Amerika verkeert in spanning over liet komend bezoek van Kroesjtsjef C. A. O. metaalindustrie is van groot belang WEERBERICHT Ruim 300 instanties willen hem als eregast in hun midden zien beslissing van cle ministerraad op ma a ndag met spa n ning verbeid Hardnekkige geruchten over het aftreden Franse premier Debré Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1959 No. 29828 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. B. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal: f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Rode leider heeft unieke propaganda-kans (Van onze correspondent te Washington) Amerika bereidt ziqh voor op de grote gebeurtenis van dit jaar: het bezoek van Kroesjtsjef. Aanvankelijk was men vooral gefascineerd. Amerikanen hebben veel gevoel voor drama en sensatie, thans echter begint men zich te bezinnen op de achtergrond van deze gebeurtenis en op de toekomstmogelijkheden. Hoe is het hier nu toe gekomen? Lang heeft Amerika zich tegen zulk een bezoek verzet. Twee verklaringen beide ten dele juist dringen zich op: a. de conferentie te Genève bleek hopeloos vast te lopen; b. de dood van Dulles lijkt toch een zekere wijziging met zich te brengen in het buitenlands beleid. Men hoopt in Amerika uiteraard, dat er iets goeds uit dit bezoek zal voort komen, maar men beseft wel, dat men zich lastige problemen op de hals heeft gehaald. Bij de organisatie van Kroesjtsjefs reis kregen sommigen hier de indruk, dat Kroesjtsjef er niet zozeer in geïnteresseerd was om veel te zien als wel om veel gezien te worden. Met andere woorden: een unieke, wereldwijze propaganda zou een van de aspecten zyn, die de Russen speciaal wensten te bevorderen. Meer dan 300 steden, verenigingen en particulieren in de VS hebben het State Department meegedeeld, dat zy gaarne bezoek van Kroesjtsjef ontvangen. Kroesjtsjef heeft de regering van Ca nada meegedeeld, dat het hem niet mo gelijk zal zijn na zijn bezoek aan de Ver. Staten ook Canada te bezoeken. Hij stelt de uitnodiging van Canada zeer op prijs, maar reeds gemaakte afspraken laten hem geen tijd. Spanjes idool opnieuw door stier verwond De beroemde stierenvechter Luis Mi guel Dominguin, die in een tweekamp met zijn zwager en grote rivaal Antonio Ordonez bezig was aan een „come-back", is gisteren in de arena door een stier op de horens genomen. Hij is naar een ziekenhuis overgebracht. Geloofd wordt, dat hij zwaar gewond werd in de maag streek. Dominguin was nauwelijks her steld van een blessure, die hij op 30 juli in Valencia had opgelopen. Sedert op 14 augustus in Malaga zijn grote duel met Ordonez begon, zijn hij en zijn ri vaal bijna dagelijks in de ring geweest in Spanje en Frankrijk. De strijd in Laos Het Laotiaanse leger heeft in de pro vincie Sam Neua 125 man valscherm troepen neergelaten voor de bescherming van forten tegen de guerrillastrijders. Het gerucht dat het fort Muongpeun zou zijn gevallen, is officieel tegengesproken. Al weer een olifanten-incident Donderdagavond zijn te Kandy op Ceylon vijfenzestig mensen gewond ge raakt. Een opgetuigd jong olifantje, dat in een stoet meeliep, zwaaide plotseling op zijn benen en viel op de knieën. De menigte, die woensdagavond getuige was geweest van een charge van een dol ge worden olifant, die 14 mensen het leven heeft gekost, geraakte in paniek. Daar bij werden velen onder de voet gelopen. Dulles heeft zich in het openbaar al tijd tegen een bezoek van Kroesjtsjef verzet en Eisenhower, tot voor kort. eveneens. Dulles was in hoge mate dog maticus, die zeer moeilijk kon geloven aan oprechte wil bij de communisten om tot een vergelijk te komen. Zijn opvolger Herter moet dit gezonde wantrouwen ook wel kennen, maar hij is toch veel meer de practicus. Hij is veel meer ge neigd een bepaalde situatie op zichzelf te bezien en te zinnen op een tactische manoeuvre om daar het beste van te maken. Genève leek vast te lopen. De star re houding van Fransen en Duitsers zou geleid kunnen hebben tot een ge wapend conflict. De eenheid van het Westen was echter niet groot: de En gelsen wensten de situatie niet op de spits te drijven, althans niet, alvorens men andere middelen tot een verge lijk zou hebben beproefd. Hoe kon men