DR. PAUL CZINNER STAD VAN MARMEREN PALEIZEN OP HELLINGEN BUITEN ROME DE ADIANTUM OF VENUSHAAR begint een revolutie ZATERDAG 22 AUGUSTUS WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 De man, die „THE BOLSHOI BALLETmaakte Culturele evenementen bewaren voor toekomst Eeuwigdurende expositieals een etalage van de wereld mogelijkheid Dr. Paul Czinner, die als pro ducer en regisseur de verant woording draagt voor de nieuwe Rankfilm „The Royal Ballet", be hoort tot die zeldzaam begaafde mensen, die alles altijd vroeger en beter doen dan anderen. Toen Paul nog maar net vier was en nog in zijn geboortestad Wenen woonde, speelde hij reeds viool uit het hoofd. Toen hij negen jaren telde, stond hij als een wonderkind op het concertpodium. Zeven jaar later schreef hij een wekelijkse rubriek in een van de meest gelezen bladen van Wenen en nog voor zijn twin tigste jaar vierde hij triomfen als acteur. Het stuk „Satans mas ker" werd in talrijke toonaange vende theaters voor het voetlicht gebracht. Toen Paul Czinner zijn dertig ste verjaardag vierde, kon hij zich er op beroemen reeds een klinkende naam te hebben ver worven als schrijver en als film regisseur en -producer. Hij stond in de Jaren dertig bekend als een zeer vooruitstrevend figuur. Hij introduceerde het z.g. „Kammerspiel" films met slechts enkele, maar dan ook belangrijke karakters dat de Duitse film weer sterk op de voor grond plaatste. Voorts was het dr. Paul Czinner, die een weg vond om het bal let op de film over te brengen met be houd van het eigene van deze kunst vorm. Enkele jaren geleden presteerde hij dat voor de eerste maal „The Bol- shoi Ballet" en nu heeft hij het op nieuw gedaan met „The Royal Ballet". Zes jaar Zes jaar lang heeft hij gedokterd aan een methode om ballet te verfilmen zonder de eigen waarde van deze kunst geweld aan te doen. „The Bolshoi Bal let" was het eerste resultaat. Hij ge bruikte revolutionaire techniek. Met vijf camera's filmde hij tegelijk. Maar men moet dan over ijzeren zenuwen beschikken om rustig te kunnen blijven als men in de filmsnijkamer gecon fronteerd wordt met die vele duizen den meters film. Paul Czinner kon het opbrengen. Hij wierp zich met enorm geduld en groot artistiek gevoel op deze berg celluloid en het resultaat van zijn arbeid kon zowel de filmcritici als de mogelijk nog argwanender ballet liefhebbers bevredigen. Maar dr. Czinner kijkt alweer ver der. Als ballet rechtstreeks van een uit voering op het witte doek gebracht kan worden, waarom zou dat dan niet kun nen met andere kunstuitingen? Met een opera, een drama of een musical. Waarom zouden de grote toneeluitvoe ringen van deze en een volgende eeuw als verloren moeten worden beschouwd als het doek voor de laatste maal is gevallen? In gevoelige celluloid ligt volgens dr. Czinner de mogelijkheid om deze culturele topevenementen te bewaren voor het huidige en komende geslacht. Rechten verworven Met het succes van „The Bolshoi Ballet" als doorslaggevend bewijsmate riaal trok hij er op uit om zijn revolu tie een stap verder door te voeren. Hij zwierf door Europa om zich de exclu sieve filmrechten te verwerven van de hoogtepunten in de Weense Staats- opera, van het Salzburg Festival, van Bayreuth en van Oberammergau. In Engeland verkreeg hij deze rechten van het Shakespeare Memorial Thea tre, Stratford on Avon en Glynde- bourne. De man, die ons dus eens het .Kammerspiel" bezorgde, die Conrad Veidt en Elizabeth Bergner bij ons in troduceerde, biedt ons nu de befaamde Russische ballerina Ulanova en haar Britse evenknie Lady Margot Fonteyn. En hU belooft ons in de toekomst de beste zangers en zangeressen en de knapste Shakespeare-vertolkers, die de wereld vandaag de dag kent. Dr. Paul Czinner is echter niet gauw tevreden. „The Bolshoi Ballet" werd een univer seel succes. Voor de maker echter niet goed genoeg. In de laatste twee jaar verbeterde hij zijn methoden steeds weer. En tegen de tijd, dat hij gereed stond om „The Royal Ballet" te ver vaardigen, was zijn systeem dermate uitgegroeid, dat hij maar liefst elf