Laatste nieuws In Wassenaar is Internationale Studenten Seminar gesloten Ds. Y. Schaaf gaat zorgen voor Bijbelverspreiding in Kameroen DINSDAG 18 AUGUSTUS 1959 Motie aangenomen - telegrammen verzonden Het 10e internationale studenten seminar, georganiseerd door de Neder landse Studenten Raad, in samenwerking met Cosec te Leiden, waaraan 50 deel nemers uit 30 landen deelnamen, is te Wassenaar geëindigd. Het onderwerp van het seminar: „De rol van de student in de politiek", heeft aanleiding gegeven tot langdurige debatten, waarbij de noodzakelijkheid bleek een scheiding aan te brengen in de rol van de studenten en wel in die van koloniale, onderontwik kelde en hoogontwikkelde landen. Over de rol van de individuele student heerste wel eenstemmigheid. Algemeen was men van mening, dat het de taak van de student is zich voor politiek te interesseren en van zijn or ganisaties hem dit besef bij .te brengen. Voor het overige staan de studenten uit minder ontwikkelde gebieden een actie vere rol van de studentenorganisatie voor. Aan het einde van het seminar werd een motie aangenomen, waarin de wens werd uitgesproken, dat het definitieve verslag van de zittingen verzonden zal worden aan alle nationale studenten organisaties, aan alle regeringen en in het bijzonder aan die der deelnemende studenten, aan alle instellingen voor hoger onderwijs, de Verenigde Naties, de Unesco en de internationale pers. Het drama in Haagse Jan de Baenstraat (Van onze Haagse correspondent) Naarmate het onderzoek naar de vechtpartij met dodelyke afloop, welke zondagavond in de Jan de Baenstraat te Den Haag plaats had, vordert, komen meer gegevens over de juiste toedracht van de zaak beschikbaar. Gisteren is ge bleken, dat de dader en zyn slachtoffer reeds eerder op de middag hadden ge vochten. Jan Venrooy wist toen echter nog te ontkomen. Deze vechtpartij speelde zich af in een cafetaria. De metselaar, zoals gemeld woedend omdat zijn zusje was geslagen, vond de ex-vriend van zijn zusje daar. De gezochte vluchtte naar het toilet, maar in de gang greep de metselaar hem en begon hem te slaan. De jongen verzette zich uiteraard hevig en verloor op een gegeven ogenblik een dolkmes. Het is niet gebleken, dat hy dit heeft willen gebruiken. De vader van de met selaar kwam reeds hier tussenbeide. Hij scheidde de vechtenden en stuurde zijn zoon naar huis. Jan Venrooy kreeg zijn dolkmes van de cafetariahouder te rug. Nog voor de vader van dé metse laar thuis kwam, was deze laatste al weer op pad gegaan om zijn slachtoffer voor de tweede keer op te zoeken. Toen de vader, nadat hij was thuisgekomen, Idit vernam, is hij ogenblikkelijk weer achter zyn zoon aangegaan. Deze keer kwam hij echter te laat. Toen hij in de Jan de Baenstraat arriveerde, lag het slachtoffer reeds dodelyk gewond op de grond. Felle fabrieksbrand te Rotterdam Voorman gewond (Speciale berichtgeving) Een felle brand heeft vanmorgen vroeg gewoed in een grote fabriekshal in de Spaanse polder te Rotterdam. In die hal zijn gevestigd de timmerwinkel en dc machinale afdeling van de Maat schappij tot uitvoering van werken voor de warmte- en koudetechniek Unisol. Tegen half zeven had de voorman P. van Hartingsveld de butagasinstallatie ontstoken, waarmee een grote ketel met pek wordt verwarmd. Daarna ging hij naar een andere ruimte om koffie te zetten. Hij was daar nog maar nauwelijks of hij hoorde een geluid alsof er aan de deur werd ge rammeld. Vrijwel tegelijkertijd rook hij een scherpe brandlucht. In