In Amerika Gigantisch booreiland „op poten Cwestie DOS-De Munck zal wel voor de rechter eindigen Merkwaardige uitspraak van Britse rechter Van Weezenbeek mag skiffeur Redelé vervangen in Macon pgericht 1 maart 1860 Woensdag 19 augustus 1959 Derde blad no. 29823 Ook moeilijkheden met Krommert (Speciale berichtgeving) Mr. Looten, de juridische adviseur van DOS, heeft over de loeilijkheden, welke zijn gerezen tussen de Utrechtse eredivisieclub o haar doelman Frans de Munck, het volgende medegedeeld: „De loeilijkheden met De Munck zijn ontstaan", aldus mr. Looten, „om- jat de nationale doelman zich niet aan zijn contract hield met DOS. lij is zonder opgave van reden weggebleven bij de training en de tëpreking voor de vriendschappelijke wedstrijd tegen 't Gooi, die wee weken geleden gespeeld is. Ook bij de wedstrijd zelf liet hij erstek gaan. Commentaar van het DOS-bestuur: .,De houding van Krommert was de laatste tijd van dien aard, dat we het niet langer meer kunnen tolereren". Omdat de vereniging DOS met de jchede-doelman Van der Wint, tij de transferperiode al een voorlopig Btract had gesloten, heeft -de KNVB (gestaan dat deze voortaan het DOS- «1 zal verdedigen. Wat De Munck betreft heeft DOS ge acht om menselijke redenen een op ging te vinden. Het bestuur van de rechtse club heeft een bespreking ge ld met DWS Amsterdam om hem als- naar deze vereniging te transfe- :en. Uiteraard moet de KNVB hier- or toestemming geven en gezien de antenberichten is deze toestemming iweigerd, maar DOS heeft van de halbond nog niets gehoord. DOS en VS (A) waren wel tot overeenstem- ag gekomen, maar na sluiting van de snsfertijd, hoewel beide verenigingen :ens de transferperiode al voorlopig otact met elkaar hebben gehad. Doordat De Munck zich niet aan zijn tontract heeft gehouden, beschouwt DOS dit contract verder als ontbon den. Maar dit kan met een spelers- wntract alleen met toestemming van de KNVB. De Munck heeft echter ook nog een tweede (prof)-contract met DOS en de mogelijkheid bestaat, dat de Utrechtse club wat deze arbeids overeenkomst betreft zelf een justi tiële actie gaat ondernemen". Tot zover mr. Looten. Mocht het con- ict inderdaad ontbonden worden dan Frans de Munck dit jaar niet in het kunnen verschijnen, of hij voor een buitenlandse club moeten an spelen! Het commentaar van de Munck: „Ik op op een redelijke oplossing. Zo een- r-öig als DOS de zaak stelt, ligt hij OOK MET KROMMERT Met alleen met De Munck, ook met OTit Krommert zijn moeilijkheden ge ien. Krommert is tot zeventien sep- aber geschorst. Hij mag in die perio- ook niet aan de training deelnemen, tlgens de DOS-speler zou deze schor- l het gevolg zijn van het feit, dat zondag als reserve bij de wedstrijd )3-Wupper tal niet op de spelersbank ar de overdekte tribune, maar aan de erkant langs de lijn in het zonnetje talië weigert visa Het Italiaanse ministerie van Buiten- idse Zaken heeft aan atleten uit com- mlstisch China en Noord-Korea, die D de van 27 augustus tot en met 6 Jtember a.s. in Turijn te houden uni- rsitaire spelen zouden deelnemen, in- svisa geweigerd om reden, dat noch wnunistisch China, noch Noord- irea is aangesloten bij het Internatio- al Olympisch Comité. Bovendien is overweging, dat het onmogelijk is eisvisa te verstrekken aan officiële rtegenwoordigers van landen, die Italië t erkent. ftn woordvoerder van het ministerie a Buitenlandse Zaken heeft er in een rklaring op gewezen, dat Indien de