MONACO PRINCE Oplichter praatte vele vrouwen en meisjes liet geld uit detas De Rockefellers op weg naar de bruiloft in Sogne op Schiphol Als St. Nicolaas deelde adjunct- commies gevonden voorwerpen uit Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 21 augustus 1959 Derde blad no. 29827 De twee Nederlandse zeelieden, die dinsdag toen hun schip, de „Martini Stad" in de haven van Hamburg lag, de kapitein te lijf wilden, zullen uitge wezen worden naar Nederland. Zij waren door de politie te Hamburg ge arresteerd, nadat deze door de in zijn hut opgesloten kapitein van het schip per radio gealarmeerd was. De kapitein heeft geweigerd de twee mannen. 20 en 27 jaar oud weer aan 'boord te nemen. Aangezien de Justitie te Hamburg blijk baar niets tegen de mannen kan onder nemen <zy« begiilgen hun rebellie aan boord van het schip, dus op Nederlands grondgebied, zo wordt blijkbaar gerede neerd) zullen zij Duitsland worden uit geleid. Botsingéén dode en vijf gewonden In de kom van de gemeente Echt in Limburg op het kruispunt Gasthuis straatKreijersstraat is gistermiddag een Duitse personenauto tegen een be stelauto uit Heer gebotst. Een 34-jarige mevrouw uit Echt werd uit de personenauto geslingerd. Zij werd in zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis in Sittard overgebracht, waar zy overleed. De vrouw was gehuwd en had geen kinderen. Twee personen uit de bestelauto werden eveneens gewond, eveneens de drie andere personen van de personenauto. Ze werden allen naar het ziekenhuis in Sittard overgebracht. Een dame moest worden opgenomen, de anderen zijn, na verbonden te zijn, naar huis gebracht. Tekort aan schoolruimte in Indonesië Volgens Indonesische persberichten zijn er in Djakarta 10.000 kinderen die niet naar school kunnen als gevolg van een tekort aan schoolruimte. Volgens een lid van de hoofdstedelijke administratieve raad. Gozali Sjahlan is de situatie „zeer betreurenswaard". Hij verklaarde dat er een nieuwe organisa tie in het leven is geroepen, die wegen Kal zoeken om het tekort aan gebouwen op te heffen. Een recente portretopname van Prinses Margaret, die heden haar. 29ste verjaardag viert. Het film festival van Venetië Italiaanse filmindustrie maakt ernstige crisis door (Van onze Romeinse correspondent) Het Palazzo del Cinema te Venetië staat op het punt zijn deuren te openen voor de „20ste internationale tentoon stelling van cinematografische kunst". Dat is de wijdse naam, waarmee dit filmfestival wordt aangeduid. Venetië is hekkensluiter van de lange reeks festi vals. die in de loop van de zomer de illusie moeten levend houden, dat de „cinematografische kunst" niet alleen springlevend is, maar zich in een tijd perk van bloei bevindt. Hetgeen beslist niet met de feiten strookt. Venetië wenst zich van de andere „jongere" festivals te onderscheiden door het hogere peil, waarop de vertoonde films staan. Er is een strenge keuringscommissie, die vijf honderd tilms. hetzij direct heeft gezien hetzy heeft laten onderzoeken door haar vertegenwoordigers in het buitenland. Uit die indrukwekkende massa celluloid werden 132 speelfilms naar Italië ge stuurd voor een nader onderzoek en ten slotte heeft men er dan veertien voor het festival uitgekozen. Evenals verleden jaar wil men niet meer dan één film per dag vertonen, d w.z. een film, die mededingt naar gouden of zilveren „Leeuwen van St.