Onbewooiibaarverklaring niet los te zien van Noord-Zuidverbindiiig Wethouder Jongeleen: dit is een normale gang van zaken Kon. zilver voor A. Hollebeek Bi Dr. F. A. Nolle 25 jaar predikant Sinds 1956 geneesheer-directeur van het Diaconessenhuis te Leiden Kerkelijk Leven Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 18 augustus 1959 Tweede blad no. 29824 J. van Iterson in Leidse raad „Grijpen onbewooiibaarverklaring niet aan voor doorbraak Noord-Zuidverbinding" Een voorstel, dat de Leidse raad in het verleden vrijwel steeds zonder dis cussie en hoofdelijke stemming aanvaardde, gaf gistermiddag aanleiding tot een debat van ruim een uur, waarin vertegenwoordigers van alle fracties zich meng den. Het was het voorstel tot het onbewoonbaar verklaren van de woningen St.-Jorissteeg 8, 10, 20, 34, 36. 38 en 42, Krauwelsteeg 11, 11a en b en 13, Korte Raamsteeg 16 en Korevaarstraat -5. De heer Van Iterson (Prot.-Chr.), die het debat opende en later ook een voorstel indiende om dit punt van de agenda af te voeren, zag hierin een geforceerde onbewoonbaarverklaring van woningen. De gemeente, zo betoogde hij, heeft deze woningen nodig voor de geprojecteerde Noord-Zuid-verbinding. Z.i. was het daarom reëler geweest, dat de gemeente in dit geval haar toevlucht had gezocht tot het opstellen van een onteigeningsplan krachtens de wegenwet. De thans gevolgde methode achtte hij „geen stijl van zaken doen". Bovendien zijn, volgens de heer Van Iterson, met name aan de woningen in de Krauwelsteeg en aan het perceel St.- Jorissteeg 8 belangrijke verbeteringen aangebracht, waardoor deze panden nog wel bewoonbaar zyn. Nu men al deze woningen onbewoonbaar gaat verklaren, zullen zij in waarde verminderen. Voor de nog resterende, niet onbewoonbaar- verklaarde woningen, kan dit bij een eventuele verkoop ook van invloed zijn. Met het oog op de bestaande doorbraak- plannen, had het volgen van een ont eigeningsprocedure z.i. juister geweest. Bij een onteigeningsplan, aldus spreker, weten ook de winkeliers waar zij aan toe zijn. Normale gang van zaken Wethouder Jongeleen, die van ant woord diende, zeide met zeer veel na druk, dat het College de noord-zuidver binding niet aangrijpt om tot deze onbe woonbaarverklaring over te gaan. De woningen tonen tal van gebreken. Over diverse woningen zijn tientallen klach ten by B. en W. binnengekomen. Hoewel er in enkele panden verbete ringen zijn aangebracht, voldoen deze niet aan de voorschriften van een goede woning. Reeds zeven jaar geleden bij de interpellatie van de heer Van Weizen over de slechte toestand van de wonin gen in de St.-Jorissteeg kwam daar bij ook het perceel St.-Jorissteeg 8 ter sprake. Met dit voorstel, aldus de wethouder, is het College niet buiten de normale gang van zaken getreden. Wachten op onteigeningsplan De heer Van Iterson, die op het stand punt blijft staan, dat de gemeente de panden nodig heeft voor de in deze om geving geprojecteerde doorbraak, is van mening, dat wethouder Jongeleen uit sluitend op 'details is ingegaan en niet op principes. Aan de overkant van de onbewoonbaar te verklaren woningen in de St.