De lieer P. J. van Hoeken benoemd tot Officier Orde Oranje Nassau u Coopvaett Geniet dubbel Receptie bood velen gelegenheid tot betuigen van grote hulde van elk vrij ogenblik Douwe Egberts Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 25 augustus 1959 Tweede blad no. 29838 Bij tivee jubilea In een zee van bloemen kwamen tallozen uit Leiden en omgeving, van elders uit het land en uit het buitenland gistermiddag de heer P. J. van Hoeken van 's-Gravenpolder in Meerrust te Warmond ge lukwensen met zijn veertigjarig jubileum als houthandelaar en met het 125-jarig bestaan van Gebr. Van Hoeken's Houthandel te Leiden. Tijdens deze receptie deelde de locoburgemeester van Leiden, wet houder J. C. van Schaik mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Van Hoeken te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Voorts werd de heer Van Hoeken onderscheiden met de gouden erepenning van de Kon. Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Niet alleen uit industriële kring werd de heer Van Hoeken een grootse hulde bereid, ook uit de vele andere maatschappelijke sectoren, waarin hij een belangrijke functie vervult. Rustig, onbezorgd in gezelschop van een fijne pijp tabak. lljeM in handige plastic tabakszak Nauwe relaties Loco-burgemeester Van Schaik, die Vergezeld van wethouder A. J. Jongeleen het Leidse gemeentebestuur vertegen woordigde, wenste de heer Van Hoeken en diens echtgenote en verdere familie als een der eerste geluk met de twee jubilea. Hij verdiepte zich in de historie en constateerde, dat meer dan drie eeuwen geleden de Van Hoekens de contacten legden tussen Gent en Leiden de twee steden die na de jongste oorlog zo nauwe relaties zijn gaan onderhou den. De eerste Van Hoeken's kwamen uit Gent in Leiden wonen bij een be scheiden werkplaats bij de Zijlpoort. Joop Brons bespeelde het orgel Dat de organisten, die de z.g. Avond- muziek van dit zomerseizoen in de Pieterskerk verzorgen, een geleidelijk stijgende belangstelling ondervinden, achten we bemoedigend. Toch moet in een periode van herlevende orgelcul tuur een gehoor van 300 tot 400 kop pen onvoldoende heten. De gouden eeuw van het orgel, die in en vóór Bachs leven viel zal wel niet in de volle oude glorie terugkeren, die eeuw toen onze Sweelinck, Pachelbel en Buxtehude wijd en zijd beroemd waren. Trescobaldi van Rome had eertijds een zodanige aantrekkingskracht, dat zijn bewonderaars hem van stad tot stad volgden als hij op tournee ging. In ons huidige Nederland kan dit een paar mode-organisten ook nog wel overko men. Zoveel ijver wordt nu niet ver langd, maar het zou niet missstaan wanneer duizenden abonné's van orkest en kamer muziekseries ook nu en dan eens een orgelconcert bezochten! Het panorama der muziek wordt er zoveel wijder door. Net college van kerkvoogden van de Herv. Kerk complimenteert de heer Van Hoeken. Van links naar rechts mevr. Van Hoeken, de heer Van Hoeken, mevr. Van Iterson, de heer H. Gijsman, de heer J. van Iterson en de heer D. van der Kwaak. (Foto LD Van Vliet) Dat is eigenlijk de grondslag geweest voor wat nu 125 jaar geleden werd tot de thans jubilerende houthandel. Hoe wel de verhoudingen tussen Nederland Gelukkig zij, wie Muziek altijd pakt, of het een blokfluitje is van een kind in een tuin op een zomeravond, een a cappella van een kamerkoor, een orgelvoordracht of een wereldorkest. We moesten daarin geen rangorde ken nen en met de Pierrot van een bekend gedicht kunnen zeggen: mijn hart staat voor al deze emoties open Bach, Pachelbel en Buxtehude, die we al noemden, stonden bijeen op het orgelprogramma van de bespeler Joop Brons. Pachelbel was de leermeester van Bachs broer en de vriend van zijn vader, zodat Bach van kindsbeen af vertrouwd raakte met de kunstgeest en de geniale inzichten van deze Zuid duitser. Buxtehude is de Noordduitse (eigenlijk Zweed), naar wie Bach met wandelstaf en knapzak half Duitsland doormarcheerde om bij hem weer andere ideeën, vormen, verwerkingen en oplos singen als bouwstoffen zich eigen te maken, waarop