4 inl BOSCH Miljoen Hollandse bollen voor een Amerikaans miljoenenproject f. 660.- Chefarine„4 Uit koel overleg Initiatief van Nederlanders resulteert in reuzentuin Met een enkel woord Agenda i s WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1959 (Van een onzer redacteuren) In een betrekkelijke korte spanne tijds heeft men op echt Amerikaanse wijze een woestenij van om en nabij de veertig hectaren in de onmiddellijke omgeving van New York omgetoverd in een reuzenbloementuin. Een gebied zo groot als de Haarlemmermeer. Met herten, maar ook met slangen en stinkende moerassen. De Heemsteedse tuinarchitect C. van Empelen jr. heeft in deze metamorfose het grootste aandeel gehad. Hij is de man, die de plan nen ontwierp voor een Amerikaanse „Keukenhof". Een Hollands plan, maar Amerikaans van opzet: groots en indrukwekkend. Het terrein is een onderdeel van de Sterling Forest Gardens in Tuxeto en in handen van de City Investing Com pany. Deze maatschappij koesterde reeds lang het plan om in bovenge noemd gebied een tuinbouwkundig cen trum op te richten, een studiecentrum. De Nederlandse bloembollen were ld zag in dit voornemen een mogelijkheid voor een prachtige onpersoonlijke re clame, een reclame, die de zakenman het liefst ziet. Een reclame, die door het publiek wordt betaald Na enige besprekingen met de direc tie van de City Investing Company was men het al gauw eens. Een Hol landse tuinarchitect moest de plannen voor de „reuzentuin" ontwerpen. En wie zou dit beter kunnen doen dan de grote man van de Florlade: Carl van Empelen Grootste probleem Begin oktober van het vorige Jaar werd met het schetsplan gestart. „Het grootste probleem was de drainage. Een groot gedeelte van het gebied stond onder water. Daar hadden de be vers in de loop der jaren voor ge zorgd. Nu nog bestaat dertig procent van de totale oppervlakte uit water. Dat is m de eerste plaats nodig voor de drainage en bovendien om de schoon heid van de reuzentuin te verhogen". Advertentie Britse produktiviteit steeg met 4'/2% OOK MACMILLANS POPULARITEIT NAM TOE (Van onze correspondent te Londen) Het Britse ministerie van Financiën is optimistisch over Engelands eco nomische toekomst. De produktie is ge stegen, de export toegenomen en de pro duktiviteit van de Britse arbeider met circa 4 verhoogd, aldus blykt uit het bulletin voor de industrie van het mi nisterie. In dit bulletin wordt verklaard, dat er een expansie van de industrie is te constateren tegen een achtergrond van stabiele prijzen en een sterke positie te genover het buitenland. Door deze sta biliteit en de gestegen produktiviteit be gonnen de kosten per eenheid te dalen. Handhaving van deze gunstige ontwik keling zal er verder van afhangen of de kans wordt gegrepen prijsdalingen door te voeren. Het ministerie maakt zich echter niet veel zorgen over de voort zetting van de expansie in verband met het feit, dat de consequenties van de belastingverlaging dit voorjaar nog niet volledig zijn doorgewerkt. De „Je hebt het nog nooit zo goed ge had" tendens, die ook hier al weer uit blijkt, betekent overigens voor de con servatieven ook dat zij het nog nooit zo goed hadden. Uit een onderzoek van het Londense blad „News Chronicle" bleek vanochtend dat de conservatieven opnieuw 5 punten op Labour zijn uit gelopen en dat het aantal kiezers in Engeland, dat nog niet weet op welke partij te stemmen, geleidelijk afneemt. De populariteit van premier Macmil- lan neemt ook nog steeds toe. 67 van de Britse bevolking is op het ogenblik tevreden over hetgeen hij in de afgelo pen jaren heeft gedaan. De ontwapeningsbesprekingen en de V.N. De adviesraad van de Amerikaanse Democratische Party heeft er bij Eisen hower op aangedrongen de V.N. in te schakelen bij de ontwapeningsbespre kingen. De