Spiegeltje, spiegeltje in de hand Drie landen vochten 0111 diensten van Britse kapitein Henry Hudson yEERTIG JAAR IN DIENST BIJ yAN HOEKEN'S HOUTHANDEL DIT JAAR 350 JAAR GELEDEN Als Oost Incl. Compagnievaarder ontdekte hij Groote Rivier' ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1958 Kon onderscheiding voor J. Ouwerkerk De heer J. Ouwerkerk ontving van morgen om kwart over acht de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau na veertig jaar trouwe dienst bij Gebr. Van Hoeken's Hout handel te Leiden. De heer Ouwerkerk is aflader. Om kwart over acht richtte ten kan tore van het bedrijf aan de Waard loco burgemeester J. C. van Schalk zich tot de jubilaris. Alle bedryfsgenoten waren aanwezig, want in verband met het 125- jarig bestaan van het bedrijf stond men aan het begin van een bustochtje, dat hen onder meer naar Rotterdam, Hoek van Holland, de stuwsluis bij Krimpen en naar Avifauna zou voeren. Leidse meisjes zijn terecht De twee Leidse meisjes, Ada Verberg en Cornelia Bonnet, die sinds afgelo pen maandag spoorloos waren, zijn te recht. Vanmorgen om halfelf kreeg de politie een telefoontje, dat de twee meisjes bij een getrouwde zuster van Cornelia Bonnet in Helmond zaten. Direct na deze mededeling is de heer Bonnet met zijn auto naar Helmond gegaan om de meisjes op te halen. Ere-doctoraat voor prof. dr. Van Steenis Van universiteit te Montreal Gisteren heeft prof. dr. C. G. G. J. van Steenis, bijzonder hoogleraar van wege het Leids Universiteitsfonds in de floristiek en plantengeografie van de Indische archipel en omgeving, het ere doctoraat in de faculteit der wis- en natuurkunde ontvangen van de McGill- universiteit van Montreal in Canada. Prof. Van Steenis woont op het ogen blik als regeringsgedelegeerde en als vertegenwoordiger van het Rijksherba rium van de Leidse universiteit het in ternationale congres in Montreal bij. Het ere-doctoraat werd prof. Van Stee nis toegekend op grond van zijn ver diensten voor de Flora Malesiana. Joy-riding met vrachtauto De politie heeft in een droge sloot in Rijnsburg een vrachtwagen met negen ton groenten aangetroffen, die gister nacht uit een garage aan de Ryns'our- gerweg in Oegstgeest was gestolen. De politie van Oegstgeest heeft dit geval van joy-riding in onderzoek. Van de daders ontbreekt totnutoe elk spoor. Zij zouden ook nog een bezoek aan Noord- wijk hebben gebracht. Een zestien-jarige bijrijder heeft gisteravond bij het" lossen van een vrachtauto op de Volmolengracht zijn linkerbeen gebroken. Een stapel eternit- platen viel van de wagen en kwam op het been van de jongen terecht. De EHD heeft de jongen naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacob, zn .van J. Banga en N. Hoek. Ondertrouwd: H. Sutterland, 36 jr. en H. L. E. Cordua, 24 jr.; W. van der Slik, 28 jr. en J. V. van der Veen, 24 Jr.; A. van Winkel, 25 jr. en G. Guijt, 18 jr. Getrouwd: B. van Krieken en A. van der Horst. WASSENAAR BURGERLIJKE STAND Geboren: Walter, zn. van J. P. M. Sie gers en E. W. Knibbeler; Albert J., zn. van J. S. Groen en C. R. Stoelman; Marie M. F., zn. van P. P. J. M. Daniels en N. M. A. Mulder; Bernardus C.F., zn. van C. Kerkvliet en M. C. Vrijburg; Louis, zn. van K. van Biezen en S. S. Hoogendoorn; Geertje ,dr. van G. J. Burger en A. IJzer man; Cornelia A. L., dr. van A. H. M. Kroon en J. A. Fransen; Hélène M.. en Irene B„ drs. van J. P. van der Peet en M. J. A. van der Geest; Jannle M., dr. van T. A. Vermeulen en M. G. Sanders. Getrouwd: J. Siersema en H. G. R. Til- lemans; E. E. Bettenbroek en C. C. de Lijster; J. H. Jansen en E. Flesseman; C. Sloos en F. M. Gilissen; M. L. de Haas en A. M. Engelfriet. Overleden: F. J. P. Huguenin, 75 Jr.; G. Hoeksma. 