WINTIGSTE EEUW KWAM OP RUG VAN 400 SCHAAPJES NIEUW-GUINEA BINNEN Pitmansdiool HOOGCONJUNCTUUR DOET VELE MENSEN BESLUITEN EEN HOND AAN TE SCHAFFEN VAN STRIJDBIJL TOT HERDERSSTAF 7ij brachten WELVAART en VREDE! Hebt U een keeshondje voor mij Anderhalf miljoen keffertjes bevolken ons kleine Nederland Haringvangsten bij Schotland zijn onverwacht overvloedig jpgericht 1 maart 1860 Zaterdag 29 augustus 1959 Zesde blad no. 29834 Twaalf jaar geleden hadden de Papoea-stammen van Austra- sch Nieuw-Guinea nog nooit een schaap gezien. Maar nu heeft dit ier, dat overigens al bestond toen de mens overal nog met stenen ijltjes hakte, hen niet alleen een middel van bestaan, maar ook voed- kleding en een stap dichter bij de beschaving gebracht. In twaalf jaar van het Stenen Tijdperk naar de twintigste euwHet moet wel een verbijsterende ervaring zijn voor de ergstammen van 's werelds op één na grootste eiland. Van lendedoek naar nette broek, van slecht eten en ziekte naar oed voedsel en gezondheid. Dat zijn de veranderingen, die zich ïans in Nieuw-Guinea voltrekken. Waar tot voor kort de stammen, oor hongersnood gedreven, elkaar voor een hap eten nog bevoch- :n, daar heeft nu het schaap al blatend verandering envrede ebracht. Lucerne en kukuyugras herschiepen de ongastvrije wildernis in vruchtbare weiden. Het begon met een Australische offi- :r, die tijdens de tweede wereldoorlog panse guerrilla's in de Waghi-vallei hternazat, een door hoge bergen om- ïgde vlakte, ongeveer 300 mijl ten ordwesten van Lae, de grootste ha- van oostelijk Nieuw Guinea. De in merkte toen op, dat verscheidene len van Nieuw Guinea er nogal wei- •achtig uitzagen en wel eens uiter- ite geschikt konden zijn voor de pro- ktie van wol. De oorlog liep op zijn eind en de icier, kapitein Ned Blood, was met inboorlingen en hun problemen in uw contact gekomen. Zodoende zag heel goed hoeveel moeite de berg- voners hadden om in leven te blij- Eigenlijk waren zij nog niet ver- dan het Stenen Tijdperk. Kleren )egen zij praktisch niet, alleen een felig lendendoekje, dat op 4000 voet ogte maar een armzalige beschutting Dd. 's Nachts kropen zij dicht bij el- ar om warm te blijven, maar des- danks was de sterfte door longont- king en andere kwaadaardige ziek- die onder hen woedden, ontstel- id groot. üet enige vlees, dat zij door de jacht wilde zwijnen en ratten konden be- ichtigen, dwong hen tot een iets akelijker, zij het plantaardig diëet, arin de nodige voedingsstoffen ech- ontbraken. Sommige stamleden hielden er wel paar varkens op na, maar daar rd er alleen eentje van geslacht, als een heel groot, heel bijzonder feest rd aangericht. Varkensvlees was dus luxe voor deze mensen. Us gevolg van deze toestanden von- er geregeld stamoorlogen plaats, arbij het doel was de wederzijdse idselvoox-raden zo grondig mogelijk plunderen. Honger, ziekten en roof- :hten maakten op die wijze het leven inboorlingen maar kort en tot een serabel bestaan. fed Blood, die alles wilde doen om nieuwe vrienden het bestaan wat verlichten, had zich _echter gereali- rd dat op de met gras bedekte hoog- kten het schaap wellicht de vol- akte oplossing voor deze ellendige ijd om het bestaan zou zyn. Als er lapen waren zo redeneerde hü iden er immers kleren, dekens en komen en ware uitbanning van moordende hongeroorlogen wellicht gelijk. Een comfortabeler leven en hogere levensstandaard zou voor uitgeteerde stakkers bereikbaar rden. fort na de oorlog deed kapitein >od een poging het Australische ivernement voor zijn plan, in de ighi-vallei schapen te fokken, te eresseren. Maar de regering zei ee!" Bij een dergelijk riskant ex- iment wenste zij niet betrokken te rden. Jaar Blood had het geluk dat zijn iport, dat inmiddels was gepubli- rd, onder ogen kwam van de Austra- he miljonair van Zweedse afkomst, Edward Hallstroem, een bioloog en mtroop, die wegens zijn hulp aan eedse expedities naar Nieuw Guinea geridderd. De woeste