raad zegt in een verklaring, dat hy uit betrouwbare bron heeft verno men dat president Eisenhower van plan Is om de V.N. niet in te schakelen bij de komende ontwapeningsbesprekingen. Dit zou de zaak van de vrede veel schade berokkenen, aldus de raad. „Wij hopen dan ook dat het besluit nog niet genomen is. Mocht het wel zijn geno men, dan hopen wij dat het opnieuw in overweging zal worden genomen". In de verklaring wordt verwezen naar het voorstel, dat gedaan zou zijn om een ontwapeningscommissie in het leven te roepen, bestaande uit vertegenwoordi gers van tien landen, vijf van het Oos telijke en vyf van het Westelijke blok. Het ligt in de bedoeling om de V.N. niet in te schakelen - hoewel er in naam enige relatie tussen de V.N. en de ontwapeningscommissie mogelijk is - zo dat de onderhandelingen in feite ge voerd zullen worden door de beide grote machtscentra, aldus de verklaring. Noordelijke IJszee geen Amerikaans privé-bezit Het blad „De Sovjet-Vloot" schrijft, dat de moderne Russische duikboten on der het ijs van de Noordpool kunnen va ren en de Hudsonbaai kunnen binnen dringen om vandaar met raketten De troit en andere Amerikaanse industriële centra aan te vallen. Het blad zegt dat de verklaringen van Amerikaanse generaals, dat in geval van oorlog de Ver. Staten in het Pool gebied een voorsprong hebben op de Sovjet-Unie en dat land kunnen tref fen dank zij hun atoomduikboten, die met polarisraketten zijn uitgerust, een verkeerde voorstelling geven van de mi litaire mogelijkheden. „De liefhebbers van militaire avonturen zouden er goed aan doen te bedenken, dat de Noorde lijke IJszee geen „mare nostrum" van de Amerikanen is", aldus het orgaan van de Russische oorlogsvloot. vertelde de heer Van Empelen ons in zijn werkkamer aan de Jansweg in Haarlem, „Er is daar onder de rook van New York ontzettend hard gewerkt. Ik heb nog nooit zo veel machinerieën bij elkaar gezien. Bulldozers, draglines, noem maar op. Nu is de eerste zending bollen al weg. Donderdag 17 september zal Prinses Beatrix de eerste bol plan ten en in mei zal de Amerikaanse ..Keukenhof" worden geopend. Nee m-o-ë-t de reuzentuin worden ge opend". In kaart De heer Van Empelen vertelt dat een groep Amerikaanse landmeters vér- scheidene dagen in de weer is geweest met het in kaart brengen van het ter rein. „Elke boom, elke struik hebben zij in kaart gebracht. De resultaten van hun opmetingen hebben zij mij ge stuurd". De heer Van Empelen vindt het vooral bijzonder prettig, dat de bol- lenshow collectief is. ..Hierdoor be stond voor mij de mogelijkheid om met grote bollenconcentraties te werken, er één grote tuin van te maken met water partijen. heesters en gazons. Het is vooral leuk. dat ik zonder meer duizend bollen zus en drieduizend bollen zo kan bestellen. Als het maar een soort is dat naar Amerika wordt geëxporteerd". De Amerikaanse „Keukenhof" valt niet te vergelijken met haar Neder landse zusje. De geaardheid van het terrein is geheel anders, de opzet trouwens ook. In de Amerikaanse „Keukenhof" is men er meer op uit om de bezoekers een totaalindruk te geven. Daarom is het niet verwonder lijk, dat er tien tot twintig meter bo ven het lage terrein een hoofdcircuit loopt, dat vooral een goed uitzicht zal bieden op een enorm rotseiland, dat ongeveer in het midden van het ter rein is gelegen." „De grond van dit eiland dat na de drooglegging van de moerassen eigenlijk geen eiland meer is is al klaargemaakt. Alleen moeten de bollen en de heesters er nog in". De eerste zending bollen is. zoals men zich ongetwijfeld zal herinneren, al verscheept. In totaal zullen in de Amerikaanse „Keukenhof" één miljoen Nederlandse bollen worden verwerkt. Miljoen bollen voor een miljoenen project. Propaganda „Al met al een enorme propaganda voor