allerijl ren de hij de fabriek in, waar meterslange vlammen bezit hadden genomen van blokken kunsthars, hout en andere op geslagen materialen. De heer Van Har tingsveld probeerde met een blusappa- raat nog in te grijpen, maar hij stond machteloos. Bij zijn bluspoging liep hij een vry ernstige brandwond aan de arm op. Toch belde hij zelf de brandweer nog. Die arriveerde met veel materieel in de Spaanse polder. Met vier stralen heeft men de brand tot één hal beperkt weten te houden. De schade is vrij aan zienlijk. Over de oorzaak tast men nog in het duister. Het bedrijf, dat het bij zonder druk heeft, is ernstig gestag neerd. Een groot gedeelte, van de vele arbeiders werd naar huis gestuurd. Tevens heeft het seminar namens de deelnemers telegrammen verzonden aan de gedelegeerden van Guatemala bij de V.N., de heer Kestler, aan de U.N.- commission on South-West Africa en aan de secretaris-generaal van de V.N. over de zaak van de Zuidwest-Afri kaanse student Beuks, die van de Noorse studentenorganisatie een beurs ontvangen had om in Noorwegen te gaan studeren, maar daarheen niet kon vertrekken, aangezien de Zuidafrikaanse regering hem zijn paspoort ontnam. De U.N.-commission on South-West Africa en de heer Kestler willen deze zaak be handeld zien door de assemblee der V.N. in september. Het seminar veroordeelt in de telegrammen het intrekken van het paspoort van Beuks. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 18 augustus. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Per 100 kg.: appelen 1318, peren 28r—42. andijvie 8 25, augurken 1391, pronkbonen 44110, snijbonen 37125, stambonen 89136, ctokbonen 108161 .kroten 724, rode kool 3041, groene kool 1131, postelein 1938. prei 2229. rabarber 11. spinazie 1457, stoofsla 1630, uien 1619. Per 100 stuks: meloenen 1898, perziken 4 —29, komkommers A 1018. B 814, C 8—12, sla 534. Per 100 bos: bospeen (042, peterselie 1228. selderie 1.50 '80. LEIDEN, 18 augustus. Vette varkens- markt. Aangevoerd 149 stuks vette var kens. Notering per kg. levend gewloht: zware varkens geen aanvoer, lichte var kens 1.871.90, slagervarkens 1.9-11.94, zeugen geen aanvoer. Handel vlug. Be perkte marktaanvoer. AALSMEER, 17 augustus' C.V. Centr. Aalsm. Veiling G.A.: Clematis 10—24, Bou- vardia 821, Chrysanten gr.bl. 3057, ld. kl.bl. 1026, Gerbera 1023 per stuk. Lelies 10—24 per kelk. Colvlllei 40—67, Gladiolen 3070, Ornlthogalum 1555, Scablosa 2041, Cyclamen 3063. Zinnia 30—85, Dahlia gr.bl. 30—57, Idem kl.bl. 1537. Chrysanten tros 1025, Freeslia 2565 per bos. BODEGRAVEN, 18 augustus Kaas markt: Aanvoer 143 partijen. Eerste srt. 2.172.23, tweede soort 2.052.16, extra 2.35. Handel kalm. ROTTERDAM. 18 aug. Veemarkt: Aanvoe rl ntotaal 2990; weektotaal 4565. Vette koelen en ossen 300, gebruiksvee 1024, vette kalveren 560, graskalveren 306, nuchtere kalveren 20, varkens 20, lopers en 9 fokzeugen, biggen 79, paarden 66, veulens 62. schapen of lammeren 322, bokken of gelten 42. Notering: Vette koeien le kw. 310335, 2e kw. 290310, 3e kw. 280—290; vette kalveren 300—340, 280300, 240260 per kg. Graskalveren 450. 375, 275, nuchtere kalveren 90, 75, 65, vadkens (lev. gew.) 100, 90, 80. biggen 75, 60, 50 per stuk Slachtpaarden 250, 210, 190 per kg. Veulens 425, 300, 250. schapen 80. 70. 50, lammeren 70. 60, 45. kalfkoeien 1200, 1000 375. melkkoeien 1200, 1000, 875, vare koelen 900, 800. 