STADSNIEUWS Laatste Berichten DR. L. DE KLERK HOOGLERAAR In de opvoedkunde Bij Koninklijk Besluit van 17 augus tus 1959 is met ingang van 21 september a.s. benoemd tot buitengewoon hoog- PROF. DR. L. DE KLERK. leraar in de Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte aan de Leidse Universi teit, om onderwijs te geven in de op voedkunde, dr. L. de Klerk, die hier mede de door het vertrek van prof. dr. A. Kuypers vrijgekomen leerstoel zal bezetten. Teraardebestelling van de heer Joh. van den Bos Hedenmiddag vond op de begraaf plaats „Rhijnhof' de begrafenis plaats van de heer Joh. van den Bos, in leven gedurende vele jaren penningmeester van de woningbouwvereniging „Ons Be lang". De heer Van den Bos overleed donderdag j.l. na de plechtigheid op de Willem de Zwijgerlaan, waarbij de sleu tel van de duizendste woning, door de firma Gebr. Breur gebouwd, werd over handigd. Vele jaren heeft de heer Van den Bos in de plaatselijke woningbouw wereld een actieve rol gespeeld. Onder de aanwezigen bij de teraarde bestelling waren de heer A. J. Schone- veld namens de Federatie van Woning bouwverenigingen, de heer M. Noteboom, algemeen secretaris, de heer D. de Greef, commissaris „Ons Belang". Verder de voorzitter van „Ons Belang", de heer A. Gerritsen, de secretaris, de heer P. J. Schouten, de directeur van de N.V. Druk kerij v.h. Battel jee en Terpstra, de heer A. H. J. de Beste en de bedrijfsleider, de heer U. D. van Eek. Er waren verscheidene sprekers, o.a. de heer A. Gerritsen en A. J. Schone- neveld, die de vele goede kwaliteiten van de heer Van den Bos roemden. De heer De Beste memoreerde nog, dat de heer Van den Bos dertig jaar in zijn be drijf werkzaam is geweest en zich daar talloze vrienden heeft gemaakt. Hij be tuigde de nabestaanden van de over ledene zijn welgemeende sympathie en wenste hun de kracht en vertrouwen toe deze slag te dragen. Een van de familieleden dankte ten slotte voor de belangstelling. Lezers schrijven VAKANTIE-BIOSCOOPPROGRAMMA. Toen er eindelijk een kinderprogram ma tijdens de vakantie in de bioscoop werd aangekondigd, zijn wij er onmid- delijk heengegaan. Voor het niet ge ringe bedrag van f6.kregen wij met onze beide peuters toegang. Maar aangezien Donald Duck bijzon der in trek is, hadden we het geld er voor over. Maar nu onze teleurstelling! Van het ongeveer 2 uur durende pro gramma kregen we slechts een half uur tekenfilm, de rest was journaal (waters noodramp!) en jazzmuziek. Allerminst dus een*- programma voor kinderen! Zodoende werd het voor de jeugd een teleurstelling en voor vele ouderen een dure middag vol ergernis. De redactie hartelijk dankend voor de plaatsing. Hoogachtend, E. KastermansDen Hollander, J. P. Coenhof 31, Leiden. Naschrift: Van de zijde der directie van het desbetreffende theater deelt men ons mede, dat in dit programma behalve het gebruikelijke journaal, drie Donald Duckfilmpes zijn opgenomen. Voorts is er een tekenfilmpje „Gofy neemt skiles", Nova-varia, een eenvoudig actueel film pje, een Musical, met Edmundo Ross, en tenslotte een korte circusfilm. De direc tie heeft inmiddels de Musical vervan gen door een natuurfilm, zodat de sa menstelling van het programma 'thans h.i. geheel gericht is op de interesse sfeer van kinderen. Wat de toegangs prijs betreft, deelt de directie ons mede, dat deze in Leiden varieert van f0.90 tot f2.per plaats. MARKTBERICHTEN