leerling-automonteur Jnieke positie van onze eesleepvaart in gevaar ïyZwitsersche goede bril „Zeeslepen is reen gokken KANTOORBEDIENDE mnl. a. KELNERS b. HULP-KELNERS c. SUPPOOSTEN MODEVAKSCHOOL JJ.v. d. Wiel (RISTIAN DIOR J. P. van der BLOM Salon „Michèle" Tarief „SLEUTELTJES" DINSDAG 25 AUGUSTUS 1959 Mening van kapitein Wijsmuller 'an onze Haagse correspondent). „Dit is een opgave, die een zee- han nooit van een andere zeeman zal ergen. De opdracht om met één jeepboot twee vliegkampschepen te- lelyk over de Oceaan van Amerika aar Japan te brengen kan een blaam terpen op de grote naam van de lederlandse zeesleepvaart". Het ls kapitein John. F. Wijsmuller, Hrecteur van het zeesleepbedrijf in Umuiden, dat zijn naam draagt, die ]ne vernietigende mening uitspreekt ter het plan van het concurrerende fotterdamse bedrijf van L. Smit en re heb destijds, toen ik in Amerika t, geweigerd om met één van mijn Epen twee van deze grote objecten tlijk te verslepen. Als een assuradeur h mening over dit soort riskante psporten zou vragen, dan heb ik één antwoord: „Handen af'. On- [geen voorwaarde ben ik bereid om ti kapiteins met dit soort werk te [apitein John. F. Wijsmuller windt h doekjes om zijn afkeuring over het [vaarden van de riskante opdracht t het bedrijf van L. Smit en Co. Pracht prestaties Je moet het goed begrijpen. Wij ha- graag huzarenstukjes uit. Dat is Ie job. Onze Nederlandse zeeslepers Iren pracht prestaties. Bergingen en preizen, waar de hele wereld over [ekt. Maar dat zijn opdrachten, die I moeten uitvoeren. Een groot olie- reiland tienduizend mijl over zee en. Een droogdok wegbrengen. Een jp van de rotsen halen. Maar om vrije wil zeer grote risico's te ne- ji door twee vliegkampschepen met te opbouw achter één sleepboot vast haken, dé.t begrijp ik niet GRIJZE HAREN, ij maaltot met zijn handen een ge- Hij wil daarmee aangeven, wat [eigenlijk wil zeggen om een vlieg- npsohip te slepen. „Heb je ze wel gezien, die „Babyflattops?" Ze zijn üerdvijftig meter lang, zeer hoog, kl vliegdek. Aan één bant comman- rng en vliegcentrale. Als die din- Idwars op de wind komen, maken ze j ontzaglijke drift. Het is al een lil ijk karwei om één zo'n groot en bp vaartuig onder controle te hou- vooral bij sleoht weer, laat staan twee. Mijn kapiteins hebben gezegd, dat zou het zelfs het ontslag uit de dienst betekenen, dan nog hadden ze een dergelijke opdracht geweigerd" Bij slecht weer „Je moet het voor je zien. Een zee sleper, één stalen sleepdraad van vijf honderd meter en daaraan een hon derdvijftig meter lang vliegkampschip en één kortere stalen sleepdraad naar het andere vliegkampschip. Er komt slecht weer. Ze gaan gieren, dat doen ze trouwens ook bij kalm weer. En nu moet er eens een sleepdraad breken, daarmee moet je altijd rekening hou den. De kans, dat het ene vliegkamp schip het andere ramt is dan niet ge ring. Je kan daar in slecht weer weinig tegen doen. En de mogelijkheid om zo'n op drift geraakt schip weer vast te maken is dan klein. Je hebt tenslotte nog een vliegkampschip achter je, zodat je niet meer alle manoeuvres kan maken. Je mag niet vergeten, dat er runners aan boord van de sleep zitten. Met dit soort opdrachten breng je mens en schip in gevaar". Schrootprijzen Hij trekt even driftig aan een sigaret. „Ik beweer niet, dat ze er niet in zullen slagen om de vliegkampschepen op de plaats van bestemming te brengen, Maar daarmee is voor mij nog niets bewezen. Als dit verkeerd afloopt, heeft het waarschijnlijk desastreuze gevolgen voor de hele Nederlandse sleepvaart. De premies voor de verzekering zullen hoger worden en onze concurrentie positie ten opzichte van bijvoorbeeld de Engelsen, die slepers van 4000 pk hebben maar meer premie betalen, zal daarmee worden verzwakt. Ik voel er daarom niets voor om toe te geven aan de druk van de gewiekste jongens in de schroothandel". Het afstoten van een deel van de mottenballenvloot door de Amerikanen