Rode rebellen zouden de hoofdstad van Laos reeds dicht genaderd zijn WEERBERICHT Hammarskjöld zou een vreedzame regeling hebben bereikt Belgische veiligheidsdienst zou Franse helpen tegen Algerijnen NED. ZEESLEPERS GAAN EEN GROOTS KARWEI OPKNAPPEN Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 24 AUGUSTUS 1959 No. 29829 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoecï DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte smgel l- Lelden Glr0 no 57055 Hoofdredaoteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De toestand in Laos is weinig overzichtelijk. In gewoonlijk welin gelichte militaire kringen in Vientiane werd gisteren vernomen, dat communistische opstandelingen de provincie Vientiane zijn binnen gedrongen en dat hun activiteit zich reeds tot op tachtig km. van de hoofdstad uitstrekt. Een tweetal posten op resp. 80 km. ten noordoos ten en 110 km. ten westen van Vientiane zou ontruimd zijn door de regeringstroepen. Intussen meldde Reuter, dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjöld, en de speciale afgezant van Laos naar de V.N., Sananikone, zaterdag overeenstemming hebben bereikt over een „vreedzame regeling" van de huidige problemen in Laos. De afgezant had driemaal een onderhoud met Hammarskjöld, maar hij verklaarde geen bijzonderheden te kunnen mededelen. Toen journalisten hem vroegen of de regeling iets te maken had met de Veiligheidsraad der V.N., antwoordde hij: „Neen, helemaal niet". Ook is het niet nodig, dat Hammarskjöld of iemand anders voor deze zaak moet gaan reizen. Opmars langs Catlinli Uit Laos zelf wordt voorts vernomen, dat groepen opstandelingen langs de Cadinh blijven trekken. Deze rivier loopt van de provincie Vientiane naar Sam- neua, het voornaamste centrum van de guerrilla-activiteit. Een van de opstande lingenleiders, Kay Sone, zou in het dal van de Cadinh zijn gezien. In Vientiane heeft de stafchef van het leger van Laos, generaal Rattikul ver klaard, dat de regering van Laos voor nemens is speciale hulp te vragen aan bevriende landen. De regering heeft vooral voedingsmiddelen nodig voor de noodlijdende bevolking van afgelegen districten. De generaal zei dat het groot ste deel van de bevolking van Laos on geletterd en arm is. De communisten geven voedsel om deze mensen op hun hand te krijgen. Khamba-stam in Tibet krijgt meer stemi De Dalai Lama, de in ballingschap levende god-koning van Tibet, heeft zondag te Mussoorie tegenover een groep Indiase journalisten verklaard, dat de vrijheidsstrijd in Tibet voort duurt, daar meer en meer Tibetanen zich aansluiten bij de 50.000 leden van de Khamba-stam in de opstand tegen de Chinezen in oostelijk Tibet. Er zou den bijna 80.000 Tibetanen gesneuveld zijn. In Lhasa, de hoofdstad van Tibet zijn bijna 20.000 Tibetanen in de strijd tegen de Chinezen om het leven geko men. De Dalai Lama zei te geloven, dat het zeer goed mogelijk is, dat de Pants jen Lama, die na de Dalai Lama de meeste macht uitoefende in Tibet, zelf gear resteerd is. De vader van de Pantsjen Lama is volgens de Dalai Lama een man met een sterice wil, die het Tibe taanse volk en de godsdienst trouw ge bleven is. De Chinezen moeten hem ge marteld hebben en dit zou de gevoelens van de Pantsjen Lama beïnvloed kun nen hebben, aldus de Dalai Lama, die verder gewaagde van „onmenselijke" martelingen en wreedheden tegen Tibe tanen, die met de opstandelingen sym pathiseerden of wier verwanten naar India waren gevlucht. Vele Tibetanen waren naar China gedeporteerd. Vertraging in Petten Het Reactorcentrum Nederland heeft bij de bouw van de kernreactor in Pet ten tegenslag ondervonden, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat met de beproe ving van de reactor niet voor begin 1960 een begin zal kunnen worden gemaakt. Niettemin zyn bjj de bouw in 1958 goede vorderingen gemaakt. Een belangrijk deel van de reactorinstallatie, het reac torcomplex en de beide koelsystemen werden vorig jaar voltooid terwijl met de bouw van het chemiecomplex werd begonnen. .Aldus wordt meegedeeld in