In Leiden gebouwde treiler op Nieuwe Waterweg overgedragen Moeilijke uren voor dompteur van liet Circus Boltini, Albert Althoff DE ÉCHTE ALADDIN! A&acldüu De reizigersstroom van Amerika naar Europa neemt steeds toe! Officiële publikaties Opgericht 1 maart 1860 Maandag 24 augustus 1959 Tweede blad no. 29829 Juweel van moderne scheepsbomvkunst Aan de Scheveningse vissersvloot is weer een nieuw schip toege voegd. Tijdens een officiële proefvaart op de Nieuwe Waterweg droeg n.l. zaterdagmiddag de heer P. Boot Pzn. de „Aafke" Sch. 16 ter hoogte van Maassluis over aan de rederij Jac. den Duik Zn. Het vaartuig, een zeer moderne motortreiler, is gebouwd op de Scheeps bouw- en Reparatiewerf ,,De Hoop" v.h. Gebr. Boot te Leiden en wordt als een juweel van scheepsbouwkunst beschouwd. Aan boord van het schip, dat geschikt is zowel voor de vleet als voor de treil- visserij, bevindt zich de nieuwste apparatuur, terwijl de bemannings leden niet te klagen zullen hebben over gebrek aan comfort. Schipper Arie de Niet kan dus niet anders dan trots zijn op de Aafke". Proefvaart „Aafke" Sch 16 Ruim een uur nadat de Sch 16 uit de Kon. Wilhelminahaven te Vlaardingen was vertrokken vond de overdracht, uiteraard onder grote belangstelling van alle gasten, die aan boord waren, plaats. De heer Boot richtte zich met een korte toespraak tot de eigenaar van het schip, de heer Jac. Den Duik, hem daarbij dan kend voor de prettige samenwerking tij dens de bouw van de treiler ondervon den. Hij hoopte, dat de Sch 16 aan alle verwachtingen zal mogen voldoen en wenste de bemanning van het schip een behouden vaart toe. Mevrouw Den Duik en haar dochtertje Aafke hesen daarop de naamwimpel van dit nieuwe vissers vaartuig, dat genoemd is zowel naar de echtgenote als naar het kind van de reder. Deze sprak er zyn voldoening over uit, dat het tempo waarin men aan het Ziehier enkele ontwerpen voor de komende mode in herfst en winter. Boven de creatie „Cimarosa"een avondjapon gemaakt van donker grijze Chantilly-kant op een fond van wit satijn. Daaronder „Saint Bernard", een japon-mantel ener zijds van witte wol, anderzijds van beige tweed. De derde foto toont het ensemble CornouaillesDe mantel is van mauve wollen mo hair, de japon van een wollen stof met een dessin van mauve in grijs, blauw en groen. De onderste foto tenslotte laat de bruidsjapon „Es- peranzazien. Al deze ontwerpen zijn van het Parijse modehuis Manguin. schip heeft gewerkt niet heeft geleid tot vermindering van de kwaliteit. De heer Den Duik twyfelde er niet aan of het vakmanschap, dat in deze moderne trei ler is gelegd, tot uiting zal komen in de bedrijfsresultaten. Hij dankte zijn gas ten voor de betoonde belangstelling en gaf daarna het woord aan ds. J. J. Pol dervaart SCHEEPSBIJBEL Deze overhandigde namens het Diep- pe-comité aan de schipper een scheeps- bijbel, daarbij de hoop uitsprekende, dat de bemanning van de „Aafke" voor dit boek der boeken een goed plaatsje zal weten te vinden. Ook al is dit vaartuig nog zo modern uitgerust zonder bijbel is het niet helemaal compleet, zo zeide de predikant. Ook hij sprak de wens uit, dat de Sch 16 onder Gods zegen zal mo gen varen. Na de korte plechtigheid bood me vrouw Den Duik de bemanningsleden van de „Aafke" een radiotoestel aan. Bij terugkomst in de Vlaardingse Wil helminahaven voer de nieuwe Sch 16 met vry grote snelheid tegen de kade muur, maar gelukkig viel de schade nog al mee. De muur had het echter zwaar der te verduren dan de voorsteven van het schip, dat tegen een dergelijk stootje opgewassen bleek te zijn! Later op de middag zette het vaartuig koers naar Scheveningen, waar