BIJ PRESIDENTIEEL DECREET NIEUWE KOERS VOOR ROEPIAH Prinses Beatrix wil in New York zichzelf zijn WEERBERICHT Amsterdam: geen voor- of nadelen voor Nederlandse bedrijfsleven De ministerraad bezint zich op de loonvorming Meisje van twee jaar bij brand in Amsterdam-west omgekomen Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 25 AUGUSTUS 1959 No. 29830 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Slngel LeWeD Glr0 no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Monetaire hervorming in Indonesië Een schok ging gisteren door de Indonesische zakenwereld, toen de regering na afloop van een speciale bijeenkomst zijn monetaire her- vormingsmaatregelen aankondigde. Al maandenlang deed het gerucht de ronde, dat een devaluatie van het betaalmiddel in de maak was. De roepiah, die officieel genoteerd stond als 11.44 per Amerikaanse dollar, was op de zwarte markt gezakt tot ongeveer 150 per dollar. Desondanks kwamen de maatregelen nog onverwacht. Zakenlieden, gealarmeerd door dit ingrijpen van de regering, weigerden onmiddellijk nota's te accepteren. Winkels, kantoren en restaurants sloten de deuren. President Soekarno houdt morgen rede Wat zijn nu de maatregelen? Bij presidentieel decreet is allereerst de koers van de roepiah vastgesteld op 45 voor een Amerikaanse dollar. Voorts heeft de regering besloten het huidige stelsel tot uitgifte van export certificaten af te schaffen. Er komt een nieuw systeem voor de heffing van uit voerrechten. De regering zal nu 20 heffen op de verkoopsprijs van belang rijke gebruiksartikelen en tot 200 op luxegoederen; uiterst belangrijke artike len als rijst, katoen e.d. zullen niet be last worden. Bankrekeningen voor bedragen boven 25.000 roepiah zijn voor negentig procent geblokkeerd. Zij zullen worden be schouwd als een lening op lange termijn aan de regering. Uitzonderingen zullen worden gemaakt voor sociale instellin gen en regeringsorganisaties als deze om ontdooiing van hun spaarbankreke ningen mochten verzoeken. Met ingang van vandaag zullen de bankbiljetten van 1000 en 500 roepiah biljetten van resp. 100 en 50 roepiah worden. In verband met de nieuwe maatrege len, die gisteravond half twaalf Neder landse tijd van kracht zijn geworden, bleven alle markten gesloten. Nadat de ministerraad gistermorgen vergaderd had over het probleem van de vrijere loonvorming, begaven de minis ters De Pous, Marjjnen en Van Rooy en staatssecretaris Roolvink, zich om half één naar het departement van Econo mische Zaken voor een bespreking met het dagelijks bestuur van de Stichting van de Arbeid. Ook de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars, mr. J. A. Berger, woonde deze bespreking by. Dit onderhoud over de interpretatie van de door de regering aan het College van Rijksbemiddelaars gegeven aanwij zingen duurde twee uur. Na afloop ver namen wij, dat van regeringszijde een verduidelijking was gegeven en dat over eenstemming was bereikt over de inter pretatie van de „spelregels". De nieuwe C.A.O. voor de metaal industrie de eerste overeenkomst waarover Rijksbemiddelaars in het kader van de vrijere loonvorming een beslis sing moeten nemen speelde een be langrijke rol bij het overleg. Naar men weet behelst deze C.A.O. een loonsver hoging van 5%. Na de bespreking met de Stichting van de Arbeid en de voorzitter van het Col lege van Ryksbemiddelaars, werd de ministerraad gistermiddag weer voort gezet. Besloten werd geen mededelingen over het besprokene te doen. De algemene verwachting is echter, dat de mbtaal-C.A.O. (inhoudende een loonsverhoging van 5 procent en gunstig beoordeeld door de grote meerderheid van de Stichting van de Arbeid) door het College van Rijksbemiddelaars zeer binnenkort zal worden goedgekeurd. Inmiddels heeft de contactgroep van werkgevers in de metaalnijverheid zich gisteravond met een telegram tot de ministerraad gewend, waarin het vol gende wordt gezegd: „In verband met het beraad over de aan het College van Rijksbemiddelaars ter goedkeuring voor gelegde C.A.O.