De Gaulle zou plan voor Algerije met Eisenhower hebben besproken WEERBERICHT HOUSE OF ENGLAND Wapenstilstand geen voorivaarde voor honden van verkiezingen evenmin als gesprek met FLN CHINEZEN TREKKEN LADAK (NOORD-KASJMIER) BINNEN Sovjetrussisclie agent bleek een verwaarloosde landarbeider ZELFS AAN DEZE ZOMER Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1959 No. 29839 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1, LeideD Giro ao d7055 Telefoon Directie en Administratie: 25041. Redactie 21507 De „New York Times" weet te melden, dat De Gaulle door middel van een gekozen wetgevende vergadering voor Algerije en een uit' voerend orgaan een einde wil maken aan de Algerijnse oorlog. Ameri kaanse functionarissen zouden al van de plannen van De Gaulle op de hoogte zijn gesteld. De Gaulle heeft dit plan uitgewerkt op zijn reis door Algerije en men neemt aan dat hij het heeft uiteengezet aan Eisenhower, aldus het blad. Het plan zou pas na de openingszitting van de Algemene Vergadering van de V.N. op 15 september officieel bekend worden gemaakt. De Gaulle zou bereid zijn over de toekomst van Algerije te onder handelen met een uitvoerend orgaan, voortgekomen uit de gekozen wetgevende macht. De „New York Times" zegt dat dit de bedoeling is geweest van de nadruk die De Gaulle heeft gelegd op het „algemene stemrecht" als sleutel voor de oplossing van de Algerijnse kwestie. Amerika zal Parijs actief steunen in de Verenigde Naties De Algerijns-Franse verhouding ls nog niet volledig uitgewerkt in het verslag dat de Amerikanen van De Gaulle's plan hebben gehad, aldus het blad. Maar dit plan omvat wel het recht op zelfbeschikking van het Alge rijnse volk. dat wellicht uiteindelijk onafhankelijk zal worden. In tegenstelling tot de inhoud der voorgaande Franse plannen voor Al gerije, wordt er in het jongste niet vastgehouden aan een wapenstilstand als een noodzakelijke voorwaarde voor het houden van verkiezingen. Evenmin eist het besprekingen met de leiders van het Nationale Bevrijdingsfront. Natuur lijk zouden de Fransen een wapenstil stand toejuichen, maar zo dit niet ge beurt zal het plan toch worden uitge voerd, aldus de New York Times. Het blad voegt hieraan toe dat het plan, zelfs ai zou het door het F-L.N. verworpen worden, toch een grote aan trekkingskracht zal uitoefenen op de Algerijnse bevolking en de verzetsstrij ders op de duur de reden van hun ver zet zal ontnemen, zo de nieuwe Alge rijnse instellingen him waarde zouden bewijzen, zo besluit het blad. Onze Parijse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: President Eisenhower naar Schotland Met de brede glimlach rond de mond, waarmee president Eisenhower ook in Parijs tienduizenden harten veroverd lijkt te hebben, is Amcrika's staats hoofd hedenochtend om negen uur weer in zijn Boeing-toestel gestapt. Na een adempauze van twee dagen welver diende rust in Schotland keert de pre sident zondag terug naar Washington en de opinie in Parijs is nu toch wel, dat van algemeen Westelijk standpunt bekeken Eisenhowers Europese missie als een succes mag worden beschouwd. Van de drie etappes van zijn reis was Parijs, na Bonn en Londen, zeker wel de zwaarste kluif. Men zou zeker te ver gaan door te suggereren dat alle problemen en tegenstellingen over Al gerije, over de Franse atoombom, over de reorganisatie van de NAVO. nu m een handomdraai zijn opgelost. Maar de zwaarste obstakels zijn opgeruimd en de weg voor een overeenkomst lijkt open te liggen. Over Berlijn en het ge sprek met Kroesjtsjef en de verhou- De lieer Van (len Bergh weer naar