Mi Afrika heeft nog nooit gehoord van Europese Econ. Gemeenschap Nieuwe onlusten in Natal Stichting „Onze lichte muziek" wil opheffing door conflicten Met een enkel woord Agenda Europese delegatie maakte studiereis Goede voorlichting blijkt dringend nodig (Van onze Amsterdamse DINSDAG 18 AUGUSTUS 1959 correspondent) „Opvallend is de absolute onwe tendheid bij topfiguren als minis ters en hoge ambtenaren in Afrika ten aanzien van de Europese Ge meenschap. Er zal een intensieve voorlichting nodig zijn om de jonge staten in dat werelddeel dui delijk te maken, wat die Europese samenwerking inhoudt". Dtt zei ona gisteravond het Tweede Kamerlid, de heer G. M. Nederhorst, die met een tam-tam onder de ene arm en met een Air France-tas onder de andere gisteravond op Schiphol terug keerde na een vlerweekse studiereis door Afrika. De heer Nederhorst maak te deze reis in zijn kwaliteit van dele gatielid uit de Commissie voor de As sociatie voor Landen en Gebieden Overzee, welke commissie op haar beurt weer bestaat uit leden van het Euro pese Parlement. De delegatie bracht o.m. een bezoek aan Kameroen, Midden-Kongo, Oegan da, Belgisch Kongo en Roeanda-Oe- roendi. met het doel informaties te ge ven en in te winnen in de gebiedsdelen waarmee de Europese Gemeenschap is verbonden. Hun bevindingen zullen worden vastgelegd in drie rapporten, een sociaal .een economisch en een po litiek. welke over enkele maanden ter behandeling aan de Alg. Vergadering zullen worden aangeboden. De heer Ne derhorst zal zich belasten met het op- etellen van het sociaal rapport. Lijvig rapport Het belooft een lijvig rapport te wor den. Er valt heel wat over de sociale toe standen te vertellen. De gezondheids toestand is vrijwel overal verbeterd, maar desondanks nog slecht. De slaap ziekte is vrijwel bedwangen, maar thans neemt de tuberculose hand over hand toe. Met de medische verzorging ib het slecht gesteld: in sommige gebie den is er slechts een arts op 200.000 mensen. Een goede uitzondering vormt de Belgische Kongo. De woningtoestan den zijn erbarmelijk. Uitgezonderd in de Belgische Kongo zorgt de overheid nergens voor betere huisvesting. Het onderwijs is volgens de delegatie teveel een kopie van het Europese leerpro gramma, waardoor men tracht van de Afrikaan een soort Europeaan te ma ken in plaats van de typische volks eigenschappen verder te ontwikkelen. Johanna Martzy door Tsjechen geboycot Twee concerten in het jaarlijkse Edin burgh-festival met de ook in ons land en onze stad bekende violiste Johanna Martzy als soliste zijn gisteren afgelast als gevolg van een conflict met het Tsjechisch Philharmonisch Orkest. De organisatoren van het festival verklaar den, dat de weigering van de Tsjechen om met de violiste op te treden niet op muzikale of artistieke gronden berust. Johanna Martzy heeft de laatste twaalf Jaren in Zwitserland gewoond, maar is van Hongaarse afkomst. Het Praagse orkest zou nog een derde concert geven, maar ook dit gaat thans niet door. Alweer brand bij Draka (Van onze Amsterdamse correspondent) Opnieuw heeft er een brandje gewoed in de opslagplaatsen van de Hollandse draad- en kabelfabriek Draka in Am sterdam-Noord. Ditb rande is het vijfde in enkele weken tijd, waarbij duidelijk sprake is van opzet. De reconstructie van de vier vorige branden, waarvan er twee aanzienlijke schade veroorzaakten, heeft de politie nog niet het spoor gegeven, dat naar de daders kan leiden. Evenmin werden twee inbraakjes. die in deze zelfde pe riode zijn gepleegd, opgehelderd. Men houdt rekening met de mogelijkheid dat hier kwajongens aan het werk zijn. De toestand in Tibet Thoebten Jimge Norboe, een broer van de Dalai Lama, heeft maandag op een persconferentie te Bonn verklaard, dat de Dalai Lama en de Tibetaanse regering in ballingschap hopen, dat jonge vluchtelingen naar Europa kun nen komen om er te studeren en een vak te leren. Volgens hem zijn de meeste van de 20.000 Tibetanen, die naar India zijn uitgeweken, 20 tot 30 jaar oud. In de belangrijke Tibetaanse steden, aldus Norboe, ziet men vrijwel alleen bejaarden en kinderen, doordat het merendeel van de bevolking naar de omringende heuvels is gevlucht. De steden zijn door Chinese militairen be zet, die in Tibetaanse huizen zijn inge kwartierd. Op de vraag hoe de Tibeta nen staan tegenover de Pantsjen Lama, antwoordde Norboe. dat zij hem als een marionet van de Chinezen