KONINGIN HEES REDERIJVLAG OP ROTTERDAM IN VOLLE ZEE WEERBERICHT OVERGENOMEN TIJDENS PROEFVAART Na triomf over Waterweg Tunesische president verbreekt douane-unie met Frankrijk Het economisch overleg ivordt voortgezet Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1959 No. 29827 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal: f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Rotterdamse correspondent) Om precies kwart voor zeven gisteravond, op een zee die zo vlak was als gesmolten lood en waarop een reeds naar de wazige einder neigende zon een diffuus licht wierp, nam de Holland Amerika Lijn haar nieuwe vlaggeschip „Rotterdam" over van de werf, de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij. Op het zonnedek, hoog boven de zee, waar een lauwe wind het verblijf wel zeer aangenaam maakte, hanteerde Koningin Juliana de lijn van de groen-wit-groene rederij- vlag, die aan stuurboord van de radarmast werd gehesen. De hoofd directeur van de H.A.L., de heer De Monchy, had haar dit verzocht. Terwijl de rederijvlag langzaam naar de masttop omhoog kroop, daalde de wit-blauwe werfvlag aan bakboordzijde naar dek. Maar nog voor de vlag geheel in top was, brak een enthousiast gejuich zich baan. De Holland Amerika Lijn had haar nieuwe vlaggeschip aanvaard. kleur. Motorboten zwierven rond de Rotterdam, terwijl het schip langzaam, nog in de dwang van de sleepboten, de rivier voor de stad afvoer. Overal langs de kaden werd met zakdoeken gewuifd. Vele schepen in de havens van het westen, die daar lagen te laden of te lossen, gaven met drie sonore stoten op de luchtfluit de „Rotterdam" een groet mee naar zee. De Rotterdam zelf groet te met drie stoten op de stoomfluit haar geboorteplaats, de werf van de R.D.M. Een enkele kleine dockyard-sleepboot nam voor de werf de honneurs waar door de groet van de „Rotterdam" met drie stoten op de stoomfluit te beant woorden. Bij Schiedam was het al hetzelfde. Het gehele waterfront was ingenomen door een compacte menigte. Het restau rant Europoort was geheel bezet. Er werd over en weer gezwaaid met zak doeken. Vlaardingen was uitgelopen. Maassluis liet zich evenmin onbe tuigd en op de Rozenburgse oever wa ren de inwoners van de kleine woonge meenschappen naar de aanlegsteiger van de veerboot gekomen om het vlag geschip op de rivier te zien passeren. Op verkenning Intussen verkenden de gasten op deze proeftocht het schip. Ongedwongen zich tussen hen bewegend zag men de Ko ningin en Prins Bemhard, die toen zij aan boord waren gekomen onder leiding van de leden van de directie van de H.A.L. het schip hadden bezichtigd en op de brug de stuurlieden aan zich hadden laten voorstellen. Voor Prinses Margriet was dit wel een bijzonder prettige dag. Men zag haar overal, maar het meest op het promenadedek, waar zij aan de railing staande met velen praatte en blijkbaar intens genoot van deze door zo prachtig weer begunstigde vaartocht. Bij Hoek van Holland kreeg het schip de laatste afscheidsgroet voor het de Waterweg zou uitgaan. Hier stonden Duizenden deden het schip uitgeleide Voor de afvaart wachtte de talrijke genodigden, die zich tussen half drie en half vier hadden ingescheept, een verrassing. Nog voor de aankomst van de Koningin en Prins Bemhard kwam Prinses Margriet, het petekind van de koopvaardij, vergezeld van een vrien dinnetje aan boord om de proeftocht mee te maken. Precies om half vijf reden de hofauto's bij de passagehal voor. Tot het gevolg van de Koningin en de Prins behoorden de dame du pa lais mevrouw L. A. J. baronesse Smeth baronesse Van Palland. mr. dr. K. P. van der Mandele, kamerheer in buiten gewone dienst van de Koningin, en de luitenant ter zee eerste klasse