PIETERS GRAAFLAND VERGAT ZICH EN SPARTA WON Zilver voor Nereus Vier en brons voor duo Rentmeester-Bakker Gruis en kussentjes voor arbiter Leo Horn Trevor Ford bracht PSV naar overwinning op Fortuna '54 Duitse lieren-roeiers opnieuw de sterksten ter wereld Opgericht 1 maart 1860 Maandag 24 augustus 1959 Derde blad no. 29829 Onze visie op de eredivisie Een spannend moment voor hetSparta-doel. V.l.n.r. Schouten (Feijenoord), doelman Van Dijk en Van Zaal. (Van onze Wel.Leo Horn weet, dat de competitie be gonnen is. Uitgejouwd voor alles wat mooi en lelijk was, met gruis en kussentjes bekogeld, is Nederlands meest besproken scheidsrechter door de politie naar zijn kleedkamer gebracht en dat alles, omdat hij het gewaagd heeft Sparta door een penalty van Feyenoord te laten winnen een beslissing, die overigens door de schuldige zelf volkomen correct werd geacht. Er waren nog tien minuten van een overigens vrij zouteloze, door 65.000 mensen bezochte Rot terdamse derby te spelen, toen het gebeurde. Pieters Graafland trapte uit. Wim van der Gijp, die in zijn buurt zwierf, maakte achterwaarts een beweging met zijn been of hij de bal tegen wilde houden en daarover wond Pieters Graafland zich zo op, dat hij de Spartaan een gevoelig „knietje'' gaf. Hoe de Feyenoord-goalie zo kwam.Mis schien door de onmenselijke hitte, die de aardig heid van deze wedstrijd zo grondig bedorven heeft. Hoe het ook zij: Horn zag het en kon weinig anders doen dan een penalty geven. En sportredactie) zijn commentaar was: „Ik zal het ook altijd doen, of ze me uitjouwen of met stenen bekogelen inte resseert me niet. Wanneer een scheidsrechter daartoe niet meer het recht heeft, kunnen we beter stierengevechten toelaten. En dat was dan wel de sensatie, die de wed strijd zelf niet heeft gegeven. Er is nog een doel punt van Tony van Ede afgekeurd, omdat de bal niet uit het strafschopgebied was geweest een geluk voor Feyenoord dat Horn deze spelregel kende. Een paar Feyenoorders waren er niet van op de hoogte en stonden elkaar al uitvoerig ver wijten te maken. Voor de rest kan men zeggen, dat als Feyenoord ooit een kans heeft gehad van Sparta te winnen, het gisteren wel geweest is. Bennaars, Schouten, Cor van der Gijp, ze zijn stuk voor stuk dichter bij een doelpunt geweest dan welke Spartaan ook. Maar telkens ontbrak juist datgene wat nodig was om de Spartaanse tegen stand te breken. Een gelijkspel was al met al de beste uitslag geweest, maar in voetbal worden nu eenmaal geen lievere koekjes gebakken. De tweede „tophit" van deze eerste ronde in de eredivisie was het treffen tussen Fortuna '54 en PSV, dat weer de beschikking heeft over Trevor Ford en voor 130.000 gulden Pietje van der Kuil overnam van Ajax. Wel, PSV heeft de strijd uitstekend ingezet, want Joosten's elite (Faas Wilkes) werd in Geleen met 02 geklopt. De Eindhovenaren dankten de zege in het bijzonder aan het sublieme spel van Trevor Ford. Genezen van zijn enkelblessure toonde de Brit welk een bijkans feilloze techniek hy bezit. Voor de Fortuna-defensie, toch al verzwakt door het niet meespelen van Notermans, stond het signaal, telkens als Ford de bal speelde, op onveilig. En de debutanten TREVOR FORD in vorm ker zijn uitgevallen. Tot driemaal toe bracht de Fortuna-doelman, oog-in-oog met Van der Kuil, met een razendsnelle reactie redding. Aan de twee PSV-tref- fers kon hy niets doen. Bij het eerste doelpunt, 13 minuten na de aanvang ge scoord door Van Kessel met een kopbal, werd hij door Ford, die op weergaloos handige wijze met de bal aan de voet langs Munsters en Pieneman was gegle den, uit zijn doel gelokt. Het voorzetje van Ford ging over Belski heen en de toestormende Van Kessel behoefde maar met het hoofd te knikken. Zelf nam Ford de tweede treffer voor zijn reke ning. Een korte, venijnige dribbel langs Weber en daarna een flitsende, diago nale kogel op kniehoogte. Onhoudbaar... Steenpuisten En Fords tegenspeler bij