beschouwen. Desgevraagd verklaarde Noitooe te hopen, dat de kwestie-Tibet voor de V.N. zal worden gebracht. „WU hopen, dat de vrije wereld iets voor Tibet zal doen", zo zei hij. Italiaanse bruiloft eindigde in vechtpartij En dat alles om een foto Een vriendelijk verzoek van een foto graaf, die op een bruiloft in een plaats je bij Napels een foto van de jongge huwden en de gasten wilde maken, heeft geleid tot een massale vechtpartij, die vijftien gewonden en twintig arres tanten opleverde. Het incident begon toen de volijveri ge fotograaf het traditionele plaatje van het gezelschap wilde maken. Hij verzocht de talrijke gasten zich zo dicht mogelijk om het bruidspaar te scharen, opdat allen op de foto zouden komen. Dit verzoek werd door de personen, die zich opzij hadden opgesteld, zo ent housiast ingewilligd, dat de midden groep in verdrukking kwam. Deze rea geerde ogenblikkelijk door een krachti ge tegendruk uit te oefenen. Na een uitwisseling van beledigingen ging men elkaar al spoedig met stoelen, flessen en eetgerei te lijf. Toen de politie ten slotte aan het gevecht een einde maak te. bleek de bruidegom spoorloos te zijn verdwenen, mogelijk met het oog op de schade, die op 12.000 gulden wordt ge schat. Gelijke lonen Alom, aldus de heer Nederhorst, hoort men de els: „Gelijke lonen voor Afri kanen en Europeanen". In Leopoldstad verdient een Europees winkelmeisje zesmaal meer dan een inheems ver koopstertje. dat in dezelfde zaak werkt. Dat nemen de Afrikanen niet, evenmin als het feit, dat 50 procent van het na tionale inkomen in handen komt van de Europeanen, die slechts één procent van de bevolking uitmaken. Opvallend is bij de schoolgaande Jeugd de be langstelling voor administratieve be roepen, voor handenarbeid voelt men weinig. Ontwerp-ontgrondingswet Binnen afzienbare tijd zal een ont- werpontg-rondingswet, waarmede be oogd wordt een bevredigende regeling voor zandwinning in cultuurgrond te verzekeren, het departement van Ver keer en Waterstaat verlaten. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid stelt zich voor de vaste commissie van de Rijksdienst voor het nationale plan te verzoeken de zeer complexe ruimtelijke aspecten, vertion- den aan het zandwinningsvraagstuk in het algemeen en in het westen des lands in het bijzonder, in overleg met de provinciale besturen te bestuderen. Een en ander wordt aangekondigd in een antwoord op schriftelijke vragen aan de ministers van Landbouw, van Verkeer en Waterstaat en van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, die waren gesteld door het Tweede Kamer lid Kolfschoten Deze vragen waren gesteld naar aanleiding van de plannen tot zandwinning in de Haarlemmer- meerpolder en in de gemeenten Noord- wijk en Noordwtfkerhout. De ministers wilden in hun antwoord echter niet nader ingaan op deze kwestie, hangen de de behandeling ervan bij Gedepu teerden van Zuid-Holland. Diverse oorzaken In Oemtwaloemi, ln Zuid-Natal, zijn volgens de berichten 126 Afrikaanse vrouwen gearresteerd wegens het veroorzaken van ongeregeldheden. Zij hadden zeven bussen tot stilstand gebracht en geëist naar Durban en Pieter Maritzburg te worden gebracht om hun gevangengenomen landgeno ten daar te bevrijden. De vrouwen had den twee wegversperringen opgericht en enkele van hen hadden arbeiders in nabijgelegen suikerrietvelden hun messen ontrukt. De ongeregeldheden zouden zondag avond zijn begonnen, toen een groep Afrikanen telefoonverbindingen door sneed en daarmee het contact tussen de plaatselijke landbouwers en de politie verbraken. Eenheden van de politie en het leger zijn maandagochtend uit Pieter Ma ritzburg naar Zuid-Natal vertrokken, waar ongeregeldheden zich hebben voorgedaan in de buurt van een kerk, waarin zich een kleine zevenduizend Afrikanen, hoofdzakelijk vrouwen, had den verenigd. In Pieter Maritzburg zelf werden zondagavond auto's van blanken met stenen bekogeld. Overdag werden in een voorstad van Pieter Maritzburg twee Afrikanen gedood en twee blan ken gewond bij botsingen tussen de po litie en de bevolking. Politiepatrouilles zijn ook uitgezon den naar andere roerige gebieden in Natal, o.a. naar St. Faith's, waar Af rikaanse vrouwen weigeren belasting te betalen In het dorp Sobantoe zijn maandag openluchtscholen georganiseerd daar zaterdag drie scholen in brand gestoken werden. In Harding zijn de onlusten vorige Weinig te doen aan Duitse „boterstop" Zoals