de scherpe kanten bijvijlen, die een „breuk" in Genève met zich zou hebben gebracht? Herter moet in de bezoeken van Eisenhower en Kroesj tsjef aan eikaars landen een uitweg hebben gezien. Eisenhower moet in zijn hart wel voor deze uitweg gevoeld hebben. Persoonlijk was hij er afkerig van wapengeweld bij Berlijn te gebruiken en bovendien kon de Amerikaanse president bemidde laar by uitnemendheid de hoop koes teren,, dat zyn menselijke warmte zelfs in een ontmoeting met Kroesjtsjef iets zou kunnen bereiken. Van hoge Ameri kaanse zijde legt men er thans enige nadruk op, dat ook Dulles tegen het einde van zijn leven meer geneigd zou zijn geworden tot contact met de Rus sen op dit hoge, presidentiële niveau. Hoe het zij. ervaren waarnemers te Washington zijn er niet zonder meer van overtuigd, dat Dulles in de huidige om standigheden voorstander van zulk een contact geweest zou zijn. De organisatoren van Kroesjtsjefs reis hebben een moeilijke tyd. Onder meer natuurlijk, omdat Kroesjtsjef zo goed mogelijk beschermd moet worden tegen onaangename bejegingen en zelfs aam slagen. Men zal trachten om demon straties van uitgeweken Hongaren, Po len, Tsjechen enz. zo sober en waardig mogelijk te houden. Verbieden wil men vrije meningsuiting natuurlijk niet. Dat moet Kroesjtsjef, al is het moeilijk voor hem. maar kunnen begrijpen. Men is echter op het State Department ook be ducht, dat een te demonstratieve harte lijkheid aan Amerika en aan de wereld een onjuiste indruk zal kunnen geven omtrent de ernstige meningsverschillen tussen de Sovjet-Unie en Amerika, die door deze bezoeken heus niet uit de weg geruimd zullen worden. In 1955 heeft men in warme bewoordingen over de de „sfeer van Genève" geschreven. Die betere sfeer zou geschapen zijn, door de persoonlijke ontmoetingen tijdens de conferentie van de Grote Vier. Destijds is men bepaald te optimistisch geweest en reeds enkele maanden later kwam de ontnuchtering. Zulk een misverstand wil men thans vermijden. Of dat mogelijk is, moet men afwachten. Pers, radio en televisie zullen enorm veel werk maken van deze ontmoeting. Amerikanen zyn vrijwel nooit stijf of formeel. Wanneer zij met Kroesjtsjef zullen praten, wan neer zij hem de hand schudden, dan zul len zij steevast glimlachen. Overal ter wereld zal men deze foto's zien en het kan vrijwel niet anders of veel simpele krantenlezers cn bioscoopbezoekers zul len de indruk krijgen, dat het botertje tot de boom. dat het koek en ei is tus sen Rusland en Amerika. Dat zou na tuurlijk een onjuiste interpretatie zijn, doch een indruk, die Kroesjtsjef om speciale redenen misschien tydelyk wil wekken. Op het State Department vraagt men zich af hoe men moet voorkomen, dat Kroesjtsjef voortdurend omringd, Ja in gemetseld zal zyn door een ring van fo tograferende en vragenstellende journa listen. Men overweegt de mogelijkheid om slechts één vliegtuig met journalis ten met Kroesjtsjef mee te laten gaan op zijn rondreis. Zo zou men het aantal persmensen misschien wat kunnen be perken, maar ter plaatse zal men toch altijd nog met een indrukwekkend groot aantal lokale journalisten te maken krij gen en hun gelederen zouden op die momenten wel eens danig versterkt kunnen blijken President Eisenhower zal zeker de ge legenheid krijgen rustig met Kroesjtsjef te spreken. Zowel bij het begin van zijn reis als tegen het einde komt Kroesj tsjef naar Washington en het lijkt waarschijnlijk, dat de staatslieden zich wel enige tyd terug zullen trekken in Camp David, anderhalf uur per auto van Washington verwijderd, waar de president dit voorjaar ook met Macmil- lan heeft geconfereerd. Reuter voegt hieraan toe: Premier Kroesjtsjef zal op 18 september de al gemene vergadering van de VN toespre ken. Hij doet dit op uitnodiging van se cretaris-generaal Hammarskjöld. Advertentie Nog 9 dagen belangrijke korting. BREESTRAAT Westelijke wind Het lagedrukgebied, dat een einde maakte aan de periode met zonnig en droog weer is nu boven de Noordzee aangekomen. Intussen wordt door een Oceaandepressie een hoeveelheid war me lucht naar de Britse eilanden ge voerd. Tegelijkertijd verplaatst zich een hogedrukgebied ten westen van Spanje naar de Golf van Bisoaye. Dit breidt zijn invloed de komende 24 uur ook over onze omgeving uit. In verband hiermee draait de wind bij ons naar westelijke richtingen en wordt de buien activiteit snel onderdrukt. De tem peraturen zullen ongeveer dezelfde veel al waarden bereiken als vandaag. 