Baarnse oogarts nu de snelste: 9 min. 21 sec. EX „Geen subsidie voor ouders, die geëmigreerd kind gaan bezoeken" OEFENING INTERNATIONALS ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1959 Het lijkt op grootspraak Australische zwemmers zijn zeer optimistisch gestemd Na de fantastische zwemprestaties van de Japanse en Amerikaanse heren tijdens de landenwedstrijden in Osaka zou men geneigd zijn te denken, dat de Australische zwemmers in paniek zijn geraakt, toen bekend werd dat de Japanner Tsuyoshi Yamanaka, de toch zo scherp staande wereldrecords van John Konrads op de 200 en 400 meter vrije slag had verbeterd. Niets is echter minder waar. Met groot optimisme zien de Australiërs de Olympische Spelen 1960 te Rome tegemoet. De trainer van de Konrads, Don Tal bot verklaarde na deze nieuwe wereld records: „Ik heb het al meer gezegd. Het is slechts een kwestie van tijd en andere landen hebben onze standaard bereikt. De Japanners en de Amerika nen zyn nu zo ver, dat is niet erg. Wij zullen nieuwe normen opstellen" aldus Talbot. „In de toekomst zullen de Australiërs nog harder trainen en naar de Spelen van Rome met de sterkst mogelijke ploeg komen". Even vastberaden als zijn trainer, spreekt de 17-jarige Jon Konrads. Wel iswaar zijn de Japanners en de Ameri kanen er in geslaagd enige wereld records te verbeteren, maar desondanks is Australië volgens Konrads nog steeds de beste zwemnatie ter wereld. En dat is geen grootspraak van de jonge crack wanneer men weet, dat van de 30 herenrecords er 18 in handen van Australië zijn. Eenzelfde beeld ziet men bij de dames. Van de 20 wereldrecords staan er 11 op naam van een Austra lisch meisje. Jon Konrads wil in elk geval probe ren de wereldrecords op de 200 en 400 meter vrije slag nog scherper te stellen. Zijn streven is de 200 meter in minder dan twee minuten te zwemmen en op de 400 meter tot een tijd van ongeveer 4 min. 13.5 sec. te komen.. De Japanners zyn volgens de jonge wereldrecordhouder niet de gevaar lijkste tegenstanders. Hij heeft meer respect voor zjjn landgenoot Murray Rose, die op het ogenblik in Amerika studeert en in 1956 tijdens de Olym pische Spelen van Melbourne de gou den medailles op de 400 en 1500 meter vrije slag veroverde. „Toen Murray Rose in Japan aan de 6tart kwam, verkeerde hy niet in zijn beste vorm, maar die zal hjj ongetwij feld wel hebben wanneer Rome nadert". Dat zei zeer zelfbewust Jon Konrads, die begin november weer begint met de training in het water. Voor die tijd heeft hij zich alleen bezig gehouden met turnen en gewichtheffen. Ook llsa Jon Konrads zuster, llsa, heeft even eens grootse plannen. Volgend jaar wil zij 1 min. 02.- sec. over de 100 meter, 2 min. 12.- sec. over 200 meter en 4 min. 45 sec. over de 400 meter vrije slag be reiken. Het 1.73 meter grote en 72 kg zware meisje wil eerst wat aftrainen aangezien zij iets te zwaar zou zijn. llsa is wereldrecordhoudster op de 800 en 1500 meter vrije slag en de correspon derende yards afstanden, waar zij wil Sportagenda Wassenaarse Weg UVSEnschedese Boys (aanvang B-wedstrijd 12.30 uur, aanvang A-wedstrijd 2.30 uur). Boshuizerkade (3 uur) LFCDEM. De Kempenaerstraat Veteranen- toernooi om Gouden Krielbeker. Pomona ASC-combinatieSVLV. Boshuizerkade Pupillen- en adspi- rantentoernooi Oranje Groen. Leidse Hout Regionale atletiekwed strijden Bataven. Leidse Hout Seriewedstrijden korf bal junioren (Vicus Oriëntis). Delft Nederlandse estafettekam pioenschappen. Sportpark Brasserskade, aanvang 2 uur. Deelneming A.V. Holland en Bataven. Metsbanen