het omstreeks half zes arriveerde. Op zee werden nog ver schillende proefnemingen gedaan ONBEPERKT VAARGEBIED De „Aafke" heeft een lengte over alles van 43.25 meter, een breedte van ruim 7 meter en een holte van 4 meter. In de machinekamer vindt men twee Stork- motoren van 504 PK elk. Het schip, dat plaats biedt aan 19 man, kan een onbe perkt vaargebied bestrijken. Het heeft o.m. een radarinstallatie aan boord en een aluminium brug. Er is ruimte voor ongeveer 3000 kisten vis. De lange bak tot de mast toe komt de visbewerking ten goede. Noemen wij verder nog de koelapparatuur, welke in het schip is aangebracht. Wat het comfort betreft: de bemanning heeft om. de beschikking over centrale verwarming, koud en warm water, terwyl er ook een ziekenboeg is. Kortom de „Aafke" Sch 16 is een zeer fraaie aanwinst voor de Nederlandse visserij Zij tot slot nog gemeld, dat op de Leidse scheepsbouwwerf „De Hoop" in de naaste toekomst vijf treilers gebouwd zullen worden: de kiel van het eerste schip is verleden week reeds gelegd. Ook Sch. 261 maakte proefvaart Zaterdagmorgen maakte ook de SCH 261, Onderneming I, een geslaagde proef vaart. Deze vissersboot is gebouwd bij de scheepswerf „De Vooruitgang" te Alphen voor rekening van de gebroeders C. Vro lijk Visserij Maatschappij te IJmuiden. Het schip heeft een lengte over alles van 40.95 meter, tussen de loodlijnen van 35.95 meter. De breedte bedraagt 7.30 meter en de diepte is 3.80 meter. Er is een 750 pk. Industrie-motor in geplaatst, terwijl er een hulpmotor van 250 pk. is. Tot de uitrusting behoort een hydau- lische vislier en een hydraulisch stuur - werk. Tijdens de proefvaart heeft de heer W. Boot namens de directie van de scheeps werf het schip overgedragen aan de heer Frank Vrolijk, die het gaarne aanvaard de. De overdracht had plaats op de Noordzee ter hoogte van Scheveningen. Corrie en Ada zijn eindelijk thuis! Zoals wy zaterdag reeds in een ge deelte van onze oplage konden melden zijn de twee Leidse meisjes, Ada Ver berg en Cornelia Bonnet, die een dans avondje in „De Bonte Koe" te Kaag op 15 augustus j.l. vermist werden, terecht. Na heel wat omzwervingen kwa men de kinderen in Helmond aan, waar een getrouwde zuster van Corrie woont. De heer Bonnet, die zaterdag hoorde, dat beide meisjes zich in het huis van zijn schoonzoon aldaar bevonden, heeft zijn weggebleven dochtertje en haar vrien dinnetje onmiddellijk per auto opge haald. De twee minderjarige meisjes, zestien en zeventien jaar oud, zijn nu dus na een afwezigheid van precies een week aan het Levendaal teruggekeerd. Zij verkeren in goede welstand. Uit de verhalen van Corrie en Ada blijkt, dat zij na afloop van het dans feest niet naar huis durfden: zo be vreesd waren zij voor een afstraffing. Na enige tijd in Leiden en omgeving rondgezworven te hebben zijn de meisjes naar het zuiden van het land gelift. In Kaatsheuvel zochten zij enkele vrien dinnetjes op, terwijl zij ook in Breda zijn geweest. Dat Corrie en Ada bijzonder zuinig ge leefd hebben moge blijken uit het feit, dat zij met de enkele guldens, die zij op de dag van hun vermissing bij zich had den, ook weer thuiskwamen De twee avontuurlijke meisjes hebben hun ouders plechtig beloofd nooit meer weg te zullen lopen Rotterdammers bezochten Leidse speeltuinen De Bond van Speeltuinverenigingen voor Leiden heeft zaterdagmiddag voor een groep Rotterdamse speeltuinvrien den een zeer geslaagde excursie langs de vijf Leidse speeltuinen gehouden. Er heerste een zeer vriendschappelijke geest onder de ruim zestig deelnemers aan de excursie en velen hebben van dit contact gebruik gemaakt om van gedachten