heeft gevolgen voor de internationale schroothandel. Er komt teveel schroot. De schroothandelaar moet scherp gaan calculeren. Hij moet concurreren met zijn Amerikaanse collega, die voor sloop in Amerika een flinke korting op de koopsom van het schip krijgt. Zijn verkoopprijs is samengesteld uit de aankoopsom, de sleepprijs en zijn winst. Vandaar de druk op de sleepvaart- maatschappijen om met één schip meer schepen tegelijk naar België en vooral Japan, landen, die nog wel schroot kun nen gebruiken, te slepen. Dat drukt de sleepprijs Britse „toverdoos" voor Nederlanders niets bijzonders Interessante proeven Op het vliegveld van Cambridge is een demonstratie gegeven met de „magische doos", een apparaat waarin chemicaliën met zuurstof kunnen worden verbrand waarbij de vrijkomende energie recht streeks in elektriciteit wordt omgezet. De maker van deze „brandstofcel", de 55-jarige Francis Bacon, die verbonden is aan de door de regering gesteunde „Nationale corporatie voor ontwikkeling van onderzoek", zei dat ofschoon derge lijke experimenten ook in Amerika, Duitsland en Nederland worden ge daan er naar zijn mening nog geen cel met een capaciteit als de zijne gemaakt was. Zijn „magische doos", kan voldoen de stroom leveren om een kleine auto aan te drijven. Het vermogen wordt ont leend aan zuivere waterstof en zuurstof, zo verklaarde de deskundigen in Cam bridge. De uitvinder, die sinds 1932 met zijn idee rondliep, zei dat, indien er genoeg geld in het project wordt gestoken, trei nen kunnen worden voortbewogen met behulp van zijn uitvindingen, binnen twee jaar onderzeeërs en binnen vijf jaar voertuigen. Met verder ontwikkel de toverdozen zouden auto's zonder ben zine kunnen rijden, zonder olie, zonder versnellingsbak, zonder lawaai, elektri sche treinen zonder elektriciteitskabels en onderzeeboten zouden maanden on der water kunnen varen zonder nieuwe brandstof op te nemen. De kosten zou den lager zijn dan die van atoom-onder zeeërs. De zenders van ruimtevaartui- worden gevoed. gen zouden met de toverdoos kunnen De onderzoekingen in Nederland, waar de heer Bacon op doelde, worden aan de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam verricht door dr. G. H. J. Broers, met prof. dr. J. A. Ketelaars, hoogleraar aan deze universiteit, als ad viseur. De werkzaamheden worden ver richt onder auspiciën van het Centraal Technisch Instituut TNO te Den Haag. Het hoofd van de afdeling basistechnie ken van dit instituut, ir. A. H. de Haas van Dorsser, deelde ons in een telefo nisch onderhoud naar aanleiding van Bacons demonstratie mede, dat er tot- nutoe inderdaad nergens ter wereld nog een cel is gemaakt met een dergelijke grote capaciteit. Hij voegde hier echter aan toe, dat men in Nederland zo'n cel zeker wel had kunnen vervaardigen als men daar enig nut in had gezien. De Nederlandse onderzoekers hebben daar van afgezien omdat de kosten ervan niet evenredig zouden zijn geweest met het nut. Men geeft er hier te lande te voor keur aan, het werk eerst op laborato riumschaal voort te zetten om behalve de technische kant vooral ook de eco nomische te onderzoeken. „Want Bacon heeft er waarschijnlijk n'et bij gezegd hoe duur zijn cel komt en wat voor levensduur die heeft", zo zei ir. Van Dorsser. „Wat ons betreft kan ik zeg gen, dat wij in Amsterdam een cel met Bij reddingspoging zelf verdronken Gistermiddag is de 9-jarige Marianne Tel uit Zaandam tijdens het zwemmen in het Noordzeekanaal op de hoek van de Westzaanse haven verdronken. Het meisje bezat twee zwemdiploma's. Een 9-jarig vriendinnetje, dat ook in levens gevaar verkeerde en niet kon zwemmen, yverd gered. Naar alle waarschijnlijkheid is Marianne bij deze redding betrokken geweest. De ongeveer 40 mensen die op de wal stonden en alleen aandacht schonken aan het geredde vriendinnetje zagen het meisje plotseling onder water verdwijnen. De politie, die ongeveer een uur te laat een melding kreeg, heeft