675, vaarzen 900, 800, 650 pinken 585, 500, 400 per stuk. Bonda c.s. deed bod op aandelen Vlisco (Van onze Haagse redactie) Het bod van 350% dat aan het begin van deze maand via het bankiershuis gebr. Teixera de Mattos werd uitgebracht op de aandelen in P. F. van Vlissingen en Co's Katoenfabrieken te Helmond is afkomstig van een groep onder leiding van de Rotterdamse grootindustrieel, de heer H. J. Bonda. De heer Bonda, die een veevoederve- drijf bezit met filialen in verscheidene landen en voorts is verbonden aan een aantal ondernemingen en o.m. commis saris is van de Bank voor Onroerende Zaken, heeft er nog in de aandeelhou dersvergadering van april j.l. op gewe zen, dat de aandelen van Vlissingen Ka toen ondergewaardeerd waren. Ook een opponerende groep onder leiding van de commissaris, H. Fentener van Vlissin gen sr., waarschuwde toen voor de te lage koersen. Bestond aanvankelijk het vermoeden, dat het hierboven bedoelde bod werd uitgebracht namens een buitenlandse (Duitse) groep, thans Is aan het licht getreden dat uitsluitend sprake is van Nederlanders. Bij dit optreden zou de bedoeling hebben voorgezet.pnt.e voor komen dat het buitenland tegen te lage prijzen belangen verwerft In Nederlandse vennootschappen. De groep van de heer Bonda heeft thans verbinding opgenomen met het be stuur van Van Vlissingen Katoen (Vlis co) en het verluidt dat men aan de agenda voor de in september a.s. te hou den vergadering van aandeelhouders, die tot nu toe als enig punt vermeldt: be noeming van dr. A. Treep tot lid van de directie, nog enkele punten wil toe voegen. Het zou daarbij o.m. gaan om een commissarlsplaats voor de groep- Bonda, herkapitallsatie en wijziging van het stemrecht. De zoon van de opponerende commis saris, de heer H. L. Fentener van Vlis singen jr., die na een conflict met zyn oom, de directeur J. Fentener van Vlis singen, uit het bedrijf werd gezet en dezer dagen weer in de onderneming werd opgenomen, zal eerlang naar Zü- rich vertrekken. Hy zal van daaruit de afzet van Vlisco-produkten in het gebied van de Europese gemeenschappelijke markt stimuleren. Dodelijke val van 15 meter (Speciale berichtgeving) Tijdens het uitvoeren van herstel- stellamgswerkzaaanheden is heden rond het middaguur een Utrechtse loodgie ter van het dak van het oude gebouw van de N.V. Levensverzekering Maat schappij Utrecht in de Domstad geval len. De man, die van een hoogte van circa 15 meter naar beneden smakte, was op slag dood.^ In het trappenhuis van een van de Lijnbaanflats aan de Aert van Nes straat te Rotterdam is vanmorgen een totnuboe niet geïdentificeerde vrouw van de twaalfde verdieping in de hal op de begane grond gevallen. De vrouw was op slag dood. Het stoffelijk over schot is naar het ziekenhuis overge bracht. De politie tast nog in het duis ter over de toedracht van het ongeluk. R. J. Isa Antilliaans minister van Justitie By landsbesluit van de Ned. Antillen is aan mr. S. W. van der Meer eervol ontslag verleend als minister van Justitie. Als nieuwe minister is de voormalige voorzitter van de Antil liaanse Staten, de heer R. J. Isa be ëdigd. De heer Van der Meer had zijn ontslag aangeboden jom na 15 jaar actief deelnemen aan de Antilliaanse politiek, aandacht te kunnen gaan wijden aan zijn persoonlijke aangele genheden. Op de aanbeveling van de Staten fracties voor een nieuwe statenvoorzit- ter staat de heer J. A. Bikker van de democratische partij als eerste. Zijn fractiegenoot, de heer C. H. W. Hueck is tweede. Dodelijk spel op treinwagons De 11-jarige Theo Spelt uit Utrecht is vanmorgen omstreeks kwart voor tien by het spelen op