W. W. Cuijck, adjudant van Prins Bemhard. De Koningin en de Prins werden ont vangen door de burgemeester van Rot-r terdam en de beide hoofddirecteuren van de Holland Amerika Lijn. de heren W. H. de Monchy en W. N. H. van der Vorm. Op de kade bij de valreep wer den nog de directeuren van de H.A.L., jhr. H. Reuchlin, mr. H. N. van Houten en de heer P. C. van Houten aan de Koningin en de Prins voorgesteldToen de koninklijke gasten het schip betra den, werden zij verwelkomd door de ge zagvoerder kapitein C. Bouman. Op dit ogenblik werd in de voortop de standaard van de Koningin gehesen. Enkele minuten later was de staatsie trap ingehaald en sleepten de krachtige havenslepers van Rotterdam het vlag geschip in de rivier. De tocht naar zee. die een ware triomftocht werd, was be gonnen. Rijen dik Overal op de Rotterdamse kaden stonden reeds voor vier uur duizenden belangstellenden, rijen dik. Van vele gebouwen langs het water woei de drie duizenden toeschouwers. De sleepboot Schelde in de Berghaven groette de „Rotterdam" met drie stoten op de fluit. En de honderden auto's die langs de Waterweg geparkeerd stonden, zet ten een loeiend claxonconcert in. Nog even voor zeven uur was de Rotterdam buitengaats. Op het vuurtorentje van het noorderhoofd waren enkele jongens geklommen, die enthousiast naar het schip zwaaiden en zij zullen niet ge weten hebben, dat Prinses Margriet haar gesprek met de Spaanse ambassa deur even onderbrak om die groet te beantwoorden. De Rotterdam" voer de spiegelvlakke zee op in de richting van de Maasboei en daar op slechts enkele mijlen van de Waterwegmonding, ter wijl de kust nog duidelijk zichtbaar was, voltrok zich de ceremonie van de overname. Slot pag. 2 Engelse bommenwerper vermist Radio Niton (eiland Wight) heeft gis teren gemeld, dat een viermotorige straalbommenwerper van het. type Vic tor over tijd is. De radio heeft de sche pen in het Kanaal verzocht scherp uit te kijken. De Victor is een van Engelands V- bommenwerpers, die voor het vervoer van kernbommen over lange afstand zijn ingericht. Het toestel heeft een be manning van vijf koppen aan boord. Radio Boulogne en radio Niton heb ben gemeld dat de Franse treiler ,,1'Aiglon" donderdagochtend een hevige ontploffing heeft gehoord, maar niet gezien. In Londen is vernomen, dat Shackel ton-vliegtuigen donderdagavond het Kanaal afgezocht hebben. Schepen van de Britse marine zijn uit Plymouth ver trokken om aan het opsporingswerk deel te nemen. Vermoedelijk is het vliegtuig ten zuid westen van Engeland in zee gestort Kernproevenconferentie tijdelijk geschorst Mede namens Groot-Brittamnie heeft de Amerikaanse afgevaardigde op de driemogendhedenconferentie te Genève over controle op kernwapenproeven, James J. Wadsworth, op de bijeen komst van donderdag voorgesteld de besprekingen enkele weken op te schor ten aldus is van conferentiezijde mee gedeeld. De Sovjetrussische afgevaardigde, Tsarapkin, schijnt dit voorstel in be ginsel aanvaard te hebben. Over de precieze vaststelling van het reces wordt nog nader overlegd. Minder warm De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk een regenbui of onweer. Overwe gend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 22 AUGUSTUS Zon op: 5.33 uur; onder: 19.52 uur. Maan op: 21.23 uur; onder: 10.02 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.30 en 17.55 uur. Laagwater te 1.29 en 13.42 uur. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's. Zonperiode ten einde? Het KNMI deelt mee: Door drukdalm- gen heeft zich een vore van lage lucht druk ontwikkeld die zich vanmorgen uitstrekte van het Rhonedal over het Kanaal naar Midden-Engeland. Ten zuiden ervan is de onweerscapa citeit vannacht snel toegenomen en verschillende stations meldden veel re gen, plaatselijk meer dan 50 mm. De belangrijkste onweershaard trok over het Kanaal naar de Ierse Zee. On der invloed van het lagedrukgebied bo ven Frankrijk en Engeland zal in ons land de komende 36 uur vochtige lucht uit Frankrijk worden aangevoerd met winden tussen Zuidoost en Zuidwest er komt meer bewpi'-'ng terwijl verder ook enkele regen of onweersbuien "uilen vallen. Aan de periode met het zonnige en droge weer komt daardoor een einde. Het nieuwe vlaggeschip van de Holland-Amerika Lijn, de Rotter dam", op de Maas bij Rotterdam tijdens de officiële proefvaart. EEN CLUSIUS-TUIN OP DE FLORIADE 1960 Als een belangrijk onderdeel van de internationale tuinbouwtentoonstelling „Floriade" te Rotterdam-1960, kan men daar volgend jaar een tuindeel bewon deren, dat geheel zal zijn gewijd aan Clusius, de beroemde kruidkundige uit de zestiende eeuw. De Clusius-tuin op de „Floriade" wordt een replica van de gelijknamige hof, die men in de Leidse Hortus vindt. Inmiddels is men met de aanleg ervan begonnen. Tijdens de officiële proefvaart van de „Rotterdam"het nieuwe vlag geschip van de Holland-Amerika Lijn, begaf Koningin Juliana zich naar de stuurkabine. De hoofd directeur van de H.A.L., de heer H. W. de Monchy (links) luistert naar de uiteenzetting, welke de gezag voerder, commodore C. Bouman uit Oegstgeest aan de Koningin geeft. Geheel rechts de roerganger. Schadevergoeding voor Nazi-Slaclitof fers Frans-Duitse onderhandelingen afgebroken De onderhandelingen tussen Frank» rijk en West-Duitsland over schade vergoeding aan voormalige slachtof fer van het Nazibewind zijn wegens gerezen moeilijkheden voorlopig afge broken. West-Duitsland wilde personen uit zonderen. die op andere gronden dan van politieke of godsdienstige aard of vanweg hun ras geïnterneerd zijn ge weest. zoals het geval was met verzets strijders of gijzelaars. Volgens Bonn is de schadeloosstelling van deze personen verzekerd krachtens de herstelbetalin gen. die geregeld zullen worden bij een vredesverdrag, overeenkomstig het Lon- dense akkoord van 1953. Frankrijk evenwel ziet geen reden om een dergelijk onderscheid te maken. Het staat erop. dat alle voormalige bewoners van concentratiekampen schadevergoe ding krijgen Bovendien wenst Frank rijk schadevergoeding voor de nabe staanden van overleden slachtoffers van het nazibewind, terwijl West-Duitsland van oordeel is. dat als het slachtoffer is overleden, er van schadevergoeding geen sprake kan zijn. Een woordvoerder van het Westduit- se ministerie van Buitenlandse Zaken zei donderdag, dat Griekenland, wat de verzetsstrijders betreft dezelfde mening als Frankrijk heeft. Engeland wil dat mensen, die wegens hun nationaliteit zijn vervolgd, schadevergoeding krijgen. De Westduitse regering heeft zich dien aangaande nog geen definitieve mening gevormd en is hierover met de Britten in bespreking. Indien mensen, die we gens hun nationaliteit werden vervolgd, schadevergoeding moeten krijgen, zou den de cijfers zulke afmetingen aanne men. dat wij met de beste wil van de wereld niet in staat zouden zijn te be talen. aldus de woordvoerder, die eraan toevoegde, dat West-Duitsland een eer volle regeling wenst. Capsule „Discoverer VI" niet gevonden Officieel is meegedeeld, dat men de capsule van de „Discoverer VI" niet heeft teruggevonden. De capsule is wel uitgeworpen, maar er zijn geen seinen van ontvangen. Het wordt onwaarschijnlijk geacht, dat zij nog zal worden gevonden. Adenauer streeft naar eenheid Geallieerden moeten weer in één kamp De „New York Times" weet uit Bonn te melden, dat Adenauer, bezorgd als hij is over de tekenen van onenigheid in West-Europa, er