later in samenwerking met de Rijkspolitie te wa ter gedregd. Om kwart voor acht gister avond heeft een lid van de Zaandamse vrijwillige reddingsbrigade het stoffelijk overschot van het meisje, dat ongeveer 25 meter uit de kant lag, gevonden. MATROOS VAN „KAREL DOORMAN" NOG VERMIST Bij de korte, maar felle brand, die gistermiddag naast de „Karei Doorman" heeft gewoed, toen er door onbekende oorzaak vuur kwam bij de benzine, welke op het water dreef, is de 23-jarige ma troos derde klasse A. H. Jansen uit Rot terdam vermist geraakt. Vrijwel zeker is hij verdronken, maar men heeft zijn stoffelijk overschot nog niet kunnen vinden. Het slachtoffer laat een vrouw en een zoontje van een jaar achter. Twee andere matrozen, die als de ma troos Jansen op het vlot werkzaamhe den aan de buitenkant van het schip verrichtten, zijn niet ernstig gewond. Beide mannen zijn opgenomen in het Havenziekenhuis, doch zullen waar schijnlijk reeds over enkele dagen daar uit kunnen worden ontslagen. De andere twee matrozen, die op het vlot stonden, konden na in de ziekenboeg van de „Karei Doorman" te zijn behandeld naar huis worden gezonden. een vermogen van 20 watt hebben ge maakt die een half jaar aan één stuk door heeft gedraaid, dag en nacht". Het bouwen van een grote „unit" komt er op neer. aldus ir. Van Dorsser, dat een aantal kleine cellen, die elk maxi maal een spanning van 1 volt per ele ment kunnen leveren, in serie gezet worden. Waarschijnlijk heeft Bacon dus een stuk of 30 kleine cellen samenge pakt in zijn apparaat. Of dit apparaat handzaam is en economisch gezien aan trekkelijk achtte ir. Van Dorsser twij felachtig. „Als reclamestunt is het in ieder geval erg leuk", zo zei hij, zonder overigens de prestatie van Bacon ook maar enigszins te willen kleineren. De Nederlandse onderzoekingen zijn al een jaar of tien aan de gang. Dr. Broers is er vorig jaar cum laude op gepromoveerd aan de Amsterdamse universiteit. De titel van zijn proef schrift was: „High temperature galvanic fuel cells". Geringe teruggang in de woningbouw Het aantal voltooide woningen in 1959 zal hoogstwaarschijnlijk beperkt blijven tot 80.000. Dit houdt een zekere terug gang in. Maar voor het doen ophouden van het woningtekort in ongeveer vijf jaar zal het noodzakelijk zijn de woning bouw in ongeveer de omvang van 1957 en 1958 voort te zetten. Dit zegt het jaarverslag 1958 van de centrale directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnij verheid. De natuurlijke uitbreiding van het aantal gezinnen vergt jaarlijks een aanbouw van ongeveer 50.000 woningen, waarbij dan nog de noodzakelijke ver nieuwing van de woningvoorraad moet worden gevoegd. De ongelijkmatige geo grafische spreiding bij woningtekorten, welk verschijnsel van jaar tot jaar dui delijker waarneembaar wordt, maakt het de rijksoverheid steeds moeilijker de maatstaven te bepalen voor de streeks gewijze verdeling van de subsidies. Er is dan ook alle aanleiding, zo wordt in het jaarverslag meegedeeld, de uitgangspun ten en methoden van de verdeling van de woningsubsidies opnieuw kritisch te bezien. Hierbij denkt men aan een stel sel, dat „telkens bewust kan worden af gestemd op de streeksgewijs uiteenlopen de belangen". Het bouwkostenniveau heeft een ge ringe doch duidelijke daling te zien ge geven. Het niveau der kosten per kubieke meter in de woningwetbouw lag aan het eind van het afgelopen jaar 5 procent lager dan in het begin daarvan. In de grote steden in het westen van het land was zelfs sprake van een daling met circa tien procent. Koninklijke onderscheiding voor de heer A. P. Dekker H.M. de Koningin heeft de heer A. P. Dekker, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd per 31 aug. a.s. afscheid neemt als plaatsvervangend directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst, benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Op 19 november vorig jaar bereikte de heer Dekker reeds de pensioenge