RIJNSBURG, 22 augustus Bloemen veiling Flora: Colvillef 550600; Dalhla's Kochelsee 150200; Gerrv Hoek 310; Glo. rie van Heemstede 180220; Pompon ge mengd 200240; Hellanthen 350400; Gladiolen: Gold Dust 280; Albert Verwey 360; Paul Rubens 400; Sneeuwprlnses 480; Nieuw-Europa 520; Prinses Beatrix 480, alles per 100; Tros Chrysanthen: Tilly 45 50; Reveille 7583; Ohatworth 4045 per bos; grote Chrysanthen: White Hope 1618; Mlgolie 1117; Yellow 1114 per stuk; Am. Anjers; Sim wit 400600; rood 400500; roze 450600; Derby 580600; Brenner 400-600 per 100 KATWIJK AAN DEN RIJN, 22 augustus Groenteveiling: Bloemkool A 1 6079; Idem A 2 2747; idem B 1 4048; idem B 2 1737 per 100 st.; waspeen A 1 3.10 5.10; idem A 2 3.606.40; idem B 1 4.30— 5.80 per kist; stoksnijbonen 80; andijvie 2640. Aanvoeren: bloemkool 17.000 st.; waarvan 3000 stuks voor export werden verkocht; waspeen 40.000 kg, waarvan 7000 kg voor export werd verkocht. ROTTERDAM. 24 augustus Vee markt: Aanvoer in totaal 1547. Vette koeien en ossen 1001: varkens 546. Priis ine ents per ke: Vettek oeien 310 —335 1ste kw.: 290—305 2e kw.: 275—290 3e kw.: varkens (lev. gew.) 193: 190: 188. Dr. L. de Klerk was tot heden werk zaam aaai de Leidse Universiteit in de rang van wetenschappelijk hoofdambte naar A voor de pedagogiek met de op dracht onderwijs te geven in de opvoed kunde. Van zijn hand verschenen verschil lende puiblikaties, o.a. „De tucht op de christelijke middelbare school" en „Spel en ontspanning in Onderwijs en Op voeding", als rede uitgesproken ter ge legenheid van het 9e Nationaal chris telijk schoolcongres in november 1958 en gepubliceerd in de referaten bundel van dit congres. De heer De Klerk werd in 1910 in Roosendaal geboren. Na zijn middelbare opleiding behaalde hij de middelbare aktes Duits en Nederlands, waarna hij pedagogiek studeerde aan de Rijks universiteit te Utrecht. In 19o3 legde hij daar cum laude het doctoraal ex amen af. In 1954 promoveerde hij bij prof. Langeveld op een proefschrift ge titeld „De grondsituatie van de puber- teitsopvoeding". Hij heeft nadien het onderwijs gediend onder meer bij de Herv. Kweekschool te Amsterdam. Hij was studiesecretaris en sinds 1957 secre taris van de Raad voor de Catechese der Ned. Herv. Kerk. Hij doceert voorts cathechetiek aan het Theologisch Semi narie te Driebergen en geeft les in het Nutsseminarium te Amsterdam in de paedagogiek. Sinds oktober vorig jaar is hij wetenschappelijk hoofdamb tenaar aan de Leidse Universiteit. Hoofdcommissaris wendt zich tot K.N.V.B. (Speciale berichtgeving) In verband met de ongeregeldheden, die zich gisteren na afloop van de wed strijd FeyenoordSparta in het Feye- noordstaditon hebben voorgedaan, zal de hoofdcommissaris van de Rotterdamse politie, de heer H. M. C. A. Staal zich tot het bstuur van de K.N.V.B. wenden. Hfj zal verzoeken ook van die zyde strenge maatregelen te nemen om de scheidsrechter tegen het publiek te be schermen. „Er dient", aldus de hr. Staal, een einde te komen aan bepaalde onge wenste toestanden, die worden veroor zaakt door het blinde chauvinisme van een gedeelte van het publiek. De politie heeft nog proces-verbaal op gemaakt tegen een jongeman die, ondanks de aanwezigheid van vele politiemannen, kans zag scheidsrechter Leo Hom een trap te geven. De hoofdcommissaris wyst er tenslotte op, dat het dringend noodzakelyk is, dat er aan wantoestanden op het