camera's nodig had. Bovendien werkte hij een uitgebreid systeem van handsignalen uit, bijna even ingewikkeld, maar ook even doel treffend als dat van de bookma kers, om zijn instructies door te geven aan de vele cameramensen, toen de film werd opgenomen in Convent Gar den Opera House. Hij had wel een megafoon gekregen om zijn bevelen door te geven, maar Czinner houdt er niet van om te gaan staan schreeuwen. Perfectionist Dr. Paul Czinner streeft altijd naar het volmaakte, men kan hem een „per fectionist" noemen. Dat merkt men direct, wanneer men hem voor de eer ste maal ontmoet. Niet groot van ge stalte, maar feilloos gekleed. En hoe wel hij al meer dan twintig jaar leeft in Amerika en Engeland, spreekt hij zijn Engels nog griezelig zorgvuldig uit. Het lijkt wel of de zinnen er uitge trokken worden. Maar de meeste men sen mogen hem meteen. Hij heeft de eigenaardige gewoonte om mensen met wie hij in gesprek komt eerst openlijk te prijzen en eerst later te zeggen, wat hij werkelijk van hen denkt. Vindt hij echter iemand sympathiek dan krijgt men dat zonder enige twijfel binnen enkele minuten te horen. Ondanks zijn Britse nationaliteit geeft hij nog steeds de voorkeur aan een continentale snit voor zijn perfect passende kostuums. Met zijn echtgenote Elizabeth Berg ner leeft hij in een grijsgroen flatje te Londen, dat uitzicht biedt op Eaton Square. Een Duits dienstmeisje zorgt ervoor, dat „Der Herr Doctor" zijn lie velingsgerechten krijgt en de koffie, zoals hij die wil hebben. Aan zijn schat van boeken kan men zijn internatio nale oriëntatie zien, er staan lijvige werken in vele talen. Verzekerde toekomst Dr. Czinner huwde met Elizabeth Bergner een twintig jaar geleden, toen zij de wereld verbaasden met het ene succes na het andere. Elizabeth ver scheen nimmer voor de camera, als haar man de regie niet voerde. Waar schijnlijk kennen meer mensen de naam van Elizabeth Bergner, hoewel dr. Czinner haar ontdekte en haar die grote bekendheid bezorgde. Desondanks, di. Paul Czinners toe komst lijkt wel verzekerd. Hij bewees Vele dames blijken met de Adian- tum of Venushaar, de bekende ka mervaren met de fijn verdeelde lo vertjes toch niet zo best overweg ie kunnen. Er komen klachten binnen dat de fijnverdeelde blaadjes ver schrompelen, doch dat moet aan een te droge atmosfeer toe geschre ven worden. Bovendien zal de plant ook onvoldoende water krijgen. In de zomermaanden kan de Venus haar heel veel water hebben en kan éénmaal gieten per dag wel eens onvoldoende zijn. De potgrond dient men in ieder geval goed vochtig te houden. U moet er ook maar een beetje rekening mee houden, dat varens van oorsprong uit eigenlijk vrijwel allemaal echte bosplanten zijn dat ze wel op de lichte plek ken groeien, doch een hekel hebben aan de felle zon. De Venushaar, die dus bij u in de vensterbank op het DE Venushaar oosten of het zuiden staat, zal nu tijdig beschermd moeten worden Na half oktober kan ze de volle zon echter best hebben en dat vindt ze zelfs heel prettig. Geef ze dus voldoende water en vergeet de bemesting ook niet. Er is bijna geen enkele plant, die zo dankbaar reageert op een wekelijk se of veertiendaagse bemesting. Als kamerplantenkunstmest wordt ge bruikt, mag men de concentratie vooral niet te sterk maken; het is al voldoende indien per liter water één theelepeltje kunstmest wordt opgelost. Die hoeveelheid is vol doende om er twintig kamerplanten mee te bemesten. De potgrond moet echter vooraf met gewoon water be goten worden; het is verkeerd vloel- mest te geven als de potgrond aan de droge kant is. 