rechtigde leeftijd, doch op verzoek van de minister van Verkeer en Waterstaat bleef hij zijn functie bij de Rijkslucht vaartdienst vervullen. DE PAN AMERICAN MET BOEING NAAR AMSTERDAM Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van Pan American World Air ways om met Ingang van 28 oktober a.s. het viermotorige straalvliegtuig, de Boeing 707 op de lijn tussen New York, Londen, Amsterdam en Dusseldorp v.v. in te zetten ter vervanging van de totnutoe gebruikte conventionele toestel len met zuigermotoren. Voorlopig zullen de Boeings op Schip hol arriveren kort na middernacht op de dinsdagen en zondagen. De andere vluchten van Pan American via de Amsterdamse luchthaven, die van de z.g. om de werelddiensten zullen voor lopig nog met toestellen, uitgerust met zuigermotoren worden uitgevoerd. Beul van Jemen krijgt liet druk... De imam van Jemen, die vier maan den in Rome is geweest om genezing te zoeken voor zijn reumatiek, is bij zijn terugkeer in zijn land (in het zuiden van het Arabische schiereiland aan de Rode Zee) onmiddellijk begonnen het werk van „christenen en imperialistische agen ten" teniet te doen. De hervormingen, die zijn zoon, Kroonprins Badr, in zijn afwezigheid heeft ingevoerd zullen voor het overgrote deel weer worden afge schaft. Onder de adviseurs van de Prins, die nog in Jemen zijn, zullen slachtof fers vallen, want de imam verklaarde: „Ik ken ze en ik heb hen in mijn macht. Sommigen zullen hun hoofd verliezen, anderen hun benen en handen" Als de in Londen ontvangen berichten juist zyn is de beul al verscheidene da gen geleden aan het werk getogen De hervormingen, die de Kroonprins heeft ingevoerd, zijn niet overal even succesrijk geweest en hebben, vooral in het leger van de imam, vrij veel verzet gewekt. Het programma van Radio-Je men, dat door de Prins verlicht was en opgevuld met militaire muziek, toespra ken door officieren en militaire koor zang, is weer veranderd: de imam heeft Islamitische uitzendingen en toespraken van zijn rechters opnieuw op het pro gramma geplaatst. De broer van de imam, El Hassen, schynt thans opnieuw het vertrouwen van de heerser te genieten, terwijl de Kroonprins uit de gunst, zo niet in on genade is. Talrijke aanhangers van Prins Badr zijn naar het buitenland gevlucht toen bekend was dat de imam onderweg was om „orde op zaken" te stellen. Bankwerker veroordeeld De Haarlemse rechtbank heeft van morgen een 20-jarige Haarlemsa bank werker veroordeeld tot IV2 jaar gevan genisstraf met aftrek. De man forceerde in Haarlem, Den Haag, Heemstede, Bloe- mendaal, Voorschoten en Leidschendam in totaal ruim 20 kostbare telefoonauto maten. Hij wierp de geldbakjes weg en eigende zich de inhoud toe. Voor een buit van ongeveer f1200.— richtte hij een schade van 12 mille aan. De officier van justitie had slechts een jaar gevangenisstraf geëist, omdat ver dachte reeds voorwaardelijk ter beschik king van de regering is gesteld. Een 22-jarige Haagse stratenmaker die op de uitkijk heeft gestaan werd we gens medeplichtigheid veroordeeld tot 9 maanden met aftrek. Deze verdachte hangt nog een voorwaardelijke gevange nisstraf van 2 maanden boven het hoofd. Commissie censuur-onderzoek 9 sept. naar Nieuw-Guinea De commissie van vier, die een onder zoek moet instellen naar de beweerde schending van het briefgeheim in Nieuw Guinea, zal 9 september a.s. naar Hol- landia vertrekken. Deze week zal zij hier te lande verscheidene personen horen. De commissie, bestaande uit jhr. mr. G. Witsen Elias, mr. J. P. Hustinx, prof. dr. L. W. G. Scholten en oud-staats secretaris M. van Veen zal ongeveer zes weken in Nieuw Guinea blijven. SLEUTELTJES GEVRAAGD Gevr. nette winkeljuffrouw, tijd 16 k 17 J., voor direct, ■nsmiiddelenibedrij f VeFIVo, sstraat 13. )evr. nette werkster, 1 x p. Aarum.Oude Vest 109 a, en. longeman, 30 J., zoekt rus- zlt-slaapkamer, zonder slon. Brieven bur. v. d. blad no. 6866 k. Onderwijzeres zoekt per 1 kamer, m. of z. pension. Moddermanstraat 6 n, Lei- Leerling-verkoopster gevr. "ijd plm. 16 Jaar, In zaak huishoudelijke artikelen. I.V.A., Haarlemmerstraat Lelden. Aanmelden van -12 en 36 uur bij: Nova, rdeinde 43, Lelden. >em. kamers gevr. met gebr. euken, ged. de m. sept., gezin v. 3 44 pers., in len of naaste omgeving. '0. zo sp. m. bur. van dit onder no. 6901 k. Jonge vrouw zoekt werk twee middagen. Brieven van dit blad no. 6907 k. i'le kan 2 verpleegsters hel- aan woonruimte, per 1 leeg of gestoffeerd, omge- Acad. Ziekenhuis.