Fortuna, „Spaanse" Faas. Faas Wilkes, geplaagd door liefst vijf steenpuisten, was Fortuna's gevaarlijk ste aanvaller. Met wat meer veine had En dan nu de debutanten in de ere divisie: het veel besproken Volendam en Sittardia. De Volendammers hadden een voor treffelijke start en versloegen, ten aan- schouwe van 17.000 toeschouwers, DWS A met 31. Bij de „wijdbroeken" had blonde midvoor Tol („De Knoest") een groot aandeel in de verrassende overwin ning. Hij was de grondlegger van de doel punten, die Pelk een prachtige kop bal en Smit voor rust scoorden. DWS/A moest alle zeilen bijzetten en slaagde erin door Schenkel de achter stand tot 21 te reduceren. Volendam bleef echter gevaarlijk en acht minuten voor tijd zette Tol de Kroon op zyn voortreffelijk werk van deze middag door 3—1 te scoren. Sittardia was niet zo voorspoedig. In de eerste helft van de wedstrijd tegen Blauw Wit in het Olympisch Stadion zag het er voor de Limburgers nog niet zo somber uit. Er werd namelijk thee gedronken bij een 22 stand (score- verloop: Gruizen 01, Koers 11, Büh- ler 12, v. d. Berg 22). Na de hervat ting kon Sittardia haar illusies op een zege echter snel opbergen, want de Lim burgse doelman Peersman begon fout op fout te stapelen. En mede dankzij die blunders van Peersman kostte het Koers, rechtsback Royé en v. d. Berg niet al te veel moeite om Blauw Wit naar een 52 voorsprong te schieten. Het eerste Ennatuurlijk, het eerste protest is er ook al. Na afloop van de wedstrijd ADOWillem 2 stonden de Tilburgers gereed om bij arbiter Martens te pro testeren tegen het toekennen van het eerste doelpunt van de Hagenaars. Vol gens de Tilburgse lezing zou Theo Tim mermans hands gemaakt hebben vlak voordat Den Engelse scoorde. Veel kans heeft het protest echter niet, want noch de heer Martens, noch de neutrale grens rechter heeft ook maar iets van die handsbal gezien. Overigens was het in Den Haag een spannende, aantrekkelijke wedstrijd. Aanvankelijk leek het voor de Hagenaars volkomen mis te zullen gaan, want hun nieuwe doelman Niezen (over genomen van AGOVV) maakte twee blunders van jewelste. Dat kwam de ADO'ers op een 13 achterstand te staan. Hun moreel was echter groot en uiteindelijk slaagden zij er op de val reep nog in een gelijkspel (3—3) uit het vuur te slepen. Hattrick Was het eerste optreden van doelman Niezen bij ADO dus geen groot succes, Ajax beleefde heel wat meer plezier van haar nieuwe, van Stormvogels overgeno men. schutter Groot. In de wedstrijd te gen NAC scoorde hij alle (drie) doelpun ten. Dat gebeurde na rust, want in de eerste helft was de Bredase ploeg over wegend sterker geweest. Maar NAC had het spel te kort gehouden en bovendien bleek Canjels niet op schot. Een 30 zege dus voor Ajax in een middelmatige wedstrijd. Nederlandse roeisnccessen in Macon Alleen Cor van der Hart kon Ford ln zijn opmars naar het Fortuna-doel nog wel eens stuiten. Kruiver, v. d. Kuil en ln het bijzonder Van Kessel, invaller voor Dillen, trokken zich aan Fords spel op en wanneer Belski niet in zo'n glan zende vorm had gestoken, zou de neder laag van Fortuna ongetwijfeld duidelij- hij zeker één doelpunt uit zijn nog im mer aantrekkelijk solowerk ditmaai moest liy het vrijwel alleen doen kun nen laten aantekenen. Bekkering, de PSV-doelman, bleek evenwel zijn beste safes voor Wilkes' schoten te hebben be waard. Van AVissen in eerste instantie en Wiersma, die aan Appel geen kind had, in tweede instantie zorgden ervoor dat die safes tot een minimum beperkt bleven FAAS WILKES steenpuisten Winst boekten ook de beide Utrechtse eredivisionisten DOS en Elinkwijk. DOS (uiteraard zonder De Munck» was by Rapid JC duidelijk de betere ploeg. Door een 6olo van Tony van der Linden kwa men de „geeltjes" voor rust aan een 0—1 Dappere race Stuart Mackenzie, nauwelijks of misschien zelfs nog niet eens genezen van een blindedarm-operatie, is er niet in geslaagd de titel bij de skiffeurs voor de derde maal in suc