sportveld een halt wordt toegeroepen. Gisteren riepen histerisch gillende vrouwen zelfs: „sla hem dood", waarmee ze dan Leo Horn bedoelden. Zo wordt het voetballen een blamage voor de sport in het byzon- der en voor ons volk in het algemeen, zo besluit de heer Staal. MAANDAG 24 AUGUSTUS 1959 Jongen van 13 stal in één week 20 portemonnaies Matroos vermist na korte benzinebrand Een matroos van de Koninklijke Ma rine wordt vermist na een benzinebrand op de Nieuwe Maas voor Rotterdam. Het ongeluk is gebeurd bij het laden van benzine aan boord van het vliegdek- schip „Karei Doorman". Door een over looppijpje is een hoeveelheid van deze benzine op het water terechtgekomen en door onzebekende oorzaak heeft deze benzine vlam gevat. In dit „brandende water" lag een vlot, waarop vijf matro zen van de „Karei Doorman" bezig wa ren met het verrichten van buiten boordwerkzaamheden. Het vijftal is overboord gesprongen en één van hen wordt thans vermist. Twee van de ma trozen kregen dusdanige brandwonden, dat zij in het havenziekenhuis te Rot terdam zyn opgenomen, twee van de matrozen worden verpleegd in de zie kenboeg van de „Karei Doorman". De benzinebrand op het water had men binnen tien minuten onder de knie. Het vliegdekschip is bij de boeg een beetje geblakerd. Een zolderschuit, die naast de „Karei Doorman" lag, vloog ook in brand en is, na te zijn weggesleept naar het noordereiland, geblust. De rookwol ken, die van het water opstegen trokken nogal wat belangstelling op het Wil lemsplein, dat ligt tegenover de plaats waar de „Karei Doorman" op de boeien ligt. K.IN.V.B. TOTO (Speciale berichtgeving) De heer W. Wensink uit Hengelo, sinds 2 juli j.l. voorzitter van „Achilles" kwam, toen hij gistermiddag per bus met de spelers van zijn vereniging terug keerde van een in Almelo gespeelde oefen-wedstryd, tot de slotsom dat voor zover hij kon nagaan, hij alle uitslagen op zijn pool-formulier goed had ingevuld. Zyn blijdschap steeg echter tot fantas tische hoogte, toen bleek, dat hij een tweetje rijtje met veertien cijfers goed had ingevuld. Direct belde hij de KNVB ih Den Haag op, waar hij tot nu toe de enige is, die aanspraak maakt op de hoofdprijs van f71.345.—. De tweede prijs vanf 30.575.—zal de heer Wensink echter met vele anderen moeten delen. LEIDERDORP Wedvlucht p.v. „Het Oosten" De postduivenvereniging „Het Oosten" hield zaterdag een wedvlucht vanaf Niederlandstein. In concours werden 100 duiven om 10.45 uur met zuidwestelijke wind gelost, de eerste duif bereikte zijn hok om 2.57.25 uur en bereikte een snel heid van 1163.90 m. per min. De laatste prijswinnaar arriveerde om 3.21.2 uur met een snelheid van 1083.90 m. per min. De uitslag luidt: A. v. Hemert 1, J.Roest 2-7-8-9, J. v. Wezel 3, A. ter Haar 4-5, E. v. d. Hooft 6, K. W. v. Dokkum 10. Tevens hield bovengenoemde vereni ging een wedvlucht vanaf Tilburg met oude en jonge duiven. In concours 200 duiven, welke om 13.30 uur met zuidwes telijke wind werden gelost. De eerste duif bereikte haar hok om2,35.37 uur en maakte een snelheid van 1211.43 m. per minuut. De laatste prijswinnaar arri veerde om 2.48.33 uur met een snelheid van 962.47 m. per minuut. De uitslag luidt: J. Verbaan 1, H. v. d. Vecht 2, S. Flippo 3. H. Rol 4-9. J. Roest 5-7, D. Sonnega 6, E. v. d. Hooft 8, J. v. Wezel 10. WASSENAAR Konijnen en sierduiven werden gekeurd Zaterdagmidag heeft de Pluimvee- vereniging