te wisselen over het speel tuinwerk. Na afloop waren de Rotter dammers het er unaniem over een dat Leiden trots kan zijn op haar vijf uit stekend verzorgde speeltuinen. Om ongeveer drie uur werden de gas ten in de speeltuin „Oosterkwartier" in de Borneostraat ontvangen. Bij het wel kom was onder andere de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik aanwezig. Met een autobus vertrok men vervolgens naar de speeltuin ..Rondom de watertoren", hierna naar „Ons Eiland", waar men juist een tuinfeest had. toen via de Professoren wijk en het Zuiderkwartier naar „Westerkwartier", waar een kopje thee gedronken werd. Via de ogelenwijk kwam men toen weer terug in „Oosterkwartier" en hier werd een broodmaaltijd genuttigd. Door ver schillende mensen werd hier het woord gevoerd, onder andere ook door de heer J. Schuitemaker, die de tocht als afge vaardigde van de Nederlandse Unie voor Speeltuin Organisaties bijwoonde. Iedereen was bijzonder te spreken over de tocht, die een uitstekend beeld had gegeven van het Leidse speeltuinwerk. Een ongewoon transport passeerde dezer dagen de Noordersluis in Bremershaven. Een dok van 26-000 ton, besteld door een Griekse reder, moest de sluis passeeren, maar kon er met zijn 45 meter breedte slechts door, wanneer het enigszins ge kanteld werd, waardoor een van de zijkanten boven de kade kwam te hangen. Het dok was te breed voor een normale doorvaart. Het transport door de sluis vergde vier uren. SERENADE VOOR BRUIDSPAAR Ter gelegenheid van het feit, dat de echtelieden W. Smit-Viel in de Park straat 29 vóór 55 jaar in de echt werden verbonden, bracht het Jeugdorkest „De Burcht" dit echtpaar zaterdagavond een serenade. Temidden van hun kin deren, kleinkinderen en achterkleinkin deren nam het zichtbaarverraste bruids paar deze hulde van de jeugdige muzi kanten in ontvangst VANAVOND ORGELCONCERT Joop Brons zal niet woensdagavond zoals in ons blad van zaterdag j.l. ver meld stond maar vanavond reeds het orgel van de Pieterskerk bespelen. Leeuwin Gitta stootte haar vier welpen af herdershond Vera adopteerde hen „Er zijn in de afgelopen vijf jaar in heel Europa 127 dompteurs door hun ge dresseerde roofdieren gedood. Zestig van hen door tijgers, de rest door leeuwen, panters en beren en bijna altijd in de bronsttijd of vlak na de geboorte van de jongen. Ik moet in deze dagen dus goed uitkijken". Deze woorden werden ge sproken door de dertigjarige Duitse dompteur Albert Althoff van het circus Boltini, die in het afgelopen weekeinde bijzonder moeilijke uren heeft doorge maakt, nadat zijn leeuwin Gitta zaterdagmorgen aan vier jongen het leven had geschonken. Gitta stootte namelijk haar jongen af en verslond er twee van. Totdat de twee andere welpen in veiligheid waren gebracht, hing ook hun leven aan een zijden draadje. Liever zou ze hen met huid en haar hebben opgevreten of gedood door verstikking, door bovenop ze te gaan liggen, dan ze aan wie ook af te staan. Kennelijk zijn verschillende instincten van het roofdier op die momenten met elkaar in conflict. Succes Ofschoon Gitta tot grote vreugde van al het circus personeel zaterdagmorgen de vier welpen liet drinken, werden de angstige vermoedens van de dompteur toch bewaarheid. Laat in de middag bleek dat er twee verslonden waren. Het eigen voedsel, dat in verband met de blijde gebeurtenis zo lekker mogelijk was toebereid, liet ze staan. „Wel had ik de twee overgebleven welpen toen weg kunnen halen, al was dat wat riskant om dat Gitta dan mis schien haar woede zou kunnen luchten op de andere leeuwen, maar wat zou ik met de twee jonge welpen moeten doen? Die zouden dan zeker dood