- Brieven Veen, Vinkenlaan 13, Was- lar. Gevr. net meisje voor de ihouding, zelfst. kunnende ten, v. g. g. v., liefst boven r. Aanm. tussen 6 en 8 u. r. Versteeg, Stadsgehoor- Ingang Aalmarkt 7, tel. Student zoekt kamer ln en of onmiddellijke omge- Brieven bur. v. d. blad er no. 6924 k. tevr. kamer met werkplaats gedeeltelijk pension, ln be- van tel. ,ln Lelden of ooig. v. d. blad no. 6926 k. Hypotheek gevraagd van tlculle>r of bank op te wen, fabriek met woon- l, kostprijs plm. 40 mille, bur. v. d. blad no. 6930 k Wassery Nooit Gedacht, igt een maoh. bankwerker, it autogeen en elektr. kun- lassen. v. d. Valk Bouman- 27 a, Leiderdorp. Gevraagd nette hulp 1. d. voor hele of halve da- Kanaalweg 23, Lelden. Gezocht per 1 6ept. door b. b. h. h., gem. of gest. p- of alt-slaapkamer ln rsohoten. Br. of boodsch. Vredenihoeffstraat 26. Banketbakkersleerling gevr. r serieuze Jongen, prettige lekring, waar veel valt te n. P. Zaanen, brood- en ke tb akker ii, Deutzstraat 8, stgeest, tel. 22103. Bureau Shorthand vraagt direct typiste moderne n. Gehuwd geen bezwaar, (melden heden. tel. 32572. Verkplaats te huur gevraagd lelden of omgeving. Jonk, Langegracht 38 A. Aquarium ter overname ge- &gd. Brieven met omschrlj- 1 prijs bur, v. d. blad *r no. 17391k. m Schuitenhuls te koop, even tueel te huur gevraagd alleen voor de winter, schuitenhuis van minstens 11 m. lang. Br. bur. v. d. blad no. 6887 k. Nette heer zoekt kosthuis, geen beroeps. Bed in bezit. Br. bur. v. d. blad no. 6976 k. Gevr. kappersbediende voor e zaterdagmiddag. Aanb.: Hoofdstraat 10, Valkenburg Z.-H. AANGEBODEN Lees weer eens een boek uit onze ruim gesorteerde biblio theek! „Record", Apothekers- dijk 35, Lelden. Steeds de nieuwste boeken. Inschrijving gratis. Voor school en werk gebr. rijwielen, alle. typen. Veel eportmodellen. Solex en Berlni M 21 bromfietsen, Mobylettes vanaf f 40.per st. Hooigracht 66, Lelden. Aangeboden voor 2 nette werkende mensen of studerend echtpaar, ruime zonnige ge stoffeerde kamer met volledig pension. Brieven bur. van dit blad onder no. 6897 k. Gratis af te halen nog 3 zwart-witte zindelijke katjes. Blansjaar, Herenstraat 5. Te koop aangeboden lieren- en damesfiets, iets moois. Moet weg. Te bevr.: Rijnsburger weg 115, Leiden. Ff Citroen auto 1949, in goeue staat f 375. Leldseweg 422, Voorschoten. Een 2-plts butagasstel met onderplaat. Jan Paulushof 4 (Zijlstraat). Scooter, 175 cc., b.J. '58, 6000 km. gelopen, als nieuw f 900, 360 cc., k.k. motorrijwiel, in S:lma staat, b.J. '55 f 650. arage Bonnet, Levendaal 132, Leiden, telef. 20624. Te koop aangeboden half Engelse kinderwagen, zo goed als nieuw, tevens een kachel. Magd. Moonsstraat 4, Leiden. Te koop aangeb. slaapka merameublement best. uit spiegelkast, 2-pers. ledikant, bed, tafel. 2 stoelen, 2-pers. slaapbank, z. g. a. n. Pr. Bernhardlaan 68, Voor schoten. Liefhebbers Spoor „I" en „O". Aangeboden compl. baan sp. „I" en div. spoor „O". Brieven: T. v. Tellingen, v. d. Parrnstraat 321, Den Haag. Kamer aangeb., met of zon der pension. Brieven bur. v. d. blad onder no. 6945 k. Solex de Luxe 1958, in pri ma staat. Dalhllastraat 1 A, Lei den. Houten ledikant, 2.10 m. lang, te koop, f 35. J. W. Frlso- laan 5 H, Voorschoten. Aangeboden z. g. a. n. op vouwbare kinderwagen. Tevens Motor, 350 cc., k.k., met voor. en aohtervering, verze' kering en belasting. Loopt prima. Wegens mil. dienst te koop of te ruil voor brom fiets. v. 