Wassenaar in „Het Wapen van Wassenaar" een tafelkeuring geor ganiseerd voor jonge konijnen en sier duiven. Als keurmeesters traden op de heer A. M. Ebink voor de konijnen en de heer Ph, Kok voor de sderduiven. Er waren voor de mooiste dieren enkele prijzen beschikbaar gesteld door het be stuur. De belangrijkste resultaten van de keuring waren: Konijnen. Beker voor mooiste dier: Th. den Hollander met Groot Chinchilla; medaille voor mooi ste dier op een na: mej. L. Smit met Angora. Mooiste dier der B-klasse: D. van Duyn met Alaska. Prijs voor mooi ste nest: N. van Vliet met Weners. Sierduiven: Beker voor mooiste dier: P. v. d. Steur met Steiger Kropholler; medaille voor mooiste op een na: J. Wienen met Oud-Hollandse Tuimelaar; medaille voor mooiste jong eigen fok van jeugdlid: P. van Rooden met Stei ger Kropholler; prijs voor de grootste inzending: P. v. d. Steur met 10 duiven. SCHUTTERS IN ACTIE OP „RAAPHORST" Op het landgoed „Raaphorst" (ingang Papeweg) wordt dinsdag 25 augustus de jaarlijkse pistoolwedstrijd gehouden voor leden en genodigden van de Was- senaarse Politie Schiet- en Sportvereni ging. De wedstrijd duurt van 10 uur 's morgens tot 5 uur 's middags. Afscïieidsdag van het FRR-fonds te Renen Zegenrijk werk teneinde By het landhuis Remmerstein te Renen, schitterend gelegen temidden van 25 ha fraaie bossen en aanplan tingen, had zaterdagmiddag de slui ting plaats van de Frits Rudolf Ruys jongenskampen. De nog jeugdige Frits Rudolf Ruys heeft in het begin van de oorlog^ zich het lot aangetrokken van de kinderen, die hun vader ver loren in het verzet en heeft zelf zijn leven gegeven in die stryd. Zijn werk is voortgezet. Dank zij de stichting van het Frits Rudolf Ruys fonds ver den van 1948 tot heden door het F.R.R.-fonds jongenskampen georga niseerd bij Ede, Vierhouten, Blaricum, Lunteren, Schaarsbergen en Renen. Het landgoed Remmerstein heeft een grote rol gespeeld. Jongens, die hun vader moesten missen, kwamen jaar lijks in een kamp byeen. In dc achter ons liggende jaren zijn deze jongens tot mannen opgegroeid en zo zijn de F.R.R.-kampen min of meer overbodig geworden, zodat tot opheffing moest worden besloten. Dit gebeurde zaterdagmiddag in aan wezigheid van een grote schare moe ders en een veertigtal volwassen jongens, die voor de laatste keer een kampweek op Remmerstein hadden doorgebracht. Het totaal aantal deelnemers aan de kampen bedroeg 581 jongens en veertig meisjes. Aanvankelijk was de afvalleef- tyd vijftien jaar. later werd deze iets verschoven. Het zegenrijke werk. dat dank zij het F.R.R.-fonds voor de kinderen van de gevallen verzetsstrijders kon worden verricht, is van zaterdag af „voltooid verleden tijd". Mevrouw Boot uit Delft sprak namens de moeders de voorzitter van het F.R.R. fonds, de heer W. van Dissel uit Eind hoven. en de hoofdleider van het jon genskamp, de heer J. Woldijk. alsmede de leiders hartelijk toe. Zij dankte voor het vele werk. dat voor hun kinderen gedaan was in de na-oorlogse jaren. ,,U hebt ons moeders geholpen iets van onze zorgen af te nemen door onze kinderen heerlijke vakanties te bezorgen en leer zame excursies mee te laten maken zei zij. Mevrouw Boot bracht dank aan de beheerders van het F.R.R.