Scheveningen Demon straties tenniscircus Kramer (2 uur) Noordwyk Noordwijkse Golfweek. PAARDESPORT Concours-liippique te Groningen De traditionele viering van het ontzet van Groningen in 1672 staat ditmaal nog meer dan andere jaren in het teken van het paard. Het concours-hippique in het Stadspark is namelijk uitgebreid tot twee dagen, waarbij het zwaartepunt op de eerste dag lag. Drie springconcoursen werden verwerkt, waarvan het puissan ceparkoers een prachtig sluitstuk vorm de. De uitslagten waren: Springconcours internationaal: 1. W. G. Hendrickx (Grathem) met Byou, 0 ft. met Source Bleu, 0 ft., 86,2 sec.; 3. W. 84,4 sec.; 2. Bertie Uytendaal (Breda) G. Hendrickx (Grathem) met Hella, 3 ft., 98,6 sec. Jachtspringconcours nationaal: l.mej. P. Arts (Amsterdam) met Teresa, 123,4 sec.; 2. J. van Tiel (Aerdenhout) met Heidgraefin, 124,4 sec.; 3. M. M. Koster (Zandvoort) met Cobbey, 127,8 sec. (119,8 8). Grote prijs van de stad Groningen, puissancespringconcours, (na drie barra ges) 1 .A. Schockemoehler (Did,) met Freiherr, 0 ft.; 2. W. Scheeren (Vught) met Baltimore, 4 ft.; 3. A. Schocke moehler (Did.) met Amse, parkoers ver laten. KANO Nederlanders weerden zich goed in Duisburg Bij de wedstrijden om de Europese ka nokampioenschappen, die op de Bertasee te DuisburgWedau worden gehouden, hebben de Nederlanders zich uitstekend geweerd. In de K 1 500 meter bereikten zowel Knuppe als Weyzen de halve fi nales. Ook in de halve finales K2 500 meter komen Nederlandse paren aan de start. Het zijn Geurts/Klingers en Knuppe/ Beunder. Geurts verzekerde zich voorts van een plaats in de halve finales K 1 1000 me ter. Voor onze landgenoot Klingers ein digde dit nummer niet zo goed. Hij werd in zijn serie vijfde in 4 min. 19,4 sec. en daarmee werd hij uitgeschakeld. In de 4 x 500 meter estafette (series) werden onze landgenoten Knuppe, Wey zen, Geurts en Klingers vierde in de tijd van 8 min. 19 sec. ook de records op de 200 meter en de 400 meter veroveren. Eerzuoht heeft ook Alva Colquehoun uit Melbourne, die in het Olympisch jaar 18 wordt. Er bestaat tussen haar en wereldrecordhoudster Dawn Fraser een grote rivaliteit en de Australische zwemwereld wacht met interesse op de ontmoeting tussen beide meisjes.. Alva Colquehoun verschuilt zich niet achter een onduidelijke uit spraak. „Ik weet dat Dawn Fraser onder de minuut wil zwemmen en wan neer dat gebeurt moet ik er bij zijn om haar te verslaan". Misschien is dit alles grootspraak, maar in de voorgaande jaren hebben de Europese zwemexperts reeds meerdere malen de handen van verbazing ineen geslagen over de fantastische zwem prestaties van de Australiërs. Amateurs bereiden zich voor op Olympisch toernooi Voor de centrale training van het Nederlandse amateurteam, die dinsdag a.s. in het Sportpark „De Vliert" in Den Bosch zal beginnen, zijn voorlopig 27 spelers uitgenodigd. Het ligt in de bedoeling het aantal kandidaten voor het nationale amateur team, dat zal deelnemen aan de voor ronde van het Olympische voetbaltoer nooi, geleidelijk terug te brengen tot ongeveer 20. Woensdag 14 oktober speelt het ama teurteam zijn eerste wedstrijd voor het Olympisch toernooi, de Ierse amateurs zijn dan de tegenstanders van de Ne derlanders. De KNVB onderhandelt nog over een oefenwedstrijd Zwitserland- Nederland (amateurs), doch het staat nog niet vast wanneer die wedstrijd zal worden gespeeld. De namen van de geselecteerde spe lers zijn: keepers: Lagarde (Emma) en Van der Lee (HFC)achterspelers: Claus (Helmondia), Holzhauer (Neptu- nus), Wintholt (Laakkwartier), Werdens (Sittardia)middenspelersBauling (Sp.cl. Emma), Blom (WVV), Van Ier land (Willem 2), Libregts (Excelsior), Melchers (De Spartaan), P. van der Minnen (ESCA) en Mul (NAC); voor hoedespelers: Bouwman (HFC), Collee; (Feyenoord), Van Dongen (DFC), Ten Hoopen (Quick H.), De Kleermaeker (Vitesse), O. van der Minnen (ESCA), H. de Nooyer (Sparta), Nijhuis (Rig- tersbleek), Pelk (Volendam), Quanjel (Fortuna '54), Slijkhuis (Vitesse), Star- remans (Rapid JC), Steenbakkers (ESCA) en Uytermerk (Blauw Wit). Opstelling UVS-teams UVS komt morgen in de wedstrijd te gen Enschede Boys als volgt uit: A-elftal Van Duyl, Theo van Kam pen, Van Leeuwen, De Haas, Hak, Devi- lee, W. van Kampen, Verkuylen, Rijs- houwer, v. d. Toorn, Wim Bekkering. B-elftal Van Putten, Keyzer, Van Meygaarden, F. v. d. Zeeuw, Kluivers, Filippo, De Zoete, H. Bekkering, Ver- hoeks, Goossen, Rietkerken. Oefenwedstrijd LFC L.F.C. speelt morgen een oefenwed strijd tegen de Beverwijkse 2e klasser D.E.M. De kanaries komen als volgt in het veld: Van Leeuwen, W. Sira, N. de Jong, Neuteboom Sr., L. de Jong, G. Naohtegelier, Eradus. v. d. Heyden, H. Sira, D. Sira, W. Naohtegelier. Aanvang van de ontmoeting 3 uur. De wedstrijd die Fortuna '54 uit Ge leen op 3 september tegen Atle'tico de Madrid zou spelen gaat niet door en is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Fortuna speelt nu op woensdag 2 september uit tegen Anderlecht en op 14 september tegen Hibernians in Glasgow. CRICKET Cricketprogramma HCC-terrein (Den Haag: Ned. XI Combined Services (29 en 30 augustus te 11 uur voorm.) Eerste klasse A: Rood en WitVRA. Eerste klasse B: SpartaExcelsior. Tweede klasse E: Hermes/DVS III Concordia. Derde klasse D: HBS IIIAjax L II; Quick IIISparta III. Daviscupfinale Fraser verslaat Alex Olmedo „De eerste klap is een daalder waard" luidt een gezegde. En die eerste klap is de Amerikaanse ploeg in het eerste enkelspel van de Davis cupfinale te Forest Hills door Fraser toegediend. Volkomen tegen alle voor spellingen in was het de Australiër, die de eens zo gevierde „held" van de Amerikaanse Daviscupploeg, Wimble' don-kampioen Alex Olmedo een ne derlaag toebracht. Het duel heeft 2 uur en 19 min. ge duurd en Fraser heeft slechts 4 sets (86, 68, 64, 86) nodig gehad om over de voor Amerika spelende Peruaan te zegevieren. De Amerikaan Barry Mackay heeft zich door dit teleurstellend resultaat van Olmedo niet laten beïnvloeden. Volgens insiders vormde hij de zwakke plek in de Amerikaanse ploeg. Ondanks zijn keiharde service zouden beide Australiërs hem verslaan, zo dacht men. Mackay zelf bleek daar anders over te denken. Hij had slechts drie sets (75, 64, 61) nodig om de baas te blijven over de 21-jarige Wimbledon-finalist Rod Laver. Daarmee werd dus de stand na de eerste dag 11. WIELRENNEN. Ronde van Polen De Pool Paradowski heeft de achtste etappe van de Runde van Polen gewon nen. Hij legde de 194 km. van Chodziez naar Kalisz af in 4 uur 45 min. 35 sec. De Oostduiser Oldenburg werd tweede met een achterstand van vijf seconden en de Pool Gazda derde in dezelfde tijd als Oldenburg. In het algemeen klasse ment na de achtste etappe is de Pool Podobas nog steeds eerste in 31 uur 52 min. 47 sec., gevolgd door Gazda in 32.01.57. IN ONZE ETALAGES van de NIEUWSTE HERFSTMODELLEN VISMARKT 2 Mr. ir. B. W. Haveman op Schiphol Er is sinds geruime tijd overleg gaan de met de Australische regering om te komen tot een vergemakkelijking van het bezoek van ouders van emigranten aan dat land. Het grootste probleem hierbij zijn