SPANNING BLIJFT ER TOT DE LAATSTE DAG IN „Circusnummers voor liet welzijn in dierentuinen van roofdieren" GEVECHT TUSSEN BUREN IN OEGSTGEEST KOST fl. 10.- Raad van Katwijk laat uitspraak doen in de kwestie D. J. Kleen DINSDAG 25 AUGUSTUS 1959 A Ikmaardermeeriveek (Van onze zeilmedewerker) Ook op de derde dag van de Alkmaardermeerweek waren de omstandigheden ideaal: warm zon nig weer en een wind van kracht 3 tot 4 die zeer constant was. De zeilers, tot nu gewend aan licht weer, moesten zich nu dus anders instellen en misschien is dit de oorzaak van het feit, dat de spanning er in bijna alle klassen ingebleven is. Want op deze zeil- dag is er nog geen enkele defini tieve hoofdprijswinnaar aan te wijzen. Het was Cor Groot die de strijd der Draken in zijn voordeel wist te beslis sen door een zege op Jan Bier, Fokke Jansma en Joh. Boom. Nog steeds heeft hier Wim Klomp de meeste punten en op de laatste dag zal de strijd dus gaan tussen Klomp en Groot. Na enige strijd met Wim Guldemond, boekte Jan van Staveren zijn tweede dagoverwinning in de 12 M2 Sharpies en eenzelfde prestatie verrichtte Hans Reeder in de Pampusklasse. Mej. A. de Wit werd zondag na een langdurig protest uitgesloten in de Val kenklasse en dit had schijnbaar op haar een stimulerende werking. Kort na de start wist zij Arie Klein voorbij te gaan, na eerst hoogte gezocht te hebben. Met een kleine voorsprong ging zy de boei bij de Stierop rond en stond de kop positie niet meer af. Haar concurrent, Egon Rolf v. d. Bauman, de nationale kampioen, kon zich in tweede positie niet handhaven tegen H. Kirkenier en J. M. Snijders. Rolf v. d. Baumen werd vierde voor Dick 't Hooft. Na drie wed strijden heeft Kirkenier in de Valken klasse de leiding met 84 punten tegen Snijders 68 en mej. De Wit 64 punten. Bouw van Wijk kon het in de Vrij heidsklasse ditmaal niet klaarspelen de overwinning te behalen, want Jan Rom- ke de Vries had van start af de leiding en finishte voor H. Schmitz en Van Wijk. Van Wijk staat momenteel op 106 p. te gen Schmitz 98. In de in de Zaanstreek zo populaire Sternklasse won de promotor der klasse, Ton Amons, in een zonder fouten gezeil de race vóór A. H. Boeye, mej. Koosje v. d. Stadt, P. v. d. Winden en H. v. d. Rest. Mej. v. d. Stadt heeft echter in het klassement de leiding, namelijk 90 pnt. tegen Amons 82 pnt. W. Spaargaren kreeg door een tweede dagzege in de 16 M2 klasse de leiding in het klassement. Hij ging ver voor J. W. Swart, P. Muusse, J. Bisschop en J. Veltman jr. door de lijn van aankomst. P. Muusse is zijn opvolger in het klas sement. In de kleine Regenboogklasse behaal de Leen de Wit de overwinning op J. C. v. d. Velde. Mej. A. Vunderink wist ook nu weer haar overwicht in de Jeugdklasse te be wijzen door een tweede dagzege, waar door zij een goede kans maakt voor een hoofdprijs. In de Flying Dutchmanklasse had Heike Blok in de eerste ronde de leiding, maar in het kruisrak kwam Jaap Helder naar voren en nam de kop over. Blok werd tweede en Jan Jingkind derde. De uitslag van de Olympiajollen was: 1. P. C. Loogman, 2. J. Dil, 3. W. Bijker, 4. F. W. van Meizen. In de sterkere wind toonde Wim Maarse zijn kunnen in de Finnjollen. Zonder enige moeite werkte hij zich uit het veld op en hij vergrootte zijn voor sprong sterk, vooral in de planeerrak- ken. Leo Gerhards wist ondanks