treinwagons op een terrein by Werkspoor te Utrecht met zyn hoofd op de bumper van een wagon gevallen. Hy was op slag dood. De jongen was met enige vriendjes bezig van de ene wagon op de andere te springen. Waarschijnlijk is hij daarbij misgestapt. De bedrijfsarts van Werk spoor, die onmiddellijk werd gewaar schuwd, kon slechts de dood constateren. Het lijkje is overgebracht naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht.. RECHTZAKEN Opperman bedreigde vrouw en schoonouders STEEDS ZWAARDERE STRAFFEN Naarmate de preventieve hechtenis voortduurde, zijn de straffen die een 32-jarige opperman uit Aalsmeer in eerste aanleg en in hoger beroep zijn opgelegd, omhoog gegaan. De recht bank had deze verdachte, die in februari in een dronken bui zijn schoonouders en zyn vrouw bedreigd had („jullie moeten er allemaal aan. Ik maak jullie vanavond kapot" had hij geroepen) aanvankelijk vier maan den opgelegd met aftrek van vier maanden voorlopige hechtenis. Aangezien hij bovendien ter beschik king van de regering werd gesteld, lekende hy hoger beroep aan en op ia augustus j.l. eiste de Procureur- Generaal bij het gerechtshof in Amster dam 6 maanden met aftrek van de voorlopige hechtenis, die toen ook 6 maanden had geduurd. De procureur vroeg voorts de terbeschikkingstelling voorwaardelijk op te leggen. Vanochtend volgde de uitspraak van het Hof: 7 maanden met aftrek van de preventieve detentie met voorwaarde lijke terbeschikkingstelling. De proeftijd is 3 jaar. Als bijzondere voorwaarde werd verdachte opgelegd, dat hij zich zal moeten houden aan de aanwijzingen van het toezicht uitoefenende medisch consultatiebureau voor alcoholisme ook indien dit opneming in een inrichting noodzakelijk mocht achten. De verdach te is 9 maal eerder veroordeeld. Met grote dosis ondernemingsgeest (Van onze Amsterdamse redacteur) De cacao, die in Nederland wordt gebruikt, is voor het grootste deel afkomstig uit het Franse mandaatgebied Kameroen aan Afrika's westkust. Maandagmiddag is van Schiphol een merkwaardige handels reiziger vertrokken naar dat verre land. Zijn artikel is geen cacao, maar de Bijbel. En de „firma", die hij vertegenwoordigt, is het Neder landse en Britse Bijbelgenootschap. Ds. Y. Schaaf is gegaan met zijn vrouw (ex-omroepster van de regionale omroep Noord, Jopie van der Lijn), zijn 7 maanden oude zoon en een grote dosis ondernemingsgeest. Het laatste zal hem goed van pas komen, want in het stadje Yaoendé, het doel van de reis, zal hij niets anders vinden dan 2 kamertjes om te wonen. De rest moet hij. zo zegt hij. zelf ..versieren". En die rest is heel wat. WARMOND BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: J. de Winter, 25 jr. en C. E. Hoogeveen. 25 Jr.; W. van der Geest, 24 Jr en J. A. Walraven, 23 Jr. Overleden: C. Kettenis, 91 Jaar. In Yaoendé zal ds. Schaaf een depot stichten, van waaruit de bijbel over Frans Kameroen zal worden verspreid. Dit lijkt eenvoudiger dan het is, want in Kameroen worden door de be volking (ruim 3 miljoen zielen) meer dan 200 talen gesproken, waarvan een tiental hoofdtalen. De bijbel zal dus naast de officiële voertaal Frans in tal van uitvoeringen moeten komen. Dan zal hij ook moeten zorgen, dat die bijbel bij de mensen thuis komt. want het streven van het Nederlands Bijbelge nootschap is, dat iedereen in staat moet zijn een bijbel te kunnen kopen. Een groot deel van de bevolking kan echter zelfs de kostprijs van het boek niet be talen en de Nederlandse pionier zal dus financiële hulp