-Jorissteeg, staan panden, welke minstens even slecht zijn, doch niet onbewoonbaar worden verklaard. Hy diende dan ook een voorstel in om dit punt van de agenda af te voeren en het gelyktydig te behandelen met het in uitzicht gestelde onteigeningsplan voor de noord-zuid-verbinding. De heer Winsenius (P. v. d. A.), die het met het voorstel van het College van B. en W. eens is, zet uiteen, dat het tot de taak van B. en W. behoort om de krotopruiming „er zijn er in Leiden nog te veel" met kracht ter hand te nemen. Het peil van de volkshuisvesting mag nog niet lager zakken. De heer Lambermont (KVP) acht het voorstel van B. en W. niet erg sympa thiek. Met het oog op de doorbraakplan- nen hebben wy met dit voorstel de schijn tegen ons. Wordt op deze wijze het rechtsgevoel van de burgerij geen ge weld aangedaan? De heer Kortmann (KVP) wenste te weten of het College deze onbewoonbaar verklaring ook zou hebben doorgevoerd indien niet de noord-zuidverbinding zo snel mogelijk moet worden verwezenlijkt. De heer Piena (P. v. d. A.) was het met zijn fractiegenoot eens, dat er nog veel slechte woningen moeten worden opgeruimd. Het voorstel biedt daartoe weer een mogelijkheid. Zijn fractie staat dan ook achter het voorstel van het College. Hoewel de heer Zitman (VVD) toegaf, dat dit voorstel valt op een ongelukkig moment, is het redelijk. Er is geen sprake van, dat van het recht der eigenaren misbruik wordt gemaakt. De woningen zijn slecht! De heer v. Dijk (R.-K.) was het met de heer Van Iterson eens. Er is hier geen sprake van saneren, doch van doorbraak. Al mogen wjj.day de schijn tegen heb ben, aldus de neer "Van Weizen (CPN), gelet op de slechte toestand, waarin deze woningen verkeren, is onbewoonbaarver klaring zeer gewenst. Ook de heer Hagens (VVD) kon met het voorstel van B. en W. akkoord gaan. Hij wenste echter nog te weten of bin nenkort nog meerdere onbewoonbaarver klaringen zijn te verwachten, welke niet in verband staan met een onteigenings plan. Wethouder Jongeleen zette in tweede instantie nogmaals uiteen, dat het be slist niet waar is, dat het College via dit voorstel op goedkope wijze woningen in bezit wil verkrijgen. Wy zullen eerst moeten weten hoe de noord-zuidverbin ding precies komt te liggen, willen wij met een onteigeningsplan kunnen ko men. Spreker kondigde aan, dat binnenkort een voorstel is te verwachten, dat voor- KLIKSPAANWEG IN LEIDEN B. en W. hebben besloten de weg langs de studentenflats, lopende van de Ventweg langs de Haagweg naar de Churchillaan ter hoogte van de Tous- saintkade, Klikspaanweg te noemen. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, K. en W. is, te rekenen van 1 januari 1957, bevorderd tot we tenschappelijk ambtenaar lste-klasse in vaste dienst bij het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie alhier, de heer A. M. Husson, thans wetenschappelijk ambtenaar. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, K. en W. is, gerekend van 1 januari 1959, alsnog benoemd tot apo theker lste-klas in vaste dienst bij het Academisch Ziekenhuis mej. A. Winkel man, thans apotheker. ziet in het onbewoonbaarverklaren van woningen in de Camp. Terwijl ieder zal moeten toegeven, dat in deze omgeving op dit terrein iets moet gebeuren, kan men straks ook wel weer zeggen, dat zulks verband houdt met de realisering van het wegschema Los zien van n.z.-verbinding Tenslotte mengde ook de burgemeester z'ch in deze discussie. Ook hy verklaar- z.h.s. aangenomen. de, dat men dit voorstel los moet zien van de noord-zuidverbinding. B. en W„ die tegen het voorstel-Van Iterson zyn, zijn van oordeel, dat deze zaak thans moet doorgaan. VOORSTEL-VAN ITERSON VERWORPEN Het voorstel-Van Iterson, hierna in stemming gebracht, werd verworpen met 24 tegen 7 stemmen. Voor het voorstel stemden de heren Van Dyk (R.-K.), Woudstra, Harmsen en Van Iterson (Prot.