het jaarverslag van het Reactorcentrum Nederland over 1958. Over de tegenslag die men heeft ondervonden wordt onder meer het volgende opgemerkt: „De bij zondere vereisten welke zich bij de bouw van een reactor met bijbehorende in stallaties doen gelden hebben de bij het constructiewerk betrokken industrieën voor tal van problemen gesteld, die in één bepaald geval belangrijke vertra gingen hebben doen ontstaan, met de daaraan veibonden financiële conse quenties". Droog De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: droog weer met in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. Overdag zon nige perioden. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 25 AUGUSTUS. Zon op: 5.38 uur; onder: 19.45 uur. Maan op: 22.48 uur; onder: 13.11 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.22 en 19.44 uur. Laagwater te 3.13 en 15.22 uur. Dit nummer bestaat olt 13 pagina's. Koning Sisavang Vong van Siam, van wie op het ogenblik zeer moei lijke beslissingen gevraagd worden. Kroesjtsjef schreef brief aan Adenauer Poging tot zaaien van verdeeldheid in Westen (Van onze correspondent in Bonn) Een week voor het bezoek van de Amerikaanse president Eisen hower aan Bonn heeft de Rus sische minister-president Kroesj tsjef woensdag j.l. zo werd eerst gisteren te Bonn bekend ge maakt een persoonlijke brief aan de Westduitse Bondskanse lier Adenauer gezonden, waarvan de inhoud zowel van Duitse als van Russische kant angstvallig geheim wordt gehouden. De brief is de afgelopen week van de Westduitse hoofdstad naar het Noorditaliaanse vakantieoord van de Bondskanselier Cadenabia door Adenauers staatssecretaris Globke gebracht. Over Kroesjtsjefs lange brief (dertien kantjes!) zwegen gisteren zowel het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn als de Russische ambas sade. Wel zei men van Duitse kant dat zo'n Russisch schrijven vlak voor een belangrijk treffen van Adenauer met een andere Westelijke staatsman niets bij zonders is en berust op een soort ge woonte van de Russen, die reeds onder Boelganin veel verwachtten van een zogenaamde brieven-diplomatie. Overi gens lekte wel uit dat de brief een cor recte en zelfs vriendelijke toon had. Men neemt voorts aan dat Kroesjtsjef Adenauer nog eens uitvoerig liet weten wat de Russen denken over de Duitse atoombewapening, de kwestie-Berlyn en een vredesverdrag voor Duitsland vol gens de Russische richtlijnen. Kroesj tsjef zou voorts Adenauer opwekken een algemene ontspanning in de wereld via zijn gesprek met Eisenhower te on dersteunen door de Russische voorstel len niet af te wijzen. Men kan er overi gens van op aan, dat de Sovjetrussische leider met deze brief poogt zowel ver deeldheid te zaaien in het Duitse open bare leven waar men algemeen geestdriftig is over Eisenhowers aan staande bezoek als in het gehele Westelijke kamp. De brief past name lijk uitstekend in de Russische tactiek van de laatste weken: eerst werd Mac- millan en later De Gaulle met een schrijven van Kroesjtsjef verrast. In de brief aan De Gaulle zou sprake zijn van een bezoek van Kroesjtsjef aan Parijs na zijn reis door de Verenigde Staten. Daarmee, zo neemt men hier aan, dreef Moskou een wig in de toch al wankele Westelijke eenheid, die ern stig lijdt onder De Gaulle's zucht naar verhoging van het Franse prestige. Voor alles zegt men hier over de brief van Kroesjtsjef, dat de Russische leider erop uit is Bonn in de rol van vredesver- stoorder te manoeuvreren, waarmee Adenauer nog voor zijn gesprek met Eisenhower in een slechte positie zou moeten worden geplaatst. Heintje Davids moet absolute rust liouden Henriëtte Davids heeft vorige week een ernstige inzinking gekregen. Op dokters advies heeft zij haar contract bij Tom Manders verbroken. Zij trad nog iedere avond bij Manders op in Saint Germain des Pres. Ze moet vol komen rust houden. Mevr. Davids is 71 jaar oud. Dit werd zaterdagavond door Gerald Walden bekend gemaakt bij de huldiging van Harry Boda in Krasna- polsky. De FLN laat protest horen in Brussel (Van onze Brusselse