46 jr.; J. H. Groenenveld, 52 Jr. Joh. de Ruiter, 92 jr.; L. F. Voerman Bleiji. 86 Jr.; H. v .d. Drift. 60 jr.; H. S. Buijze. 2 jr.; H. van Ringen. 35 Jr.; P. Weerman. 28 jr.; wed. D. MaaskantVan Tricht, 80 jr. KERKDIENST Wassenaar Herv. Gem. (Dorpskerk) 10 uur ds. H. Beker; 7 uur ds. J. T. Wiersma. (Kievietkerk)10 uur ds. J. T. Wiersma. (Deylerhuis)10.15 uur ds. D. J. Karres, Voorburg. Geref. Kerk (Bloem- camplaan)10 en 6 uur ds. G. Rothuizen, Leiden. (Zijllaan): 10 en 5 uur ds. J. D. Koers, Den Haag. Ned. Prot. Bond (Lange Kerkdam)10.35 uur ds. W. A. Smit, Am sterdam. Johannahuis)geen dienst. Soe fibeweging (Wald. Pyrmontlaan 6): 11 u. universele eredienst. Herv. Evangelisatie: (Dorpshuis) i 10 en 5 uur ds. W. L. Mulder, Voorthulzen, Wethouder Van Schaik biedt de jubilaris de gelukwensen van het gemeentebestuur aan. (Foto LD/Van Vliet) De loco-burgemeester wees in een korte toespraak op de verdiensten van de heer Ouwerkerk. die zich in veertig jaar heeft gespecialiseerd in de kennis der houtsoorten. Het is een compliment waard voor werknemer zowel als werkgever aldus de heer Van Schaik, dat het dienstverband veertig jaar ge handhaafd blijft. Met veel genoegen maakte hij dan ook melding van het feit, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd de heer Ouwerkerk te onder scheiden. Medische Dienst Leiderdorp Dokter H. A. Blaau- wendraad, Hoogewaard 4, Koudekerk tel. K 1719208; Zuster v. d. Gaast, Hoogewaard 115, Koudekerk, tel. K 1714 —375. Oegstgeest Dokter D. Held, tel. 24649 en dokter J. J. Lanen-Baron. tel. 21610. Voorschoten Dokter H. Olthuis, Joh. W. Frisolaan 5, tel. 2527. Voor wijk verpleegster Gezondheidscentrum, tel. 2177. Warmond Dokter A. W. Bots, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel. 2532- 7393. Wereld-hoogterecord voor Rusland 7 Majoor V. S. Hyushin heeft met een T-431 straaljager het wereld-hoogte record verbeterd en gebracht op 94.360 voet (28.680 meter). Het officiële wereldrecord staat op naam van major Howard C. Johnson (V.S.), die op 7 mei van het vorig jaar met de Lockheed F-104 A een hoogte be reikte van 91.249 voet (27.785 meter). Johnson steeg op en landde weer op het militaire vliegveld van Palmdale in Cali- fornië. Voor zijn recordverbetering was major Johnson 27 minuten in de lucht geweest. Wil het nieuwe wereldrecord door de Federation Aeronautique Internationale erkend kunnen worden, dan is men van Russische zijde verplicht alle gegevens van de T-431 straaljager bij deze inter nationale federatie in te zenden. Dit is namelijk een voorwaarde voor het homo logeren van een wereldrecord. Bovendien zullen de Russische autoriteiten ook moeten aangeven op welke wijze de recordhoogte is geregistreerd. Bij de recordpoging van Johnson is dat met nieuwe hulpmiddelen van de grond af waargenomen. Intussen wordt van Amerikaanse zijde gemeld, dat binnenkort de tweemotorige straaljager F-101 van Mc Donnell Air craft een poging zal doen het wereld record weer in Amerikaanse handen te brengen en wel door een hoogte van meer dan 100.000 voet (ruim 30.000 meter) te bereiken. Amerikaans visum gemakkelijker verkrijgbaar Volgens nieuwe bepalingen, die