Meer kern-energie voor vreedzame doeleinden Komt Kroesjtsjef ook naar Parijs na zijn verblijf in Ver. Staten? WEERBERICHT Geheimzinnig bezoek Russische ambassadeur aan De Gaulle Vliegtuig bij „gedwongen landing'" op zee bij den Helder verloren Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 18 AUGUSTUS 1959 No- 29824 Directeur: e. a. e. van Dishoeca DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Stogel 11610611 Olro 110 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 LEIDSCH DAGBLAD Iets warmer De Bilt verwacht tot morgenavond: Droeg, zonnig en opnieuw iets warmer. Zwakke tot matige oostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 19 augustus Zon op: 5.28 uur; onder: 19.58 uur. Maan op: 20.09 uur; onder: 6.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.29 en 15.59 uur. Laa-gwater te 11.44 uur. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Wanneer U deze foto ziet en daar bij verneemt, dat dit het voetstuk van het Nationale Monument op de Dam te Amsterdam voorstelt, dan kunt U uw ogen nauwelijks ge loven. Dit monument toch werd op gericht om de nagedachtenis te eren van de vele duizenden landge noten, die in de oorlogsjaren 1940- '45 hun leven offerden voor het vaderland. Kunt U zich een der gelijk taf reel voorstellen aan de voet van het graf van de Onbekende Soldaat in Brussel, bij de Are de Triomphe te Parijs of de Cenotaaf in Whitehall in LondenWij menen dat een dergelijke situatie ook in de Nederlandse hoofdstad totaal on waardig en volmaakt ontoelaatbaar moet heten Britse regering bracht rapport uit (Van onze correspondent te Londen) Het succesverhaal van de Britse atoom-ontwikkeling werd gisteren verteld in een regeringsrapport. Het is nog steeds een verhaal, dat honderden miljoenen guldens kost, maar het opwekkende voor de Britse belastingbetaler is, dat het dalende miljoenen zijn. De Britse atoom-autoriteit gaf namelijk in 1957-'58, waarin de grootste militaire produktie plaatsvond, 400 miljoen gulden uit; voor 1959-'60 daalt dit tot 230 miljoen gulden, om daarna nog even te stagen tot ruim 300 miljoen gulden. Het is niettemin een aanzienlijke da ling, die voor een belangrijk deel te danken is aan revolutionaire Britse ont dekkingen voor de produktie van kern explosieven, die de produktiekosten van atoombommen hebben doen dalen tot 1 miljoen gulden per stuk. Eén tiende van van wat de bom drie jaar geleden nog kostte. Het rapport van de commissie van 36 Lagerhuisleden constateert: de voornaamste redenen voor deze welko me vermindering zijn verschillende technische verbeteringen en grotere pro duktie. Een derde, minder belangrijke reden, is een beter gebruik van arbeids krachten. Achter deze nuchtere, simpele bewoordingen gaat een fantastische ontwikkeling schuil van nieuwe produk- tiemethoden van plutonium en zuiver uranium. De produktie van plutonium is, naar de commissie constateert, in drie jaar bijna verdubbeld, terwijl de kosten met een derde zijn verminderd. Toestand in Oostenrijk nagenoeg normaal De toestand in het Oostenrijkse over stromingsgebied was hedenochtend weer nagenoeg normaal. Overal zijn de wegverbindingen hersteld met uitzon dering van de streek rondom de Atter- sèe. de Blombergmondsee en het ge- ïsolerde bergdorp Filzmoos. Het water heeft een achttal slacht offers gemaakt, maar hieronder bevin den zich geen buitenlandse toeristen. Volgens de eerste ramingen beloopt de schade aan weggeslagen bruggen, vernielde wegen en veldgewassen een 150 miljoen gulden. Alle rivieren die en kele dagen geleden nog wilde stromen waren, zijn thans in hun normale bed ding teruggekeerd. Het water van de Donau is aanzienlijk gezakt en het peil daalt nog steeds. Er is nog geen spoor gevonden van een groep jonge bergbeklimmers, die twee dagen geleden met zijn negenen op de Weibachhorn in een sneeuwstorm ver zeild raakten. De politie van Kaprun heeft reddingsploegen uitgestuurd. Men vreest voor hun leven. Het zijn twee Westduitsers en zeven Oosten rijkers. Later meldde de politie, dat men vier van de vermisten teruggevonden heeft. Twee van hen waren dood; de beide anderen uitgeput. Het is dus geen wonder, dat de com missie de Britse atoomautoriteit alle lof