23 AUGUSTUS Zon op: 5.35 uur: onder 19.50 uur; maan op: 21.49 uur; onder: 11.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.09 en 18.32 uur. Laagwater te 2.02 en 14.15 uur. (24/8 hoogwater te 6.47 en 19.07, laag water te 2.38 en 14.49 uur). Van 24 augustus a.s. tot en met de kanalen, een speciale feestver- 5 september, de dag van het grote bloemencorso in Aalsmeer, zal in het bloemencentrum, vooral langs iiiüiiiiiitiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Weer Hutspotrally „Leidscli Dagblad" Ook dit jaar organiseert ons Blad weer een Hutspotrally. Na het grote succes van vorig jaar konden en wilden wij ook niet anders. Op zaterdagmiddag 26 september zullen de puzzelaars onder de automobilisten hun hart weer kunnen ophalen. Elders in dit nummer geven wij U meer bijzonderheden over deze rit. Men kan er eveneens een inschrijving sjor muiier vin den. Wacht niet te lang met opgeven, vorig jaar hebben wij velen moeten teleurstellen lichting branden, zodat men tot een prachtige combinatie van water, licht en bloemen komt. Dit plaatje laat zien hoe mooi bepaalde plekjes van Aalsmeer gaan worden. Om de toekomst (Van onze parlementaire redacteur) De vrijere loonvorming houdt in, dat voor iedere bedrijfstak afzon derlijk, naar de mate van de economische mogelijkheden in iedere be drijfstak, een loonsverhoging wordt overeengekomen. De loonsver hogingen worden dus verschillend. Dat is de theorie. Maar in de prak tijk kijken de bedrijfstakken toch naar elkaar, wat er met de lonen gebeurt. Men volgt zoveel mogelijk eikaars voorbeeld om geen onte vreden arbeiders te krijgen. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's* en een Bijvoegsel Bij het begin van de vrijere loonvor ming is het nu de metaalindustrie, waar in de eerste C.A.O. tot stand zal komen in het kader van de vrijere loonvor ming. Deze C.A.O. is dus zeer belang rijk, omdat zij ongeveer het voorbeeld wordt voor andere bedrijfstakken. Ook voor de overheid is deze C.A.O. van groot belang, omdat zij van plan is de lonen en salarissen van de ambtenaren tydig te verhogen in overeenstemming met het algemeen gemiddelde van de komende loonsverhogingen. Het is de bedoeling, dat de loonsverhoging voor de ambtenaren niet achteraan komt, maar dat zij wordt gegeven, zodra er enig inzicht is welke loonsverhoging in het algemeen in het vrye bedrijfsleven zal worden gegeven. In de metaalindustrie is nu sprake van een loonsverhoging van 5 naast de huurcompensatie per 1 april 1960 van 2.5 Zoals bekend, mogen de loonsverhogingen niet leiden tot prijs verhoging. De ruimte voor de loons verhoging moet worden gevonden in de toeneming van de produktiviteit of andere oorzaken, die een grotere winst opleveren. Bij het vaststellen van de loonsverhoging kan worden vooruitge lopen op de nog te verwachten toene ming voor de produktiviteit. In de C.A.O. voor de metaalindustrie is dat gebeurd. Bij de regering bestaat de vrees, dat daarop te ver is vooruitge lopen, zodat toch prijsverhoging zal ontstaan. Indien de loonsverhoging in de me taalindustrie als voorbeeld zou worden genomen voor de rest van het bedrijfs leven, zou dit kunnen leiden tot alge mene prijsstijgingen (inflatie) en een ontwrichting van het economische le ven, met als gevolg een nieuwe beste dingsbeperking. Wanneer de koopkracht door te ruime loonsverhogingen te sterk toeneemt, moet er meer worden gepro duceerd, terwijl er thans reeds in di verse provincies of gemeenten gevoelige tekorten zijn aan arbeidskrachten. Wanneer er veel geld onder het volk komt, probeert iedere ondernemer daar van zoveel mogelijk binnen te krijgen. Hij gaat uitbreiden, enz. De gemeenten moeten zich aanpassen met kostbare voorzieningen. Er ontstaat dan een grote vraag naar kapitaal. De rente stijgt. Alles wordt duurder. Er ontstaat een overspannen situatie. Het Rijk moet zich sterk beperken met zyn uitgaven voor wegen, inpolderingen, gebouwen, enz., die kapitalen vergen. AI met al is de beslissing over