Unilever (Van onze Haagse redactie) De heer Sidney J. van den Bergh. oud-minister van Defensie, zal weer terugkeren in het bestuur van het Unilever-concern. Aan een binnen kort te houden buitengewone verga dering van aandeelhouders zal n.l. worden voorgesteld, de heer Van den Bergh opnieuw te benoemen tot lid van de Raad van Bestuur van Uni lever N.V. en Unilever Ltd. Aanhoudend droog De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Droog weer met weinig bewolking en weinig verandering in temperatuur. Ma tige, overdag af en toe vrij krachtige oostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 5 SEPTEMBER Zon op: 5.56 uur; onder: 19.21 uur. Maan op: 8.48 uur; onder: 20.20 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.30 uur en 16.53 uur. Laagwater te 0.29 uur en 12.43 uur. (Dit nummer bestaat uit pagina's) ding Oost-West in het algemeen, wa ren de beide presidenten het in enkele minuten al eens. De Gaulle heeft nu een uiterst rede lijke kans. dat Amerika Frankrijk ac tief zal steunen, wanneer tijdens de komende zittingen van de Verenigde Naties de Algerijnse kwestie wordt aangesneden. En ook voor een reorga nisatie van de NAVO in de geest, waar voor Frankrijk de laatste maanden zo actief heeft geijverd, is de basis in Pa rijs nu gelegd. De gedachtenwisselin- gen tussen Eisenhower en De Gaulle, die alle problemen en delen van de hele wereld betroffen, liepen, zo merkt men in Franse officiële kringen op. in feite al vooruit op een Westelijke top leiding, waarin naast Amerika ook Frankrijk vertegenwoordigd zal kunnen worden. Luns goed geïnformeerd Van alle ministers en diplomaten, die deze dagen weer in Parijs aanwezig waren, was mr. Luns, de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, zeker wel een der best en vol ledigst geinformeerde personen. Zoals men weet is de Nederlandse minister in zijn kwaliteit van voorzitter van de Noordatlantische Verdrags-organisatie door president Eisenhower persoonlijk van zijn besprekingen en bedoelingen op de hoogte gesteld, bij welke ont moeting ook ambassadeur Stikker en secretaris-generaal Paul Henri Spaak aanwezig waren. Wij hebben gister middag gelegenheid gehad bij de heer Luns, voor hij op de trein stapte naar Le Havre om daar op de Rotterdam scheep te gaan, naar zijn indrukken te informeren en daarbij sprak hij als zijn vaste overtuiging uit, dat ieder ge vaar voor Amerikaans-Russische onder handelingen, waarvan Europa het ge lag zou moeten betalen ,nu wel defini tief kan worden afgeschreven. Eisenhower, aldus de heer Luns, be schouwt de NAVO als essentiële toets steen van de Amerikaanse buitenlandse staatkunde en zijn spontaan bezoek aan de zitting van de permanente raad gistermiddag is niet alleen een hoffe- lijkheidsgebaar geweest maar vooral ook een symbolische geste, een geste die in deze zin, zo meende minister Luns. zeker ook wel in Moskou ver staan zal worden. Confectie-industrie kwam 4% overeen Werkgevers- en werknemersorganisa tie in de confectie-industrie hebben zich naar zij in een gezamenlijk communique meedelen in het kader van de gedifferentiëerde loonpolitiek en aan de hand van de daarvoor door de overheid gestelde richtlijnen beraden over de wijze, waarop een en ander in hun bedrijfstak kan worden gereali seerd. Zij hebben hierbij overeenstemming bereikt over de verhoging van de basis uurlonen van de volwassenen met 4% en verwerking van de huurbijslag 1957, waaraan de jeugdlonen zullen worden aangepast. Eveneens werd overeenge komen met ingang van 1 januari 1960 een begin te maken met 'n geleidelijke verkorting van