-Chr.), Kortmann en Lambermont (KVP) en Duyverman (VVD). Het voor stel van B. en W. werd hierna z.h.s. aan genomen, waarbij de heer V-an Iterson geacht wilde worden tegen te hebben gestemd. Gemeente gaat verweer voeren Nadat de raad hierop een kwartier achter gesloten deuren had vergaderd de heer Van Dijk (R.-K.) had hiertoe verzocht werd zonder discussie en hoofdelijke stemming besloten tot het voeren van verweer tegen een door het Ingenieursbureau voor Bouwnijverheid te Oegstgeest ingediende rechtsvorde ring, waarbij de gemeente wordt gedag vaard tot het betalen van een schade vergoeding van f. 250.000. Zoals bekend heeft het I.B.B. zich niet kunnen ver enigen met de gunning van de bouw van 221 woningen in plan noord aan de firma A. Ph. Kuyl te Voorschoten. Alle overige door ons reeds gepubli ceerde voorstellen werden deze middag Veertig jaar bij Sociale Raad te Leiden De stoepen op de Hooigracht Kort voor de vergadering van de Leidse raad is gisteren bij B. en W. een schrijven binnengekomen van de heer C. F. Meerpoel, waarin deze zich verzet tegen het verwijderen van de voor het perceel Hooigracht 58 liggende stoep (met hek), zulks in verband met het aanbrengen van een nieuw wegdek op de Hooigracht. Volgens adressant draagt deze stoep in belangrijke mate bij om de fraaie gevel, welke voorkomt op de voorlopige lijst der Nederlandse monumenten van geschiedenis en kunst van de Rijksdienst voor Monumentenzorg, tot zijn recht te doen komen. Tot B. en W. is dan ook het verzoek gericht om deze stoep, even als dit met enige andere stoepen van huizen aan de Hooigracht het geval is, te sparen. Een verzoek, dat inmiddels is afgewezen. Adressant, die zich over deze gang van zaken tot de minister van Onder wijs, K. en W. heeft gewend, deelt aan B. en W. mede, dat er van de zijde van de minister geen enkel bezwaar bestaat indien ook de stoep van het perceel Hooigracht 58 gespaard zou blijven. Hoewel de stoep, met hekwerk, reeds is verwijderd, is de heer Meerpoel be reid een en ander weer in de oorspron kelijke toestand terug te brengen. Tijdens de gemeenteraadsvergadering van gistermiddag stelde de burgemees ter voor dit schrijven ter afdoening in handen van B. en W. te stellen. De heer Woudstra (Prot.-Chr.) maakte be zwaren tegen het feit, dat de raad niet tijdig van de inhoud van dit schrijven op de hoogte was gesteld. Z.i. is dit niet billijk tegenover adressant. Had dit schrijven niet in pre-advies genomen kunnen worden? De burgemeester bracht de raad on der het oog, dat dit schrijven hem eerst om twaalf uur had bereikt. Ook de wet houders konden eerst kort voor het be gin van de zitting van de inhoud op de hoogte worden gesteld. Het betreft hier, volgens de mening van de burge meester, een onbelangrijke zaak, welke z.i. ter afdoening in handen van B. en W. dient te worden gesteld. Bovendien gaat het uitbrengen van een pre-advies, o.a. drukkosten, met hoge uitgaven (circa f. 70.gepaard. Conform wordt dan besloten. Dr. W. A. Bijlefeld reeds in Noord-Afrika Onze oud-stadgenoot, dr. W. A. Bijle feld, die als eerste predikant namens de Raad voor de Zending der Ned. Herv. Kerk in Nigeria (West-Afrika) werk zaam zal zijn, zal in de tweede helft- van september te Numan, zijn eerste standplaats, het werk beginnen. Op dit ogenblik bevindt hij zich reeds in Noord-Afrika. In het benediktijner- klooster in Toumliline (Marokko) neemt hij deel aan een bijeenkomst van mos lims, rooms-katholieken en protestan ten, waar als centraal thema de proble matiek van de verhouding islam en hu manisme wordt besproken. Tevoren was dr. Bijleveld ruim een maand in Jeruzalem (Jordanië). Daar werd van 8 tot 29 juli een zomercursus gegeven, georganiseerd