Laatste nieuws Dient Sahara-explosie Frankrijks restauratie als grote mogendheid? Moment lijkt ongunstig gekozen Voor 40.000 Franse studenten wordt uitstel van dienst ingetrokken WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1959 Controverses over A-bom (Van onze Parijse correspondent) Er is de laatste dagen en weken weer veel over de Franse atoom-bom te doen. Van zekere Franse zyde is verkondigd, dat de wereld nog deze maand zou worden opgeschrikt door de formidabele mep, waarmee in de Sahara Frankryk's eerste A-bom tot explosie zou worden gebracht. En dan nog wel in aanwezigheid van generaal Charles de Gaulle in hoogst eigen persoon. Het bericht is van officiële zijde weer gedementeerd met de ietwat benauwde verklaring, dat er de eerste maanden nog wel van geen ontploffing sprake zou kunnen zyn, maar niettemin hebben de geruchten zich verder verspreid. Men meende plotseling toen ook te begrypen waarom generaal De Gaulle zo nodig eerst naar Algerye wilde, alvo rens zijn Amberikaanse evenknie Eisenhower te ontmoeten. Met de echo van de A-bom achter zich, zou hü immers ook zyn eigen stem in het diplomatieke ge sprek enkele registers sterker kunnen verheffen. De Afrikaanse landen zijn ook op de achterste benen gesprongen en ze heb ben bij voorbaat geprotesteerd tegen het voornemen hun continent als een proef- terrein voor kernexperimenten te mis bruiken. Waarop een Franse woordvoer der voor het eerst officieel erkende, dat zo'n proef op die plek inderdaad in de bedoelingen van de regering lag, maar dat geen mens, van zwarte of witte huidskleur, ook maar een haar zou wor den gekrenkt, omdat alle voorzorgmaat- regelen met pijnlijke nauwkeurigheid genomen waren.. En 't bommetje was maar zo bescheiden bovendien. Daarna hebben, naar het schijnt, „geïnspireer de" Engelse journalisten een duit in het zakje willen doen met hun insinua ties. dat aan die a-bom van de generaal toch wel een sterk Duits luchtje zou zitten. Want het waren Duitse geleerden die de Franse bom in waabheid hadden klaargestoofd. En achter die samenwer king kon men zonder veel moeite ook weer de schim zich zien verheffen van het (katholieke) Europa van Karei de Grote, dat, onder de aanvoering van de twee „koppige, jaloerse, ambitieuze en misleide oude mannen Adenauer en De Gaulle", alle banden tussen Groot- Brittannië en het oude continent nu poogde te verbreken. Kortom: de explosie van Frankrijks toekomstige A-bom zal in de ver moedelijk nog niet zo nabije toekomst nauwelijks méér geraas kunnen verwek ken en stof doen opwaaien, dan ze het nu voor de geboorte al heeft gedaan Men dient deze politieke rel bij beide partijen met enige korrels zout te be naderen. De verontwaardiging van de Britten en van de Amerikanen over de Duitse hulp bij de voorbereiding van de Franse bom, is van een zekere valsheid en hypocrisie moeilijk vrij te pleiten. Men is de namen van Oppen- heimer, Fuchs en van andere Duitse atoomgeleerden en voormalige emigran ten van joodse bloede, die hun kennis in dienst van Amerike en Engeland hebben gesteld, nog niet geheel verge ten. Doch de verontwaardigde Franse ontkenning van enige Duitse medewer king is evenmin volledig overtuigend- Anderhalf jaar geleden stonden imimers de Franse kranten nog vol berichten over de onderhandelingen, die de toen malige minister van Defensie. Chaban- Delmas, voerde met zijn Duitse collega met het doel hun