de werktijd. Buitendien zullen partijen zich nog nader beraden over de verbetering van bepaalde se cundaire arbeidsvoorwaarden. Er zal naar gestreefd worden de goedkeuring van het College van Rijksbemiddelaars vóór 1 november a.s. te verkrijgen ten einde op die datum de nieuwe C.A.O. voor de confectie-industrie te kunnen invoeren. Al meer dan honderd jaar bezit van India Chinese troepen zouden, volgens berichten uit Kasjmier, geïnfiltreerd zijn in Ladak, een ruim vijfduizend meter hoog plateau in Noord- Kasjmier. Premier Nehroe verklaarde maandag j.l. in het parlement, dat Ladak deel uitmaakt van India, „doch de Chinezen zeggen, dat het volgens in hun bezit zijnde oude kaarten tot China behoort". Nehroe van zijn kant zei, dat Ladak, uit hoofde van een in 1842 door China, Tibet en Kasjmier getekende overeenkomst, deel uitmaakt van Djamnoe en Kasjmier. De Chinezen zouden, volgens Reuter, ook ge- infiltreerd zijn in Minsar, een Indiase enclave in Tibet, 160 km. van de grens. Nehroe verklaarde over Minsar in het parlement, dat dit tot voor kort de in dit gebied geïnde belastinggelden had overgedragen aan het ministerie van Financiën van Kasjmier. Tibetaanse steden als basis voor agressie Volgens het Indiase nieuwsagentschap zouden de Chinezen de Tibetaanse ste den Roedok en Gartok als bases voor hun operaties gebruiken. De Chinezen zouden ten oosten van Leh, in de Tsjang-Thangzone waarvan een gedeelte Indisch gebied is, een vliegveld aange legd hebben. Zij waren van Roedok naar Tsjoesoel, waar een Indiase bui tenpost is, opgerukt en in twee aan grenzende Indiase zones zijn binnenge- Fantast hield zijn leugens zeven nar vol, maar hij kende geen enkel woord Russisch (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse Eiffel, rond het plaatsje Prüm, heerste gisteren grote opwinding: men had daar een 32-jarige, er nogal verwaarloosd uit ziende, man gearresteerd, die hardnekkig verklaar de, dat hij een Russische agent was. Hij zou met een uit Kiew vertrokken Mig-straaljager per pa rachute boven de Eiffel zijn losgelaten. Het was zijn taak. ver telde hij, om in de Bonds republiek met vier an dere agenten bepaalde opdrachten voor de Rus sische geheime dienst uit te voeren, maar hij had er genoeg van en vroeg om asiel, waarbij hij een persoonsbewijs toonde, „vervalst in de Russische spionage-centrale". Later bleek, dat men met een 32-jarige fantast had te doen. Maar tevoren hadden de verklaringen van de bijzonder slecht geklede man groot op zien gebaard. Zijn bewe ringen leidden tot om vangrijke onderzoekingen in het gehele Rijnland- Paltz, zowel door Ameri kaanse als Westduitse militaire en politie in stanties. Wel was bij het verhoor van de „agent" opgevallen, dat de man zo voortreffelijk Duits sprak, maar het feit, dat hij zeven uur lang aan zijn beweringen vast hield gaf toch te denken. Toen men evenwel ie mand voor de „agent" zette, die Russisch tegen hem sprak, viel de op lichter door de mand: de „Sovjet-agent" kende namelijk geen Russisch!! Hij heette in werkelijk heid Wilhelm von Ritter, was te Düsseldorf gebo ren en is landarbeider. Inmiddels zat de politie te Prüm maar met het geval. Tot uit Parijs en Rome heeft men gisteren opgebeld om inlichtingen over de spionnen. In Bonn had men Dij het eerste bericht over de „parachutist" even wel reeds de schouders opgehaald: er zijn vol gens de kenners gemak kelijker methoden om hele rijen agenten uit Rusland in de Bonds republiek te brengen. Voor zo'n actie zijn straalvliegtuigen, die di rect aan de NAVO- grenzen onderschept plegjn te worden, be paald