gegaan zjjn, want ze moeten de eerste drie dagen gezoogd worden. Daarna kunnen ze pas aan de fles", aldus Althoff. Vera werd min Intussen was zaterdagavond de Am sterdamse politie de hele avond in de weer om te trachten een min voor de twee welpen te vinden. Dankzij een ra dio-oproep meldde zich zaterdagavond laat de heer J. J. Bierma, beheerder van het Stichts Asiel voor Dieren te Utrecht. HU beschikte in zyn asiel over een Duit se herder, die daags tevoren moeder van vier gezonden hondjes was geworden. Vera, zoals deze Duitse herder heet, is een rashond met stamboom. Vera werd met twee van haar eigen jongen naar Amsterdam, waar het circus Boltini stond, gebracht en daar werd tenslotte succes geboekt. Terwijl Vera nog onderweg was naar Amsterdam, opende Althoff het luik van de kooi en prompt sprong Gitta weg. Vlug nam de dompteur de twee welpen op en liet ze wegbrengen waarna hij het luik weer sloot. De leeuwin geraakte niet in paniek en gedroeg zich redelijk. Toen Vera hierna bij de welpjes gebracht werd, vond ze het aanvankelijk wat griezelig, omdat de leeuwejongen veel groter wa ren dan haar eigen jongen. Zij liet de welpjes echter drinken. Zondagavond zagen de welpjes er welvarend uit, ter wijl hun moeder Gitta overigens toch onrustig en humeurig weer met drie andere leeuwen in de piste optrad. Met de twee welpen ,die nu in leven zijn gebleven, is Althoff bijzonder in zijn sas. Omdat Gitta en Romeo (de vader» beidon uit de Afrikaanse wildernis zijn gekomen, is hier van inteelt geen sprake. Daarom zullen de leeuwen bijzonder ge schikt zijn voor dressuur, ook al zijn ze in gevangenschap geboren. Waagstuk Het moeilijkste voor Althoff moet echter nog komen. Morgenavond staat Uitzending naar de Booth-Kweekscliool Een grote schare heilsoldaten en be langstellenden vulde gisterochtend de korpszaal van het Leger des Heils al hier. waar tijdens de heiligingsdienst de aanstelling tot kadet plaats vond van onze stadgenoten de heer en mevr. A. Hanno en J. Hanno-Weima. Kapitein R. J. Schurink, bevelv. offi cier van het korps, illustreerde het bij zondere karakter dezer bijeenkomst in een inleidend woord over Diogenes, de Griekse wijsgeer van wie verteld wordt hoe deze zelfs op klaarlichte dag met een lantaarn erop uit moest trekken om een wezenlijk mens te zoeken, een beeld dat ook in onze tijd nog geldt. Hij stel de het uitzichtloze, de doelloosheid van de duizenden van thans tegenover het streven van de enkeling om tot nut van de medemens te leven. In eén kort woord getuigde de beide a.s. officieren van hun leven en hunne toekomstverwachtingen na hun oplei ding aan de kweekschool voor officie ren te Amstelveen. Na een lied van de zangbrigade o.l.v. zr. De la Rie-Segaar behandelde de bevelv. officier het Schriftgedeelte waar in vooral de man met het éne talent ter sprake werd gebracht. „Met een hart vol wrok en vol jalouzie tegen de mees ter die hèm zo weinig had toevertrouwd, zag hij af het hem toevertrouwde ren dabel te maken", aldus spreker, „en helaas leeft de gestalte van deze man ook voort in onze tijd". Met een aansporing om ook met het weinige wat men ontving te woekeren in dienst van de Meester en met het ge bod lief te hebben wat aan onze zorgen is toevertrouwd besloot spreker deze sa menkomst waarin, naar het protocol van het Leger des Heils de aanstelling tot kadet aan de vertrekkenden werd uitgereikt. De avondsamenkomst, waarin het vaarwel der beide makkers plaats vond, trok ook veel belangstelling. Verschil lende sprekers richtten namens de plaatselijke afdelingen het woord tot de a.s. officieren. De jongensclub. waarvan cadet Hanno de leider