financiële en weten schappelijke inspanningen in de rich ting van gezamenlijke kernsplitsing te coördineren. Het fijne van de zaak is men nooit te weten gekomen, maar het beginsel van zo'n samenwerking werd officieel toch evenmin ooit verworpen. Belangrijker is echter de vraag of Frankrijk er onder de huidige nationale en internationale omstandigheden nu wel zo verstandig aan doet een groot deel van zijn financiële en andere krachten op de kaart van een eigen a-bom te zetten. Er tekenen zich nu juist de eerste grenzen af, waarbinnen tussen de grote super-mogendheden Amerika en Rusland misschien een verbod van A- en H-bomexperimenten, of althans een controle, zou kunnen worden bewerkstelligd. Voor het prestige van een land als Frankrijk, dat de bakermat van het Europese humanisme is. zou het vermoedelijk beter zyn die Amerikaans-Russische pogingen niet te doorkruisen. En het lidmaatschap van de a-club, waartoe generaal De Gaulle dan zo zielsgraag zou willen behoren? De Amerikaanse journalist David Schoen- brun, die noch van anti-Gaullistische, noch van anti-Franse gevoelens beticht zou kunnen worden, heeft dezer dagen in „Paris-Presse" een zeer juiste opmer king gemaakt. Engeland bezit niet slechts de A-, maar ook de H-bom. Toch werd Macmillan, die niettemin zoveel voor deze toenadering heeft gedaan, niet uitgenodigd om met Eisenhower en Kroesjtsjef over deze aangelegen heden van gedachten te komen wisse len. En dat, door Frankrijk zo vurig begeerde bezit heeft Londen, tydens het Suez-avontuur evenmin als Parijs, voor de vernedering bespaard, dat het door Washington de pas werd afgesneden. Als diplomatiek pressie-middel moet het effect van de A-toom dus tevoren al wel dubieus worden genoemd. En voor militaire doeleinden, in het kader bij voorbeeld van de Algerijnse oorlog, die een guerillastrijd is, is een Franse A- bom al even onbruikbaar. Daarenboven worden de voorbereiding en de industrie van massale verdelgings middelen vandaag zo sterk door weten schappelijke verworvenheden en ont dekkingen bepaald, dat Frankrijk zijn huidige achterstand op Rusland en Amerika hoogstwaarschijnlijk nooit meer zal kunnen inlopen. Wanneer de Fransen, binnen enkele of meerdere maanden, in de Sahara hun eigen bom zullen laten exploderen, dan hebben ze op dit gebied nog maar nauwelijks het punt bereikt, dat de Amerikanen in Hiroshima, twaalf jaar geleden, al ruim schoots hadden overschreden. Want voor het „praktisch gebruik" van een A-toom, heeft men ook speciale bommenwerpers nodig. Men verwacht dat Frankrijk over die vliegtuigen op zün vroegst eerst over een vijftal jaren MARKTBERICHTEN AALSMEER, 18 augustus C.V. Centr. Aalsm. Veiling G.A. Per stuk: Clematis 1539; Gerbera 1036; Bouvardla 823; Chrysanten gr. bl. 2545; idem kl. bl. 1026; per kelk Amaryllis 812; Lelies 1833; per bos: Colvlllei 7095; Gladio len 3565; OrnitKogalum 1538; Cycla men 2038; Dahlia gr. bl. 2041; idem kl. bl. 1025; Chrysanten tros 2557; Freesia 1541; Anjers per stuk: rood 3 11; roze 310; wit 39; Orchid. Beauty 2034; Rozen: Better Times 210; Rosa- landia 26; Parel van Aalsmeer 414; Geh. Duisburg 313; Pechtold 27; Ver schuren 27; Towny Gold 29; Mad. Of- mann 210; Baccarat 3050; Montezuma 25—49; Sweetheart 2—7; Nympf 20—32. KATWIJK AAN DEN RIJN. 17 augustus Groenteveiling: Waspeen A export 6.80 —9.50; idem B 6.909.70; idem A bin nenland 2.408.20 per kist; bloemkool A 1 75—99; idem 