zijn lichtweerzeil toch nog de tweede plaats te bezetten, hetgeen hem echter alleen WIELRENNEN Ronde van Polen De Nederlander Dick Enthoven heeft gisteren de vijfde etappe van de Ronde van Polen gewonnen. Hij legde de 178 km van Koszalin naar Szczecin af in 4 uur 33 min. 50 sec. De uitslag was: 1. Enthoven (Ned.) 4..33.50; 2. Wilczewski (Polen) 4.34.00; 3. Zilverberg (Ned.) 4.34.01; 5. Snyder (Ned.) 4.37.19. Van Egmond staakte de strijd. Het algemeen klassement na de vijfde etappe luidt: 1. Podobas (Polen) 20.03.56; 2. Gazda (Polen) 20.09.21; 3. Snyder (Ned.) 20.11.37; 9. Zilverberg (Ned.) 20.22.27; 11. Enthoven (Ned.) 20.24.17. DUIVENSPORT Concoursen van bond van zaterdagvliegers Wedvlucht Roermond. In concours 735 jonge duiven. Uitslag: 1 Heemskerk; 2, 16, 22 K. Monster; 3 De Mooij; 4, 7 J. Roest; 5 K. v. d. Berg; 6 D. Sonnega; 8 C. Drost; 9 M. de Vreugd; 10 J. de Vreugd; 11 Gebr. Baaij; 12. 21 v. Duyn; 13 C. v. d. Zwart; 14 v. .Essen; 15 v. Wezel; 17 B. Paauw; 18 De Bruin; 19 Slikkerveer; 20 J. Jungerius; 23 H. v. d. Vecht 24 E. v. d. Hooff; 25 H. M. Tjeb- bes. Wedvlucht Sittard. In concours 662 jonge duiven. Uitslag: 1, 8 Winters; 2, 13 M. de Vreugd; 3 v. Ippel; 4 Th, v. d. Krogt; 5, 16, 16, 19, 22, 25 Gebr. Paauw; 6 J. de Vreugd; 7 C. v. d. Zwart; 9, 11 K. W. Dokkum; 10 L. v. Duyn; 12 De Bruin; 14 C. Drost; 17 Heemskerk; 18 Vertiorst Smit; 20 L. J. Drost 21, 24 v. Wezel; 23 J. Roest Wedvlucht Troisdorf. In concours 535 jonge duiven. Uitslag: 1, 13 H. M. Tjeb- bes; 2. 3, 17, 24 D. Sonnega; 4, 18 J. Heemskerk; 5 E. v. d. Hooff; 6 J. v. Wezel; 7, 22 J. de Vreugd; 8 K. W. Dokkum; 9 C. v, d. Veek; 10 Gebr. Baaij; 11, 21 M. de Vreugd; 12 K. Schaap; 14, 15 Duivenbode; 16 L. de Ridder; 19 L. J. Drost; 20 Rarnhoorn; 23 P. Krom; 25 C. Drost. HENGELSPORT Visvereniging „Krantz* hield een wedstrijd in de Ringvaart te Sassen- heim. De vangst was matig. Uitslag: 1. C. Zandvliet en grootste voorn en gr. blei; 2. J. Wijngaarden; 3. E. Fallaux; 4. W. v. Leeuwen; 5. J. Hartman; 6. J. Pret; 7. A. v. d. Blom, door zijn grote kracht en uithoudings vermogen mogelijk was, omdat hij veel meer moest hangen dan zyn met mid- delweer zeilende tegenstanders. In de goed bezette 12 Voetsjollen ten slotte bezette J. Muntinga de eerste plaats voor J. Speekman en mej. Hage- man en in deze klasse zal het in de laat ste race geducht gaan spannen, omdat Speekman nu op 68 pnt. staat tegen mej. Hageman 66 p. Monster-Jeugdfoernooi van Oranje Groen De vereniging Oranje Groen organi seert zaterdag en zondag a.s. op het sportcomplex aan de Boshuizerkade een omvangrijk adspiranten- en pupillen- toernooi. Er wordt aan deelgenomen door de verenigingen ZLC, Roodenburg, Lugdu- num, Leidse Bovs, Rouwkoop, UVS, LFC, DOCOS, Wassenaar, ASC, LDWS, VNA en Oranje Groen. De wedstrijden beginnen zaterdag om 2 en zondag om 10 uur. Het Leidsch Dagblad heeft een zilve ren legpenning en 11 bronzen draag- medailles uitgeloofd. In totaal worden er 108 wedstrijden gespeeld. Toernooi Vriendschapsbeker in vier poules In Luxemburg hebben de vertegen woordigers van de clubs, die zullen deelnemen aan het toernooi om de Vriendschapsbelker vergaderd over in deling voor het seizoen 1959/60, waarbij in totaal vier poules werden gevormd van elk drie clubs, die een volledige competitie per Doule zullen spelen. De samenstelling dezer poules is als volgt: Poule 1: Bellinzona (Zwitserland); Lamerossi (Italië), Spora (Luxemburg), met een versterkt elftal. Poule 2: PSV (Eindhoven), Liege (België), Saarbrucken (W.