toezwaait voor hetgeen zij heeft ge presteerd. Nu de militaire afdeling van de kernenergie vrijwel onder de knie is, gaat de aandacht van de atoom-auto riteit steeds meer uit naar het gebruik van kernenergie voor civiele doelein den. Niet alleen voor Engeland zelf, maar ook voor de rest van de wereld. De commissie erkent dat de concur rentie van andere landen op dit ter rein aanzienlijk is en levert tegelijker tijd kritiek op sommige Amerikaanse concurrentie-methoden. De commissie geeft de autoriteit tenslotte de raad de Britse industrie bij de vredelievende toepassing van de kernenergie meer in te schakelen dan tot dusverre. De industrie zou dan verschillende taken kunnen overne men, zoals bijvoorbeeld de produktie en verwerking van de brandstoffen voor de commerciële reactors, die door de atoom-autoriteit werden ont worpen. Prinses Soraja uit Noordwijk vertrokken Naar wij vernemen heeft Prinses So raja, de ex-keizerin van Perzië. die maandagmiddag 3 augustus haar intrek nam in hotel „Huis ter Duin", Noord- wijk per auto verlaten. De Prinses ver trok gistermorgen met onbekende be stemming. Zij heeft dus precies twee weken in de bloemenbadplaats ver toefd. Trujillo biedt Haiti hulp aan Generaal Hector Trujillo, de dictator van de Dominicaanse Republiek, heeft president Franco Duvalier van Haiti maandagavond in een boodschap zijn steun aangeboden voor samenwerking „bij de afwering van een invasie op Haiti van Cubaanse strijders". Trujillo verklaarde dit in overeenstemming te achten met zijn „plicht als lid van een gemeenschap om orde en recht te hand haven en de Westelijke levenswijze voor de macht van het communisme te be hoeden". (Van onze Parijse correspondent) De Russische ambassadeur in Parijs, Serge Vinogradoff heeft, zoals gisteren pas laat in de avond officiéél bekend werd gemaakt, zondag een bezoek van ruim een uur aan generaal Charles de Gaulle gebracht. De visite werd afgelegd in het persoonlijk buitenverblijf van het Franse staatshoofd in Colombey-les- deux-Eglises, waar de generaal zich juist voor een tiental dagen rust had terug getrokken. In het communiqué van het Elysée, waarin dit bezoek werd onthuld, wordt geen enkele aanwijzing over aard en doel van Vinogradoff's onverwachte visite gegeven. De ambassadeur heeft de president der Republiek een medede ling van algemene aard overgebracht, zo heet het in het communiqué. In het kader van de huidige interna tionale omstandigheden, waarin gene raal De Gaulle tot dusver, zacht gezegd, geen hoofdrol meer speelde, trekt het plotselinge bezoek van Vinogradoff uiteraard wel de aandacht en in Parijse diplomatieke kringen zijn de veronder stellingen dan ook niet van de lucht. Poogt het Kremlin de verwarring en verdeeldheid in het Westelijke kamp nog wat te vergroten door thans op de De Pan-Amerikaanse conferentie Beroep tot handhaving van de vrede De ministers van Buitenlandse Zaken op de inter-Amerikaanse conferentie in Santiago (Chili) hebben maandag een resolutie aangenomen, waarbij uitgebrei dere bevoegdheden worden gegeven aan een vredescommissie, die een onderzoek zal instellen naar de huidige conflicten in Latijns Amerika. Er werd voorts met algemene stem men een resolutie aangenomen over het behoud van de vrede en de Amerikaanse solidariteit. In deze resolutie wordt een beroep gedaan op de volkeren en re geringen van Amerika om eensgezind de vrede te handhaven en wordt de lan- den-leden van de organisatie van Ame rikaanse staten aanbevolen het principe van non-interventie toe te passen. De algemene commissie keurde met 15 tegen vier stemmen bij twee onthoudin gen - de V.S. en Bolivia - een resolutie goed, waarin wordt aanbevolen de bepa lingen over de rechten van de mens te laten opstellen in samenwerking met de regeringen van de landen, die lid zijn van de OAS. De commissie deed ook een beroep op de regeringen van deze landen om de uitgaven voor de defensie te besnoeien, zo het mogelijk mocht zijn en vroeg de regeringen de maatregelen voor econo mische samenwerking, die al zijn goed gekeurd door de raad van de OAS over te nemen. De plenaire vergadering van de confe rentie heeft alle resoluties goedgekeurd, die al in ontwerp door de algemene