correspondent) De FLN, de Algerijnse rebellenorganisatie, heeft officieus in Brussel geprotesteerd tegen het feit, dat de Belgische staatsveiligheidsdienst allerlei informaties aan de Franse staatsveiligheidsdienst verstrekt en ook op verzoek van de Fransen streng optreedt tegen FLN-mannen in België. De FLN schijnt sterk verontrust te zijn over het schijn baar vrij straffeloos optreden in België van een Franse contra- terroristenorganisatie, die bekend staat als „De Rode Hand". Het is vrijwel zeker, aldus de Belgische autoriteiten, dat deze Franse orga nisatie, die geen steun krijgt van Belgische instellingen, het Egyptische schip „Al Kahira" door een in Antwerpen aangebrachte tijdbom, in de haven van Oostende tot zinken bracht. Een onderzoek heeft uit gewezen, dat de tijdbom van hetzelfde type was als die, welke het Duitse vrachtschip „Atlas" in de haven van Hamburg deed zinken, nadat het schip door een hevige explosie was getroffen. Parijs verlangt van bondgenoten eenheid inzake Algerije Er zijn ongeveer een dertig schepen, die, van Hamburg en Antwerpen, Oostende of Zeebrugge uit, wapens smokkelen voor rekening van de F.L.N. Die wapens worden in Antwerpen of in een van de andere havens geladen met bestemming India of Pakistan, maar de kapiteins krijgen onderweg telegrafisch bevel om hun clandestiene lading, die officieel als landbouwmaterieel geboekt staat of als machine-onderdelen, in een Egyptische haven of in Marokko te los sen De agenten van de organisatie „La Main Rouge" (De Rode Hand) zijn het Franse militairen? schijnen op het gebied van het leggen van tijdbom men in schepen werkelijke deskundigen te zijn. Zij zouden in een binnenschip of lichter dicht het wapenschip naderen. Kikvorsmannen zouden dan vanuit de Opnieuw Hollands Glorie Met vijf vliegkampschepen over 10.000 mijl Het grootste sleepkonvooi uit de geschiedenis van de zeesleepvaart zal door Nederlanders worden geleid. Twee Nederlandse zeesleepvaartmaatschappijen, L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rotterdam en N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden, zullen voor dit nieuwe hoofdstuk van „Hollands Glorie" zorgdragen. Zij hebben n.l. uit het buitenland opdracht voor het uitvoeren van enkele enorme sleepreizen met voor de sloop bestemde Amerikaanse vliegkampschepen en tankers. Zes vliegkampschepen zullen van de oostkust van Amerika over een afstand van ruim tienduizend mijl naar Japan worden gebracht en twee vliegkampschepen moeten van Amerika naar België worden ge transporteerd. Bestemd voor sloop De Verenigde Staten hebben n.l. in de afgelopen maanden een groot aantal oorlogsschepen, vrachtschepen en tan kers van de sterkte afgevoerd. Vele daarvan lagen in de z.g. „mottenballen- vloot". Ook al zijn sommige nog splin ternieuw, zij zijn voor de sloop verkocht aan Japanse, Belgische en Amerikaanse scheepsslopers. Ondanks deze scherpe concurrentie zijn de Nederlandse zeeslepers erin ge slaagd een flink deel van het transport te veroveren. Met het uitvoeren van de transporten naar Japan is reeds eind mei een begin gemaakt door de „Zee land" van Wijsmuller. Dit schip nam toen in de Providence de ruim 8.000 ton metende tanker „Fleettank" op sleep touw voor een tocht van 11.000 mijl naar een sloopwerf in Osaka in Japan. Deze reis is vrijdag j.l. beëeindigd en had bijna honderd dagen geduurd. Tweede reis De tweede reis met een voor de sloop bestemd schip naar Japan wordt thans gemaakt door de sleepboot „Barentszee" van Smit en Co. Deze sleper heeft in Curagao de ongev. 