kerkdiensten Leiden en omgeving Schiphol begroet DC-8 na eerste rkelijk Leven Geschil over Rijnvaart gaat naar liet Internationaal Gerechtshof Luchthaven in rep en roer door de nieuwste „reus van Douglas Herziening wet op lijkbezorging jericht 1 maart 1860 Zaterdag S september 1959 Vijfde blad no. 29840 6 september 10 jen Herv. Gem., Pieterskerk. d6. H. Bouter; 7 uur dr. P. L. pheim (Bijzondere kerkdienst „Op- i Beginnen"). glandse Kerk: 8.30 uur ds. P. Kloek; uur ds. D. J. Vossers. jerkerk: 10 uur ds. J. Groot. «kerk 10.30 uur dr. P. L. Schoon- 7 uur ds. J. N. de Ruiter. |>lehemkerk: 10 uur ds. M. Ottevan- inathakerk: 10.30 uur ds. H. J. v. rSooi Boshulzerkade: 10 uur ds. pek. j. Muloschool Asserstraat: 10 uur ds. rH. Burgy te 's-Gravenhage. I school Marnlxstraat: 10 uur de J. Kooij. Vrijz. Herv. Leidse Volkshuls: 10.30 W. J. H. Hubeek. Il6e Wallonne: 10.30 ds. Ch. Le Cor- Amsterdam. lemlsch Ziekenhuis: 10 uur dr. K. E. penhelmer. jonessenhuis: 10.30 uur ds. J. de Wit jdkerk aula Gymnasium: 10 uur yika de Vlieger. jf. Kerk, Zuiderkerk: 10 uur dr. von leidt; 5 uur dr. Dronkert. jol Timorstraat: 10 u. dr. Westerink Ir. von Meyenfeldt. ft Vest: 10 uur dr. Dronkert; 5 en ds. De Boer. inathakerk: 9 uur ds. Heule; 5 uur psterink. jol Telderskade: 10 uur d6. De Boer; ds. Heule. If. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 5 uur G. de Vries. psgez. Gemeente: 10.30 uur ds. J. H. pa te Krommenie. Ierse Kerk: 10.30 uur ds. H. J. A. fKath. Kerk: 9.45 uur Hoogmis. Bdag 9 uur H. mis). I Geref. Gem.: 10.30 uur ds. J. Th. hzie. listen Gemeente: 10 uur H. Avond- |5.30 uur dhr. H. Scouten Jr. (Vrij- uur bidstond). r des Hells: (zaterdag 7 uur bid- 8 uur openluchtsamenkomst Bees- rkt). 10 uur altaardienst. 12 uur jsschool. 6.45 uur openluchtsamen- Gangetje. 7.30 uur opwekkingssa- bst. Alle diensten o.l.v. majoor en J. B. Hoevers uit Amsterdam. Gast- f kaptein Simone Auberlinder uit Kath. Kerk: 10.30 uur Gezongen ktian Science: 10.30 uur dienst, i Geref. Kerk: 10 uur (De oogst ls bot, maar de arbeiders zijn weinig) tir (Niet versagen) ds. v .d. Weele. Gem.: 10 en 5 uur leesdlenst. inrterveen Herv. Gem.: 10 en 6.30 1 E. Kempenaar te Nieuw Leusden. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. W. J. van &hr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur (nes Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 u. 'Brons. ien aan den Rijn Herv. Gem. Ju- baat: 9 uur ds. J. H. Bogers; 10.30 fcarls Luc Bos; 6.30 uur ds. Joh. wer. Kapel Gouwsluis: 10 uur ds. bemaaijer. Gebouw Jonathan: 6.30 M. Hanemaaljer. Kapel Hooftstraat I 6.30 uur ds. A. J. Jorissen. Ouds- )weg: 10 uur ds. G. Cadée; Martha. Ig: 10.30 uur ds. G. van Leeuwen Iterdam. Geref. Kerk Zuiderkerk: ds. J. Rinzema te Baam; 6.30 uur Mulder: Noorderkerk: 10.45 uur ds. ma; 6.30 uur ds. J. Rinzema; Aula |ceum: 10 uur ds. G. Mulder; 6.30 W. Wijma; Hooftstraat: 10 en 6.30 I W. Ton. Geref. Kerk (Vrijgem.) lentraal: geen opgaaf: Chr. Geref. Noorderkerk, Grljpensteinstr.9.30 uur leesdlenst. Oud. Geref. Gem.: (ndersloostraat: 9.30 en 4 uur lees- Rem Geref. Gem., van Manders- jt; 7 uur mej. ds. E. M. F. v. Mer- te Breukelen. Evangelisatie. IJs- bouw: 10 uur eredienst: 6.30 uur Klein Haneveld te Bodegraven, kuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 u. a den Berg. Polsbroek. Geref. Ge- 9.30 en 6 uur leesdlenst. traven Herv. Gem.: 10 uur ds. te Woerden; 6.30 uur ds. C. bsch. Nleuwerbrug: 6.30 uur ds. J. ft te Woerden. Herv. Evang.: 4.30 NED. HERV. KERK. ipen te Bodegraven (toez.) J. van