-Duitsland). Poule 3: Feijenoord (Rotterdam), Stade Fransais (Frankrijk), Daring F. C. (België). Poule 4: Jeunesse d"Esch (Luxem burg), met een versterkt elftal, Sedan (Frankrijk), Fortuna (Düsseldorf). De vier winnaars van deze vier poules zullen de halve-elndstrijden op een neutraal terrein spelen dan wel op een in nader overleg aan te wijzen veld. In deze halve eindstrijden komen de clubs slechts eenmaal tegen elkaar uit. Dierenpsycholoog Han Rensenbrink (Van onze Amsterdamse correspondent) „Het roofdier, dat in de dierentuin verblijft, voelt zich veilig en be schermd en behoeft niet op jacht te gaan naar voedsel. Het wordt hierdoor lui en vadzig. Steeds meer dierentui nen gaan er daarom toe over met de roofdieren te spelen. Het beste spel is de dressuur, het leren van een num mer, zoals wij in de circussen zien. Het is gebleken, dat de dieren zich hierdoor steeds beter gaan voelen". Deze woorden sprak de van zijn pu- blikaties en televisieuitzendingen beken de dierenpsycholoog Han Rensenbrink, die verbonden is aan Artis te Amster dam, zaterdag op een bijeenkomst van de Club van Circusvrienden, die zijn tienjarig bestaan vierde. Moet men medelijden hebben met een dier, dat in gevangenschap leeft? De heer Rensen- Wedstrijden te la Baule in F.D.-klasse Op de dex-de dag van de vóór-Olym pische wedstrijden in de Flying Dutch manklasse op de rede van La Baule (Fr.) stond er een vrij sterke en vaak schif tende wind over dit moeilijke wedstrijd water, zodat de deelnemers het zwaar te verduren hadden. Onze landgenoot Wulff moest zelfs met nogal wat averij aan de romp van zijn schip de strijd staken. De Fransman Cornu (beman ning Gouffier) met Calypso won de race in 1 uur 25 min. 4 sec. vóór de Zwitser Siegenthaler met „Fantasio 3" (1.25.13), de Franse boot Yole (1.25.35) en de Ne derlanders SchooneveldtVisser, die zich met de Duysz ter Ghast als vierde lieten afblazen (1.25.45) Harm zevende en Ter- wogt-Kalff met Jonker Cabelau achtste. Het klassement na drie wedstrijden luidt: 1. Yole, Tiriau (Frankrijk) 6.75 pnt.; 2. Majhula, Adrian Jardine (Engeland) 7.75 pnt.; 3. Calypso, Cornu, Frankrijk 8.75 pnt.; 5. Glider, Oerlemans, Neder land 19 pnt.; 6. Daisy, Verhagen, Neder land 22 pnt. VOETBAL Hypnotiseur miste trein In een wedstrijd voor de zuidelijke league heeft de ploeg van Gloucester City gisteravond met 21 verloren van Cambridge United. De meningen zijn verdeeld over de vraag of deze tegenslag iets te maken had met de afwezigheid van de club-hypnotiseur Henny Blythe. Hij had namelijk de trein gemist en was daardoor niet in de gelegenheid geweest de spelers vlak voor de wedstrijd een morele injectie toe te dienen. Inplaats daarvan had hy hun een suggestief te legram gestuurd waarin hy zei: De geest van Blythe zal toch bij jullie zijn. Dus vooruit en win, win, winhet effect was echter niet zoals gehoopt werd. De heer Blythe is kort geleden door de club geëngageerd als „amateur spe ler" en begon meteen met zijn hypno tische experimenten. Zaterdag j.l. won Cloucester de eerste wedstrijd van het seizoen tegen Merthyr Tydfil met 3—1. Na de nederlaag tegen Cambridge ver klaarde de