door de Chris telijke Raad voor het Verre Oosten. Ve le belangrijke vragen rond het islam- apostolaat werden hier aan de orde ge steld. Dr. Bijleveld zelf sprak in deze cursus over ..Mohammed's dialoog met het jodendom en het christendom" en „Taak en toekomst van de islam-studie door christenen". CORRESPONDENTIE W. C. V. te Leiden Wij geven U in overweging om zich in verbinding te stellen met de presidente van de afde ling Leiden van de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren, mevr. Mak, Ra penburg 62 of met de politie. Morgen is het 25 jaar geleden, dat dr. A. F. Nolle, thans geneesheer-directeur van het Diaconessenhuis te Leiden, werd bevestigd als predikant in de Neder landse Hervormde Kerk. Dr. Frederik Anton Nolle werd op 22 januari 1905 uit een zakenfamilie te Dordrecht geboren. Hij deed eerst staats examen en studeerde daarna verder nog theologie aan de Leidse Universiteit. Nadat dr. Nolle in 1933 door het pro vinciaal kerkbestuur van Overijssel was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 19 augustus van het daaropvolgend jaar te Obergum in de classis Winsum in het ambt bevestigd. De jubilaris diende deze zijn eerste en enige gemeente tot 1 maart 1947, toen hem in verband met zijn be noeming tot geneesheer-directeur van het zendingshospitaal te Rante Pao op Celebes in Indonesië eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus werd ver leend. Tijdens zijn pastoraat, dat zich kenmerkte door een grote vlucht van het jeugdwerk, waarbij de muziek zulk een grote rol speelde, dat men in de provincie Groningen van „Musicerend Obergum" sprak, studeerde de heer Nolle in verband met zijn voornemen om met zijn vrouw de medische zending te gaan dienen, nog medicijnen aan de rijks universiteit te Groningen. Tijdens zijn ambtsbediening te Obergum doceerde dr. Nolle ook Hebreeuws aan het stedelijk gymnasium te Assen en was hij enige tijd lid van het classicaal bestuur van Winsum en voor de Christelijke Histori sche Unie lid van de gemeenteraad van Winsum. Nadat de jubilaris zijn arts diploma had gehaald kon hij pas in 1947 naar het gebied der Sadan Toradjas op Celebes vertrekken, waar hij geneesheer directeur werd van het zendingshospitaal te Rante Pao, dat in die dagen nog de sporen droeg van de Japanse bezetting. Toen na ongeveer drie jaar met veel in spanning het ziekenhuis was hersteld, maakten de chaotische toestanden na de souvereiniteitsoverdracht verder arbei den onmogelijk en moest dr. Nolle in 1950 met zijn gezin weer naar Nederland terugkeren. Na zijn terugkeer in Neder land specialiseerde de jubilaris zich te Utrecht eerst in de reumatologie en daarna in de interne geneeskunde en promoveerde hy op 4 november 1952 bij prof. dr. C. D. Langen aan de rijksuni versiteit te Utrecht op een proefschrift „Arts en Predikant" tot doctor in de faculteit van de medicijnen. Na eerst enige tijd chef de clinique van de interne afdeling van het Sint Anto- nius-ziekenhuis te Utrecht te zyn ge weest, werd dr. Nolle in 1956 benoemd tot geneesheer-directeur van het Diaco nessenhuis te Leiden en tevens tot me disch adviseur voor de nieuwbouwplan- nen, welke inmiddels in een bouwstadium zyn gekomen. Vlak na de bevrijding schreef dr. Nolle een revue over de oorlogshandelingen; een declamatorium en ter gelegenheid van het vierde eeuwfeest van de her vormde kerk van Middelstum een leken spel „Zwaard en Kruis". Verder versche nen van zijn hand o.a. nog artikelen in: Het Nederlands Tijdschrift voor Genees kunst; De Geneeskundige Gids; Tijd schrift voor Ziekenverpleging; Kerk