2 23—88; idem B 1 38—46; idem B 2 1640 per 100 st.; pronkbonen 7778; stoksnijbonen 106114; andijvie 4045; sla 1339 per 100 bos; bospeen 4168 per 100 bos; augurken A fijn 72; idem A 39; idem B 30; idem C 18; idem D 11; peterselie 7.508 per 100 bos; sel derij 69; uien 4.104.20 per kist; groe ne kool 31.9032; radijs 36 per 100 bos; kroten A 5.505.70; idem B 2.302.90 per kist. Aanvoeren: waspeen 52.000 kg. waar van 17.000 kg voor export werd verkocht; bloemkool 23.500 stuks, waarvan 6600 st. voor export werden verkocht: bospeen 2000 bos. RIJNSBURG. 18 augustus Bloemen- Plora: Gladiolen: Nieuw Europa 710800; Washington 240350; Vinks Glory 410 500; Beatrix 480550; Sneeuw Prinses 700780; Hellanthen 270360; Scabiosa 250280; Dahlia's: Glory van Heemstede 200—280; Bachus 310—380; Kochelsee 120—230: Purity 180—240; Gerry Hoek 300350 alles per 100; Chrysanthen tros: Chathworth 5864; Tilly 6430; Reveille 75—84; Phygostegla 2945; Asters: Enkele 3545; Asters enkele roze 4855; Dwerg asters 2836; gemengde Statice 4552 alles per bos; Grote Chrysanten Migoli 17 19; Daydream 1618; White Hope 20 22 per stuk. TER AAR 18 augustus Groentevei ling; Augurken: fijn 74; fijnbasterd 75; basterd 71: grof A 54—56; grof I 38—46; CD 31—33; Idem afw. 12; E 13—14 alles per kg WOERDEN, 19 augustus Aangevoerd 139 partijen. Eerste kwal. 2.152.23; twee de kwal. 2.032.14; extra kwal. tot 2.30; Handel kalm. de beschikking zal kunnen hebben. En dan nog op voorwaarde er een twee- driehonderd miljard franken jaarlyks aan te spenderen Bezuiniging op militaire uitgaven moet een land soms duur betalen, maar in dit geval lykt het geld bü voorbaat toch wel over de nationale balk te wor den gegooid. Een verspilling, die bovendien de restauratie der Republiek in de ogen van het buitenland direct dreigt te compromitteren. Onlangs heeft ook Marokko, dat in Noord-Afirka het land is, dat het „nieuwe Frankrijk" van De Gaulle zeker het gunstigste gezind was, officieel verzocht, de kwestie der voor genomen proefexplosies in de Sahara als agendapunt op de komende verga dering der Verenigde Naties te noteren. Frankryk tracht zich tegen deze bezwa ren en aanvallen te verweren met een verwyzing naar de SovjeUUnie, Amerika en Engeland, die. vrywel zonder protest, al wel zo'n tweehonderd A- en H-bom- men lieten ontploffen. Het ongeluk voor Frankrijk .is echter, dat dit land ook op dit punt de bus al weer sohynt te heb ben gemist. Niet alleen militair-technisch en diplomatiek verschijnt Frankrijk met zjjn eigen atoombom te laat op het in ternationale toneel, doch vooral ook psychologisch. Niet ten onrechte heeft men op dit stuk al een parallel getrokken met het Abessinië-avontuur van Mussolini in- dcrtyd. Waarom mocht Italië zioh toen geen koloniën verschaffen? Omdat de publieke wereldopinie van oordeel was, dat de fase van het kolonialisme defi nitief was afgesloten. Moreel gesproken staat Frankryk in zyn verlangen naar een arsenaal met eigen kernwapens natuurlijk hoger noch lager dan de andere leden van de A-cluto. Maar de politieke omstandigheden zijn intussen internationaal sterk gewyzigd. Men spreekt nu allerwegen over afschaffing of verbod van atoomwapens. En daarom roeit De Gaulle op gevaar lijke wyze tegen de algemene stroom op door zich nu, tenkoste van miljarden, zo niet van een economisch bankroet, diezelfde wanens met alle geweld toch te willen verwerven. Frankryks groot