hij zich met passie kon bezinnen. Van deze drie meesters der orgel- barok had Brons vijf koraalpreludes bijeengegaard. Daarvan hebben de twee Bachs ons het meest bevredigd, zowel door de gegeven voordracht en de Juiste en België 125 jaar geleden niet bijzonder goed waren, is toch in die tijd deze houthandel ontstaan, die thans tot een zo belangrijk bedrijf is uitgegroeid. Ongeveer in dezelfde tijd ontstond in Leiden de Grofsmederij, en de tijd heeft geleerd, dat hout en ijzer het in de Sleutelstad naast elkaar best kunnen uithouden. In de veertig jaar. dat de heer Van Hoeken zijn krachten aan het bedrijf gaf, is dit uitgegroeid tot een industrie van 12 hectare oppervlakte met 4 5 hectare loodsen, waarin zeer velen werk zaam zijn. Veelzijdige arbeid Naast zijn arbeid voor dit bedrijf heeft de heer Van Hoeken veel energie gegeven aan sociaal en kerkelijk werk, aan schoolbestuur, aan restauratie van de Hooglandse Kerk. aan Kamer van Koophandel, aan organisaties van de houthandel en vele andere arbeidster reinen. Het verheugde de heer Van Schaik, de bijzondere gelukwensen van de ge meente Leiden te mogen combineren met de mededeling, dat H.M. de Koningin de heer Van Hoeken heeft benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De loco-burgemeester 9peldde hem de onderscheiding op, waarna de heer Van Hoeken zijn bij zondere waardering uitte voor deze hulde. Gouden medaille De voorzitter van het departement Leiden van de Kon. Ned, Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de heer J. G. J. Verhey van Wijk, complimenteerde de heer Van Hoeken en diens echtge note met het vele wat hij op zo uiteen lopende terreinen heeft gepresteerd tot heil van de industrie en talloze mede mensen. Hij bood de heer Van Hoeken de gouden erepenning van de maat schappij aan en namens het departe ment, waarvan ook andere bestuurs leden de heer Verhey van Wijk verge zelden, een afbeelding van een molen. Deze afbeelding stelde de eerste hout zaagmolen, een Nederlandse uitvinding, voor, zoals die geconstrueerd was door Cornelis Corneliszoon van Uitgeest in 1592. Deze molen. Het Juffertje ge naamd, heeft ergens in de Zaanstreek dienst gedaan. Namens het Centraal College van Kerkvoogden van de Herv. Kerk sprak de voorzitter de heer D. van der Kwaak grote waardering uit voor hetgeen de heer Van Hoeken op kerkelijk terrein heeft verricht. Muzikale hulde De Chr. Muziekvereniging Concordia, opgesteld in de tuin van Meerrust, luisterde een gedeelte van de receptie muzikaal op. De heer Van Hoeken is beschermheer van dit korps, dat hem en zyn echtgenote een serenade bracht. Hem werd met een kort woord bijzon dere dank gebracht voor wat hij steeds voor deze vereniging heeft betekend. Talloos waren de zakenrelaties, die de heer Van Hoeken de hand kwamen drukken en met enkele woorden dank brachten voor de prettige verhoudingen, zakelijke contacten en meevoelende menselijkheid. registratie als door de vormkracht en de rake tekstbelichaming van de com ponist zelf. In de twee Pachelbel's en in Buxtehude leek ons daarentegen de kleuring, het contrast der registers en het kiezen der sprekende stemmen onvoldoende doordacht. De indruk van uniformiteit heeft de organist ook niet weten weg te nemen. Het aan deze koraalbewerkingen voor afgegane openingsstuk was Bachs Toc cata, Adagio en Fuga in C. Van deze compositie hebben anderen op dit orgel wel eens een stuwender, indrukwekken der vertolking gegeven, al zal het melodisch boeiende Adagio z'n werking niet hebben gemist. Het vrij sterke speelpeil van verleden maand (Distier!) heeft Brons niet geheel en al geëven aard. Maar dat zouden de slotnummers van het programma radicaal doen ver geten. Het Pièce Héroïque van César Franck vond, met een goede opbouw van de elementen, een voortreffelijke realisatie, ondanks het ontbreken in de orgel dispositie van de orkestraal kleurende tongwerken, die Franck bedoeld heeft. Het werd toch door de verschuivingen van broze klankvlakken in halftinten muziek als van in tonen overgegane