-fonds voor de morele en materiële steun, die zij aan de hoofdleider, de heer Woldijk, hebben gegeven. Wij hebben geprobeerd aan onze dankbaarheid vorm te geven, zei zy. Niet omdat U later nog eens aan de jongens terug zult denken. Dat is niet nodig, U hebt deze jongens in uw hart gesloten. Bij deze woorden, gericht tot de heer Woldijk. bood mevrouw Boot namens de moeders een fraai uit gevoerde Delftsblauw platteelbord aan, met een afbeelding van Huize Remmer stein. De voorzitter van het F.R.R.- fonds, de heer Van Dissel, dankte de spreekster voor de waarderende woorden en liet het werk van de afgeflopen jaren de revue passeren. Het verdere gedeelte van de middag en avond werd gevuld met een pro gramma waarin spelen. Remmerstein- rally, tombola en liedjes elkaar afwis selden. Later op de avond werd een lampionoptocht gehouden. Met een knallend en sissend vuurwerk werd tegen tien uur deze afscheidsdag waar dig besloten. Kroesjtsjef zal zestal steden in V.S. bezoeken De Sovjetrussische minister-president, Kroesjtsjef, zal zijn reis door de Ver enigde Staten op 15 september te Wash ington beginnen en op 27 september, eveneens te Washington beindigen, aldus heeft Het Witte Huis bekend gemaakt. Kroesjstjef zal 6 Amrikaanse steden bezoeken, namelijk Washintgon, New York, Los Angeles, San Francisco, Des Moines (Iowa) en Pittsburgh. De Amerikaanse permanente vertegen woordiger bij de Verenigde Naties, Lod ge, zal de Sovjetrussische premier op zijn reis vergezellen, zo wordt in de be kendmaking van het Witte Huis gezegd. Het reisplan voor Kroesjtsjef verschilt op verscheidene punten van dat van de vice-premiers Mikojan en Kozlof, resp. in Januari en juli van dit jaar. Opvallend is dat de stad Detroit, waar Mikojan met eieren is bekogeld en waar Kozlof door de burgemeester is genegeerd, niet op de lijst voorkomt, evenmin als de grote in dustriesteden Chicago en Cleveland. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Het Leidsch Dagblad MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. iii!l!!ll!!llllllllllllinillllllf!lllll^ In een bankgebouw aan de Westzee dijk te Rotterdam is een 13-jarige jongen betrapt, toen hij probeerde een porte- monnaie uit de garderobee weg te nemen. Hij werd naar de kinderpolitie gebracht waar hij bekende, dat hij gedurende één week twintig portemonnaies uit kantoor gebouwen had weggenomen. Bij elkaar had hij f. 527,in de wacht gesleept. De lege portmonnaies gooide hij in het wa ter. Het geld maakte hij in zyn eentje op aan bioscoopbezoek en aan snoep. Hij kwam de kantoren binnen met het smoesje, dat hij postzegels verzamelde. „Of men misschien gebruikte zegels voor zijn verzameling had", vroeg hij dan. Twee grote opstanden op Midden Celebes Volgens te Djakarta ontvangen be richten onderneemt de Indonesische re gering aanvallen te land, ter zee en uit de lucht op Midden-Celebes, waar thans twee omvangrijke opstanden woeden. Volgens een opgave van het leger heb ben in West-Sumatra de opstandelin gen, sedert op 17 april 1958 daar de strijd begon, in totaal 2383 man verlo ren aan doden en zouden er 328 zijn gewond, 813 gevangen genomen, 35234 man gaven zich over of liepen over naar de regeringstroepen. De verliezen aan de zijde der regeringstroepen werden door het legerhoofdkwartier opgegeven als 171 doden aan militairen en 33 aan be stuursambtenaren, en 399 militairen en 90 bestuursambtenaren aan gevangenen. Dr. Schweitzer in Europa gearriveerd Dr. Albert Schweitzer is hedenochtend uit Lambarene in Bordeaux aangeko men. Dr. Schweitzer die binnenkort 85 jaar