de Nederlandse bolgewassen. In een straal van honderd kilometer rond de wereldstad wonen namelijk een slor dige vijftien miljoen mensen .En dan te bedenken ,dat zo goed als elke Ameri kaan, die een lapje tuin heeft, lid is van een .gardenclub". En dat de ver enigingen van tuiniers vooral in de grote steden floreren In de Amerikaanse „Keukenhof" zal een groot restaurant verrijzen, alsmede twee theeschenkerijen. Echt Ameri kaans is de kinderbewaarplaats, die daar eveneens zal worden opgericht. Het rotseiland kan worden bereikt via twee bruggen, waarvan de leuningen tulpmotieven zullen bevabten. Ook wordt een parkeerterrein voor een paar duizend wagens gebouwd. Er wordt momenteel vaart gezet achter de verscheping van de Neder landse bollen, omdat per 1 september een staking in de New Yorkse havens dreigt uit te breken. Voor die datum moeten alle bollen in Amerika zyn gearriveerd, evenals de negen Neder landers, die toezicht zullen houden op de planten. Het is te hopen, dat zij goede ambassadeurs zullen blijken te zijn. Nederlandse truffels en plat- tandervorken hebben zij bij zich. Wat dit betreft dus wel een echt Neder landse aangelegenheid. TRIX WEEVERS NAAR WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TYPEN (Van onze Haagse redactie) Onze nationale kampioene machine- schrijven. de 26-jarige P.T.T.-telexiste Trix Weevers uit Rotterdam, zal op 23 augustus as. te Wenen een gooi doen naar het wereldkampioenschap. Mej. Weevers werd vorig jaar september met 482 foutloze aanslagen per minuut Nederlands kampioene, tijdens de wed strijd in Houtrust te Den Haag georga niseerd door de Stichting Nationale Kampioenschappen Machineschrijven, onder auspiciën van de damestoeurs. Capabel De Amerikaanse tuinarchitect Ruther- ford heeft de hoofdleiding van de uit voering van het miljoenproject. „Het is een capabele vent, die weet wat organi seren is. Ik heb hem zelf uitgezocht in Amerika. De hele dag door kreeg ik van die jongens in m'n hotel. Elk uur ont ving ik zo'n knaap. Ik ben blij, dat ik besloten heb Rutherford uit te kiezen." Het eerste jaar rekent men al op en kele miljoenen bezoekers. Het is voor de bloembollenwereld te hopen, dat deze hoop in vervulling zal gaan. Dan zal de tentoonstelling zich kun nen bedruipen. En daar gaat het naast het reclame- element toch ook om- Ketel jongen sprong 2 uur overboord na Schoon genoeg van varen De 16-jarige keteljongen Arie Michael uit Voorburg voer gistermiddag met de „Statendam" het zeegat uit, naar New York. Daar zou hy in dezelfde functie deel gaan uitmaken van de bemanning van de „Arkeldyk", eveneens een schip van de Holland Amerika Lijn, dat ech ter in maanden Rotterdam niet meer zou aandoen. Dit lange wegblijven van huis zat de jongen kennelijk al dwars op het mo ment, dat de „Statendam" zich omstreeks vier uur van de kade losmaakte en naar Hoek van Holland ging opstomen. Toen het twee uur later was en de pieren waren bereikt had het heimwee hem al zo ernstig te pakken, dat hy pardoes overboord sprong. Een in de nabijheid zijnde loodsboot pikte de spartelende jongen op en meldde aan de „Staten dam", dat alles verder in orde was, zo dat het schip rustig zijn reis kon ver volgen. Het Voorburgse „Ketelbinkie" had vanmorgen eigenlijk geen zin meer om over zijn avontuur te vertellen. Hij had zich opgesloten in de kelder onder het huis van zijn ouders aan de Zegwaard straat. Hy werkte daar aan het herstel van zijn brommer en was eerst in het geheel niet van plan om de deur open te doen Maar later vertelde hy toch, dat hij overboord was gesprongen, omdat hij „schoon genoeg had van het varen". Hij had geen meisje, dat op hem wachtte, maar eenmaal op de „Arkeldijk" zou hy in geen jaar de vaderlandse bodemmeer kunnen betreden. En dat was Arie, die een