schoonheid het eiland, dat ook door hem be- ht was, had een diepe indruk op a gemaakt. Het plan van Blood in- reerde hem dan ook en daar hij de te overtuiging had dat het voor werkelijking vatbaar was, besloot het waagstuk alle financiële steun geven. Iet duurde niet lang, of alle onder in van het plan waren tot in de ïtjes uitgewerkt. ten van de voornaamste eisen was vestigen van een schapenfokstation de Waghi-vallei, met Blood als ad- ïistrateur. tan die eis werd voldaan en in 1947 ren alle voorbereidingen getroffen de eerste schapen op te nemen, 'ngeveer 1650 acres waren van strui- en hooggroeiend Kunaigras ont- i, een vegetatie die als schapen- voer onbruikbaar was. De inboorlingen hadden met het grootste plezier aan dit karwei gewerkt en het ondanks hun primitieve gereedschap in uiterst korte tijd „gefixd". Daarna werd er Lucerne en Afrikaans Kukuyu-gras gezaaid en weldra zag dit stukje Nieuw Guinea er al uit als een weelderige schapenweide. Minstens even belangrijk was de aan leg van een vliegveld, omdat de scha pen alleen per vliegtuig aangevoerd zouden kunnen worden. En zo was alles in Nondugl geleide lijk aan klaar gekomen om de eerste 400 schapen, die al naar Lae verscheept waren en daar op hun luchtdoop wachtten, te ontvangen. De ontmoeting tussen de schapen en de inwoners van Nondugl verliep niet helemaal glad. Iedereen was uitgelopen om de vreemde, zilveren vogel, die ging neerstrijken, te bekijken en hoe wel de meesten wel een vliegtuig had den zien overkomen, waren er maar enkelen die zo'n groot ding van nabij hadden gezien. Op het moment dat het toestel met een fraaie duik hun wereld binnendrong, waren zij dan ook echt niet op hun gemak. En toen ook nog een horde schapen uit de buik van de „vogel", al bierend naar buiten drong, was het hek helemaal van de dam. In paniek vluchtte het grootste deel van het „ontvangstcomité" de bossen in., Pas nadat kapitein Blood de enkele dapperen, die trillend van schrik wa ren blijven staan, nadrukkelijk had verzekerd, dat noch de schapen, noch de metalen Vogel boze bedoelingen hadden, kwamen de anderen tevoor schijn om al gauw en op een ent housiaste wijze tot het uitladen te helpen. En zo begon voor deze stammen van Nieuw Guinea een nieuw tijdperk, het tijdperk van de twintigste eeuw. Stapje voor stapje leerde Blood zjjn vrienden hoe zij hun schapen moesten verzorgen enhun geestdrift overtrof zijn stoutste verwachtingen. Maar daar naast moest hij hen ook spinnen en weven leren, werkzaamheden waarvoor zü gelukkig een al niet minder grote ijver aan de dag legden. Even zag het er naar uit, dat het experiment op een fatale mislukking zou uitlopen en wel door de tegenwer king van de schapen zelf. De dieren bleken niet goed aan hun nieuwe om geving te kunnen wennen en zeiden hun aardse leven alras, de een na de ander, vaarwel. Maar Blood en Hall stroem gaven de moed niet op. Zij lie ten vakkundige experts overkomen, die er tot aller opluchting en zeker ook van de in leven gebleven schapen zelf voor zorgden dat de abnormale sterfte onder de dieren weldra onder de knie was gebracht. De fokkerij is thans overgedragen aan het Australische gouvernement, maar Hallstroem heeft zijn belangen in de onderneming behouden. Voor de fokkerij in Nondugl stelt hij nog jaar lijks een bedrag beschikbaar. De oor spronkelijke 400 schapen zijn inmiddels uitgegroeid tot een volkje van enkele duizenden. Zelfs bestaat er in Nondugl al een fabriekje, waar de inheemsen nu wollen kleding weven. Daarbij vond het experiment ook in andere delen van Nieuw Guinea navolging. Schapen en wol brachten een revolutionaire ommekeer in het leven der primitieve bergbewoners. De strijdbijl werd vervangen door de herdersstaf. In twee maanden. Aclit jongens namen 100 bromfietsen weg (Van onze Haagse correspondent) Acht jongens uit Scheveningen, scho lieren in de leeftijd van veertien tot achttien jaar. zijn de afgelopen dagen