commissie waren aangenomen. ijdelheid van de generaal te speculeren en hem de indruk te geven, dat Kroesjtsjef ook het Franse staatshoofd voor vol en als eventueel gesprekspart ner op het allerhoogste niveau aanziet? In elk geval doet sinds vannacht in Parjjs een nieuw gerucht de ronde, dat officieel niet weersproken wordt, en volgens hetwelk Kroesjtsjef na zijn Amerikaanse reis ook een bezoek aan Parijs zou brengen. Een tegen bezoek van De Gaulle aan Moskou is in dit verband ook al in het vooruit zicht gesteld. Aan de uiterlijke schijn van Frank rijk als gerestaureerde grote mogend heid, die met Amerika op hetzelfde niveau mag worden geplaatst, zal op die wijze weer zijn voldaan. Zo'n ge baar zou de Russen bovendien niets kosten, terwijl De Gaulle door die „promotie" zich in het Westelijke kamp zo mogelijk nog wat stroever en irreëler zou gaan gedragen. Het naadje van de kous kent buiten de direct betrokkenen intussen nog nie mand. Het leek echter, dat Vinogradoff op de grote receptie van 14 juli j.l. op het Elysèe ook al een langdurig apartje met het Franse staatshoofd heeft ge had. Het onderhoud van zondag zou dus uit die eerste geïmproviseerde ont moeting kunnen zijn voortgevloeid. Het zou zeker voorbarig zijn nu reeds al té verreikende veronderstellingen aan Slechte resultaten Overijsselse oogst Bedrijven zwaar getroffen Het hoofdbestuur der Overijsselse Landbouwmaatschappij heeft de droogtetoestand in Overijssel bespro ken, nu het beeld van de gevolgen der droogte zich scherp begint af te tekenen. Het bleek dat grote delen van Overijssel zwaar zijn gedupeerd door de aanhoudende droogte van deze zomer. De dorsresultaten van rogge zijn zeer variabel. Opbrengsten van 500 tot 1400 kg per ha komen op de zwaarst getrof fen bedrijven voor, terwijl een normale opbrengst .op d.e zandgronden gemid deld 3000 kg pér ha bedraagt. Met de haver is het nog slechter gesteld. Hier bij treft men percelen aan, die in het geheel niet zijn gedorst, omdat ze to taal zijn verdiroogd. Op de zwaarst ge troffen bedrijven komen dientengevolge opbrengsten voor van 01000 kg per ha. Bij een normale oogst op de zandgron den van gemiddeld 350 kg/ha betekent dit een oogstderving van 60100%. Met de zomergerst is men er niet veel beter aan toe. Het hoofdbestuur heeft het stand punt ingenomen, dat die bedrijven, die zwaar door de droogte zijn getrof fen, geholpen dienen te worden. Ge dacht wordt aan een gelijke regeling als destijds is getroffen ten aanzien van de wateroverlastschade in 1954 en 1956. Het staat vast. dat de genoemde bedrijven zonder een tegemoetkoming financieel ten onder zullen gaan. deze audiëntie van Vinogradoff van zondag jJ. te verbinden maar wel mag lijkt ons eraan herinnerd worden, dat De Gaulle onmiddellijk na de bevrij- dongv toen president Roosevelt hem steeds maar niet als officieel staats hoofd wilde erkennen, eveneens op de kaart van het Kremlin heeft gespeeld in de hoop zijn persoonlijke en inter nationale prestige te verhogen. Het is dus niet uitgesloten, dat de generaal nu dezelfde strategie zou overwegen of voorbereiden, hoe ge ring ook dit keer het feitelijk effect zal kunnen zijn, dat voor Frankrjjk's president langs deze weg kan zijn weggelegd. Het bezoek van Kroesjtsjef Komt Novo voordien toch nog bijeen Amerikaanse functionarissen hebben vandaag meegedeeld, dat de kwestie van het houden van een speciale NAVO- vergadering ten tijde van president Eisenhowers bezoek aan Europa nog in beraad is. Een uiteindelijke beslissing over het houden van die bijeenkomst zal woens dag op de wekelijkse bijeenkomst van de permanente NAVO-raad worden geno men. Waarschijnlijk zou de NAVO-ver- gadering van 3 september - met minis ter Luns in de voorzitterszetel - door een aantal ministers van Buitenlandse Zaken worden bijgewoond. De Belgische minister Wigny zou komen en waar schijnlijk ook de ministers van Luxem burg, Turkije, Griekenland en Portugal. Volgens een hoge functionaris van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken wordt verwacht, dat de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, Herter, die president Eisenhower bij zijn aanstaande bezoek aan Europa zal vergezellen, aanwezig zal