en Theologie; Geloof en Wetenschap; So- teria, het orgaan van de Protestants Christelijke Artsenorganisatie, waarvan de Jubilaris mede een van de oprichters was en thans nog penningmeester is. Na een reis naar Lourdes schreef hij samen met de predikanten Chr. W. J. Teeuwen en C. A. de Ridder „Lourdes, genade- De heer A. Hollebeek ontving van morgen uit handen van de burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Hij is n.l. veertig jaar verbonden aan de Sociale Raad (voorheen Armenraad) te Leiden. Als jongen van twaalf jaar begon hij hier als jongste bediende zijn loopbaan. De burgemeester memoreerde in zijn toespraak de bevorderingen van de heer HoLlebeek. Na de oorlog was hij enige tijd werkzaam bij Nederlands Volksherstel. In 1946 werd de heer Hol lebeek benoemd tot chef van de onder zoekdienst en de administratie. De burgemeester gaf een uiteenzet ting van het belangrijke werk, dat de jubilaris doet en heeft ged-aan voor zijn medemens. ,,Op het hart komt het aan", aldus de burgemeester. Dit werk kan men leren, maar eigenlijk zit de geest in de mens zelf. De heer Hollebeek heeft be wezen. dat hij de goede geest voor dit werk bezit. Spreker wees ook op andere functies, die de heer Hollebeek nog be kleedt of bekleed heeft, diaken van de Chr. Geref. Kerk en voorts secretaris van het Leids Onderling Ziekenfonds. Vóór hij tot het opspelden van de on derscheiding overging bracht spreker ook hulde aan mevrouw Hollebeek, die mede de wijze van werken van haar echtgenoot heeft bepaald. Bij deze hul diging was ook de zoon van de heer Hollebeek aanwezig. De jubilaris sprak een hartelijk dank woord. VAN HULDE KOMT EEN HULDE Na deze huldiging werd de jubilaris met zijn echtgenote en zoon om elf uur opnieuw in het gebouw van de Sociale Raad ontvangen. Thans was het de beurt aan het bestuur en de collega's om de heer Hollebeek te fêteren. „Het is op de kop af veertig jaar ge leden, dat u de eerste wankele schre den in ons gebouw zette", zo begon mr. Ph. J. de Ruyter de Wildit, voorzitter van de Sociale Raad zijn toespraak tot de jubilaris. ,,De schreden waren wel erg wankel, want u was pas twaalf jaar, hoewel een „voorlijk" ventje, getuige het feit, dat dit al uw derde baan was". De heer Hollebeek is zich snel verder gaan bekwamen en ai spoedig was hij typist en met zo'n fenomenale snelheid, dat geen enkele machine er tegen be stand bleek. In 1938 werd de heer Hol lebeek in de buitendienst aangesteld; later tot chef van deze dienst en daarna tot chef van de administratie benoemd. Grote bescheidenheid is een hoofd- De burgemeester speldt de Konink lijke onderscheiding op de borst van de jubilaris. (Foto L.D./Van Vliet) eigenschap van de jubilaris, aldus mr. De Ruyter de Wildt. „Als het aan u ge legen had .dan was deze dag onopge merkt voorbij gegaan." Als blijk van waardering van het bestuur werd de jubilaris een enveloppe met inhoud overhandigd alsmede een oorkonde. Als persoonlijk geschenk bood mr. De Ruyter de Wildt een boekenkastje aan. Mej. mr. A. C. Krijkamp waarnemend secretaresse, richtte voorts enkele woor den tot de jubilaris. In een geestig speechje, noemde zij verschillende deugdzame eigenschappen van de jubi laris zoals zijn trouw aan Leiden en de Sociale Raad zijn kennis van Leiden, bevolking en vooral van de sociale kaart van Leiden, zijn preciesheid („In veertig jaar heb ik nog nooit uw schei ding scheef zien zitten"), zijn speurzin, taaie vasthoudendheid en collegialiteit. „Het laatste spruit niet alleen voort uit de gezamenlijke tabakscultuur op de zolder tijdens