door de kinderpolitie aangehouden. Zij hebben samen in de vakantieperiode Advertentie PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 TYPEN STENO in 4 talen BOEKHOUDEN DUITS - ENGELS FRANS SPAANS NEDERLANDS MIDDENST.OPL. SECRETARESSE van de laatste twee maanden ruim hon derd bromfietsen weggenomen. In vele gevallen zal hen niet meer dan joy riding ten laste kunnen worden gelegd, in andere gevallen moet het wegnemen toch wel als diefstal worden geclassifi ceerd. De jongens namen de bromfietsen weg, waar zij deze maar zagen staan in alle delen van de stad. Zij maakten er ritjes op, lieten de vervoermiddelen ergens staan als ze hen niet bevielen, sloopten er delen af en verfraaiden daar andere fietsen mee of bleven er ook wel zonder meer geruime tijd op rijden. In geen enkel geval is echter gebleken, dat de bromfiets te gelde werd gemaakt. De jongens biechtten alle feiten nauwgezet op. De „topscorer" van de club heeft al 25 gevallen bekend! Het is voor de politie een moeilijke opgave om elke diefstal of joy-riding volledig te reconstrueren. Sommige brommers, die de jongens meestal in de omgeving van het Belgisch Park lieten staan, moeten daar weer door anderen gesto len zijn. Andere fietsen werden door de politie of de omwonenden gevonden en aan de eigenaar terugbezorgd, zonder dat men wist wie deze had weggenomen. De zaak kwam aan het licht, doordat een jongen, die niet tot de acht behoor de en ook te goeder trouw was, met een kleine motor thuis kwam. Hij had deze van een vriendje gekregen De vader wilde daar meer van weten en ging met de zoon naar de politie. (Van onze Amsterdamse correspondent) Meneer, hebt u een keeshond voor mij?" „Wij hebben geen honden, maar ik zal u het adres geven van de betreffende fokkersvereniging. Daar kan men u vertellen, wie een nest keeshonden heeft". „Meneer, waar kan ik een Schotse collie krijgen?" „Schotse collies bestaan niet, mevrouw. U bedoelt misschien een collie of Schotse herdershond Het zijn dagelijks terugkerende gesprekken op het bureau van de Raad van Beheer op Kynologisch gebied, dat gevestigd is in de Emmalaan 16 te Amsterdam. En het hoofd van het bureau verzucht: „De mensen denken wel eens, dat wij hier honden uitreiken. Maar wij zijn niet meer dan een soort bevolkingsregister voor rashonden. Wij sturen de liefhebbers dan ook door naar de secretarissen van de diverse fokkersverenigingen. Maar de vraag overtreft het aanbod. Er is een enorme vraag naar rashonden, vooral naar boxer en poedels aal alles doen om degeneratie van het ras te voorkomen. En gelukkig mogen de Nederlandse rashonden er over het algemeen best zijn". Nederland staat goed aangeschreven in de kynologische wereld. Reeds eind vorige eeuw bestonden er drie belang rijke fok kers verenigingen: de jachtver- eniging Nimrod, die zich specialiseerde in jachthonden, de kynologenvereniging Nederland en de kennelclub Cynophilia, welke laatste een register van honden rassen bijhield. Omstreeks 1900 zocht men naar coördinatie, die tenslotte Dat „bevolkingsregister" geeft negen man personeel de handen vol werk. Ne derland heeft, 150.000 geregistreerde rashonden. Hoeveel honden ons land dan in totaal wel telt? Het is moeilijk te schatten maar als wij zouden aan nemen, dat slechts 10 procent van alle honden aanspraak kan maken op een stamboom, dan zou Nederland dus zo'n anderhalf miljoen honden hebben! Conjunctuur En de vraag neemt nog steeds toe. Op de stamboekadministratie van de Raad van Beheer werd in het tijdvak 1952/'53 een aantal van 14.000 stam kaarten ingevuld. In 1954/"55 noteerde men 15.000 nieuwe aanmeldingen, in 1956/'57 waren er 20 000 en men ver wacht de periode 1958/59 met 30.000 nieuwe honden af te sluiten. 