op 1 januari 1960 in werking treden zal het voor Europeanen, die een bezoek aan de Verenigde Staten willen brengen, ge makkelijker worden een daartoe strek kend visum te krijgen, aldus een mede deling van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De nieuwe bepalingen voorzien onder meer in een gemakkelijker verkrijging van een visum voor niet-immigranten en verbetering in de procedures voor de verlenging en overschrijving van visa voor niet-immigranten. Het is de bedoeling met de nieuwe be palingen de administratieve rompslomp in dit verband aanzienlijk te beperken. In het fiscale jaar, dat 30 juni 1959 ein digde, werden in totaal 508.525 visa afgegeven aan toeristen en anderen, die slechts tijdelijk in de Verenigde Staten verblijven; in dat jaar werden boven dien 86.440 visa voor niet-immigranten verlengd. WASSENAAR Benoemd Bij beschikking van de Staatssecretaris van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen, mr. Y. Schol- ten, is met ingang van 19 augustus 1959 tot de dag waarop nieuwe wettelijke voorzieningen met betrekking tot de wereldomroep tn werking treden, be noemd tot lid van de programmaraad van de stichting Radio Nederland We reldomroep: mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst alhier. Wassenaar - Dokter M. de Haan, Lange Kerkdam 56, tel. 2501; en dokter H. S. Boogaart, Storm van 's Graven- zandeweg i, tel. 4466; Apothekersdienst Wassenaarse Apotheek, Schouw weg 32, tel. 2402. 55 (Van onze Amerikaanse correspondent) In september herdenkt men in het noord-oosten van de Verenigde Staten de tocht, die Henry Hudson 350 jaar geleden gemaakt heeft op de rivier, die later zijn naam zou dragen. Henry Hudson was een Engelsman en op het eerste gezicht zal het misschien vreemd lijken, dat de Nederlandse Prinses Beatrix met de „Rotterdam" naar Amerika oversteekt om feesten te zijner ere bij te wonen, maar deze Hudson was in 1609 op reis in opdracht van de Amsterdamse Kamer der Oost-Indische Compagnie en zijn ontdekking van de diepe, prachtige rivier, waar later New York en Albany aan zouden ver rijzen, was het begin van de vestiging van Nederlanders in dit dal; het begin van Nieuw Nederland en Nieuw Amsterdam. Niet langer dan een halve eeuw is deze streek onder Nederlands gezag geweest, maar de herinnering aan de Hollanders leeft er voort. Vele Neder landse namen vindt men nog in dit gebied, oude Nederlandse kerkjes, over leveringen, sagen. Met trots vertelt menigeen daar, dat hij afstamt van die eerste Nederlandse kolonisten, die in de nieuwe wereld, evengoed als thuis, Goudse pijpen rookten, jenever dronken, beschuit met muisjes aten en sinter klaasavond vierden. Murphy's boekje, alleen voor zijn vrienden gedrukt, verscheen in 1859. Het heette „Henrv Hudson in Hol land" en kwam juist op tijd .om het 250-jarig jubileum te herdenken. Heden ten dage zou een propaganda- apparaat zo'n boekje op grote schaal hebben verspreid maar Murphy was al leen maar oprecht geïnteresseerd in Hudson en hij was er kennelijk niet op uit om reclame te maken. Zijn boekje is vrij zeldzaam geworden en het was goed, dat Wouter Nijhoff in 1909, bij het 300-jarig jubileum, een herdruk met extra documenten uitgaf. Hudson is een van de grote zeevaar ders geweest uit het begin van de ze ventiende eeuw. Hendrik de Vierde van Frankrijk probeerde hem. via zijn ge zant in Den Haag. van Amsterdam af te troggelen en toen Hudson, na de ontdekking