estand zo blijft, beide landen eveneens n de in 1960 te Rome te houden Olym- ehe Spelen zullen worden uitgesloten. ZEILEN De Sneekweek lil Holland leidt tegenboogwedstrij d De vierde dag van de Sneekweek stond bet teken van de dameswedstrijden de eenmanswedstrijden. Gistermor- i startten bij een zwakke wind de senbogen voor de eerste teamwed- ijd HollandFriesland, r. G. A. Bakker (Rotterdam) nam de ling en stond die niet meer af. Ach- hem streden de anderen om de pun- l Holland heeft na één wedstrijd 20.1 at verzameld tegen Friesland 16. Dok werden er wedstrijden gehouden ie boeiers, Friese jachten en tjotters, de boeiers had de Constanter, die 82 t oud is en gebouwd werd op de werf i Eeltjesbaas, een voorsprong van vijf Buten op het Friese statenjacht de >50, Deze boeier, eveneens gebouwd :'f Eeltjesbaas in 1894, werd bestuurd ;r mr. H. P. Linthorst Homan, de ®mlssaris van de Koningin ln Fries- 4. Ds uitslagen waren: ■amwedstrtfd Holland—Friesland in tegenboogklasse: 1. Cadans, ir. G. A. «er, Rotterdam (Holland); 2. Grif- G. Ooms, Sneek (Friesland); 3. «flen. L. de Wit, Heilo (Holland), «nmanswedstrlj denPampusklasse Wis, dr. W. B. v. d. Meer, Heeren- i Wkklasse: 1. Maaike, J. H. de Wilde, nda. M2 klasse: 1. Cadans, lr. A. Hon- S®. Leeuwarden. Iri)heldsklasse A: 1. Agressor. H.Rep- Sneek: 2. Rakker, B. van Wijk, Wou- Bgge. jM2 klasse A: 1. Hurricane, H. Olde jerhuis. Heerenveen. ^genboogklasse: 1. Cadans, ir. G. A. «er, Rotterdam. De Limburgse ere-divisieclub For- 15 1954 heeft gisteren een wedstrijd iPeeld in Duitsland tegen de FC „I860" tochen. De Duitsers wonnen met 3—2, toet de rust reeds een voorsprong te l°en gehad van 2—1. DUIVENSPORT Leidse Concourscommissie Wedvlucht met jonge duiven vanaf St.-Ghislain-Hornu. Aantal vogels 2865, gelost te 11.40 uur met n.w. wind. Nul punt 196.819 km., Ie duif te 15.24.02 uur. J. Zevenbergen 1; A. Hendriks 2; C. de Ridder 3; C. Borst 4; J. Kukler 5-11-15- 21-25; R. P. de Graaf 6-10-17; F. Bink 7; J. Rietbroek 8; P. Riem 9; G. v. Al- bada 12; C. v. Cleef 13-14; W. Siera 16- 20; Drenth 18; F. Hendriks 19; P. Belt 22; Mevr. Brederode 23; A. v. d. Dop 24; J. Staffeleu 26-35; J. Beekman 27; F. Hoogervorst 28; J. Wolter 29; F. Hof man 30; J. v. d. Wiel 31-37; Dekker-Ul- jee 32; D. Bey 33; H. Schoo 34; J. Roest 36; J. Filippo 38-40; C. v. Stein 39; J. v. d. Lely 41; H. Smit 42-46; P. Warmer dam 43; N. Bemelman 44; C. L. Smit 45; M. de Lange 47; H. Rotmensen 48; Truyers en zn. 49; A. Stok 50. De amateurelftallen van Denemar ken en Finland hebben gisteravond te Kopenhagen met 0—9 gelijkgespeeld. Het gold hier een wedstrijd voor de voor ronden van het Olympisch voetbaltoer nooi. Europese roeikampioenschappen Nadat maandag in een gecombineerde vergadering van het bestuur en de technische commissie van de F.I.S.A. (internationale roeifederatie) het Ne derlandse verzoek om in de plaats van de wegens een gebroken arm uitge schakelde Redelé in het skiffnummer diens clubgenoot Van Weezenbeek te mogen laten uitkomen op formele gronden was afgewezen, heeft het gisteren gehouden congres anders be schikt. De voorzitter van de Nederlandse Roeibond, drs. C. E. van der Ploeg, stelde op het congres de zaak wederom aan de orde en nu slaagde hij erin de vergadering mee te krijgen. Met 33 stemmen vóór, 25 tegen en 3 onthou dingen gaf het. congres zijn goedkeuring aan de deelneming van Van Weezen beek, die nu zal uitkomen in de derde heat met als tegenstanders