wel de thans nog hoge reis kosten. Het ligt niet in het voornemen van de Nederlandse regering om ouders van emigranten of emigranten zelf faci liteiten te verlenen of een subsidie op de reiskosten, zoals bijvoorbeeld Enge land die kent. Dit verklaarde mr. ir. B. W. Haveman, regeringscommissaris voor de Emigratie, toen hij gisterochtend vergeefs op Schip hol zat te wachten op de aankomst van mgr. W. Bekkers, de Nederlandse emi gratie-bisschop, die een bezoek aan Canada en Amerika heeft gebracht. Onze bridgerubriek Onze wekelijkse bridgevraag: Noord als gever, opent 1 klave ren, oost past en als zuid biedt ge 1 ruiten op: Sch Ha H 10 8 4 Ru H V 8 3 Kla V 9 7 6 4 Uw linkerbuurman zegt dan 1 harten, noord (uw partner) biedt 1 schoppen en de oostspeler (rechts van U) zegt 2 harten. Wat moet ge nu als zuid bieden, veronderstellende dat ge een nor maal biedsysteem speelt (dus géén klaverconventie) en beide partijen kwetsbaar staan? De vorige week toonde ons na tionale bridgeteam, bestaande uit de heren Slavenburg-Polak, Boen- der-Lengyel en Nieman-De Leeuw dat het momenteel uitstekend in vorm is en dat men zeker redelijke verwachtingen mag koesteren van de prestaties in de a.s. Europese kampioenschappen. De tegenpartij, gebr. Kaiser met Filarski-Verboog kon niet veel doen en herhaaldelijk werd het scherpe inzicht gemist dat nu een maal in dergelijk partijen nodig is om te winnen. Zie b.v. dit zéér interessante spel: Sch V B 10 9 6 Ha A 4 Ru B 5 Kla Sch 8 5 Ha 10 8 2 Ru H V 3 2 Kla B 8 6 3 A 7 4 Ha B 9 6 Ru 10 9 7 Kla A 5 V 10 9 4 N Sch W O z Sch H 3 2 Ha H V 7 5 Ru A 8 6 Kla H 7 2 Slavenburg-Polak boden als NZ: 1 harten- 1 schoppen - 1SA-3SA. West speelde ruiten 2 voor. noord ruitenboer en dat betekende al de 9e slag. Aan de andere tafel kwamen de Kaisers eveneens op 3 SA, doch, door een ander biedverloop, speelde west hier de schoppen 8 voor. Noord won de slag Oost liet lopen. De leider vervolgde met klaveren 4 uit noord, een speelwijze die beneden de mees terklasse veel kans op suoces biedt daar de kans bestaat dat oost de slag laat lopen en zuid, na het maken van de Kla Heer rustig de tijd krijgt zijn 9 slagen te ontwikkelen. Tegen Boender-Lengyel is deze speel wijze echter onjuist oost nam on middellijk Kla Aas en speelde ruiten na, west won Ru Vrouw en legde toen Ru Heer op tafel, waarna zuid kansloos down ging. Het goede spel is schoppen door te spelen en te zien was er gebeurt; als oost vroeger of later schoppen aas neemt en met ruiten vervolgt, kan zuid twee malen laten lopen (een klavertje in noord weg). Noord wordt met Ha Aas aan de slag gebracht en de schoppen worden ingenomen bij de laatste schoppen heeft de oostspeler nog de vijf volgende kaarten: Sell Ha B 9 6 Ru 9 Kla A Gooit hij ruiten weg, dan kan gewoon Kla worden nagespeeld oost maakt Kla Aas en zuid krijgt de rest met har tenheer-vrouw en een vrije klaver. Gooit oost harten weg, dan maakt zuid nog 3 slagen in die kleur; klaverenaas kan oost evenmin missen. De door zuid genomen „kans" dat Kla Aas bij de driekaart ruiten zou kunnen zitten, is evenmin bestand tegen ana lyse. Gezien de uikomst hééft oost ze ker schoppenaas en heeft west zeker géén vijfkaart in ruiten. Direct klaveren spelen verkleint dus slechts de winst kansen west zou klaverenaas kunnen nemen (gesteld dat hij die had) en zal door noords zichtbare zwakte in ruiten zeker aanleiding vinden die kleur aan te gaan vallen, waarna oost later nog met schoppenaas aan slag zal komen. En tenslotte óók door gewoon dóór te spelen behoudt zuid de