-Marcus". Iedere avond van 23 augustus tot 5 september wordt een dier films afgedraaid en op zondag 6 september maakt de jury bekend, welke werken bekroond werden. Alleen Italië heeft drie en Frankrijk twee films; alle andere deelnemende landen slechts één. Wij willen niet op de gebeurtenissen vooruitlopen, maar het klinkt weinig overtuigend, dat Italië in een ogenblik, waarin de nationale filmindustrie in een ernstige crisis ver keert, alleen evenveel uitblinkende films zou hebben geproduceerd als Amerika, Engeland en Rusland samen. De directie van het festival zorgt er wel voor. dat we ook overdag werk ge noeg hebben, want er zyn nog ruim veertig verdere speelfilms te zien in de „informatieve sectie" en daaronder zijn vrijwel al diegene, die te Cannes. Berlijn en Moskou premies hebben verworven, maar ook heel wat, die nooit buiten het land van herkomst werden vertoond en niet goed genoeg werden gevonden voor de avondvoorstellingen. Verleden jaar was die „informatieve sectie" zeker even belangrijk als het eigenlijke festival. Bert Haanstra's „Fanfare" komt daar ook aan de beurt. Afgekeurde vis wordt rood geverfd Tijdens de gistermiddag gehouden vergadering van het Produktschap voor Vis en Visprodukten, heeft de heer D. J. van Dyk op een vraag van de heer Brand uit Urk meegedeeld, dat binnen kort ook in Scheveningen zal worden overgegaan tot het denatureren van vis, die afgekeurd is of de minimumprijs niet heeft gehaald. Door het denatureren wordt de vis ongeschikt voor de consumptie. Ze kan echter wel in vismeelfabrieken tot vis- olie en vismeel worden bewerkt. In IJmuiden zijn in de afgelopen maanden de eerste proeven met verschillende denatureringsmiddelen genomen. Hier bij werd gebruik gemaakt van eozine en eritrozine. By het bespuiten met deze middelen wordt de vis rood gekleurd, zodat het niet mogelijk is deze buiten de markt om toch nog te verkopen voor de consumptie. Proeven wezen uit dat het gebruik van eritrozine beter was dan dat van eozine. Wanneer met dit laatste middel bespoten haring met tomaten saus werd ingeblikt, dan was niet meer te zien of een denatureringsmiddel was gebruikt. Te IJmuiden wordt de niet voor de consumptie bestemde vis daar om thans bespoten met eritrozine. Het zelfde middel zal binnenkort ook in de Scheveningse hal worden gebruikt. in Laos Het Laotiaanse leger heeft donderdag in een communique de verwachting uit gesproken, dat de communistische op standelingen in het noorden op het punt staan, een groot offensief te ontketenen voor de herovering van de twee noor delijke provincies Samneua en Phong- saly. Het leger meldde dat de activiteit van de opstandelingen na een rustige periode van twee weken, weer is opge laaid en dat zy versterkingen en voor raden zenden naar geïsoleerde eenhe den. Vooralsnog was de activiteit echter nog beperkt tot patrouillegevechten op kleine schaal in het grensgebied. Inmiddels heeft secretaris-generaal Hammarskjöld van de V.N. te New York oud-premier Ngon Sananikone ontvan gen, die hem namens de Laotiaanse regering verzocht, een procedure voor te stellen, volgens welke de moeilijkheden in Laos op vreedzame wijze kunnen wor den opgelost. Vrydag zal de secretaris generaal opnieuw een onderhoud met Sananikone hebben. Kerkelijk Leven NED. ÏIEKV. KERK Beroepen door de Generale Synode tot pred. voor buitgew. werkz. (geestelijke verzorging leger) E. P. Kuln te Winkel (N.-H.); te Nederhemert (toez.) A. J. verzorging leger) E. P. Kuln (N.-H.); te Nederhemert (tc__., Wynmalen te Maartensdijk (U.). GEREF. KERKEN Aangenomen naar Aalten (vac. J. van Wijngaarden) J. Rlnzema. evangelisatie- predikant te Baarn, die bedankte voor s-Graveland. Papendrecht en voor (Vor mer. WEIGERING Het bestuur van het Produktschap be sloot voorts dat vergunningen voor de uitvoer van eezouten steurharing naar Egypte, Jordanië, Libanon en Syrië even als vorig jaar tot 15 oktober as. aaneen ieder geweigerd zal worden Deze rege ling dient om te voorkomen dat dit soort haringen in het hete seizoen naar de e landen zal worden geëxporteerd. Reeds enige jaren wordt een dergelijke rege ling vastgesteld op verzoek van de Ne derlandse Bond van Haringhandelaren. DE Twee muiters terug naar Nederland (Advertentie) Slachtoffers met bouwwerken geïmponeerd Bij zijn ouders in Zwolle, bij wie hy met