bekend heeft de Duitse regering bepaald, dat met ingang van 1 augustus jl. door grensgangers niet meer dan een kwart kilo boter en vijfhonderd gram suiker vrij mag worden ingevoerd, een maatregel, die kennelijk gericht is tegen de zgn. „Butterfahrten". „Maar dat is toch niet in overeen stemming met de geest van het EEG- verdrag", merkte het Tweede-Kamerlid de heer Mulders op in schriftelijke vra gen aan de minister van Economische Zaken. „Inderdaad niet", zo gaf de bewinds man toe, „maar het is moeilijk in de tekst van het EEG-verdrag formele aanknopingspunten voor Nederlandse bezwaren te vinden". Immers, het gaat hier niet om han delsverkeer in de gebruikelijke zin van het woord. Maar wel is het te betreu ren, dat de Westduitse regering tot deze maatregel is overgegaan, terwijl nog wel op Duits verzoek door de Eu ropese commissie te Brussel een onder zoek wordt ingesteld naar de moeilijk heden in de detailhandel in het Neder land-Duits grensgebied. Men had de resultaten van dit onderzoek toch wel kunnen afwachten. Inmiddels zijn via de Nederlandse ambassade in Bonn in formele stappen ondernomen om te be werkstelligen. dat de betrokken maat regel niet zou doorgaan. Of deze stappen succes zullen hebben is nog niet te zeg gen, mogelijk hebben zy bijgedragen tot de verzachting van de nieuwe maatre gelen. Overigens valt onder de huidige omstandigheden nog niet te zeggen, welke gevolgen deze bepalingen zullen hebben voor de omzetten van de Neder landse middenstand in het grensgebied, mede daar voor de bewoners van het „douanegebied" uitzonderingsbepalingen gelden. Maar de minister ziet op dit moment geen heil in verdere stappen bij de Duit se regering. week begonnen toen dertig Afrikaanse vrouwen veroordeeld werden tot 12 we ken gevangenisstraf wegens het ln brand steken van een hut. Van bevoegde Afrikaanse zijde zijn drie hoofdoorzaken genoemd voor de onrust in verschillende delen van Natal. In de eerste plaats is er wrok onder Afrikaanse vrouwen omdat zij tanks met water hebben moeten vullen zon der hiervoor betaald te zijn. Naar ver luidt hadden hun stamhoofden hun bij weigering een boete van 2 pond ster ling opgelegd Verder heeft volgens de zegslieden een verhoging van de belastingen tot klachten van Afrikanen geleid, dat de bepalingen voor hun toegang tot de steden in sommige gevallen een belet sel zijn om geld te verdienen teneinde de belasting te kunnen betalen. Tenslotte, zo is gezegd, wordt de con trole op de toeloop van Afrikanen naar de steden beschouwd als een maatregel om de Afrikanen te dwingen als goed kope werkkrachten in landbouwbedrij ven te fungeren, terwijl zij in de steden meer zouden kunnen verdienen Prijzen filmfestival Moskou De eerste prijs in goud van het inter nationale filmfestival te Moskou i« toe gekend aan de Russische film „Het lot van een mens", gemaakt naar de ro man van dezelfde titel van M. SJolo- chow door Serge Bondartsjoek. die ook de hoofdrol speelt. De Westduitse film van Kurt Hoff mann „De wonderkinderen" is bekroond met de eerste gouden medaille. De Pakistaanse film „De dag breekt aan" en de Tsjechoslowaakse rolprent „De vlucht voor het donker" delen de tweede gouden medaille. De Fransman Jean Valere en de Ja panner Koji SJima kregen onderschei dingen voor hun regie in resp. „Het vonnis" en „Het onvergetelijke pad". De Chinese film „Het nieuwe verhaal van een oude soldaat" kreeg de zilveren prys voor haar technische kwaliteit, ter wijl de Indiase film „Jalsghar" bekroond werd om haar muziek. De zilveren medaille voor de beste vrouwelijke rol ging naar de Mongoolse actrice Poerense Tsevelsoeren en de me daille voor de beste mannelijke rol naar Poolse artiesten. Spaaroverschot 13.4 miljoen De Nederlandse Spaarbankbond deelt mee dat volgens de voorlopige cijfers in de maand juli 1959 het spaaroverschot bij de plaatselijke spaarbanken 13,4 mil joen gulden heeft bedragen. Het totaal der inleggingen bedroeg in deze maand 116% miljoen: de terugbetalingen belie pen tezamen 103,1 miljoen. In juli 1958 bedroeg het spaaroverschot 13,9 miljoen gulden. Het totale spaaroverschot over de eerste zeven maanden van dit jaar be draagt rond 180 miljoen gulden waar door het inleggerstegoed per 1 augus tus is gestegen tot rond 2377 miljoen. In juli 1959 ls voorts het aantal spaar bankboekjes toegenomen met 7400, waar door het totale uitstaande aantal thans 3.324.400 bedraagt. GEEN APPELEN