van „zijn" rivier, in een En gelse haven was teruggekeerd, belette Engeland hem om terug te gaan naar Nederland. De volgende reis moest hij weer in Engelse dienst maken! Prinses Beatrix bij herdenking in V.S. Welk gezant of ambassadeur heeft in deze tijd nog gelegenheid voor een grondige studie in de plaats waar hij zijn land vertegenwoordigt? Honderd jaar geleden was dat anders. Toen was H. C. Murphv gezant van de Verenigde Staten te 's-Gravenhage en deze in tel - tellectueel dook daar onder in Neder landse bibliotheken en archieven om na te gaan, wat de aanleiding en het doel waren geweest van die scheepsreis, die geleid heeft tot de ontdekking van de rievier de Hudson. Wederom aardbeien in Roelofarendsveen Aan de veiling te Roelofarendsveen werd door een tweetal tuinders wederom aardbeien aangevoerd. Evenals in voor gaande jaren heeft men voor de teelt van deze 2e oogst aardbeien de z.g. korte-dag-behandeling toegepast. Dit geschiedt door het afdekken met riet matten, waardoor de dagen kunstmatig korter en de nachten langer gemaakt worden. Dit kunstmatige voorjaar brengt de plant tot een hernieuwde groei en bloei, zodat me nook in het najaar weer aardbeien voor de consumptie beschik baar kan hebben. In voorgaande jaren heeft men deze 2e oogst aardbeien in het najaar zelfs naar het buitenland geëxporteerd. F, eN verfje hier, een verfje daar op het vrouwen gelaat: och, dat kan toch heus héél aardig staan! Natuurlijk is de door zon en wind gebruinde huidskleur te prefereren, maar, omdat de zon in ons land met uitzondering van deze zomer lang niet altijd aan de hemel staat te branden en er teveel vrouwen door dagelijkse arbeid op kan toor of anderszins te weinig in de gelegenheid zijn om van wat er aan ozonstralen geschonken wordt, te profiteren, moet de „kunst" vergoeden wat de „na tuur" niet opbrengen kan, zodat er genoeg jonge, oude en oudere dames op dit ondermaanse rondlopen, by wie haar op 't oog zo frisse kleur niet anders dan een laagje uit de verf- of poe derdoos is.... SPECIAAL de lieve lipjes staan in het centrum dei- belangstelling! Aan die lipjes zijn in de loop der jaren ..kapitalen" verdiend! De eerste man. die z'n geld in de lippenstiftfabricage stak, heeft geen gewaagde gok ge daan: hij wist dat een felrood mondje het gezicht verrukkelijk kan ophalen en deed een gooi naar de vrouwelijke ijdelheid. De lippenstift werd geboren: sindsdien hebben de lippenstif ten de monden van miljoenen vrouwen beroerd. Nu is 't, zoals altijd by zaken waarvoor „smaak" nodig is, een héle toer om het juiste rood te vinden, dat bij Uw teint en per soonlijkheid hoort. Voor wie bleek is, dient een ander rood gekozen, dan voor wie bruin is. De dame met een rode huid zal goed doen haar keuze voor het lippenrood op een gans an der type rood te bepalen, dan zy, die te kampen heeft met bloedarmoede. ZD zijn er duizenderlei nuan ces, die de charme van he< vrouwegezicht al of niet bepalen en die aangebracht kun nen worden door 't kleine tover stokje in een glimmend kokertje, dat bijna alle vrouwen in haar tasje als een kostbaar kleinood bewaren, omdat zij weten, dat haar schoonheid voor een groot deel daarvan afhankelijk is. Het kleine stokje, dat wonde ren verrichten kan en ieder vrouwegezicht transformeert in een fee, een engel of een vam pier, onderscheidt zich door geur en kleur. ZÓVEEL kleuren rood heeft U nog nooit by elkaar gezien als in die „lippenstift"-bar in