manager van Gloucester doodnuchter: ,Ik geloof niet dat het enig verschil gemaakt zou hebben als de heer Blythe er wel bij geweest was. Het veld was hard en de jongens konden niet op dreef komendat was alles!" brink betwijfelde dit. Immers een leeu- wenpaar krijgt in de vrye natuur gedu rende zo'n vijftien jaar enige duizenden nakomelingen. Toch breidt het aantal leeuwen zich niet uit, want de natuur is wreed en het aantal slachtoffers is onnoemelijk groot. VASTE BEWEGINGEN De vrijheid van bewegen? Het roof dier, dat een onmetelijk grote wildernis tot zijn beschikking heeft, verplaatst zich slechts over enkele vaste paden, jaar in jaar uit dezelfde en hij doet dat alleen om zijn voedsel te kunnen vinden. In een kooi hoeft hij niet te zoeken en hij voelt zich beschermd. Wanneer men de kooi opent zal het dier misschien even buiten een kijkje nemen, maar het zal snel terugkeren naar de plaats, waar het de veiligheid en het voedsel weet. Het roofdier in vryheid heeft zyn vaste levenspatroon. Zyn bewegingen zijn vrijwel iedere dag dezelfde. Daarom leent het zich zo goed voor een circus nummer. De heer Rensenbrink ging uit voerig in op de dressuur, die hij niet wreder noemde dan het leren opzitten van een hondje. „Het publiek moet, zo wil de showbusiness het, de indruk krij gen, dat de dompteur steeds in gevaar verkeert. In werkelijkheid is het een spel tussen mens en dier, dat voor de mens, mits deze de gewoonten van het dier kent, niet gevaarlijk behoeft te zyn". DANKBAAR OBJECT Het circus is een dankbaar object voor de wetenschap. Men heeft ontdekt, dat er tussen dompteur en roofdier een moeder-en-kind-verhouding ontstaat, al zal geen circusdirecteur dit erkennen, omdat deze zijn publiek de indruk van „sensatie" wil laten. De heer Rensen brink vertelde van een dompteur, die door een van zijn dieren werd aange vallen, waarbij de natuurlijke reactie van de andere dieren was, hun „moe der" te beschermen. Zij wierpen zich dan ook op het aanvallende dier. „Het is echter geen reclame voor een circus: het grote publiek vindt het sensationeler als de dompteur wordt verscheurd aldus deze dierenpsycholoog, die de on gelukken van sommige dompteurs weet aan gebrek aan kennis en inzicht om trent de reacties van de dieren. Geheimzinnig Het verblijf van premier Ben Goerion in Frankrijk heeft in Israël opwinding veroorzaakt, zowel in politieke kringen als in de pers, die niet aarzelt het „ge heimzinnig" te noemen. De Israëlische minister van Gezond heid, Barzilai, die lid is van de uiterst linkse Zionistische Mapam, heeft zon dag de waarnemende premier, mevrouw Golda Meir, om uitleg gevraagd over „het mysterie, dat het vertrek omhult en de redenen van de reis naar Frank rijk van de eerste minister". Van welingelichte zijde is vernomen, dat Ben Goerion zelf deze vraag zal be antwoorden wanneer hy terug is. De regeringsbladen zeggen, dat Ben Goerion zich reeds aan boord van de „Theodore Herzei" bevond, toen h(j be sloot tot een vakantie aan de Franse Rivièra. WAARNEMINGSAPPARAAT OPGEVIST Opvarenden van een Scandinavische treiler hebben uit de Noordzee een hou der opgevist die een registratie-apparaat voor kosmische stralen bevatte. Een mededeling hierover werd gedaan door een lid van een onderzoekingsigroep van de universiteit van Bristol. Betonwerkers zijn op liet ogenblik