't Hotffstraat 45 A. Volkswagen van 1948, is ge heel ln prima conditie. Geen olieverbrui'k, f 750. Ook gene gen snelbrommer of televisie in te ruilen. G. van Vliet, Janvossensteeg 34. Wegens vertrek Philips radio met ingeb. plck-upp met 3 snelheden en saffier f 85, mesjesflets f 25, damesfiets f 35 sleestofz. 125 V., compl. f 30. Zegersteeg 6, bij de Kraaier- straat. D Aangeb. Poedel, ook nog mooie Spaniels voorradig. Keu ring arts toegestaan. Karei, Steenstraat 21, tel. 20629. Platenwisselaar, manonle barmeuibel. van 325.- voor 98.- Dlscomaakt, Doelensteeg 11, a. h. Rapenburg, vlak b. d. Uni versiteit. 4-pits gasfornuis, 12 lids gas- radiator, prima gaskachel ,1- Eers. spiralen, zware solide randkast, pracht eiken ovale uitschuiftafel, bureau-mlnlstre, dressoirs in soorten, spiralen. W. F. Kooreman, 9 Nieuwe Rijn 9, t.o. V. en D., tel. 23261 Q Aangeboden klein dressoir, stijl Queen Anne, eiken, tegen elk aannemelijk bod. Valent- goed, Fagelstraat 14, Leiden. Te koop haardkachel, kan alles in gestookt wiorden, t. e. a. b. Bernhardstraat 11. Leiden v.l. Os- en Paardenlaan. gj Keurig gem. slaapkamertje met stromend water voor net persoon. Direct te aanvaarden. N. Beestenmarkt 30. B Invalldemvagen met hand- draaibeweging t. e. a. bod. Te bevragen tot 21 uur. J. van Wijk, Da Costastraat 31, Lei den. 9 Auto te koop, Kaiser, Rot terdam. motor in prima staat, tegen elk aannemelijk bod. De Groot, Beestenmarkt 3. H 2 jonge katjes, gewend aan Felix, zoeken goed tehuis. Oude Riin 25. Waterdichte kampeertenten met i5% korting, gloednieuw. Alleen iets smoezelig (show- materiaal). Volle schrift, ga rantie. Tentenfabr. „The Indiana", hoofdkant. v. Ned., Haarlem, Zijlweg 111, telef. 17877 (8 lynen). Geillustr. cat. gratis op aanvr. Te huur per 1 september gest. k. met balkon, voor dame b. b. h. h. Liefst na 6 uur. Emmalaan 15, Oegstgeest, tel. 20910. Te koop kinderwagen, hob belpaard. Te bezichtigen des avonds na 7 uur. G. Ie Maitre Lang eb rug 30. Aangeb. een Belgische Her der, teef. Hoofdstraat 236, Leiderdorp. Bi Pracht knopaocordeon, 80 bassen, 5 registers, van 475.- voor 175.-, als nieuw!! Disco- markt, Doelensteeg 11. a. h. Rapenburg, vlak bij de Uni versiteit. Hl Aangeb. Naumann hand naaimachine f 45, Singer hand- naaimach. f 85. trapnaaima- chine f 115. Verkoop met ga rantie. Naaimachinehome. Haagweg 172 A, Leiden. BI Te huur omtrek Acad. Zie kenhuis, gest. zit- en slaapka mer, apart toilet en keuken. Tevens een kleine gest. kamer, goede stand, rustige omgeving. Br. bur. v. d. blad no. 6983 k Te koop rode betontegels, afm. 50 x 50 x 5. Lijsterstraat 15, Leiden. Damessportfiets, als nieuw f 87.50. Tevens autostep op luchtbanden f 12.50. Marjoleln- straat 18, Noordwijk Binnen. 5| Aangeb. bruidstoilet met oebehoren, maat 3840. van f 275 voor f 85. Stikkers. Otweg woonark „Esprit", Boskoop. Woensdagmarkt. Damesslips 69 ct., oharmeuse damesonder - Jurken tot 50 2.50. Mooi heren- sportgoed, vijf, zes en zeven 1.49, damesonderjurken, ronde hals tot 52 3.50. Hoek Stad huisplein. Japle. H Woensdagmarkt. Mooi super wit geribd heren- en jongens- sportgoed tegen spotprijzen. Mooi soepel elastisch dames ondergoed, ook grote maten, van 2.98 nu 1.98, Herenflanel len 2.98. Hoek Stadhuisplein. Japie. Aangeb. een zo goed als nieuwe Volkswagen de Luxe 1958. Te bevragen: Koningin Emmastraat 17, Katwijk aan Zee. Enorme sortering schilder stukken voor boven Uw dres soir, vanaf 16.50, compleet met lilst. Lijstenmakerij „De Concurrent", Haarlemmerstr. 