bij president Ei senhower op zal aandringen al zijn invloed in Londen en Parijs aan te wenden om de geallieerden weer eens gezind in één kamp te krijgen. De ernst van de toestand zou de bondskanselier ertoe gebracht hebben zijn houding tegenover Eisenhower op de besprekingen in Bonn opnieuw onder de loep te nemen. Een week geleden, aldus het blad, was Adenauer nog van plan de president er beleefd aan te herinneren, dat West- Europa behoeften en aspiraties heeft, die Rusland en de VS maar niet zo maar mogen negeren. Maar nu is de bondskanselier van mening veranderd. Hij zou zich in het bijzonder zorgen maken over het gedrag van Frankrijk. Adenauer, aldus de „New York Times", is het helemaal niet eens met De Gaulles aanhoudende pogingen om een nationale politiek te voeren, die los staat van het verband door de Navo ge legd. De bondskanselier is daarentegen vastbesloten om de politiek van West- Duitsland af te stemmen op die van de Navo, aldus het blad. Onrustig Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse politie heeft don derdag in het dorp Estcourt in Oost- Natal een groep van ongeveer honderd negerinnen met behulp van gummi knuppels uiteengejaagd, toen zij weiger den zich te verspreiden. Het was de der de achtereenvolgende dag dat zich in dit dorp incidenten voordeden. Dr. Eiselen, de staatssecretaris voor Bantoezaken, heeft te Pretoria ver klaard, dat „bendeleiders van het Afri kaanse nationale congres" achter de agitatie in Natal zitten. De staatssecie- taris heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Naar zijn mening is de grote meerderheid van de negergemeenschap pen in Natal vredelievend. Deze groe pen zouden ..de misdadige en zinloze acties van misleide groepen" sterk ver oordelen. ZEVENTIENDE EEUWS ANKER OPGEHAALD De Umuidense kotter IJm. 54 „De Hoop" heeft in de vissershaven te IJmuiden een groot oud anker aan land gebracht, dat woensdag tijdens de vis serij op de visgronden, 25 myl uit de kust bij Egmond, in het net mee was opgehaald. De schipper moest besluiten zijn reis af te breken en in IJmuiden binnen te lopen. Daar is het twee ton wegende, uit de zeventiende eeuw stammende anker door een kraan van het Staats- vissershavenbedrijf aan land getild. De strandvonder te IJmuiden heeft zich over de fondst ontfermd. Na reparaties van het zwaar beschadigde net is de IJm. 54 weer naar zee gegaan. Over de bestemming van het anker, dat thans op een terrein bij de vuurtoren ligt, is nog niets bekend. (Van onze correspondent in Parijs) In zijn wekelijkse radiotoespraak, die deze week anderhalf uur duurde, heeft de Tunesische president, Habib Bourguiba, gisteren bekend gemaakt, dat zijn land besloten heeft de douane-unie met Frankrijk te verbreken. Het Tunesische staatshoofd heeft echter aan die mededeling onmiddellijk toegevoegd, dat de besprekingen met Parijs zullen worden voortgezet in de hoop over andere econo mische geschilpunten alsnog wel een overeenkomst te bereiken. Tunesië zal nu zijn grenzen voor alle landen openstellen, maar praktisch verwacht men, dat het land nu geheel in de dollar-zone zal worden opgenomen. De regering beschikt over een fonds van vijftien miljoen dollar om een eer ste voorraad Amerikaanse produkten aan te kunnen kopen. In Parijs is de verklaring van Bour guiba niet als een onthulling gekomen. De Franse onderhandelaars waren al sinds een klein jaar van het Tunesische voornemen op de hoogte om de franc zone te verlaten. De wijze, waarop Frankrijk einde vorig jaar de franc de valueerde, en waarbij Tunis niet tijdig werd gewaarschuwd, heeft ongetwijfeld veel tot deze monetaire verwijdering bijgedragen. In Parijse regeringskringen wordt nog wel de zuinige hoop