een 19-jarig meisje uit Rotterdam op visite was. is een 28-jarige Zwolle naar gearresteerd. Hij is naar Rotterdam overgebracht, omdat daar bij de politie door vyf per sonen aangifte is gedaan, dat de man hun geld heeft afhandig gemaakt. De politie is er zeker van, dat hij nog veel meer Rotterdammers heeft opgelicht. De thans gearresteerde, die als beroep dat van huisschilder had, ging door het leven als iemand die duizenden heeft te verteren. Nu had hij dat wel eens, maar dan was het geld van anderen! Om zyn slachtoffers te imponeren nanvhij hen mee in zijn wagen, welke auto hij had gehuurd en toonde hun grote bouwwer ken. Zo achteloos zei hij op die ritten: „Zie je dat gebouw, dat heeft mijn aan- nemersmaatschappij gezet". Zelfs het grote nieuwe Rijnhotel rekende hij tot zijn persoonlijke prestaties. Onder druk Vooral de dames, met wie hy een uit stapje maakte, waren al gauw onder de Indruk. Zy vonden het een rijke party en als de man dan uitriep: „Verdraaid nog an toe, ik heb mijn portefeuille laten liggen", gebeurde het meer dan eens dat hem een aardig bedrag ter hand werd gesteld. Vanzelfsprekend be loofde hij het, als hy zijn portefeuille had opgehaald, direct terug te geven. Hij heeft heel wat kosthuizen in Rotter dam gehad. Meestal was hij na een korte tyd weer verdwenen. Dat zonder zijn huur te betalen, ja, zelfs had hij vaak nog wel geld geleend van de hospes of hospita. Voorschot De schilder was in dienst getreden bij een aannemer. Hij zei op zwart zaad te zitten. De bouwer wist hij te bewegen een voorschot op zyn loon te geven. De man kwam niet terug, laat staan dat hij ook maar één cent terugbetaalde. De fantasie, waarmee de Zwollenaar zijn verhalen opdiste, was bijzonder groot. Hij placht in cafés connecties aan te knopen met alleenstaande vrou wen, die hij allerlei schone voorspiege lingen deed. De man, die reeds enkele vonnissen achter de rug heeft, is in februari van dit jaar weer met zijn slechte praktijken begonnen. Men heeft het idee. dat de f.2000.die met de vijf bekend geworden gevallen van op lichting zijn gemoeid, 6lechts een fractie vormen van het totaalbedrag dat hij heeft losgekregen. Nieuw offensief verwacht ZO STUKS GULDEN 7 dB Gistermiddag stapten uit de DC-7C .Middellandse Zee" van de KLM de 27-jarige Rodman Rockefeller, diens echtgenote de 25-jarige Barbara RockefellerOlsen en de 21-jarige Michael Rockefeller op het platform van Schiphol, van New York op door reis naar Kristiansand in Noorwegen, waar zy morgen 1 het huwelijk van Steven Rockefeller, hun broer en zwager, die met Anne Marie Rasmus sen, een Noors meisje gaat trouwen, zullen bijwonen. De Rockefellers zijn in 1732 van Nederlands-Franse origine naar Ameri ka gekomen. „We hebben goede Neder landse vrienden", merkte Rodman op. .Mijn buurman Willem van Vliet heeft nog in Leiden gestudeerd". Rodman Rockefeller vertelde verder, dat woensdagavond een uur na het ver trek uit New York er iets niet in orde was met een van de vier motoren van de KLM-machine. De gezagvoerder be sloot daarop terug te keren. „Een ver standige beslissing", meende Rockefeller. MOOI EN LIEF Barbara RockefellerOlsen, die met een boekje in haar hand uit het toestel was gestapt (de titel luidde: „Hoe leer Ik snel Nooraf") en van Hannie van Leeuwen, een grondstewardess van de KLM een prachtige bos rode rozen ten geschenke ontving, somde de familie leden der Rockefellers op, die het huwelijk in Sogne zouden bijwonen: papa Nelson Rockefeller en zijn vrouw, Rodman, Michael. Ann en Mary Rocke feller (Ann en Mary zijn gehuwd met twee leden van de familie Pierson) en zij zelf. „Hoe zy de bruid Anne Marie vond?" werd' aan Barbara Olsen gevraagd. „Een mooi en lief meisje", luidde het enthousiaste antwoord. „En ik ben blij, dat er een Scandinavische in de familie komt. want myn grootouders waren ook van Noorse