't Is de conjunctuur, meent de bu reauchef. Hij is al zo'n dertien jaar bij de stamboekadministratie betrokken en heeft de ups en downs in de honden sport na de laatste oorlog van nabij meegemaakt. „In 1951 bijvoorbeeld daalde het aantal aanmeldingen. Het was een slecht jaar met betrekkelijk veel werkloosheid Bovendien werden toen de laatste distributiebonnen af geschaft, waardoor de mensen hun geld gingen omzetten in kleding enz. Op het ogenblik beleven we een hoogconjunctuur. De mensen heb ben er geld voor over om een mooie hond aan te schaffen. En vergeet de bevolkingsaanwas niet: hoe meer mensen, hoe meer vraag naar hon den". Geen lucratieve bezigheid Het aantal fokkers van honden neemt ook steeds toe. Nederland telt op het ogenblik 18.000 fokkers, georganiseerd in 120, bij de Raad van Beheer aange sloten verenigingen welke laatste zich onderscheiden in plaatselijke en ras verenigingen. Een jong rashondje kost gemiddeld f 125,een lucratieve bezigheid dat fokken? Vergeet dat maar. zegt men bij de Raad van Beheer". De honden fokkerij is een sport en geen geldma- kerijtje. Integendeel, zij kost dikwijls vrij veel. Een ware hondenliefhebber ln Nondugl staat thans een klein fabriekje. De rafelige lap om de heupen is nu vervangen door een lekker warm wolletje. werd gevonden in de Raad van Beheer op Kynologisch gebied die op 1 januari 1902 met de stamboekregistratie begon. Van de drie oprichters is alleen nog Cynophilia over. Internationale organisatie Nederland heeft ook de stoot gegeven tot de oprichting van de Federation Cynologique Internationale, waarbij thans 25 landen zijn aangesloten. En in de vele commissies van deze FCI komt men steevast Nederlanders tegen. Het doel van de Raad van Beheer is „De bevordering van de kynolo- gie in Nederland" en men beperkt zich niet uitsluitend tot het houden van een hondenstamboek. Men be last zich ook met het houden van een registratieboek van honden en kennélnamen en het vaststellen der voorschriften bij kampioenschappen, bij hondententoonstellingen, bij véldwedstrijden en hondenrennen. De Raad van Beheer deelt zijn voor zitter met Cynophilia: de honden kenner bij uitstek prof. dr. W. K. Hirschfeld uit Utrecht. Enige malen per jaar timmeren de hondensporters luidruchtig aan de weg, namelijk als de internationale honden tentoonstellingen worden gehouden. En het moet gezegd, dat de Nederlandse prestaties dan op internationaal niveau blijken te liggen. Het is daarbij ook ge bleken, dat de hondenliefhebbers hun sport niet om het gewin beoefenenin de loop der jaren moest alleen al Cy nophilia f 100.000 op die tentoonstellin gen toeleggen! In het midden van augustus waren de vangsten van de Schotse en Engelse vissers zo groot, dat men moeite kreeg om op tijd te lossen en deze haring verder aan de wal te verwerken. Zo werden er te Fraserburgh in de 2de week van augustus 13.300 cran haring aangevoerd (1 cran is circa 1.7 kantje). Deze plaats heeft wel in bijzondere mate van deze rijke vangst meegedeeld. De aan voer in deze haven in de overeenkomstige week van het vorige jaar was 2470 cran. Dit jaar is dus in de week van 1015 augustus meer dan het vijfvoudige aangevoerd. De andere havens, welke ook een be hoorlijke aanvoer hadden, waren Peter head, Aberdeen en Lerwick aan de oost kust en Stomoway en Peil (eiland Man) aan de westkust. De haringvisserij die door de Schot ten en de Engelsen wordt uitgeoefend, geschiedt praktisch op dezelfde wijze als bij ons; alleen de verwerking van de haring is anders. Op onze schepen wordt de haring gelijktijdig gekaakt, daarna gezouten en in tonnen gepakt. Dit ge beurt ook op de Duitse en Poolse log gers. Bij de Engelsen en de Schotten wordt de haring vers aangevoerd en aan de wal verder verwerkt, hetzij gezouten, gekaakt of als verse haring naar het binnenland of de rokerijen verkocht. De reisduren zijn dus altijd zeer kort. Door gaans komen deze schepen idere dag binnen. De Engelse driften beginnen vaak al in April met de haringvisserij. Zij brengen deze haring dan in Aberdeen aan land. Doch daar deze schepen meestal op een grote afstand uit de kust vissen, wordt altijd