bezig, het platform van Schiphol te versterken voor de komende periode n straalverkeersluchtvaart. Het beton wordt van een veel sterkere bewapening voorzien teneinde de veel zwaardere toestellen te kunnen dragen. Noordwijkse Golfweek Op de links van de Noordwijkse Golf club is zaterdag de jaarlijkse Noordwijkse Golfweek begonnen. Tot nu toe zijn er twee wedstrijden tot een definitieve beslissing gekomen. De Calorama Wisselbeker, een medal- play voor heren met handicap boven 18, werd gewonnen door de heer B. Swar- touw vóór de heren W. H. Stenfert Kroese en Schaper (Did.) De Ernest Cremers Wisselbeker, een 18 holes medalplay voor dames en heren was voor Jhr. E. Wittert van Hoogland. Leids Kantongerecht Officier over onivettige jeugdarbeid: „Ik moet in deze zaak keihard' zijn!" De 74-jarige oude heer, die gisteren voor de balie van het Leidse kantongerecht kwam, prees zich erg gelukkig, dat hij nog leefde. Hy had op een avond in mei, by het linksaf slaan op de Herensingel geen voorrang verleend aan een tegemoet komende motorrijder en zyn rijwiel werd door deze volkomen vernield. De oude heer mankeerde niets en ook de motorrijder liep geen letsel op. „Ik heb de motor niet gezien, het was de ouderdom, die mij parten speelde", aldus verdachte. „U moet niet meer op een fiets gaan zitten en om U daartoe te dwingen heb ik overwogen om tegen U naast een boete van f 50.subs. 10 dagen bovendien nog een voorwaardelijke hechtenisstraf van 3 maanden met een proeftijd te eisen", aldus uitte de officier, mr. A. G. E. Achterberg zijn verontwaardiging. Wat er van de fiets was overgebleven was met de vuilnisman meegegeven en verdachte beloofde, dat hij nooit meer zou fietsen. De eis werd daarom maar f20.subs. 5 dagen. Na een ernstig vermaan, maakte de kantonrechter er f 12.50 subs. 5 dagen van. 'n goede buur is beier dan. Een 37-jsrlge ambtenaar uit Oegst- geest stond terecht, omdat hy op een avond, toen zijn buurman en diens echt genote voor het raam zaten, een heester met kluit en al uit de grond van buur- mans tuin had getrokken en deze tegen het raam had geslingerd. De buurman vloog naar buiten en een heftige woor denstrijd volgde, waarbij verdachte nog al wat lelijke woorden had gebezigd. Ter zitting bleek, dat de buurtjes elkaar niet kunnen uitstaan en voortdurend ruzie hebben. Verdachte had geen berouw van zijn daad en uitte allerlei, niet ter zake dienende, verwijten tegen zijn buurman. Toen hij overging tot enige ernstige verdachtmakingen, sprong de buurman overeind en kondigde een aanklacht tegen verd. aan. De plaatsvervangend kantonrechter mr. De Koning waar schuwde verdachte ernstig. Even later dreigde de officier met verwijdering uit de rechtzaal, omdat verdachte hem enige malen in de rede viel tijdens zijn requisitoir. „Ik ben nooit door de po litie verhoord, de aanklacht is vals en de getuigen liegen", aldus enige opmer kingen van de verdachte. De officier eiste f25.boete subs. 5 dagen. De pl.v. kantonrechter liet het ditmaal bij flO.