zijn op een bij eenkomst van de NAVO op 3 september in Parijs. Drama in Bogota Vrijdag heeft in Bogota (Co lumbia) de 36-jarige administra teur van de K.L.M. voor Colum bia, de heer A. de Kreek zijn 32-ja- rige echtgenote en zijn beide kin deren, de tienjarige Miriam en de zevenjarige Ronny met revolver schoten gedood. Daarna heeft hij zichzelf een kogel door het hoofd gejaagd. Het drama werd pas zondag ontdekt, toen een vriend van de familie De Kreek, toen hy geen gehoor kreeg bij het huis, een ruit van de slaapkamer insloeg en nadat hij naar binnen ge klommen was, het stoffelijk overschot van de heer en mevrouw De Kreek en van de beide kinderen vond. Omtrent het motief tast men volledig in het duister. De politie neemt aan, dat de heer De Kreek in een vlaag van waanzin heeft gehandeld. Niettemin wordt een uitgebreid on derzoek ingesteld teneinde de mogelijk heid na te gaan of de vier personen wellicht door een onbekende zouden zyn gedood. Piloot reclde leven van vele badgasten Door zijn vliegtuig, dat in het ongerede was geraakt, even buiten de kustlijn een „landing" op zee te laten maken, heeft de 46-ja- rige vlieger B. de Geus, uit Voorburg, gistermiddag niet alleen zijn leven, maar ook dat van een aantal badgasten aan het strand bij Den Helder gered. De heer De Geus was met zijn Har vard PH-NIB opgestegen van het vlieg veld op Texel met achter zich een doel- zak ten behoeve van oefeningen voor de luchtdoelartillerie. Juist boven de stellingen kreeg het toestel een ongekend hevige vibratie, waardoor de huidplaten van het toe stel vlogen. Op dat moment vloog de heer De Geus in de richting van de zee. Hij koppelde onmiddellijk de doelzak af en draaide zijn toestel in zuidelijke richting om het op het strand te zet ten. Toen hij voldoende hoogte had ver loren om te landen bleek hij echter bo ven een strandgedeelte te zijn, waar het vol badgasten was. De heer De Geus heeft daarom zijn toestel een meter of vijftig van het strand in zee doen neer komen. Hij slaagde erin tijdig uit de cockpit te komen en het strand te be reiken. Het toestel, dat in gebruik was bij Aero-Ypenburg, is gezonken. Alleen by eb komt de staart boven water. De vertegenwoordiger van de voor onderzoeker van de Rijksluchtvaart dienst, de heer A. F. Fournier, zal een onderzoek instellen naar de oorzaak van de gedwongen landing op zee. Ook een vertegenwoordiger van de dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie heeft zich naar Den Helder begeven voor een nader onderzoek. Beheersing van H-bom? Gerucht over verheugende Amerikaanse uitvinding De „New York Times" meldt dins dag dat geleerden van de Amerikaan se Marine misschien een ontdekking hebben gedaan, die kan leiden tot be teugeling van de waterstofbom. Het voorzichtige enthousiasme onder de geleerden kan nauwelijks hun over tuiging verhullen, dat zij erin zijn ge slaagd een beheerste thermo-nucleaire reactie te hebben teweeg gebracht. De kern van het apparaat is een glazen buis van 30 centimeter lengte en 3 centimeter doorsnede, gevuld met een vorm van zwaar waterstof en gevat ln een magnetische klos. Een woordvoerder van de Marine be vestigde later dat dr. Alan Kolb van het onderzoek-laboratorium der Amerikaan se Marine inderdaad erin geslaagd meent te zijn de kracht van een water stofbom te beteugelen, maar eerst ver dere proefnemingen moet doen om deze theorie te staven. Dr. Kolb is op het ogenblik voor een congres in de Zweed se universiteitsstad Uppsala. Het „tem men" van de waterstofbom is een lang gekoesterde wens van de drie atoom- mogendheden Amerika, Rusland en En geland. Amsterdams water voor Gibraltar Deze week zullen de inwoners van Gibraltar kunnen proeven hoe Amster dams leidingwater smaakt! Het stadsbestuur van de Britse kolo nie bestelde n.l- 20 miljoen liter water in Nederland omdat het op de rots al in geen tijden gere?end heeft. Het ge brek aan water heeft tot drastische be zuinigingsmaatregelen geleid. Havenziekenhuis te Rotterdam, de Florence Nightingale-medaille uit gereikt. Gistermorgen heeft Koningin Juliana in de Rolzaal te Den Haag aan zuster A. E. W. Chr. Engelberts, oud-directrice van het

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1