MEER NAAR BELGIË De Belgische autoriteiten hebben be sloten dat met ingang van dinsdag 18 augustus de invoer van appelen in dit land niet meer zal worden toegestaan. Hierdoor was het gisteren voorlopig de laatste dag dat vanuit ons land appe len naar België uitgevoerd mochten worden. Hoe lang het invoerverbod zal duren is niet bekend. Het zal afhan kelijk zijn van de prijsontwikkeling voor appelen op de Belgische markt. Vanuit ons land werden de laatste tijd heel wat appelen naar België verladen. Het bestuur van de Stichting „Onze lichte muziek" te Amsterdam, die ten doel heeft het propageren van lichte muziek van Nederlandse bodem, heeft aan de haar subsidiërende instelling, de vereniging Buma. opheffing van de stichting gevraagd. De relatie met het blad „Muziek-parade" werd beëindigd en de OLM-uitzendingen voor Radio- Luxemburg z\jn gestaakt. Het bestuur van de Buma zal zich mogelijk verder beraden over de wijze van voortzetting der propaganda van Nederlandse lich te muziek. Dit bleek gisterochtend uit de plei dooien en een kort geding, dat de secre taris van de stichting, de heer A. C. Swart, bij de president van de rechtbank te Amsterdam aanhangig had gemaakt tegen de stichting en zeven bestuurs leden. De heer Swart, die 1 mei jl niet meer op het bureau van de stichting werd toegelaten toen hy die dag terug keerde na enige maanden ziekte en daarna schriftelijk werd ontheven van zijn functie, eiste van de president her stel in zijn functie en toegang .tot de kantoren op dwangsom van f. 100 per dag. De pleiter van eiser, mr. E. van den Bergh. noemde de maatregel van het stichtingsbestuur in strijd met de ar beidsovereenkomst. Het boterde al lang niet meer tussen de secretaris en het bestuur alsmede tussen de secretaris en diens assistent de heer Guus Jansen jr. zo betoogde de raadsman van de stichting, mr. Th. Limperg: „Er was twijfel gerezen zowel 50-jarig bestaan S.R.O.I. Op 1 oktober zal de school voor re serve-officieren der infanterie haar 50-jarig bestaan vieren. Ter gelegen heid hiervan zal op die dag in de Jan van Schaffelaerkazerne te Ermclo, waar de school gevestigd is, een reünie gehouden worden van re serve-officieren en oud-reserve-offi cieren der infanterie. Het programma begint met een of ficiële herdenking om elf uur, waarna een gezamenlijke lunch volgt, 's Mid dags zullen de leerlingen der school door middel van demonstraties vooroorlogse en huidige opleidingsaspecten belichten, waarna de reünisten tijdens een gezel lig samenzijn gelegenheid hebben oude vriendschapsbanden aan te halen. De herdenking wordt besloten met een taptoe te geven door de Koninklij ke Militaire Kapel. bij het stichtingsbestuur als bij de Bu ma aan het nut van de besteding der gelden. Er was een toenemend aantal con flicten. die zich concentreerden rond eiser. Men had bezwaar tegen zijn ve le nevenfuncties en het bestuur acht te hem te dictatoriaal en te egocen trisch. Zelfs na het instellen van com missies, het. geven van reprimandes en van nauwkeurige richtlijnen voor de werkzaamheden, kwam de zaak niet tot een oplossing". „In voortzetting van de stichting met haar ballast van kwalijke geruchten en ruzie zag men geen heil. Bovendien had de Buma wel-haar jaarlijkse subsidie van f. 35.000 gevoteerd, maar de beslis sing over de besteding daarvan werd ge legd in handen van het bestuur van de Buma. Toen besloot het bestuur de li quidatie van de stichting te vragen", aldus mr. Limperg. De president bepaalde de uitspraak op 24 augustus a.s. Arrestaties in Indonesië In de plaats Semarang op Midden- Java hebben militaire autoriteiten een aantal mensen gearresteerd, die zonder vergunning een openbare bijeenkomst hebben gehouden. Het Indonesische leger heeft naar bekend kortgeleden alle openbare activiteiten van politieke partijen ver boden. Opvolger voor dr. Busia gekozen S. D. Dombo is tot parlementair lei der van de Ghanese Verenigde Party (oppositie) gekozen in de plaats van dr. Kofi Busia, die vorige maand Ghana verliet voor een reis naar Europa en zijn zetel in de nationale vergadering verloor. Dr. Busia kwam zoals bekend naar Nederland voor besprekingen over het eventueel geven van colleges in sociologie aan de Leidse Universiteit. De Ghanese openbare aanklager heeft hem op beschuldiging van laster gedagvaard. Het partijbestuur in Ghana legde by de verkiezing van de nieuwe parlemen taire leider vast, dat Busia