heid, noch zyn militaire paraatheid, zal met een A-bom, die al lang is overtroefd iets te winnen hebben. Eerder dus het tegendeel Tekort aan ambtenaren in Algerije Van onze Paryse correspondent) Na zijn besprekingen met militaire en administratieve autoriteiten en vertegenwoordigers van het econo mische leven in Algiers heeft de Franse minister-president Micel De- bré bekend laten maken, dat de con trole op de richtlynen volgens welke studenten studie-uitstel van militaire dienst wordt gegeven zeer krachtig zal worden verscherpt. Een belang rijk deel der Franse en speciaal Pa ryse studenten zal in het leger wor den opgenomen om vervolgens naar Algerye te worden gestuurd. Hun aantal wordt op 40.000 personen ge schat. In parlementaire kringen waren er de laatste maanden al verscheidene stemmen opgegaan om de regering uit te nodigen een stokje te steken voor de al te liberale toekenningen tot studie verlof. Duizenden dienstplichtigen sche nen zich achter fictieve studieplichten te verschuilen om zo voorlopig van de militaire dienst te kunnen worden vrij gesteld. Die boemelstudcnten, wier aantal binnen het jaar van 75 tot 150.000 zou zyn gestegen, maar die vaak hun eindexamen nog niet eens hadden ge daan, zullen in het vervolg het lot van hun leeftydgenoten delen en ook hun wacht nu een campagne van minstens 26 maanden in het leger in Algerye. Deze maatregelen, waarvan de recht vaardigheid moeilyk betwist kan wor den, werpen intussen ook wel een nieuw licht op het gebrek aan man schappen, waarmee het Franse opper bevel in Algerye blykbaar nog altijd schynt te worstelen. De hoge generaals in Algerije hebben premier Debré op nieuw de noodzaak van grotere kredie ten en meer soldaten onder ogen ge bracht. Het is echter een publiek ge heim, dat de minister van Financiën, Antoin Pinay, de koorden van de natio nale beurs weer stevig vast en dicht houdt en van belangrijke verhoging der militaire kredieten, zoals Algiers nu vraagt, niets wil weten. Pinay heeft zeer onlangs zelfs zijn ontslag genomen, toen Debré achter zyn rug om de mi litairen in Algerye beloftes in die rich ting van hogere kredieten had gedaan. Een tweede moeilijkheid in dit verband is, dat dit jaar de generatie uit de tweede wereldoorlog is bereikt, die veel minder talrijk is. Om die tekorten aan te vullen ziet de regering zich nu ge noodzaakt strenger op te treden ten einde het aantal uitvallers om studie- of andere redenen zoveel mogelijk te reduceren. Debré heeft zich in Algiers ook bezig gehouden met het probleem van de on derbezette administratie. Er wordt nu overwogen alle Franse ambtenaren Muiterij op De Hamburgse politie heeft twee ma trozen van het Nederlandse kustvaar tuig „Martinistad" (500 ton), wegens muiterij gearresteerd. Zij zouden, met messen gewapend, de kapitein, de stuur man en de machinist hebben aange vallen. Met een vlet van de waterpoli- tie heeft men de twee matrozen van boord gehaald. De luchtvaart- en motorpionier Claude Graham White is in een zieken huis te Nice op 79-Jarige leeftyd over leden. voor een stage van drie jaar naar Al gerye te sturen. Voorts zullen er meer Moslims tot de ambtelyke functies wor den toegelaten. Vele soldaten doen in Algerije het werk van ambtenaren, een omstandigheid die de militaire paraat heid ook al weer niet ten goede komt. Met de genoemde maatregelen hoopt de regering nu zonder de dienstplicht of ficieel te