— of 2 dagen, doch voegde er een ernstige waarschuwing tegen herhalingen aan toe. Zo graag naar zee Het ventje was nog leerplichtig, doch zijn vader, een 40-jarige Katweker, had hem van school gehaald en op een ha- ringlogger laten monsteren. De vader had geen tijd om te komen en had zijn vrouw gestuurd. Hoewel deze niet ge machtigd was, kon zij toch enige inlich tingen verstrekken. Neen, de Jongen moest niet voor zijn gezondheid naar zee een veel gebe zigde uitvlucht in deze gevallen maar hij wilde zo graag naar zee en was bo vendien zo moeilijk in de opvoeding. De officier vond het een hoogst ern stige zaak, vooral omdat by het voor onderzoek was gebleken, dat de jongen goed kon leren en via een zeevaartschool goede toekomstmogelijkheden zou heb ben. „Het gaat hier natuurlijk weer om het geld, dat de jongen inbrengt". De moeder wist niet hoeveel de jongen wel verdiende, maar veel was het niet. „Ik moet in deze zaak „keihard" zijn" aldus de officier en eis dan ook f 100.boete subs. 30 dagen tegen de vader. De pl.v. kantom-echter vonniste met f 40.boete subs. 8 dagen, doch gaf de moeder een ernstige vermaning mee naar huis. Een 40-jarige woonwagenbewoner had zyn woonwagen achter een auto gekop peld en reed in Oegstgeest een tegen ligger aan. De schade bedroeg f 40. doch de afrekening bleef uit. Bij nader onderzoek bleek, dat de auto van de woonwagenbewoner geen deugdelijke remmen had, niet voorzien was van een kenteken, gebrekkig aan de wagen was gekoppeld, terwijl de woonwagen op lege luchtbanden reed. Uit niets bleek, dat Geen termen aanwezig voor sancties De gemeenteraad van Katwijk, die morgenavond om half acht in openbare zitting bijeenkomt, krijgt het voorstel te behandelen dat vorige maand werd ingediend door de heren A. Wassenaar (AR), L. Borleffs (WD) en A. C. Berkheij (CH) om ernstige afkeuring 'uit te spreken over handelingen, destijds gepleegd door de heer D. J. Kleen (Prot. Chr. Unie) in zijn functie van wethouder der gemeente bedrijven. Op de inhoud van dit voorstel gingen we in ons blad van 29 juli j.l. reeds uitvoerig in. Toen dit voorstel in de vergadering van 30 juli j.l. aan de orde werd gesteld besloot de raad dit in handen te stellen van Burgemeester en Wethouders om preadvies. Dit preadvies is thans aan de raadsleden toegezonden. Het stuk begint met het geven van een overzicht van hetgeen zich tot heden toe om deze kwestie heeft afgespeeld. Omstreeks september 1954 heeft de heer Kleen. aldus merken B. en W. op. inderdaad een aantal artikelen van de gemeentebedrijven tegen gereduceerde prijs betrokken. Deze transaotie betrof één aankoop tot een niet gereduceerd bedrag van 11019,75, waarop een kor ting werd genoten van f 189,54. Een uit gewerkte regeling omtrent de levering van apparaten en artikelen aan perso neelsleden bestond niet. Als algemene richtlijn gold. dat bovenvermelde voor werpen aan de personeelsleden tegen inkoopprijs (ev. vermeerderd met em ballage- en magazijnkosten) voor eigen gebruik werden geleverd. Deze prijs is ook aan de heer Kleen in rekening gebraoht. NIET OP DE HOOGTE. Uiteraard was het college van B. en W. met deze aankopen niet op de hoog te. terwijl deze evenmin vooral zijn be sproken in de commissie voor de bedrij ven. Eerst in 1958 bleek in een verga dering van deze commissie toevalliger wijze van deze aankoop. Daarop werd de aangelegenheid in de vergadering van de commissie op 18 december 1958, op verzoek van de heer Wassenaar, be sproken. De commissie sprak toen als haar mening uit dat de heer Kleen niet verstandig had gehandeld, doch dat van benadeling der gemeente geen sprake was. Met deze conclusie kon de heer Wassenaar zioh niet