de C.A.O. in de metaalindustrie voor de toekomst dus van grote betekenis. In een volledige zitting van de minister raad zal maandag worden beslist in „Ministeriele stoelendans" lijkt op dit ogenblik echter nog niet waarschijnlijk (Van onze Paryse correspondent) In Parijse politieke kringen doen dezer dagen hardnekkige geruchten de ronde over een spoedig aftreden van minister-president Michel Debré. Er wor den zelfs al namen genoemd van zyn kandidaten-opvolgers, als hoedanig De Gvulle's voormalige kabinetschef de bankier Pompidou, de minister van Binnen landse Zaken Chatenet en de nieuwe staatssecretaris Louis Joxe, die daarvóór secretaris-generaal was van de Quai d'Orsay, de hoogste kansen zouden maken. Deze drie figuren worden gerekend tot de liberale kringen te behoren en boven dien zijn het eerder technici dan politici, waarmee ze juist aan de voorkeur van generaal De Gaulle zouden kunnen voldoen. Oostduits protest inzake kernwapens voor West-Duitsland V.S. houden zich niet aan beperking Oost-Duitsland heeft vry'dag bij de Verenigde Staten en West-Duitsland geprotesteerd tegen een overeenkomst tot het verstrekken van inlichtingen aan West-Duitsland „over het gebruik van kernenergie voor militaire doeleinden en hulp bij de opleiding van Westduitse strijdkrachten in het gebruik van kern wapens". De Amerikaans-Westduitse overeen komst wordt een belangrijke schakel genoemd in de keten van maatregelen om West-Duitsland het beheer over kernwapens te geven. Volgens de Oostduitse regering wor den de bewapeningsbeperkingen, die vroeger West-Duitsland binnen de Navo zijn opgelegd, de een na de ander opge heven of ontdoken. ..Als dit zo doorgaat, is het kennelijk slechts een kwestie van tijd. dat West-Duitsland zelf kern wapens gaat vervaardigen. Het is een feit, dat hiervoor sinds lange tijd een uitgebreid onderzoek en andere voorbe reidende werkzaamheden in West- Duitsland gaande zijn", aldus de nota. Op de Amerikaanse regering wordt een beroep gedaan, af te zien van maat regelen. die tot de kernbewapening van de Duitse Bondsrepubliek bydragen. Een woordvoerder van de Westduitse regering heeft meegedeeld, dat de nota niet is aanvaard. Op een telefonisch gestelde vraag antwoordde hij, dat er geen overeenkomst met Amerika bestaat aangaande het uitwisselen van gegevens over het gebruik van kernenergie voor militaire doeleinden Wel was er één voor vreedzame doeleinden. Ook was er geen akkoord betreffende de opleiding van Westduitse troepen in het gebruik van atoomwapens, ofschoon er Westduitse Navo-eenheden werden geoefend in het gebruik van raketten. Von Manteuffel kreeg 1 Vi jaar De Duitse ex-generaal Hasso von Man teuffel is vrijdag te Düsseldorf tot an derhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij was ervan beschuldigd in januari 1944 als bevelhebber van de zevende pantserdivisie aan het Oostelijk front onwettig de terechtstelling van een Duitse soldaat te hebben gelast. Von Manteuffel had zich op een dienstorder van Hitier beroepen, volgens welke mili tairen, die zich laf gedroegen, moesten worden terechtgesteld. De eis luidde 2 jaar. De voormalige generaal moet ook de kosten van het geding betalen. De president van de rechtbank, die het vonnis toelichtte, verklaarde dat men de vraag, of de order van Hitier wettig was of niet, buiten beschouwing had gelaten. Als Von Manteuffel de order goed zou hebben bestudeerd, had hij bemerkt dat zij alleen disciplinaire actie „ter plaatse" toestond. De rechtbank betwijfelde of er begin 1944 van een noodtoestand in de zevende pantserdivisie sprake was, daar het moreel en de discipline onaangetast waren. Von Manteuffels populariteit bij zijn troepen had de uitspraak ten goede beïnvloed. De ex-generaal deelde na de uitspraak mee, dat hij zyn advocaat zou vragen, de mogelijkheid van een beroep tegen het z.i. onrechtvaardige vonnis te onder zoeken. De persoonlijke stukken vain Michel Debré hebben nooit heel hoog gelegen, terwijl het voorts een publiek geheim is. dat de premier en president De Gaulle, speciaal ten aanzien van de Al gerijnse politiek, zeker niet nauwkeurig dezelfde inzichten huldigen en mis schien zelfs bedoelingen, hebben. Wan neer men De Gaulle een patriot noemt, dan