uit zyn vaderland moe ten hebben. „Die hulp zal ik krijgen", vertelde ds. Schaaf voor zyn vertrek. „Ik zal op mijn beurt van Kameroen uit, materiaal naar Nederland sturen om het land Gistermiddag is ds. Y. Schaaf met zijn vrouw en zoontje van zeven maanden van Schiphol naar Kame roen vertrokken. Hij zal in op dracht van het Nederlandse en Britse Bijbelgenootschap in Frans- Kameroen de bijbelverspreiding or ganiseren. meer bekendheid te geven. Ik zie het als een spannend avontuur, want het gaat er niet alleen om die bijbel te ver spreiden, maar hy zal ook gelezen moe ten worden. En omdat er tal van mensen zyn, die niet kunnen lezen, zal ik ook voor filmstrips en foto's moeten zorgen, waarmee de boodschap van de bybel toch kan worden uitgedragen". Om zich op zyn taak voor te bereiden, verbleef het echtpaar Schaaf 3 maan den in Parijs. „Ik heb hier myn Frans OEGSTGEEST Zwemdiploma's uitgereikt In de Zweminrichting Poelmeer al hier werden diploma's uitgereikt aan de volgende meisjes en jongens. Diploma A: Sjoukje Rullmainn; Ro- bertus Malmberg; Els Heyboer; Marlou de Weert; Niels Vervoort; Kees v. d. Kaay; Jannie van Oeveren; Jopje Ha- negraaf; Frans Schroder; Henk van Du.vn; Lidi v. d. Maat; Willy Braakhek- ke; Fres Leenen; Jan Matze; Henk Schrama; Maryke Hazevoet; Marike Kallenbom; Robertjam Terwiel; Renee Bodt; Tinie v. d. Berg; Peter Hans Lit- tooy; Corry Driessen; Letty de Graaf; Gerard van de Aardweg; inca Uhlen- beek; Coby van Gerven; Peter Rave- stein; Elsje Snieder; Fernande Leenen; Nico Siljeé: C. M. L. van Kesteren; Dushca v. d. Berg; Renske v. d. Berg; Onno v. d. Berg; Liesje Kwaadgras; Dik Helst: Matthys Sepers; Ronald Wolbers; Frank Leenen; Marianne El- burg. Diploma B: Annelies Littooy; Anneke van Driest; Nelleke Reuvens; Marijke Ruiter: Nicolien Korenhof; Itteke Snie der; Marike Snieder. VOORSCHOTEN Jaarvergadering Rode Kruis Onder voorzitterschap van burgemees ter C. J. van der Hoeven hield de afde ling Voorschoten van het Ned. Roode Kruis haar jaarvergadering in het Ge zondheidscentrum De secretaris, de heer A. Oosterbaan, gaf een overzicht van de afgelopen drie jaren. In 1956. 1957 en 1958 werd deel genomen aan de boottocht met „Kasteel Staverden" voor chronische zieken en invaliden. In 1956 en 1957 waren er 3 zieken uit Voorschoten by, in 1958 twee. De moedermelkcentrale, verzorgd door mevr. Olthuis-Staverman leverde in 1956 en 1957 jaarlijks 80 flessen moeder melk op; in 1958 slechts 40. Steeds meer blykt de voorkeur voor flessenvoe- ding. In 1956 werden In Voorschoten 1118 kg. tydschriften en 98 boeken Inge zameld, in 1957 1959 kg. en 77 boeken. De getallen van 1958 zyn nog niet be kend. De jaarlykse geldinzamelingen lever den bruto op: f. 1.367,83, f. 1679,15 en f 1680,03. De afdeling Rode Kruishelpsters heeft thans een sterkte van 22 „man". Sinds 1957 heeft deze afdeling met succes deel genomen aan de grote slotoefeningen van de B.B. zy had tot taak een nood ziekenhuis met 10 bedden in te richten in het Cultureel Centrum. Geld, dat aan de afdeling werd aan geboden. werd besteed voor de aan schaffing van twee televisietoestellen, die in bruikleen werden afgestaan aan 'twee chronische zieken. Het aan de Staat verschuldigde kijkgeld werd uit dc- gewone middelen van de afdeling be streken. Ontheffing werd namelyk niet verleend. Het afdelingsbestuur leed een groot verlies door het overlijden van de ko lonel b.d. T. Beets, vice-voorzitter der afdeling. De penningmeester, de heer Th. Wagtendonk, gaf een