72. Tevens het aangewezen adres voor het omlijsten van platen, foto's enz. op STOMEN van alle goederen uitgezonderd bedden, tapijten, regenkleding en suède artikelen WASSEN - STOMEN - VERVEN - FIRT-O-FIX LEIDEN: Haarlemmerstraat 238, Tel. 26488 AANNEMERSBEDRIJF in de omgeving van Leiden vraagt Leeftijd plm. 17 jaar, in het bezit van diploma m.u.l.o. Brieven aan het bureau van dit blad onder nummer 23370. De STADSGEHOORZAAL vraagt: (alléén avonddienst). Sollicitaties uitsluitend schriftelijk aan de directie Aalmarkt 7, vóór 30 augustus a.s. 3 september begint de nieuwe cursus patroontekenen, knippen en naaien voor eigen gebruik en opleiding. Dag- en avondlessen. Inlichtingen en aanmelding nieuwe leerlingen 26 en 27 aug. van 1921 uur. M. STOUTEN. OUDE VEST 117 - TEL. 20597 ged. lerares. MELKINRICHTING MENKEN N.V. te Wassenaar heeft plaats voor een Diploma ambachtsschool gewenst. Sollicitaties uitsluitend persoonlijk iedere werkdag van 9 tot 5 uur n.m. aan ons kantoor Rijksstraatweg 500, Wassenaar. R(jschool „Beatrix". Beatrlx- straat 4, telef. 30319. Erkende bonisrijsohool B.B.N., vermin dert Uw praktisohe lessen door theorie-onderwijs met films. Wilt U van kwaUteit en ser vice verzekerd zijn. Koopt dan Uw naaimachine bij van Steyn, Nwe Rijn 46 B. telef. 24809 H Studio Koopmans. Fotobe- drijf, Hooigracht 96, tel. 31701, maakt voor U 3 pasfoto's vanaf fl.3 vlotte briefkaartfoto's vanaf f 3.75. Ook leveren wij desgewenst pasfoto's in één dag klaar. Aangeb. D.K.W., 250 cc. Event, inruil voor bromfiets. Tussen 7 en 8 u. Neuteboom, Hoflaan 150, Lelden. Een auto kopen of verko- Kwak's Verkeerslnstltuut, onder leiding van oud-exami nator. Erkend door K.NA.C. en F.N.O.P. Lessen in Volks wagens. Opel en N.S.U. scoo ter. Iedere woensdagavond 8 u. verkeersles voor alle weggebrui kers. Leiden, Zoeterwoudse Singel 104. tel. K 1710 - 22803 Slagerij Pieterse. Reclame aanbieding. '500 gr. gehakt f 1.40, 500 gr. verse worst fl.50, 3 slavinken f 0.90, 500 gr. rookworst f 1.25, 200 gr. leverworst f 0.50, 100 gr. ham en 100 gr rookworst samen f0.75 Herenstraat 29. Opgelet. Er lopen schoor steenvegers langs de deur te vertellen, dat het schoorsteen vegen gesaneerd is. Dit berust niet op waarheid. Erkend sohoorsteenveegbedrijfJ. M. Stouten, sinds 1875, Schelpen kade 23, tel. 21751. B Nieuwe Opeis Rekord te huur Lelds Autoverhuurbe drijf, Papengracht 5 A, Leiden, tel. 01710 - 20306. B Te koop aangeboden prach tige witte 7/8 bruidsjapon, maat 40, blll^ke prijs. Dr. Lelylaan - emde stofzuigers f 89.50, was machines f 125.Belde met schoonheidsfoutjes; volledige f;arantie. Eventueel gemakke- Ijke betaling. Vrijblijvende demonstratie. C.M.F. fabrieks- Den Haag, .34.91. b.g.g. 11.53.96. B ledereen zonder borg kre dieten f 500 t/m. f 4000.- voor aankoop meubelen, woning textiel, rechtstreeks v. fabriek. Enorme besparing. Uiterst soe pele betaling, onder strikte geheimhouding. Vraagt vrijblij vend Inlichtingen: Postbus 1083, Rotterdam. B Voorkom prikkelbaarheid die vaak de oorzaak van sleoht en onnistig slapen ls met Cal- ma Dragees f2.bij elke dro gist E3 Een bed, een kwestie van vertrouwen. Koop een Pull man, Epeda of een Auping bij de Kleine Winst, Haarlem merstraat 51, Lelden. B Het juiste adres voor het overtrekken van Uw matras is De Kleine Winst, Haarlemmer straat 51. 1-persoons f 19.50, 2- persoons f26.50. B Fa. Gebr. v. d. Meer, Hoge Rijndijk 4, telef. 26782. Dag. expeditie op Den HaagDelft en Utrecht, Overijssel, Gelder land en Friesland. 2 x p week n Kredieten t/m. t 3000 edereen zonder borg) voor aankoop meubelen en woning textiel, ln iedere prijsklasse, direct van de fabriek. Enorme keuze en besparing, zeer pret tige betaling en onder strikte feheimhouding. Vraagt vrij- lijvend inlichtingen postbus 538, Den Haag, D Verhuur zonder chauffeur van 4-, 5- en 6-pers. wagens, lage tarieven, langere termijn speciaal tarief. Utrechtse Jaag pad 16 A, tel. 21966. B Aangeb. cenfrm, kl. zlt- slaapk., voorz. van gas, lichten water, voor meisje, b. b. h. h., huur f30. Tel. 20544 B Metalen tafel f 19.95. Zwaar buismateriaal met plastic om kleed, groot bovenblad 50 x 80 om., bedekt met origineel Lino- feld en zware plastic rand. Bij passend krukje f 5.98 IVA., Haarlemmerstraat 48. Nova, Noordelnde 43, Leiden. M Gratis kraalekap bij nu laten vegen der schoorsteen. Geen vogels in Uw schoor steen meer. Stouten, L. Raam- steeg 3. Rotan meubelen koopt u natuurlijk bij vakmensen. Wij bieden een veel grotere col lectie en bovendien een veel betere collectie dan ergens an ders. Hachmer. Kraa/ierstr. 