-metaalindustrie dringen middelgrote en kleinere ondernemingen in deze bedrijfstak aan op verwerping. Aanvaarding in de voorgestelde vorm tast de mogelijkheid van noodzakelijke uitbreiding en vernieuwing van deze categorie-ondernemingen aan en brengt daardoor de juiste vervulling van het bedrijf economische functies in het al gemeen belang in gevaar". Rede President Soekarno zal morgenavond een belangrijke rede over deze financiële aangelegenheden houden, zo berichtte het persbureau Antara gisteravond. In bankkringen in Amsterdam gaf men er de voorkeur aan nadere bijzon derheden af te wachten alvorens een definitief standpunt in te nemen. Het gaat hier dus om een devaluatie, maar ook na deze hervorming is de roepiah- koers op de vrije markt nog altijd lager genoteerd dan de officiële koers. Men was overigens in financiële krin gen weinig verbaasd over deze nieuwe stappen „die de Indonesische regering wel heeft moeten nemen in verband met de zware schuldpositie en de zich voort durend uitbreidende geldcirculatie". Maar een afdoende maatregel achtte men deze geldhervorming toch niet „zo lang de autoriteiten er niet toe overgaan een radicale verandering te brengen in de door hen gevolgde politiek, die tot dusver sterk het karakter draagt van chaos en verkwisting". Voor het Nederlandse bedrijfsleven ziet men in de genomen maatregelen geen voordeel en geen nadeel. Ook in Haagse handelskringen is men van mening, dat deze hervorming geen weerslag zal hebben op het Nederlandse zakenleven. Men wees erop, dat er geen enkele Nederlandse firma meer is die nog banksaldi in Indonesië heeft staan. Door de nationalisatiemaatregelen heeft men deze tegoeden als verloren moeten beschouwen. Gesprek met Amerikaanse journalisten Prinses Beatrix heeft vorige week in Paleis Soestdijk een inter view toegestaan aan drie Ameri kaanse journalisten. Volgens Harry Gilroy in de New York Times was het haar eerste gesprek met de pers. Hij beschrijft onze Kroon prinses als een „typisch levenslus tige en intelligente studente. Zij heeft een beetje kastanjekleur in haar blonde haren, blauwe ogen, die kunnen glinsteren van plezier en een gezonde kleur op haar ge zicht". Het is een ongedwongen gesprek ge worden daar in die grote, prettige paleis kamer met gemakkelijke stoelen. De Prinses vertelde, dat zij begreep in Ame rika een groot aantal protocolaire plech tigheden te moeten meemaken. Ze gaf toe, dat toespraken in het openbaar haar altijd een beetje nerveus maken. „Dik wijls trillen mijn handen als ik mijn boodschap begin te lezen. Maar laat ik maar niet teveel over dit gedeelte van mijn tocht denken. Men zou zich er zor gen over gaan maken en dat is in ieder geval niet goed". „Zichzelf zijn" Maar de Kroonprinses denkt het vaderland in Amerika bij de Henry Hud son feesten het beste te kunnen verte genwoordigen door eenvoudig haarzelf te zijn. Ze begrijpt volkomen, dat on danks het feit, dat zij nog studeert aan de Leidse Universiteit, de tijd gekomen is, dat zij voor het front van de wereld moet verschijnen als een vrouw, die be reid is over haar land te regeren. De Prinses wijst erop, dat zij geleerd heeft in twee werelden te leven. Met een glimlach in haar ogen noemt ze de wereld van het Hof „de families uit de Almanach van Gotha". Haar andere wereld ligt in onze Universiteitsstad. Ze neemt haar studie zeer serieus. ,Als ik klaar ben heb ik tijd voor andere dingen". Maar ook in de Gotha-wereld" heeft Prinses Beatrix vriendschap en veel vreugde ontmoet waarbij ze met bijzon der veel genoegen terugdenkt aan de tocht met de „Agememnon" in 1956. Tij dens deze trip heeft ze veel vrienden gemaakt. Goedkeuring De Prinses wijst erop, dat haar ge dachten aan een huwelijk te zijner tijd alleen in deze kring van gekroonde hoof den geplaatst kan worden. Immers, zo merkt zij op, dat zij slechts troonopvolg ster kan blijven, wanneer het Nederlands parlement zijn goedkeuring hecht aan haar huwelijk. „Het zou ongetwijfeld gemakkelijker zijn, indien het huwelijk van een Kroonprinses slechts had te voldoen aan de voorwaarde van konink lijke afkomst". Aanhoudend droog De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Morgen overdag droog weer met zonnige perioden en overwegend matige wind tussen west en noordwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 26 augustus Zon op: 5.40 uur; onder: 19.43 uur. Maan op: 23.24 uur; onder: 14.09 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.07 en 20.34 uur. Laagwater te 3.46 en 15.59 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. In Trastevere, een befaamde volks buurt van Romezijn Sophia Loren en Clark Gable onder leiding van Vittorio de Sica begonnen met de opnamen