overzicht van de stand der financiën in de afgelopen drie jaren. Ieder jaar leverde een voor delig saldo op. De heren Oosterbaan en Wagtendonk zagen zich door andere werkzaamheden genoodzaakt af te treden als bestuursle den. In hun plaatsen werden met alge mene stemmen benoemd als secretaresse mevr. Kammlnga en als penningmeester drs. J. R. Eysink Smeets. Dokter H. Olthuls werd benoemd tot vice-voorzit ter. Geslaagd In Rotterdam slaagden voor het Textielbrevet A onze plaatsge noten mej. L. den Hollander en de heer J. G. Vélu. WASSENAAR Kunstzwemshow van hoog gehalte In een stampvol sportfondsenbad in Wassenaar hebben zeer velen gister avond genoten van een kunstzwem- show, zoals men slechts zelden te zien krygt. De show werd verzorgd door de Canadese kampioenen ,Sea Sprites" uit Quebec en de officieuze Europese kampioenen, de dames van de Amster damse vereniging Z.A.R. De Canadese kunstzwemploeg is aan het eind van een reis door Europa in Wassenaar aangeland, waar de meisjes de gasten zijn van de heer Eon van de Canadese Ambassade, een broer van de leidster van de club. Vandaar, dat zich onder de belangstellenden ook vele leden van de Canadese diplomatieke vertegen woordiging in ons land bevonden. Zij werden verwelkomd door de heer Drie beek van de R.-K. Zwemvereniging „De Zilvermeeuwen", die dit kunst- zwemfestyn heeft georganiseerd. Het programma, dat om en om door de Canadese en de Amstêrdamse kunst zwemsters verzorgd werd bestond uit achttien nummers, merendeels kunst- zwemmen, afgewisseld met enkele aar dige shownummers. Zowel in de soli, de duetten als de groepsnummers werden zeer bijzondere prestaties geleverd. De Canadese gasten oogstten veel succes o.m. de duetten „Sea Sprites" en „Sil houettes". met een perfecte groepsuit- voerlng door vijf meisjes en met een solo. waarby een meisje onder water in horizontale stand over de zy kanten van het bad wandelde! ZAR bracht o-a. enkele soli van Hetty Balkenende, die met „Vesuvius" de eerste prijs in het Europese kampioen schap behaalde en het prachtige slot nummer ,De macht van het noodlot". ZOETERWOUDE Houtworm wordt uit raadhuis verdreven De Raad dezer gemeente komt don derdag 20 augustus in vergadering bij een. Het Comité vakantiebezigheden heeft verzocht ook in 1959 een subsidie te mogen ontvangen. In de gemeente begroting is hiervoor f 1387.50 uitgetrok ken. B. en W. stellen voor voorlopig een subsidie te verlenen van 50% van de uitgaven tot een maximum van het hiervoor genoemde bedrag, waarop dan een voorschot zal worden verleend van f 1000,Voorts stellen B. en W. voor het definitieve subsidie vast te stellen, nadat van het Comité een rekening en verantwoording met bewysstukken is ontvangen. Het sporbterrein in de Loethe is ver huurd aan de R.-K. Sportvereniging SJZ alhier voor f120— per jaar. Het huurcontract eindigt 31 dec. In de raadsvergadering van 20 mei j.l. is besloten dit sportterrein te drai neren en de huur te verhogen met f 150 per iaar. In verband hiermee stellen B. en W, voor genoemd sportterrein, in gaande 1 jan. 1960. weer voor 5 jaren aangenoemde sportvereniging te ver huren tegen een huur van f270 per jaar. In de balken, het dakbeschot en de zoldervloer van het raadhuis zit de houtworm. B. en W. hebben prysopgave gevraagd voor de verdelging- De Firma Bleijs te Leiden wil deze werkzaam heden uitvoeren voor de som van f 540. Op de toe te passen bestrydingsmetho- de wordt een garantie gegeven van 20 jaar, tevens gratis controle en eventuele nabehandeling