15, tel. 31500. B Voor autoryies naar erkende autorijschool Joh. Remmers waal. Nieuw materiaal, f 5 p, uur. Utreohtse Jaagpad. 16 A, tel. 21966. B l'er 1 sept. te huur voor rustige student, een gem. zit- slaapkamer met vaste wastafel en stookgelegenheld. Tel. aanw. Centrum stad. Brieven bur. v. d. blad onder no. 6875 k. Opel Rekord te huur, all risk verzekerd, ook buitenland f 20 p. d. In augustus nog enkele weken vrij. Hoogl. Kerk- gracht 42. B Te huur een zomerhuisje voor de gehele maand sept. te Noordwijk, vlak b(j zee. Te bevr.: A. Delfos, Rijnegommer- straat 6, n.b. Rijndijk. Zoeter- woude. Na 7 uur nam. B Windscherm voor bromfiets, luchihuks, Philips en Colum bia pickiuparm, plaatsv. app„ transform, etc. W. Rozenstraat 64. B Stenografie (4 talen), snel le grondige opleiding. Kon. Erk. Pitmanschool. Plantsoen 65, tel. 26558. B Ruime kamer met kabinet, gestoff. en ged. gemeub., met was- en kookgelegenheid, bui tenwijk. Zeer geschikt voor ouderejaars studente, onder wijzeres e.d, f 50.per mnd. Br, bur. v. d. blad no. 6891 k. B Te koop Vauxhall '50'51, mech. 1007o, of rullen V.W. Pinksterbloem 25, Leiderdorp. B Te koop aangeboden spi raal (Auping) v. 2 pers. (voor houten ledikant), z. g. a. n„ strijkijzer. 127 Volt. Televisie antenne. Rijndijkstraat 94. B Auto bestel, klein type, aangeboden, prijs f 200. Lage Rijndijk 116, Leiden. DIVERSEN B Pedicure b(J U aan huls, 13.per behandeling. J. Ver meulen, Hoge Morsweg 45 F, Oegstgeest. U schrijft, wij ko men. B Koopt U contant? U ont vangt 10% korting ln 40 win kels op woninginrichting, elekflsohe artikelen, keuken- uitzet, babyultzet, llnnenultzet kleding, schoeisel, fietsen, ra dio's, televisie, uurwerken. Vraag deelnemerskaart. Leldse Inkoopcombinatie, Postbus 158. Lelden. Kapsalon Morspoort ls dinsdagsmorgens weer geopend Vakantie voorbij, koant nu des morgens! Wij knippen dames, meisjes, heren en Jongens. Zaterdags tot 5 uur geopend. Ernest Langezaal, lete Blnnen- vestgracht 29, naast wljkge- bouw. Ter ruiling aangeboden duplexwonlng, beneden, omge ving Morsweg. Gevraagd 3-ka- merflat, liefst omgeving Mors weg. Brieven bur. van dit blad onder no. 6909 k. Voor een IN ELKE PRIJS NIEUWE RIJN 62 TEL. 24108 LEIDEN PARFUM MISS DIOR DIORAMA DIORISSIMO STEENSTRAAT 57 BREESTRAAT 10 HET ADRES VOOR moderne haarkunst Vijf Meiplein 80 Telefoon 33595 Onze specialiteit Permanent Tiède compleet f 10.50 Cold Wave Naturelle f 11.50. Haarkleur specialiste. In onze salon geen fooien. B Geslaagd? Beroepskeuze? Studeert voor Medisch- of Che- mlsoh analist (e) of dokters- asslstent(e) bij de Leldsche Analystensohood, Rynsburger- weg 148, teletf. 23896 te Lelden. Inlichtingen vrijblijvend ver krijgbaar bij de directeur. Nette Jongeman, 27 J., N.h., zoekt kennismaking met keu rig meisje, liefst van buiten. Br. bur. v. d. blad no. 6879 k. B Ruiling. Wie wil een zon nige tweekamerflat, ben.verd., Jul. v. Stolberghof rullen voor grotere woning of flat. Brie ven bur. v. d. blad no. 6903 k B Ter ruil aangeboden heel huis. grote kamer, keuken, fang, kelder, voor- en achter- uln; boven 1 3 slaapkamers en badcel. Mooie rustige omgeving Gevraagd Iets kleiner huis, on verschillig waar. Brieven bur. van dit blad no. 6910 k. Balletschool Herry nen- rlchs Aanvang der lessen dinsdag 1 september. Inschry- vlng vanaf heden voor begin ners en gevorderden. Kindoren vanaf 5 j. Ook clubs voor ge huwden. School Middelweg 16. Tel. 30692. 120 woorden r 1. 130 woorden f 1.50 (een woord hoogstens 12 letters) Bewijsnummers f0.10 extra Toezending nummerbrieven r 0.20 meer „SLEUTELTJES" worden behoudens gebrek aan plaatsruimte dagelijks opgenomen nONDHNHNMMHNNMIMHIHNteOf

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7