Wen te Dordrecht. Dkt voor Niiverdal (toez.) J. J. van at te Ermelo. tF. KERKEN (VRIJGEMAAKT), paomen naar Rozenburg G. Mul, le Kamipen. og geen nieuwe nnulieren in de ïeref. Kerken generale Synode der Gerefor- i Kerken heeft in haar gisteren fcht gehouden zitting het uit- tapport behandeld, dat ouderling le uit Leiden aan haar heeft uit at over een aantal ingekomen l van verschillende kerkelijke iringen, betreffende de door de 1 van Leeuwarden en Assen 4g voor kerkelijk gebruik vrijge- lormulieren. de discussie, die vele uren vor- nam een groot aantal sprekers verschillende amendementen Ingediend. Dp commissie van nam enkele daarvan over, p synode verwierp de meeste. De Isie oordeelde het niet juist, in irlniperiode, waarin de kerken leven, veranderingen in de for- D aan te brengen. Zij adviseer- over te gaan tot vaststelling 1 verkort doopformulier, fnode besloot aan de verzoeken leze verschillende kerkelijke ver ingen thans niet te voldoen en Irieven in handen te stellen van benoemen deputaten voor de Ining der liturgische fonnulie- let verwijzing naar de opdracht Leeuwarden, lesloot zij geen gevolg te geven verzoeken het tweede huwelijks- er uit het Dienstboek van de erv. Kerk „in ontwerp" en de van bewerking van een nieuw Wormulier van ds. Th. Delle- Groningen thans reeds vrij te foor kerkelijk gebruik naast of fanging van het bestaande for- dooh de te benoemen deputa- fr de liturgische formulieren definitieve vaststelling van het ksformulier op te dragen de in- ti voorsteilen ernstig te over- Voorts droeg zij aan de te be- deputaten voor de liturgische iren op de opstelling van een of nieuw kort doopformulier overwegingen te betrekken, let einde van de zitting besloot Se er bij de kerkeraden nog eens aan te dringen, dat zij er ern- zullen toezien, dat zij in de in- I van de orde van de eredienst n naar de besluiten door de ge- jke kerken in synodale vergade- jomen. i hode is uiteengegaan tot dins- 1 ren. uur ds. J. G. van Embden te Zoeterwoude 7 uur ds. J. J. H. van Ree te Amsterdam. Geref. Kerk: 10 uur ds. S. A. Boonstra te Woerden; 6.30 uur ds. C. v .d. Kooy te Woerden. Nleuwerbrug: 9.30 en 6.30 mu ds. J. D .Koers te Den Haag. Geref. Kerk (Vrijgem.): 9.30 en 3 uur ds. H. Scholte. Geref Gem.: 10 en 6 uur leesdlenst. Luth. Gem.: 10.30 uur ds. A. Jense. Evang. Kring: 10 uur Ere-dienst. 3.30 uur open luchtsamenkomst ln de Pr. Bernhardstraat 7 uur dhr. A. Klein Haneveld te Stads kanaal. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. J. Pronk; 6.30 uur ds. P. v. d. Berg te 's-Gravenhage, jeugddienst; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. A. Bos te Bennebroek; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruijn; Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst; Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. G. C. Dulnker te Hoogvliet. Ilillegom Herv. Gem.: 10 uur ds. F. Brouwer en ds. J. Veenendaal. Gezins- dlenst. (Bediening H. Doop). 7 uur ds. F. Brouwer. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Ilazerswoude Herv. Gem.: 9.30 uur en 6.30 uur ds. Chr. v .d. Leeden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. van Hout. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. N. de Ruiter te Lelden. 