Rusland, Zuldslavië en Roemenië. Daarentegen werd de Russische vier met stuurman geweigerd. Wegens ziekte van een lid van de gekozen ploeg moest men een beroep doen op de reserve, maar deze kreeg geen toestemming voor deelneming van zijn directie. Daarop besloten de Russen een geheel nieuwe vier met stuurman af te vaardigen, hetgeen echter volgens de reglementen van de Europese kampioenschappen ontoelaatbaar is. Slechts 50% van de ingeschreven ploeg mag worden ge wijzigd. Voorts besloot het congres de Europese dameskampioenschappen volgend jaar in de week van 7 tot 14 augustus te Willesden in Groot-Brittannië te hou den. Omdat er in 1960 Olympische Spé len zijn, zullen er geen Europese kam pioenschappen heren plaats vinden. Tsjechoslowakije heeft de organisatie voor de Europese kampioenschappen 1961 (dames en heren) op zich genomen. Voor de organisatie van de wereldkam pioenschappen. die voor de eerste maal in 1962 zullen worden gehouden, hebben de federaties van drie landen zich kan didaat gesteld: Australië, Denemarken en Zwitserland. LOTING De resultaten van de loting voor de kampioenschappen te Macon, welke morgen aanvangen, waren voor de Nederlandse ploegen: Vier met stuurman le heat: Zwitser land, Nederland (Nereus), Denemarken, Zuidslavië en Roemenië. Dubber scull, 2e heat: Italië, Zwitser land, Nederland (Rentmeester en Bak ker), Duitsland. „U mag wel lopen maar niet staan" (Van onze correspondent te Londen) De Engelsman is sinds gisteren een illusie armer, zyn huis is nog wel zijn kasteel, maar het voorplein ls een plaats, waar hij staat zonder daar recht op te hebben en de eerste de beste agent kan hem daar vandaan Jagen. Deze „ondergang van de vrijheid", waarover het laatste woord nog wel niet zal zijn gezegd en dat vanochtend reeds Engelse bladen tot verbitterde commen taren verleidde, voltrok zich gisteren in een rechtbank in Oost-Londen. En de „kasteelbewoners" Louis Goldberg, ke telmaker van beroep, was er het slacht offer van. Louis stond voor een café met de trotse naam „Admiraal Blakeney's hoofd", de niet bepaald pure lucht van het oostelijk deel van de Britse hoofd stad in te snuiven. Maar voor hém was het nog altijd beter dan de lucht, die hij in ketels van schepen naar binnen krijgt. Een agent kwam voorbij en som meerde Goldberg door te lopen. „Neen", zei Goldberg. „Mee", zei de agent, die Sportsplinters Olmedo, Mackay, Buchholz en Bart- zen zullen de Amerikaanse ploeg vor men, die van 28 tot en met 30 augustus a.s. in de challenge round te Forest Hills de Davis Cup zullen verdedigen tegen Australië. Het Australische team zal be staan uit Fraser, Emerson, Mark en La ver. De heer Jo van Daalen, die 24 jaar onafgebroken de Venlose eredivisieclub V.V.V. heeft geleid, zal het voorzitter schap neerleggen. Gezondheidsredenen hebben hem op medisch advies tot dit besluit genoopt. twee hoofden groter was dan de kleine Louis. Op het bureau in de Lemanstraat kwam Goldberg voor een even grote sergeant te staan en daar werd hij er officieel van beschuldigd een politie man te hebben tegengewerkt in de uit oefening van zyn functie. Gisteren kwam de zaak voor de ma gistraat. Louis Goldberg, van Russisch- Poolse origine, maar Brits staatsburger en dus zuinig op zyn rechten, zei '.vat voor hem en iedere andere Brit een credo zou zijn: „Ik heb het recht by myn huis te staan en een luchtje te scheppen". Het antwoord van de ma gistraat, Leo Cradweld, deed deze „droomwereld" in elkaar storten als een tientons bom een houten hut. „Merkwaardig genoeg heeft u dat recht niet. De mensen denken dat al lemaal, maar de wet bepaalt dat u al leen het recht heeft op straat heen cn weer te lopen niet stil te blijven staan." Goldberg kreeg een boete van f. 20 of 14 dagen en moest de kosten betalen van f. 10. „Ik ga zitten om het principe", zei Goldberg, die twee weken kreeg om te betalen. „Als de veertien dagen om zyn, zullen ze nog geen penny van mij hebben gekregen en kunnen ze me komen halen", zei hy, terwijl hij opnieuw een luchtje schepte. Burgemeester van Zaandam doet mee aan Dam-race Burgemeester G. J. D. Franken van Zaandam zal deelnemen aan de Dam- tot-Dam-race. Hij is van plan, komen de uit Amsterdam, in een duikerspak over de bodem van het Noordzeekanaal lopend, de overkant te bereiken en zal dat doen op de plaats waar de Coen- tunnel is geprojecteerd. Daarna gaat de burgemeester, zoveel mogeiyk het tracé aanhoudend, van de tunnelweg, naar de Dam in zyn eigen woonplaats. KENTi"*r"n KENT Bestemd voor Perzische Golf i Op de Nieuwe Maas ter hoogte van de Oosterkade te Schiedam ligt het verplaatsbare boorplatform „Seashell" dat in opdracht van de Bataafse Petroleum Maatschappij gebouwd is door de N.V. Werf Gusto te Schiedam. Dit platform ook wel „booreiland" genoemd is door technici van beide maatschappUen volgens een nieuw systeem ontwikkeld, zo vertelden zij ons gistermiddag op de werf. Op het ogenblik wordt het aan allerlei proeven onderworpen (gistermiddag landde op het opklapbare landingsdek verschillende malen een helikopter) en wanneer deze geëindigd zyn zal het platform worden overgedragen. Begin september zullen twee sleepboten de „Seashell" naar dt: «•f:ren rond de Quatar in de Perzioch» Golf slepen, een reis van 6.400 myien, die naar verwacht wordt, eind oktober voltooid zal zyn. Naar aardolie De Sheashellin Rotterdam Dit booreiland een der zwaarste constructies op dit gebied ooit ergens gebouwd zal ln genoemd gebied ge bruikt worden om te zoeken naar aard olie in de diepere aardlagen onder de zeebodem. Daar met golfslag niet ge boord kan worden is de „Seashell" van acht enorme „poten" voorzien, die op de zeebodem neergeplant kunnen wor den. Langs de poten kan het gevaarte hydraulisch worden opgevyzeld tot tien meter boven de waterspiegel, zodat men niet meer aan de golfslag onderhevig is. Er kan gewerkt worden bij een wind kracht tot 160 km per uur. Er zal tot een diepte van 4.500 meter kunnen wor den geboord. Het eiland beschikt over een 75-tons rijdende kraan. Ieder van de 67 meter lange poten kan tydens het vervoer ln vyf delen uit elkaar worden genomen. Het ponton, dat 64 by 32 meter meet, kan tot 45 meter boven de zeebodem worden getild. Het totale gewicht, dat op de zeebodem rust, be draagt ongeveer achtduizend ton. Verschuifbaar De 45 meter hoge neerklapbare boor- mast is in twee richtingen verschuif baar, zodat op een oppervlakte van 4.2 by 4.2 meter boringen verricht kunnen worden zonder dat de „Seashell" ver plaatst behoeft te worden. Het boor eiland is uitgerust met dieselmotoren voor de aandrijving van pompen en generatoren, waardoor het zelfstandig kan opereren. Er is accommodatie voor zeventig man personeel. Er zyn keukens, dag- verblyven, wasplaatsen etc., alsmede een kantoorruimte, een verbandkamer en een radiohut. De verbinding met de wal kan met de radio, helikopters en schepen worden onderhouden. Naast het