een parfumeriewinkel te Neu- renoerg, waar niet minder dan 200 gradaties geïnstalleerd wor den. Zoals de man aan de „bar" kiest uit talloze alcoholprepara ten, kan hier de vrouw te kust en te keur een keuze maken uit de geraffineerdste geur en de heerlijkste kleur. Is 't niet, mevrouw of mejuf frouw, om van te watertanden: al die kokertjes, kleurtjes en geurtjes by elkaar met een spie geltje erbij, om te zien, wat U 't Allerbeste staat? Spiegeltje, spiegeltje aan de wand, nee, in de hand: wie ls er de schoonste in het land? DAt hangt van U zélf af, als U tenminste góéd weet te kiezen! FANTASIO. Verhalen Welk 'n genoegen is het, om die 17de eeuwse verhalen te lezen, die van Me teren, Hessel Gerritz en De Laet over de tocht van de Halve Maen op de Hudson hebben geschreven! Wie de prachtige, bosrijke en heuvelachtige oevers van de Hudson kent, zal het volkomen eens zijn met de volgende zin uit De Laets „Nieuwe Werelt": „Hendrick Hudson die dese rieviere eerst heeft ontdeckt, ende alle die naederhant daer heben gheweest, we ten wonder te segghen van de schoone boomen die hier wassen". De Indianen (de „swarten"!) zouden „vriend el ij ck volck" zijn geweest, maar „seer gheneghen tot stelen, ende sub tiel om wegh te halen alles t'gheene haer aenstaet". Gastvrij waren de In dianen echter wèl toen Hudson aan land ging: terstond slachtten zij, om hem te onthalen, „eenen vetten handt". Toen hij 's nachts niet by hen wilde blijven, dachten zij, dat hij bang was voor hun wapens. Om te tonen, dat zy geen kwaad in de zin hadden, braken zy hun pijlen in stukken en gooiden die in het vuur Hudson was te nuttig voor Nederland en daarom legden de Engelsen, zo gauw zij konden, weer beslag op hem. Hessel Gerritz schrijft heel laconiek dat de grote zeevaarder op zijn vol gende reis, voor de Egnelsen, „mer- chelyck meerder voorspoed ende minder geluck" heeft gehad. Op die reis, in 1610, drong hij door in wat thans de Hudson-baai heet, maar hij kreeg hier zulk een ruzie met zUn be manning, dat de muitende schepelin gen hem en enige anderen in een klein bootje in de baai lieten dobbe ren en zelf de steven wendden naar Engeland. Nooit heeft men meer iets over Hudson gehoord Geen enkel portret Het is wel merkwaardig, dat er van deze internationaal befaamde kapitein geen enkel portret bestaat. Zelfs zyn dagboek over de tocht op de Hudson is verloren gegaan. Historici uit zyn tyd hebben weliswaar gebruik gemaakt van Hudsons eigen aantekeningen, maar helaas is het reisjournaal nooit terug gevonden. Dit dagboek zou wellicht wat meer kijk geven op Hudsons karakter. Ook het weinige wat er over deze man be kend is, geeft echter toch wel een in druk van zyn aard. Hy moet met hart en ziel een ont dekkingsreiziger zyn geweest. Leest men er het contract op na, dat hij heeft aangeigaan met de Amsterdam se Kamer van de Oost Indische Com pagnie. dan blijkt daaruit, dat hy de opdracht had om ten noorden langs Nova Zembla te zeilen en te trachten langs deze weg het verre oosten te bereiken. Hy kreeg achthonderd gul voor deze reis en de Kamer beloofde om nog tweehonderd gulden uit te keren aan Hudsons vrouw, indien haar echtgenoot „daar Godt voor sey") binnen een jaar niet zou terug keren. Toen Hudson in de buurt van Nova Zembla door het ys verhinderd werd verder te varen, had hy met goed fat soen naar Amsterdam terug kunnen keren, maar hij zag kans zy het niet zonder moeite de bemanning van