's Winters kan men de bemesting wel stopzetten; de Venushaar groeit dan niet zo hard en het is een hele toer haar groen te Jiouden. Dat kan wel, doch dan moet men haar niet te warm zetten; een matig ver warmde kamer is meer dan vol doende voor de meeste soorten. Gie ten moet u wel doen. In een droge omgeving is sproeien beslist nood zakelijk, doch doe dat in ieder ge val met lauw water. Vroeg in het voorjaar moet ver pot worden. Varens houden van een luchtige en voedzame grond soort; de bekende bloemistengrond is wel goed. doch die moet men toch nog extra met een beetje turfmolm mengen. Onder in de pot moeten ook wat scherven komen. Na het verpotten kan men de plant tijde lijk wel iets warmer zetten. G. Kromdijk met „The Bolshoi Ballet", dat er een ruime markt bestaat voor filmwerken, die miljoenen dezelfde vreugde kunnen bezorgen, die anders gereserveerd bleef tot duizenden in de theaters. BENITO MUSSOLINI heeft eens een grootse droom gehad. Geïnspireerd door de cesars van het machtige antieke Rome zag hij zichzelf een „Olympus van de beschaving" bouwen. Een prachtige stad met geweldige gebouwen, overdadig voorzien van marmeren zuilen en beelden, op de hellingen ten zuiden van Rome. In 1935 werd een begin gemaakt met het gigantische werk. Uit de steengroeven van Carrara werden dikke marmeren zuilen gehaald. Eén van Rome's vele obelisken werd naar de hellingen gebracht voor de versiering van het wijdse plein, dat temidden van de grote ge bouwen zou komen. Er werd hard gewerkt. In het jaar 1942 zou deze „Olympus van de beschaving" door Mussolini worden geopend. Een stad van louter tentoonstellingsgebouwen en musea. In deze stad zou een eeuwig durende expositie van werelds produkten moeten worden gehouden. Zélfs een prachtige metro, die de bezoekers uit het hart van Rome in een recordtijd naar „Esposizione" moest brengen, werd ervoor aan gelegd. Een prachtige ondergrondse spoorweg, die Rome inderdaad snel en comfortabel met Esposizione verbindt. Want Benito's droom wordt langzamerhand werkelijkheid. Een vreemde en vooral merk waardig stille stad op de hellingen ten zuiden van Rome. juke-box. En in het imponerende con gresgebouw met zijn hoge koepelvor mige dak vergaderen oudstrijders uit de gehele wereld. Voor de ingang van het ook alweer gloednieuwe congreshotel is een rood fluwelen baldakijn gehangen. Er wordt hoog bezoek verwacht. Hoog op het dak van het sportpaleis koepeldak met een ronde opening als een Romeinse schaal voor het binnenvallen van zon licht werken bouwvakarbeiders. In de tuinen van de in tere pastel tinten gehouden moderne flatgebou wen aan de rand van de stille stad spelen kinderen. Het lijkt alsof er langzaam leven ontwaakt in Esposi zione. Mooi stadion HET CONGRESGEBOUW heeft geweldige trappen aan de voorkant en de achterkant. Achter hoge glaswanden pralen kleurige fresco's en mozaieken met symbolische voorstellingen, die op de arbeid zijn gebaseerd. De mensen, die in de hal lopen, lijken veel kleiner dan ze eigenlijk zijn. En overal borden van bouwonderne mingen. „Hier wordt het sportpaleis van de Olympische Spelen In 1960 ge bouwd", staat er op één van die bor den. „Ontworpen door prof. ir. Luigi Nervi en Marcello Piacentini". Het velodrome, een stadion voor olympische wielerwedstrijden impo neert. Ook dit stadion heeft zijn uit bundige bord met Olympische ringen. Het stadion is ontworpen door Ligini Orlensi Cicci en het ligt aan de Via dell Oceano Pacificio. Een straat, stil genoeg voor de verliefde paartjes, die met hun autootje het drukke Rome ontvluchten. Het is een fraai stadion. Ovale groe ne kuip. Betonnen tribunes met grote ruimten voor massage en andere zaken eronder. Een ondergrondse gang naai de kleedkamers aan een zijkant van het stadion. Een tunnel voor de bin nenrijdende wielrijders. De Italianen doen werkelijk hun best om de deelnemers aan de Olympische Spelen in 1960 zo goed mogelijk te ont vangen. Achter het wielerstadion grommen bulldozers rond een enorm gebouw, waarop de Italiaanse vlag wappert. Ook al een gebouw voor de Olympische Spelen. En natuurlijk is mèn ergens in deze vreemde stad bezig met het aanleggen van een monster achtig groot zwembad. Vlugge Zwitsers DE STAD HEEFT voluit een mooie naam: „Esposizione Universale Roma". In sommige delen is zij protserig van wege de aanwezigheid van een gewel dige hoeveelheid marmeren zuilen. In andere delen gedurfd en mooi. Het plein Piazza d' Italia met de prachtige obelisk in het midden maakt indruk. Een stille stad nog, die veel lijkt op een