het hoofd van de party blijft ondanks zijn vertrek uit het land en het verlies van zyn par lementszetel. Waarnemers verwachten echter dat ook het leiderschap van de party binnenkort wel formeel in andere handen zal overgaan. BINNENLAND Prinses Irene heeft gistermorgen in gezelschap van haar vriendin Jonkvrouwe Laman Trip, een bezoek gebracht aan het Centraal Museum te Utrecht, waar zij een tentoonstelling van Spaanse kunstwerken bezichtigde. De opening van het oester- en mos selseizoen manifestatie van de bedrij ven aan de Zeeuwse Stromen ls vast- ?esteld op donderdag 3 september a.s. De eestelijkheden worden gehouden te Ier- seke. Een aantrekkeiyk programma is vastgesteld. Hoofdpunten daarvan zijn de vlootschouw op de Oosterschelde, het spel aan de haven en de ontvangst van de Spaanse delegatie onder aanvoering van de Spaanse oestervisser Mosselero Oeste- rano .afkomstig uit de buurt van Vlgo. Van 28 augustus tot en met 1 sep tember a.s. wordt ln Den Haag de derde internationale conferentie van het verzet gehouden. In de Rolzaal zullen ongeveer vijftig gedelegeerden uit twaalf verschil lende landen byeen komen. De "minister president, prof. dr. J. E. de Quay, heeft net voorzitterschap van het ere-comlté voor deze conferentie aanvaard. Een deel van de besprekingen zullen gewijd zijn aan het bepalen van een gezamenlijk standpunt te opzichte van de commu nistische wereld en de geestelijke weer baarheid van de Jeugd in de vrije lan den. Voorts zal een van de agendapun ten zijn het probleem van de Duitse her stelbetalingen aan oorlogsslachtoffers. BUITENLAND Prof. Erhard, de Westduitse minister van Economische Zake, is maandag naar Turkije vertrokken voor een bezoek van zes dagen. Hy zal voorstellen bespreken voor Turkye's associatie met de EEG, Een Amerikaans-Duitse commissie onderzoekt de bewering, dat er voor mil joenen dollars aan Amerikaans materiaal en arbeidskracht ls gebruikt voor de bouw en het herstel van particuliere hulzen en wegen ln West-Dultsland. Een Ame rikaanse militaire politieman heeft aan een verslaggever meegedeeld, dat er ln Kaiserslautern ongeveer honderd ver dachten zyn. die ln een periode van zes jaar vermoedelijk 28 particuliere hulzen en drie eigen wegen hebben gebouwd met uit een Amerikaans militair depot gesto len materiaal. gedeeld dat Otto Remer. die ln 1944 uit erkenteiykheld voor zyn rol by het on derdrukken van de tegen Hitier gerichte opstand van 20 Juli van dat Jaar van majoor tot generaal-majoor werd bevor derd. ln hechtenis ls genomen, omdat hij wordt verdacht van vermogensdelicten. De orkaan, die eind vorige week het zuidelijk gedeelte van de Braziliaanse staat Parana teisterde, heeft 71 doden en ruim honderd gewonden gemaakt. Enkele tientallen personen worden nog vermist. Ook de staten Santa Catharlna en Rlo Grande zyn getroffen. De materiële schade kan nog niet worden geschat. Tien mensen zyn, naar aangenomen wordt, omgekomen bij een hevige aardbe ving, die zich maandag ln de omgeving van Rlo Amarillo ln de Zuldchlleense provincie Chlloe heeft voorgedaan. Er zijn veel gewonden. Volgens de eerste berich ten zyn verbindingen verbroken en ls de aangerichte schade groot. Een rivier zou geheel zyn verdwenen. Het hooggerechtshof van de Sovjet- Unie heeft maandag de vordering van de zoon van Conan Doyle, die ruim 10 mil joen gulden van Russische uitgevers en het Russische ministerie van cultuur heeft geeist. omdat zij de werken van zijn vader hadden uitgegeven zonder auteursrechten hiervoor te betalen, niet ontvankeiyk gesteld. Op het eiland Walops aan de oost kust van Virginia is maandag met succes een nieuwe raket „Nike Asp gelanceerd, welke een natrlumwolk achter zich liet, waardoor men wetenschappelijke gegevens over de hogere luchtlagen wil verkrygen. De oranje-gele wolk strekte zich uit over een afstand van 1600 km. en waa gedu rende ongeveer dertig minuten ln het grootste gedeelte van de oostkust der V.S. te zien De Duitse archeoloog Fischer heeft een onderzoek doen Instellen naar wat een verzonken stad ln de Zee van Marmara schijnt te zyn. Een duiker vond ruïnes en zuilen over een oppervlakte van meer dan duizend meter. Drie schalen zyn voor onderzoek naar het museum van Ankara overgebracht. In de week van 10 tot en met 16 augustus zyn ln Algerye 673 opstande Ungen bulten gevecht gesteld. Volgens de Franse autoriteiten, die dit bekend maakten. sneuvelden aan