zijn „Halve Maen" te overreden om van Nova Zembla naar Amerika te varen en te trachten om daAr (via het westen dus (een doorgang te vinden naar „De Oost". In Hudsons contract stond niets dat hem de vryheid gaf tot zoveel eigen initiatief en als de tocht een volledig fiasco geworden was, had men hem die escapade misschien wel hevig verweten. De ontdekking van de uitstekend be vaarbare Amerikaanse rivier, langs wel ke oevers veel te „halen" was (vooral bever- en ottervellen), heeft Hudson echter wel van blaam gezuiverd. Doorgang naar de Oost De ondernemende kapfiteki bereikte echter niet wat hij wilde: een door gang naar de Oost. Toen hy, voor het begin van zyn tocht, in Nederland was, had hy met de geograaf Plancius van gedachten gewisseld over doorvaartmo- gelykheden in het noordwesten. Het was bekend, dat men in de buurt van de Chesapeake-baai (Virginia) beweer de, dat er in het noordwesten een „zee" was. Waarschijnlyk had men hier iets gehoord over die watervlakten, die we thans kennen als Amerika's „grote me ren". Dit gesprek met Plancius en de kaar ten. die hy bij hem te zien kreeg, moe ten Hudson nieuwe hoop hebben gege ven en toen hy bij Nova Zembla op ijs stuitte, zag hij ineens zijn kans schoon om het niet in noord-oostelyke, maar in noord-westelyke richting te zoeken! Daarom was het dat hij koers zette naar Amerika en de kust ging verken nen in de hoop ergens een brede toe gang te vinden. Zo vond hij de rivier, die de Engelsen later de Hudson zou den noemen, maar die de Nederlandse kolonisten ook betiteld hebben als de Groote Rivier, de Manhattan, de Noordt Rivier en vooral als de Mauritius of de Maurits Rivier. WARMOND Bliksem dood koe; veehouder gespaard De veehouder C. van Winsen alhier is gistermiddag op wonderbaariyke wjjze aan de dood ontsnapt. Terwyl hy een koe zat te melken werd een andere koe, die met haar kop op de schouder van de heer v. W. rustte door de bliksem getroffen en op slag gedood. De koe, die gemolken werd, werd omver geworpen. De veehouder werd zeven meter weggeslingerd, maar kon, zy hét geheel ontdaan, weer overeind krab belen. De koeien waren verzekerd. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 22 augustus. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Per 100 kg.: andijvie 1835, augurken 39106, pronk- bonen 49—86, snybonen 70—140. stambo- nen 116140, stokbonen 77152, kroten "935, idem gekookt 4246, rode kool 27 35, postelein 1030, prei 2638, rabar ber 912, spinazie 7—32 stoolsla 1723, tomaten 21—26. Per 100 stuks: meloenen 3498, perziken 1526, bloemkool 2469, komkommers 1126, sla A 1432. Per 100 bos: bospeen 3346, peterselie 160—3.20, selderie 2.70620. AALSMEER, 21 augustus. C.V. Centr. Aalsm. Velling G.A. Per stuk: Gerbera 8—20 Bouvardla 10—37, Chrysanten gr.- bl. 15—37, idem kil.bl. 9—27, Lelies per kelk 1020. Per bos Gladiolen 3072, Or- nlthogalum 15—41, Cyclamen 25—48, Zin nia 30—75, Dahlia gr.bl. 1536. Idem kl.bl. 8'15, Chrysanten tros 1025, Fresia 3061. Anjers per stuk: rood 517, roze 416. wit 411, Orchid. Beauty 2537. Rozen: Better Times 27, Rosalandla 24, Parel van Aalsmeer 416, Geh. Dulsberg 310. Pechthold 26, Verschu ren 2—6, Townv Gold 28, Mad. Ofman 29, Baccarat 2032. Montezuma 1022. Sweetheart 310, Nimf 1024. ALKMAAR, 21 augustus Kaasmarkt: Aanvoer 16 stapels, 31.000 kg. Commissie notering: fabrleksedammer 1.93. Handel redelijk. BOSKOOP, 21 augustus. Coöp. Vereeni- glng „De Boskoopsohe