filmdecor. Als je in de straten loopt verwacht je elk ogenblik een groepje filmmensen met hun apparaten op wielen. Of decorbouwers, die een gebouw verzetten. Maar het is allemaal echt. Ook het vreemde gebouw, dat op een Moors paleis lijkt. De geweldige paleizen zijn verdeeld in 126 tentoonstellingszalen voor het exposeren van vrijwel alles wat de we reld produceert. In de paleizen kun nen zelfs vliegtuigen worden getoond. Een gedeelte van deze paleizen is al in gebruik genomen door een Zwitserse corporatie voor de ontwikkeling van de internationale handel. De Zwitsers willen van „permindex" zo heet het gedeelte van de tentoon stellingspaleizen een etalage van de wereld maken. Permindex betekent permanente industriële tentoonstellin gen. Het gehele jaar door zullen de paleizen geopend zijn. Elke dag zullen de zakenlieden van de wereld kunnen zien wat er op deze aardbol te koop is en waar. EEN UITGEKOMEN DROOM van Mussolini dus, maar dan zonder poli tiek tintje. Het bestuur van Esposi zione heeft bepaald, dat de tentoonstel lingen niet door landen mogen worden ingericht. Het moet een echte etalage van de wereld worden zonder politieke propaganda en pleidooien voor natio nalisme. Het internationalisme zal moeten zegevieren in Esposizione Universale Roma. Alléén takken van industrie mogen tentoonstellingen in richten. En zij zullen hier faciliteiten krijgen, die nergens op de wereld overtroffen zullen worden. Zó wil het bestuur van E.U.R. het. Men zal in Esposizione niet alleen tentoonstellingsgebouwen, congreshal len, sporthallen, zwembaden en prach tige flatgebouwen aantreffen. Ook een gedeelte van de Romeinse regerings gebouwen zal men er straks aantreffen. Bouwvakarbeiders maken elke dag overuren om het gebouw voor het de partement van Financiën op tijd ge reed te kragen in Esposizione.... Tijdelijk vergeten... DE OORLOG WERD spelbreker, Mussolini's plan voor de „Olympus van de beschaving" werd door de Romei nen volkomen vergeten. Zij hadden wel andere zorgen in die dagen. Vergeten stonden de half voltooide en met onkruid begroeide gebouwen op de hellingen. Vergeten lag het station van de metro. Vergeten lagen de tien tallen marmeren beelden in de door onkruid begroeide perken en plant soenen. Oorlogshandelingen lieten de „Olym pus" niet onberoerd. Funderingen en muren werden puinhopen. Nog kra ken glassplinters en stukjes mar mei- onder je voeten als je over de oude fundamenten van de reusachtige ge bouwen loopt. En nóg liggen er tientallen mar meren beelden in het plantsoen aan de „Via Americana". Sommige beelden verweerd door weer en wind. Anderen weer prachtig glad geschuurd. Want er wordt hard gewerkt, daór in dat vreemde Esposizione. Permanent centrum ITALIË IS een land vol tegenstellin gen. Geweldige sociale problemen: dui zenden zijn niet in staat om op afbe taling gekochte goederen te betalen; onbegrijpelijk grote ellende in de slop pen van Napels; vaak bedelaars in de straten van Rome, die door een politie agent worden weggejaagd. Een tege lijkertijd geweldige plannen voor het bouwen van gigantische gebouwen. Mussolini's droom van een perma nent centrum voor wereldtentoonstel lingen, expositie van kunstwerken in prachtige musea en massieve regerings gebouwen is uitgekomen. In 1952 wer den Mussolini's plannen opnieuw uit de ambtelijke laden gehaald. En vandaag is Esposizione vrijwel voltooid. Een marmeren stad met brede lanen, parken, plantsoenen en geweldige ge bouwen. Een stad ook met een sport paleis van typisch Romeinse architec tuur. een geweldig velodrome, hoge uitkijktoren en gebouwen en flats voor de Olympische Spelen in 1960. ALS DE BETONMOLENS niet draai den zou het in sommige brede straten van dat vreemde Esposizione doodstil zijn. Je kijkt verbaasd als je een wan delaar ziet gaan. Maar in een eenzaam en ook al weer groots en moder.» res taurant, dat eigenlijk erg veel op een zwembad lijkt, klinkt het geluid van een plaat van Elvis Presly uit een Een kijkje op het prachtige Olympische stadion

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 12