helikopterdek hangen twee reddingboten, die elk plaats bieden aan vyftig man. KLM maakt personeel klaar voor de straalvliegtuigen In het vluchtproduktiegebouw van de KLM op Schiphol ls de installatie van een trainer voor Pratt and Whitney- straalmotoren, die gebruikt worden voor de DC-8, gereed gekomen en binnen kort zullen vliegers, boordwerktuigkun digen en grondpersoneel van Schiphol en van de buitenvestigingen een cursus volgen om geheel met het mechanisme van de krachtbron vertrouwd te gera ken. Deze trainer voor straalmotoren is geleverd door Link Aviation in Bing- hampton (staat New York) en kost 76.000 dollar. In oktober zal het trainingscentrum met klassikaal onderwys beginnen. Elke cursus duurt drie tot vier dagen. Het wachten is thans nog op de vluchtnabootsers van de DC-8, even eens by Link Aviation besteld, maar zonder visueel systeem voor landings- en startmanoeuvres. Deze zal per schip naar Nederland worden overgebracht en in drie weken kunnen worden opge bouwd. Men hoopt deze simulator reeds eind september bedrijfsklaar te hebben, dus enkele maanden voor de eerste van dc twaalf bestelde toestellen door de fa briek aan de KLM wordt afgeleverd. De kosten van deze simulator bedragen 1 miljoen dollar. Vocalistenconcours te 's Hertogenbosch Voor het zesde internationaal vocalis tenconcours. dat van 5 tot en met 9 september a.s. te 's-Hertogenbosch wordt gehouden, heibben. uit 14 verschil lende landen, totaal 100 zangeressen en zangers ingeschreven. Verdeeld naar de landen van her komst komen uit België 9, Duitsland 23, Engeland 13, Frankryk 2. Hongarye 5, Italië 4, Joegoslavië 1, Nederland 29, Ten behoeve van de bouw van de brug in de Hoorn te Alphen voor de insteekhaven is gistermid- dag de rijksweg over een afstand van bijna 200 meter afgesloten. Het verkeer wordt nu over de inmiddels aangelegde omleidingsweg van enkele honderden meters geleid. Er is over ruime afstand een in- haalverbod voor het snelverkeer terwijl de veilige snelheid, zoals de borden aangeven, 30 km. is. Deze situatie zal naar men ons mededeel de, ongeveer een half jaar duren. In deze periode zal men de brug in de rijksweg gebouwd hebben en de ingang van de haven vanuit de Rijn gemaakt hebben. De werkzaamheden aan de eigen lijke insteekhaven verlopen geheel volgens het vastgestelde schema. (Foto/Leidsch Dagblad) Man zwaargewond in cel te Delft TWEE SCHEDELBREUKEN Zondagavond Iaat werd in het Oost plantsoen te Delft een 28-jarige man aangetroffen naast zijn fiets, waar van de lantaarn was beschadigd, en een geparkeerde auto. De man leunde tegen de auto, rook naar drank en sprak wartaal, zodat de politie hem naar het bureau vervoerde en daar in een cel onderbracht. De volgende morgen vroeg maakte de man de Indruk nog niet nuchter te zyn, zodat men hem liet liggen. Toen hij echter tegen half elf nog niet in orde was. waarschuwde men een arts van de GG en GD. Deze kreeg de indruk te doen te hebben met iemand, die te veel had gedronken (het drinken werd trou wens toegegeven, naar de arts verze kerde), doch na onderzoek stelde hij vast dat de man een hersenschudding had opgelopen. Hy achtte echter over brenging naar huis geen bezwaar, doch schreef bedrust voor. Kort daarop werd de man door zyn broer met een taxi gehaald. In de loop van de middag maakte de toestand van de man het nodig de hulp van de huisarts in te roepen. Deze ad viseerde overbrenging naar het Oude en Nieuwe Gasthuis. Vandaar