wordt, vertelde de journalisten, dat hij verscheidene Europese landen zal be zoeken, o.a. Zwitserland, Denemarken, Nederland, België en Zweden. „In al deze landen heb ik vrienden, die ik wil zien". Sprekend over zijn ziekenhuis te Lam barene zei hij, thans over 365 bedden te beschikken maar er nog 30 nodig te heb ben. Eind november gaat dr. Schweitzer per schip naar Afrika terug. Gesprek tussen R.K. en Orthodoxe kerk? In de kringen van de Oosterse Ortho doxe Kerk schijnt enige verwarring te bestaan over een voorstel van pater Dumont, die samen met de Nederlandse pater Williebrants de vergadering van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken op het eiland Rhodos bij woont. Pater Dumont zou hebben voor gesteld een conferentie van Rooms- Katholieken en Oosters Orthodoxen te houden om de mogelijkheden van een eventuele hereniging van beide groepen te onderzoeken. De scheuring tussen beide kerken stamt van negen eeuwen geleden. Kardinaal Tisserant, de deken van het college van kardinalen, heeft echter ontkend iets van een dergelijk voorstel af te weten, hoewel er berich ten waren dat het voorstel is gedaan op last van de kardinaal. In Orthodoxe kringen heeft men dit voorstel als vol komen ernstig opgevat en reeds een commissie ingesteld die de bijeenkomst zal voorbereiden. Pater Dumont ver klaarde zondagavond dat hij al dertig jaar oecumenisch werk deed, waarbij hij steeds machtiging had van kardinaal Tisserant. Dat wilde echter niet zeggen dat hij in zijn contact met leiders van de Orthdoxe Kerk in naam van het Va- ticaan of als vertegenwoordiger van kardinaal Tisserant had gesproken. ALPHIA WON EIGEN JUBILEUM-TOERNOOI Alphia heeft zich zaterdag danx zij een klinkende 40 overwinning op het zwakspelende Alphen als winnaar van haar jubileum-seriewedstrijden aange kondigd. Over het algemeen was het vooral van Alphenzijde een slappe ver toning, waartegen het pittige, zeker ook niet foutloze spel van Alphia toch wel gunstig afstak. Vooral de lusteloosheid die door meerdere Alphenspelers getoond werd, was onbevredigend. Na een aanvankelijk Alphen-over- wicht, waarin Alphia zich tot snelle uit vallen bepaalde, wist Bouthoorn na fa len van Alphens rechtachter doelman Jansen het nakijken te geven 10. Er ontstonden daarna meerdere kansen voor het Alphen doel, doordat de achter hoede kennelijk was aangeslagen door deze niet verwachte achterstand. Aan de andere kant liet doelman Rietveld zien, dat er met hem stellig niet te spotten viel. Na de thee pakte Alphia de zaken energiek aan en toen De Leeuw na een blunder van Alphens linksachter gemak kelijk de score kon vergroten, 20, ging Alphen een zekere nederlaag tegemoet. Koenekoop bracht de stand nog op 30 en Wim de Jong met een fraai doelpunt op 40. De verliezersronde bracht een 31 overwinning van ARC op Alphense Boys, dat zich ook in deze ontmoeting weer goed geweerd heeft. Oosterloo wist beide eerste doelpunten op zijn naam te bren gen terwijl De Hoed voor een 30 rust stand zorgde. Na de thee gingen de par tijen meer gelijk op en wist Jos Vrees wijk uit een strafschop de stand op 31 te brengen waarbij het bleef. Totaaluitslag: Alphia 1ste, Alphen 2de, ARC 3de en Alphense Boys 4de prijs. De prijzen werden na afloop door de voor zitter van Alphia, de heer C. P. Mulder, in de kantine met een toepasselijk woord aan de aanvoerders uitgereikt, waarbij hij dank bracht aan