verenigen, terwijl een ander lid haar te zwak geformuleerd achtte. UITGEPRAAT. Vervolgens werd over deze kwestie een bespreking gehouden, waari>ij aanwezig mr. J. van der Plas en de raadsleden D. J. Kleen en A. Wassenaar. Nadien ver- .keerde de heer Kleen in de veronder stelling dat de zaak was „uitgepraat". De heer Wassenaar deelde echter in een vergadering van de commissie voor de bedrijven op 2 oktober 1958 mede, dat het resultaat van de bespreking hem niet had bevredigd. Nadat de commissie nogmaals hierover van gedachten had gewisseld, waarbij geen nieuwe ge zichtspunten naar voren kwamen, hand haafde zij haar eerder ingenomen stand punt. Op 11 november d.a.v. wendde de heer Wassenaar zich tot B. en W. met een brief waarin hij verzocht hem te bè- richten, welke maatregelen het college dacht te nemen, opdat de heer Kleen alsnog het volle bedrag der goederen zou betalen, zonder enige korting. Deze brief werd door B. en W. in de verga dering van 18 november 1958 uitvoerig besproken. REKENING GEPRESENTEERD. Het college kon zich met het stand punt van de commissie voor de be drijven volkomen verenigen. Niette min werd besloten de heer Kleen als nog een nota te doen aanbieden tot een bedrag van f 189,54 om hem in de gelegenheid te stellen de zaak geheel uit de wereld te helpen. De heer Kleen meende betaling te moeten weigeren on grond van de overweging, dat hij dco»- hetahng zou toegeven een laakbare handeling te hebben ge pleegd, hetgeen hij niet het geval achtte. Van zijn weigering stelde de heer Kleen B. en W. schriftelijk in kennis. het vehikel in beslag was genomen, het geen de officier zeer verwonderde. Een onderzoek zal dus volgen. Verdachte was niet verschenen en werd bij verstek ver oordeeld tot een totale boete van f 100. subs. 30 dagen; de eis was f140.subs. 30 dagen, alsmede betaling van f 40. schade. „Spelevaren" met de auto Een 23-jarige typiste uit Haarlem had pas haar rybewijs gehaald, huurde een auto en ging op de Rijksweg no. 4 „spelevaren". Bij de Haagse Schouw stond een file auto's voor het stoplicht te wachten. De typiste botste tegen de achterste auto op, waarna een ketting botsing ontstond en aanzienlijke schade werd toegebracht. Tegen de politie had zij verklaard, dat zij op het gaspedaal inplaats van de rem had getrapt. Ter zitting beweerde zij echter, dat haar voet van het rempedaal was afgegleden. „Waarom bent U eerst niet wat gaan oefenen op een stille weg in plaats van Rijksweg no. 4?" aldus de officier tegen de jongedame, die een en ander nogal lakoniek opnam. De eis werd f50. boete subs. 10 dagen. Het vonnis luidde f 35.subs. 10 dagen. De 40-jarige vrachtautobestuurder uit Leiden reed met zijn vrachtauto op de Volmolengracht achteruit tegen een auto op en veroorzaakte nog wat schade. Hij ontkende, dat hij achteruit was ge reden, doch beweerde dat de ander juist tegen hém was opgereden. Getuigen verklaarden echter dat ver dachte schuldig was. Toen de officier zijn eis van f 15.subs. 5 dagen had ge steld, riep de chauffeur uit, dat hij in hoger beroep zou gaan. „Wacht U nog even op de vonniswijzing", aldus de offi cier. Het vonnis werd f7.50 subs. 5 da gen. „Hoe nu?" vroeg toen de chauf feur. „U kunt in cassatie gaan bij de Hoge Raad". „Wat moet ik dan doen?" wilde verdachte weten. Toen hem werd geadviseerd om een advocaat te