uit werd de man nog dezelfde avond met spoed overgebracht naar de Ursulakliniek te Wassenaar .waar hij werd geopereerd. Hij bleek op twee plaatsen de schedel te hebben gescheurd. De Commissaris van politie te Delft deelde ons mee dat met de man was gehandeld zoals men in dergeiyke gevallen steeds pleegt te doen. Er was geen enkele aanleiding te veron derstellen, dat hij zwaar gewond was. Dit laatste werd bevestigd door de arts van de GG en GD. die de toe stand evenmin zo ernstig had inge zien. Reddingdemonstraties in Scheveningen (Van onze Haagse redactie) Het Oranje Kruis, Kon. Nationale Bond voor Reddingswerk en E.H.B.O, organiseert 12 september in Scheve ningen grootscheepse landeiyke de monstraties op het gebied van het redden van mensen en E.H.B.O. Aan deze demonstraties zullen vele orga nisaties deelnemen, o.m. het Roode Kruis, de Katholieke Bond voor E.H. B.O., de K.N.Z.H.R.M. en vele andere bonden, maatschappijen en verenigin gen op dit specifieke terrein. De demonstraties zullen ln Schevenin- gens oude haven en op de kade daarvan worden gehouden. Voor de toeschou wers zal langs de haven een tribune worden opgericht. Er zal o.m. worden, gedemonstreerd, hoe men zich uit een in het water geneden personenauto kan redden. De reddingboot van Schevenin gen zal ook in actie komen. Het Oranje Kruis verwacht, dat de belangstelling voor deze demonstraties zeer groot zal zijn. Oostenryk 4, Polen 2, Venezuela 1, Ver. Staten van Noord-Amerika 3, Zuld- Afrika 1 en Zwitserland 3. Hiervan zyn 52 sopranen, 10 alten, 23 bassen/baritons en 15 tenoren. Trouwkoetsjes verdwijnen uit Amsterdam (Van onze Amsterdamse correspondent) Gerard van Delden, Amsterdams laatste stalhouder, heeft tot zyn teleurstelling ge constateerd, dat de Amsterdamse bruidspa ren zich niet meer per koetsje naar het stad huis willen laten rijden. „Per week trouwen in Amsterdam 300 paren. Als zich van dat aantal drie paren door ons laten ryden, kan ik er mee uit. Maar er meldt zich nauwelijks één bruidspaar. En nu heb ik er genoeg van. De zaak moet maar wor den opgeruimd", zegt hij verdrietig. Op 7 september komt dit romantische brokje Amsterdam onder de ha mer: mooie koetsjes, de landauer de calèche, de Engelse jachtbrik en de oude postkoets. De acht prachtige Gel derse paarden worden ook verkocht. Na 7 sep tember zullen nu Van Gend en Loos geheel is gemotoriseerd in de hoofdstad alleen nog maar paarden te zien zyn van de politie, van een enkele schillenboer en van de brouwerijen, die er terwille van het stads beeld nog enkele laten lopen. Gerard van Delden heeft nog een andere tyd meegemaakt. In 1935 had hij in zijn stallen aan het Haarlemmerplein ruim 100 paarden. Na 1945 werd het moeilijk het be- dryf op gang te houden. De gemeente gaf eens een subsidie van f 10.000 en later nog een van bijna f9000. Het bleek onvoldoende om de steeds stijgende kosten te be strijden. De laatste po ging was die van een stichting, die zich be ijverde het gebruik van de koets by speciale ge legenheden te bevorderen. Maar de bruidjes prefe reerden de auto. En er bleek bij begrafenissen geen drager meer te vin den. die achter de lyk- wagen wilde lopen. Stalhouderij Van Den- den gaat de laatste wé ken van haar bestaan in. Gerard van Delden zal met tranen in de ogen afscheid nemen van zijn paarden. En hy zal een nieuwe toekomst trach ten op te bouwen met een viertal huurauto's

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7