origine". ZONDER GESCHENKEN Rodman Rockefeller zeide, dat Anne Marie geen geschenken van de familie in Sogne zou krijgen. Dat zou gebeuren als het jonge paar in New York terug keert. Wanneer dat zou zyn? „Ik weet niet hoe lang Steven en Anne Marie op huwelijksreis blijven. Wij vertoeven maar enkele dagen in Noorwegen en Denemarken en keren dan met de SAS naar New York terug". Intussen was Michael in een druk ge sprek gewikkeld over de politieke situa tie van Nederlands Nieuw-Guinea en over de houding van Soekarno tegen over Nederland. En toen de conversatie weer werd omgebogen naar het aan staande huwelijk merkte Michael nog op: „Anne Marie is reusachtig. Steven en zy kennen elkaar nu al twee jaar". TELEFOONTJE Het KLM-toestel, waarmede de papa Nelson Rockefeller met twee dochters naar Kristiansand reisde om het huwe lijk van zyn zoon bij te wonen, kon eerst 45 minuten iater uit New York vertrek ken dan het plan was, door een dringend telefoontje. Rockefeller verklaarde, dat Deuk in publieke vertrouwen Anderhalf jaar gevangenisstraf geëist De Rockefellers op Schiphol. V.l. n.r. Barbara, Rodman en Michael. het telefoontje betrekking had op „staatszaken". Hij was van plan alle 53 passagiers persoonlyk zyn verontschuldiging aan te bieden. Floriade rijdt vele beurzen in wielen Roka verhuist naar Utrecht De Floriade mag dan een groots evenement worden, toch brengt deze internationale tuinbouw- en bloemen tentoonstelling voor vele Rotterdam mers ook ongerief mee. Zo zal de ener giehal in de Maasstad gedurende vele maanden niet kunnen worden gebruikt, hetgeen een grote handicap is voor de beoefenaren van diverse binnensporten, waarvoor de hal zo intensief wordt ge bezigd. Maar ook grote beurzen als de Roka kunnen niet in het Ahoycomplex worden gehouden. Wij vernemen in verband hiermede dat de Roka naar het Jaarbeurscomplex in Utrecht verhn'rf Het is zelfs zeer de vraag of Rotterdam deze belangrijke beurs voor de levens middelenwinkeliers ooit zal terug zien. Femina zal het volgend jaar eerst eind september, begin oktober zijn poorten kunnen openen. Tegen die tijd zyn de grote modeshows reeds gehouden, zodat de najaarsmode bekend is. De Femina kan dus dan in dit opzicht weinig ver rassing meer bieden. Om nog maar niet te spreken van de beurs voor sport en toerisme buitenkan sen. die dit voorjaar voor de eerste keer is gehouden. Voor buitenkansen is er in 1960 helemaal geen kans op het Ahoy complex. Men zal nog proberen een andere oplossing te zoeken om deze beurs elders in Rotterdam onderdak te verschaffen. Het zal echter niet mee vallen om hiervoor een geschikte ge legenheid te vinden. De officier van Justitie bij de Rot terdamse rechtbank eiste .wegens ver duistering in dienstbetrekking tegen 37-jarige adjunct-commies der ge meente uit Rotterdam, een jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek. In 1958 en een deel van 1959 had verdachte zich oneerlijk gedragen ten aanzien van gelden die hem waren toevertrouwd. Hij was belast in het hoofdbureau van politie te Rotterdam met de controle en registratie van de afdeling gevonden voorwerpen. In die functie had hij het beheer over allerlei gelden, die hier of daar gevonden waren en aangegeven bij de politie. Daaronder bevonden zich ook beurzen met inhoud waarvan de man, gelijk hij bekende, zich een deel we derrechtelijk heeft toegeëigend. Voorts had de officier hem verweten, dat hij een zogenaamde vinderskaart had weggemaakt. Daarop stond een fo totoestel beschreven, dat door verdach te mee naar huis was genomen, waar het later in beslag is genomen. Uitdeling „U heeft u gedragen als een soort St-Nicolaas door allerlei gevonden voor werpen aan uw ondergeschikten uit te delen", merkte de president mr. P. J. C. Schipper op. die aan verdachte voorts nog allerhande kleine vergrypen ver weet. Volgens het