nemen, antwoordde hij, dat zijn Bond daar wel voor zou zorgen. Zes jonge Fransen naar Nieniv-Guinea Zes jonge Franse cineasten-ontdek kingsreizigers vertrekken morgenochtend per vliegtuig voor een expeditie door Nieuw-Guinea. Zij zullen langs een nog niet eerder genomen weg trekken. Het gebied waardoor de Fransen zullen gaan is volkomen onverken d. Leider van de groep is Pierre Dominique Gaisseau. De expeditie hoopt een rivier te ontdekken, die in de oorlog door Amerikaanse oog- logsvliegers is gezien en naar Prinses Maryke is genoemd. De Fransen zullen per vliegtuig van Amsterdam naar Biak gaan, waar een Nederlands officier zich bij hen zal voe gen. Na hun weg vanuit de lucht te hebben vericend, zullen zij aan de Cook- rivier aan de zuidkust landen om van daar hun tocht te beginnen. waren de wethouders H. P. Bloot en Op 4 december schreven B. en W. daar op de heer Kleen een brief van de vol gende inhoud: „Met betrekking tot uw bovenvermelde brief delen wij u mede, dat de aanbieding door de directeur van de bedrijven van de door u bedoelde nota tot een bedrag van f 189.54 met onze voorkennis is gesohied. Wij hebben geen reden voor de veronderstelling, dat de in het geding zijnde bestellingen niet door u te goeder trouw zijn gedaan. Nu echter op deze zaak de vinger is gelegd, hebben wij gemeend, dat het aanbeve ling verdient dat u door betaling van gemeld bedrag elke sohijn van misbruik van positie wegneemt. Het moge u dui delijk zijn dat wij door het innemen van dit standpunt op geen enkele wijze bedoelen afbreuk te doen aan de waar dering voor de manier waarop u de be langen van de gemeente als wethouder heeft gediend. Juist om te voorkomen, dat deze belangenbehartiging wordt aangemeriot als een middel om eigen voordeel te verkrijgen raden wij u met klem aan om alsnog tot betaling over te gaan. hetgeen naar ons gevoelen als dan op zo kort mogelijke termijn ware te doen". Ook na deze brief bleef betaling ach terwege. Door B. en W. is daarop over wogen of er middelen beschikbaar waren om de heer Kleen tot betaling te dwin gen en zo ja, of er reden was deze mid delen toe te passen GEEN SANCTIE. Een doeltreffende sanctie bleek niet voorhanden. Tot het toepassen van een dergelijke sanctie zouden B. en W. trouwens, mede gelet op het stand punt van de commissie voor de be drijven, geen termen aanwezig hebben geacht .omdat zij aan de goede trouw van de heer Kleen niet twijfelden. Op deze grond werd dan ook op 18 decem ber 1958 aan de heer Wassenaar be richt, dat B. en W. de zaak als afge daan beschouwden. Op 23 december d.a.v. richtte de heer Wassenaar zich tot het college van ge deputeerde staten omtrent de onderha vige aangelegenheid. Dit college ver klaarde zich te dezer zake niet compe tent .zoals uit het schrijven van de heer Wassenaar c.s. aan de raad blijkt. GEEN TERMEN VOOR EEN UITSPRAAK. Dc voorgeschiedenis in aanmerking nemende menen burgemeester en wet houders dat voor een uitspraak van de raad, als gevraagd door de heren Wassenaar, Horlcffs en Berkheij, geen termen aanwezig zijn. Naar hun me ning kan met de uitspraak van do commissie voor de bedrijven worden volstaan. Deze gaf de juiste waarde ring van de onderhavige feiten en omstandigheden. B. en W. adviseren de raad derhalve het voorstel te ver werpen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4