verlengen of nieuwe lichtin gen op te roepen, toch enige verbetering in deze situatie te kunnen brengen. Op een ander punt heeft de Franse re geringschef opwekkender inlichtingen gekregen. Het blykt dat steeds meer Franse industriëlen en zakenlieden zich voor Algerye gaan interesseren en sinds januari jl. hebben byna honderd be langrijke ondernemers besloten filia len in dat land te stichten. Premier Debré trekt uit die voornemens de conclusie, dat het Franse zakenleven voor een groot deel zijn vertrouwen in de toekomst van de Algerijnse po litiek der regering nu daadwerkelijk heeft uitgesproken. „Zaken overzee" wordt opgeheven By K.b. wordt met ingang van 1 sep tember 1959 het departement van Za ken Overzee opgeheven. De vice-minis ter-president wordt belast met coördi natie van aangelegenheden Suriname en de Ned. Antillen betreffende, waarby Nederland krachtens het Statuut voor het Koninkryk betrokken is. De zorg voor de aangelegenheden betreffende Ned. Nieuw-Guinea wordt opgedragen aan de minister van Binnenlandse Za ken, die ook met de afwikkeling van het opgeheven departement wordt be last. De zorg voor het Koninklijk Mili tair Invalidenhuis op Bronbeek wordt overgedragen aan de minister van De fensie. Zandvoortse middenstand is ernstig ontstemd Over uitlating van de heer Hugenholtz Speciale berichtgeving By de middenstand te Zandvoort be staat grote ontstemming over een uit lating die de directeur van de Stich ting „Touring Zandvoort". de heer J. n. Hugenholtz, zondag zou hebben gedaan over de prijzen welke tijdens de wereldkampioenschappen wielren nen op de weg voor dranken en etens waren zijn gevraagd. De heer Hugen holtz zou hebben gesproken van „die- venpryzen". De middenstanders zyn over deze uitlating zeer verbolgem. Zo kwaad, dat de vyf vertegenwoordi gers van middenstandsorganisaties in het bestuur van „Touring Zandvoort" zich uit dit bestuur zullen terugtrek ken. Het bestuur van de middenstands organisaties wijst de beschuldiging van de hand als zouden te hoge pry zen zijn gevraagd. „Onze prijzen waren volkomen ver antwoord. Uiteraard moesten wij reke ning houden met een risico-factor, maar fl,voor twee belegde broodjes is toch niet overdreven", aldus de heer L. J- Rinkel, bestuurslid van een van de organisaties. Onmiddellijk na de drukte-periode zullen de leden bijeen komen om zich nader over medewerking aan „Touring Zandvoort te beraden. De vermiste bergbeklimmers Twee reddingsploegen zijn heden morgen gesteund door twee vliegtuigen, opnieuw de Wiebachhorn opgegaan om de nog vermiste drie bergbeklimmers van de' ongelukkige groep van negen op te sporen. Drie lijken zijn totnutoe ge vonden onder wie een meisje en drie uitgeputte klimmers. Het blijkt dat er oorspronkelijk twee groepen wa ren: vyf Oostenrykers uit Linz en twee Duitsers, die zondagmiddag ergens op de berg de beide Salzburgse klimmers hadden ontmoet die voor him opspo ring waren uitgezonden. Men had de nacht in een toevallig gevonden grot doorgebracht en 's morgens waren de beide redders een weg naar beneden gaan zoeken. Hun poging mislukte ech ter door het slechte weer en toen ze bij de grot terugkwamen, bleken de ande- ren tegen hun raad in de grot verlaten te hebben en in de sneeuw elkaar kwijtgeraakt en verdwaald te zijn. In de middaguren werd bekend dat de drie vermisten hedenmorgen dood op de helling zijn teruggevonden. Er zyn dus zes doden uit