10 en 5 uur ds. Katwijk aan den Rijn Herv. Gem.: (dorp): 9.30 uur ds. A. Mankkenze (HD); 6 uur vie. J. van 't Kruis. (Nieuwe Duin wegkapel) 9.30 uur ds. C. A. van Harten te Delft (HA). Geref. Kerk: 9 30 en 5 uur ds. H. de Valk. Interkerkelijke dienst: "Jarcisstraat)10.30 uur i Berg te Valkenburg (ZH) Katwijk aan Zee Herv. Gem. (Nieuwe Kerk): 10 uur ds. W. A. B. Hagen; 6 uur ds. P. Moerenhout; (Oude Kerk): 10 uur ds. F. Offerings; 6 uur ds. D. Lekker- kerk te Valkenburg (Bed. H. Doop). (Ka- Ëel)10 uur ds. Jac. de Vos; 5 uur ds. t. Ottevanger te Lelden. (Zeehospitium) 6.45 uur ds. F. Pijlman. Geref. Kerk: 8.30 en 10.30 uur ds. F. Pijlman; 4.30 en 6 uur ds. Nawijn. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. N. de Jong. Geref. Kerk (art. 31): 9.30 en 5 uur ds. Breen. Geref. Gem. Remise straat: 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. in Ned., Casa Cara: 10 en 5 uur leesdlenst. Ivouderkerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman. Geref. Kerk: 10 uur ds. Kuiper te Sassenhelm; 7 uur ds. Zyistra. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. J. P. Honnef (Heilige Doop); 6.30 uur Jeugddienst G. Julius van Rotterdam. Kerkzaal Zijlkwartier: 6.30 uur ds. J. P. Honnef. Gebouw: 10 uur jeugdkerk. Geref. Kerk: 10 uur ds. P. W. Martijn te Lelden: 6.30 uur ds. Banga. (Kerkzaal): 10.30 uur ds. Banga; 5 uur ds. Martijn. Ver. Vrijz. Herv. (Lindelaan 12 A10.30 uur ds. P. J. v. Ouwerkerk te Brlelle. Leimui den Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gijsbers; Pniël: 7 uur ds. D. H Gijs- bers; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. H. J. Koffrie. Lisse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur (H. Doop) ds. G. Pettinga; 7 uur de heer F. R. J. Knetsch. Lelden, theol. kand. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. C. Morgenstern, te Amstelveen. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma. Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds. H. van Gilst. Geref. Kerk (Vrij- f;emaakt): 10 en 4.30 uur ds. J. J. Ver- eur. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdlenst. Ned. Prot. Bond: 10 uur ds. J. van Goudoever te Lelden. Nieuwkoop Herv .Gem.: 9.30 uur ds. Joh. Stehomver te Alphen; 6.30 uur ds. W. H. de Jong; Geref. Kerk: 9 30 en 2 30 uur ds. C. van Reenen te Hilversum; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur leesdienst; 2.30 uur ds. J. Brons te Mijdrecht; Rem. Ger. Gem.: 7 uur ds. A. W. Cramer. Nieuwveen Herv. Gem.: 9.30 uur de heer J. van den Hoek; 3.15 uur ds. Kater te Amsterdam; 6.30 uur de heer J. van den Hoek. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Snel. Nleuw-Vennep Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. J. C. J. Bronsgeest. Bethel- kapel: 10 uur ds. Boersma te A-dam. Pnlël Hillegommerbuurt: 11 uur ds. H. Brons. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. D. Hoorn stra te Hoofddorp; 3 uur ds. C. W. Thijs (voorber. H.A.). Chr. Geref. Kerk: 9.30 èn 3 uur ds. L. Floor. NoordwIJkerhout Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits. Noordwijk-Binnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. van Dok. Geref. Kerk: 9 uur ds. W. v .d. Linden te "s-Gravenhage; 5 u. ds. A. W. T. Neyenhuls te 's-Gravenhage. (Van de Berghstichting)11 uur ds. W. v .d. Linden. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur mevr. BoekeVan Rjjnbach, Noordwijk. NoordwUk-Zee Herv. Gem.: 10 en 6 uur (HD) ds. N. J. Cupédo. Geref. Kerk: 10 uur ds. Bouma; 5 uur ds. Ferwerda. Oegstgeest Herv. Gem. (Groene Kerk): 10.30 uur ds. B. C. Visser. (Paulus- kerk) 10 en 7 uur ds. G. F. Callenbach (10 uur: Heilige Doop). (Hoge Morsweg) 10 uur ds. H. Perdok. Ver. v. Vrf)z. Herv. (Willem de Zwljgerkerk10.30 uur ds. C. J. Rasch te Den Helder. Geref. Kerk: 10 en 5 uur dr. L. Zielhuls. Geref. Kerk (vrijgemaakt)8.30 uur ds. R. Brands. 