indien dit binnen het tijdvak van 20 jaren nodig mocht bly- ken. RAADSAGENDA De raad van Zoeterwoude komt op donderdag 20 augustus te 19..45 uur ten gemeentehuize bijeen ter behandeling van a.m. de volgende punten: aan gaan van een geldlening, groot f. 221.000 bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten; aankoop van vier sets voor de o.l. school; verlenen van een sub sidie aan het bestuur van de Geerpol- der; verlenen van een subsidie aan het comité voor de vakantiebezigheden; verzoek van G. Vogelaar om verhoging van de bromfietstoelage; benoeming van een commissie van onderzoek der rekeningen over 1958 en de begrotingen voor 1960; verhuur van het sport terrein aan de R.-K. Sportvereniging SJ.Z.; verlenen van een krediet van f. 540.— voor bestrijding van houtworm. opgehaald en ik had er interessante contacten met mensen, die in Kameroen als zendeling hebben gewerkt. Daarna heb ik in Genève nog een cursus ge volgd over de ontwikkeling van de jon ge Afrikaanse staten". STUDIETIJD Ds. Schaaf, 29 jaar oud, is kleinzoon van de Friese voordrachtskunstenaar Ype Schaaf. Hy was er in zyn gymna siumtijd al van overtuigd dat hij pre dikant wilde worden. Hij ging naar de universiteit in Groningen en studeerde daar theologie. Naast zijn studie waste hy borden in de keuken van een hotel en verdiende o.m. f. 7.50 voor medewer king aan een Fries hoorspel voor de Re gionale Omroep Noord. Later besteedde hy zyn vrije tyd als omroeper bij deze omroep, maakte klankbeelden in het Fries, schreef en zong liedjes voor de microfoon en begon ook reportages te maken, waaronder die van een ballon vaart en de operatie van de Friese Siamese tweeling wel de opmerkelykste waren. Later werkte hy naast zyn stu die als assistent-programmaleider aan het I.K.O.R. Tenslotte deed de heer Schaaf, na volbrachte theologische stu die, op 19 juni J.l. als predikant voor buitengewone werkzaamheden zyn en tree in de hervormde gemeente te Hil versum. BEURSOVERZICHT Internationals fractioneel lager AMSTERDAM, 18 AUGUSTUS Het was vanmiddag uiterst stil en de koersen waren, vergeleken met de slot- koersen van gisteren, fractioneel lager. De beurs wacht kennelijk op een sti mulans om de koersstijging van de laatste maanden verder te kunnen voortzetten. Wall Street sloot gisteren teleurstel lend. Dit was van invloed op de koers- vorming van de aandelen op de Euro pese beurzen. De arbitrage kon heel weinig uitrichten, het publiek nam een afwachtende houding aan en de be- roepshandel voelde er ook niets voor om tot speculatieve transacties over te gaan- Aku's stegen van 381% tot 382 en verloren op deze prijs toch nog circa 2 punten by gisteren. Philips vrijwel on veranderd op 644. Unilever circa 3 punten lager en Kon. Olie op f 169.20 cdroa f 1.50 beneden de vorige slotkoers, doch een paar dubbeltjes boven pari teit New York. KLM werd, ingevolge Wall Street, lager geadviseerd. Scheepvaarten waren een puntje la ger. Van de cultures werden Amsterdam Rubbers vlot verhandeld tegen oplopen de prijzen. De koers steeg"van 104 tot 108 door speculatieve aankopen. Slot koers van gisteren was 1047*. Deli en HVA iets lager. Staatsfondsen vast bij geringe omzetten. In de lokale setotor waren aandelen A NI.E.M. Nationaal bezit een paar punten hoger op circa 68; deze aan delen liggen de laatste dagen in de pu blieke belangstelling. Aandelen van de grootbanken enige punten lager. Aan delen Van Vlissingen Katoen werden op 435 440 geadviseerd tegen gisteren 425. De uitgifte van f 2.5 min 5% in aan delen B converteerbare obligaties 100% is geslaagd. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 18 AUGUSTUS Londen 10.613i-10.62%; New York 3.77H-3-78tV. Montreal 3.97A-3.97H, Parijs 77.02 %-77.12%; Brussel 7.56y4- 7.56%; Frankfort 9030%-90.35%; Stock holm 73.02%-73.07%: Zürich 87.60-87.65; Milaan 60.87%-60.92%Kopenhagen 54.81 %-54.86%; Oslo 53.05%-53.10%; Wenen 14.64%-14.65%Lissabon 13 23%- 13.24%; Ankara 3.76%-3.77%; Praag 52.84-52.94. Beurs van Amsterdam Dinsdag 18 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 101A 101%GB Ned. '59 4% 101% 101% Ned. '53 3% 94% 94%B Grootboek obl. 3% 80% Ned. '47 3% (3) 93% 93% Ned '51 3% 94% Ned. '53 (3%) 93% 93%B Ned. *56 3% 93% 93% Ned. '48 3% 88% 88% Ned. '59 4% 98%GL 98% Ned. '54 3% 89% 90 Ned '55 I 3% 89% 90 Ned '55 II 3% 91B 91% Ned. -37 3 90% 91 Dollarlng '47 3 90%GB 90% Investeringscert. 3 97% 97fg Ned. 62-64 3 98A 99% Indië '37 A 3 94 Grootboek '46 3 89%OB Ned W-B 6% Ill 110% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 41 42% Nat. Handelsbank 161GB 168GB Ned. Handelmy245 244 Amst. Rubber 104GB 106% H.VA155% 156 Senembah 217 218B A.K.U384% 381% Berkel's Patent (v.) 280GB 279GB Calvé Delft cert. 580 565 Deli My .en (Ver.) 179%GL 180GL Kon. Pap v. Gelder 243GB 245%GB Hoogovens cert567%GB 565%GB Miiller en Co. NB. 324% 316 %GB Ned. Kabelfabr. 401GB 400GB Philips 647% 643% Philips pref266 266GB Unilever 609 606% Wilton Feyenoord 219% 217% Blllton 2de r332GB 339% Dordtse Olie gew. 745% 749 Kon. Olie (f 20.—172.50 170.20 Idem (50 A f.20.—170.80 169 Holl. Amer. iyn 167 166 Java China Paket 157 157 K.L.M128 126 Kon Ned. Stmv My 162% 160% Kon Paket My 130 128% Stoomvaart My Ned 167% 167 Nievelt Goudr cert 143% 141 v. Ommeren cert. 254% 250% Kon. Rott. Lloyd 159% 158% Ned Scheepv Unie 145 143 %GB NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3. 93% 93% idem "48 (3%) 93% 94 R'dam '52-1 (4%) 99% 99% idem *37 I-III (3%) 93% 94 idem '38-1 (3%) 92% 94 Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104% 104% id. N.WB. '52 (4%) 99% 9811 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '61 95 95 Premieleningen A'dam '53 3 96 96% A'dam '51 2% 89 89 A'dam '56 I 2% 83% 83% A'dam '56 II 2%93% 93% Eindhoven '54 2% 84 83 Enschede '54 2%82% Den Haag '52 I 2% 88% 88% Idem II 2% 87% R'dam '52 I 2% 89%, 89 Idem II 2% 90 Idem '57 2% 100% 99 Utrecht '52 2% 91 89 Z.-Holl. 1957 2% 97 97% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 214 214 Amst. Bank 346 330% H.B.U cert256% 256 Rott. Bank 307 291 Twentsche Bank 267 260 Industrie Ondernemingen Albert Heyn403 403 Borneo Sum. H. My. 77% 75L Ned. G. en Sp. fabr. 296% 298 Kon. Ned. Grofsm. 146 145 Internatio138 137 Int. Kunststoffenind. 49 Leidse Wolspinnery 370 369% Rott. Droogdok My. 614 614% Slkkens Lakfabr. '53 575 579% Ned. My Walv.vrt. 116% 116 Zaalberg 123% 122 Ing. bur. v. Bouwnyv. 253 255 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 85 B 87B Amerlk. fondsen Canadian Pacific R. 2811 28% Intern. Nickel102% 101% Anaconda 64% 64% Bethlehem Steel 55% 54% Cities Service 55% 56 General Motors 55% 54U Kennecott102% 102% Republic Steel 75% 75% Shell Oil 79% 80% Union Pacific 32% 32% Un States Steel 100% 100% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet. Kon. AA Pref. w.a Idem Electrolas B Holl Constructie Ver. Touwfabrieken Wernlnk's Betonm. Van wyk Textiel VK 77 84 330 429 282 1300 86% 17/8 79 %GB 130GB 87%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5