goed zwemmer is, te gortig. Arie is onmiddellijk naar de kapitein van de „Statendam" gegaan, toen hij hoorde, dat hij de lange reis op moest. „Ik heb heimwee, kapitein. Een reis van zes weken kan mij niet schelen. Maar een reis van een jaar wil ik niet maken. Ik wil meteen afmonsteren", zei hij te gen de kapitein. „Daar komt niets van in", moet de kapitein tegen hem gezegd hebben. „Ga aan je werk. In New York moet je dat maar bespreken met de kapi tein van de „Arkeldijk". Het ketelbinkie ging echter niet aan zyn werk. Hy liep naar het achterdek 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Bij pijn, griep of „landerig" ge voel zorgt een enkel tablet dat U met plezier Uw werk kunt doen! Conferentie te Santiago was nuttig Sprekers op de slotbijeenkomst van de conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken van de landen van de organisatie van Amerikaanse staten te Sant agio in Chili hebben dinsdag woor den van lof geuit over de democrati sche geest, die op de conferentie had geheerst. De ministers tekenden een slotver klaring waarin hun werkzaamheden en resultaten worden samengevat. De con ferentie nam resoluties aan over niet- inmenging, de mensenrechten, beper king van de militaire uitgaven en eco nomische samenwerking en de O-A.S. werd voorts gemachtigd een onderzoek in te stellen naar de berichten over een „Cubaanse" inval in Haïti. De voorzitter van de conferentie, de Chileense minister Vergara, zei dat de conferentie niet voor en niet tegen iemand gericht is geweest- De conferentie had ten doel tot heil zame maatregelen te komen voor het Amerikaanse continent en zij heeft de weg gebaand naar de oplossing van de vraagstukken van het Ameri kaanse continent. HERBEGRAFENIS NEDERLANDSE VERZETSSTRIJDERS TE LOENEN (Van onze Haagse redactie) Op 26, 27 en 28 augustus a.s. zullen op de ere-begraafplaats te Loenen (Velu- we) de stoffelijke overschotten worden herbegraven van 28 Nederlandse ver zetsstrijders, die in Duitse concentratie kampen, voornamelijk in Dachau, om het leven zijn gekomen. Deze stoffelijke overschotten zijn geidentificeerd door de Franse missie tot opsporing van ver miste personen, welke nog steeds werk zaam is. en sprong in het water, voordat de „Sta tendam" in zee was. Hij sprong geheel gekleed in het water schoenen, onder- kleding, broek, overhemd, colbert en dikke regenjas Bang was hy niet, toen hy overboord sprong. „Ik kan goed zwemmen. Ik heb drie diploma's. Ook een diploma voor gekleed zwemmen". Hij is wel van plan om zich by de Holland Amerika-Lyn te melden, wanneer zijn bromfiets klaar is. „Ze zullen my wel ontslaan". Hy haalt zyn schouders op. wanneer hy dat zegt. „Maar je hebt toch gemonsterd. Je weet toch, dat drossen van een schip straf baar is?" Hij gaat weer naast de onder delen van de uit elkaar gehaalde motor van zyn brommer zitten en haalt op nieuw zijn schouders op. „Ach, ik weet het eigenlijk niet. We zullen wel zien.." VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Roe meens ork. 18.40 Act. 18 50 V. d. kind. 19 00 Gitaarduo. 19.10 VARA-Vana. 19.15 Eén wereld en één mensheid, toespr VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Metropole ork. en soliste. 20 45 De twee deugden, hoorsp. 22.15 Viool en piano. 22 45 De weg naar volwassenheid, caus. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.40 Idem. 23.5024.00 Soc. nws. In Esperanto. Hilversum II, 298 m. NCRV: 700 Nws. 7.13 Gewijde muz. 7.50 Een woord v .d. dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9 40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.30 Orgelrecital. 12.00 Instr. conc. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Jeugdkoor. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 15.10 Instr.conc. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Interscholalr leugdtoernooi Haarlem 1959. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO' 20.20 Gastenboek. 20.40 Testplaat. 21.05 Piste, ge var. progr. 21.40 Telerec. Ork. Victor Silvester. 22.00 Epiloog. VOOR DONDERDAG 20 AUGUSTUS Hilversum I, 402 in. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7 20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.50 V. d, kleuters. 11.00 Kook- praatje. 11.15 Kamerork. 12.00 Orgelspel. 12.33 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 13 00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Theaterork. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en piano. 14.30 Gram. 15.10 Logboek 1941. dl II. klankb. 15.40 Lichte muz. 16.00 Va rianten 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gr. 17.55 Europese roeikamp. te Macon. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18 45 Sportpraatje 18.55 Gesproken brief. 19.00 Instr. kwint. 19.22 Orgelspel. 19.37 Lichte muz. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Festival v. Salz burg 1959: Cosi fan tutte, opera. I. d. pauze (plm. 21 3521.45): Rep. proef tocht ss. Rotterdam. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.17 Sportact. 23.27 Rep. proeftocht ss Rotterdam. 23 35 24.00 Gram. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7 15 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws 8.15 Gram 8 50 V. d. vrouw. 9.40 V. d. jeugd. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 1145 Gew. muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land. en tulnb meded. 12.38 Lichte muz 12.50 Act. 13.00 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. VPRO: 14.00 Lichte muz. 14.30 Kamermuz. 15.15 Gram. 15.40 Vocaal ens. 16.00 Bybelover- denking 16 30 Zang en vleugel. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17 45 Koorzang. NCRV: 18.10 Gram. 18 25 Gevar. muz. 18.50 Boekbespr 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 CHU. pol. caus. 20.00 Lichte muz. 20.15 Gelijk oversteken. 21.30 Lichte muz. 22.00 Pe riodieken parade. 22.10 Jan Zwart speelde voor U. klankb. 22.30 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. en SOS. 23.15 24 00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00—17.40 V. d. kind. NTS: 20.0020.20 Jcmrn. en weeroverz. AVRO: 20.20 Act. 20.30 Progr. over ontwikkeling v d. aardolie-industrie. 21.0022.35 Goe de reis. tv-spel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Front Page. 13.40 Voordr. 13 55 Cricketuitsl14.00 Gevar. progr. 14 30 Reisverh. 15.00 Lichte muz. 15.45 Gevar. progr. 16.15 Krit. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18 00 Nws. 18.15 In the South- East. 19 00 Quiz-progr. 19.30 Klankb. 20.00 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Rondetafelconf. 21.45 Gevar. muz. 22.20 Caus. 23.00 Nws. 23.0523.55 Pianospel. Advertentie dc meest gevraagde compressor koelkast. Prijzen vanaf Levering via de bonafide handel. Uitvoerig prospectus aldaar gratis verkrijgbaar. Allecnvcrtegenwoordiging: N.V. Willem van Rijn Amsterdam, Haarlemmerweg 475, tel. 185222 (10 lijnen). Ziekte van Weil door zwemmen in meertje De burgemeester van de gemeente Barneveld, mr. C. E. E. Kuntze, heeft een zwemverbod afgevaardigd voor het Aanschotergat. een meertje tus sen Voorthuizen en Barneveld, dat een geliefkoosd natuurzwembad is voor de bewoners van deze streek, alsmede voor de duizenden vakantie gangers en pensiongasten op de Ve- luwe. Het water is besmet met bacillen die de ziekte van Weil verspreiden. Reeds is de 17-jarige G. J. Bronkhorst uit Barneveld hiervan het slachtoffer ge worden en overgebracht naar een zie kenhuis in Utrecht. Het Aanschotergat is in trek, omdat men er gratis mag zwemmen. Boven dien is het een rijk viswater en kan men er boten