was, was aanwe zig en zong o.l.v. br. H. de Water een speciaal afscheidslied met begeleiding van het muziekkorps. Ook de zang brigade zong een vaarwellied. Beide makkers brachten dank aan allen en getuigden dat zy vol vreugde in Gods wijngaard gaan. er namelijk een groot waagstuk op het programma. Het circus staat dan in Am stelveen. „Ook deskundigen menen, dat gedres seerde roofdieren in de piste niet op hun plaats blijven zitten wanneer er iets on gewoons gebeurt. Ik doe morgenavond in Amstelveen een poging om te bewijzen, dat dat niet waar is, zegt Althoff en dit bewys wil hij leveren door ongewapend en zelfs zonder zweep, waarvoor hij op dat moment ook geen hand vrjj heeft, de piste in te wandelen (terwyl de vier be ren en de vier leeuwen op hun plaatsen zitten: Althoff heeft namelijk een ge mengd nummer) met de twee welpjes in zjjn armen. Achter hem valt de traliedeur in het slot. Gitta zal dus haar jongen terug zien. Of ze hen zal herkennen, valt te betwijfelen. Maar hoe zij zal reageren, is bijvoorbaat niet met zekerheid te zeggen en mocht het schouwspel bij haar in ver keerde aarde vallendan ben ik ook met de drie andere leeuwen nog niet klaar, want ze zijn solidair met Gitta, om van de beren nog maar niet te spreken....", zegt Althoff. Koningin voer met (le „J. Henry Dunant" HM. de Koningin heeft zaterdag een vaartochtje gemaakt met het Rode Kruisschip „J. Henry Dunant". Om streeks tien uur 's ochtend kwam de landsvrouwe aan boord en was spoedig in een geanimeerd gesprek gewikkeld met de 17-jarige Leo Prinsen uit Arn hem, die haar een fraai boeket had aangeboden. .De Koningin wilde alles weten over zijn studie. De laatste jaren volgt Leo vanaf zijn "bed in de ouder lijke woning de lessen aan het stedelyk gymnasium van een luidspreker. Dit jaar is hij overgegaan naar de vijfde klas Binnenkort zal Leo de beschikking krijgen over een microfoon, zodat hU nu ook vragen kan stellen aan zijn leraren, die hem overigens ook nu reeds regelmatig bezoeken om toelichting te geven op de lessen. Maar niet alleen voor Leo, voor ieder van de zeventig invaliden, die op de „J. Henry Dunant" een prachtig uitzicht hadden op het Amsterdam-Rijnkanaal, had de Koningin een opwekkend woord. Zij sprak met velen over de reis en over hun moeilijkheden. Toen het schip om streeks twaalf uur in Utrecht meerde, was zy nog niet gereed met haar bezoek en bleef nog een half uurtje. Omstreeks twee uur begon de ontscheping van de invaliden. Wereldberoemd om zijn krachtige, reukloze warmte en solide constructie. Uitste kend te regelen, veilig en be trouwbaar, ook om op te koken. Let op het merk eis een échte PETROLEUMKACHEL Vraagt prospecius aan bij lLG. DE ZEEUW N V. Poslbuj84, Dordrecht Goed begin van straaltijdperk Volgens inlichtingen, verstrekt door het Amerikaanse ministerie van Han del, zal het aantal Amerikanen, die dit jaar een reis naar Europa en naar andere delen van de wereld maken, dat van 1958 nog overtreffen. Twee redenen worden daarvoor opgegeven. Op de eerste plaats maakt het pu bliek een zeer intensief gebruik van de steeds groter wordende mogelijk heid om met straalvliegtuigen te rei zen. Pan American en de BOAC vlie gen reeds sinds oktober vorig jaar met resp. Boeings- en Comets over de Oceaan en de bezettingsgraad van deze toestellen ligt tegen de honderd procent. Het straalverkeersvliegtuig, tot voor kort een „nieuwtje" is reeds volledig door passagiers aanvaard. Bovendien hebben deze straaltoestellen een grotere capaciteit en leggen de vlucht in een veel kortere tijd af. Een tweede reden, welke wordt opge geven voor deze Amerikaanse reizigers- stroom is