overdreven hulp middelen President Eisenhower en minister Luns na hun besprekingen in de Amerikaanse ambassade in Parijs op weg naar het hoofdkwartier van de NAVO. drongen. Het dorp Tsjoesoel ligt 240 km. van Leh. Volgens de berichten zou Gartok de basis zijn voor de infiltratie in het dorp Demtsjok, in de streek van Haule ten noorden van Spiti, en in de Lahoel- vallei van de Indiase staat Himatsjal Pradesj. De Chinezen zouden een net werk van wegen tussen Roedok en de aan Ladak grenzende gebieden gebouwd hebben. In de streek van Aksaits jin hadden zij de weg van Sikiang naar Tibet aan gelegd en zij zouden in het bezit zijn van de grote zoutmeren die eens niet alleen Ladak maar ook Kasjmier van zout voorzien hebben. Gisteravond werd in Nieuw Delhi van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen, dat Indiase troepen mogelijk binnen kort zullen pogen de door Chinese com munisten in het noordoostelijke grens gebied bezette buitenpost Longdjoe te heroveren. De Indiase militairen zouden tot opdracht hebben te proberen de post zonder het gebruik van wapens opnieuw te bezetten. Zij zouden slechts uit zelf verdediging mogen vuren. Premier Nehroe van India heeft gis teren in het parlement medegedeeld, dat de minister van Defensie, Krisjna Menon, deze maand naar New York zal gaan als leider van de Indiase delegatie bij de Verenigde Naties. Toen een lid van de socialistische Prajapartij de wijs heid van de maatregel op het huidige ogenblik in twijfel trok, antwoordde Nehroe, dat er op het ogenblik aan de Chinese grens zich geen situatie heeft voorgedaan die het vertrek van Menon belet. Als het nodig zou zyn, zou Menon onmiddellijk terug moeten komen. De grensverdediging is in goede handen er zijn „passende maatregelen" getrof fen. Nehroe zei niet van mening te zijn, dat men bijzonder bezorgd behoefde te zijn. De Indiase premier zei dit vóór de ontvangst van bovenstaande berichten over nieuwe Chinese infiltraties! Sluiting der zitting Kamers 12 september De verenigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal, waarin de zitting 1959 gesloten zal wor den, zal worden gehouden in het ge bouw van de Eerste Kamer op zaterdag 12 september 1959, des namiddags te kwart voor drie. V.S. niet grif met luelitvaartconcessies (Van onze Amerikaanse correspondent) De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. Van Roijen. heeft gis termiddag in het State Department een bezoek gebracht aan Dillon, de Ameri kaanse onderminister van Buitenlandse Zaken. De Nederlandse vertegenwoor diger onderstreepte bij die gelegenheid, dat de KLM nog steeds zeer geïnteres seerd is in landingsrechten op Ame rica's westkust. Nederland is reeds geruime tjjd van oordeel, dat tegen ons land discriminatie wordt toegepast, daar anderen, bijvoorbeeld Duitsers en Scan- dinaviërs, wel het recht hebben verwor ven op de westkust te landen. In het najaar van 1958 hebben de Belgen evenwel geen succes gehad, toen zjj landingsrechten trachtten te ver krijgen in Chicago en San Francisco Dit kan erop wijzen, dat het State Department op instigatie van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappijen nog minder toeschietelijk dan voorheen is geworden. Indien Nederland, wat vol gens een overeenkomst mogelijk is. dit najaar de luchtvaartkwestie opnieuw in Washington gaat bespreken, zullen de Amerikanen zeker niet grif met conces sies over de brug komen. Prinses Beatrix was gast van René Coty (Van onze Parijse correspondent) Prinses Beatrix heeft gistermiddag tij dens een kort oponthoud van de „Rot terdam" in Le Havre Frankrijks