gebrandschilderde ramen. Een Noël van Daquin had te voren al de noodzakelijk geworden afwisseling in de programma-samenstelling gebraoht: een staal van beminnelijke, dartele en poëtische orgelkunst, een populair zin- Wie er waren Onder de ongeveer 1500 personen, die de receptie hebben bezocht, merkten wij ojn. op ds. D. J. Vossers en ds. J. Groot, resp. als voorzitter en scriba van de centrale kerkeraad der Herv. Ge meente; prof. dr. J N. Bakhuizen van den Brink en mr. R. H. Samsom, reps, voorzitter en secretaris van het Diaco- nessenhuis, dr. F A. Nolle, directeur geneesheer van het Diaconessenhuis en zr. P. Anspach, besturend zuster; ds. D. J. Vossers in zijn functie van voorzitter van de Ver. v. Chr. Onderwijs en mevr. mr. I. GeelkerkenBrusse, als secreta resse; de voorzitter en secretaris van de Kon. Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, resp. de heen- J. G. J. Verhey van Wijk en mr W. de Clercq; mr. P. E. Briët, de voorzitter, de vice-voorzitter en secretaris van de Nederlandse Hout bond, resp. de heren J. F. A. Nielsen. W. van Lient en J. W. Bakker, de burge meesters van 's Gravenpolder. War mond, Leiderdorp. Langbroek en Zwam- merdam; vertegenwoordigers van de handelsafdeling van de Tsjechische staat, en de U.S.S.R. en van de ambas sade van Rusland in Den Haag: de heer G. F. E. Kiers en mevrouw D. Woudstra- Bergema als voorzitter en secretaresse van de Vereniging Chr. Nijverheids onderwijs; de heer P. de Clercq namens de Vereniging „Oud-Leiden", de heer H. van Woudenberg namens de plaatselijke commissie van toezicht op de bioscopen; de heren ir. J. J. G. van Hoek en mr. H. A. C. Branderhorst als voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophan del, terwijl de laatste tevens aanwezig was in zijn kwaliteit van secretaris van de sociëteit „Amicitia", waarvoor mr. S. C. H. Coebergh als voorzitter aanwezig was: de heren F. J. Kruyt en mr. J. Ph. de Ruyter de Wildt namens de schade- commissie van „Rijnland"; ir. A. van Driel en mr. De Ruyter de Wildt Concordia brengt de lieer en mevr. Van Hoeken een serenade aan het einde van de overweldigende re ceptie. (Foto LD/Van Vliet) Bij beschikking van de staatssecre taris van O. K. en W. is in de commis sie te Dordtrecht, die in 1959 belast is met het afnemen van de examens voor hoofdleidster bij het kleuteronderwijs, als lid opgenomen mejuffrouw M. J. de Jonge uit Voorschoten. In de commissie te Rotterdam zijn als leden opgenomen mejuffrouw W. de Lager uit Leiden en mejuffrouw A. Kieft te Wassenaar. gend karakterstukje uit een tyd, die bezig was de knellende liturgische stijl te verwisselen voor een pittoreske, galante concertstijl. We denken, dat wat meer registratie-raffinement ge past zou hebben. Ten slotte noemen we twee werkjes van de Vlaming Flor Peeters, beroemd organist der Antwerpse kathedraal, „Hirten, er ist geboren" schonk in z'n hoog-cimbelende bewegingsstroom een zeer waardeerbaar, behaaglijk tafereel en „Maria sollte nach Bethlehem geh'n" i bleek een verrukkelijk, naïef klankstuk i om nooit meer te vergeten. i V. 1 Ander tijdstip voor de radio-omroepdienst ANWB Met ingang van 1 september zal Radio-Luxemburg haar zendtijdindeling wijzigen, hetgeen ook voor de radio- oproepdienst van de ANWB consequen ties met zich brengt. Van deze datum af zullen de oproepen voor Nederlandse toeristen in binnen- en buitenland pre cies een uur eerder de ether ingaan, dus niet meer om twee voor twee maar om twee minuten voor één (12.58 uur). Overigens zal ook het tijdstip 13.58 uur, twee minuten voor twee, nog zijn waarde behouden, daar op dat moment de ANWB-radio-oproepen herhaald zul len worden in het Duitse programma De ANWB-oproepdienst, die op 1 juni j.l. in werking is getreden, heeft sinds dien ruim 300 berichten uitgezonden. Vele dagen had men zelfs tien oproepen per dag. De aan de ANWB toegestane zendtijd moest dan ook herhaaldelijk worden overschreden waartoe men de volledige medewerking van Radio- Luxemburg had. Mej. W. de Jager alhier is benoemd tot lid van de examencommissie 1959 voor leidster en hoofdleidster bij het kleuteronderwijs. namens de Vereniging van Industriëlen de heer P. S. Harmsen als voorzitter van de C.H.U.