de stijging van het gemiddel de inkomen per persoon. De definitieve resultaten van 1958 wijzen uit. dat de Amerikanen 1460 mil joen dollar in andere landen hebben uitgegeven en dat daarnaast een be drag van 680 miljoen dollar voor het transport is betaald. Van dit laatste bedrag ontvingen de Amerikaanse lucht en scheepvaartmaatschappijen tezamen 360 miljoen dollar of 53 procent tegen 320 miljoen dollar (47 procent), die door de buitenlandse lucht- en scheepvaart maatschappijen werden geïnd. Belangwekkend Belangwekkend zijn de cijfers voor Europa en het Middellandse Zeegebied. In 1958 bezochten 637.000 Amerikanen de landen in deze gebieden tegen 556.000 in 1957 Zij gaven in die landen 560 mil joen dollar uit. zestien procent meer dan in 1957. De gemiddelde uitgave per Amerikaanse reiziger bedroeg 1530 dol- Personeel Van Hoeken ging op slap Zaterdag heeft het personeel van Tui Hoekens Houthandel een voortref fel yice uitgaansdag gehad. Na de huldiging van de heer J. Ouwerkerk, waarover wy zaterdag schreven, „scheepten" allen zich in in atuobussen waarmee naar Hoek van Holland werd gereden. Daar kreeg men gelegenheid te wandelen en aan de pier de koffie te gebruiken. De tocht werd voortgezet naar de dier gaarde Blijdorp, waar de gezamenlijke lunch werd gebruikt in de Riviérahal nadat de levende have van het park was bewonderd. In Rotterdam werd voorts een rond vaart door de havens gemaakt, waarbij men onder meer langs het nieuwe vlag- geschip van de HAL. de Rotterdam voer. Via de stormstuw bij Krimpen aan de IJssel ging de tocht vervolgens naar Avifauna. Velen maakten daar gebruik van de gelegenheid tot zwemmen, be zichtigen van het park en nuttigen van verfrissingen. Tijdens het zeer genoeglijke diner in Avifauna werd de jubilerende directeur de heer P. J. van Hoeken van 's-Gra- venpolder toegesproken door de procu ratiehouder. de heer J. Peerenboom. die namens het gehele personeel de direc teur een geschilderd portret aanbood. In zijn toespraak herinnerde de heer Peerenboom aan de vele geslachten Van Hoeken, waaronder hij in het bedrijf heeft gewerkt. De heer Van Hoeken aankte voor het gesohenk en s/prak nog in het kort de heer Ouwerkerk toe, aan wie hij een enveloppe met inhoud over handigde. Een soortgelijk gesohenk ont ving de heer Ouwerkerk van de heer Nieuwenhuizen, die namens de perso neelsvereniging het woord voerde. Na het diner werd nog een feestavond gegeven in Avifauna, die tot laat in de avond duurde. Bijzonder geslaagd waren de conferences van de heer Westgeest uit Noordwijkerhout, die in steiike mate op het bedrijf waren gericht. BEKENDMAKING KENNISGEVING INGEVOLGE ARTIKEL 3. LID 1. DEK WEDEROPBOLWWET Het hoofd van het gemeentebestuur van Leiden brengt ter openbare kennis, dat het ontwerp van een herziening van het wederopbouwplan „Leiden-Stationsplein" omvattende het gebied, gelegen ten zuid oosten van de spoorbaan Amsterdam-Rot terdam, ten zuidwesten van de lijn via duct Rijnsburgerweg-hoek Rijnsburgersln. gel, ten noordwesten van de Rijnsburger- singel en van de Morssingel, met ingang van 25 augustus 1959 tot en met 21 sep tember 1959 voor een ieder ter gemeente secretarie ter Inzage ligt. Lelden, 24 augustus 1959. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd. F. H. VAN KINSCHOT lar. Hierin is het gemiddelde passage bedrag van 655 dollar begrepen. Opmerkelijk is het feit, dat de Ame rikaan, die met de boot naar Europa is gekomen, gemiddeld meer per persoon uitgaf, dan de passagier, die per vlieg tuig verkoos. De passagier, die per schip ging, gaf gemiddeld 1710 dollar uit. waarvan 1050 dollar aan hotel, maaltij den .consumpties geschenken enz, in Europa en 660 dollar voor zijn passage biljet. De luchtreiziger gaf gemiddeld minder uit ,nl. 1440 dollar, waarvan hij 790 dollar aan hotelkosten, maaltijden, geschenken enz. spendeerde en 650 dol lar voor zijn biljet. In het algemeen bleef de luchtreiziger 41 dagen weg. De Amerikaan die per schip ging 68 dagen. Toenemend bedrag In 1958 bezochten 381.000 Amerika nen Frankrijk, 338000 gingen naar Groot Britt-annië, 314.000 zochten Italië op. Het cijfer voor Nederland is vastge steld op 169.365 Amerikaanse bezoekers. Van het in Europa en de Middellandse Zee bestede bedrag van 560 miljoen (dus zonder reiskosten) ontving Italië het grootste deel. nl. 100 miljoen, daar na volgde Frankrijk met 93 miljoen en Groot Brittannie met 90 miljoen dol lar. De Amerikanen, die ons land bezochten lieten 44 miljoen dollaT ach ter. Het bedrag, dat de Amerikanen uit geven aan buitenlandse reizen, neemt nog elk jaar toe. In 1954 bedroeg dit 1401 miloen dollar (reis- en verblijf kosten en andere onkosten tezamen ge rekend), in 1955 was het bedrag geste gen tot 1612 miljoen dollar, in 1956 tot 1814 miljoen, ln 1957 werd het 1955 mil joen en het vorig jaar kwam men tot een eindbedrag van 2139 miljoen dollar. Prof. Leaky over schedel van de vroegste mens Prof. Leakey van het Cornyndon Mu seum te Nairobi heeft zaterdag op het vierde Pan-Afrikaanse voorhistorische congres te Leopoldstad bijzonderheden meegedeeld over een schedel die hij kunnen samenstellen met in Tanganyika gvonden beenderen en die 600.000 jaar oud zou zijn. Het zou dus de schedel zyn van de vroegste mens die ooit is gevonden. Prof. Leakey neemt aan, dat de sche del van iemand is die op vijftienjarige leeftijd is gestorven. De hersenholte is niet groter dan 600 kubieke centimeter. Van de huidige mensheid is zij 1450 ku bieke centimeter. Leaky, die curator van het Corydon Museum voor natuurlijke historie is, zei dat zijn vrouw de beenderen op 17 juli in de Oldoewaikloof heeft gevonden. Ook waren daar uiterst primitieve werk tuigen die duiden op de een of andere vorm van menselijke cultuur. Leaky heeft in verschillende deien van Oost-Afrika naar resten van vroege mensensoorten gezocht. Hy heeft een theorie opgesteld volgens welke de ba kermat van de mensheid zich in Afrika bevindt. Zijn vondst van de schedel van een pro-consul-aap in 1948, waarvan de leeftijd op 25 tot 30 miljoen jaar wordt geschat, heeft veel opzien gebaard. Deze apensoort heeft anatomisch meer men selijke trekken dan welke levende aap ook. Zijn speurwrek in Afrika, waaraan zijn vrouw deelneemt, heeft veel bijge dragen tot de kennis van vroegere men sentypen. De pekingmens. een van de oudste mensentypen, heeft naar schat ting 500.000 jaar geleden geleefd. In V.S. 50 onderzeeërs met Polaris-raketten De Amerikaanse marine is voornemens het aantal onderzeeërs, dat is uitgerust met Polarisraketten, tot ongeveer vijftig te beperken, zo heeft vice-admiraal Wal lace Beagley, plaatsvervangend stafchef van de marine, te Minneapolis tegen over een commissie van het Amerikaan se Legioen verklaard. Tot dusver worefe aan negen van dergelijke duikboten ge werkt. De Polaris heeft een reikweidte van ongeveer 2 000 km. De vice-admiraal zei, dat de „afschrik wekkende en vergeldingsmacht" van de Marine gevarieerd moet zijn. Bovendien behoeft men niet veel exemplaren van een bepaald wapen te hebben .als het zo onaantastbaar voor tegenaanvallen is. Het Hollandse natuurschoon wordt hoe langer hoe schaar ser. Helpt het in stand houden door in bos, hei en duin voor zichtig met vuur om te gaan.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3