voor malige staatshoofd, president René Coty, bezocht, die zich na zijn aftreden eind vorig jaar, weer in zijn geboortestad heeft teruggetrokken. De Prinses kende de heer Coty sinds het triomfale bezoek dat hij aan Nederland bracht en men kan er wel zeker van zijn, dat de visite van de jonge Prinses aan de bejaarde staatsman op hem een bijzonder sympa- tieke indruk heeft gemaakt. René Coty heeft zich uit het politieke leven geheel teruggetrokken en zo had men zijn be minnelijke aanwezigheid ook te missen op het gala-diner, dat woensdagavond ter ere van president Eisenhower in het Elysee werd gegeven. Prinses Irene woonde gisteren in gezelschap van haar grootmoeder Prinses Armgard het internationale concours hippique te Rotterdam bij. De vorstelijke gasten op de tribune. De .Rotterdam" kwam gistermiddag om half vijf aan in Le Havre. Om half elf 's avonds werd het anker weer ge licht voor de verdere reis naar Amerika, nadat ook de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns zich om zeven uur bij het uitgebreide gezelschap had gevoegd. De Nederlandse Kroon prinses heeft in die tussentijd ook nog gelegenheid gevonden de burgemeester, verscheidene gemeenteraadsleden, de on derprefect en de voornaamste haven autoriteiten op het vlaggeschip te ont vangen. Het diner heeft de Prinses ech ter op eigen houtje in een restaurant van de herbouwde en zeer gemoderni seerde Franse havenstad Le Havre ge bruikt. komt eens een einde! Wees eerlijk: wanneer het na reeds herfstweer was, had u al eens rondgekeken naar een nieuw kostuum. De zomerzon remde uw initiatief. Verstandige heren beseffen echter, dat zij nü "the pick of the basket" hebbende eerste keus (die goud waard is) uit een splinternieuwe, internatio nale collectie, waarmee "House of England" traditie getrouw elk seizoen start. Eng. en Schotse kamgaren "worsteds en cheviots", o.a. Wilson Glenny en Kynoch. Modieuze, chique ruit- en streepdes- sins w.o. vele blauwe nuances v.a. 189 50 Italiaanse "Merinos"- kamgarens in nieuwe "Oude Meester'-tinten o.a. Ottanio, de nieuwe blauw/groene kleur. Inter nationaal 1-rij, 3-knoops model 169,50 AMSTERDAM - DEN HAAG - EINDHOVEN HILVERSUM BUSSUM Ruim 50000 mannen in de arbeidsreserve Aan het eind van augustus wa ren er 41.204 werkloze mannen in Nederland. Er waren 13.860 man nen werkzaam op sociale werk voorzieningsobjecten, en 8.832 op aanvullende werken, zodat er in totaal een geregistreerde arbeids reserve was van 50.036, aldus een overzicht van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Deze geregi Teerde arbeidsreserve was op eind juli van dit jaar 54.540, op eind augustus 1958 71.195 en op eind juli 1958 77.305 Het aantal werkloze vrou wen bedroeg eind augustus van dit jaar Tien doden in Calcutta Eenheden van het Indiase leger tre den krachtig op in de onrustige stad Calcutta. Bij ongeregeldheden werden gisteren tien personen gedood: negen burgers en één politieman, die door een woedende massa werd overmeesterd en doodgestoken. Uit de industrie-voorste den van Calcutta werd gisteren plunde ring en brandstichting gemeld. Alleen reeds gisterochtend moest de politie viermaal van haar vuurwapens gebruik maken. Overigens hebben leger en po litie de toes and thans stevig in de hand Gisteren lag Calcutta zonder vervoer en ook vele bedrijven en winkels waren ge sloten. 5.906. De maand ervoor was dit cijfer 5.010. Het aantal openstaande aanvra gen was op eind augustus voor mannen 41.895 (eind juli 45.270) en voor vrouwen 31.182 (eind juli 33.182).

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1