van hun nieuwste film, ,,De baai van NapelsVan links naar rechts De Sica, Sophia Loren en Clark Gable tijdens een rust pauze. Maar de Prinses maakte duidelijk, dat dit geheel en al een theoretische be schouwing was. Ze heeft nog geen ge dachten aan een huwelijk. „Ik geniet tenvolle van mijn vrijheid", zo merkte ze op. Voorts ging het gesprek tussen de Kroonprinses en de Amerikaanse jour nalisten over haar twee zeilboten en haar favoriete sporten, paardrijden en zwemmen. De Prinses heeft plezier in haar beide werelden. Ze houdt van prachtige avondtoiletten „ze geven je een ander gevoel" en ze houdt van dan sen. Maar ze heeft een hekel aan huis houdelijk werk. „Ik kan geen naald vast houden. Ik houd ze vast als een pot lood", bekent ze. Harry Gilroy besluit zijn artikel in de New York Times met de opmerking, dat de Prinses levenslustig en met een prak tische kijk op de zaken haar beide werel den tegemoet treedt. Laotiaanse leger herneemt initiatief Minister Herter over de toestand zeer verontrust De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, deel de gisteren aan een groep Con gresleden mede dat de toestand in Laos hem „zeer verontrust". Senator Fulbright, die voorzitter is van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, ver klaarde na afloop van het onder houd tussen Herter en de Congres leden dat de minister de toestand in Laos als „zeer gevaarlijk" be schouwt. Maar onze inlichtingen uit Laos zijn niet zodanig dat wij precies weten wat daar nu eigen lijk gebeurt, aldus de Senator. Uit betrouwbare bron in Vientiane is vernomen, dat het Laotiaanse leger erin geslaagd is het initiatief in de provincie Samneoea te hernemen. De post Moeong Peoe, ten noorden van Moeong Son by de grens van Noord-Vietnam, zou her overd zyn. Dit succes zou mogelijk ge maakt zijn door de opmars van twee colonnes waarvan de eerste uit Nambac, ten noorden van Loeang Prabang, naar het oosten oprukt en de andere uit Sam neoea naar het noorden. Deze laatste colonne zou de post Phaty, die enkele dagen tevoren was ontruimd, weer be zet hebben. Minder bevredigend zou de situatie in de provincie Loeang Prabang zijn waai de opstandelingen tot de onmiddellijke omgeving van Pakseng zouden zijn door gedrongen en waar enkele dorpen door hen zouden zijn bezet. In een van deze dorpen zou een afdeling van de rebellen de bevolking bevolen hebben weg te trekken. Het Laotiaanse leger is thans bezig met het uitdelen van lichte wapens en munitie aan dorpelingen. Maandag zijn onder moeilijke omstandigheden man schappen en munitie per parachute neergelaten. De luchtoperaties worden evenwel door voortdurende regen zeer bemoeilijkt. Vergeefse dappere reddingspoging (Van onze Amsterdamse correspondent) „Het kind is nog boven". Deze angstkreet van een rade loze moeder joeg de toevallig pas serende Zaandammer A. van Zurk gisteravond om acht uur drie trap pen op van het huis Polanen- straat 40 te Amsterdam-West, dat dikke rookwolken uit het dak braakte. Maar rook en vuur versperden de weg naar de zolder, waar de vlammen reeds aan het ledikantje van het slapende kind lekten. Toen de brandweer even later van buitenaf tot de zolderverdieping door drong was het reeds te laat. Het kind, het tweejarige meisje Lida Worrell, was reeds overleden Zij is vermoedelijk in de rook gestikt alvorens het vuur op het bedje oversloeg. In de overbevolkte Spaarndammer- buurt, waar duizenden mensen het blussingswerk van de brandweer volg den, heerste grote verslagenheid over het drama, dat het jonge gezin Worrell heeft getroffen. Boven in het pand, dat door zes gezinnen, verdeeld over voor- en achterwoningen, wordt bewoond, had het gezin op het achtergedeelte van de zolder woongelegenheid gemaakt, waar de maaltijden op petroleumtoestellen werden bereid. Gisteravond toen de heer Worrell aan het werk was als ter reinknecht op een sportveld en de kleine Lida lag te slapen, ging de moeder even op visite bij de buren op de derde ver dieping. Vermoedelijk is een brandend oliestel omgevallen, waarbij de vlammen gretig voedsel vonden in het droge hout van de zolderbetimmering. De zolder brandde geheel uit. De voorzijde was als duivenhok ingericht. Twintig duiven stikten in de rook. NIEUWE RIJN Tijdens een zeer druk bezochte receptie in „Meerrust" in Warmond werd gistermiddag de heer P. J. van Hoeken van 's-Gravenpolder