eventuele kans, klaverenaas in dezelfde hand te vinden als de eventuele driekaart in ruiten! Antwoord op wekelijkse bridgevraag: Situaties als deze doen zich vaak voor, doch zijn niet eenvoudig als men., te veel gaat nadenken over partners spel. Kan men zich opwerken tot het inzicht dat het natuurlijke bod in moeilijke si tuaties als regel het beste is, dan kiest men hier 4 klaveren. De partner biedt dan 6 klaveren en maakt misschien een overslag als troefheer goed zit, want hij heeft: Sch B 10 9 6 5 Ha A Ru A 4 Kla A B 8 5 3 Gaat men gecompliceerd te werk, b.v. door 2 SA te bieden, dan zal de partner 3 schoppen herhalen en kunt ge 3 SA spelen een wel gemaakt, doch weinig fraai contract. Dit slambod werd vorige week twee malen gemist éénmaal doordat noord verkeerd met 1 schoppen opende, de andere maal doordat zuid zich niet kon verstouten tot het prima bod van 4 klaveren. H. W. Deze had vertraging en zou eerst 's avonds arriveren bleek later. De heer Haveman vertelde voorts, dat de Canadese regering heeft besloten in het vervolg reeds vóór de winter de toe latingsnormen voor het komende jaar bekend te maken, wat een vervroeging betekent van een half jaar, waardoor de immigratieprocedure aanzienlijk kan worden versneld. STORING Monseigneur Bekkers' aankomst was verlaat door een technische storing van het vliegtuig. Toch zat er een bisschop in de intercontinentale wachtkamer van Schiphol. En hij was een immigratie bisschop: de Australische mgr. G. M. Crennan. Hij brengt een kort bezoek aan Nederland om enkele contacten te leg gen. Mgr. Crennan is in Australië be last met het welzijn voor de katholieke immigranten van alle nationaliteiten. Hij wordt voor de zorg van de Neder landse immigranten geassisteerd door vijftien Nederlandse priesters, wat wel nodig is, want van iedere twee Neder landers, die Australië binnenkomen, is er één katholiek. Wij zyn bijzonder ge steld op de Nederlandse immigranten, zo zei de bisschop ons. Zij passen zich snel aan en hebben dezelfde ideeën en gedachten als wij. GROTE MOGELIJKHEDEN Mgr. Bekkers arriveerde laat in de avond. Met hem zaten in het charter vliegtuig van de Pan American World Airways zeventig vaders en moeders uit Noord-Brabant, die een bezoek van twee maanden aan him kinderen in Canada hebben gebracht. Maandag zal mgr. Bekkers een gesprek hebben met de pers. Maar gisteren reeds zei hij, dat de mo gelijkheden van emigratie van Neder landers naar de Verenigde Staten en Canada zeer groot zijn. Beide landen zijn nog lang niet tot volle ontwikkeling gekomen en immigratie van miljoenen in de komende jaren is noodzakelijk wil len de Verenigde Staten en Canada de ontwikkeling in vergelijking met andere landen kunnen bijhouden. „Eisenhower moest1 veel vaker op reis gaan" Het Engelse blad Daily Telegraph (conservatief) schrijft dat Eisenhower eigenlijk zijn presidentiële beslommerin gen wat moest kunnen beperken om vaker buitenlandse reizen te kunnen maken. „Zijn geestdriftige ontvangst in West-Duitsland en Engeland herinnert ons er weer eens aan welk een boeiende, geziene persoonlijkheid zeven jaar lang aan het hoofd van de vrije wereld staat. Een man begiftigd met een glimlach, die de mensen blij stemt en een man die slechts door de straten hoeft te rijden om de opgekropte anti-Amerikaanse ge voelens als sneeuw voor de zon te doen smelten. Daarom is het onredelijk om zich af te vragen waarom een bezoek als dit bijna een toevalligheid moet zijn. Immers, op de keper beschouwd is Eisen howers Europese reis slechts een bijpro- dukt van