Franse zijde 34 man. Bij de zuiveringsoperatie „Tweelin gen". die op 22 Juli ln Kabyllë begon, zyn tot dusver 1.015 Algerijnse verzets- stryders bulten gevecht gesteld. De Oostenrykse minister van Handel dr. Bock, heeft by de opening van de Sternwaldweg gezegd, dat Oostenryk. met een bondswegennet van 9.298 km., thans wat de wegenbouw betreft ln Europa vooraan staat. Men heeft zich als doel gesteld over vijftien Jaar het gehele we genbouwprogramma, met inbegrip van de autowegen, voltooid te hebben. Behalve door muggen wordt Zweden deze zomerdagen ook geplaagd door reus achtige zwermen wespen, wier steken reeds de dood van verscheidene mensen veroorzaakt hebben. Elke dag worden honderden mensen met wespensteken ln ziekenhuizen behandeld. Een openlucht- bad aan de westkust moest vanwege de wespenplaag sluiten. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18 00 Nws. 18.15 Pianospel. 13.30 RVU: Het ontstaan en de ontwikkeling van de sterren, door dr. C. de Jager tweede lezing. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Gram. 19.45 Fllmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Dansmuz. 20.40 Nieuws uit Marokko, hoorsp. 22.00 Act. 22.15 Festival v. Salz burg 1959. rep. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v New York. 23.17—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.00 Gram. 18.20 KVP, pol. caus. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Dit ls leven. caus. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Giram. 20.30 Vakantie-(wetensw)- aardigheden. 21.00 Holland Festival 1959: Concertgebouworkest. 22.10 Pianorecital. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 22.20 Speelfilm VOOR WOENSDAG 19 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gr. 8.50 V. d. Jeugd. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.359 40 WaterstVPRO: 10.00 Mijn kind ls ziek, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 1020 V. d. vrouw. 10.35 Gram. 11.00 Gram 12.00 Orgel en zang. 12 30 Land. en tuinb.med. 12.33 V h. platteland 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Dansork. en sol 13 50 In de wolken, rep. 14.00 Gram. 14.30 Jazzmuz. met comm. 15.00 V. d Jeugd. 16 15 Gram. 16.40 Instr. trio en soliste 17.00 Vakantie- tips. 17.50 RegeringsüTtz.: Rijksdelen Overzee: Jeugduitz De brievenbus gaat open. Oorrespondentleclub ol.v. Regina Zwart. Pas op Uw duopassagiere... Totaal ontdaan meldde zich gisteren een inwoner van het Groningse plaatsje Haren op het politiebureau in Apeldoorn om te melden, dat hy tijdens een bromfietstocht vanuit Zuid-Limburg zijn vrouw was kwijt geraakt. De man vertelde, dat hy, toen hy geen antwoord kreeg op en kele vragen, eens achterom had geke ken en toen ontdekte, dat zijn vrouw niet meer achterop de brommer zat. De politie toog met de onthutste bromfietser op ondeiyoek ui-t en trof de vrouw aan by een richtingsaanwyfcer aan de Arnhemseweg. Toen bleek, dat de bromfietser daar even was gestopt om te kijken, hoe hij ryden moest, zyn vrouw was daarbij even afgestapt zonder dat de bromfiet ser dit had bemerkt. Toen hij wegreed bleef zyn vrouw al roepende staan. Twee bromfietsers uit Sittard, vader en zoon, kwamen by de politie te Delft heel zenuwachtig vertellen, dat zy Fanny had'den verloren. Fanny was de verloofde van de zoon en zy had op de duo gezeten by haar aanstaande schoonpapa. In Rotterdam zat zy er nog, maar in Delft was zy weg By de Rotterdamse spoorbrug in Delft had de schoonvader iets aan Fanny ge vraagd, maar hy kreeg geen antwoord. En toen hij achter zich keek was zyn verbazing over het uitblyven van een antwoord omgeslagen in schrik. Waar was Fanny?. Het Delftse politie-apparaat trad in werking. Doch inmiddels had Fanny de Haagse politie in de arm genomen en die kon even later aan de Delftse ver tellen. dat Fanny al hoog en droog op de bestemming van het drietal, familie in Den Haag, zat. Nabij Overschie. waar de pas gerepareerde Zwet-brug de brom fietsers enige moeilijkheden had ver schaft, was Fanny afgestapt, maar ze had niets gezegd. En dit was de reden, dat zij even later verloofde en aanstaande schoonvader voor het naky- ken had Fanny wist echter snel te handelen. Ze nam een taxi en reed daarmee naar het adres waar zij zijn moest. De twee heren kwamen daar later o„..ierzorg: Vergadering kring VI Ver. „De Tulp". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Den Burcht: Demonstraties oliehaarden te 2, 4. 