3 uur ds. W. G. de Vries uit Lelden. Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. G. P. Klijn te Driebergen; 7 uur ds. W. P. ten Kate te Delft; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds A. G. Kornet; Rem. Geref. Gem.: 10.15 uur dhr Hulsbos. Kijnsburg Herv. Gem. grote Kerk: 9.30 uur ds. H. van Gosliga; 5 uur ds. M. C. Groenewoud. (Kleine Kerk Brouwer straat) 9.30 uur ds. M. C. Groenewoud; 5 uur ds. H. v. Gosliga. (Geref. Kerk Ra penburg): 9.30 uur ds. H. Post; 5 uur ds. B. Bouma te Noordwijk a/Zee. (Marana- thakerk (wijk Maranathakerk)9 uur ds. Th. Ferwerda te Noordwijk a/Zee; 4 uur ds. J. Bijleveld. (Maranathakerk (wijk Voorhouterwegkerk)10.30 uur ds. J. Bij leveld! 5.30 uur ds. H. Post. in alle dien sten voorbereiding H.A. Geref. Kerk (Vrij gemaakt) Kerkgebouw Langevaart: 10 en 5 uur ds. K. Brüning. Chr. Geref. Kerk Oegstgeesterweg: 10 en 5 uur ds. J. Kamp man. RUnsaterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. C. J. Baart; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur leesdlenst; 2.30 uur ds. L. S. Boer te Sassenhelm. Sassenheim Herv. Gem.: 9, 10.30 en 5 uur ds. Walvaart. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Zijlstra te Kouderkerk; 5 uur ds. v. d. Berg. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Den Boer. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Lindenburg. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. D. Lekkerkerker; 6.30 uur ds. H. J. van Achterberg te Leiden. Geref. Kerk: 10 uur ds. A. Langeler; 5 uur ds. H. de Valk uit Katwijk a/d. Rijn. Geref. Kerk (Vrijge maakt) Geen opgave ontvangen. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. De Jong; 7 uur vie. W. W. Verhoef te Voor burg. Voorschoten Herv. Gem. (Dorp): 10 uur ds. E. Saraber (Doop); 7 uur ds. W. G. Meijering; (Rijndijk): 10 uur ds. W. G. Meijering; (Hulp en Heil)10 uur dienst; (Nieuw Voordorp): 10 uur Jeugdkapel, de heer Oerlemans. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Smit. Geref. Kerk (Vri)gemaakt) 10 en 5 uur ds. J. Blokland te Rotterdam Waddinxveen Herv. Gem. (Brugkerk) 9.30 uur ds. J. R. Cuperus; 6.30 uur dhr. J. W. Grisnigt te Rotterdam. (Wljkgebouw Esdoornlaan): 9.30 uur ds. C. van den Bosch te Bodegraven: 6.30 uur ds. J. R. I Cuperus. (Ver gebouw Stationsstraat)9.30 uur ds. H. M. Cnossen te Amsterdam. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Snoei). Remonstr. Geref. Kerk: geen dienst. Chr. Afgescheiden Gemeente: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Wassenaar Herv. Gem. (Dorpskerk) 10 uur ds. J. A. van Boven te Den Haag; 6 uur ds. P. A. A. Klusener te Delft. Kle- vietkerk: 10.30 uur ds. P. Lugtigheid te Den Haag. Deylerhuis: 10.15 uur ds. H. Beker. Geref. Kerk. Bloemcamplaan10 en 5 uur ds. G. van Duinen. Zijllaan: 10 uur ds. K. Smit; 5 uur ds. M. den Boer. belden Voorschoten. Ned. Prot. Bond: Lange i Kerkdam: 10.35 uur dr. J. L. Springer te Lelden. NPB/Rem. Gem./Doopsgez. Gem. Johannahuis: 10.30 uur dr. S. van der Woude te Amsterdam (Lutherse dienst). Soefibeweging. Wald. Pyrmontlaan 6: 11 uur universele eredienst. Herv. Evangeli satie: Dorpshuls: 10 en 5 uur ds. C. van der Graaf te Nijkerk. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. R. de Vries te "s-Gra venhage. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verweij; De Hoef: 7 uur ds. W. Ver- weij; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. H. A. Bosch te Alphen aan den Rijn. Zwamnierdani Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck; Geref. Kerk: 10 en 6 30 uur ds. J. Wagenaar; Rem. Ger. Gem.; 10 uur ds. A. W. Cramer te Nieuw koop. Nederlands - Duits overleg in Bonn (Van onze Haagse correspondent) Nederland en Duitsland hebben in be ginsel besloten om de kwestie van de vrüe vaart op de Rijn door middel van een compromis aan het Internationale Gerechtshof voor te leggen. De minis ters Luns en Von Brentano hebben hier over reeds in juli in Bonn overeenstem ming bereikt en enkele Nederlandse des kundigen zün eergisteren naar de Duitse hoofdstad getogen om met hun Duitse collega's overleg te plegen over de in houd van het compromis. De kwestie van de vrije vaart op de Rijn dateert eigenlijk al van 1945, toen de bezettingsautoriteiten in Duitsland op grond van de deplorabele financiëel- economische positie, waarin het land zich bevond besloten het zogenaamde „Inner-Deutsche" verkeer voor schepen onder Duitse vlag te reserveren, niet- Duitse schepen mochten alleen deelne men aan het grensoverschrijdende ver keer. Ofschoon dit verbod, volgens Ne derland duidelijk in strijd was met de Akte van Mannheim, legde onze regering er zich aanvankelijk, in de veronderstel ling dat het hier een tijdelijke maatre gel betrof, bij neer. Maar toen de Duit sers, nadat zij economisch zelfbestuur hadden gekregen, weigerden om de oude, vooroorlogse toestand volledige vrij heid van scheepvaart van Basel tot aan de open zee in ere te herstellen, wij zigde het beeld zich al spoedig. De Ne derlandse vlag dreigde nu, door het Duitse sabotageverbod, van de Rijn en haar zijrivieren te worden verdreven. Om hun optreden te rechtvaardigen beriepen de Duitsers zich aanvankelijk op deviezentechnische en later ook op verkeerspolitieke moeilijkheden. Bo vendien betoogden de Duitsers dat het regime van de vrije vaart alleen betrek king had op het internationale en niet op het zuiver binnenlandse vervoer. De nationale regering bleef, met andere woorden, te allen tijde bevoegd om te bepalen wie aan het binnenlandse ver keer zou deelnemen. Na een vruchteloze notawisseling ver dween het geschil tijdelijk naar de ach tergrond, maar toen in april 1957 de Ne derlands-Duitse besprekingen begonnen, werd op verzoek van Nederland ook de Rijnvaart in het onderhandelingsparket opgenomen. Na al die jaren is er voor het eerst een zekere bereidheid bij de Duitsers te bespeuren om het geschil door middel van internationale recht spraak uit de wereld te helpen. Advertentie Beraad om de tien jaar Opgenomen is een artikel, dat dient om het vestigen van altijddurende grafrechten, welke op den duur een belemmering voor stadsontwikkeling e.d. kunnen vormen, tegen te gaan. Na 30 jaar zal de houder van de begraaf plaats zich om de 10 jaar kunnen be- (Van onze Amsterdamse correspondent) Gistermiddag, enkele minuten voor vijven, rolden op het platform van Schiphol 25 miljoen gulden op ons aan. Dat kapitaal is namelijk de prijs van de DC 8, het enorme straal- passagiersvliegtuig, dat even tevoren met een angstaanjagende, gierend ge fluit op de drie kilometer lange lan dingsbaan was toegesneld, waarmee dit jongste produkt van de Douglas- fabrieken voor het eerst neerstreek op een vlieghaven van het Europese continent. Toen de vier onder de vleugels han gende en 855.000 gulden per stuk kos tende straalmotoren zwegen, was het plotseling opvallend stil op Schiphol. Honderden employés hadden even hun werk ln de steek gelaten om de Ivoorwit met blauw gekleurde reus te begroeten. De verschijning van passa giersstraalvliegtuigen