3.000 ton metende „Waalhaven" op sleeptouw genomen. Ook dit schip wordt in Japan gesloopt. De uitvoering van de grote transpor ten met de 8 vliegkampschepen, die elk 8.000 tot 10.000 ton meten, staan voor de komende maanden op het programma. Over enkele dagen zal de zeesleepboot „Elbe" van Smit en Co in Boston (Ame rika) twee vliegkampschepen tegelijk op sleep nemen naar België. Voor de Ne derlandse zeesleepvaart betekent dit transport met twee schepen tegelijk een experiment. Een Canadese sleepboot voert thans reeds een soortgelijk trans- port uit met twee voor de sloop bestemde 1 vrachtschepen tussen de westkust van Amerika en Japan. Bijsfond Een van de grote sleepboten van Wijs muller zal daarna een vliegkampschip van New Orleans naar Japan brengen, lichter in het water glijden en de tijd bom niet ver van de machinekamer of van de wapenlading aan de rop- van het schip vasthechten. De zaak wordt zo be rekend, dat het schip in volle zee explo deert. Dat de „Al Kahira" op 12 maart j.l. in de haven van Oostende explo deerde en zonk, is te verklaren door het feit, dat de Egyptische kapitein op de Schelde, onderweg van Antwerpen naar volle zee, gemerkt had, dat er iets haperde en de haven van Oostende binnenliep om er zijn schip eens te laten nazien. Het is bekend, dat de Algerijnse arbeiders in de kolenmijnen en fabrie ken in de Frans-Belgische grensstreken rond Charleroi, Mons en Doornik door F L.N.-propagandisten onder druk wor den gezet. Zij worden verplicht tot het afstaan van een deel van hun loon om de „heilige bevrijdingsoorlog" mee te helpen financieren. De Algerijnen zijn verdeeld tussen de F.L.N. en een con currerende nationale beweging, de M.N.A. (Mouvement National Algérien). Maar de meerderheid van de Algerijnen vraagt met rust te worden gelaten Zij zijn zeer tevreden in hun Waalse milieu en houden van hun hoge Belgische lonen nog een flinke spaarpot over De meesten trachten zich definitief in België te vestigen. Beweerd wordt, dat de jongste aanslagen tegen F.L.N.- leiders in België het werk zijn van de agenten der Rode Hand. Slot op pag. 2 een reis van 10.000 mijl. Wanneer de ,Elbe" het transport naar België heeft uitgevoerd, keert dit schip terug naar Amerika om opnieuw 2 vliegkampsche pen op te halen en naar Japan te sle pen. Tegelijk met de „Elbe" zullen uit Amerika de sleepboten „Clyde" met twee vliegkampschepen en de „Tas manzee" met een vliegkampschip naar Japan vertrekken. De „Elbe", „Clyde" en „Tasmanzee" brengen de vijf vlieg kampschepen in konvooi naar Japan, om elkaar in slecht weer eventueel bij te staan. Concurrentie De Nederlandse zeesleepvaart heeft inmiddels met een toenemende concur rentie te kampen. Vooral de „Island Tug and Barge Ltd" uit Victoria in Brits- Columbia is zeer actief en kan als de voornaamste mededinger worden gezien. Een onder Canadese vlag varende sleper van deze maatschappij is dezer dagen met een zware sleep in een van de wer velstormen bij Japan terecht gekomen. De kapitein meldde huizenhoge golven. Naar de mening van Nederlandse zee- sleepvaartdeskundigen is het slepen van twee grote objecten ,als vliegkampsche pen, door één sleper vooral bij het ont moeten van dergelijke weersomstandig heden zeer riskant. Mocht een van de sleepdraden breken, dan is er ten eer ste gevaar voor botsingen tussen beide slepen. Ten tweede is de kans om het losgebroken schip weer vast te maken uiterst gering. Huisbrandkolen van september af duurder De prijzen van de huisbrandkolen zul len met ingang van september a.s. weer de gebruikelijke seizoenverhoging onder gaan.. Naar wij vernemen, gaan alle soorten huisbrandstof omhoog. Gemid deld bedraagt de prijsverhoging, in ver gelijking met de zomerprijzen, 30 35 cent per hectoliter In hoeverre de van september af geldende prijzen gedurende het tot eind april 1960 lopende winterseizoen nog aan verdere wijziging onderhevig zullen zijn, dient te worden afgewacht. De moge lijkheid wordt aanwezig geacht, dat de nieuwe prijzen ongewijzigd tot eind april zouden kunnen blijven gelden. Geldtrommels met 45.000.