Velling'Rosalan dla 4023, Duisburg 160110. gemengd 56 17, Ollmann 140, Newyorker 180150. Butterfly 120140. Peohthold 170120, Better Times 100—50, Moulin Rouge 80. Patria 90—80—100, Flxeking 230—140, Sweetheart 70—50. Nimf 240—300. Ju weeltje 70—50. White Sweetheart 25—20. Ellen Poulsen 4220. In pot: Passieflora 90, Begonia 45, Calangum 3115. Trades 1920, Coleur 13, Phygostegia 34, Zinnia 12—18, Gladiolen 24, Sneeuwbes 3942, Montbretla 18. Scablosa 911. Dahlia Pompon 26, Vlburnumbes 2644. Sier- gras 1011, Asters 3115. Troschrysanten 2627, Durandll 120—00, Prins Hendrik 16, Dahlia (decoratief) 3021. KATWIJK AAN DEN RIJN, 21 augus tus. Groenteveiling. Bloemkool A 1 (per lOOst.) 58.0081.00, Idem A 2 26.00—57.00 Idem BI 40.0049.00, Idem B2 28.00— 34.00, waspeen A1 (per kist) 2.906.00, Idem A 2 (per 100 st.) 2.40—7.00, Idem B 3.70—7.50, andyvie 24.00—36.00. bospeen (per 100 bos) 34.00—49.00. groene kool 23.00—30.00, kervel (per 100 bos) 12.00— 13.00 .komkommers (per 100 6t.) 17.00 26.00, peterselie (per 100 bos) 2.006.00, selderie (per 100 bos) 5.008.00, sla (per 100 st.) 13.0027.00, prlnsessenbonen 123.00—138.00. snijbonen 105.00—131.00. uien (per kist) 3.404.20, tomaten 14.00 - -29.00, rabarber 14.0015.00, pronkbonen 60.0068.00. Aanvoeren: bloemkool 42.000 stuks, waarvan 7.000 stuks voor export werden verkocht: waspeen 57.000 kg., waarvan 20.000 kg. voor export werd ver kocht; bospeen 2.100 bos. RIJNSBURG. 21 augustus Groente- velling: Pootulen 1719, kroten 2730. herenbonen 130140, Groene kool 2830. waspeen A 2032, Idem B 2530 per kg. Selderij 68, peterselie 24. bospeen 40 45 per bos. Bloemkool A 4070, Idem B 2040, idem C 1015 per stuk. Sla 20 30 per krop. ROELOFARENDSVEEN, 21 aug. Bloe menveiling. Montbretla 0.060.17, Orni- thogalum 0.080.28. Asters 0.110.28. Phygostegia 0.140J26. Zinnia 0.120.36, Gladiolen 0.10—0.18, Dahlia's 0.08—0.32, Eabyrozen 0.551.60, Troschrysanten: Marianne 0.180.23, Chatsworth 0.10 0.24, Mlgoli 0.110.37 per bos. Troschry santen geplozen: Mlgoli 0.060.11, Yellow Triumph 0 07—0.10, Mlllersdale 0.050.10, New Princess 0.100.12, Silvia 0.05—0.07, Breltner 0.070.16. Daydream 0.050.08, Sheila 0 06—0.03 .Am. Anjers 0.02—0.10, Gerbera 0.070.08. Lelies 0.060.09 per stuk. TER AAR, 21 augustus. Groenteveiling. Snijbonen 601.17. idem B 3348. idem stek 2527, kassnijbonen 581.10. witte pronkbonen 3S47. idem B 2629. Idem stek 1424, stamprlnsessenbonen 1.06 1.23, Idem B 8198. stokprmsessenbonen 1 021.34. Idem B 8697. spekbonen 49 76. Idem B 2939. postelein 1218 was peen 15—20, Idem B 814. andyvie 19 —27, tomaten A 21—30, idem B 23—27, Idem C 2023. spinazie 1224. rabarber 47. uien 2124. groene kool 26. sjalot ten 23. savoye kool 2122, rode kool 29 —38. aardappelen 1621, kroten 2730 alles per kg., sla A 2327. Idem B 1319. Idem C 311. bloemkool A 4973. idem B 2845, idem C 1518. idem stek 10 14. komkommer 8—16 alles per stuk. bos peen 19—26, boskroten 11. bosselderle 310 alles per bos, stoofsla 280 per kist. meloenen 37—93 per stuk. Appelen: James Grlevé 27—29. idem 2 14. Idem val 8. Zigeunerinnen 1415, Idem 2 8. val 5. Transparant de Croncels 21, Idem 2 15, Codlin Keswick 22. Peren: Jutteperen 26 Eeurré de Merode 16. Clapps Favourite 39 alles per kg. Augurken: fijn 75, fijnbas terd 79. basterd 66—71, grof A 59—62, grof 1 4446, knorrels 4041, Idem afwykencL 20, bommen 1920, Idem groot 4 alles per kg.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7