cessie te veroveren. De Australiër heeft evenwel een dap pere race geroeid. Tot de 1000 meter- lijn heeft Mackenzie de leiding kunnen behouden. Toen lag de Nederlander Van AVeezenbeek al kansloos op de laatste plaats. Kort nadat de 1000 meter-lijn was gepasseerd zette Klaus von Fersen de aanval in. Hij passeerde de Europese kampioen 1958 en spoedig daarna ging ook de Rus Ivanov de Australiër voorbij. Ivanov ging dóór en liet ook Von Fersen even later achter zich. De Duitser deed nog verwoede pogingen het terrein te henvinnen, doch de Rus liet zich niet verrassen en ging onweerstaanbaar ver der. Een ontgoochelde Mackenzie moest zelfs nog de Pool Kocerka in de laatste honderd meter laten passeren. Van Weezenbeek finishte met grote achter stand. uitslagen Twee met stuurman: 1. en Europees kampioen Duitsland (Riekemann-Be- rendes stuurman Maier) 7.16 40: 2. Italië 7.19.33; 3. Roemenië 7 23 98: 4. Denemarken 7.25.74; 5. Zweden 7.27 94. Vier zonder stuurman: 1. en Europees kampioen Zwitserland 6.31.03; 2. Duits land 6.21.82; 4. Tsjecho-Slowakije 6 22.66 4. Rusland 6.26.26 5. Polen 6.31.41. Twee zonder stuurman: 1. en Euro pees kampioen Duitsland (Kliefoth— Kruse) 6.44.73; 2. Rusland 645.35; 3. Oostenrijk 6.54.74; 4. Engeland 7.05.15; 5. Hongarije 7.13.78. Skiffs: 1. en Europees kampioen Ivanov (Rusl.) 6.58.89; 2. Von Fersen Duitsland) 7.03 61; 3. Kocerka (Polen) 7 08 86; 4. Mackenzie (Austr.) 7.09.25; 5. Van Weezenbeek (Nederland) 7.21.66. Double scull: 1. en Europees kampioen Rusland (BerkutovTukalov) 6.29.49; 2. Tsjecho-Slowakije 6.30.17; 3. Nederland (BakkerRentmeester) 6.35.10; 4. Zwit serland 6.38.44; 5. Frankrijk 6.43.98. Vier met stuurman: 1. en Europees kampioen Duitsland (Germania Dussel- dorp> 6.25.97; 2. Nederland (Nereus Am sterdam) 6.32.89 3. Zweden 6.37.80; 4, Hongarije 6.37.84 5. Zuid-Slavië 6.38.83. Achten: 1. en Europees kampioen Duitsland 5.51.71; 2. Tsjecho-Slowakije 601.04 3. Rusland 6 02 09 4. Italië 6.02.62 5. Polen 6.13.62. Klassementen Het klassement voor de Coupe Glan- daz, bestemd voor de nationale federatie die de meeste overwinningen behaalde ziet er als volgt uit: 1. Duitsland 5Y2 pnt; 2. Rusland 2 pnt; 3. Zwitserland 1% pnt. De klassering voor de Challenge Carlo Montu, bestemd voor de federatie die de meeste punten behaalde in het ge heel van de wedstrijden luidt: 1. Duitsland 45% pnt; 2. Rusland 29% pnt; 3. Tsj.-Slowakye 21 pnt; 4 Neder land 13% pnt; 5. Zwitserland 12 pnt. Wereldkampioenschap voetbal in Chili KNVB schrijft in Het bondsbestuur van de KNVB heeft besloten het Nederlands elftal in te schrijven voor het toernooi om het wereldkampioen schap 1962. De eindronden van dit toernooi worden in de periode van 15 juli tot 15 augustus in verschillende plaatsen in Chili gespeeld. De diverse landen zullen zich via voor ronden in het eindtoernooi moeten plaatsen. «mm, Opnieuw was de „coupe glandaz" voor Duitsland, opnieuw toonden de Duitse heren-roeiers zich de sterksten ter wereld. Voor de derde maal in successie ging de eeuwigdurende wisselprijs naar de gezamen lijke Duitse ploeg. Groter nog dan in 1957 en 1958 toen de Duitsers goed waren voor drie Europese titels was de overmacht. Viermaal ging ditmaal in Macon de Duitse vlag in de mast. Tweemaal legde voorts nog een Duitse roeier beslag op een tweede plaats. Rusland van 19531956 de sterkste roeinatie behaalde twee titels. Zwit serland zorgde eveneens voor een Europese kampioen. Maar niet alleen voor Duitsland zijn de wedstrijden te Macon een groot succes geweest, ook Nederland kan tevreden zijn over de pres taties die de heren in dit kleine Franse plaatsje hebben geleverd. Er was geen titel voor de Nederlanders, maar wel en dat is toch wel een positief punt kwamen alle drie Nederlandse vertegenwoor digers in de eindstrijd. „Weg jij", zegt arbiter Leo Hom tegen Spartaan Hans de Koning, toen deze lelijk wilde gaan doen tegen Bennaars. voorsprong. Na de hervatting trachtte