7 en 9 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed. 7.308 uur nam. DONDERDAG ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: „Kyk-race" voor kinderen (nlm. 12 Jaar) 1012 uur voorm. (t.em. 31 augustus) Lakenhal: Tentoonstelling Het Neder landse portret sinds 1880. Werkd. 10 uur voorm.5 uur nam.; zond 15 uur nam (tot 31 augustus). Museum voor Volkenkunde: Expositie Zuidzee. (Dageiyks van 10 tot 5 uur; *s zondags van 15 uur) t.e.m. 5 oktober. Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 —12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. Vroom en Dreesmann: Tentoonstelling „Het Ryksdeel Suriname", (t.e.m. 29 aug.) BIOSCOPEN Casino: „Nathalie" (14 Jaar). Dageiyks 7 en 9.15 uur. 's Middags 2.30 uur „The Kld" (al Lido: ..Met de kapitein aan tafel". („The captainstable). 18 Jaar. Werkdagen 2.20, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45 .7 en 9.15 uur Luxor: „St. Louis Blues" (a.l.). Werkda- fen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Onder kruisvuur", 14 Jaar. Vrydag. zaterdag en zondag: „Onder kruisvuur" 14 Jaar. Maandag, dinsdag en woens dag: „Fanfare" (a.l.). Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30 4 45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Das elnfache Mëdchen". Trianon: „Kop op. borst vooruit" ((a.l.) Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.30, 7 en 9.15 uur. Te Lelden ls geopend Apotheek „Tot hulp der Menschheld", Hooigracht 48. tel. 21060. By geen gehoor by Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Roe meens ork. 18.40 Act. 18.50 V d. kind.. 19 00 Gllaarduo. 19.10 VAKA-Varia. 19.15 Een werela en één mensheid, toespr. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Metropole ora. en soliste. 20.45 De twee deugden, hoorsp. 22.15 Viool en piano. 22.45 De weg naar volwassenheid, caus. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.40 Idem. 23.5024.00 Soc. nws. ln Esperanto. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gewyde mus. 7.50 Een woord v .d. dag. 8.00 Nws. 8,15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9 4-0 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.30 Orgelrecital. 12.00 Instr. edne. 12.30 Land- en tulnb.- meded. 12.33 Jeugdkoor. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 15.10 Instr.conc. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Interscholalr Jeugdtoernool Haarlem 1959. 17.40 Beurs ber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Viool, klavecimbel en cello. 18.15 Spectrum v. h .Christelyke organi satie- en ver. leven, caus. 18.30 Gr. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Koorzang. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Handel ork. en sol. 20.45 Vlooi en plano. 21.15 De kerk in de vakantie, rep. 22.00 Het binnenland ontsloten, caus. 22.15 Muz. lulsterwedstr. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. en S.O.S. 23.15—24.00 Platennleuws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA over de vierde lyn van 1820 uur I could have danced all night - Would not it be lovely - With a little bit of luck - Just you wait - The rain ln Spain On the street - where you live - Show me - Get me to the church in time - Without you - I've grown accustomed to her face I could have danced all night. Orkest Tommy Kinsman - To love again (Was hington), Carmen Cavallero - There's a tavern ln the town (Alberto), The Four Aces Midnight blues (Grothe). Orkest Bert Kampfert - I'm in the mood for love (McHugh). The McGuire Sisters - Lass mlch nle, nle, nle mehr alleln (Gletz)Orkest Kurt Edelhagen - Soldier won't you marry me (Perettl), Jlmmie Rodgers Diana (Anka), Horst Wende Skiffle Boys - Schön 1st die Jugend. Lenl und Ludwlg - Chella llè. - Casetta ln Ca nada - Ricordate. Orkest Max Greger - Nel blu dl pinto dl blu (Modugno). Quar- tetto Enzo Gallo - When you wore a tu lip - Careless love - Original Dixieland one step In the chapel ln the moon- one step. The Dlxlelanaers - In the cha pel ln the moonlight (Hill). Kitty Kallen - Patricia (Prado). Orkest Tommy Dorsey Dream (Mercer) .The Four Aces - Hey! Eula (North). Orkest Max Greger - Brazil (Barros),. Carmen Cavallero - Auf Ja-ma- maika (Gietz). Caterlna Valente You are my sunshine (Davis), Horst Wende Skiffle Bovs - Tl dirö (G. d'Anzl), Quar- tetto Enzo Gallo Tea for two oha cha cha (Youmans). Orkest Tommy Dorsey - Waltzing