S. Koster 2; A. v. d. Hulst 3-35; K. Pikkert 4-49; M. v. d. WUk 5-3- 22; F. Bink 6-16; H. Fasel 7-39; R. Pet 9; H. van Kampen 10; J. Kukler 11; W. Ravensbergen 12-41; J. de Ridder 13- 31-34-47-50; P. van Griensven 14; H. Verkoork 15; H. de Kleine 16; A. Bloot- wijk 17; A. Rooda 18; A. de Graaf 19; F. Hofman 20; W. van der Wiel 21; H. Schoo 23-24-32; R. de Graaf 25; M. Noordervliet 27; mej. Brederode 28: P. van Wissen 29: A. Rijsbergen 30; J. v. Alphen 33; J. Passchier en Zn 36; T. en D. v. d. Ende 37; M. Nijssen 38; Q. Bunschoten 40; W. Sonneveld 42; Ph. Steenvoorden 43; C. v. d. Berg 44; W. Kapaan 46; v. d. Niet-van Rhijn 48. Zaterdag 19 september vindt de prijs uitreiking plaats in CaféRestaurant „De Kleine Burcht". „Das Jugendorchester Zurich" tien dagen gast in Leiden Vijfenveertig Zwitserse Jongelui van dertien tot vyfentwintig jaar, tesamen vormend „Das Jugendorchester Zürich" brengen van vier tot veertien oktober een bezoek aan Nederland, gedurende welke periode zy gehuisvest zullen wor den in Leidse huisgezinnen, althans als de Leidse Jeugd Actie erin slaagt vol doende huisvesting te vinden „Das Jugendorchester Zürich" op zUn beurt, hoopt in 1960 de Jongelui van die gezin nen, waar een Zwitserse gast onderge bracht wordt, in Zürich te ontvangen. Tijdens zijn bezoek aan ons land zal het jeugdsymfonie-orkest verschillende concerten geven, nl. in Haarlem, Rotter dam, Amsterdam en Leiden. Het Leidse concert wordt gegeven op zaterdagavond 12 oktober in de Stadsgehoorzaal. Het concert wordt door de radio uitgezon den. De jongelui komen 4 oktober 's middags om ongeveer half drie in Lei den aan en vertrekken woensdag 14 oktober. Naast de concerten, die de jongelui geven, worden bezoeken gebracht aan Den Haag, Katwijk en Noordwijk. Indien mogelyk wordt op maandag middag 12 oktober een concert gegeven in het Academisch ziekenhuis. Zondagsschoolleiding bezint zich op haar taak Teneinde het komende winterwerk met elkaar te bespreken wordt op 26 en 27 september in net hervormde wykgebouw „Het Boshuis" aan de Hoflaan een week einde gehouden voor hen, die in Leiden en omgeving met de leiding van het zondagsschoolwerk zijn belast. Na een ontvangst in het Boshuis volgt eerst een excursie naar „Den Burcht" en de Pieterskerk. Terug in het Boshuis zal uitvoerig over het zondagsschoolwerk worden gesproken, zondag zal een kerk dienst ln de Oosterkerk worden byge- woond, waarin ds. H. M. J. van Duijne uit Den Haag zal voorgaan, 's Middags zal mej. F. de Vries in het Boshuis een praktij kdienst leiden. De commissie voor de voorbereidende catechese «secreta riaat Langestraat 65 te Leiden) is belast met de organisatie van dit weekeinde. d. Leek; 2. L. Laman; 3. J. Laman. al len met Vlaamse reuzen; E-klasse: 1. J. Laman (Vlaamse Reus)2. H. Smit met pool blauwoog, tevens mooiste dier van een jeugdlid; F-klasse: 1. en 2. J. La man. Vlaamse Reus wit en G-klasse: 1. J. Rol met Tan.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3