de oorlog", aldus mej. Krijkamp. Namens alle medewerkers bood zij de jubilaris een fraaie paraplu aan. Verder spraken nog mr. P. A. van Toorenburg als oud-collega en mevr. Jasperse namens vijf vrouwelijke colle ga's. Zij boden resp. een boek een een boekenbon aan. De heer Hollebeek sprak tenslotte een dankwoord en toonde zich in het bij zonder erkentelijk voor de prettige geest en sfeer, waarin hij deze veertig jaar zijn werk heeeft kunnen verrichten. VICTORIA REGIA BLOEIT Vanavond en morgenavond staat de Victoria Regia alweer in bloei. De bloem is hedenavond wit en morgen roze van kleur. Van 9 tot 11 uur kan men in de Hortus Botanicus terecht. LANDHERVORMING IN INDONESIË Het Indonesische blad „Soeloeh In donesia" heeft gemeld, dat de minister van Landbouw, dr. Sadjarwo, binnen kort een wet op landhervorming en het gebruik van landbouwgrond zal aan bieden. Volgens het blad heeft dr. Sadjarwo verklaard, dat door de landhervorming de Indonesische boeren voordelen zullen verkrijgen, aangezien zy voldoende landbouwgrond ter beschikking zullen krijgen. Voor de Leidse kantonrechter: „Ieder zijn plezier, maar geen nafuiven op de openbare weg!" „Ach wy komen van een feestje en zyn in een jolige stemming" verklaarde een 26-jarige betonwerker uit Leiden op een zondagavond tegen een agent, toen deze hem drie bekeuringen gaf. Verdachte reed toen met zyn motorrijwiel, ter wijl twee personen op de duo zaten, op de Doezastraat en was aan het „stunten" geslagen. Zo reed hij o.m. op wielrijders in om deze schrik aan te jagen, schoot steeds het trottoir op, botste bijna tegen een auto op en raasde met hoge snel heid langs het linker weggedeelte van de Koninginnelaan. Dat alles onder luid gejoel van het drietal op de motor. Deze stunts waren levensgevaarlijk en een der getuigen waarschuwde de politie. Ter zitting merkte verdachte op, dat alles niet zo erg was geweest en dat de getuigen wel wat overdreven. Hy had toch geen ongelukken gemaakt! De plaatsvervangend kantonrechter, mr. W. de Koning, dacht er anders over en wees verdachte op de ernst van zyn gedragingen. In de veronderstelling, dat de zaak hiermee ten einde was, wilde verdachte de zaal reeds verlaten, nog voor de officier zyn eis had gesteld, en moest teruggeroepen worden. „Hoewel ik ieder zyn plezier gun, kan toch niet worden toegelaten, dat een nafuif op de weg wordt gehouden, zoals verdachte dit deed. Er zyn by toeval geen slachtoffers gevallen, maar het had anders kunnen zyn", aldus de officier in zyn requisitoir. Hij eiste daarom een totale boete van f. 50 en de voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoedheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 6 maanden. Met de ontzegging ging verdachte direct akkoord, maar de boete vond hij wel wat hoog. Hy zou het nooit meer doen. De kantonrechter verlaagde de boete met f. 10 subs. 10 dagen, doch bracht de proeftijd op een jaar. Bromfiets sliote ree<* 's avonds laat met zyn auto op e b mi pre Rüksweg no 4 en haalde auto ondanks het inhaalverbod ter plaatse. Verdachte verklaarde, dat hij door de bloedtransfusiedienst in Leiden was op gebeld en direct moest komen, omdat hij bloed moest geven. Hij overlegde hierbij een schriftelijke verklaring van genoemde dienst. Er was destijds nogal haast bij. Verdachte werd schuldig ver klaard, zonder oplegging van straf. „U moet voortaan wel wat voorzichtiger rijden", aldus de kantonrecther, „want het meeste bloed, dat wordt gegeven door de donors is bestemd voor slacht offers van het verkeer". Dr. F. A. NOLLE oord?" en tijdens