Kroesjtsjefs aanstaande be zoek aan Amerika", aldus dit blad. Schotse zakelijkheid De huisvrouwen van Dyce hebben gisterochtend op Sohotse wijze goede zaken gedaan. Nabij dit dorp ligt het vliegveld waar president Eisenhower aankwam voor zijn bezoek aan de Britse Koninklijke familie, die in het kasteel Balmoral verblijft. Doordat er geen publieke telefooncel op het vliegveld is, waren de journalis ten die de aankomst van het Ameri kaanse staatshoofd bijwoonden, aange wezen op de enkele particuliere tele foons in het dorp.. De huisvrouwen van Dyce wisten van deze omstandigheid goed gebruik te maken, want zij stelden hun telefoon beschikbaar voor de meest biedende. Het resultaat hiervan was, minstens Steeds vlugger van Dam tot Dam Absolute record nog steeds voor de N.S. Gistermiddag om kwart voor drie sneuvelde het record van de garage monteur Wendelgeest, die 's och tends in de Dam-tot-Dam-race een tijd van 9 min. 39 seconden had ge maakt. De nieuwe recordhouder werd de in Amsterdam vertrokken 36-jarige Baarnse oogarts H. H. A. Hotte, die met behulp van een voor 135 gulden gehuurd speciaal trein stel en met drie motoren de afstand wist af te leggen in 9 min. 21 sec. En met deze tijd was de heer Hötte gisteravond nog de snelste. Hij heeft zijn prestatie voor een deel te danken aan een vriendelijke ver keersagent op het Damrak, die hem snel doorliet, toen hij achterop de motor van een assistent kwam aanstuiven. De ze motor reed via de westelijke vracht ingang zelf het perron op, waar de oog arts zonder tijdverlies met zijn eigen trein naar de Hembrug wegdaverde. Daar wist hij de geografische moeilijk heden op een originele wijze op te los- Amerikaans-Britse steun voor liberale regeling in Algerije De minister van Buitenlandse Zaken van Amerika en Engeland, Herter en Selvvyn Lloyd, zouden gisteren overeen gekomen zyn de pogingen van president De Gaulle om tot een „liberale oplos sing" van de Algerijnse kwestie te komen te steunen, aldus een bericht uit Londen van Drew Middleton in de New York Times. President De Gaulle heeft gisteren tij dens zijn reis door Algerije verscheidene keren tegen officieren gezegd, dat de pacificatie van Algerije tot het einde moet worden voortgezet en dat de Alge rijnen over hun eigen toekomst moeten beslissen nadat de vrede hersteld is. Franse officieren legden deze verkla ring uit als een verzekering dat De Gaulle niet van plan is om politieke onderhandelingen te voeren met de ver zetsstrijders en dat er geen verandering ophanden is met betrekking tot het aan bod tot „een vrede voor de dapperen". Een militaire woordvoerder, die deel uit maakt van het gevolg van De Gaulle, vatte de strekking van De Gaulles woor den als volgt samen: „Eerst pacificatie en daarna zelfbeschikking". Dit betekent dat er geen wijziging is gekomen in de Algerijnse politiek van de president. Op het vliegveld van Orleansville had De Gaulle gisteren een onderhoud met de bekende parachutistengeneraal Jacques Massu. De president vertrok daarna naar Oost-Algerije. Bij zijn contact met de bevolking sloeg De Gaulle geen acht op zijn persoonlijke veiligheid. Soms werd hij ingesloten door de massa, die was uitgelopen om hem te zien. De 68-jarige Benhabyles, mohamme daans gemeenteraadslid van Constan- tine, is gisteren in Vichy vermoord door twee Algerijnen. Een van de daders is gearresteerd. Benhabyles stond bekend als een tegenstander van de integratie. Hij was de kampioen in Algerije voor een „geleidelijke oplossing" in de richting van een federatie. Eisenhower en Montgomery