huren. Het ligt in een zeer mooie omgeving. BINNENLAND By K.b. Is benoemd tot gewoon hoog leraar aan de Technische Hogeschool te Delft'in de afdeling der werktuigbouw kunde. om onderwijs te geven ln de ener gievoorziening door middel van stoom, prof. dr. Dag Johnson, thans hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Trond- heim (Noorwegen). Het bestuur van de Wereldfederatie tot bescherming van dieren zal van 3 tot 6 oktober as. in Rome ln vergadering byeenkomen. Op deze vergadering zal de oprichter en ere-voorzitter van de Wereld federatie tot bescherming van dieren, dr. mr. W. Hugenholtz uit Leiden, een refe raat houden over het ontwerp dierenbe schermingswet. dat Indertijd bij de Twee de Kamer is Ingediend en thans op een openbare behandeling wacht. BUITENLAND Tsjecho-Slowakije heeft dinsdag bij de Ver. Staten geprotesteerd over „klan- destlene grensoverschrijdingen" door Ame rikaanse staatsburgers. Sinds 15 Juli, al dus het officiële Tsjechische persbureau Ceteka, ls de grens vijfmaal overschreden. Zeven benzinetanks zijn dinsdag te Kansas City ontploft waarbij twee brand weerlieden zyn omgekomen en minstens 100 mensen verwondingen opliepen. Van zeven gewonden is de toestand levensge- vaariyk. Vyf personen hebben dinsdag zware verwondingen opgelopen tengevolge van een waterhoos, die de Zuiditallaanse bad plaats Praia, by Cosenza. trof. Twee hui zen werden vernield en van 16 woningen werd het dak afgerukt. Ongeveer 200 geleerden uit verschil lende landen komen op 8 september te Warschau bijeen om. onder auspiciën van het internationale bureau voor kern energie. te spreken over de toepassing van grote stralingsbronnen in de Industrie. In Bosnië, een der republieken van Zuid-Slavlë hebben zich na twee dagen onafgebroken regenval overstromingen voorgedaan, waardoor in het noorden na bij Brcko de bevolking van zes dorpen moest worden weggevoerd en ln de hoofd stad Serajewo vele kelders zijn onderge lopen. Premier Nehroe van India heeft aan resident Eisenhower en premier KroesJ- ijef boodschappen gezonden, waarin hij hen feliciteert met hun besluit om elkaar te bezoeken. Nehroe uitte de hoop dat de bijeenkomsten zouden leiden tot vermin dering van de spanning ln de wereld en bevordering van de vrede. Premier Mendes van Turkije en de Westdultse onderkanseller en minister van Economische Zaken Erhard hebben dinsdag ln de Turkse hoofdstad een be spreking gehad over de economische be trekkingen ln het licht van het Turkse stablli6atleprogram en de Internationale economische samenwerking. De bespre kingen worden vrijdag voortgezet. Ernstig busongeval bij Darmstadt Bij een botsing tussen een Belgische toeristenbus en een Duitse vrachtauto met aanhangwagen op de autobahn tussen Mannheim en Frankfurt zijn vannacht bij Darmstadt zeven mensen om het leven gekomen en 25 zo ernstig gewond, dat zij naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht. Enkelen verkeren in levensgevaar. Er zaten 61 Brusselse studenten en twee chauffeurs in de bus, die uit Oostenrijk terugkeerde .Na ae botsing kantelde de vrachtwagen op een op de vluchstrook geparkeerde Nederlandse personenauto, maar geen van de inzittenden hiervan raakte gewond. De vrachtautochauffsur en zijn assistent liepen slechts lichte verwondingen op. De Nederlandse auto uit Utrecht stond met pech langs de kant en liep lichte schade op van de aanschuivende wagen. Nader wordt gemeld: De bus vervoerde een grote groep schoolkinderen van 10 tot 12 jaar uit een vakantiekolonie in het Lechdal (Ti- rol) naar Linkebeek by Brussel en voorts een gezelschap ambachtsscholie ren uit Antwerpen. De doden waren ambachtsscholieren, de tweede chauf feur en een Belgische vakantieganger, die uit Tirol met de bus was meegereisd. Dc andere chauffeur was slechts