de Osborncampagne van het vorige jaar verschenen van zijn hand in tal van bladen, w.o. ook het L.D., waarschuwende artikelen. Het ligt niet in de bedoeling van dr. Nolle om een herdenkingsrede uit te spreken en ook niet om te recepiëren. NED. HERV. KERK. Beroepen te Th alf ang-Moor bach (Rhein- Uche LandestoircheH. Rietberg te Los dorp. GEREF. KERKEN. Beroepen te Tweede Bxloërmond S. Mlntjes, kand. te Utrecht. Bedankt voor Bergum (2de pred.pl.) W. Cats te Tiel. Geen godsdienstonderwijs in openbare school De kerkeraad van de Hervormde Gemeente te Papendrecht heeft de gemeenteraad van Papendrecht be richt, niet te kunnen voldoen aan diens verzoek in de openbare lagere scholen godsdienstonderwijs te doen geven. De kerkeraad is van oordeel, dat ou ders, die dit onderwijs voor hun kinde ren begeren, daartoe volop in de gele genheid zijn wegens de aanwezigheid van vier christelijke scholen in Papen drecht. In het verleden gaven de beide her vormde predikanten wel godsdienston derwys op de openbare scholen, maar na hun vertrek hebben hun opvolgers het werk niet voortgezet. De drie hoofden van de openbare scholen hadden reeds vorig jaar okto ber aan een der hervormde predikanten gevraagd hoe het nu met dit onderwijs staat. Het toen toegezegde antwoord is echter nog steeds niet binnengekomen. De PvdA-gemeenteraadsfractie had aan B. en W. gevraagd een onderzoek te willen instellen naar de mogelijkheden om op de openbare scholen door plaat selijke predikanten bijbelonderwys te laten geven, aan die kinderen wier ou ders daar prijs op stellen. Het gemeen tebestuur heeft zich daarop tot de her vormde kerkeraad gewend, die het af wijzend antwoord gaf. De raad heeft daarover met 9 tegen 4 stemmen in een motie zijn teleurstelling uitgesproken. Het gemeentebestuur heeft nu aan de kerkeraden van de Gereformeerde en ae Chr. Geref. Kerk verzocht of zij zich met het geven van dit onderwys willen belasten. „Myn bromfiets slipte op onverklaar bare wijze en daarom reed ik tegen de auto op", aldus verklaarde een 39-jarige fabrieksarbeider uit Leiden. De schade aan de auto bedroeg f. 166, doch de eigenaar had destijds genoegen geno men met f.25, gezien de financiële po sitie van verdachte. Verdachte zou hem spoedig betalen, doch liet niets meer van zich horen, ondanks herhaald ver zoek. De eigenaar liet daarom maar proces-verbaal opmaken om tot een uit spraak te komen. Daar de kantonrech ter maar tot f. 100 kan toewijzen, liet de eigenaar het aanvankelijk maar bij dit bedrag. Tijdens de behandeling van de zaak kwam hy verdachte nogmaals tegemoet en maakte er f.72 van. Ver dachte had achteraf gezien, die f. 25 ook niet te kunnen betalen, aldus zijn ver klaring, waarna de eigenaar opmerkte, dat als hij iets van zich had laten zien, een termijnbetaling te regelen was ge weest. Verdachte had ook nog ontdekt, dat zijn bromfiets tegen W.A. verzekerd was en had daarom maar een schade aangifteformulier naar de eigenaar toe gezonden. Ook dit pleitte niet voor de intelligentie van verdachte. De officier meende, dat verdachte moest waarde ren, dat hy zoveel medewerking had ondervonden. Ook hy wilde rekening houden met de omstandigheden en eiste daarom slechts f. 10 boete subs. 2 dagen. De kantonrechter vonniste con form. Een 37-jarige acquisiteur uit Llsse Zebrapad Een 20-jarige bromfietser reed op de Rijnsburgerweg nabij het ziekenhuis een oude dame aan. die via het zebrapad overstak. De afloop was nogal ernstig en de oude dame wordt nog steeds ver pleegd. Volgens getuigenverklaringen was de dame echter van de rechte lyn afge weken, was gaan aarzelen en bracht de bromfietser in verwarring. Een en ander had tot gevolg, dat de bromfietser werd vrij gesproken. Een stoffeerder uit Leiden had met zyn bromfiets geen voorrang verleend aan een auto. De schade was nogal aan zienlijk. Verdachte gaf alles toe, maar vond de eis van f. 25 boete subs. 5 da gen nogal hoog. „Ik vind de eis eerder te laag", merkte de kantonrechter op. Dit keer liet hy het echter nog maar bij die eis, doch met een ernstig ver maan als toegift. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Eric Jacobus, zn. van K. J. Revet en A. C. Turk; Rob. zn. van M. Hageman S. A. Mooij; Engellna Johanna Maria, dr. van T. W. van Heastregt en M. J. A. van Klink; Cornells, zn. van B. van Veen en W. C. Keus; Maria, dr. van J. L. Grljpma en M. C, Berkhout; Tonny. zn. van J. Buitelaar en C. Devllee; Hans André, zn. van J. P. Aalbregt en H. T. Maassen; Maria Bernadette. dr. van W M. van Emmerik en J. W. de Jonge; Peter Johan, zn. van J. Braak en J. C. Azier; Pauline Christianne Marie, dr. van J. W. Windhorst en W. Oppelaar; Cornells Jan Hugo, zn. van C. de Wit en J. Guljt; Madeleine Ingrld. dr. van E. C. van der Ende en R. M. Dijkman; Hildegonda Maria Magdalena .dr. van A. J. Berk en J. M. Ammerlaan; Gesina Maria Petro- nella .dr. van W. P. C. Prins en W. C. Immerzeel; Johannes Phillppus .zn van P C. van Elk en A. W. M. Smeltink; Johannes Clemens, zn. van A N. F van Buuren en M. B. Hulgsloot; Wllhelmina, £r- van W. Koerten en J. P. Splinter; Rudi, zn. van P. SJardln en D. van der Zwan; Ingrid Astrid Brigitte, dr. van C. Brussee en C. W. de MeiJ; Arle Jan. zn. van J de Jager en A. G. Koning; Ariane Cornelie. dr. van W. L. Renaud en G. Nooij van der Kolff; Gerrit Machiel, zn. van M. Vooijs en J. van der Meij; Claslna Maria Theresia Cornelia, dr. van J. A. Kooter en C. M. T. Belt; Alexander Ru dolph. zn. van W. van der Ley en A. M. Remeeus; Karin Johanna, dr. van W A. C. van der Bent en L. J. van den Berg; Catharina. dr. van J. Rietkerk en A. Heemskerk. ONDERTROUWD S Kukler en J. Nagtegeller; G. van der Maas en F. van den Nieuwenwilk J. de Vink en H. van Vegten; D. Kuliven- hoven en J. M. Koppeschaar; L. G. Turk en J. Bodijn; J. A. R. G. Paquette en 1. L. Ranti; D. K. E. Paaschen en A. van Son; R. R. Kuljper en G. A. F. Hogeboom; N. M. van Haalem en M. C. Koet; L J. E. P. van Breemen en E. Zitman; J. Stouten en S. van Sonsbeek; J. Mark en H C. Lens; J. F. M. Breedeveld en M. C. Klenjet; A. C. den Ouden en P. N. Oudshoorn; S. Braxhoven en M. Fakkel. GETROUWD H. Smallegoor en C. M. Verboom; A. Segijn en J. A. M. Nagtegaal; P. HeU- mans en J. J. Verhoeven; W. G. Bouman en N. G. Brvgmans; A. P. de Zeeuw en T. A. Dijkstra; P. W. van Milaan en L. E. Chri6tiaanse; C. Verhoef en V. F. Ooms; H. Pomes en A. M. J. H. van Eyseren. OVERLEDEN K. P. Both. 23 Jr., man; W. de Koning echtgenote van A. C. Afourtlt; J. van der Beek, 79 jr.. echtgenote van A. Zeven huizen; E. L. N. van Loo, 50 Jr., man; M. Kanbier, 73 Jr.. echtgenote van H. J. Groene veld; M. Pardon. 70 Jr.. echtgenote van A. Hoogewoning; E. J. Bekooy. 76 jr vrouw; N. de Greef. 64 Jr., man; C de Regt. 69 Jr.. man; W. R. Schouten. 85 Jr.. weduwe van N. R. J. van der Kwast- P. Buijsen. 62 jr.. man; D. J. Draaljer. 14 Jr.. zoon; A. W. Kruger, 75 1r.. man; M. van den Oever, 67 Jr.. man; K. B. Brandt. 83 Jr., man; M. E. Bouwmeester. 1 dag, doch ter; P. A. Welffenbach, 59 Jr.. man; J. A. Smlt, 82 Jr., weduwe van C. van Dam- H. Vrolijk, 57 Jr., man.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3