de groep van negen; twee van de doden zijn meisjes. Bagdad-pact verloor zijn naam Het Bagdad-pact is in verband met de uittreding van Irak herdoopt als centrale verdragsorganisatie, zo is uit officiële bron in Londen vernomen. Het hoofdkwartier van de defensieorganisa tie voor het Midden-Oosten waarvan Engeland, Turkije. Pakistan en Perzie lid zijn. is naar Ankara verplaatst; De Engelse mode heeft deze „koet siersmantel" van indigo gekleurde wol ontworpen. De mantel ontleent zijn naam aan de hoge kraag. Op vallend zijn verder de wijde mou wen en de zwarte centuur. Aan de dood ontsnapt (Speciale berichtgeving) De 8-jarige Rinke Hoekstra speelde gisteren in een pakhuis te Harlingen, toen plotseling een plank wegschoot en hy zichzelf ophing aan een touw, dat daar voor fietsenreparatie hing. De lus haakte zich om zijn kin en verder achter zijn oren langs, zodat het touw hem tenslotte in een wurggreep hield. Gelukkig voor de jongen kwam enige minuten later een medewerker van zijn vader toevallig door de werk plaats. De dodelijk verschrikte man sneed de bewusteloze jongen los en be sprenkelde hem met water. Na weer bij kennis te zijn gekomen, bleek de jongen geen ernstig letsel te hebben opgelopen. VARIA MEESTERWERK VAN DE ZWITSERSE UURWERKINDUSTRIE Tydens een vakantiereis in Zwitser land zag een Amerikaanse bankier een zeer decoratieve wereldklok, waarop hü besloot een dergelük uurwerk in zün nieuwe bankgebouw aan te brengen. De firma Gübelin Söhne te Luzern ontving de opdracht een kopie van de bewuste klok te maken. Op deze klok kan men op ieder willekeurig ogenblik de juiste tyd in alle tydzones ter wereld aflezen. Bovendien heeft zü een eeuwigdurende kalender, die de dagen van de week, de maanden en de stand van de maan aangeeft. Het uurwerk wordt elektrisch aangedreven. Opgemerkt zij nog, dat een van de gebruikte tandraderen vier jaar nodig heeft om één enkele omwen teling te maken. De bouw heeft 1% jaar geduurd. De beide wüzerplaten zün kunstwerken op zichzelf. Zü zün door bekende kunstenaars ontworpen en in emaille uitgevoerd. Momenteel bestaan er op de hele wereld slechts drie van dergelyke uurwerken. ZWITSERLANDS NATIONALE TENTOONSTELLING 1964 Grote gebeurtenissen werpen hun schaduwen vooruitEn een grote ge beurtenis wordt de Nationale Tentoon stelling, die in 1964 te Lausanne zal wor den gehouden, beslist, wanneer wü be denken, dat deze expositie nog omvang rijker en nog interessanter van opzet wordt dan de vorige, die in 1939 te Zü- rich plaats vond en die talryke Neder landers zich nog goed zullen herinne ren. De hoofdarchitect van de Zwitserse Nationale Tentoonstelling te Lausanne die eens in de 25 jaar wordt gehou den is reeds benoemd, het is Alberto Camenzind, voorzitter van de Zwitserse Bond van Architecten. SLECHT VERTEERBAAR Een stier in Michigan (Amerika) kreeg onlangs een acute verstopping. Tydens de noodslachting vond de dierenarts in de maag van het dier on der meer een gummipop, negen munten, diverse blikken deksels, haarspelden, kurken, spykers, een Engelse sleutel, stukjes hout, twee gummihakken en een kunstgebit. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Barthold. zn. van N. Nobbe en I. Misdorp; Hendrik, zn. van H. van Dijk en G. H. Handgraaf; Anna J. M., dr. van N. T. van der Geest en M. A. Vosse; Jeanne P., dr. van P. M. B. van den Berg en A. M. de Goede; Adrlanus M„ zn. van C. G. J. van der Peet en M. J. Breede- veld; Robert W., zn. van J. G. Verver en H. Steeds. Ondertrouwd: A. J. Donkervoort en G. F. van den Hoek; C. T. J. Koomen en A. J. G. A. Warmerdam. Getrouwd: W. A. Westgeest en J.Kamp- hues; J. C. Grelve en M. P. Mechelse; J. A. Voogt en A. M. Duivenvoorde; G. Pater en H. van Elswljk. Overleden: H. Loeber. 81 Jr., echtgenoot van M. Bavelaar; N. Graauw. 44 Jr., echt- tenote van H. Vervloed; C. de Regt, 9 Jaar. Twee miljoen Nederlanders bezochten de Expo Thans is berekend dat in 1958 ruim 2 miljoen Nederlanders de wereldtentoon stelling in Brussel hebben bezocht. Daarmee staat Nederland bovenaan de lüst van buitenlandse bezoekers aan de Expo, waarvan het totaal op ongeveer zeven miljoen wordt geraamd. Maar een zeer klein deel van de Nederlandse be zoekers bleef langer dan een dag. Verreweg het grootste deel maakte de reis naar Brussel met een van de tal ryke autobus-ondernemingen, de 20 nor male dagelijkse treinverbindingen of reisde met een van de 230 speciaal voor de Expo ingelegde treinen om 's avonds naar Nederland terug te keren. Het Commissariaat voor het toerisme raamt de ontvangsten uit het buiten landse bezoek in 1958 aan België op f650.000.000. BEURSOVERZICHT Lagere markt Amsterdam, 19 augustus. Het Damrak gaf vanmiddag over vrüwel de gehele linie lagere koersen te zien bü een tamelük levendige handel. De zwakke tendens was hoofdzakelyk het gevolg van de wel zeer teleurstel lende slotkoersen uit Wall Street en het achterwege blüven van kooporders voor buitenlandse rekening. De ongeanimeer de stemming van de New Yorkse beurs van de laatste tüd is niet bepaald een stimulans voor de Europese beurzen. Amerika heeft te kampen met stakingen in de staal- en koperindustrie, terwül een discontoverhoging wel niet lang meer op zich zal laten wachten, ^eze factoren houden een koersstüging Wall Street tegen. Dit is van invloed op de koersvorming van de aandelen op de Europese beurzen. Aandelen Philips hadden behoorlük van aanbod te lüden. Het publiek was aan de markt waar tegenover de geringe aankopen door de arbitrage voor Zwitserse rekening niet opgewassen waren. De koers daalde van 631% tot 628%. Tegen het slot werd weer op 630% gehandeld. De slotkoers van gisteren was 643%. Aku's misten de steun van Duitsland en verloren op 375 circa 7 punten. Unilevers, waarvan de beurs vanavond de tweede kwartaal cijfers verwacht, stegen van 600 tot 601%, doch verloren op die prijs toch nog 4 punten bü gisteren. Kon. Olies konden het aanbod alleen op f. 166 ver werken, hetgeen de aandelen op een verlies van circa f. 3 kwam te staan. Toch was deze notering een paar dub beltjes boven pariteit New York. KLM werd, ingevolge Wall Street, lager ge adviseerd. De scheepvaarten verloren 1 tot 3 punten. In de cultuursector werden Am sterdam Rubbers druk verhandeld. Aan vankelijk daalde de koers van 107% tot 105, doch later werd weer 106 gedaan tegen gisteren als slotprüs 107. De di rectie van deze maatschappü heeft alle circulerende geruchten over een tweede terugbetaling, een dividendverhoging etc., officieel tegengesproken. Zij ver klaarde dat de maatschappü binnen kort, met een andere onderneming, in Liberia rubbercultuur gaat beginnen. Het project wordt uit eigen middelen gefinancierd. Deli en HVA lager. Staats fondsen vast, vooral voor de Staffelle- ning op de f. 200.000 vraag in een lege markt. WISSELKOERSEN Amsterdam, 19 augustus. Londen 10.61%—10.62; New York 3.77H—3.78A: Montreal 3.97%—3.97%; Parijs 77.05—77.15; Brussel 7.56%—7.56% Franfort 90.32—90.37; Stockholm 73.03— 73.08; Zürich 87.60—87.65; Milaan 60.90% —60.95%; Kopenhagen 54.81%—54.86%; Oslo 53.04—53.09; Wenen 14.64%—14.65% Lissabon 13.23—13.24%; Ankara 3.76%— 3.77%Praag 52.84—52.94. Beurs van Amsterdam Woensdag 19 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Ned. '58 4% Ned. '59 4% Ned. '53 3% Grootboek obi. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% *ed. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned '48 3% Ned. '59 4% Ned. '54 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55 n 3% Ned. *37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 Ned. WJ3. 6% Vorige Slotkoers koers v. heden 101 %GB 101% 1017a 101% 94 %B 95 8072 93% 94 A 94% 94%B 93 %B 94 93% 93% 88% 88% 98% 98% 90 89 90 89% 91% 91 91 91 90% 91 97» i 98 A 997s 99% 94 89%GB 110% 1101J ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber H.V.A Senembah A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert. Deli Müen (Ver.) Kon Pap v. Gelder Hoogovens eert Müller en Co. NB. Ned. Kabelfabr Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Dordtse Olie gew. Kon Olie (f20.—) idem (50 f.20.—) Holl. Amer. lün Java China Paket K LM Kon Ned. Stmv Mü Kon Paket My Stoomvaart Mü Ned. Nievelt Goudr eert. v. Ommeren eert. Kon. Rott. Lloyd NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen 42% 4174 168GB 167'2 GL 244 244 106% 106% 156 154GB 218B 218 381%. 375GB 279GB 278GB 570 570% 180GL 179.70 245'2 GB 245 565 %GB 566GB 315%GB 323% 400GB 40UGB 643%. 631% 266GB 265% 606 60474 217% 219 339% 330 749 740 170.20 168 169 166.30 166 163 157 154 126 125.10 160% 158% 128% 127 167 164 141 136 25074 248GB 158% 151 143 %GB 140% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104% 104% id. N.WB. '52 (4%) 9811 99 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95 95% Premieleningen A'dam '53 3 96% A'dam '51 2% 89 88% A'dam '56 12% 83% 83% A'dam '56 II 2% 93% 93% Eindhoven '54 2% 83 83 Enschede '54 2%82% 82 Den Haag '52 I 2% 88% 88% Idem II 2% 87% 87% R'dam '52 I 2% 89 89% Idem n 2% 90 90% Idem '57 2% 99 100 Utrecht '52 2% 89 90 Z.-Holl. 1957 2% 97% 97% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Robeco 214 212% Amst. Bank 330% 330% HJ3.U. eert 256 256% Rott. Bank 291 300 Twentsche Bank 260 257 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 403 400 Borneo Sum. H. Mü 75L 72 Ned. G. en Sp fabr 298 295 Kon. Ned Grofsm 145 145% Internatio137 137 Int. Kunststoffenind 49 Leidse Wolspinnerü 369% 367% Rott. Droogdok Mij 614% 607 Sikkens Lakfabr '53 579% Ned. Mü Walv.vrt 116 115B Zaalberg 122 119 Ing. bur v Bouwnüv 255 Spoorwegen üeli Spoorweg Mü 87B 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 28% 28% Intern. Nickel 101% 100 Anaconda 64% 64% Bethlehem Steel 54 54 Cities Service 56 54 Vi General Motors 54H 53% Kennecott102% 102% Republic Steel 75% 75% Shell Oil 80% 79% Union Pacific 32% 32% Un States Steel 100% 99% A'dam '47 (3%) 3 idem 48 (3%) R'dam '52-1 (4%) idem -37 I-III (3%) Idem *38-1 (3%) 93% 94 99% 94 94 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet. Kon AA Pref. w.a idem Electrolas B Holl. Constructie Ver. Touwfabrieken Wernlnk's Betonra Van Wük Textiel VIL 79%GB 84 330 429 282 130GB 87% 18 8 79% 138GB 88%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5