is op Schiphol al geen nieuws meer. De grote belangstel ling voor dit toestel hield verband met de bestelling, die de KLM bij Douglas in Californië heeft gedaan. Volgend jaar zal de vloot van onze nationale luchtvaartmaatschappij met 12 toestel len van dit DC 8-type worden uitge breid. Het eerste de „Dr. Albert Plesman" wordt 26 januari 1960 af geleverd. Machtig, maar sierlijk Een machtige, maar tooh sierlijke vogel, deze passagiersjet. die gisteren zijn eerste transatlantische testvlucht had volbracht. De DC 8 is groter dan alle vliegtuigen, die de KLM tot dusver heeft gehad. Zonodig kunnen met dit vliegtuig 149 passagiers tegelijk worden vervoerd. Om twee uur zat in Schiphols Euro pa-wachtkamer een groot gezelschap journalisten, fotografen, filmers en KLM-officials te wachten op de komst van de luchtreus. In afwijking van de plannen was het toestel echter op Lon don Airport geland voor het Innemen van brandstof. „Hij vertrekt zó", zeiden de Douglasvertegenwoordigers. „We kunnen nog net een kopje koffie drin ken". Want zo gaat het: voor een DC-8 duurt de reis Londen—Amsterdam niet langer dan een treinreis Amsterdam- Zand voort. Daarom dronken wij de koffie maar heet op. Maar door allerlei oorzaken zou het kwart voor vijf worden eer tientallen vingers wezen naar het in de zon schitterende stipje, dat uit het noord westen naderde. Dat was-ie, met die lange nek. dat kon niet missen. Een kwartier later kwamen de eerste men sen, die met een DC-8 de oceaan over staken, langs de lange trap naar be neden: 24 functionarissen van de Dou- glasfabrieken, vijf bemanningsleden en drie inspecteurs van de F.A.A.. de Ame rikaanse instantie, die de luchtwaar digheidspapieren voor het toestel moet verstrekken. In één ruk Tijdens de cocktailparty in „Aviora- ma" raakt een kleine, energieke man niet uitgepraat over de voordelen van de DC 8. Hij is de heer H. Gagos, die de public relations voor de Douglasfa- brieken verzorgt. „Wij hoopten in één ruk te vliegen van Long Beach bij Los Angeles naar Schiphol", zo vertelde hij, „De DC 8 heeft een vliegbercik van 10.000 kilometer en dit traject ls onge veer 9.500 kilometer. Maar we hebben tenslotte besloten maar niet te gokken Beperking der altijd durende grafrechten Verschenen is het eindrapport van de commissie tot herziening van de wet op de lükbezorging. De commissie heeft haar voorstellen neergelegd in een ontwerp van wet, houdende nieuwe bepalingen inzake de lijkbezorging (wet op de lijk bezorging). Het voorgestelde ontwerp heeft hoofdzakelUk de strekking, de bestaande bepa lingen inzake de lijkbezorging in een nieuw, aan de tijd aangepast kleed te steken. Verouderde bepalingen zijn geschrapt of aan de veranderde omstandigheden aangepast, nieuwe bepalingen zijn, waar nodig, toegevoegd, terwijl het geheel systematisch werd ingedeeld en op overzichtelijke wijze ln hoofdstukken en para grafen ondergebracht in de volgorde: begraving, lijkverbranding, algemene voor schriften voor de lijkbezorging, bijzondere- en strafbepalingen en slotbepalingen. raden, of in voortzetting van het graf recht kan worden bewilligd. Omtrent de wijze van begraven, de inrichting van het graf en de afstand van de graven onderling kunnen volgens het ontwerp bij algemene maatregel van bestuur regelen worden gesteld. MÉt betrekking tot de gemeentelijke be graafplaatsen zal volgens het ontwerp meer aan de gemeentelijke autonomie worden overgelaten dan de huidige wet doet. Gewaarborgd wordt het aloude recht der kerkgenootschappen, eigen