De Britse veldmaarschalk Montgomery heeft een uitnodiging van president Eisenhower aanvaard voor een diner op dinsdag in de Amerikaanse ambassade te Londen, aldus werd gisteren te Lon den vernomen. De heer H. H. A. Hölte uit Baarn maakte gisteren een nieuw record tijd in de Dam tot Damrace, die hij voltooide in 9 minuten en 21 secon den. Op de bovenste foto zien we hem in actie op het Damrak, waar hij zich van een motor bediende. De onderste foto toont zijn originele oplossing om de geografische moei lijkheden bij de Hembrug op te lossen. Even voorbij de brug had hij over sloot en fietspad een stalen kabel laten spannen waarlangs hij snel een motor wist te bereiken die hem naar zijn einddoel bracht. sen. Hij had van de hoge dijk even voorbij de brug een stalen kabel over sloot en fietspad heen naar de provin ciale weg laten spannen, daalde hangend daarlangs zeer snel naar beneden en landde op een vrachtwagen. Een korfc sprongetje en hij zat op de gereedstaan de motor, die hem ijlings naar Zaan dam bracht. Hij nam de kortste weg. maar dit hield in, dat hij over een brug getje moest sprinten, waarop ieder rij- verkeer verboden was. Aan de andere kant stond echter de derde motor, die hem naar de Zaandamse Dam bracht, waar het leek alsof Tsaar Peter goed keurend stond te lachen over deze prachtige prestatie. Geen speedboten Met de speedboten is het totnutoe niet gelukt om de tienminuten-grens te door breken. Gisteravond hebben nog enkele deelnemers het geprobeerd, maar zelfs de Nederlandse speedbootkampioen John ter Haak uit Amsterdam kwam niet verder dan 11 min. 18 sec. met welke hij nu de tiende plaats inneemt. Overigens, het absolute snelheidsre cord een dag tevoren door de combina tie Nederlandse Spoorwegen en Van Gend en Loos met een speciale trein ge vestigd, is gisteren niet verbeterd. Die tijd was 7 min. 16 sec, maar telt niet mee voor de prijzen, daar deze combi natie, die viermaal een poging onder neemt, buiten mededinging meedoet. Gisteren maakte deze combinatie met als houder van de startkaart de 32-ja- rige rangeerder G. Rlngenaldus opnieuw een fraaie tijd: 8 min. 28 sec. Dit was mogelijk doordat de Spoorwegen in Zaandam maatregelen had genomen voor hun eigen deelnemers om de han dicap van perrons en trappen te ontlo pen. Het was de bedoeling, dat de trein op de overweg zou stoppen, hetgeen ech ter niet helemaal slaagde, daar het treinstel te veel vaart had. Een bestel wagen van Van Gend en Loos bracht hem bij de controle. Vitaal In de toerklasse was de grootste aan dacht gistermiddag voor de oudste deel neemster; de 76-jarige mejuffrouw M. Koot uit Schagen, die voor de oorlog 35 jaar lang in dienst is geweest bij de P.T.T. de laatste jaren als chef telefo niste te Zaandam. Rap van tong en vitaal ronddansend met haar pittige witte keeshondje Terry gaf zij een num mertje show weg voor het bijeengelopen publiek in Zaandam. Zij maakte de tocht naar Amsterdam in haar eigen dagelijks vervoermiddel; een invalide wagentje met hulpmotor. Het hondje zat in een bakje aan haar voeten, met een petje op. Zijzelf was in een Westfries kostuum gestoken. Overigens is deze vitale bejaarde nog best ter been. Waarom dan in een in validenwagentje? „Het is toch zeker ge makkelijk. Vroeger reed ik in auto's Daar heb ik nu geen geld meer voor. Met dit ding haal ik 30 kilometer per uur. Bovendien is het lekker warm om de benen. Dat is een bromfiets niet. Jul lie moeten er maar aan wennen", zo ra telde se tegen de Journalisten.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5