ijs meegenomen om deze haring een paar dagen te kunnen bewaren. De meeste haringvissers zijn vleetvissers, zoals in ons land. Ook treft men hier ringnetters aan, vooral in de Ierse Zee. Denkt men dat men zich bo ven een school haring bevindt, dan wordt het net uitgestoomd en later van onderen dicht gehaald. Deze visserij ge schiedt meestal met kleine vaartuigen. Grote blijdschap De vangsten waren de afgelopen ja ren altijd beneden de verwachtingen gebleven ,zo werden deze ruime vang sten dus met grote blijdschap ontvan gen. Alleen had men aan de wal moeite om alles te verwerken. De visverwerkende industrieën, de ex porteurs, de vismeelfabrieken, waren ook niet berekend op zulk een aanvoer. Zo hadden de exporteurs nietvoldoen- de personeel om alles gekaakt en verder verwerkt te krijgen. De laatste jaren hadden deze bedrijven steeds werk te weinig gehad, vandaar dat men voor zichtig was met het aannemen van per soneel. In al deze bedrijven is dan ook veel overwerk verricht. In verband met de grote aanvoer is bjj de vissers ook nog de vraag gere zen of het niet nuttiger zou zijn het aantal netten te beperken. Voorlopig is het niet zo ver gekomen. Er is tussen de schippers onderling altijd een wedstrijd wie in één nacht de meeste haring heeft aangevoerd. Zo wordt in Fraserburgh een beker alseer- s'te prijs beschikbaar gesteld. Deze heet de Maitland Hearing Trophy. De schip per die momenteel de beste kans maakt heeft in één nacht 189 cran (ca. 320 kg.) aangevoerd. In Peterhead is dit de Boothy Trophy. De meest serieuze kandidaat voor deze prijs is een schipper, die 152 cran aan bracht (is 260 kg.). Het uitreiken van deze prijzen is veel al een festijn, waarin de gehele beman ning meedeelt. Van het begin van het seizoen tot medio augustus was in Fra serburgh aangebracht 117.650 cran voor een waarde van £412.300. In de over eenkomstige periode van het vorige jaar was de aanvoer 53.350 cran met een op brengst van 230.950. Top-aanvoer Zo had Peterhead in de 2de week van augustus ook een top-aanvoer. Deze be droeg 4250 cran met een opbrengst van 12.840. In de overeenkomstige week van augustus 1958 bedroeg deze 1865 cran voor £8009. Vanaf begin seizoen tot me dio aug. j.l. was was de totale aanvoer 41.150 cran (v. j. 19.832) met een op brengst van 141.400 (v. j. £87.750). In Aberdeen werd aangebracht 4334 cran voor een waarde van 16.970. Vanaf begin seizoen tot midden augustus 44.580 cran voor £229.883 in 794 aan voeren. Lerwick (Shetlandse eilanden) heeft dit voorjaar ook een gunstiger seizoen. Tot medio augustus bedroeg deze 40.174 cran (v. j. 33.258 cran) met een op brengst van £120.318 (v. j. £99.824). Behalve in de hierboven genoemde Schotse havens begint er thans ook meer leven te komen in havens als North-Shields en Whithy. Over een paar weken zal de visserij om de Noord schraler worden en zal de vloot zich zuidelijker gaan verplaatsen. Het ge beurt ook dat sommige Schotse vissers de haringvisserij gaan beëindigen en overschakelen naar de visserij op verse zeevis. De haringvisserij op de Engelse wal was voor hun een teleurstelling ge durende de laatste jaren. De havens North-Shields, Whithy worden gedurende de weekeinden vaak bezocht door onze Hollandse vissers. Wanneer er behoefte aan drinkwater ontstaat loopt me i deze havens dan even aan In de tweede helft van augustus visten ook diverse vleetloggers benoorden de 57 NB en verschillenden hebben ook van ruime vangst mede geprofiteerd. jappo] V SCHOOL de meeste vakant ies toyevj alweer op zVi emde o o o u o o o wat we jammens met ruik ecu^ecord) zomen CW«"wv) MUSEUM VOOR VOLKEN KUNDE m Letdevi kwwt U «og tot 5 octobev naar cte Zuidzee-expositie BDAAROENCÊNTRIM öeqvbqeester biümd weer hadeen vlotte oefovn'nQ teide«s Chr. Reisver. maakte gister een strand uiandeUnq. .-—«-TV/? W'TTE BROOD en vawdaaq kunt Uweer inschrijven !0uuroo8

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17