begraaf plaatsen teihebben. Gezien de beperkt heid van de oppervlakte, welke in vele gemeenten voor begraafplaatsen be schikbaar is. wordt de bij het betrokken artikel toegekende aanspraak voor elk kerkgenootschap beperkt tot zodanig deel van het in de wet bedoelde areaal, als in verband met de plaatselijke sterkte van dat kerkgenootschap rede lijk is te achten. Buiten twijfel wordt gesteld, dat ook de kerkelijke gedeelten ener gemeente lijke begraafplaats bij de gemeente in beheer, onderhoud en administratie blijven. Aangezien de wettelijke bepalingen op het stuk van de lijkverbranding kort geleden opnieuw zijn herzien, is het volgens dc commissie niet nodig, noch gewenst ze thans wederom aan een wijziging te onderwerpen. Artikel 70 van het voorgestelde wets ontwerp regelt de „balseming" of in het algemeen de conserverende behande ling van lijken. De balseming of behandeling zal niet meer door een geneeskundige behoeven te worden verricht, met name, omdat anrlere ln dit werk meer onderlegd zijn. Wel zal een geneeskundige toezicht op de behandeling moeten uitoefenen. Grafrechten Het recht op een graf, verleend voor het ln werking treden van de voor gestelde wet, zal uiterlijk op 1 januari 1990 vervallen. Dit is een overgangs bepaling, welke nodig is in verband met het feit, dat de geldende wet wel, doch het ontwerp niet de mogelijkheid kent, een recht van graf voor langer dan 30 jaar ineens te vestigen. De in het verleden gevestigde langdurige grafrechten worden door deze bepa ling ingekort tot een duur, welke tenminste gelijk is aan het thans ge stelde maximum van 30 jaar. Dikwijls betreft het hier graven, welke niet meer onderhouden worden. Mochten echter de nabestaanden prijs stellen op de handhaving van het graf. dan zal verlenging van het grafrecht kunnen plaats vinden telkens voor niet langer dan tien jaar. Op Schiphol landde gisteren de eerste Douglas DC-8. Van dit type straalverkeersvliegtuig ontvangt de KLM binnenkort ook een serie. Het enorme toestel trok veel bekijks. en Londen aan te doen voor het In nemen van brandstof". Technisch waarnemer H. H. Young haalt even de pijp uit de mond als wij hem vragen hoeveel brandstof het toestel heeft gebruikt om van Los An geles naar Amsterdam te komen. Zijn antwoord; 60.000 kilo. De chef-invl^eger van Douglas, Bert Foulds. is best tevreden. „De afstand Los AngelesLonden is 9-370 kilometer en dat deden we dus in één ruk. Daar mee braken we haast het lange af standsrecord voor passagiersjets dat op 9.380 kilometer staat". De DC 8, die ca 900 km per uur vliegt, vloog boven de Oceaan tweemaal zo snel als de thans door de KLM op deze route vliegende DC 7-toestellen. In 10 uur en 42 min vloog het van Long Beach (Califomic) naar Londen, de snelste tijd ooit door een commercieel toestel over deze af stand gemaakt. Alvorens de reis vandaag naar Ma drid wordt voortgezet, zal de DC 8 tw»e maal vail Schiphol opstijgen voor een korte proefvlucht met KLM-officials. Massale overgave der Daroel Islam op Celebes Volgens radio-Makassar treft 90r( van de opstandelingen der „Daroel Islam die een Indonesische staat op louter Is lamitische grondslag wensen voorbe reidingen van een massale overgave. Volgens dit radiostation, dat berichten uit verschillende delen van Celebes aan haalt, zou de leider dezer opstandelingen op dit eiland, Kahnr Moezakkar. die dc Indonesische regering reeds jaren lang bestrijdt, nog slechts over een klein aan tal volgelingen beschikken.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7