— gestolen Een 32-jarige vertegenwoordiger uit Den Haag en zijn 29-jarige vriendin, wier beroep als serveerster wordt om schreven, zijn aangehouden verdacht van diefstal van twee geldtrommels met een inhoud ter waarde van 45.000 gul den aan geld en waardepapieren ten nadele van een 69-jarige Hagenaar. De geldtrommels stonden in het huis van de alleenwonende man in een kast. Zij waren afgesloten, de kast niet. Ter wijl de bejaarde man bij de vrouw op bezoek was. drong de vertegenwoordiger bet huis binnen en nam de geldtrom mels mee. De bijbehorende sleutels vond hij ook in het huis. Van het contante geld was niets meer over. De vertegenwoordiger en zijn vriendin hebben het opgemaakt tijdens een reisgje naar het buitenland en er verder o.a. een fototoestel, een gouden armbandhorloge e.d. van gekocht. Een beeld van het huwelijk tussen Steven Rockefeller en Anne Marie Rasmussen, het huwelijk van het jaar in de Noorse stad Kristiansand Van links naar rechts de voorma lige secretaris-generaal van de V.N. Trygve Lie, het bruidspaar en de ouders van de bruidegom. Koningin opent nieuwe Rode Kruisgebouwen Koningin Juliana zal op dinsdag 8 september de officiële opening verrich ten van de nieuwe gebouwen van het centraal laboratorium van de bloed transfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis, aan de Plesmanlaan 125 te Amsterdam. In 1956 ging de eerste spade voor de bouw van het nieuwe laboratorium de grond in, en binnen enkele weken zullen alle gebouwen zijn voltooid. Voor 437 miljoen gulden bouwwerken aangehouden De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid deelt in een overzicht van het aantal bouwwerken van 100.000 gulden en meer, mede dat voor een to taal bedrag van 437 miljoen gulden wer den aangehouden. Een deel hiervan zal bij gebrek aan financieringsmiddelen niet tot uitvoe ring kunnen komen. Het betreft hier 320 scholen, 96 bijzondere gebouwen, 85 overheidsgebouwen, 81 gebouwen voor gezondheidszorg en 107 gebouwen voor handel en verkeer, waarvoor nog geen rijksgoedkeuring was verkregen. In de eerste helft van dit jaar werd goedkeuring verleend voor de bouw van 255 scholen, 82 bijzondere gebouwen, 16 overheidsgebouwen, 78 gebouwen voor gezondheidszorg en 121 gebouwen voor handel en verkeer. De Braziliaanse luchtmacht wil Fokker in Rio bezetten Brigade-generaal Americo Dos Reis, de door de Braziliaanse regering aange wezen beheerder van de Fokkerfabrie ken te Rio, heeft gedreigd vandaag de fabriek te bezetten met de bedoeling de produktie te hervatten. Fokker-Rio heeft dezer dagen geweigerd de sleutels van de fabriek aan het ministerie voor de Luchtvaart te overhandigen. In mei van dit jaar heeft Fokker de fabriek gesloten omdat volgens de direc tie van Fokker-Rio de regering twintig miljoen gulden ten achter was bij de be talingen voor de aflevering van 200 mi litaire trainingsvliegtuigen. Met mini sterie van Luchtvaart daarentegen be weert dat de fabriek het contract niet is nagekomen. Huwelijk Rockefeller- Rasmussen voltrokken In het Lutherse kerkje van het Noorse dorp Lunde is zaterdagmiddag het huwelijk gesloten tussen de 21-jarige Anne-Marie Rasmussen, de dochter van een vishandelaar, en de 23-jarige Steven Rockefeller, een zoon van de miljonair Nelson Rockefeller, die gou verneur van de staat New York is. De vijfduizend belangstellenden, die zich lang tevoren bij de kerk hadden verzameld, werden overvallen door een regenbui die twee uur duurde. Kort vóór het begin van de plechtigheid werd het echter droog. Volgens een Noors spreekwoord betekent regen vóór een huwelijk rijkdom. Steven Rockefeller is zondag met zijn vrouw, zijn ouders, twee zusters en een broer per vliegtuig naar New York ver- brokken. Het gezelschap reisde via Kopenhagen met een toestel van de SAS. Het jonge paar wilde niet zeggen waar het de wittebroodsweken zal door brengen. Acht doden bij brand in Amerikaanse gevangenis Bij een brand in de gevangenis van Toms River, in de Amerikaanse staat New Jersey, zijn zondag acht gevange nen om het leven gekomen. De brand brak uit in de cel van een geestelijk ge stoorde en het vuur verspreidde zich snel. doordat zich in de nabijgelegen cel een ontploffing voordeed. Het gebouw, waarin 58 gevangenen zaten opgesloten, brandde geheel uit. De geredden werden overgebracht naar andere gevangenissen. Onder de omgekomenen bevond zich de 22-jarige Richard Cavalier, die beschul digd was van moord op zijn dochtertje van twee jaar.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1