Matilda (Perettl). Jlmmie Rod gers Teenager melodie - I love you ba by - Sugar baby. Orkest Max Greger - Love ls here to stay (Gershwin). The McGuire Sisters - Blue Hawaii (Robin), Orkest Kurt Edelhagen - When (Rear- don). The Kalln Twins - On the sunny side of the street (McHugh). Carmen Ca vallero Sonnv Howard's blues (Ch. Thompson). Sir Charles Thompson Trio - My sweet Hunk OTrash (Johnson), BllUe Holiday. Louis Armstrong - Gimme a pig. foot and a bottle of beer (Wilson). Blllle Holiday - I'll be seeing you (S. Fain), Jess Stacv St Louis blues (W. C. Handy), Freddie Slack - You can *t lose a broken heart (Johson) Blllle Holiday Louis Armstrong Now or never (Lewis). Blllle Holldav - Uptown blues (J. Lunceford) Annie Laurie (Scott), Orkest Billy May. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO; 20.20 Gastenboek. 20.40 Testplaat. 21.05 Piste, gevar. progr. 21.40 Telerec. Ork. Victor Silvester. 22.00 Epiloog. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Gram. 12.30 Landb.caus. 12.55 Weer ber. 13.00 Nws. 13.10 Hoorsp. 13.40 Voordr. 13 55 Cricketultsl. 14.00 Ork.conc. 15.00 Hoorsp. 16.00 Vespers. 16.50 Caus. 17.00 V. d. kind 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 18.30 Sport 18.40 Schotse dansmuz. 19.00 Journey's end. 19.30 Henry Wood Promenade Concerts. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.15 Gevar. muz. 22.45 Relsbeschr. 23.00 Nws. 23.0623.36 Instr. trio. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Gevar. muz. (Om 13.30 nws.). 13.45 V. d. kind. 14.00 Voordr. 14.15 Caus. 14 30 Nws. en debat. 15.00 Lichte muz. (Om 15.30 nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's dagb. 16.45 Uitsl. races en volksmuz. 17.30- Nws. en gevar. progr. 18.00 Muz. kaleidoskoop. 18.45 Hoorsp. 19.00 Jcfurn 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Hoorsp. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.30 Nws. en verz. progr. 22.30 Nws en gevar. progr. 22.30 Nws. èn gevar. progr. (Om 23.30 nws.). 23.55 24.00 Nws. Xnrdwestdeutscher Rundfunk. 309 m. - 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.15 Viool-recital. 15.00 Planoreci tal. 16.00 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.35 Verz. progr. 19.00 Nws. 19.20 Dansmuz. 21.45 Nws. 22.10 Kamermuz. 23.15 Ork.conc. 24.00 Nws 010 Lichte muz. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12 05 Ork.conc 13 05 en 14.10 Gram. 15.10 Sollstenconc. 18.30, 20.16 en 21.15 Gram. 21.30 Ork.conc. 23.10 Lichte muz. 23.30 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12 35 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gr. 14 00 Lichte muz. 14.30 Sosarme, opera v. Handel. 17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 17.50 Boekbespr. 18 00 Ork.conc. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Rep. 19.40 Gevar. muz. 20.00 Gev. progr. (I. d. pauze: gram.). 22.00 Nws. 22.15 Dansmuz. 22.45 Plano- spel. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Gevar. muz. 14.15 Belg. muz. 15.10 Koorzang. 15.30 Gram. 16.05 Dans muz. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.30 Jazzmuz. 18 55 Gevar. muz. 20.00 Hoorsp. 22 02 Nws. 22.10 Vrije tyd. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 1 9 ■a 5 iï f 1' u SM Amsterdam onbewolkt o 2 21 10 0 Den Helder onbewolkt wstll 20 11 0 Ypenburg onbewolkt no 2 21 11 0 VlLsaingen onbewolkt no 4 21 12 0 Eelde licht bew. w.stil 21 6 0 De Bilt onbewolkt O 2 21 10 0 Twente onbewolkt w.stl.1 23 9 0 Eindhoven lloht bew. wsttl 22 10 0 Z.-Limburg mist ono 4 21 11 0 Helsinki zwaar bew. wnw 3 28 14 0 Stockholm hali bew. w 1 27 12 0 Oslo zwaar bew. no 1 24 12 0 Kopenhagen lloht bew. nniw 4 23 14 0 Aberdeen zwaar bew. zw 8 21 14 0 Londen onbewolkt W-Stll 24 11 0 Brussel onbewolkt no 2 22 12 0 Luxemburg onbewolkt no 6 19 12 0 Parijs onbewolkt nno 3 24 11 0 Bordeaux onbewolkt nno 1 26 13 0 Grenoble onbewolkt w.stll 24 11 0 Nice lloht bew. n 4 29 18 0 Berlijn zwaar bew. n 4 25 17 0 Frankfort onbewolkt no 4 19 14 0 München geh. bew. nw 2 15 11 1 Zürich zwaar bew. o 3 19 12 0 Genève zwaar bew. O 2 22 14 0 Locarno lloht bew. O 1 27 12 0 Wenen geh. bew. wnw 3 17 15 0 Innsbruck zwaar bew. o 2 15 10 0.4 Belgrado geh. bew. zzw 2 21 16 0 Athene half bew. nw 2 22 0 Rome half bew. no 6 29 15 0 AJacclo half bew. no 3 27 17 0 Madrid onbewolkt w.stll 36 19 0 Mallorca onbewolkt nno 3 32 17 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2