uitgesproken, dat door de verklaringen van Bourguiba alle kansen op een overeenkomst over de andere hangende problemen van economische aard niet bij voorbaat zul len worden ondermijnd. Die problemen betreffen vooral de Tunesische devie- zenpositie, die nog voor een ruim deel door Parijs wordt beheerst, de uitvoer van Tunesische wijnen en de import- Nieuwe voorstellen van Kroesjtsjef De „New York Herald Tribune" heeft aandacht geschonken aan de geruchten over de voorstellen, die Kroesjtsjef met betrekking tot Berlijn zou kunnen doen tijdens zijn bezoek aan de VS. Eisenhower en Kroesjtsjef zullen bij hun wederzijdse bezoeken zeker trach ten een sfeer te scheppen, waarin een regeling van de kwestie-Berlyn moge lijk is, aldus het blad. Maar als men rekening houdt met de belangen en de verplichtingen van de VS, bestaat er maar weinig kans dat het voorstel, dat de Russische premier zou willen doen, ernstig in overweging zal worden geno men. Zoals bekend zijn er berichten ge publiceerd. dat de Sovjet-Unie even tueel akkoord zal kunnen gaan met het instellen van een corridor van West- Berlljn naar West-Duitsland onder toe zicht van de Bondsrepubliek, als West- Berlijn rechtstreeks onder het gezag van Bonn wordt geplaatst. Een woordvoerder van het Oostduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft deze berichten speculatief ge noemd. Een woordvoerder van de Russische ambassade in Oost-Berlijn zei de be richten niet te kunnen bevestigen of te genspreken. De kwestie was niet in het openbaar door Russische leiders aange roerd en ook niet in de Russische pers en radio ter sprake gebracht. prijs van Tunesisch graan, dat even eens aan Frankrijk wordt verkocht. De Tunesische boeren en de Franse boeren, die nog in Tunesië leven, ver langen dat ze van Frankrijk dezelfde graanprijzen als hun Franse collega's zullen ontvangen. De Franse boeren genieten van de regeringsvoorkeurstarieven, waarmede vanouds de belangen der eigen land bouw worden beschermd. Van die be schermende maatregelen wil Tunesië nu dus blijven meeprofiteren. Het is zeer de vraag of Parijs aan dit verzoek na Bourguiba's stap nu wel ge volg zal willen geven, al staan er na tuurlijk ook nog andere Franse belan gen op het spel. Achter deze economische tegenstellin gen gaan ook hier zeker wel enige poli tieke overwegingen schuil. Want ook in dit verband het wel waarschijnlijk dat Bourguiba aan deze economische geschilpunten nu niet zo veel relief zou hebben gegeven, indien zich op de ach tergrond niet de Algerijnse oorlog be vond, in welk verband Tunesië al sinds vier jaar een zware druk op Parijs tracht uit te oefenen. Wanneer de economische breuk tus sen Tunis en Parijs ook in dit licht mag worden beschouwd, moet men niettemin betwijfelen of Bourguiba het psychologische moment dit keer wel goed gekozen heeft. De politieke wind woei de laatste we ken in Noord-Afrika juist weer uit een wat clement er hoek. maar sinds giste ren laten vele Franse kranten hun ver- onwaardiging en gramschap over het „dubbelspel" van Bourguiba, die econo misch van Parijs poogt te profiteren en gelijktijdig Frankrijks Algerijnse poli tiek doorkruist, weer de vrije loop. In elk geval lijkt de kans gering dat Bourguiba in de naaste toekomst nog eens als bemiddelaar tussen Frankrijk en Algerije zou kunnen op treden, een rol, die hij niettemin sinds lange frjjd begeert. En in wijder ver band kan men zeggen dat nu ook de politieke en economische unie tussen de drie Noordafrikaanse landen Marokko. Tunesië en Algerije en Frankrijk, waarmede in Parijs nog al tijd wordt gespeeld, sinds gisteren naar een nog wisselvalliger toekomst is verschoven.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1