is Debré een nationalist. Ontegen zeggelijk denkt en voelt De Gaulle veel liberaler dan de premier, die van een zekere geborneerdheid niet is vrij te te pleiten en zekere verschillen van in zicht zouden zich aanstaande woensdag kunnen openbaren, wanneer een bij zondere ministerraad zich met het alles beheersende vraagstuk van de Algerijn se oorlog zal bezig houden. Vandaar dan ook vooral al die geruchten, die nog versterkt worden door het voor nemen dat de minister van Financien Antoin Pinay wordt toegedicht en die om politieke en persoonlijke redenen de regering zou willen verlaten. Het lijkt ons persoonlijk niettemin bijzonder onwaarschijnlijk dat op die dag al een ouderwetse Franse regerings crisis uit zou breken. In de eerste plaats, omdat Debré zich nog nooit openlijk tegen zijn heer en meester De Gaulle heeft verzet. En verder omdat de grondwet van de Vijfde Republiek praktisch een crisis pas mogelijk maakt, wanneer het parlement eerst de regering heeft weggestuurd. Het parle ment is nu op vakantie en het weet bovendien, dat het zijn eigen graf zou delven, indien het zich tegen de regering en in werkelijkheid tegen president De Gaulle zou durven verzetten. Noch con stitutioneel, noch politiek of psycholo gisch schijnen de voorwaarden dus aanwezig voor een regeringscrisis op zeer korte termijn, of zelfs voor een vervanging van de huidige premier De bré, die door De Gaulle begin van dit jaar met zoveel woorden voor vijf jaren in het zadel werd geplaatst. Wanneer we de ontknoping van een officiële re geringscrisis dus niet zeer waarschijn lijk kunnen achten, dan kan toch even min worden ontkend, dat er ook in de boezem van het kabinet momenteel een duidelijke malaise heerst, die ook al weer door de Algerijnse oorlog wordt veroorzaakt. Generaal De Gaulle heeft sinds de vijf maanden, dat hij als president der Republiek nu alle leidsels in handen houdt, zelden of nooit zijn ministers toegestaan tijdens een kabinetszitting een oordeel over de beslissende vraag stukken van de binnen- en de buiten landse politiek te geven. De Gaulle beschikte niet slechts altijd, hy wik te eveneens alleen en op eigen houtje. Voor het eerst heeft de generaal op de laatste bijeenkomst van zijn rege ring de ministers nu verzocht voor de aanstaande zitting van woensdag ieder een eigen toespraakje voor te bereiden over hun opinies inzake de Algerijnse politiek, die verder gevolgd zou moeten worden. Het is bekend dat een meerderheid der ministers een liberale koers in Al gerije voorstaat en de groep extremis ten, waartoe naast Debré, Soustelle en de minister van Oorlog Guillaumat behoren, vormt in 't kabinet maar :en kleine minderheid. Een minderheid ech ter, die op belangrijke fracties van het leger en op de meerderheid vermoede lijk van het parlement zal kunnen reke nen. Alleen indien het woensdag dus, eens werkelijk hard tegen hard mocht gaan, zou premier Debré zich misschien tot aftreden verplicht kunnen zien. Het is nogmaals echter zeer onwaar schijnlijk, dat het reeds nu die kant zou opgaan. De Gaulle heeft er geen enkel belang bij zich vrijwillig de openlijke vijandschap van de extre misten op de hals te halen, terwijl het eveneens zeer onaannemelijk is dat Debré en zijn nationalistische medestanders nu een onverbloemde oppositie tegen het staatshoofd zou den durven riskeren. De tyd van de onophoudelijke ministeriele stoelen dansen, toen de minste spanning in of buiten de regering in een openlijke crisis tot uiting kwam, is met De Gaulle's Vijfde Republiek toch wel afgesloten. hoeverre de C.A.O. voor de metaal industrie, die een loonsverhoging in houdt van 5 ft, kan worden goed gekeurd, gezien in het licht van de gehele economische ontwikkeling en /e sociale consequenties. In tal van be drijfstakken wordt in spanning naar deze beslissing uitgezien. Kap. t. z. 4. H. W. von Freytag Drabbe (links) heeft gistermorgen op het exercitieterrein van de Ma rinekazerne te Amsterdam zijn functies van commandant Maritie me middelen Amsterdam en com mandant van de Marinekazerne aldaar overgedragen aan kap. t. z. H. C. van de Stadt (rechts). Voor heen eerste officier van Hr. M- Vliegkampschip Karet Doorman.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1