licht gewond. Volgens de leider van de Brus selse scholieren sliepen allen toen de bus de vrachtwagen by het inhalen schampte. De groep kwam van de jeugdherberg in Mannheim. INDUSTRIËLE BENELUXBEKRONING De internationale jury van het In dustriële Gouden Kenteken te Brussel, die jaarlyks pryzen toekent op het ge bied van industriële vormgeving in de drie Beneluxlanden, heeft een „diploma van schepping" toegekend aan een stel opscheplepels van Durfine edelstaal met nylon handvatten van Nederlandse ma kelij k. De uitreiking van het gouden kente ken zal geschieden in Gent op 21 sep tember waar een salon van industriële vormgeving gehouden wordt. Bouwactiviteit in eerste kwartaal 1959 Het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwny verheid heeft een overzicht gepubliceerd van de bouwactiviteit in het eerste kwartaal van 1959. Daarvan ontlenen wij: Het totale aantal woningen met de bouw waarvan in de verslagperiode werd begonnen (18.091) lag rond 3.500 hoger dan dat van het eerste kwartaal van 1958 (14.575). De totale produktie in het eerste kwartaal van 1959 was, met inbegrip van de Rykswaterstaatswerken en die van de genie, f. 645 miljoen tegen f. 558 miljoen in de eerste drie maanden van 1958. Uitsluitend aan gebouwen werd in de verslagperiode voor f. 549 miljoen ver werkt, zijnde 21% van het in het bouwprogramma voor 1959 geraamde bedrag van f. 2.650 miljoen. In de woningbouw werd f. 279 miljoen, zijnde 19% van het programma ad. f. 1.460 miljoen, gerealiseerd. In de totale pro duktie van nieuwbouw, herhouw en uit breiding van gebouwen is het aandeel van de woningbouw 54%. De bouwsom van de in het eerste kwartaal van 1959 gereedgekomen wer ken bedroeg f. 571 miljoen, hetgeen slechts 2% minder is dan in de overeen komstige periode van 1958, toen voor f. 580 miljoen aan werken gereed kwam. In het bedrag van f. 571 miljoen is begrepen een bedrag van f. 74 miljoen voor weg- en waterbouwkundige wer ken. hetgeen f. 23 miljoen meer is dan in de eerste drie maanden van 1958 Uitsluitend aan nieuwe gebouwen kwam in de verslagperiode voor f. 472 miljoen aan werken gereed; daarin deelde de woningbouw voor 61%. Commando-wisseling Donderdagmorgen 20 augustus om 11 uur zal de commandant van de marine luchtvaartdienst in Nederland, kapitein ter zee vlieger W. O. P. R. Aernout, op het marinevliegkamp Valkenburg zijn functie overgeven aan de kapitein ter zee vlieger H. G. Holtz, die tevoren de functie bekleedde van commandant van de vliegbasis Gilze-Rijen. Kapitein ter zee vlieger Aernout zal met ingang van 1 september de dienst met pensioen verlaten. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Orgelspel. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Cricket. 13.30 Nws. en Gram. 13.45 V. d. kind. 14.00 Voordr 14.15 Pianospel. 14 30 Nws. en ge var. muz. 15.00 Lichte muz. (Om 15.30 Nws). 15.45 Fabrieksfanfare. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitsl. racea. Daarna theater- en filmmuz. 17.30 Nws. en Pianospel. 18.00 Cricket. 18.35 Weer ber. 18.38 Act. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19 25 Sport. 19 30 Nws. en hersengym. 20.00 Gevar. pw>gr 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Quizprogr. 21.30 Nws. en ork.conc. 22.30 Nws. 22.40 Jazznvuz. 23.30 Nws. en pianospel. 23.5524.00 Nws. Nordwestdeutsclier Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Gevar. muz. 16.00 Filmmuz. 16.25 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.45 Orgelspel 17.55 Lichte muz. 19.00 Nws. 19 40 Lichte muz. 20 00 Hoorsp. 20.55 Jazzmuz. 21.45 Nws. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 1.00 Dansmuz. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12 f)0 Nws. 13.40 en 16.10 Gram. 17.15 Or gelrecital. 