-Leiden, de voorzitters van de drie werknemersorganisaties; de heer D. van der Kwaak als lid van Ged. Staten en tevens als voorzitter van het centrale college van kerkvoogden der Herv. Gemeente, in welke kwaliteit hij was vergezeld door de heer I. E. Baten burg; mr. dr. J. J. R. Schmall, als lid van Prov. Staten, de heer J. A. E. Aal- ders, voorzitter van de Algemene Katho lieke Werkgeversver. afd. Leiden; een deputatie van de Herv. Wijkgemeente ..Molenwijk", waarvan de heer Van Hoeken kerkeraadslid is; de heer D. Lubbers, hoofdinspecteur van 's Rijks belastingen te Leiden en vertegenwoor digers van de afdeling Invoerrechten en Accijnzen; de wethouders J. C. van Schaik en J. Jongeleen namens het gemeentebestuur van Leiden; mr. A. v. d. Straten, die verschillende houtver werkende industrieën te Amsterdam vertegenwoordigde en de heer D. J. M. A. Braakenburg van Backum. die eveneens verscheidene houtverwerkende industrieën vertegenwoordigde; en ten slotte tal van zaken- en persoonlijke relaties, architecten en andere vooraan staande figuren in het bouwbedrijf. Vele gelukwensen gingen vergezeld van fraaie geschenken of bloemstukken, die „Meer rust" in een bloemenpaleis herschiepen. Senorita Zulma, de Duitse balle rina te paard, zorgt voor een klas siek circusbeeld. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Aangenomen naar Schellulnen K. J. Jansen, kand. te Loenen a d. Vecht, die bedankte voor Stavenlsse. Beroepen door de classis Rotterdam-Zuid (als pred. voor het Delta-ziekenhuis) W. S. Bakker, cilr. van het centrum voor sociaal en cultu reel vormingswerk te Rotterdam te Twello (2de pred. pi.) J. B. Cats te Beu- filchem. GEREF. KERKEN: Aangenomen naar Lobith L. Zwaan, kand. te Amerongen naar Rijswijk Z.-H.) (3de pred. pl.) L. J. Boeljlnga te 's-Gravenzande naar Williamsburg (Ontario, Canada) H. van der Plaats te Dieren. Beroepen te Wateringen W. Hoog- steen. kand. te Driebergen te Oude én Nieuwe Blldtdijk A. Treurniet te Lemele- Lemelerveld te Wilsum (O.) H Mak- kinga kand. te Almelo te Wellington (NwZeeland) (Rev. Churches) A. I. de Graaf te Wollongong (New South Wales) (voorh. kand. te Driebergen). Circus Mexico komt vrijdag in Leiden Mexicaans cowboy spelen, kunstwiel- rijden, hondenacrobatiek, klassieke hoge school enz., dit alles zal men van vrijdag tot en met dinsdag kunnen zien in het Circus Mexico, dat dan op het Schut tersveld te Leiden zijn tenten opgeslagen heeft. Directeur Johnie Boltini komt, nadat hij ook drie jaar geleden hier ge weest is met een viermastencircus. dat plaats biedt aan drieduizend personen. Er zijn 69 medewerkenden. Alleen het circusorkest Los Caballeros en de 3 Wil kes met hun Mexicaanse cowboyspelen rechtvaardigen echter de naam Circus „Mexico". Het overige deel van het ge zelschap is namelijk internationaal. Zo is er het negentienjarige meisje Erika, dat uit Polen komt en op het program ma het fraaie woord „contorsioniste" achter haar naam heeft staan. Het Ne derlandse woord hiervoor is slangen meisje. De 2 Adams met hun moderne antipodespelen komen ook uit Polen, evenals The Burgos, kunstwielrijders, en miss Irena, jongleuse. De Duitse Seno rita Zulma is ballerina te paard en Se norita Valeska is hogeschoolrijdster, klassiek en modern. Er zijn in het Cir cus Mexico natuurlijk ook Hollandse artiesten. De Bellini's zijn Hollandse clowns en La petite mouchette, een charmante lucht acrobate is ondanks haar Franse naam ook een Hollandse meisje. De grote troef van de heer Boltini is in dit circus ech ter wel de internationale hondenrevue van de Belg Paulton. Deze man laat zyn honden ongelofelijke dingen doen. Van vrijdag tot en met dinsdag is er elke avond om acht uur een voorstelling, terwijl van zaterdag tot en met dinsdag elke middag: om half vier ook een mid dagvoorstelling gegeven wordt.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3