Rapid JC de bordjes te verhangen met een fel offensief. Toen dat geen succes opleverde kon DOS het initiatief herne men en kort voor het einde stelde Lui ten de verdiende Utrechtse zege vast op 0—2. Elinkwijk speelde tegen MVV een enthousiaste wedstrijd. De Maastrichtse ploeg telde enkele invallers en liet mat spel zien. Westphaal en Sparendam brachten de Utrechtse puntjes «ook hier werd het 20> op het scorebord. Kraak oogstte lauweren door kort voor tijd een strafschop, genomen door Van Bun, te stoppen. En dan tenslotte VVVEnschede. Over het algemeen had men een neder laag van de Venlose ploeg, die Klaas- sens voor meer dan een ton heeft over gedaan aan Feijenoord, verwacht. Het is' anders uitgepakt, al zag het er in het begin niet naar uit. Want toen was Enschede met. Abe in terugge trokken positie duidelijk sterker. Len stra onderstreepte dat ook met de ope ningstreffer. Na rust was VVV echter beter op dreef en Teeuwen slaagde erin gelijk te maken. Nadat Kerkhoffs nog maals de Sportclub aan een voorsprong had geholpen, kwamen de Venlonaren definitief goed uit de holes en De Meu- lenmeester en Sleven zorgden voor een 3—2 VVV-zege. Voetbaluitslagen EREDIVISIE Ajax—NAC 3—0 Fortuna '54—PSV0—2 Elinkwijk—MVV 2—0 ADO—AVillem II 3—3 (onder protest van AVillem II) Volendam—DWS/A 3—1 Rapid JC—DOS 0—2 VVV—Spel. Enschede 3—2 FeyenoordSparta 01 Blauw WitSittardia 52 le DIVISIE A RigtersbleekVolewyckers 06 KFCExcelsior 20 SVV—NO AD 2—2 le DIVISIE B Go AheadRCH 43 De Graafschap—ZFC 05 LeeuwardenLimburgia 40 VSV—Hermes DVS 1—0 HelmondiaSHS 11 EindhovenRBC 21 DHC—DFC 2—2 HeraclesAlkmaar 22 2e DIVISIE B OldenzaalEnschedese Boys 3—3 In tegenstelling met voorgaande jaren hebben de Nederlanders in de finales geen figurantenrollen gespeeld. De ge stuurde vier slaagde er zelfs in, na een voortreffelijk geroeide race, tweede te worden achter de ploeg van Duitsland. Bakker en Rentmeester, de double scull van Hollandia, brachten het tot een zeer eervolle derde plaats en alleen Van Weezenbeek, de Nederlandse vertegen woordiger bij de skiffs, bleek in de finale geen rol van betekenis te kunnen spelen. Zoals gezegd, al met al hebben de Ne derlanders dit jaar een relatief bijzonder goede prestatie geleverd. Iets wat zeker in een vóór-Olympisch jaar van bijzonder waarde is Overtuigende zege De Vier met stuurman leverde een overtuigende zege op voor Germania uit Dusseldorp. Met een bijzonder hoog tempo van maar liefst 47 slagen per minuut namen de Duitsers direct na de start de leiding. Schijnbaar zonder moeite nam Germania een voorsprong van één lengte op alle overige ploegen De vier van Nereus leverde een verwoed gevecht met de ploeg uit Zuid-Slavië om de tweede plaats. Al in de eerste fase van de race zagen de Amsterdam mers kans de Zuidslaviers achter zich te laten. Nereus kon de Duitsers niet be- De succesvolte gestuurde vier van Nereus. (Telefoto) dreigen, doch had, toen Zuid-Slavië terugviel, weinig moeite om de tweede plaats te behouden. Felle strijd Felle strijd leverde ook de double sculls. Even hadden de Zwitsers Larcher Hurlimann de leiding, maar al heel spoedig gingen Berkutov en Tukalov de Zwitsers voorbij. De Russen hebben hun leidende positie niet meer afge staan, wèl hebben zij de gehele race verwoed voor het behoud van die eerste plaats moeten vechten. Tot de 1000- meter-lyn waren de onderlinge ver schillen byzonder gering. In de tweede helft van de race vergrootten de Russen geleidelijk hun voorsprong. Na 1500 meter leidden zy met een halve lengte voorsprong op Tsjecho-Slowakye. Met een bijna te verwaarlozen verschil volg den Bakker en Rentmeester. In de laat ste honderden meters maakten de Rus sen en de Tsjechen zich los van Neder land Berkutov en Tukalov kregen het ook in de laatste 100 meter niet ge makkelijk. Zij moesten nog een aanval van de Tsjechen afslaan voordat zU zeker waren van de Europese titel.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5