reclasseringsrapport was de man een harde werker die veel voor zyn gezin over had. De controle, aldus het rapport, had bij de politie beter kunnen zyn. „Maar dat neemt nooit, weg", zei mr. Schippper, „dat u oneerlijk had moeten zyn." De officier heeft ln zijn requisitoir medegedeeld, dat de man administra tief ambtenaar was en geen politieman. Hy heeft zich evenwel vergrepen aan het publieke vertrouwen. Er zijn twee fouten gemaakt. De verdachte deugde niet als hoofd van de afdeling gevonden voorwerpen en de controle bij deze af deling had beter kunnen zyn. Uiteenzetting „Er is een deuk in het publieke ver trouwen aangebracht", zei de officier. Na het uitspreken van de eis heeft de raadsman mr. J. Mentink een uiteenzet ting gegeven van de omstandigheden, waaronder de verduistering was ge schied. De afdeling gevonden voorwer pen was. aldus pleiter, het stiefkind van de politie-administratie. Pleiter be schreef de wijze, waarop er met gevon den voorwerpen werd omgesprongen. Daaraan ergerde verdachte, die een kleine ambtenaar was, zich hevig. Plei ter drong aan op een gecombineerde straf, gezien het advies van het reclas seringsrapport. Uitspraak 3 september a.s. Jeugdige inbrekers vormen „maatschappelijk euvel" Zes jonge verdachten moesten voor de rechtbank te Breda terecht staan we gens het plegen van inbraken in Breda. Roosendaal en Bergen op Zoom. Het aantal jongelui, dat inplaats van met werken, met inbreken aan geld trachtte te komen, neemt zodanig toe, dat de president van de rechtbank, mr. F. Hol leman, sprak van een maatschappelijk euvel van ernstige omvang. Ook de officier van Justitie wees op de ernst van de toename van het aantal jonge inbrekers. Twee jongens uit Zwijn- drecht, die in Dordrecht reeds uit bio scopen en kleedkamers van voetbalvel den hadden gestolen, hadden in Roo sendaal een inbraak gepleegd in een textielfabriek, in Bergen op Zoom in een administratiegebouw en in Breda in een kapperszaak. De eisen en vonnissen variëerden van drie maanden tot een jaar gevangenis, waarvan al of niet een gedeelte voor- waardelijk. Water in Krimpenerwaard is zeer arm aan zuurstof In opdracht van de minister van Landbouw en Visserij heeft het RIZA (Rijks Instituut voor Zuivering van Af valwater) gisteren op tal van plassen in de Krimpenerwaard. waar enkele dagen geleden in behoorlijke mate vissterfte is voorgekomen, monsters van het water genomen. De conclusie na het onderzoek ter plaatse op zuurstof luid de: „in veel water in de Waard kan niets leven, omdat het arm aan (en in verscheidene gevallen zelfs zonder) zuurstof is". Het RIZA wijt dit zuurstofgebrek voornamelijk aan het dichtgroeien en het vervuilen van de poldersloten, een natuurlijke verontreiniging dus. Ook af valwater uit de riolen speelt een rol. Het RIZA zal in de laboratoria het water verder onderzoeken en hierover verslag uitbrengen aan de minister. Herstel van Hollandse Schouwburg in Amsterdam (Van onze Amsterdamse redacteur) De Hollandse Schouwburg aan de Plantage Middenlaan te Amsterdam, van waaruit in de bezettingstijd 70.000 joodse Amsterdammers naar de concen tratiekampen en gaskamers werden vervoerd, zal einde van dit jaar of begin 1960 gedeeltelyk worden gerestaureerd en deels worden gesloopt. Deze verbouwing geschiedt volgens een raadsbesluit, waarin f. 240000 be schikbaar werd gesteld om aan de Hol landse Schouwburg een waardige be- bestemming te geven. De dienst der Publieke Werken bereidt op het ogen blik de werkzaamheden voor. De gevel van het gebouw blijft grotendeels in tact. Van de schouwburg wordt alleen het voorstuk gerestaureerd, in welke ruimte een rouwkamer wordt ingericht. Het achterste gedeelte wordt gesloopt. De vroegere zaal wordt een open bin nenhof. Verfijnde Amerikaanse tabakken en bO jaar Europese ervaring

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5