ter gelegenheid van zijn veertig jarig jubileum als houthandelaar en het 125-jarig bestaan van Gebr. Van Hoeken's Houthandel te Leiden Koninklijk onderscheiden. Loco burgemeester wethouder C. van Scliaik speldt de jubilaris het Offi cierskruis van de Orde van Oranje- Nassau op. Elders schrijven wij uit voerig over deze receptie. (Foto LD/Van Vliet) Dagelijks daverden 80 treinen over bom Zo'n tachtig treinen daverden dagelijks over de spoorlijn Den HaagGouda, waarin gisteren nabij Zevenhuizen tij dens graafwerkzaamheden een onont- plofte bom werd ontdekt. Onmiddellijk werd het treinverkeer in beide rich tingen gestaakt. Gedurende enige tijd werden de passa giers met autobussen vervoerd, terwijl de Mynopruimingsdienst een onder zoek ter plaatse instelde. In overleg met deze instelling werd besloten van af acht uur de treinen Den Haag Gouda met normale snelheid langs het traject te Zevenhuizen, waar de bom nog steeds in het dijklichaam lag, te laten rijden. De treinen in de andere richting reden over een af stand van ongeveer 200 meter met een snelheid van dertig kilometer per uur. Nadat de laatste trein vannacht voorbij was gegleden is men direct hard aan het werk gegaan en om half vier van ochtend was de bom verwijderd. Sinds dien is het spoorwegverkeer uiteraard weer geheel normaal. Prinses Beatrix bezocht kunst- en antiekbeurs Vergezeld van haar vriendin, jonk- vrouwe Roëll, haar secretaresse en een buitenlandse logé heeft Prinses Beatrix vanochtend een bezoek gebracht aan de oude kunst- en antiekbeurs in het Prin senhof te Delft, welke vanavond zal wor den geopend. Zij werd rondgeleid door een aantal bestuursleden en de organisator van de beurs, de heer Marcel B. Keezer. Zij be zichtigde met grote belangstelling de verschillende stands en vertoefde ge ruime tijd in het museum. Bonn betaalt Deense krijgsgevangenen West-Duitsland zal Denemarken on geveer 26.370.000 Deense kronen (ruim 14.000.000 gulden) betalen als vergoeding aan Deense krijgsgevangenen. Een des betreffende overeenkomst is gisteren te Kopenhagen getekend. De voormalige krijgsgevangenen krijgen 10 kronen voor iedere dag die zy in een Duits kamp doorbrachten. Drie belangrijke weken voor De Gaulle Sinds het begin van de grote Alge rijnse zuiveringsoperatie „Tweelingen" op 22 juli zijn in Kabylië 1.421 opstan delingen buiten gevecht gesteld. Vorige week bedroeg het aantal gesneuvelde, gewonde of gevangengenomen opstan delingen 406. Bij gevechten elders wer den vorige week 333 opstandelingen buiten gevecht gesteld. Aan Franse zyde sneuvelden 36 militairen, aldus de be kendmaking van het Franse hoofdkwar tier. Franse parachutisten hebben in het weekeinde bij twee overvallen zeven leiders van de Algereinse opstand ge dood en dertig gevangen genomen, zo deelde Franse militaire kringen gisteren te Algiers mee. Havenautoriteiten en het Franse con sulaat in Antwerpen hebben tegenge sproken, dat in de haven sabotagedaden zijn bedreven tegen schepen die ladin gen vervoerden voor het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront. Voor president De Gaulle, die gisteren terugkeerde van zijn vakantie, zijn drie uiterst belangrijke weken aangebroken, die van beslissende betekenis kunnen zijn voor de Vijfde Republiek en voor Ihaar verhouding tot haar bondgenoten. De Gaulle's agenda ziet eruit als volgt 26 augustus: kabinetszitting, 27, 28 en 29 augustus bezoek aan het Franse leger in Algerije, 2, 3 en 4 september: ont vangst van president Eisenhower in Parijs, 15 september: begin van het debat over Algerije in de Verenigde Naties. Het kernprobleem is de kwestie Alge rije. Naar verluidt overweegt De Gaulle nieuwe plannen, die een eind zouden kunnen maken aan de strijd daar. Doorvoering van deze plannen, indien van een meer liberale inhoud, zou kun nen leiden tot een crisis in het kabinet en zelfs tot een nieuwe Algerijnse greep naar de macht. Naar verluidt wil De Gaulle tijdens zijn komende bezoek aan Algerije vooral in de kringen van het leger de stemming peilen ten aanzien van de plannen die hem voor de geest staan. Tijdens het bezoek van Eisenhower zal De Gaulle zijn gast ongetwijfeld trachten te overtuigen van de gerecht vaardigdheid der wensen, die Frankrijk de laatste tijd geuit heeft en in het bijzonder ook van de politiek in Algerije.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1