18.30 Gram. 19.16 en 19.55 Gram. 20.00 Festival te Salzburg: Ork. conc. 22.25 Gram. 23.10 Idem. 23.53 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Lichte muz. 14.00 Gevar. muz. 15.30 Pianospel. 16.00 Koersen. 16.02 Bourgon dische muz. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.15 Vlaamse lie deren. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19 30 en 19.40 Gram. 20.00 Verz.progr. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55—23.00 Nws. 484 in.: 12.30 Orgel- en pianospel 13.00 Nws. 14.30 Judas Macchabee, Oratorio v. Handel. 15.15 Gram. 16.05 Gevar. muz. 16.30 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Klaveclmbelspel. 17.50 Gram. 18.30 en 19.00 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.55 Nws. WOENSDAG Den Burcht: Demonstraties oliehaarden te 2, 4, 7 en 9 uur nam. In den Vergulden Turk: Demonstratie met Hemifix-produkten. 2.308 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed. 7.308 uur nam. DONDERDAG Den Burcht: Oliekacheldemonstraties. 2.30-5 en 7-9.30 uur nam. In den Vergulden Turk: Demonstratie met Hemifix-produkten. 8 uur nam. VRIJDAG Den Burcht: Oliekacheldemonstraties. 2.30-5 en 7-9.30 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: „Kijk-race" voor kinderen (plm. 12 Jaar) 10—12 uur voorm. (t.e.m. 31 augustus). Lakenhal: Tentoonstelling Het Neder landse portret 6inds 1880. Werkd. 10 uur voorm.5 uur nam.; zond. 15 uur nam. (tot 31 augustus). Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee. (Dageiyks van 10 tot 5 uur; 's zondags van 15 uur) t.e.m. 5 oktober. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 2—4. Zon- en feestdagen 24 uur. Vroom en Dreesmann: Tentoonstelling ..Het Ryksdeel Suriname", (t.e.m. 29 aug.) BIOSCOPEN Casino: „Nathalie" (14 Jaar). Dageiyks 7 en 9.15 uur. 's Middags 2.30 uur ..The Kid" (&.I.). Lido: „Met de kapitein aan tafel". („The captainstable). 18 Jaar. Werkdagen 2.20, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45 .7 en 9.15 uur. Luxor: ..St. Louis Blues" (a.l.). Werkda gen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Onder kruisvuur", 14 Jaar. Vrydag, zaterdag en zondag: „Onder kruisvuur" 14 Jaar. Maandag, dinsdag en woens dag: „Fanfare" (a.l.). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Das elnfache Madchen". Trianon: „Kop op, borst vooruit" ((a.l.) Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur. Te Leiden ls geopend Apotheek „Tot ïulp der Menschheid", Hooigracht 48. Bij geen gehoor bij Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. (Advertentie) dealer: Voor Leiden en omstreken GEBR. HUISMAN Wielmakersteeg 23 hk. Levendaal telefoon 22962 Z WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) V j iï c -!2 c Eu E «4 CCM Amsterdam onbew. ozo 20 17 0 Den Helder onbew. ono 1 22 14 0 Ypenburg mist o 2 22 16 0 Vlissingen onbew. o 2 24 13 0 Eelde onbew. o 4 23 14 0 De Bilt onbew. wlndst. 25 14 0 Twente onbew. o 2 24 14 0 Eindhoven onbew. o 3 24 13 0 Z .-Limburg zw. bew. z 2 27 12 0 Helsinki zw. bew. wzw 1 28 13 0 Stookholm zw. bew. wlndst. 25 15 0 Oslo licht bew. wnw 2 21 12 0 Kopenhagen onbew. z 3 26 10 0 Aberdeen zw. bew. nno 3 26 13 0 Londen onbew. o 4 22 16 0 Brussel onbew. wlndst. 24 13 0 Luxemburg onbew. no 5 23 14 0 Parijs onbew. wlndst. 28 14 0 Bordeaux onbew. windst. 27 12 0 Grenoble onbew. wlndst. 25 12 0 Nice zw. bew. nnw 2 27 20 0 Berlijn onbew. nno 2 27 16 0 Frankfort onbew. no 2 26 16 0 München mist o 1 20 11 0 Zürlch licht bew. n 2 23 12 0 Genève zw. bew. windst. 22 11 0 Locarno regen o 4 26 16 0 1 Wenen zw. bew. wnw 2 24 13 0 Innsbruck onbew. windst. 23 10 0 Rome onbew. ono 2 28 16 0 Ajaccio onbew. ono 3 15 0 Madrid onbew. wlndst. 36 18 0 Mallorca licht bew. windst. 30 19 0 Lissabon licht bew. nnw 5 32 17 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2