de verenigingsbe sturen en de spelers voor hun medewer king aan dit stellig zeer geslaagde toer nooi. VETERANENTOERNOOI ONA De Alphia-veteranen namen gisteren deel aan het veteranentoernooi van de Goudse vereniging Ona. De Heulbewo- ners eindigden als 4de. Winnaar werd Ona. Als tweede kwam Roodenburg uit de bus. Soms doet de mens nog iets omdat hij toch eenmaal bezig is. Dieven hadden zich toegang in een slagerij verschaft om eens te kijken of er behalve de worsten en stukken vlees ook geld in het laad je was. Dat was er niet, maar wel ontdekten ze bij toeval dat de slager een paar hon derd gulden in een ingewikkelde snijmachine verstopt had. Tijdens hun poging om het geld er uit te vissen sneden zij zich geducht aan het scherpe apparaat. Naast de sla gerij was echter een drogist geves tigd. Men brak toen maar bij de buurman in om daar verband te ro ven. Men was nu eenmaal toch in de buurt. Deze foto geeft een ongewoon sprookjesachtig beeld van het oude Rome. De foto werd gemaakt tij dens een maanlichte avond, toen tij dens een lichtspel duizenden schijn werpers over de ruïnes van de stad speelden. INNINGS-OVERWINNING VAN ENGELAND OP INDIA De vijfde en tevens laatste testmatch tussen Engeland en India, die op de Oval te Londen is gehouden, is in een innings-overwinning voor de gastheren geëindigd. India scoorde in de eerste in ning 140 en in de tweede 194 runs. Dat was het bescheiden antwoord op de 361 runs, die Engeland in de eerste innings verzamelde. Engeland won dus met in nings en 27 runs. In de serie van vijf testmatches tegen Engeland is India er niet in geslaagd er één te winnen of zelfs in een draw te doen eindigen. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 BEURSOVERZICHT Stil maar vast voor internationals AMSTERDAM, 24 augustus By kalme handel waren de interna tionale waarden, voor de eerste beurs- dag van deze week, aan de vaste kant. Dit kan temeer gezegd worden omdat van Wall Street geen stimulerende in vloed uitging. De Duitse beurzen waren vanmiddag aanvankelijk vast, doch de koersen ondergingen daarna een lichte reactie. Het Damrak stond zodoende vandaag min of meer op eigen benen, maar die stonden dan ook vast op de grond. Vooral aandelen Philips waren gevraagd. Van Duitse zijde wordt ver ondersteld, dat de eerste halfjaarcijfers over 1959, die vrijdag a.s. door Philips zullen worden vrijgegeven, zeer goed zullen zijn. Ook in Amsterdam is men over deze cijfers optimistisch gestemd. Hierdoor is het dan ook verklaarbaar, dat de koers van de Philips aandelen vanmiddag 659 circa 6 punten boven de slotnotering van vrijdag j.l. uitkwam. In Unilever stond één grote koper en op 629 noteerde de certificaten circa 3 punten hoger. Aku's waren op 383 ruim een punt boven vrijdag. Kon. Olies, tegen de f. 170, een paar dubbeltjes lager doch iets boven pariteit New York. In de scheepvaartsector was de stem ming, vooral tegen het einde van de beurs, aan de vaste kant. Duitsland had voor deze aandelen belangstelling en de koerswinsten beliepen 2 tot 4 punten. In de cultuurafdeling waren Amster dam Rubbers circa een puntje hoger, doch Deli was lager. HVA vrijwel onver anderd. De Staatsfondsen zetten de week in met een vaste stemming, hoe wel de omzetten niet groot waren. Van Gelder Papier kreeg een paar punten hogere adviesprijs als nawerking op de tussentijdse mededeling over de gang van zaken. Deli Atjeh werd op 75 getaxeerd tegen 80 laten vrijdag j.l. De dividendpassering komt dit fonds reeds op een verlies van 10 punten te staan. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 24 augustus Londen 10.61%—10.61%, N.York 3.77H— 3.78^; Montreal 3.96iV-3.96^; Parijs 77.05—77.15; Brussel 7.55%—7.56%; Frankfort 90.33%—90.38%Stockholm 73.03%—73.08%; Zürich 87.58—87.63; Mi laan 60.88%60.93%; Kopenhagen 54.81%—54.86%; Oslo 53.03%—53.08% Wenen 14.6514.66; Lissabon 13.23 13.24%; Ankara 3.76%377%; Praag 52.84—52.94. Beurs vau Amsterdam Maandag 24 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers heden Ned. '58 4% 101% 101U 101% lOliè Ned. '53 3% 95 95%GL Grootboek obl. 3% 80% Ned. '47 3% (3) 94 !,l,GB94i°e GB 95% 95 %B led '53 (3%) 94% 94% 931 93% 88% 89% 99 GB 9913» 90B 90% GB 89% 90% z Ned. '55 II 3% 91 %B 91% 91 91% Dollarlng '47 3 91% 91% Investeringscert 3 98% 98%GL Ned. 62-64 3 99% 99% 94% 94% Grootboek '46 3 89%OB Ned W.B 6% llli'ï 111% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. enlnd. B. 41% 42%GB Nat. Handelsbank 170GL 169% Ned. Handelmy 245 250 101% 102 156% 156GB 218 218 A.K.U 381 %GB 383 Berkel's Patent (v.) 284GB 285GB Calvé Delft eert. 598 600GB Deli Mij .en (Ver.) 176.30 176 Kon. Pap v. Gelder 252GB 256%GB Hoogovens eert 574 %GB 579% GB Muller en Co. NJ3. 323 329% Ned. Kabelfabr 408 %GB 410GL 653% 658GB Philips pref 268 270GB 625GB 630 Wilton Feyenoord 221 225GB 329% 334% Dordtse Olie gew. 749 750% Kon Olie (f20.—) 172 172 idem (50 f.20.—) 170.30 169.60GB Holl Amer lijn 168GL 170% Java China Paket 157 159% K.L.M 125 125 Kon Ned Stmv Mij 162% 164% Kon Paket Mij 129% 130 %GB Stoomvaart Mij Ned 168 171 Nievelt Goudr eert 142% 144 v. Ommeren eert 250% 255 Kon Rott Lloyd 130% 130%GB Ned Scheepv Unie 144% 146 %GB NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% idem '48 (3%) 94y4 R'dam '52-1 (4%) 99% idem '37 I-III (3%) 94 idem '38-1 (3%) 94 Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104% 105 id. N.WH. '52 (4%) 99^ 99% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% 95% Premieleningen A'dam '53 3 92% A'dam '51 2% 88% 88% A'dam '56 I 2% 83% 83% A'dam '56 II 2% 93% 93% Eindhoven '54 2% 83 84% Enschede '54 2%82% Den Haag '52 I 2% 88% 88% Idem II 2% 88 88 R'dam '52 I 2% 91% Idem II 2% 90% 91% Idem '57 2% 100% 100% Utrecht '52 2% 90b Z.-Holl. 1957 2% 97% 97% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 213.50 214.50 Amst. Bank 340 350 H.B.U eert 256% 259% Rott. Bank 301 3141 Twentsche Bank 262 274% Industrie Ondernemingen Albert Heyn403 403 Borneo Sum. H. Mij. 75 74% Ned. G. en Sp. fabr. 295% 382 Kon. Ned. Grofsm. 148 178B Internatio140 142 Int. Kunststoffenind. 48 Leidse Wolspinnerij 370 391 Rott. Droogdok Mij. 607 615 Sikkens Lakfabr. '53 579 580 Ned. Mi) Walv.vrt. 117 117% Zaalberg 118% 121% Ing. bur v. Bouwnijv. 250 254 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 28% 28% Intern. Nickel101% 102 Anaconda 63% 63% Bethlehem Steel 57 57 Cities Service 55 %L 55% General Motors 55iV 54iV Kennecott103 102% Republic Steel 75% 76 Shell Oil 80 80 Union Pacific 32% 32% Un States Steel 102% 102% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 21/8 Edelmet. Kon. AA 78 78 Pref. w.a idem 83% 83% Electrolas B 326 Holl Constructie 429 430 Ver Touwfabrieken 279 281 Wernink's Betonm 135% 137% an Wijk Textiel 89%G 90G

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9